Leidsch Bush in aanval op de milieutop Dagblad n\c PIET KERKHO* DE GROOTSTE SHOW NA DE RAI! Bergkamp: Zelf ben ik nooit gaan twijfelen Stevenshof bereikbaar voor auto's Groot offensief Azerbajdzjan in enclave Nagorno-Karabach BUREAU& ZATERDAG 13 JUN11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 6299 LOSSE NUMMERS ƒ1.50 Museum Boerhaave 7 Oog in oog met staar- steek en rondreizende brillenman op expositie in het Leidse Museum Boer haave. Revelatie «ya Noordwijkerhoutse tennisster Jolanda Mens (13) is de revelatie in Lisse tijdens de open kam pioenschappen van de Bollenstreek. De Wit met pensioen q Gevangenenalmoe- J I zenier De Wit'Straf is een vorm van boeten, die nooit tot verzoening leidt'. 'Ik wil best alleen staan De Amerikaanse president Bush heeft gisteren keihard afstand genomen van de wereldwijde kritiek dat de Ame rikanen zich te weinig gelegen laten liggen aan het milieu. Op de milieutop in Rio zei Bush: „Ik ben hier niet gekomen om me te verontschuldigen. Wij zijn trots op onze milieuprogramma's die tot de beste ter wereld be horen." rio de janeiro gpp-anp Bush noemde milieuproblemen „een uitdaging" maar niet on overkomelijk. Sleutel tot succes is volgens hem economische groei, een oplossing die voort durend door het bedrijfsleven wordt aangedragen maar die door milieugroeperingen wordt Bush, die gisteren 68 jaar werd, was reikhalzend uitgeke ken, gezien alle kritiek die tij dens de top is geuit over de wei gering van de Amerikanen echt een gebaar te maken voor het milieu. Bush verdedigde de Amerikaanse weigering het ver drag over biodiversiteit (voor het beschermen van verschil lende soorten gewassen en die ren) te tekenen en zei dat hij best bereid is „alleen te staan". Verder zei hij dat de VS „bereid Leerlingen dupe van geknoei leraar sneek Meer dan negentig leerlingen van de regionale scholen gemeenschap Magister Alvinius in Sneek moeten een examen overdoen omdat de leraar tijdens het nakijken heeft geknoeid met correctievloeistof. Het betreft havo- en vwo-leerlingen die de vakken handelsrekenen en economie II moeten overdoen. De leerlingen zijn donderdagavond persoonlijk door de school inge licht. De bewerking kwam tijdens de tweede correctie aan het licht. De leerlingen moeten maandag examen doen. Als ze niet slagen dan kunnen ze vrijdag met de herkansing meedoen. De gemeente Sneek moet nu gaan bepalen wat er met de leraar gaat gebeuren. Tijd staat op 30 juni seconde stil boulder De zomer zal dit jaar een seconde langer duren dan die van vorig jaar. Op 30 juni zullen om 23.59 uur en 60 secon den precies de supemauwkeurige atoomklokken een seconde worden stilgezet om de tijd gèlijke tred te laten houden met het draaien van de aarde. Het verschil tussen de tijd volgens de snel heid waarmee de aarde draait en de atoomtijd wordt in de gaten gehouden door een meetinstituut in Parijs. Het is de 17de keer sinds 1972 dat een 'schrikkelseconde' aan de atoomtijd wordt toegevoegd. Voor het laatst gebeurde dat op 30 juni 1985. Meestal wordt de tijd gecorrigeerd op 31 december. Nederland in race voor zetel Europol ussabon Minister Hirsch Ballin van justitie heeft in Lissabon een pleidooi gehouden voor Den Haag als standplaats van Euro pol, „de Europese variant van de Criminele Recherche Informa tiedienst" (CRI). Volgens de bewindsman is Nederland wegens zijn „bereikbaarheid, uitstekende communicatie-mogelijkhe den, huisvesting en kwaliteit" een van de beste opties die de Ge meenschap zich kan wensen. Behalve Nederland hebben ook Frankrijk (Straatsburg), Duitsland (Wiesbaden, het centrum van het Bundeskriminalambt) en Italië (Rome) zich kandidaat ge steld voor de Europol-vestiging. In Lissabon werd door EG-mi- nisters van justitie en binnenlandse zaken overlegd over de ge meenschappelijke strijd tegen terrorisme, de internationaal ge organiseerde misdaad en drugsverslaving. 'Noordzee is te warm geworden' hamburg dpa Dan beginnen de Leidse Lease Dagen! Uniek evenement voor de zakelijke rijder. Ruim 80 auto's staan klaar voor een proefrit! De allernieuwste personen- en bedrijfswagens. 15,16 en 17 juni 14.00 - 20.00 uur. Terrein naast het AC-restaurant (bij de A4) in Leiderdorp. Meer informatie? Bel Kamsteeg Auto Lease 071 -31 74 36. 071140745? zijn" hun wetenschap en re search ter beschikking te stellen voor het behoud van bedreigde plante- en diersoorten. Ook kondigde hij zoals verwacht een gift aan van 300 miljoen gulden per jaar voor de aanplant van bomen. „We gaan een miljard bomen per jaar planten", meld de Bush trots. Duitsland is in Rio, waar tot morgen meer dan 110 regeringsleiders bijeen zijn, nadrukkelijk op de voorgrond getreden met de aankondiging dat het de ontwikkelingshulp bijna zal verdubbelen van 0,42 naar 0,7 procent van het Bruto Nationaal Produkt (de bruto waarde van de totale produktie van een land). De EG gaat ruim zeven miljard gulden extra aan ontwikkelingshulp besteden om het de armere landen beter mo- gelijk te maken milieubescher- 125 miljard dollar per jaar ge- het behoud en beheer van bos- mende maatregelen te nemen, schat. sen in zowel tropische als ge Nog steeds is er geen overeen- De conferentie wordt in elk matigde en koude gebieden is stemming over de financiering geval afgesloten met een aparte de zinsnede opgenomen dat het van alle milieuplannen, vervat bossenverklaring. De landen die om een eerste wereldwijde in Agenda 21 van de Verenigde haar ondertekenen, zijn daar- overeenkomst gaat en dat de Naties. De kosten worden voor aan juridisch niet gebonden. In ondertekenende landen het het komende decennium op de verklaring die is gericht op zien als een eerste stap voor verdergaande internationale sa menwerking. In Rio was een verdrag dat juridisch meer bin dingskracht heeft, niet haalbaar. Pagina 6: Zelfs Bush klapt voor Fidel Castro. De Noordzee is na de zachte zo mer en het zonnige weer van de afgelopen weken te warm. Dat zou kunnen duiden op een re gionale klimaatverandering, zo deelde de federale dienst voor zeescheepvaart en hydrografie in Hamburg gisteren mee. Vooral over de gevolgen van de verwarming van diepere wa- terlagen „tasten wij echter nog vrijwel in het duister", aldus de deskundigen van de dienst. In de kust - en oppervlakte wateren van Engeland tot Noor wegen is de temperatuur vijf graden hoger dan gebruikelijk. In deze wateren, die in de jaren '80 en '90 (vooral in 1989 en 1990) warmer werden, heerst daarmee een „duidelijk afwij kend" temperatuurpatroon. De hydrografen meten nu ook op 30 meter onder de zeespiegel temperaturen van meer dan 1,5 graad boven het gemiddelde. Hasjkwekerij in woning Lisse lisse peter van der hulst Op een bovenverdieping van een eengezinswoning in het buurtschap De Engel heeft de politie van Lisse een hasjkweke rij ontdekt. De 29-jarige bewo ner van het pand is aangehou den. De politie trof op de eerste etage ongeveer 150 planten en een aantal assimilatielampen aan. Daarnaast werden een handgranaat en een alarm pistool met munitie gevonden. De spullen zijn in beslag geno men. De Lissenaar heeft tijdens het verhoor door de politie ook bekend betrokken te zijn ge weest bij een aantal inbraken in de Bollenstreek. Zo is hij verant woordelijk voor diefstal bij drie bedrijven. Hoe de politie de man op het spoor is gekomen, wilde een woordvoerder van het korps in Lisse gisteren in ver band met het onderzoek niet zeggen. De Lissenaar is inmid dels aan de officier van justitie in Haarlem voorgeleid. Het beslissende moment tijdens Nederland-Schotland. Dennis Berg kamp tikt de bal langs de vertwijfeld uitvallende doelman Andy Go- ram FOTO REUTER REINHARD KRAUSE onmiddellijk dat mijn plaats niet in het geding was. Zelf ben ik ook nooit gaan twijfe- góteborg» Velen twijfelden vóór het Eu ropees kampioenschap voet bal aan de vorm van interna tional Dennis Bergkamp. Gis teren was uitgerekend hij de man die tegen Schotland het Nederlands elftal lucht gaf. „Ik ben enorm blij met dit doelpunt", zei de Ajacied na de 1-0 die Oranje voorlopig aan de leiding bracht in groep 2. Duitsland en het GOS kwa men gisteravond niet verder dan 1-1. „Er is de laatste we ken veel over mijn positie ge praat", vervolgde Bergkamp. Ik ben op Michels afgestapt en heb hem gevraagd hoe hij er over dacht. Hij verzekerde me len.' Maandagavond om kwart over acht speelt Oranje de tweede wedstrijd tegen het GOS. De voormalige Sovjets le ken gisteravond tegen Duits land lange tijd op een sensatie af te stevenen. Dobrovolski be nutte ruim een kwartier na rust een strafschop. De Duitse ploeg, die spits Rudi Vóller na de pauze met een gebroken arm zag uitvallen, kwam pas in blessuretijd langszij door een vrije trap van Thomas Hassler. Zie verder de sportpagina's. De spoorwegovergang bij De Vink in Leiden gaat maandag 22 juni weer open voor het auto verkeer. De Stevensbrug, nu de enige fatsoenlijke toegang voor auto's naar de Stevenshof, wordt een dag later weer afge sloten voor wagens. Bussen en fietsers kunnen wel van de brug gebruik blijven maken. De noodmaatregelen voor het alarmverkeer die golden sinds de Haagsche Schouwbrug bui ten bedrijf werd gesteld, worden vanaf de 22ste ingetrokken. De spoorwegovergang bij De Vink is enkele jaren geleden af gesloten vanwege de werk zaamheden rond de verdubbe ling van de spoorlijn Leiden- Mariahoeve. Een deel van dat werk is eind vorige maand afge rond. Treinen kunnen nu over het viaduct bij De Vink rijden, waardoor het autoverkeer onge stoord over de spoorwegover gang kan. De heropening heeft overigens anderhalf jaar eerder plaats dan aanvankelijk was ge pland. De NS zetten haast ach ter de ingebruikname na de pe rikelen rond de Haagsche Schouwbrug. Fietsers, voor wie De Vink steeds toegankelijk is geweest, kunnen van de spoorwegover gang gebruik blijven maken. Probleem is wel dat het oude en het nieuwe fietspad niet hele maal op elk3ar zijn aangesloten, waardoor wielrijders even moe ten afstappen. Azerbajdjzaanse troepen zijn gisteravond in de regio Mar- dakert, in het oosten van Na gorno-Karabach, een groot of fensief begonnen, zo heeft de de weg Armeense generale staf in de re gio gemeld. De Azerbajzdjaanse troepen worden gesteund door helikopters en gevechtsvliegtui gen. Meer dan 100 tanks en pantserwagens vielen om acht uur plaatselijke tijd de omstre den enclave binnen onder dek king van vier MI-24 gevechtshe likopters en Soechoj-25 jacht bommenwerpers, die de grens stad Askeran bombardeerden, aldus de Armeniërs. De opera ties werden geleid vanuit Ag- dam, het Azerbajdzjaanse hoofdkwartier in het oosten van Nagorno-Karabach. Vanuit As keran controleren de Armeniërs Agdam panakert, de hoofdstad van de overwegend door Armeniërs be woonde enclave in Azerbajd zjan. Armeense zelfverdedi gingseenheden slaagden erin het offensief tegen te houden, maar volgens Armeense inlich tingendiensten hebben de Azer- bajdzjanen bij Ter-Ter pantser wagens samengetrokken om een nieuw front te openen. ZATERDAGS BIJVOEGSEL Hoogst vervelend allemaal', zeggen de grootgrutters Albert Heijn en Ian (van Dirk) van den Broek. Onvrede over winkelruimte. De Unced in Rio. Over punten, komma's en haakjes in milieu en ontwikkeling, tegen het decor van een alternatieve conferentie. Onderzoek naar het geluk van de vroegere tuindorpjeugd. Niet zo somber als Gerard Reve ooit opmerkte. Een weekend 'Mannencirkel'. Trommels, oerdansen, zweten. Stil zakken in je eigen diepte. Denkwijzen humortherapie. Kamerleden uit de streek doen niet aan 'regionalisme'. De introduktie van een mini-serie over de regio op het Binnenhof. Verfilming van het boekenweek-geschenk 1948: Oeroeg. Regen, hitte en darmstoornissen op Java. vlechtballerina wit zwart naturel Machinefabriek West-End BV Lisse, tel. 02521-19048 Machinebouw en -reparatie engineering motorrevi: LEIDEN Haarlemmerweg 41 (bij Groenoordhallen) Tel 071-215222 Nog geen abonnee.' npi 071 - 161400 BEU 071 161353 HET WOORD IS AAN Rabindranatti Tagore Wl) komen het dichtst bl| het gro- te als we groot zijn in nederigheid. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familiebenchten Feiten en meningen Financiën Info Programma's - Regio Religie Sport Zaterdags bijvoegsel 35 t/m 43 VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 21 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Iets warmer Penoden met zon en voornamelijk in het oosten van het land een kleine kans op een bui Middag- temperatuur van 19 graden aan zee tot 23 graden landinwaarts Wind uit noordoost tot noord, ma tig, kracht 3 a 4. Van Rooy: Geld Pronk naar Oost-Europa DEN HAAG GPD Het kabinet moei de ontwikke- minister Pronk (ontwikkeling* samenwerking) er jaarlijks hij krijgt door de koppeling van ai economische groei en zijn be groting, moei ten goede komen van de landen in Oost Europa. Staatsssecretaris Van Rooy (eco nombche aken) heeft dit giste ren gezegd op een symposium van haar ministerie in Wasse naar over hulp aan Oost Furo pa. De bewindsvrouwe heeft daarmee de discussie in het ka binet over de zogenoemde bui tenlanduitgaven en de rol var Pronks begroting daarin her opend. HOE I 11 betaal ik daarna j Per maand I» 2 7.80) via automa titcha betaling' Par kwartaal (f 80.10) via accapt Naam an voortattara VOORDEEL UIT VOORRAAD. Alles bij-de-hand vanB fax tot viltstift. Demmenie's mmaaai sellftrvlcc kantoorgroottundei I R«eacHam68, te»derdorp TH 071-411141 071-8*687? I Woonplaat» i COntrota ba/orysng) Nummar bankg"ora*an«ng I 8 V12K1 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1