Thomas Hassler voorkomt afgang tobbend Duitsland Engelsen missen klasbak Paul Gascoigne EK-Voetbal Studiehoofd Speculaties Legionaires Armbreuk schakelt Voller uit voor EK Neo-nazi's met granaten opgepakt ZATERDAG 13 JUN11992 2' Hij maakte de eerste goal van dit EK met het hoofd. Jan Eriks son gebruikt zijn hoofd vaker, om te studeren bijvoorbeeld. De Zweedse verdediger doet dat aan de avondschool in Norrkö- ping, waar hij bij de plaatselijke club speelt. Eriksson studeert biologie en medicijnen en hoopt later dokter te worden. De voetballer is toch al wat 'an ders' dan de anderen; hij houdt van artistieke films en van ko ken. Eriksson heeft nog een am bitie als voetballer; een contract bij een buitenlandse club. Dat lijkt te lukken. Ancona, net ge promoveerd naar de Serie A in Italië, heeft hem al een aanbie ding gedaan. Leeds United, Sheffield United en Kaiserslau- tem hebben ook interesse in de Zweed die twee jaar geleden voor het binnenlandse record van 1 miljoen gulden van AIK Solna naar IFK Norrköping kwam. Andreas Brehme gaat naar Spanje, maar hij houdt nog ge heim bij welke club hij gaat voetballen. Het is een topclub en Brehme heeft gezegd dat zijn trainer in elk geval weet hoe voetbal gespeeld moet worden. Voedsel voor speculaties! Dat wordt dus Cruljff, zou je den ken. Want Brehme kan Been hakker nauwelijks kennen, nog afgezien van het feit dat niet eens zeker is dat Beenhakker bij Real blijft. En Hiddink heeft wel verstand van voetbal, maar zit niet bij een echte topclub. Jupp Heynkes ook niet, maar mis schien dat Brehme toch hem bedoelt. Zijn vroegere trainer bij Bayem München begint vol gende maand bij Atletico Bil-, bao. Het is natuurlijk maar wat je onder een topclub verstaat, maar zeker is dat Barcelona top is. Het verhaal wil al, dat Ri chard Witschge kan vertrekken, als Brehme inderdaad naar de ploeg van Cruijff komt. Van de 160 spelers op het EK speelt voetbalt eenderde niet in eigen land. De competitie die de meeste legionaires levert is Italië, het land dat er dus niet bij is: zeventien, van wie er acht in de Duitse selectie zitten. De Engelse league levert tien gast arbeiders, de Bundesliga heeft zeven buitenlandse internatio nals op het EK. Het land met de meeste legionaires is gastland Zweden, dat met de huidige se lectie, net als trouwens de GOS, niet eens een volledig elftal kan opstellen met 'eigen spelers'; elf van de 20 geselecteerden ver dienen hun geld over de grens. norrköping Rudi Voller zal niet meer spelen in het toernooi om het Europese kampioenschap. De Duitse spits, in de rust van de wedstrijd tegen het GOS vervan gen door Möller, heeft een breuk opgelopen in de linker onderarm. Voller verliet het stadion in de rust om in een ziekenhuis foto's te laten maken voor onderzoek van de gevolgen van zijn botsing met Oleg Koetsnetsov. De foto's waren duidelijk. Een woordvoerder van de Duitse bond maakte bekend dat Voller zich weer bij de ploeg heeft gemeld, „Het is echter uit gesloten dat onze aanvoerder nog in actie komt Hij kan niet met een manchet als bescher ming spelen, ik schat dat hij een week of zes uitgeschakeld zal Zijn." FOTO» RU STOCKHOLM SID Drie Duitse voetbalsupporters met traangasgranaten en pisto len zijn in Zweden gearresteerd. Twee hooligans die tot een nazigroepering worden gere kend, zijn naar Duitsland terug gestuurd. Kaartjes voor dumpprijzen weg göteborg Voor de zwarte handel in kaartjes was Nederland- Schotland gisteren allerminst een goudmijn. De Zweden die hoopten een flinke grijpstuiver te verdienen, kwamen bedrogen uit. Het absolute gebrek aan interesse van de Zweden zelf zorgde ervoor dat ook kort voor de wedstrijd nog volop kaarten aan de kassa verkrijgbaar waren. De zwarte handel zakte dramatisch in. Dure zitplaatsen van 150 gulden gingen voor nog geen drie tien tjes van de hand. Datzelfde herhaalt zich ongetwijfeld maandag bij de wedstrijd Nederland-GOS. Tegenover de vijfduizend Schotten, die in het Ullevi-stadion waren, zet het GOS maandag slechts een paar honderd supporters. Wright mag niet worden vervangen malmo Mark Wright, de geblesseerde libero van Engeland, mag bij het EK niet worden vervangen. Dat heeft de Europese Voetbal Unie (UEFA) besloten. Een arts van de UEFA heeft Wright onderzocht. De speler zou door Tony Adams worden vervangen. De Engelse selectie be staat nu uit negentien spelers. Uit het onderzoek bleek dat dat de verdediger van Liverpool al meer dan een week geleden werd getroffen door een achillespeesblessure. Volgens de UEFA had den de Engelse voetbalautoriteiten eerder maatregelen moeten nemen. Spanje kiest Clemente als bondscoach Barcelona Javier Clemente is de nieuwe bondscoach van het Spaanse voetbalelftal. De 42-jarige Clemente is de opvolger van Vicente Miera, onder wiens leiding Spanje de eindronde om het EK in Zweden miste. Clemente, een Bask die bij Espanol Bar celona werkte. treedt per 1 januari 1993 in dienst. Hij krijgt een contract voor twee jaar, het jaarsalaris bedraagt 1 miljoen gul den. Dat blijkt uit gegevens die po litiefunctionaris Jürgen Mathies gisteren heeft verstrekt. Mathies is een met de Duitse fans mee- commissaris van poli- De hooligans waren in Gö teborg en Trelleborg in de kraag gegrepen. De Zweedse politie pakte voorts zestien Engelsen op. De supporters, die voor het EK voetbal naar Zweden waren ge komen, hebben zich schuldig gemaakt aati het beroven van winkels. Berti Vogts is een man die zijn emoties niet zo snel de vrije loop- laat. Maar de kleine Duitse bondscoach kon de nog kleinere Tho mas Hassler wel zoenen van geluk. Met al 89 minu ten op de klok leek de Duitse EK-droom al aan diggelen. Hassler, de mid denvelder in Italiaanse dienst die zelden of nooit scoort, bracht de 'Welt- meister' terug in de race door een vrije trap van twintig meter: 1-1. Het was er een om in te lijsten, met afstand de mooiste goal van het kampioenschap. norrköping marcel vd kraan gpd-verslaggever Vogts omhelsde zijn speler pas in de tunnel naar de kleedka mer. Bijna dansend huppelde hij achter Hassler aan. In de twee keer drie kwartier daar voor was de opvolger van Franz Beckenbauer duizend doden gestorven. Het geploeter van de Duitsers in de eerste helft tegen de GOS was niet om aan te zien. Vogts moet in de rust al gevreesd heb ben dat zijn ploeg daarvoor de rekening gepresenteerd zou krijgen. De benutte strafschop van Dobrovolski, een kwartier na rust, maakte de ellende voor Duitsland compleet. De aartsrivaal van Oranje dreigde de tol te moeten beta len voor het niet om kunnen gaan met de favorietenrol. Het gegeven dat Duitsland als we reldkampioen een goed figuur moet slaan in Scandinavië, heeft de 'Mannschaft' een zwa re druk op de schouders gelegd. Voor Nederland kon het eind resultaat niet mooier zijn. De meest gevaarlijke concurrenten hebben nu beiden al een ver- liespunt meer. Dat Ruud Gullit en de zijnen maandag hun han den vol krijgen aan de voorma lige Sovjets, lijdt evenwel geen twijfel. De GOS bleek voor Duitsland een loodzware tegen stander, die zonder een treffer uit een dood moment niet te verslaan bleek. Bondscoach Anatoli Bisjovets mag dan over een elftal be schikken dat uit alle hoeken van Europa bijeengeraapt is, het is wél een oerdegelijke ploeg. In de basis stonden gisteravond slechts drie spelers die hun brood nog in eigen land verdie nen. De rest plukt zijn centen weg in Schotland, Spanje, Italië, Engeland, Duitsland en Zwitser land. In dat laatste land speelde Igor Dobrovolski afgelopen sei zoen. Nog net geen vijfentwin tig jaar en eigendom van Ge nua, naar welke club hij straks Thomas Hassler en Andy Möller viei terugkeert. Al menig maal om schreven als de nieuwe supers ter van de (vroegere) Sovjetunie en ontdekt bij de Olympische spelen in Seoul, waar hij top scorer werd van het toernooi met zes doelpunten. Dobrovolski zorgde ervoor dat één van de spaarzame mo gelijkheden van de GOS in het doelgebied van Bodo Illgner werd uitgebuit. Na een voorzet van Andrej Kanchelskis klapte hij bovenop het bovenbeen van Stefan Reuter, waarna de Franse leidsman Biguet onmiddellijk naar de stip wees. Dobrovolski, volgend seizoen dus ploegge noot van John van 't Schip, nam zelf achter de bal plaats en liet Illgner kansloos: 1-0. Voorzover de GOS-brigade dat nog niet deed, trok men zich massaal terug in het eigen strafschopgebied. Daar voerde de Duitse ploeg - eindelijk - een ware stormloop uit en bezorgde het de lange tijd niet verwende aanhang een hoopvol half uur tje. Buchwald, Hassler en Möller ondernamen dappere pogin gen, maar veel leverde het aan vankelijk niet op. Waar het bij de Duitsers schromelijk aan ontbrak en voorlopig nog zal ontbreken, is een vedette die het team op sleeptouw kan ne men. Alle hoop was gericht op Rudi Voller, die de afwezigheid van Lothar Matthaus wat min der pijnlijk moest maken. Völler mag Matthaus echter gezel schap gaan houden op de tribu ne. Met zijn 43 treffers in 84 in terlands was hij een onmisbare schakel in de Duitse ploeg. Te meer daar Vogts verder nauwe lijks over scorende spelers be schikt. Karl Heinz Riedle is bij Lazio Roma een spits van for maat, maar in het nationale In Malmo bestormde een groep van vijftien tot 20 man nen gisteren een kledingzaak en ging er met kleren ter waarde van 40.000 kronen 1.240 gul den) vandoor. Veertien van hen, allen afkomstig uit Liverpool, konden kort daarna worden ge arresteerd. In Lund stalen twee mannen 35.000 kronen contant geld uit een groentezaak en gin gen er in een auto vandoor. Zij werden bij een benzinestation gearresteerd. zaterdag 13 juni EK -VOETBAL OP TV samenvatting NED 3 BRT 2 DLD1/2 BBC 1 EURO Duels van vrijdag 1000-1300 EK-journaal 22.15-23.15 18.07-1900 zondag 14 juni EK-hoogtepunten 11 30-13 00 Frankrijk - Engeland 17.00-19.10 17 10-19 25 1705-1857 20.00-22 10* 1715-19 00 Zweden - Denemarken 20.00-22.10 20.10-22.00 20.00-22.15 20 00-22.10 00 00-01 30 EK-journaal 22.20-22.50 team zag hij pas zes keer kans het net te vinden. Om over het eeuwige talent Andy Möller (vier doelpunten) of Jürgen Klinsmann maar niet te spre ken. Vogts gunde de laatste twee te gen de GOS niet eens een basis plaats. In de aanloop naar het EK mocht de naar Real verhui zende Klinsmann nog vrolijk mechobbelen. Het feit dat hij ook in die periode geen kans zag een eind te maken aan an derhalf jaar (1) vruchteloze ar beid, moet Vogts ernstig aan het denken hebben gezet. Thomas Hassler is doorgaans ook niet de man van wie de Duitsers het moeten hebben. Tot gisteravond had hij in dertig interlands slechts drie keer een kruisje achter zijn naam mogen schrijven. Hassler heeft veel weg van Gerald Vanenburg. Geze gend met een fluwelen techniek en geweldige kwaliteiten, zij het dat het rendement in de natio nale ploeg zeer gering is. Het zij hem na zijn uiterst waardevolle treffer tegen de GOS waarschijnlijk voorlopig vergeven. DUITSLAND: Illgner; Reuter (64. Klinsmann), Kohier. Buchwald, Binz en Brehme. Hassler, Effen berg en Doll; Völ ler (46. Möller) en Riedle. GOS: Tsjarin; Tsjemisov, Oleg Koetsnetsov en Tsvcjba; Kants jelskis, Dmitri Koetsnetsov, Mi- chailitsjenko en Sjalimov (83. Ivanov); Kolivanov. Dobrovolski en Ljoeti (46. Onopko). Paul Gascoigne: de man die Engeland node mist FOTO ARCHIEF stockholm henri van der steen gpd-verslaggever Engeland heeft al een punt meer dan in 1988 na drie wedstrijden, maar zelfs het kleinste applausje is achterwege geble ven. ledereen wist dat de ploeg van Graham Taylor niet veel kwaliteit had, maar niemand kon vermoeden dat En geland zo'n mager elftal heeft als is ge bleken in het bloedeloze, doelpuntloze duel tegen de Denen, afgelopen don derdag. Verslaggever Joe Lovejoy komt in The Independent gelijk ter zake: 'In de voor bereiding ging het alleen maar over de afwezigen van Liverpool - Barnes. Jones en Wright - maar de speler die de En gelsen gisteravond werkelijk miste tij dens hun stotterende EK-start, was de knaap van Lazio, Paul Gascoigne'. In een ander verhaal steekt Norman Fox de draak met de povere kwaliteit van de Engelse selectie. Fox lacht Graham Taylor een beetje uit. omdat de bondscoach tot een uur voor de wed strijd geheimzinnig bleef doen over zijn opstelling. 'Niemand kan toch serieus menen dat de Denen nagelbijtend ze nuwachtig zaten te wachten om te ho ren dat Carlton Palmer op het midden veld zou spelen en Keith Curie als rechtsback'. Alle Engelse kranten tonen zich te leurgesteld over het Engelse spel tegen Denemarken, al wordt nergens de con clusie getrokken dat de wereldkam pioen van '66 zo weinig heeft laten zien. dat het bereiken van de finale als uitge sloten kan worden beschouwd. Uiteraard is Engeland nog niet uitge schakeld. maar een kind kan zien dat de ploeg buiten David Plat! niemand heeft die weinig met een bal kan. Tegen De nemarken liep Platt bovendien bijzon der veel op het middenveld, zodat zijn aanwezigheid voorin naarstig werd ge mist. Engeland heeft niet meer de beschik king over de middenveld kwaliteit van sterren als Trevor Brooking of Glenn Hoddle. Zelfs het voetbaltechnisch nooit zo hoog aangeslagen WK-team van '66 had in die lijn met Martin Peters r kwall en Bobby Charlton heel wat r tcit dan de huidige ploeg. Ook aan de zijkanten is het armoe troef bij de Engelsen. Steven en Mcrson zouden niet eens in de schaduw mogen staan van spelers als Steve Coppell of Chris Waddie. Ironisch genoeg werden Waddie en Steven afgelopen seizoen bij Olympique Marseille ploeggenoten, nog ironischer is dat de Fransen voor Steven zelfs heel wat dieper in de geldbuidel doken dan voor Waddie: vijftien om twaalf miljoen gulden. Het is een internationaal probleem, maar in Engeland zeer zichtbaar: hard lopers genoeg, specialisten te weinig. Menig Engelsman moet na de patij te gen Denemarken aan de goede, oude tijd hebben gedacht, toen Engeland nog onoverwinnelijk was Maar hoeveel En gelsen zullen zich hebben gerealiseerd dat de wedstrijd op een nederlaag zou zijn uitgedraaid, in de goede, oude tijd? Want toen waren de palen nog vierkant en van hout en dan zou föhn lemen met zijn schot via de binnenkant van dc paal hebben gescoord...

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25