Berbice en Beresteijn bedreigd GOEDE BIJVERDIENSTE 'Jongeren willen gewoon harde muziek' Regio Leiden Raad zoeterwoude verdeeld over grotere schapenhandel OEGSTGEEST een enthousiast persoon (m/v) Wellicht ander onderdak SJJO ZATERDAG 13 JUN11992 'Historische dag' jongerenwerk wassenaar Het Wassenaarse jeugd- en jongerenwerk beleeft op 15 juni een historische dag. De twee jongerencentra Nieuw Nye- velt en Time out, die naast elkaar ruim 20 jaar het open jeugd- en jongerenwerk hebben verzorgd, zullen dan officieel met el kaar fuseren. De nieuwe stichting Jeugd- en Jongerenwerk Was senaar (SJW) die dan ontstaat, gaat het werk van beide organisa ties overnemen. De officiële oprichting heeft maandagavond plaats om 20.00 uur. Julianaschool houdt fancy fair leiderdorp» De Leiderdorpse Koningin Julianaschool aan de Kom van Aai weg houdt vandaag de jaarlijkse fancy fair. Tussen 10.00 en 14.00 uur staan op het schoolplein onder meer een rad van avontuur en het RTL4-scrabblespel op het programma. Ver der is er een grote rommelmarkt. De opbrengst van de fancy fair gaat naar een goed doel. Gemeentehuis Voorschoten gesloten voorschoten De gemeente-ambtenaren van Voorschoten gaan op 17 juni een dagje uit. Het gemeentehuis is daarom de hele dag gesloten. Alleen de afdeling burgerzaken is van 8.30 tot 9.00 uur geopend, maar er kunnen dan alleen geboorten en overlij- dens worden aangegeven. Pleintjesfeest buurtgroep Haaswijk oegstgeest De Oegstgeester buurtgroep Haaswijk houdt van daag het Pleintjesfeest. Tussen 12.00 en 17.00 uur kunnen kinde ren spelen op allerlei attracties. Er is onder meer een mini-mo- torbaan, een klimpiramide, een vliegend tapijt, een springma- tras, het miss Piggy-treintje, Knoert de reuzevogel en een hete luchtballon. Deelnemerskaarten kunnen tussen 10.30 en 12.00 uur worden gehaald op het grasveld aan het Richard Holpad. Voor leden is de deelname gratis, niet-leden betalen vijf gulden. Recreatiedag in Vlietland voorschoten Ontspannen in en op het water, in de natuur en tijdens het sporten: dat kan tijden de open recreatiedag in het Voorschotense recreatiegebied Vlietland. Zondag houden on dernemers en verenigingen hier een open dag waar iedereen kennis kan maken met sport en natuur. Tussen 13.00 en 17.00 uur kunnen bezoekers fietsen op ATB-fietsen, handboogschie- ten, buks-schieten, springen op een luchtkussen en op verschil lende wijzen creatief bezig zijn. Verder is er die middag live-mu- ziek, zijn er demonstraties van scouting-groepen en is er een surfshow met de grootste surfplank ter wereld. Het recreatiegebied is met de auto te bereiken door de afslag Vlietland te nemen vanaf rijksweg A4. Met de fiets is het terrein bereikbaar via de brug bij het Frans Halsplantsoen in Voorscho ten en over de weg langs de Vliet vanuit Leidschendam en Lei den. Bomen buitenplaatsen in slechte staat Een belangrijk deel van de bomen in de buitenplaatsen Berbice en Beresteijn in Voorschoten verkeert in 'matige tot slechte' staat. Slechts 17 procent van de bomen ver dient het predikaat 'goed tot zeer goed'. De zieke of ster vende bomen zien er door hun hoge ouderdom vaak mo numentaal en vitaal uit, waardoor het verval aan het oog wordt onttrokken. Acuut gevaar is er tot nu toe niet, maar op den duur zijn maatregelen om het bos te behouden en te verjongen absoluut noodzakelijk. voorschoten wilfred simons Dit zijn enkele conclusies uit het rapport 'Natuur- en land schapswaarden van de buiten plaatsen Berbice en Beresteijn', dat in opdracht van de gemeen te is opgesteld door het ont werp- en adviesbureau Harberts in Zoetermeer. Met het rapport in de hand willen B en W een nieuw bestemmingsplan maken voor de twee terreinen. De ge meente kan dan eventhele nieuwbouw verbieden en in vloed uitoefenen op de aanleg van nieuw bos, op boomkap en op de verharding van wegen. Op het beheer van het bos heeft de gemeente echter geen in vloed. De buitenplaatsen zijn namelijk privé-eigendom en de eigenaren wijzen iedere be moeienis van de gemeente af. Beheersstichting In het rapport wordt de moge lijkheid van een beheersstich ting genoemd, waarin de eige naren en de gemeente geza menlijk de toekomst van het bos veilig stellen. De eigenaren voelen hier echter niets voor. Ook een overkoepelend be heersplan, waarin verjonging, onderhoud, gebruik en finan ciering van de terreinen wordt geregeld, kan in hun ogen geen genade vinden. Zij willen vooral voorkomen dat de terreinen op grotere schaal voor bezoekers worden opengesteld omdat zij verlies van privacy en vandalis me in het bos vrezen. Het rap port noemt dit gebrek aan me- dewerking'betreurenswaardig'. Gemeente-ambtenaar A. Eb- binge constateert dat de eigena ren huiverig tegenover de ge meenteplannen staan. Hij meent echter dat aan een be heersplan op termijn niet valt te ontkomen. ,.Als we niets doen, kan het op den duur niet goed gaan met het bos", aldus Ebbin- ge- Eén van de eigenaren, K.V. Antal, bestrijdt dat niets wordt ondernomen om de kwaliteit van het bomenbestand te ver beteren. ,,Er is zelfs veel gedaan! De kwestie is, dat de verschil lende eigenaren uiteenlopende gedachten hebben over het be heer. Mijn uitgangspunt is de natuur zoveel mogelijk de na tuur te laten. Ik ben tegen ge- hark en geschoffel in het bos." Om die reden wijst Antal zo wel het beheersplan als de stichting af. „De eigenaren heb ben geen gemeenschappelijke belangen. Als er al iets te be spreken valt, weten ze elkaar heus wel te vinden. Zo'n idee van een stichting lijkt vanachter het bureau wel interessant, maar het is een holle kreet' meent hij. Antals terrein is beperkt opengesteld voor bezoekers Een ruimere openstelling wil hij niet: „Het onderhoud van een bos vergt grote financiële offers. Ik zie niet in waarom iedereen gratis van dat bos mag genieten terwijl wij alle onderhoud beta len." Het Leidsch Dagblad zoekt voor de gemeente die dagelijks onze bezorgers begeleid en zorg draagt voor een goede bezorging van onze dagbladen. - Bent u woonachtig en bekend in Oegstgeest? - Kunt u leuk omgaan met jonge mensen? - Wilt u dagelijks 2,5 uur vrije tijd omzetten in een goede verdienste? - Eigen uitdeelruimte is gewenst maar niet noodzakeli)k! Indien u denkt te voldoen aan bovengenoemde dan willen we graag met u in kontakt treden. Voor uitvoerige informatie kunt u telefonisch kontakt opnemen met onze rayonleider Dhr. W. Nieuwenburg tel. 161323 (16.00-18 00 uur) U kunt ook schrijven naar Leidsch Dagblad afd. oplage exploitatie t.a.v. dhr. W. Nieuwenburg Postbus 54. 2300 AB Leiden zoeterwoude jan de vries correspondent Het uitbreidingsplan voor het schapenbedrijf van de familie Van der Hoeven aan de West- eindseweg. drijft een wig tussen de Zoeterwoudse gemeenteraad en het college van burgemees ter en wethouders. Het college wil niet dat de familie het be drijf uitbreidt van 100 naar 450 vierkante meter, maar de raad eist dat de kwestie in de volgen de raadsvergadering wordt be handeld. Naar verwachting stemt een zeer krappe meerder heid dan toch vóór de vergro ting. Het familiebedrijf handelt in schapen. Aan de Westeindse- weg bezit de firma twee stukken land met een oude houten schuur van honderd vierkante meter. Een uitbreiding en mo dernisering is dringend noodza kelijk omdat de handel intensie ver wordt en de familie de extra niimte nodig heeft om de die ren klaar te maken voor de ver koop of voor het fokken. De lammeren moeten onder meer een ontworm-kuur ondergaan waarbij ze een hele dag niet naar buiten mogen. De Van der Hoevens hebben in de winter maanden zo'n 1300 schapen, verdeeld over tien plekken in Zoeterwoude. „Zeer onecono misch", vindt de eigenaar. Het gemeentebestuur heeft inmiddels erkend dat het bedrijf van belang is voor alle boeren in de wijde omgeving. Zo zorgen de Van der Hoevens ervoor dat de schapen op veel weilanden in de winter het gras kort hou den. Hoewel de commissie ruimtelijke ordening vorige maand positief stemde over de uitbreiding, wil het college ech ter nog steeds geen toestem ming geven voor de bouw van een nieuwe grotere stal. Compromis B en W willen de komst van nieuwe bebouwing in het bui tengebied zoveel mogelijk te gengaan. „Hoe pijnlijk ik het ook vind voor de aanvragers, als bestuurder moet ik het beleid handhaven", aldus wethouder R. Hogcnelst. Hij blijft erbij dat er in Zoeterwoude vrij veel an dere leegstaande bedrijfsgebou wen zijn. waarin de Van der Hoevens hun bedrijf kunnen uitoefenen. „Die zijn er veel minder dan de wethouder denkt", zegt Van I der Hoeven echter. „Bovendien voelen niet veel boeren ervoor een onderkomen te verhuren aan een bedrijf dat 's nachts om half vier schapen gaat laden, met alle herrie vandien. Wij hebben wel gezocht, maar niets I pfQOdCQ CDA'er J. van der Salm he treurt het standpunt van wet j houder Hogenelst sterk. Eerder I deed hij een compromisvoorstel voor een geringere uitbreiding, maar dat heeft hij nu ingetrok ken. Hij eist dat de zaak tijdens de raadsvergadering deze maand aan de orde wordt gr stcld, met de volledige voorgr stelde uitbreiding. Omdat het college de zaak niet op de agen da wenst te zetten, moest het raadslid daarvoor een speciaal verzoek indienen. De \VD on dersteunt dat inmiddels. Pro gressief Zoeterwoude staat ach ter het college. De medewerkers van het jongerencentrum in Oegstgeest: „We zijn niet uit op de ergernis van de flatbewoners, echt niet." foto hielco kuipers als jongerencentrum: om iets leuké te doen voor dé jongeren in Oegstgeest. Daarover heeft het gemeentebestuur nota bene heel lang gezeurd: dat we te weinig deden voor jongeren. Wat willen ze dan? Jongeren willen nou eenmaal harde mu ziek en geen Mickey Mouse-ac- tiviteiten." Ze vinden eigenlijk allemaal wel dat de oplossing voor het probleem ligt in een andere plek voor de 'luidruchtige acti viteiten'. Carin: „Ergens aan de rand van het dorp: bijvoorbeeld in een loods of in een schuur. Dan hebben mensen geen last van ons." Maar helemaal ver huizen naar een afgelegen plek je, dat zien ze geen van allen zitten. „Hier aan de Boerhaave- laan zitten we prima: vlak bij de bushalte en zo, goed bereikbaar dus. Het is voor meisjes niet leuk om naar een afgelegen plek te fietsen: dat is vrouwonvrien delijk." Steven Kleynenberg: „Alle buurbewoners hebben vorige maand troüwens een brief ge kregen waarin we om een beetje begrip vroegen. Mensen kun nen ons ook gewoon bellen, als ze klachten hebben. Dat heb ben we liever dan dat ze met de politie of de gemeente contact opnemen. Wij willen die klach ten oplossen. Maar er wonen hier ook wel vooral oudere mensen die overal moeite mee hebben: zelfs met de super markt om de hoek." De dansfeesten willen ze niet afschaffen, dat staat vast. Carin Dreef: „We willen zelf ontzet tend graag dat het allemaal goed gaat. Dat iedereen het leuk vindt: jongeren èn buurtbewo ners. We zijn njet uit op de et- gemis van de fiat-bewoners, echt niet." caroline van overbeeke Ze zijn druk met elkaar in gesprek: het bestuur van de SIJO en verantwoordelijk wethouder A. Kohlbeck. „Want zo kan het niet langer", vindt Kohlbeck. Hij sluit niet uit dat er een ander on derkomen voor de SJIO-jongeren in het dorp wordt gevonden. „Maar dat zal niet eenvoudig zijn: het is maar een klein dorp." De partijen praten naar aanleiding van de zo merfeesten die de jongeren willen houden. De ze zogeheten 'moon- en sunrave-feesten' wor den in de wandelgangen ook wel houseparty's genoemd. Omwonenden van het Boerhaave- plein hebben na het eerste feest op 31 mei, zon dagochtend vroeg, ten einde raad aan de bel ge trokken bij de politie'en raadsleden. De herrie en de overlast waren niet te harden, oordeelden ze. Vooral ouderen uit de seniorenflat lieten zich horen. Kohlbeck en de SJIO zitten daarom weer aan tafel om een alternatief tijdstip en/of een alter natieve plek voor de feesten te bedenken. Ze zijn er nog niet uit. Kohlbeck: „Het gaat er om dat we de privacy van mensen in het dorp moe ten beschermen. Maar aan de andere kant moe ten we er ook begrip voor hebben dat er voor de jongeren ook wat moet gebeuren. Wat we nu doen is samen de activiteiten bekijken die deze zomer nog op het programma staan. Wij heb ben als college van B en W al een voorstel aan het SJIO-bestuur gedaan. Volgende week praten we verder. Kohlbeck wil niks zeggen over een ander on derkomen voor de SIJO. „Want daarover zou ik eerst met eventuele eigenaren van de gebouwen moeten praten. Ook moeten we de financiële gevolgen van een eventuele verhuizing goed uit zoeken." Inmiddels hebben SJJO en de wethouder wel concrete afspraken gemaakt over het hardrock- concert dat zaterdagavond op hel programma staat aan het Boerhaaveplein. Kohlbeck: „Het is bijvoorbeeld de bedoeling dat niet iedereen te gelijk na afloop het pand verlaat: dat geeft veel overlast. We hebben afgesproken dat dat ge spreid gebeurt." SJJO in Oegstgeest bereid om feesten in loods te houden Het stapeltje kleurenfoto's met dansende jongeren gaat van hand tot hand. Ze zijn 'gaaf, vindt iedereen. Het sunrave- dansfeest in Oegstgeest zondag ochtend 31 mei was dan ook een succes: ongeveer 150 dan sende jongeren, ook van buiten Oegstgeest. „Het was een leuk SJJO-feest. En we willen het voor iedereen leuk houden, ook voor de bewoners van de flats hier", reageert Carin Dreef (19) op de commotie die in de we ken daama over het feest is ont staan. Ze is één van de vrijwilligers die een handje toesteken bij de Stichting Jeugd- en Jongeren werk in Oegstgeest (SJJO). De jongeren zijn wel verbaasd over alle klachten die het feest heeft opgeleverd. Zo hadden ze het niet bedoeld. Verzameld in het clubgebouw aan het Boerhaave plein kijken 2e terug op de ge beurtenissen. Ze zijn ervan geschrokken. Sommigen zijn boos, anderen zijn teleurgesteld, weer anderen begrijpen het gewoon niet. Waarom toch die klachten uit de buurt? „Ja, de problemen ontstonden toen we de deuren hier hebben opengezet. Want het was gewoon gevaarlijk on gezond in de kelder, zo zonder ventilatie. Dansen, en dan die rookmachine: we moesten ge woon frisse lucht hebben", ver telt Steven Kleynenberg, be stuurslid van de SJJO. „Toen die deuren openston den, kon je buiten inderdaad de muziek horen", geeft Carin Dreef toe. „Maar dat was pas vanaf een uur of tien 's mor gens. En we hebben ze ook re gelmatig weer dicht gedaan, op verzoek van de politie overi gens. Verder waren er geen pro blemen. Niemand had last van de jongeren die buiten in het zonnetje lagen. Zelfs van de snackbar hiernaast kregen we complimenten over de organi satie." Vroege vogels Het tijdstip van het feest, van 's morgens 6 uur tot begin van de middag, 'kon niet anders', ver klaren de jongeren. „Een dans- feest geven van acht tot twaalf in de avond is niet leuk: de meeste jongeren komen pas om tien uur. Ik begrijp niet dat bur gemeester Scheenstra dat zelf niet ziet: hij heeft toch ook kin deren?" vraagt Carin zich af. Stefan Bfonk, dj-coördinator (17): „Het was gewoon een heel leuk feest en daar ben je voor De Voorschotense buitenplaats Berbice: slechts 17 procent van de bomen verdient hier het predikaat 'goed tot zeer goed' foto wim diikman

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17