Leidsch Dagblad Kosto vlucht voor geweld betogers Gratis Brilledoekje VoorOp Het Strand. Leidse cafés zaterdags toch niet langer open Bonden zorg krijgen hun zin: 4,5 procent loon erbij HEME Juist Belgisch afval Mellery gevaarlijkst i WOENSDAG 17 JUN11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39879 LOSSE NUMMERS 1,50 België smult 5 België heeft weer een affaire. Een socialisti sche ex-minister zou bij Tumor Academisch Zieken- Van den Berg q Academisch Zieken- j- Michael van den I Z/ huis Leiden krijgt ZD Berg treft in de een polikliniek voor pa- tweede ronde van het een moord zijn betrokken, tiënten met erfelijke tumo- voortoernooivoorWim- ren en hun familie. bledon Tom Nijssen. Actie op Leidse Pieterskerkhof ontaardt in vechtpartij leiden. gert visser Een demonstratie tegen het vreemdelingenbeleid van staatssecretaris Aad Kosto is vanochtend op het Leidse Pieterskerkhof uitgelopen op een fikse vechtpartij tussen de politie en circa 30 demonstranten. De staatssecretaris kwam daarbij in het gedrang. Kosto werd bovendien be kogeld met verfbommetjes. De demonstratie had aanvanke lijk een vredelievend karakter, maar toen Kosto verscheen, sloeg de vlam in de pan. De staatssecretaris leek van plan de confrontatie met de de monstranten niet uit de weg te gaan. Op het laatste moment besloot hij toch gebruik te ma ken van de zijingang. Daarop zetten de demonstranten de achtervolging in. Kosto moest, beschermd door een zestal agenten, op de vlucht voor de menigte die hem te lijf wilde gaan. Agenten en staatssecreta ris werden bekogeld met verf bommetjes. Kosto wist uitein delijk onder de verf de in gang van de kerk te bereiken. Een vrouwelijke agent kreeg een De politie gebruikte de wapen stok om de demonstranten van zich af te houden. Een demon strant werd opgepakt, twee agenten moesten gewond naar het ziekenhuis worden ge bracht. Kosto verrichtte vanochtend de opening van het congres Ju rist en Werk dat elk jaar in de Pieterskerk wordt gehouden. Tevoren waren acties aange kondigd door links radicale jon geren, verenigd in het zogehe ten politiek informatiecentrum De Invalshoek. Zij hadden zich met fluitjes en trommels voor de kerk verzameld om Kosto het spreken onmogelijk te maken. Vreeman: PvdA groeit weer velsen De PvdA boekt weer ledenwinst. Dat heeft vice-voorzit- ter Ruud Vreeman gisteravond gezegd in Velsen. „We zitten op ruim 76.000 leden en daarmee is het dieptepunt bereikt. We heb ijen er ooit honderdduizend gehad en dat moeten we weer zien te halen." Om de vertrouwensbreuk met veel kiezers te her stellen wil Vreeman de bestaande 'wao-gevallen' ontzien. „Voor veel traditionele kiezers was het een trauma, toen bleek dat hun PvdA met een ingreep in de wao kon instemmen." De PvdA moet zich nadrukkelijker richten op jongeren en beter opgelei den, die nu veelal weglopen naar D66. Verder wil Vreeman dui delijker standpunten over criminaliteit en onveiligheid op straat. Colosseum staat op instorten rome. Het bekendste monument van Rome, het Colosseum, brokkelt langzaam af. Het Italiaanse ministerie van cultuur heeft de noodklok geluid. Er zijn snel maatregelen nodig om het amfi theater, dat stamt uit het jaar 70 na Christus, voor instorten te behoeden. Volgens een 'reddingsplan' uit 1986 is 75 miljoen gul den nodig om het verval \e vertragen en de meest elementaire restauratiewerken uit te voeren. Dit plan is echter altijd op de plank blijven liggen omdat geld ontbreekt. Francesco Sisinni, de wanhopige directeur-generaal van het ministerie van cultuur, heeft het bedrijfsleven gevraagd de redding van het Colosseum te financieren. Oranje-supporters van camping gehaald góteborg De Heeren van Oranje, een 15 man tellend Twents gezelschap dat het Nederlands elftal volgt tijdens het EK in Zwe den, heeft op last van de politie zijn verblijfplaats op een cam ping bij Göteborg moeten ontruimen. De Zweedse politie vrees de een confrontatie met Duitse supporters. Grote groepen Duit se jongeren, ook op de camping verblijvend, stelden zich giste ren in Göteborg aggressief op. Er werden ondermeer Nederlands auto's volgekalkt met hakenkruizen. De politie vond het daarom raadzaam de Nederlanders weg te halen van de camping. Een winkel VOL vaderdag-ideeën Let op onze folder! Vrijdag 19 juni 20.15 uur Stadsgehoorzaal Leiden LUCAS VIS DINORAH VARSI piano CHOPIN pianoconcert 1 BRAHMS, ROSSINI Bukman gunt Italianen geen liter melk extra luxemburg anp Landbouwminister Bukman is niet bereid de Italianen een ho ger melkquotum te geven. Zijn Italiaanse collega Goria heeft de EG om 1,5 miljoen ton extra ge vraagd. Maar omdat de boeren in dat land sinds 1984 geen su perheffing hebben betaald, wei gert Bukman daaraan mee te werken. Nederlandse melkveehouders betaalden in die periode onge- veer 800 miljoen gulden aan de superheffing, een soort strafhef- fing op teveel geproduceerde melk. In diezelfde periode kost te de „soevereine minachting", zoals Bukman het Italiaanse ge drag eerder betitelde, de EG-kas 1,6 miljard gulden. Het ziet er echter naar uit dat Bukman door de bocht moet. Het Portugese voorzitterschap werkt aan een compromis waardoor de Italianen enkele honderdduizenden tonnen melk in de wacht gaan slepen. (Bij Aankoop Bril Een Badlaken Cadeau.) Pearlels Kijkplezier. Deze aan bieding is geldig bij alle Pearle- en Pearle Express winkels in Nederland. Daar vindt u ook de exacte voorwaarden. verfbom in het gelaat. Ze is v onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. Toen de politie de verfgooier wilde aanhouden, ontstond een vechtpartij. Demonstranten probeerden de arrestatie te ver hinderen, waarna de politie hard ingreep. Daarbij liep een agent een gebroken neus op. Dreigend werd de situatie toen de aangehouden man geboeid op de grond lag en de boze ac tievoerders dreigden de politie te lijf te gaan. Inmiddels waren extra agenten opgeroepen om de orde te handhaven. Dat lukte met behulp van de wapenstok en een politiehond. Het bleef nog geruime tijd onrustig rond de kerk. Een hoofdagent moest zijn mensen ervan weerhouden achter de jongeren aan te gaan: „Bij el kaar blijven. Niet gaan zoeken, niet gaan zoeken". Volgens een woordvoerder was de politie verrast door de agressieve actie i de demonstranten. «1 Politieagenten vormen SÉNT "'W^ - v N3 i kordon rondom staatssecretaris Kosto terwijl demonstranten verbaal en met sandwichborden de aandacht trekken. FOTO HENK BOUWMAN STAND VAN ZAKEN PAGINA 21 mellery/leiden De kinderen van het Waalse dorp Mellery lo pen sterk verhoogde kans op kanker. Dat blijkt uit een gezondheidsonderzoek. In Mel lery is in de jaren tachtig veel afval uit onder meer Zuid-Holland gestort. Naar het zich laat aanzien is echter niet Nederlands maar Bel gisch afval de grote boosdoener. Een Belgi sche ambtenaar heeft gisteren laten uitlekken dat de verslechterde gezondheidstoestand van de inwoners van Mellery wordt veroor zaakt door de stof aniline, die daar waar schijnlijk is gestort door twee Belgische che mische fabrieken. Pagina 8: Onenigheid over evacuatie. Dienstverlening na ontucht met 7-jarig meisje cerberus Tevredenheid in Leidse Diaconessenhuis utrecht gpd-anp Na een marathon-vergadering van 21 uur hebben werkgevers en vakbonden in de zorgsector in Utrecht een principe-ak koord bereikt over een tweejari ge CAO. Het meest heikele punt vormden de lonen, maar uitein delijk gingen de werkgevers overstag. De 258.000 werknemers in het ziekenhuiswezen krijgen daardoor in totaal een loonsver hoging van 4,5 procent per jaar: 4,5 procent per 1 juli, nog eens 4 procent op 1 april volgend jaar, plus een eenmalige uitke- ring van 1 procent op 1 maart 1993. De bonden hebben het onderhandelingsresultaat van middag met een positief advies aan de leden voorgelegd. De geplande acties in onge veer honderd instellingen wa ren vanochtend al begonnen toen het akkoord werd bereikt, maar vanaf morgen wordt er weer 'normaal' gewerkt. De on derhandelingen over de CAO voor de ziekenhuizen waren al meer dan tweeëneenhalve maand aan de gang. Op het Leidse Diaconessen- huis reageren leden van het ac tiecomité positief op het bereik te akkoord. Voorzitter E. Ro- thondo is „erg blij met wat ik tot nu toe heb gehoord". Het actie comité blijft volgens Rothondo bestaan om het contact met zo wel het personeel als de bonden te verbeteren. „Als er een vol gende keer weer iets aan de hand is, zijn we beter voorbe reid. Als je iedere keer een nieu we organisatie opricht, loop je toch steeds achter de feiten aan." Tot gisteravond laat zag het er nog naar uit dat er voorlopig geen akkoord mogelijk was. De Weekendverhuur personenauto's Al vanaf f. 108, exd. btw Bel voor info: 071 -351818 felMultiRent VonddlunaO.LwIen werkgevers beweerden dat de eis van de bonden voor een loonsverhoging van 4,5 procent voor hén onmogelijk was en stelden voor het beraad af te kappen. Dat werd door de bon den geweigerd. De werkgevers besloten toen alsnog om de ei gen budgetten aan te spreken. Verder wordt de loonsverhoging gefinancierd door een voorzie ne verlaging van de premies van het pensioenfonds PGGM met 1 procent, terwijl ook wordt'gere- kend op extra geld door een verwachte daling van het ziek teverzuim. Het kabinet neemt, zoals bekend, 3 procent van de loonsverhoging voor zijn reke ning. Ook de bonden en werkge vers in de welzijnssector heb ben vandaag een akkoord be reikt over een tweejarige CAO (60.000 werknemers). Er zijn loonsverhogingen overeengeko men van 4 procent per 1 april 1992 en nog eens 4 procent op 1 april 1993. Eind dit jaar krijgen de werknemers eenmalig een uitkering van vijftig gulden. leiden. janet van puk Alphen a/d Rijn, Van Mandersloostraat 9 (t.o. C&A) - Leiden, Haarlemmerstraat 107 (t.o. C&A) De meeste Leidse cafés moeten op zaterdag ge woon om twee uur 's nachts dicht. Het plan om alle kroegen toestemming te geven een uur later te sluiten gaat niet door. Het college van burge meester en wethouders is zo erg geschrokken van de klachten van de binnenstadbewoners, dat het voorstel is ingetrokken. Alleen de 17 cafés die op dit moment al een vergunning hebben, mogen op zaterdagnacht tot drie uur openblijven. Om ervoor te zorgen dat de overlast van het uitgaanspubliek vermindert, gaat de politie streng controleren of de horecagelegenheden zich aan de sluitingstijden houden. Verder wordt bekeken of er nog andere mogelijkheden zijn om de bewoners een betere nachtrust te verschaffen. Gedacht wordt onder meer aan het inschakelen van extra surveillerende agenten, aldus wethou der H. de la Mar. Ook wil de gemeente met de kroegbazen overleggen over extra maatregelen. De la Mar denkt daarbij aan het aanstellen van uitsmijters, zoals café De Grote Beer aan de Rem- brandtstraat heeft gedaan om de overlast van be zoekers te beperken. „Misschien dat andere on dernemers "ook wel zoiets willen. Zij zien vast ook wel in dat er iets moet gebeuren. Vooral nu wij dit voorstel weer intrekken", aldus De la Mar. Het college van B en W is vooral geschrokken van de ernstige klachten van mensen die wonen in de buurt van het station. Tachtig bewoners van de straten bij het station dienden gezamenlijk be zwaar in tegen een verruiming van de sluitings tijd op zaterdag. Zij hebben nu al meer dan ge noeg van de geluidoverlast, van urinerende en dronken cafébezoekers die vernielingen plegen en rotzooi achterlaten. Op het voorstel om alle cafés op zaterdag tot 3 uur open te laten zijn ook enkele positieve reac ties binnengekomen: van een kroegbaas, van de vakorganisatie Horeca Nederland en van een WD-werkgroep. Het gemeentebestuur vindt de argumenten van de tegenstribbelende binnen stadbewoners echter zwaarder wegen. Tijdens een commissievergadering op 23 juni moet blij- ken of een meerderheid van de gemeenteraadsle den het voorstel van het college steunt om alles bij het oude te laten. i klachten De Haagse rechtbank heeft gis teren een 35-jarige Leidenaar veroordeeld, die vanaf '82 vaak dagelijks ontuchtige handelin gen pleegde met zijn toen 7-ja- rige dochtertje. De Leidenaar bekende zijn daden tijdens de behandeling van zijn zaak twee weken geleden. Hij werd ver oordeeld tot 240 uur dienstver lening en zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf. Ook moet hij verplicht deelne men aan het zogenaamde 'in- cest-dader'-project, zo oordeel de de rechtbank. Een slecht huwelijk waarin hij seksueel tekort kwam en een drankprobleem zouden de Lei denaar hebben doen toegeven aan zijn drang. De man werd door de psychiaters 'enigszins verminderd toerekeningsvat baar' verklaard. Het vonnis was overeenkomstig de eis van de officier van justitie. Ziekenhuis in ziek gebouw leiden ericjan weterings Een ziekenhuis in een ziek ge bouw. Deze wat wrange con statering lijkt van toepassing op een deel van de nieuwbouw van het Academisch Zieken huis Leiden. TNO begint deze maand een onderzoek naar klachten over het klimaat in gebouw 1 die zelfs al tot ziek meldingen zouden hebben ge leid. Dit meldt het personeels blad van het AZL. Al sinds het gebouw twee jaar geleden in gebruik werd genomen, klaagt het personeel over de werkomstandigheden. Een woordvoerder kan niet zeggen of de klachten ook van patiënten komen. Voornaam ste grief is dat in het gebouw onvoldoende frisse lucht zou zijn, omdat de airconditioning niet goed werkt. Verder wordt geklaagd over stank, tocht en over de verlichting. Problemen als deze komen vaker voor in moderne gebouwen. Die wor den dan 'sick building' (ziek gebouw) genoemd. Pagina 19: Deel van oorzaak klachten opgespoord. OPRUIMING kortingen tot 70% OP OP Kwaliteit, design, voordelig HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Vrij koel Eerst veel bewolking en af en toe regen, later ook opklaringen. Mini mumtemperatuur omstreeks 10 graden. Middagtemperatuur on geveer 17 graden. Matige noorde lijke wind, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer nu en dan vrij krachtig, 5. Seksmaniak bang om in slaap te vallen enschede gpd „Dat doe ik wel vaker, anders val ik in slaap." Deze nuchtere verklaring gaf gisteren een 39- jarige werkgever uit Enschede, toen hij zich voor de rechtbank in Almelo moest verantwoorden voor schennis der eerbaarheid. De door seks bezeten Tukker bevredigde zichzelf volgens een passagiere in de auto, met een snelheid van 150 km per uur. De officier van justitie noemde de Enschedeër 'een seksma niak'. Hij eiste drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van duizend gul den of twintig dagen hechtenis. g HOE LANG KUNTU -NOG ZONDER! i aand (f 27,80) v tische betaling", j Per kwartaal (f 80,10) via accept - Postcode: i I Woonplaats: ir bank/girorekening Jen c ikoya) 11, Gelde rlandpl -l Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1