Leger Zuid-Afrika paraat voor staking Arabische kiezers in Israël hopeloos verdeeld Buitenland Skeletten-protest Al 27.000 Cambodjaanse vluchtelingen weer thuis Waalse socialisten werkten met maffia Zelfs Bush klapt voor Fidel Castro Ter Beek stelt extra troepen beschikbaar voor vredesoperatie Bloedbad herdacht Somaliërs ontvluchten massaal geplunderd land Ook Fransen twijfelen meer over 'Maastricht' 15 dukovanvIn de Tsjechoslowaakse stad Dukovany hebben actievoerders naar plastic skeletten met zonnebrillen gegrepen om hun zorg ken baar te maken over de bouw van een depot voor nucleair afval. Regering 'klaar' voor acties ANC De Zuidafrikaanse regering heeft duizenden blanke dienstplichtigen gisteren per telegram gewaarschuwd volgende week paraat te zijn als het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) massale acties houdt om politieke her vormingen af te dwingen. strijdkrachten de komende we ken in staat de Zuidafrikaanse politie te helpen vrede, stabili teit, wet en orde te handhaven", aldus woordvoerder Rolt. De re- servistenlijsten van landmacht, luchtmacht en marine tellen een half miljoen blanke man- Bijna-staatsgreep in Polen Warschau De voormalige Poolse onderminister van binnen landse zaken heeft vorige week de val van de regering proberen te verhinderen door tevergeefs een eenheid elite-troepen te vra gen in te grijpen. Dat heeft de waarnemend minister van bin nenlandse zaken, Andrzej Milczanowski, gisteren bekendge maakt. Actiegroep dwingt referendum af bern» De Zwitserse actiegroep 'Groep Zwitserland zonder Wa pens' heeft gisteren een referendum afgedwongen over het voornemen van de regering zeven miljard gulden uit te geven voorde aanschaf van 34 Amerikaanse gevechtsvliegtuigen. In anderhalve maand had de actiegroep de minimaal benodigde 1 miljoen handtekeningen bij elkaar. Het referendum wordt in juli gehouden. Russische bankfraude breekt records moskou Een Russische maffiabende heeft zich verrijkt met 60 miljard roebel 1,25 miljard gulden) in de grootste bankfraude uit de Russische geschiedenis. Ongeveer dertig mensen uit Tsjetsjenië, een opstandige regio in de Kaukasus, zijn in verband met het schandaal gearresteerd. Zij zouden de Russische Cen trale Bank in april en mei hebben gefopt met valse orders van de Tsjetsjeense Nationale Bank. China houdt razzia's peking De autoriteiten van dc Zuidchinese provincie Guang zhou hebben meer dan 10.000 mensen gearresteerd in een grootscheepse actie tegen de prostitutie en de snel groeiende porno-industrie. Dat meldt Yangcheng, de officiële krant van iuangzhou. De Waalse socialisten, de twee de partij van België, zijn in ern stige verlegenheid gebracht door de arrestatie van zes pro minente partijleden die banden onderhielden met de maffia. De politie heeft inmiddels zes estatie der r het gestolen waardepapieren met een totale waarde van ongeveer 25 miljoen gulden. Volgens een politiewoord voerder werden dc waardepa pieren door de chauffeur van de socialistische minister Van den Biest naar Liechtenstein gere den. Dc chauffeur onderhield nauwe banden met de Sicili- aanse maffia. De actie werd door de privé-secretaris van de minister, Taxquet, vanuit zijn kantoor gecoördineerd. Hij kon als gewezen politieman makke lijk nagaan of de waardepapie ren in het opsporingsregister voorkwamen. De Parti Socialiste is, met 40 procent van de stemmen, de grootste partij van Wallonië en is oppermachtig in het Fransta lige landsdeel van België. Voor aanstaande partijfunctionaris sen zijn vaker betrokken ge weest bij schandalen. Zo staat de socialistische ex-burgemees ter van Luik momenteel ter- recht wegens corruptie. Meer dan 27.000 Cambodjaanse vluchtelingen zijn van opvang kampen in Thailand terugge keerd naar hun vaderland. Dat heeft een functionaris van de Verenigde Naties in Phnom Penh gisteren bekendgemaakt. De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Vere nigde Naties (UNHCR) heeft in het kader van het vredesak koord voor Cambodja opdracht voor het eind van het jaar meer dan 370.000 Cambodjanen uit Thailand naar hun thuisland over te brengen. Het is de groot ste repatriëringsoperatie van de UNHCR tot nu toe. RIO DE JANEIRO «OPA De onbetwiste ster onder de 106 wereldleiders op de milieutop in RJo de Janiero was gisteren de Cubaanse president, Fidel Castro. De 'Maximo Lideri kreeg een ovatie voor zijn rede waarin hij de consumptiemaat schappij verantwoordelijk stelde voor de verwoesting van het milieu. Zelfs zijn grootste vijand, de Ameri kaanse president Bush, klapte mee. De consumptiemaat schappij is volgens Castro verantwoordelijk voor de armoede van de overgrote meerderheid van de wereld bevolking. Twintig procent van de wereldbevolking ver bruikt driekwart van de energie en vergiftigt de zee- en, rivieren en lucht, zo zei hij. Castro waarschuwde de rijke landen ervoor de arme landen op te laten draaien voor de milieuschade. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren de Rode Khmer aangespoord zich aan het vredesakkoord over Cambodja te houden. De Rode Khmer weigert tot nu toe zijn wapens in te leveren en zijn troepen onder toezicht van de Verenigde Naties te plaatsen. Vandaag moet daarmee een be gin worden gemaakt. De V-raad deed een beroep op alle partijen zich strikt te houden aan de ver bintenissen van het vredesak koord, waaronder de samen werking met de UNTAC (de VN- vredesmacht in Cambodja)", al dus de Belgische voorzitter van de Veiligheidsraad, P. Noterdae- „U dient dit te beschouwen als een mogelijke noodsituatie Met uw bijdrage dient u uw land", zo staat in de telegram- Volgens een woordvoerder van Defensie wordt overmorgen een deel van de reservisten al opgeroepen voor 'actieve dienst'. Anderen moeten zich voor periodes van 72 uur paraat houden. Daardoor „zijn de Rusland en VS in grote lijnen eens over kernwapens londen ap Rusland en de VS zijn het in grote lijnen eens over de verde re reductie van hun strategische kernbewapening. Er is „een goede kans" op een akkoord, al dus de ministers van buiten landse zaken Kozyrev en Baker gisteren na afloop van overleg in Londen. Beide landen willen het aantal kernwapens verder terugdringen dan het plafond van elk 6.000 kernkoppen, dat vorig jaar werd vastgelegd in het START-akkoord. „De rest is afhankelijk van de presidenten", zei Kozyrev. Dinsdag begint de Russische president Jeltsin een staatsbe zoek aan de VS. Baker voorspel de dat als alle puntjes nog niet op de i kunnen worden gezet er zeker een akkoord in grote lij nen kan worden gesloten. Over de details van de besprekingen wilde Baker niets zeggen. Het ANC kondigde' donder dag aan vanaf volgende week dinsdag massaal stakingen, boycots en marsen te houden om versnelling van de politieke hervormingen af te dwingen. De anti-apartheidsbeweging ver wijt de regering-De IQeik schul dig te zijn aan de impasse waar in de besprekingen voor een nieuwe grondwet in terecht zijn gekomen. Volgens een overheidsfunc tionaris zal 'enige druk' van het ANC worden toegestaan. Bij 'il legale acties' zoals het aanwak keren van het geweld in de zwarte wijken, zal worden inge grepen. „De regering moet aan naar eigen kiezers denken. Het mag niet zo zijn dat wij klei lij ken in de handen van het ANC", aldus de woordvoerder. „Wij zijn bang....bezorgd, over wat er zal gebeuren." Het aanhoudend geweld in Zuid-Afrika heeft het leven ge kost aan dertien mensen, onder wie drie jongeren die door een volksrechtbank in het thuisland Kwazulu eerder ter dood waren veroordeeld. Dat heeft de politie gisteren gezegd. Bij aanvallen op forensentrei nen rond Johannesburg kwa men vier mensen om. In het woonoord Katlehong, ten zui den van de stad, werden drie lij ken met schotwonden gevon den. Bij een aanval op een fa briek bij Johannesburg lieten twee mensen het leven, terwijl de politie in Queenstown, in de Kaapprovincie, een man dood schoot die zich verzette tegen zijn arrestatie. Serviërs kondigen nieuw bestand Bosnië aan apparatuur voor satellietcommunicatie en zend stations. De leider van de etnische Serviërs in Bosnië- Herzegovina, Radovan Karadzic, heeft gisteren aangekondigd dat zijn troepen vanaf maandag ochtend zes uur een nieu- we wapenstilstand in acht zullen nemen. Hij zei ver- Ongeveer 55 Nederlandse militairen van de ver bindingstroepen zullen zo gauw de Verenigde Naties (VN) daarom vragen worden ingezet in de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Dat heeft minister Ter Beek van defensie gisteren verklaard bij aan komst in de Kroatische hoofdstad Zagreb. Hij wees erop dat de VN aan nieuwe troepen wel de voorwaarde verbindt dat er een duurzaam be stand heerst. Ter Beek brengt een tweedaags bezoek aan de Nederlandse eenheden die deel uitmaken van de VN-vredesmacht in het voormalige Joegoslavië. Vandaag en morgen bezoekt hij militairen van het verbindingsbataljon in Kroatië. Op dit ogenblik bevinden zich 311 Nederlandse militairen in het voormalige Joegoslavië, van wie de overgrote meerderheid in Kroatië. In Sarajevo zitten momenteel zeven Nederlandse militairen. Zij houden zich bezig met de wederopbouw van het VN-verbindingscentrum aldaar. Het nieuwe contingent zal eigen materieel meenemen, zoals vliegveld van Sarajevo te heropenen Serviërs bereid der bereid te zijn de her- opening van het vliegveld van Sarajevo voor huma nitaire vluchten toe te staan. De EG-ministers van bin nenlandse zaken hebben gisteren tijdens informeel overleg in de Portugese hoofdstad Lissabon geen besluit genomen over de opvang van de vluchte lingenstroom uit het voormalige Joegoslavië. Duitsland dat samen met Italië het meest met de ze stroom te maken heeft, had de lidstaten ge vraagd om een oplossing in Europees kader. bukarest Inwoners van de Roemeense hoofdstad Bukarest gingen gisteren massaal de straat op om de tweede verjaardag te her denken van het bru te optreden van mijnwerkers. ZIJ kwamen in juni 1990 op verzoek van president lliescu naar de hoofdstad en sloegen daar da genlang in op anti- regeringsgezinde betogers. Tijdens de demonstratie van gisteren werden leuzen tegen de re gering en voorde n de monarchie geroe pen. fOTO'EP correspondent Twanlf, misschien wel dertien zetels zou een verenigde Arabische partij kunnen bezetten In de 120 leden tellende Knesset, het Israëlische parlement. Een blok dat evenveel gunsten voor zijn achterban zou kunnen afdwingen als de ul tra-orthodoxe joden. Maar de Arabieren bestrij den liever elkaar dan dc regering in Jeruzalem. Dc Arabische kiezers hebben dit jaar opnieuw de keuze uit drie 'eigen' lijsten, maar dc verwachting Is dat een groot deel zijn stem zal geven aan een van de 'zionistische' partijen. Israels Arabieren zijn Israëlische staatsburgers, maar tegelijkertijd Palestljnen en Arabieren. Hun persoonlijke ideologie bepaalt de volgorde waarin ze die drie identiteiten rangschikken. Dc joodse bevolking spreekt In de regel ovecJsraëllsche Arabieren' als het gaat om de Arabische bevolking binnen de grenzen van voor 1967. Maar een re cent onderzoek onder Arabische middelbare scholieren liet zien dat niet rt\eer dan 24 procent zichzelf zo aanduidt. Bijna de helft van de Arabi sche teenagers opgegroeid terwijl aan de ande re kant van de 'groene lijn' de intifada woedde beschouwt zichzelf in de eerste plaats als Pales tijn. De 850.000 Arabieren in Israël vormen achttien procent van het electoraat en gemiddeld zeventig procent stemt bij parlementsverkiezingen. In dc jaren vijftig en het begin van de jaren zestig ging verreweg het grootste deel van de Arabische stemmen naar Arabische lijsten die verbonden waren met de joodse socialistische regeringspar tijen. Bii de oppositie viel op het materiële vlak niets te halen en het ideologisch bewustzijn was niet sterk ontwikkeld. Volgens dr. Eli Rekhess van de Universiteit van Tel AviV vertoont het stemgedrag van de Arabi sche kiezers een golfbeweging. Na 1967 kwam Rakach/Hadash (de gezamenlijke joods-Arabi sche communistische partij) sterk opzetten. „Ra- kach Introduceerde een nieuwe pro-Palestijnse nationale koers en politiek activisme. Van 1975 tot 1985 gaf die partij de toon aan. We beleven nu het begin van een ontwikkeling, waarbij Rakach geleidelijk plaats maakt voor een nieuwe groepe ring. Dat zal een gezamenlijke Arabische lijst zijn of de islamitische beweging". De trend is dus weer naar volledig Arabische partijen, al zal dat pas duidelijk worden bij de verkiezingen in 1996. Niet alleen de communisten verliezen aanhang een internationaal verschijnsel maar ook de 'Progressieve Lijst voor Vrede' van Mohammed Miari, eveneens een gezamenlijke joods-Arabische onderneming. Het is zelfs moge lijk dat Miari de dit jaar voor het eerst op 1,5 pro cent gestelde kiesdrempel niet zal halen en dat zou een groot verlies aan stemmen betekenen. Een onnodig verlies, want Miari had met de com munisten en de Arabische Democratische Partij van Abdel Wahab Darawshe een gezamenlijke Ijjst kunnen vormen. Maar maandenlange be sprekingen liepen op niets uit omdat de PLV- voorman geen genoegen wilde nemen met een tweede plaats. De enige Arabische partij die op 23 juni winst zal boeken, is de groep van Darawshe. Maar een vooruitgang van een naar twee zetels is geen sensatie. Vier jaar geleden behaalden de communisten, de PLV en de ADP bij elkaar zes zetels. Dr.Rekhess verwacht dat het er ditmaal zeker niet meer zul len zijn, eerder mindër. Hij voorspelt dat de Ar beid in de Arabische sector de gebruikelijke twee zetels zal weghalen, de Likud anderhalf en het progressieve Meretz-blok ruim een. Verrassend is de steun onder de Arabieren voor Shas, een ultra-orthodoxe joodse partij. Rekhess schat dat Shas er goed is voor ruim een halve ze tel. Dat is vooral te danken aan de persoonlijke inzet van minister van binnenlandse zaken Arieh Deri voor projecten in Arabische steden en dor pen, waar het 'voor wat hoort wat' principe zwaar weegt. Het vredesproces speelt in de verkiezingscam pagne onder de Arabische bevolking een onder geschikte rol. Alleen al daarom hoeft de Arbeid niet te rekenen op een spectaculaire winst. Bo vendien is Yitzak Rabin niet geliefd onder de Ara bieren. Zij herinneren zich nog maar al te goed hoe de voormalige minister van defensie kort na het uitbreken van de intifada opdracht gaf de bot ten van Palestijnse stenengooiers te breken. De Arabische niet-zionistische partijen is nog nooit gevraagd zitting te nemen in een Israëlische regering. Voor de joodse kiezers is de psychologi sche barrière eenvoudig te hoog. Maar Rabin zal afhankelijk zijn van de Arabische partijen voor de vorming van een 'blokkerende meerderheid' bij de verkiezingen van 23 juni. Dat wil zeggen dat het linkse blok (de Arbeid plus Meretz) samen met de Arabieren meer dan zestig zetels moet be halen om een rechtse regering de pas af te snij den. Gelet op de verdeeldheid in de Arabische politieke gemeenschap ziet het er voor Rabin niet gunstig uit. Chaos en anarchie Somalia zink steeds verder weg in chaos en anarchie. Terwijl fa milie-clans elkaar uitmoorden, vluchten skelet-dunne Somaliërs naar Kenya, waar ze verhalen over moorden, verkrachtingen en plunderingen. Elke dag komen er zo'n 350 vluchtelingen uit Zuid-Somalia aan in Amuna, het dorre niemandsland tussen So malia en Kenya. Sinds president Siad Barre Somalia zo'n vier maanden geleden ontvluchtte, zijn alleen al in de hoofdstad Mu- qdisho 30.000 mensen verwond of gedood. „Clan-milities trapten deuren in, schoten op onschuldigen en ver krachtten de vrouwen", vertelt Habiba Adan (35), die na een 300 ki lometer lange vlucht weinig meer dan een geraamte is. Alle vluch telingen worden geregistreerd in Amuna, van waar zij met vrach tenwagens worden overgebracht naar meer zuidelijk gelegen kam pen. Onlangs kwamen er in een week 32.000 Somaliërs aan en er zijn er nog duizenden onderweg, aldus medewerkers van hulporganisa ties. Volgens hen kunnen ze de vluchtelingenstroom nauwelijks De Kenyaanse luchtmacht is donderdag begonnen 60 ton voed sel naar de vluchtelingen in het noordoosten van het land over te brengen. Graan van de EG wordt met vrachtwagens naar de vluch telingenkampen gereden, meldden plaatselijke kranten gisteren. Duitse regering weerlegt felle kritiek parus Rtr-afp trale bank van Duitsland heb ben het belang van het verdrag onderstreept in reactie op zware kritiek van ruim zestig vooraan staande Duitse economen. In een verklaring uitten de econo men donderdag de vrees dat de snelle invoering van de Econo mische en Monetaire Unie (EMU) op korte termijn zal lei den tot politieke spanningen in West-Europa, waardoor het uit eindelijke doel van de Europese integratie op losse schroeven komt te staan „Het verdrag zelf en niet de kritiek erop brengt een spanningsvrij Europa in ge vaar". aldus de economen. Minister van financiën Waigel liet weten dat Duitsland niet zal toestaan dat zwakke lidstaten de EG dwingen harde financiële voorwaarden te verzachten. Zijn collega van buitenlandse zaken, Kinkel, wees kritiek van de hand dat door het verdrag van Maas tricht te veel macht in Brussel tercht zou komen. Ook in Frankrijk slinkt de steun voor de ratificatie van het Ver drag van Maastricht. De meer derheid van de bevolking zou echter waarschijnlijk wel voor stemmen als er een referendum over het verdrag wordt gehou den. Dat blijkt uit een opinie peiling die het dagblad La Tri bune liet uitvoeren. Volgens de enquête zou. 34 procent van de Fransen voor de unie stemmen en 23 procent te gen. In mei stemde nog 40 pro cent voor. Het referendum wordt waarschijnlijk in septem ber gehouden. De kritiek in de twaalf EG-lid- staten over het verdrag voor po litieke en economische eenwor ding wordt steeds luider. Na het Deense nej, twijfelen behalve de Fransen ook de leren en de Duitsers aan het document. De belangrijkste ministers van de regering-Kohl en de een-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6