Leiden Regio Geldgebrek doet steentjes opspatten TNO wil APK-keuring voor 'zieke' gebouwen Geblinddoekt naar de finish Leiden wil nog dit jaar zekerheid over tunnels Pastoor Petruskerk voor rechter gedaagd Auto Peter 07H34700 ZATERDAG 20 JUN11992 13 Betutteld 1 K Omr0eP Rijnland I J wordt door de overheid betutteld, vindt voorzitter Jan van Leeu wen. Hij neemt na vijf jaar afscheid van de omroep REDACTIE JANET VAN DIJK i ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN GERT VISSER (CHEF) WlM WEGMAN Raadhuis y< -y Een onafhankelijk I adviesbureau gaat in Oegstgeest onderzoe ken hoe het nu verder moet met het raadhuis: nieuwbouw of uitbrei ding? Huurders weigeren nieuwe rioolheffing leiden Huurders van de Woning bouwvereniging Leiden (WBL) zijn in opstand geko men tegen een nieuwe hef fing van hun verhuurder. De WBL heeft aangekondigd om met ingang van 1 juli naast de huur maandelijks een be drag van 1,50 gulden extra te zullen vragen voor rioolont- stopping. De bewonerscom missie is onder de 8500 huurders van de vereniging een actie gestart om deze heffing van tafel te krijgen. Volgens vertegenwoordiger M. Schaap van de huurders heeft de actie er al toe geleid dat een aantal bewoners hun automatische overschrijving van de huur heeft geblokke- eerd. De WBL voert ter verdedi ging van de nieuwe heffing aan dat rioolverstoppingen vaak ontstaan door schuld van de huurders. Gewezen wordt op maandverband en kattebakvulling die door de wc worden gespoeld. De be wonerscommissie is het met de WBL eens dat huurders hierop moeten worden ge wezen maar vindt een spe ciale heffing veel te ver gaan. „De WBL gaat buiten haar boekje door eenzijdig de huurcontracten en de ge maakte afspraken te wijzi gen. Bepaald is dat het riool- onderhoud voor rekening komt van de verhuurder. Al leen als de huurder daarmee instemt kunnen afspraken worden gewijzigd", aldus de commissie. Deze vreest dat wanneer in de toekomst blijkt dat de ontstoppingskosten hoger uitvallen, de bewoners nog meer op tafel moeten leggen als zij nu akkoord gaan met het bedrag van 1,50. De huurders hebben inmiddels een brief van de bewoners commissie thuis gekregen. De actie wordt ondersteund door het Instituut Burger raadslieden. leiden Geblinddoekt ging het ze ook prima af, de personeelsleden van het jubilerende Diaconessenhuis. Op het terrein van atletiek vereniging De Bataven lieten ze gisteren zien dat ze blindelings mensen in een rolstoel naar de goede plek kunnen brengen. Geblindeerd rolstoel-duwen en brancard-dragen waren maar twee van de twaalf spelletjes die op het programma stonden. Vijftig teams van zes personeelsleden deden mee aan de-sport- en speldag die werd gehouden vanwege het 95- jarig bestaan van het ziekenhuis aan de Hout laan. De poliklinieken Van het hospitaal wa ren in verband met de festiviteiten gesloten. foto loek zuyderduin Split in plaats van asfalt op versleten wegen Alleenstaanden Het strakke asfalt wordt op de Vijf Meilaan plots onder broken door een 'zacht' tapijt van kleine steentjes. De ar geloze automobilist die zijn snelheid niet heeft aange past, wordt opgeschrikt door een spetterende herrie te gen de onderkant van zijn auto. En hij zal snel meer af stand moeten houden van zijn voorganger, als hij ten minste wil voorkomen dat een opspattend steentje een ster slaat in zijn voorruit. 'Split' heet het spul dat de ge meente de afgelopen week op diverse straten en wegen heeft gedeponeerd. Behalve de Vijf Meilaan zijn onder meer ook de IJsselmeerlaan, de Herensingel en de Lage Rijndijk ermee be zaaid. Het is de eerste keer dat in Leiden deze vorm van wegon derhoud wordt toegepast. Som mige fietsers en voetgangers zijn er niet blij mee. Zij lopen het risico de opspattende steen tjes rond de oren geslingerd te krijgen. Een wielrijdster klaagt dat de steentjes door autoban den naar de zijkanten van de weg worden gedreven waardoor val- en slippartijen dreigen. Die problemen zijn slechts tij delijk, legt gemeente-ambte naar R. Fraanje uit. „Het split wordt in grote hoeveelheden gestort op een kleeflaag die op het oude wegdek wordt aange bracht. Het duurt een paar da gen voordat ze zijn ingereden. Daarna vegen we alles wat nog los ligt weer op." Dat is gisteren op een aantal wegen gebeurd. Was de hele week de zon blij ven schijnen, dan was de over last voor het verkeer vermoede lijk veel minder geweest. De steentjes hechten zich namelijk makkelijker aan de kleefiaag wanneer het warm is. Bij lage temperaturen blijft het split lan ge tijd los op het wegdek liggen. Kostbaar Het is de eerste keer dat in Lei den deze vorm van wegonder houd wordt toegepast. Normaal moet om de zeven a acht jaar de toplaag van het asfalt wor den afgeslepen om door een nieuwe laag te worden vervan gen. Maar dat is een kostbaar karwei. Fraanje: „Dit is een goedkope methode van wegonderhoud. Op deze manier kunnen we het grote onderhoud zo'n jaar of vijf uitstellen. Voordat de kleeflaag wordt opgespoten, worden scheuren en gaten in het oude wegdek natuurlijk wel eerst ge repareerd. Ja, er moet nu een maal worden bezuinigd. Dan kijk je bij alles wat je doet of het niet wat goedkoper kan." Ter vergelijking: het aanbren gen van een vierkante meter as falt kost 25 gulden, een vierkan te meter split daarentegen slechts zeven gulden. Naarmate Oude stadsbussen blijven rijden leiden De busmaatschappij NZH ver vangt voorlopig de normale stadsbussen niet door lage-in- stapbussen. De bussen met een lage instap zijn nog niet goed genoeg. Dat blijkt uit een on derzoek dat de NZH begin dit jaar heeft gedaan. Reizigers vinden beenruimte, een lage stopknop en een ge makkelijke stoel het belang rijkst. De lage instap, brede uit gang en vlakke vloer - de typi sche kenmerken van de lage-in- stapbus - staan veel minder hoog op de verlanglijst van de gemiddelde buspassagier. De gemeente Leiden wil nog dit jaar zekerheid van minister Maij (verkeer en waterstaat) krijgen over haar bijdrage aan de bouw van de tunnels bij het nieuwe Leidse station. Maij liet de ge meente enkele weken geleden weten dat zij geen 150 miljoen op tafel wil leggen voor de tun nels. „Het moet beduidend goe- koper", schreef Maij die ook een ton beschikbaar stelde om goedkopere varianten te onder zoeken. Dat onderzoek is momenteel gaande. Ambtenaren van de ge meente en het rijk bestuderen de plannen nog eens en kijken of er op onderdelen kan worden bezuinigd. Wethouder J. Walen kamp (verkeer) heeft daar overi gens een hard hoofd in omdat alle plannen door externe bu reaus of organisaties zijn door gerekend. Volgens Walenkamp is het niet de beoeling dat er ge heel nieuwe en goedkopere plannen op tafel komen. Door alles nog eens op een rijtje te zetten denkt Walenkamp Maij ervan te kunnen overtuigen dat de door de gemeente gekozen tunnel de beste is. Walenkamp denkt de bespre kingen in het najaar te kunnen afronden. Hij meent dat Maij dan snel moet reageren om de voortgang van het project niet te frustreren. „Het toont aan hoe laks de ge meente is", aldus R. Segaar, be woner van de Gandhistraat. Hij reageert op de rubriek 'Steeds' in deze krant waarin gisteren het relaas stond van de Haag- wegbewoners. Zij kampen met jakkerend verkeer zonder dat de gemeente een inhaalverbod wil instellen of borden met '50' wil plaatsen. „In de Gandhistraat is ook ver keersoverlast. Onze smalle straat is een sluiproute gewor den van de verkeersomleiding bij de Stevensbrug. Daarover hebben we met acht andere be woners brieven naar de ge meente gestuurd. Ze hebben zover ik weet niet eens geant woord", aldus Segaar. Segaar voelt duidelijk mee met de bewoners van de Haag- weg. „Bij ons is het na maan dag, als De Vink weer open gaai afgelopen, maar de situatie bij de Haagweg is weer typisch Lei den." delft/leiden eric jan weterings Een gebouw dat je ziek maakt, een 'sick building'. Het Stads- bouwhuis in Leiden zou de ei gen ambtenaren ziek maken en ook in de nieuwbouw van het AZL is het niet pluis. Een be langrijke oorzaak is de bouw van 'luchtdichte' kantoren, die verrezen onder invloed van de energiecrisis in de jaren zeven tig. „Daar kwamen acties als 'de nationale kierenjacht' overheen, waardoor veel panden minder frisse lucht binnen kregen", constateert M. Rolloos van TNO, de Nederlandse organisa tie voor toegepast natuurweten schappelijk onderzoek. De term 'sick building syndro me' wordt te pas en te onpas gebruikt, meent Rolloos. TNO onderzoekt momenteel klach ten van personeel dat werkt in gebouw 1 van de nieuwbouw van het Leidse academisch zie kenhuis. Veel mensen hebben klachten die lijken op een 'sick buildingsyndrome'. Rolloos, bij TNO plaatsver vangend hoofd van de afdeling binnenmilieu, bouwfysica en installaties, houdt zich al lange re tijd bezig met het probleem. In het kort komt het syndroom er op neer dat mensen die in modeme kantoren werken over een langere periode problemen met hun gezondheid hebben. Veel voorkomende symptomen zijn vermoeidheid en irritatie van de ogen en luchtwegen. De klachten verdwjjnen over het al gemeen kort nadat iemand het 'ziekmakende' gebouw heeft verlaten. Bij een 'sick building syndro me' gaat het om klachten waar men geen verklaring voor heeft „Maar als je als die gaat onder zoeken blijven er meestal maar erg weinig over die je niet kunt verklaren," zegt Rolloos. „Klachten kunnen uiteenlopen de oorzaken hebben.zoals on voldoende onderhoud van een gebouw, te weinig licht of een verkeerde stand van beeld schermen." Pas in de afgelopen tien jaar dook de term sick building syn drome voor het eerst op. Naast de bouw van luchtdichte kanto ren, is een belangrijke oorzaak gelegen in de bouwmaterialen die tegenwoordig worden ge bruikt. „Je ziet steeds meer kunststoffen en steeds minder 'natuurlijke' materialen als hout Een belangrijke 'verzieker' van de omstandigheden in een gebouw is de klimaatinstallatie. „Nog te vaak worden gebouwen neergezet waar zo'n installatie het sluitstuk van de begroting is. De lucht blijft daardoor te lang hangen, waardoor stof en bacteriën hun kans krijgen." Rolloos pleit dan ook voor een 'APK-keuring'. „Ik vergelijk het met de grote beurt van een au to, die moet ook aan allerlei ei sen voldoen. Waarom zou je in een gebouw honderden men sen achter hetzelfde filter laten zitten zonder periodieke con trole?" Tot nu toe is die er nog niet van gekomen, „want voor bou wers moet het vaak op een koopje, terwijl er weinig wette lijke voorschriften zijn." Twee makelaars en een technisch bu reau hebben wel het initiatief genomen een kwaliteitsnorm voor kantoorgebouwen te ont wikkelen. Ook TNO levert hier een bijdrage aan. Ook de over heid neemt maatregelen. Op 1 oktober van dit jaar wordt een bouwbesluit van kracht, waarin de kwaliteit van de lucht in ge bouwen wordt vastgesteld. Klachten over arbeidsomstan digheden zijn niet altijd te ver klaren uit gebreken aan kan toorgebouwen, ook andere fac toren spelen een rol. „Veel klachten komen van vrouwen in een ondergeschikte positie, die de hele dag op een stoel hetzelf de, vaak eentonige, werk doen. Het gaat meestal al een stuk be ter als mensen iets aan hun ar beidsomstandigheden kunnen doen, als ze zelf de temperatuur op hun werkplek kunnen rege len, of als ze een raam open kunnen zetten." LogiCom Alpha COMPUTERS NETWERK SPECIALIST REPARATIE EN ONDERHOUD VAN ALLE MERKEN VELE MERKEN P C 'S. PRINTERS EN SUPPLIES STANDAARDSOFTWARE BEU 01720-37 911 Via advies, levenng en installatie naar tevreden gebruik LogiCom Alpha bv OfvJememingsweg 32 34 2404 HN Alphen aan den R»jn betalen minder voor vuilophaal Forse gift voor 'Kinderpostzegels' leiden De in Leiden gevestigde Stichting Kinderpostzegels Ne derland krijgt van de Nationale Postcode Loterij een gift van ruim 33 duizend gulden. Het geld wordt gebruikt voor een cam pagne, die de problemen van kinderarbeid door Indiase meisjes duidelijk moet maken. De campagne wordt uitgevoerd door het Child Labour Action Network. Deze organisatie houdt zich bezig met de bestrijding van kinderarbeid. Deel Oegstgeesterweg dicht leiden De Oegstgeesterweg wordt vólgende week gedeeltelijk afgesloten, omdat het stuk tussen Schipholwegen Boerhaave- met woensdag 24 juni word^de rijbaan aan de stationslant aan gepakt. Het verkeer uit Oegstgeest wordt omgeleid via de Warm- onderwegi kan deri, Oegstgeest wordt dan ook omgeleid via Rijnsburgerweg en War- monderweg. De kruispunten Willem de Zwijgerlaan/Schiphol- 1 Oegstgeesterweg/Boerhaavelaan blijven volgende week aal in gebruik. Ook de Maredijk blijft gewoon bereikbaar. Priester verdacht van benadelen fiscus Pastoor Heijster van de Petrus- kerk moet vrijdag voor de poli tierechter verschijnen. Hij wordt ervan verdacht valsheid in geschrifte te hebben ge pleegd door een schenking aan de kerk in 1988 niet in de boe ken op te nemen. Hij zou, aldus de dagvaarding, een vervalste boekhouding naar het bisdom Rotterdam hebben opgestuurd. KNfsVWl St. Aogtenstroot 18 Leiden De zaak kwam twee maanden geleden aan het rollen tijdens de rechtszitting tegen de ex- penningmeester van de kerk die inmiddels tot anderhalf jaar ge vangenisstraf is veroordeeld we gens het verduisteren van 1,3 miljoen gulden. De gift van 25.000 gulden werd destijds rechtstreeks in de verbouwing van de kerk gestoken. Door het onvermeld laten van de schen king in de boekhouding is mo gelijk de belastingdienst bena deeld. Mevrouw Schugard van het Leidse dekenaat verklaarde eer der dat bisdom en dekenaat al langer wisten van de handelwij ze van de pastoor. Volgens dit bestuurslid is tevoren overlegd over de afhandeling van de gift. Heijster verklaarde gistermid- de hele kwestie te beschou wen als 'een trap na' van de ex- penningmeester. „Overigens stond niet alleen mijn handte kening maar ook die van andere bestuursleden onder de cijfers dat jaar. Maar goed, ik word als voorzitter van het parochie bestuur nu eenmaal geacht pre cies te weten wat er in staat." De gemeente wil bij de hoogte van de reinigingsrechten onder scheid maken tussen een- en meerpersoonshuishoudens. Nu wordt nog een vast bedrag per woning geheven. De gemeente lijke belasting gaat straks ook gelden voor de bewoners van bejaardenoorden, studenten huizen en tuinhuizen, mensen die nu nog buiten schot blijven. Met de veranderingen wordt ook de naam van de belasting gewijzigd: ze zal voortaan afval stoffenheffing heten. De gemeente wil de heffing sa men met de onroerend-goedbe- lasting (ogb) innen. Daarvoor zal ze aan de burgers één aan slagformulier sturen. Overigens wordt het huidige reinigings recht opgehaald door het regio nale nutsbedrijf EWR. De ge meente zal dat werk voortaan zelf gaan doen. Dat levert haar trouwens een voordeel op om dat de adressenlijst voor de ogb. die bij de inning wordt gebruikt, 3000 adressen meer telt dan het Niet iedereen is even gelukkig met het tapijt van steentjes dat de gemeente op verschillende asfaltwegen heeft gelegd. foto hielco kuipers EWR-bestand. er meer vierkante meters gelijk tijdig kunnen worden gedaan, daalt de prijs en dat is de reden waarom opeens een aantal stra ten van uiterlijk is veranderd. Of de gemeente volgend jaar verder gaat met deze vorm van wegonderhoud, moet nog wor den bekeken. In sommige ge vallen ligt het voor de hand. De Herensingel bijvoorbeeld moet over enkele jaren worden open gebroken om het riool te ver nieuwen. Fraanje: „Om in stra ten die binnen afzienbare tijd weer open moeten een nieuwe asfaltlaag aan te brengen is na tuurlijk pure geldverspilling." Steun Haagweg voor bewoners Gandhistraat

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13