Nederlander is voor rijden met dimlicht 'Suriname is drenkeling en heeft nog kanker ook" Binnenland Subsidie-ontvanger netjes met aftrekposten Vrouwenbenen in toiletpot SER: Uitgaven EG minder omhoog Vanaf 1998 geen dierproeven meer ten bate van cosmetica Mythe over rouwproces staat hulp in de weg ZATERDAG 13 JUN11992 ANP nifrfmrn CPO Omc«mcKapp(*|hr frrsdamt Ziekenhuizen hoofdstad moeten samen a aaster dam Het Prinsengrachtziekenhuis in de binnenstad van Amsterdam en het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis moeten fuseren. Het tweede binnenstadsziekenhuis, de Boerhaave kliniek, moet dicht. Dat heeft staatssecretaris Simons van WVC gisteren beslo ten. De fusie tussen de twee ziekenhuizen moet binnen een jaar rond zijn. Het huidige Prinsengrachtziekenhuis moet binnen de nieuwe organisatie een voorziening worden, die vooral onder steuning biedt aan de eerstelijns gezondheidszorg. Dit betekent dat er in de toekomst beperkte diagnostiek, poliklinische behan deling en dagbehandeling kan plaatsvinden. Als de fusie niet slaagt, moet het hospitaal aan de Prinsengracht dicht, zo vindt Simons. Met de beslissing komt een einde aan tien jaar onzeker heid. Amstelsluis blijft nog dicht Amsterdam De historische Amstelsluis. voor Theater Carré in Amsterdam, blijft voorlopig buiten bedrijf. Rechtbankpresident mr. J. Vrakking heeft gisteren tijdens een hoorzitting de maatre gel van de Arbeidsinspectie bemachtigd. De gemeente zei dat de sluiswachters geen gevaar meer zullen lopen als de sluis weer open zou gaan, maar dat geloofde de president niet. De inspec tie stelde de sluis tijdens het Pinksterweekeinde buiten werking nadat een duwboom was afgebroken. De rondvliegende stukken raakten bijna een sluiswachter. Politiecomputer met wapenkennis den haag De politie heeft vanaf gisteren de beschikking over een computer met uitgebreide kennis over munitie, schietwa pens en slag-, steek- en stootwapens. Hij kent ook de wetgeving over deze materie op zijn duimpje. Het Kennissysteem Wet Wa pens en Munitie (KWWM) is ontwikkeld door de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI), omdat de wet in de praktijk voor politie en justitie heel onduidelijk is. Het gevolg is dat men sen onterecht worden vastgehouden wegens verboden wapen bezit en verdachten vrijuit gaan omdat wapens verkeerd staan omschreven in het proces-verbaal. Een meerderheid van de Nederlanders is voorstander van het rijden met dimlicht overdag. Dat blijkt uit een re presentatieve steekproef van het bureau NSS/Markton- derzoek. Het bureau ondervroeg 500 Nederlanders. den haag anp Meer dan de helft van de Ne derlanders (57 procent) vindt het een goede zaak overdag met dimlicht te rijden. Van de on dervraagden ziet 22 procent ziet er weinig in en 21 procent van de Nederlanders maakt het niets uit. De grootste voorstan ders zijn automobilisten die da gelijks op de weg zitten. Van hen is 67 procent voor het rij den met dimlicht overdag. Eén op de zes automobilisten (16 procent) rijdt inmiddels al met dimlicht overdag, 50 pro cent doet dat afhankelijk van het weer en de omgeving. Als belangrijkste voordelen voor het rijden met dimlicht overdag noemen de geënquêteerden: beter gezien worden, kleinere kans op ongelukken en ver hoogde veiligheid. Het voeren van dimlicht over dag komt maandag ter sprake tijdens een uitgebreide com missievergadering in de Tweede Kamer. Al eerder liet minister Maij van verkeer en waterstaat weten dat zij afziet van haar voornemen het rijden met dim licht overdag in het najaar ver plicht te stellen. Wel wil ze dan een campagne beginnen waar bij automobilisten zal worden gevraagd vrijwillig met dimlicht te rijden. Onderzoek Financiën logenstraft vermoedens PvdA 'ers Amsterdam Benen van etalagepoppen steken uit twee toiletpotten die sinds kort de gevel van discotheek Mazzo aan de Rozengracht in Am sterdam sieren. De discotheek versiert de gevel regelmatig met opvallende schilderingen of voorwerpen. fOTO*ANF»MAb at den haag anp Mensen die subsidies als stu diefinanciering en huursubsidie ontvangen, blijken met hun in- komensopgave aan de belas tingdienst helemaal niet zo te sjoemelen als de PvdA-kamerle- den Vermeend en Melkert dachten. Dat blijkt uit een rap port dat minister Kok van finan ciën gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Vermeend en Melkert hadden gevraagd om een onderzoek naar oneigenlijk gebruik van in komensafhankelijke subsidiere gelingen. Zij waren bang dat veel mensen via aftrekposten hun belastbaar inkomen zou den verlagen, waardoor ze recht krijgen op (meer) subsidie. Uit een beperkte steekproef van Financiën was al gebleken dat hiefvan geen sprake is. Het uitgebreide onderzoek bevestigt nu deze conclusie, aldus Kok. Het toont aan dat meer dan de helft van de mensen die een in komensafhankelijke subsidie ontvangen geen aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting in vult. Zij kunnen dus ook geen misbruik maken van aftrekpos ten. Bij de subsidie-ontvangers die wel aangifte doen, wijken de af trekposten niet af van belasting betalers die geen subsidie krij gen, zo blijkt uit het onderzoek. Kok concludeert dan ook dat er geen aanleiding is om het be lastbaar inkomen als criterium voor inkomensafhankelijke sub sidies los te laten. Het gebruik van het belastbaar inkomen als norm is volgens hem het meest praktisch en het makkelijkst te controleren. den haag «anp De uitgaven van de Europese Gemeenschap moeten veel minder omhoog dan de Eu ropese Commissie voorstelt in het zogeheten pakket Delors-2. Dat vindt een commissie van de Sociaal-Economische Raad (SER). Vooral aan landbouw zou volgens de plannen teveel wor den uitgegeven. In het pakket Delors-2 wordt voorgesteld het eigen 'huis- houdpotje' van de EG te binden aan een maximum dat stijgt van 1.2 procent van het totale Bruto Nationaal Produkt (BNP) van de twaalf EG-landen tot 137 pro cent in 1997. De eigen middelen van de EG komen uit douanerechten en Door maatregel kunnen jaarlijks 50.000 dieren blijven leven den haag gpd De levens van zo'n 50.000 mui zen, konijnen, hamsters en ca via's kunnen jaarlijks in Europa worden gespaard als de Europe se Raad van Ministers dit najaar het besluit bekrachtigt dat het Europees Parlement en de Eu ropese Commissie deze week hebben genomen. Dan is het namelijk vanaf 1 januari 1998 verboden om cosmeticaproduk- ten op de markt te brengen die getest zijn op dieren. Het besluit van commissie en parlement is het resultaat van een twee jaar durende strijd van de 'European coalition to end cosmetic tests on animals'. Daarin werken dertig Europese organisaties van dierenbescher mers samen. Zij zijn verheugd over het besluit. Vorig jaar bo den zij een petitie aan het Euro pees Parlement aan met 2,5 miljoen handtekeningen. Dui zenden dierenbeschermers hielden toen een demonstratie ve mars in Brussel. Bert van Dijk, campagnecoör dinator Nederland, zegt dat er voldoende alternatieven voor de dierproeven zijn. Voor het tes ten op giftigheid van schoon heidsmiddelen als lipstick en mascara kunnen evengoed ogen en huid van slachtdieren worden gebruikt. Zelfs huid van mensen, die bijvoorbeeld bij transplantaties overblijft, is er- voorgeschikt. De overwinning van de 'Euro pean coalition' betekent overi gens niet het einde van haar be staan. Nog deze maand praten de samenwerkende organisaties in Amsterdam over nieuwe ac ties. Van Dijk: ..Voor het testen van huishoudelijke schoon maakmiddelen bij voorbeeld wordt nog steeds vivisectie toe gepast. Een verbod hierop zou veel meer dieren sparen dan de 50.000 die de cosmetica-indu- strie in Europa jaarlijks ge bruikt". Als speerpunt van de nieuwe acties denkt Van Dijk aan apen of vissen. De eerste worden vooral .gebruikt voor proeven ten behoeve van de geneesmid delenindustrie. Vissen worden met tienduizenden ingezet voor milieuproeven, bijvoorbeeld om de vervuiling van water te tes ten. Chimpansees worden vooral voor AIDS-proeven gebruikt, maar dat is puur misbruik, vindt Van Dijk. „De dieren krij gen wel AIDS, maar niet de ver schijnselen van de ziekte. Daar door zijn de proeven waarde loos voor de wetenschap". Twee jaar geleden protesteerde onder andere de Nederlandse Bond tot Bestrijding van Vivisectie op de parfu merie-afdeling van de Bijenkorf in Amsterdam tegen dierproeven ten bate van de cosmetica-industrie. roro* mom bijdragen van de lidstaten die gebaseerd worden op de BTW en het BNP. De SER-commissie is het ermee eens dat de BNP- grondslag zwaarder gaat wegen en de BTW-grondslag verder wordt beperkt. Maar de SER- commissie is toch huiverig voor verhoging van de lastendruk en het gevaar van verstoringen in de markt. Bedrijven maken te weinig kopieën van PC-bestand den haag anp Het bedrijfsleven maakt niet of nauwelijks een kopie van de harde schijf van personal com puters. Daardoor is de schade bij besmetting door een virus meteen heel groot. Dat stelt L Weerd van het speciale team van de Haagse gemeentepolitie dat zich heeft gebogen over de gevolgen van het Michelangelo virus. Dat stak begin dit jaar de kop op. Bij tientallen bedrijven die op 6 maart door het virus werden getroffen, constateerde het team dat er veel te weinig ko pieën van bestanden waren ge maakt. Van alle slachtoffers be schikte minder dan tien procent over een bruikbare kopie. „Slechts één bedrijf dat slacht offer van het Michelangelo-vi- rus was, kon naar een kopie van de vorige dag grijpen", aldus Weerd. Volgens hem heeft het bedrijfsleven een verkeerde voorstelling van de risico's. Rottend afval is bedreiging voor schapenhouders koudum gpd De helft van de Nederlandse schapenhouderijen heeft last van maden, die zich in één nacht door de huid van een schaap kunnen vreten. In Fries land zijn als gevolg daarvan dit jaar al tientallen schapen ge storven. De ziekte wordt vcroorzatft door een aasvlieg, de locilia Se- ricate. Die komen steeds meer voor. Ze komen af op rottend afval in containers voor groen te-, tuin- en fruitafval (GFT). Ook konijnen en honden worden soms aangevreten doof de larven van de I ucilia Seriea- ta. Veeartsen raden schapen* houders aan hun vee icder^ twee maanden te wassen en te behandelen met een prevented middel. Verder zouden de (UTT- containers vaker geleegd möe« ten worden. Het Centraal Diergeneeskun. dig Instituut in Lelystad volgt de groene vliegen die hun eitjes in de vacht van schapen leggen, al jaren. „Voorheen kwamen ze al leen op Texel voor. maar de laatste jaren zijn ze in het hele land te vinden", constateert medewerker Van der I.inden. Dit is volgens hem vooral te wij ten aan de uitbreiding van hel schapenbestand. In schapet» landen als Groot Brittannie t'Q Australië is de huidmadenziektè (myiasis) een ware plaag. Ook de GFT-containers zorgen er volgens hem voor dat de ziektf de laatste jaren in opmars is. utrecht anp Verwerken duurt langer dan gedacht tijd heen dan die twee jaar die daar nu min of meer voor staat. Ook zijn er veel verkeer de ideeën over de fasen die mensen in zo'n rouwproces zouden moeten doorlopen. Zo klaagde een weduwnaar dat hij een jaar na de dood van zijn vrouw nog steeds niet het stadium had bereikt dat hij boos op haar was. Schut: „Maar hij maakte zich zorgen om niets. Hij zat te wachten op iets dat naar hij dacht hoorde te komen en niet kwam. Zo'n algemeen idee over verwerking doet meer kwaad dan goed." Volgens Schut is het veel be ter mensen voor te bereiden op de ingewikkeldheid van het rouwproces. Mensen hebben veel meer aan voorlichting die de individuele verschillen be nadrukt dan aan een soort standaardbeeld dat vaak af wijkt van wat mensen doorma ken. Volgens Schut nemen licha melijke klachten, angst, slape loosheid en depressies in de loop van de eerste twee jaar geleidelijk af. Maar in tegen stelling tot wat vaak wordt ge dacht, blijken mensen gaande weg meer problemen te onder vinden met het dagelijks func- CDA-kamerlid Aarts schaart land onder categorie 'hopeloze onderwerpen den haag margreet vermeulen Het verwerken van de dood van de partner is veel ingrij pender en langduriger dan wordt gedacht Hardnekkige mythen over rouwprocessen geven niet alleen een verkeerd beeld van de werkelijkheid, maar staan ook goede hulpver lening in de weg. Dat concludeert de Utrecht se psycholoog H. Schut in zijn proefschrift over rouwproces sen. Volgens Schut gaat met het rouwproces vaak veel meer Opvarenden zoek ROTTERDAM ANP Er worden nog twee opvaren den van het Marokkaanse schip Okna Bnou Nafia vermist. Don derdagavond sprongen zij in de Nieuwe Maas. Een derde opva rende werd gistermorgen met onderkoelingsverschijnselen uit het water gevist. Volgens de Rotterdamse politie moesten de drie terug naar Marokkko, na dat ze illegaal ons land waren binnengekomen. Ze hadden handboeien om, maar wisten zich toch te bevrijden. CDA-kamerlid Harry Aarts doet al sinds mensen heugenis Suriname voor zijn partij. Suriname hoort bij de categorie hopeloze onderwerpen in de Nederlandse politiek, vindt Aarts. „Zoals voet balvandalisme en drugs. Wat je ook verzint, niks helpt. Je moet er maar het beste van zien te ma ken." Suriname omschrijft hij als „een drenkeling die te veel water heeft binnengekregen en nog kanker heeft ook". De meeste parlementariërs drukken zich wel licht wat diplomatieker uit, maar Aarts spreekt uit wat de meeste Tweede-Kamerleden denken. „Het Nederlandse parlement is streng voor Suriname", erkent Aarts. Waar de ministers Van den Broek (buitenland se zaken) en Pronk (ontwikkelingssamenwerking) tegenwoordig in kleine kring nog wel eens ver zuchten: 'Gééf Suriname die 50 of 60 miljoen nou maar', houdt het parlement het been stijf. Daar mee is de speelruimte voor Van den Broek en Pronk om het bezoek van de Surinaamse presi dent Venetiaan volgende week te belonen met een mooi geldbedrag uiterst beperkt. De kassa mag pas rinkelen als Venetiaan harde economi sche saneringsmaatregelen afkondigt. Eerder niet. Hoofdrol Voor de centenkwestie is tijdens het officiële be zoek van Venetiaan ongetwijfeld een hoofdrol weggelegd. Suriname heeft in totaal 1.3 miljard gulden aan ontwikkelingshulp van ons land te goed. Van den Broek en Pronk zouden de hulp van 200 miljoen gulden per jaar graag (ten dele) willen hervatten, want Suriname is volop in be weging. Dat is te danken aan de nauwe samen werking waartoe Nederland en Suriname eind vo rig jaar op Bonaire besloten. Samen met Nederland probeert Suriname het land op orde te krijgen. Surinaamse militairen lo pen stage in Nederland om te zien dat het Neder landse ministerie van defensie en dus ook de militaire top gehoorzaamheid is verschuldigd aan de minister. In Nederland is dat gewoon, maar in Suriname is er moed voor nodig om zo iets door te drukken. Daarnaast heeft Venetiaan dit voorjaar de Surinaamse grondwet zodanig ge wijzigd dat het Surinaamse leger ook formeel on der het gezag van de politiek valt. Op het terrein van justitie en politie zijn 26 pro jecten gestart. Het herslel van de rechtsstaat is in volle gang. Ook op onderwijs en volksgezondheid laat Suriname zich bijstaan door Nederlandse deskundigen. In feite is Suriname bij Nederland in de leer gegaan. En op Buitenlandse Zaken is men tevreden met de vorderingen van de leerling. Een financiële beloning is op zijn plaats en haast onontkoombaar. Want zonder die injectie is de kans groot dat Venetiaan aan prestige inboet, zijn kiezers kwijtraakt en op die manier indirect de weg plaveit voor legerleider Bouterse en de zij nen. Die redenering kan Aarts wel volgen. „Vak bondsleider Derby heeft tegen mij gezegd: zonder financiële injectie is Venetiaan binnen een paar maanden verloren. F.n ik geloof hem". Maar de angst en de onwil om opnieuw geld te gooien in een bodemloze put voert bij het CDA. maar nog meer bij de WD de boventoon. Aarts: „in 1992 heeft Suriname een tekort van 800 miljoen op een begroting van 1,5 miljard. Dat tekort is meer dan de helft van de totale begroting. Déar gewoon maar geld inpompen is een ondenkbare weg. Bo vendien: als de Suriname een flink bedrag krijgt, gaan ze weer zitten. Dat klinkt discriminerend, maar het is zo. Op het moment dat het hulpbe drag aan Suriname op z'n hoogst was, ging het juist slecht met dat land". Mercedessen Suriname moet dus eerst met concrete maatrege len komen om de economie te saneren, voordat dg geldkraan echt open gaat. De humanitaire hulp werd eind vorig jaar hervat. Eerlijk gezegd hebben Pronk en Van den Broek sinds de bespre kingen op Bonaire eind vorig jaar op het verlos sende teken van Suriname gewacht. Maar er kwam niks. Ook niet toen de bewindslieden dit voorjaar 20 miljoen gulden aan begrotingshulp toezegden, onder bepaalde voorwaarden. Surina me heeft nog niet eens op dat aanbod gerea geerd. De hoop is er nu op gericht dat Venetiaan het officiële bezoek aan ons land aangrijpt om een aantal concrete saneringsmaatregelen van de Su rinaamse economie aan te kondigen. Met een in voeringsdatum en alles erbij, zodat de kassa kan gaan rinkelen. Nederland denkt bijvoorbeeld aan het aan ban den leggen van de import van luxe goederen in Suriname. Aarts: „Er worden nog steeds Merced essen in Suriname ingevoerd. Die kosten 60.000 gulden. Daar kun je in Suriname een zeepfabnek mee beginnen! Zoiets moet je verbieden of an ders uiterst onvoordelig maken". Maar er moet ook bezuinigd worden volgens het organisatiebureau Coopers Lybrand moet Suriname minstens duizend ambtenaren ont slaan. „En nog meer militairen", voegt Aarts cr aan toe. Pijnlijk punt is ook dat de Surinaamse gulden in waarde moet worden teniggebrachr. Dat betekent onherroepelijk devaluatie, hoewd dat woord angstvallig wordt vermeden. Smeermiddel Een 'goede' tweede mogelijkheid is dat Venetiaan toezegt het pakket sanenngsmaatregelen zoals dat door Coopers Lybrand is geadviseerd. te gaan uitvoeren. Van den Broek en Pronk kunnen dan begrotingssteun geven van enkele tientallen miljoenen als 'smeermiddel', totdat de sanering daadwerkelijk begint. Pas vanaf dat moment kun nen nieuwe geldstromen op gang komen zoals een investeringsfonds voor het Surinaamse be« drijfsleven en een sociaal fonds om te voorkomen dat de verpauperde massa in Suriname kopje on« der gaat als gevolg van de straffe sanering san de economie. Het totaalbedrag dat Nederland vanaf dat mo ment jaarlijks aan Suriname wil spenderen, staal niet vast. Maar dat het boven het 'oude' jaarbo drag van 200 miljoen uitkomt is erg onwaar schijnlijk. Want Sunname zal cr de handen vol aan hebben voor dat bedrag verantwoorde bestiv dingsvoorstellen te doen Aarts verwijst naar de 25 miljoen gulden die Suriname mag gebruikt n voor de wederopbouw van het binnenland Dal geld ligt al twee jaar op de plank. Eén ding staat in ieder geval vast: Nederland zal voortdurend de vinger aan de pols blijven hou den als de hulpstroom wordt hervat, («een enkol bedrag wordt zonder meer aan Suriname overgr maakt Aarts ..Het is net als met een kind Als hg braaf is knjgt hij een fiets, cn anders niet."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5