Leidsch Dagblad 'Metaal werkt onveilig' PDIT OMENT Enquête: voetbal of Paul de Leeuw MultiCargo A 't Is weer raak in Londen Overheid wil berijder snorfiets aanpakken AZL werkt met TU aan nieuwe kunsthartklep Bedrijfswagens S" DOOR'DÈ ASSEN? Bel uw vervoersddviseur EK in Engeland ter discussie Doden Zuid-Afrika DE GROOTSTE SHOW NA DE RAI! DINSDAG 16 JUNi "992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39878 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Democratie in Israel 2Virshurbski: Door het ontbreken van een constitutie moet de demo cratie in Israel zich elke dag definiëren. Dimlicht 3 Een meerderheid in de Kamer is tegen een proef om automobilisten overdag verplicht met dimlicht te laten rijden. Duitsers vrij 7 .Libanese ontvoerders laten laatste westerse gijzelaars vrij. De Duitsers Strübigen Kemptner zaten ruim drie jaar vast. Mondriaan q Ter gelegenheid van p/ Mondriaans vijftigste sterfjaar zullen in 1994 tal rijke exposities in den lan- jde worden gehouden. Flitstrein 4 PvdA wil voor de flitstrein geen me- rshoge dijk, maar een la- ;e die nauwelijks boven et maaiveld uitkomt. Zandvliet verliest O O Tennisser Martijn Z V/ Zandvliet ging op nieuw in de eerste ronde onderuit. Ditmaal bij het toernooi van De Munnik. Bonden: Bedrijven Leidse regio niet onder de loep genomen In de metaalindustrie wordt buitengewoon onveilig ge werkt. Uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van de Arbeidsinspectie blijkt dat deze industrie veiligheidsre gels voor een groot deel aan haar laars lapt. Het onder zoek is voornamelijk uitgevoerd in middelgrote en kleine bedrijven. den haag gpdrapport, terwijl het in veel ge vallen bovendien ontbreekt aan Volgens het rapport wordt in een behoorlijke afzuiging van bijna alle gecontroleerde bedrij- giftige dampen en ventilatie, ven onveilig omgesprongen met Ook worden vrijwel nergens de giftige stoffen. Die worden 'ge- machines optimaal beveiligigd. vaarlijk opgeslagen', aldus het Vooral slijpmachines, metaal- cirkelzagen en metaalpersen zorgen voor veel problemen. In meer dan de helft van de onder zochte bedrijven worden de re gels met betrekking tot geluids hinder niet nageleefd. In de Leidse en Alphense re gio zijn weinig metaalbedrijven gevestigd. Vertegenwoordigers van de plaatselijke vakbonden denken dan ook niet dat bedrij ven uit deze regio zijn bezocht door de Arbeidsinspectie. Re gionale werkgeversorganisaties konden vanochtend nog geen commentaar geven. De vereniging voor metaal werkgevers FME laat in een re actie weten de indruk te hebben dat de .Arbeidsinspectie ineens de metaal heeft ontdekt. Ons bereiken steeds meer klachten over 'invallen' op de meest on mogelijke momenten", zegt FME-woordvoerder Beunk. Hij bestrijdt niet dat er bij een aan tal metaalbedrijven gevaarlijke situaties bestaan. „Ik denk bij voorbeeld aan scheepsrepara- tiebedrijven. Daar bestaan situ aties die niet kunnen worden getolereerd." Volgens hem is het voor veel (kleine) bedrijven moeilijk om optimaal beveiligd te zijn, sim pelweg omdat de financiële middelen ontbreken. „Daarom is drie jaar geleden op initiatief ven. De overheid wil de snorfiets gaan aanpakken. Tijdens een debat over de verkeersveilig heid, gisteravond, bleek dat een meerderheid in de Tweede Ka mer daarvan voorstander is. Vo rig jaar kwamen in Nederland zestien snorfietsers om het le de FME de Stichting drijfsveiligheid opgericht. Die stichting bestaat uit veiligheids beambten die door bedrijven kunnen worden ingehuurd voor advisering over verbetering van de bedrijfsveiligheid. leiden «jan rusdam rectie zijn bang dat de voor stelling het zal afleggen tegen De kaartjes zijn al wekenlang het voetbalgeweld. uitverkocht, maar toch twijfelt cabaretier Paul de Leeuw er ernstig aan of hij donderdag in Leiden zijn theatershow 'Wie plukt mij' wel voor een volle zaal kan opvoeren. Op hetzelf de tijdstip dat De Leeuw in de Leidse Schouwburg zijn schreeuwen slaakt, speelt na melijk het Nederlands elftal te gen Duitsland. Zowel De Leeuw als de schouwburgdi- Een winkel VOL vaderdag-ideeën Let op onze folder! Om te voorkomen dat het Leidse publiek De Leeuw in zijn hempie laat staan, over weegt de schouwburgdirectie de voorstelling na afloop van de voetbalwedstrijd, om kwart voor elf, tejaten beginnen. Het theaterprogramma zal dan rond half twee zijn afgelopen. De keuze voor een later aan- vangstijdstip wil de directie overlaten aan de schouwburg bezoekers zelf. Dezer dagen houdt de schouwburg onder abonne menthouders en mensen die telefonisch kaartjes hebben ge reserveerd een 'referendum' waaruit de voorkeur van het publiek moet blijken. Als een meerderheid er voor kiest om de voorstelling om kwart voor elf in plaats van kwart over acht te zien, wordt het kwart voor elf. „Normaal negeren we de televisie en andere externe aangelegenheden", zegt schouwburgdirecteur Wallis de Vries. „Maar dit is een nationa le gebeurtenis waar we niet omheen kunnen." CDA wil helm verplicht stellen den haag anpschaal. Bij monde van mevrouw Roosen-Van Pelt liet de CDA- fractie weten het probleem te lijf te willen gaan door snorfiets rijders onder de 25 jaar te ver plichten een helm te dragen. Minister Maij van verkeer ziet meer in een algemene helm plicht voor snorfietsers. Zij denkt er ook over om sneller tot inbeslagname over te gaan. Bo vendien wordt er overleg ge voerd met de verzekeraars om de schade-uitkeringen aan be rijders van snorfietsen te ver minderen als er sprake is van een opgevoerd exemplaar. Roosen-Van Pelt wil ook dat er een verzekeringsplicht wordt ingevoerd. Die maategelen hoe ven niet te gelden voor berijders van fietsen met hulpmotortjes. De Tweede Kamer vindt dat de verkoop van deze 'opvoer- setjes' aan banden moet wor den gelegd, omdat het aantal verkeersongevallen waarbij snorfietsers zijn betrokken on rustbarend stijgt. PvdA-woordvoerder Castri- cum wil dat de snorfiest onder de Warenwet komt te vallen zo dat de politie effectief kan op treden tegen de opvoersetjes. Ook WD-woordvoerster Jorrits- ma noemde de ontwikkeling met de snorfietsen buitenge woon gevaarlijk. HET WOORD IS AAN Peter Sirius Er zijn mensen die geen gezicht doch gezichten hebben. VANDAAG 3innenland- ÉJuitenland- Cultuur Gezien de geringe snelheid van de snorfiets (25 kilometer per uur) hoeft de berijder geen helm te dragen. Maar de snel heid kan eenvoudig worden op gevoerd tot wel 60 kilometer per uur en dat gebeurt op grote Familieberichten Feiten en meningen - Geslaagden llnfo- LEVEN EN WONEN PAGINA 22 HET WEER verwachting tot morgenavond Geleidelijk meer zon Vannacht vrij veel bewolking en vrijwel overal droog. Minimum temperatuur 13 graden. Overdag perioden met zon en middagtem- peratuur van 18 graden in het noorden tot 22 in het zuiden. Ma tige noordoosten wind. Aan de kust af en toe krachtig. VONDELLAAN 80 LEIDEN TEL. 071 - 318931 FAX 071 - 323524 STOCKHOLM. londen Bij een aanslag met een autobom in het centrurp van Londen zijn vannacht geen slachtoffers gevallen. Evenmin is er sprake van ernstige schade. De auto, een Mercedes, ont plofte kort voor middernacht in Regent Street, in een wijk met theaters en winkels. Het was de derde ontploffing in het centrum van de Britse hoofdstad in acht dagen tijd. Het Ierse Republikeinse Leger heeft zich verantwoorde lijk gesteld voor de vorige aanslagen, foto ap Het Academisch Ziekenhuis Leiden en de Technische Uni versiteit Eindhoven werken sa men aan de ontwikkeling van een nieuwe kunsthartklep, die de drager geen problemen meer geeft. De kunstWep moet de na tuurlijke zoveel mogelijk bena deren. De TU Eindhoven nam het ini tiatief; na twee jaar experimen teren werd het AZL erbij betrok ken. Dat gebeurde op verzoek van prof.dr. HA Huysmans, hartchirurg in het AZL. Hij voegde zijn bevindingen bij die van deTU. Het AZL en de TU werken al 15 jaar aan de kunstklep. „We komen steeds een stapje dich terbij ons doel", zegt prof. Huysmans. „Elke stap vooruit levert weer nieuwe vragen op. Daar willen we eerst het juiste antwoord op vinden alvorens we verder gaan. Voorlopig is er nog niets gebeurd dat de voort gang blokkeert. Ik heb hoge ver wachtingen van de kunstklep." AZL en TU krijgen voor het ontwikkelen van de hartklep subsidie. Hoewel het geld niet met grote hoeveelheden wordt afgeschoven, stagneert het on derzoek niet, aldus Huysmans. Pagina 14: Leidse chirurg neemt initiatief. Hooligans zetten Stockholm op stelten Nü zijn de Leidse Lease Dagen! Uniek evenement voor de zakelijke rijder. Ruim 80 auto's staan klaar voor een proefrit! De allernieuwste personen- en bedrijfswagens. 15,16 en 17 juni.14.00 - 20.00 uur. Terrein naast het AC-restaurant (bij de A4) in Leiderdorp. Meer informatie? Bel Kamsteeg Auto Lease 071-31 74 36. Enkele uren na een waarschuwing van UEFA- voorzitter Lennart Johansson hebben Engelse supporters bij de Europese titelstrijd voetbal voor de derde achtereenvolgende nacht voor grote on rust gezorgd. Na tot tweemaal toe in Malmö een spoor van vernieling te hebben achtergelaten was het strijdtoneel nu het centrum van Stockholm, waar Engeland morgen de laatste groepswed strijd speelt tegen Zweden. De rellen con centreerden zich in een gigantische biertent in Gardet Park, waar 5.000 mensen een plaats konden 1 vinden. Circa vijf- tig Engelse hooli gans en een groep plaatselijke skin- heads sloegen op elkaar en anderen in en verniel den alles wat op hun weg kwam. Twee mensen, i onder wie een politieman, raakten licht gewond, j Er werden vijf arrestaties verricht. Gisteravond had Johansson, voorzitter van de I Europese Voetbal Unie, in een interview met de BBC gedreigd bij nieuwe rellen Engeland weer van het internationale voetbalpodium te weren. „Problemen met hooligans kunnen we niet elk jaar evalueren", zei hij. „Als de rellen doorgaan, moeten we over de toekomst van het Engelse na- tionale elftal en de clubs nadenken." De afgelopen week heeft de Zweedse politie circa honderd Engelse vandalen gearresteerd we gens crimineel gedrag of dronkenschap. In Mal mö worden nog steeds 24 hooligans vastgehou- den. Johansson zei verder diep teleurgesteld te zijn over het gedrag van de Engelse 'supporters' bij de EK-eindronde in Zweden. „We moeten uitzoeken wat er precies is gebeurd en hoeveel mensen er bij betrokken waren. Als dit maar blijft doorgaan krijgen we er genoeg van en zullen de situatie op nieuw moeten beoordelen." Meer EK-nieuws op de sportpagina's JOHANNESBURG Rtr Op de eerste dag van de massa le acties van het Afrikaans Na tionaal Congres (ANC) tegen de jZuidafrikaanse regering, waren de straten van de zwarte miljoe nenstad Soweto vanochtend vrijwel uitgestorven. Zowel het ANC als de regering hebben vandaag opgeroepen tot een vreedzaam verloop van de actie, 'nadat vannacht gevechten in zwarte woonwijken ten minste >2\ zwarten het leven hadden Het ANC wil met langdurige stakingen en boycots de rege ring onder druk zetten om haast te maken met de hervormingen. President Frederik de Klerk heeft de acties als voorbarig en provocerend veroordeeld. Het Zuidafrikaanse leger heeft tien duizenden reservisten opgeroe pen zich paraat te houden voor het geval er onlusten uitbreken. 'MijfTabonnement betaal ik d b Per rtiaand (f 27.80) via automa- tische betaling* |D Per kwartaal (f 80.10) via accept- Marco van Basten (op de foto in duel met Kuznets- ov) had tegen het GOS als matchwinnaar van het veld kunnen stappen, wanneer de Deense scheids rechter Mikkelsen - op advies van de grensrechter - zijn treffer niet had afgekeurd. Na het zien van de te levisiebeelden werd duidelijk dat ervan buitenspel geen sprake was. De 0-0 van gisteravond houdt in dat Nederland donderdagavond van aartsrivaal Duitsland moet winnen om zeker te zijn van een jjlaats in de halve finale. ^^^foto^ap 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1