Leiden Regio Stormloop op subsidie blijft uit 'Havengebied een bruisend uitgaanscentrum' Thriathlon voor scholieren De Sleutels daagt SP voor de rechter Verwijten over debacle bouw vuilverbranding 'Plan voor Zijloever een miljoen duurder' ZATERDAG 13 JUN11992 '13 de Zijlpoort, waarvan zc kort geleden de eigenaar van weid. Ook het achterstallig ondct houd aan de diaconiehuisjes aan de Verversstraat, moet*wor den weggewerkt. Het 'ontsie rende' gat in de Oosthaven straat wal Middelkoop dichten met woningen, winkels of hore- Het moment waarop Van Middelkoop haar voorstellen doet, is niet toevallig gekozen. Binnenkort is de passantenha ven een feit en zij vindt dat de gemeente het daar niet bij kan laten. Die passantenhaven ove rigens verdient het om specta culair geopend te worden met een groot waterspektakel. Leid se kunstenaars zouden daar voor drijvende kunstobjecten moeten vervaardigen. LogiCom Alpha co M P u T f n s NETWERK SPECIALIST VAN ALLE MERKEN VELE MERKEN PC 'S. PRINTERS EN SUPPUES I STANDAARD SOFTWARE BEU 01720-37 911 Vïa «Mes fevemp en «wtofete na« levmfcn petru* Log/Com Alpha bv Inzamelingactie kerken leiden Elf kerken in Leiden en omgeving zamelen vandaag ge bruikte goederen in voor de Derde Wereld. Het gaat om naaima chines, typemachines, gebruikt gereedschap, (onderdelen van) oude fietsen, rolstoelen en landbouwgereedschap. De goederen gaan, na te zijn opgeknapt, naar de Derde Wereld. De inzameling heeft plaats tussen 11 en 12.30 bij de volgende kerken: Antoniuskerk, Hartebrugkerk, Herensingelkerk, Mare- kerk, Maria Middelares Kerk, de Regenboog, Petruskerk en de Vredeskerk. In Leiderdorp is de Menswordingskerk geopend, in Oegstgeest de St. Willibrorduskerk en in Wassenaar de St. Jozef kerk. Acties tegen Kosto leiden Wanneer staatssecretaris A. Kosto woensdag in de Pie terskerk het congres 'Jurist en werk' opent, kan hij rekenen op een warm onthaal. Leden van het links radicale informatiecen trum 'De Invalshoek' uit Leiden hebben aangekondigd zijn aan wezigheid te zullen aangrijpen om te demonstreren tegen het vluchtelingenbeleid van de Nederlandse regering. Het protest zal bestaan uit een demonstratieve tocht door de binnenstad terwijl tijdens de toespraak van Kosto 'veel lawaai zal worden gemaakt'. Pancr as-west yt f? Buurtvereniging is I D in de loop der jaren vooral uitgegroeid tot be- langenbehartiger en spreekbuis voor de bewo ners van Pancras-west Harde muziek yt SJJO in Oegstgeest I is bereid om feesten voor jongeren die harde muziek willen in loods te houden No stopzetten steun voor herstel huis Het kort geding van de woning bouwvereniging De Sleutels te gen de SP dient dinsdag 16 juni. De verhuurder eist rectificatie van beweringen die de partij onder meer in deze krant deed. Aanleiding voor het conflict zijn uitspraken van de SP over onderhoudswerk aan woningen in de Merenwijk. Daar zijn eni ge tijd terug de daken ver nieuwd. In stencils en persbe richten suggereerde de SP dat deze ingreep de vochtproble- men in de Oorden, Hoeken, Zij den en Plaatsen alleen maar heeft verergerd. Ze baseerde zich hierbij op een rapport van een Voorschotens ingenieurbe- drijf dat in opdracht van de Stichting Welzijn een onderzoek uitvoerde naar de vochtoverlast. Woningbouwvereniging De Sleutels voelde zich behoorlijk in de wiek geschoten. Ze be schikt zelf over twee rapporten waarin wordt gesteld dat de nieuwe daken helemaal niets te maken hebben met het vocht in de woningen. Daarom eiste ze onlangs openlijke excuses van de SP. Die werden geweigerd. „Wa. hebben ons verlaten op een rapport van deskundigen", aldus C. Vergeer van de SP. De Sleutels is echter vastberaden toch een rectificatie te krijgen. Daarom is de zaak voorgelegd aan de rechter. leiden meindert van der ka au Eigenlijk moet het debacle rond de vuilverbranding die nooit ge bouwd zal worden onderwerp zijn van een enquête. Maar de bedenkster van dit voorstel, de Katwijkse burgemeester Mont- frans, zou niet w^ten wie dat onderzoek moet uitvoeren. „Het is dan ook meer een cyni sche dan een serieuze opmer king. Gemeenten maken elkaar nu verwijten, proberen elkaar de schuld te geven, maar dat helpt niets. We moeten nu zor gen dat miljoenenschade be perkt blijft," aldus Montfrans. De Katwijkse burgemeester maakte die opmerking gisteren tijdens een vergadering van het SAVA (Samenwerkingsverband Afvalverwerking Zuid-Holland West). Belangrijkste onderwerp was het voorstel om het con tract met het Duitse bedrijf Babcockvoor 17 miljoen gulden af te kopen. Hiermee valt defini tief het doek voor de vuilver branding die in Leidschendam had moeten verrijzen. De 35 ge meenten die bij het SAVA zijn aangesloten, onder meer uit de Leidse regio en Duin- en Bol lenstreek, zitten nu met een strop van rond de 100 miljoen gulden. De Wassenaarse wethouder A. Pruijs stelde nog eens dat provincie en rijk op zijn minst medeverantwoordelijk zijn voor de mislukking van het mega project dat 1,5 miljard gulden zou gaan kosten. Hij wil daarom dat de gemeenten bij de andere bestuurslagen een claim indie nen. „In welke vorm dat kan, is nog de vraag. Dat moet juri disch worden uitgezocht". Kern van Pruijs' redenering is dat de huidige afvalstoffenwet niet deugt. Daarin staat dat de gemeenten verantwoordelijk zijn voor de verwerking van het afval. Maar het zijn het rijk en provincie die de voorwaarden bepalen waar en hoe dat ge beurt. „Door het telkens veran deren van die voorwaarden is heel simpel gezegd de vuilver branding niet van de grond ge komen". Volgens de wethouder uit Wassenaar is de wet ook een ramp voor de toekomst. Zoals de zaken er nu voorstaan kun nen de 35 gemeenten hun vuil kwijt bij de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) die waar schijnlijk toestemming krijgt voor de bouw van een extra oven. „Wat gebeurt er echter wanneer provincie of rijk daar weer een stokje voor steken? Dan moeten de SAVA-gemeen ten maar weer zien dat zij hun vuil ergens slijten en vooral voor welke prijzen. Daarom vind ik dat provincie en rijk niet langer alleen maar voorwaarden mo gen stellen en verder achterover kunnen leunen," aldus Pruijs die met name de provincie Zuid-Holland niet spaart. Voordat de burgers de reke ning gepresenteerd krijgen, moet het SAVA de omvang van de schade bepalen. Belangrijk daarbij is de prijs waarvoor het samenwerkingsverband de grond bij het Prins Clausplein van de hand kan doen. Het staat in de boeken voor een be drag van 38,5 miljoen gulden. Maar dpor de huidige agrari sche bestemming moet worden gevreesd dat de marktwaarde daar ver onder ligt. Pas wanneer gemeente Leidschendam bereid is het bestemmingsplan te wij zigen, kan die schade beperkt blijven. FOTO'S VERWISSELD Een aantal foto's, onder meer in het sportkatern, is gisteren als gevolg van een technische storing ver wisseld. Diezelfde storing veroorzaakte op een aantal andere foto's zwarte strepen. Onze excuses daarvoor. "Jf^eouw- EN AANNEMERSBCDRIJF B V 'perlekte balans tussen flexibiliteit en zakelijkheid' Admiraalsweg 4 2315 SC leiden (Ind DeVVaard) lel 021 227225 la 071 219621 All-round specialist in nieuwbouw .verbouw, renovatie, restauratie en (groot-) onderhoud van grote en kleine bouwprojekten. Tevens bungalow- en viltabouw en interieuraanpassingen. leiden Honderdendertig leerlin gen van veertien Leidse scholen gingen gisteravond in zwembad De Zijl van start voor de jaarlijkse mini-triathlon voor scholieren. Deze sportieve confrontatie, ge organiseerd door de schoolsport commissie, trekt ieder jaar meer deelnemers. 400 meter zwem men, 25 km fietsen en 5,5 km lo pen leverden zes winnaars in even zoveel categoriën op. ;n in de groep 17 jaar en ouder: Esther van Vliet (1.27.52) en Rinse van Ouweleen (1.06.48); 15 en 16-jarigen: Stijn Mom (1.26.11en Robert-Jan Bakker (1.15.05); 13 en 14-jari- De bouwplannen voor het Zijloevergebied vallen ruim een miljoen gulden duurder uit dan de gemeente aanvankélijk had becij ferd. Dat stelt een deskundige van de Stich ting Welzijn, die de plannen in opdracht van het wijkcomité de Kooi nog eens heeft doorgerekend. De deskundige heeft ook ge constateerd dat de hoeveelheid groen in het gebied aanmerkelijk lager is dan de ge meente altijd heeft gezegd. Hij geeft daar mee de Kooibewoners gelijk, die zich onder meer om deze reden al jaren verzetten te gen de bebouwing van het terrein langs de Zijl.' Het rapportje over Zijloever kwam op ta fel tijdens de behandeling van het zoveelste bezwaarschrift van het wijkcomité de Kooi voor de gemeentelijke commissie beroep en bezwaarschriften tegen de Zijloeverplan- nen. De Kooibewoners protesteren deze keer tegen de bouw van 51 bejaarden wo ningen in het gebied. Overigens zijn de fun deringen voor deze huizen inmiddels al ge- legd. De plannen in voor het Zijloevergebied vallen zo veel duurder uit omdat de ge meente veel te optimistisch heeft aangeke ken tegen de aanleg van nieuwe beschoei ingen langs de Zijl. Het stadsbestuur dacht dat aanzienlijke delen hiervan gehandhaafd konden blijven. In werkelijkheid blijken sommige stukken eenvoudig niet aanwezig te zijn, aldus de deskundige. Hij komt verder tot de conclusie dat in het gebied per woning een krappe 39 vier kante meter groen aanwezig is. Volgens het bestemmingsplan hoort dat 51 vierkante meter te zijn. Een woordvoerder meente kon gisterochtend voor de sie beroep- en bezwaarschriften nog geen commentaar geven op het rapportje. Het wijkcomité de Kooi maakt niet alleen bezwaar tegen het bouwplan voor 51 wo ningen vanwege de aanslag op het groen, het meent ook dat het plan grenzen over schrijdt die in het bestemmingsplan zijn vastgelegd. Bovendien telt één blok wonin gen acht bouwlagen, terwijl dit volgens het bestemmingsplan maar zeven mogen zijn. Verder wordt met de bouw de limiet van 258 woningen overschreden die voor het gebied geldt. Dat laatste werd door de ver tegenwoordiger bestreden. Volgens hem zijn de 51 onderkomens voor bejaarden 'bijzondere woningen' en die vallen buiten de telling. De stortvloed van aanvragen voor een woningverbete- rings-subsidie is uitgebleven. De gemeente heeft, nadat plotseling werd aangekondigd dat de regeling werd stop gezet, in de eerste week van juni ongeveer 50 verzoeken voor zo'n bijdrage binnengekregen. Dat zijn er iets meer dan normaal. „Maar van een hausse is geen sprake", al dus P. de Vos, hoofd van het gemeentelijke bureau dat de toewijzing van de subsidies regelt. leiden wim wegmankomen voor geld. dan moeten ze een compleet plan indienen En zoiets maak je niet in een weekje tijd. Ik heb onder de aanvragen dan ook nauwelijks plannen gezien waarover we al niet eerder overleg hebben ge had." Hoeveel subsidieverzoe ken er het afgelopen jaar bin nen zijn gekomen, kan De Vos nog niet zeggen. „We zijn nog aan het tellen. Maar het zijn er zeker enkele honderden." Hoe het nu verder gaat met de subsidieaanvragen is nog niet helemaal duidelijk. „Zeker is wel dat er het vaste percenta ge wordt uitgekeerd. Dat zijn we nu eenmaal verplicht. Maar welke verzoeken worden geho noreerd, en wanneer dat ge beurt, daarover moet nog een beslissing worden genomen." Ook De Vos sluit niet uit dat een beroep moet worden gedaan op de budgetten voor volgend jaar. De subsidie-regeling werd voor dit jaar beëindigd omdat de pot, waarin drie miljoen gulden zat, grotendeels leeg was. De subsi diestop geldt niet voor de wijk Groenoord. Voor het cascoher- stcl daar is een miljoen gulden apart gelegd. Dat geld is nog niet opgebruikt. De angst bestond dat in die laatste week veel huiseigenaren uit de andere wijken nog snel even een aanvraag zouden in dienen voor de subsidie. De ge meente zou daardoor zijn ge dwongen nu al het budget voor volgend jaar aan te spreken. Wat weer gevolgen zou hebben vdor huizenbezitters die in 1993 hun pand willen verbeteren. De Vos zegt achteraf niet zo benauwd te zijn geweest voor een vloedgolf van aanvragen. „Willen mensen in aanmerking Buren ruziën over hoogte schuur het uitzicht nauwelijks beter wordt en de inkijk bij de buren nu al uiterst gering is. Hij vindt de gemeente, die de illegale schuur inmiddels gedoogt, aan zijn zijde. De bewoonster wil het er echter niet bij laten zitten en heeft de commissie voor beroep- en be zwaarschriften gevraagd de ge meente en uiteindelijk haar buurman te dwingen de schuur te verlagen. Een door de buurman voorgesteld compro mis. om matglas te zetten in het raam tegenover haar huis, wees de vrouw af. De commissie doet over enige tijd uitspraak. Een bewoonster van de Vrou- wenweg wil dat haar buurman wordt gedwongen zijn illegaal gebouwde schuur een halve meter te verlagen. De vrouw zegt dat de schuur haar uitzicht bederft. Bovendien vindt ze dat haar privacy wordt geschonden omdat vanuit het bouwwerk een blik op haar balkon en in haar woonkamer kan worden geworpen. De eigenaar van de schuur verzet zich tegen de ver laging. De maatregel kost onge veer 4000 gulden. Zonde van het geld, aldus de man. omdat Raadslid Groen Links maakt plan voor achtergebleven wijk 'Daar bij die havenEdith van Middelkoop, raadslid voor Groen Links, heeft de puntjes achter de openingsregel van de ze klassieker ingevuld voor de Leidse Haven. Nu is er nog veel verval en achterstallig onder houd in die omgeving. Van Middelkoop wil van dit gebied een bruisend uitgaanscentrum met veel horeca maken. „Dit moet het visitekaartje van Lei den worden." Het raadslid heeft een reeks van voorstellen op papier gezet en zal die binnenkort bij het ge meentebestuur op tafel leggen. Zo vindt ze dat de vaste kramen aan de Hoogstraat, de zoge naamde blauwe tram, naar de Havenbrug moeten verhuizen. En bezoekers van de passan ten- haven moeten ook buiten kan tooruren geld kunnen halen, vindt Van Middelkoop. De dichtstbijzijnde geldautomaten bevinden zich echter aan de Schipholweg en aan de Bree- straat. Dat is te ver weg, Er moet dan ook een geldautomaat bij het postkantoortje aan de Ha ven komen. Het openbaar toilet bij de Ha venbrug, heeft ze vastgesteld, is een grote, vieze boel. De op knapbeurt moet wel zo uitpak ken dat niet alleen heren er wat aan hebben. De nieuwe toilet ten hoeven niet per se op de plaats van de huidige te komen. Het bestaande gebouw kan dienst doen als souvenirwinkel. Horeca Maar een uitgaanscentrum kan niet zonder horeca. Het raadslid Het Leidse Havengebied, daar zou wat meer leven in de brouwerij moeten komen. Bedrijven die er niet thuis horen, moeten weg en worden ver vangen door eetgelegenheden, vindt raadslid Van Middelkoop. foto maco KuiPtFts denkt aan eetgelegenheden zoals een visrestaurant. Het ha vengebouw De Volharding, waar nu nog garage lonk zetelt, lijkt haar een ideale plek. De ge meente zou het genouw moe ten kopen om het zo aan een andere bestemming te helpen. Jonk is echter niet het enige bedrijf dat zou moeten verhui zen. Ook voor grossierderij Ver- ra zijn hetere plekken denkbaar. Het pakhuis van dit bedrijf met zijn grote geblindeerde ramen en dichte vlakken maakt het ge bied onaantrekkelijk. Het raadslid besteedt ook aandacht aan de twee ketting- wachtershuisjes bij de Zijlpoort. Er is er maar een gerestaureerd, de ander staat op instorten. Daar moet wat aan gebeuren want de gemeente kan toch moeilijk een krot laten staan bij

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13