Jeltsin: moeilijkste periode achter rug Buitenland Israëlische steun voor Palestijnen Alexander kan het wel vergeten Gaddafi lijkt kritiek op zichzelf te regisseren Panamezen verdeeld over effect Amerikaanse invasie VRIJDAG 12 JUNM 992 7 P tUAgencv France ANP k-Algemeen DPA t DeuWchc Prrise A, Lady Di barst in tranen uit Prinses Diana is gisteren in tra nen uitgebarsten tijdens haar eerste publieke optreden sinds de publikatie van verhalen over haar vijf vermeende pogingen tot zelfmoord. Nadat ze was gaan huilen verborg de Britse prinses haar gezicht in haar handen en stapte ze in een ge reedstaande auto. Lady Di bracht een bezoek aan een ziekenhuis voor kan kerpatiënten in Southport, een stadje in het noorden van Enge land. Volgens enkele ooggetui gen raakte Diana ontroerd toen ze bij het verlaten van het zie kenhuis een hartelijke ont vangst kreeg van een wachten de menigte. De tranen kwamen pas nadat de prinses een kleine wandeling maakte, te midden van applaus en vreugdekreten, en een bord zag met de tekst „Diana, we houden van je". In het zieken huis had Diana een plaquette onthuld en met patiënten ge sproken. Persfotografen volgden de prinses op de voet sinds sensa tiekranten voor de zesde achter eenvolgende dag verhalen pu bliceren over haar huwelijk met de Britse troonopvolger prins Charles. De prinses zou gefrus treerd zijn door haar slechte hu welijk met de Britse troonopvol ger. Rusland heeft de moeilijkste periode achter de rug. Dat beweert althans president leltsin. „April en mei waren voor de hervormingen het moeilijkst. Tegen het einde van dit jaar zal de economie zich stabiliseren en gaan de prijzen omlaag", aldus Jeltsin in een interview met de Russische tv en het dagblad Izvestia. mm i Sarajevo In de Bosnische hoofdstad Saraje vo is het de afgelopen nacht redelijk rustig geweest. Er waren wel enkele schietpartijen in de stad maar artilleriebeschietingen vanuit de heuvels rondom de stad bleven uit. De Portugese minister De Deus Pinheiro (buiten landse zaken) probeert zondag een oplossing te vinden voor de kwestie Macedonië, de Joegoslavische republiek die nog steeds niet door de EG wordt erkend omdat Griekenland dwars ligt. Politieke waarnemers ven/vachten dat Macedonië de volgende oorlogshaard wordt. Op de foto een Bosnische vrouw die tijdens het boodschappen doen is doodge schoten door een Servische sluipschutter De auto op de achtergrond scheurt weg om aan de kogelregen te ontkomen. FOTO AP I.SANTIAGO L YON MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Waarop Jeltsin die voorspelling baseert, blijft voor iedere Rus een open vraag. Met een pro- duktiedaling van 15 procent, voorthollende inflatie en ver paupering voor miljoenen Rus sen kan leltsin de bevolking weinig meer bieden dan pep talk, zoals gisteravond. De Russische president be- streedt opnieuw dat de recente wijzigingen in zijn kabinet de economische hervormingen te rugdraaien. Westerse financiële instellingen, zoals het IMF en de Wereldbank, zijn het niet met hem eens. Zij maken zich zorgen over maatregelen zoals het uitstellen van de vrije ener gieprijzen. Rusland heeft overeenstem ming over de hervormingsplan nen met het IMF hard nodig, wil het in aanmerking komen voor een door de westerse lan- Drie blinden bereiken top Himalaya new delhi Drie blinde bergbeklimmers hebben de top bereikt van de 5.218 meter hoge Himalayapiek Shitidhar, zo heeft Sri- kanth Lagoo van het team Young Zingaroo Trekkers gisteren ge zegd. De telefonisten Srikrishna Ghadigaonkar, Padmakumar Wadiyar en Ratnaprabha Naik behoorden tot de eerste groep van tien bergbeklimmers die de piek maandag haalden. De an dere leden van het team, dat in totaal uit*54 klimmers bestaat, waren nog op weg naar de piek in de westelijke Himalaya. In het team zitten in totaal tien blinden, een slechthorende en een stomme. Adviseur Jimmy Carter koopt UPI heeft toch nog een koper gevonden. UPI deelde vanochtend mee dat het een principe-overeenkomst had gesloten met de i levisieproducer, schrijver en advocaat Leon Charney. De nieui UPl-eigenaar was ook adviseur van de Amerikaanse president Jimmy Carter. De principe-overeenkomst stelt het persbureau in staat zijn werkzaamheden voort te zetten. Saba getroffen door aardschokken Willemstad r- Op het Antilliaanse eiland Saba zijn woensdag aardtrillingen waargenomen miet een kracht van 3.5 tot 4.2 op de schaal van Richter. De dagen ervoor deed zich een aantal lichte re trillingen voor. Normaal worden in het gebied trillingen ook waargenomen op eilanden in de buurt. Dat was nu niet het ge val. Daarom wordt niet uitgesloten dat de trillingen niet van seismische maar vulkanische oorsprong zijn. Londense metro plat na bomalarm londen In Londen is gisteravond het metro-verkeer vrijwel ge heel tot stilstand gekomen nadat bij vier stations een veilig heidsalarm was gegeven, zo heeft de politie meegedeeld. Door het alarm ontstond een chaotische situatie tijdens de avondspits in de Britse hoofdstad. Meer dan 500.000 forensen kwamen op weg naar huis op straat te staan. Staakt-het-vuren in Trans-Dnjestrië chisinau v Het parlement van Moldova heeft gisteren een plan goedgekeurd dat een eind moet maken aan het etnische conflict in de naar afscheiding strevende regio Trans-Dnjestrië. Onder deel van het plan is een staakt-het-vuren, dat inmiddels is inge gaan. In april kwam onder bemiddeling van Rusland, Oekraïne en Roemenie ook al een staakt-het-vuren tot stand, dat echter veelvuldig is geschonden. Overleg Tsjecho-Slowakije muurvast praag v Het overleg over de toekomst van Tsjecho-Slowakije zit muurvast. De tweede gespreksronde tussen formateur Klaus en de Slowaakse leider Meciar draaide gisteren andermaal uit op een mislukking. „Onze uitgangspunten zijn in het geheel niet veranderd", aldus Klaus gisteren. jeruzalem a ad bloemendaal correspondent Israëlische 'kolonisten' op de Westelijke Jordaanoever heb ben de Israëlische staat opge licht voor honderden miljoen guldens. Een deel van dat geld is verdwenen in de kas van Pa lestijnse nationalistische orga nisaties die de Palestijnse op stand, de intifada, steunen. Volgens de krant Chadashot is bij een inspectie door de belas tingdienst gebleken dat op de Jordaanoever met zware over heidssubsidie vele honderden broeikassen zijn gebouwd, waarvoor opgeblazen rekenin gen zijn ingediend bij het mi nisterie van landbouw. De Is raëli's eisten van Palestijnse aannemers dat deze rekeningen uitschreven die tweemaal zo hoog waren als het bedrag waarvoor de kassen werden ge bouwd, zodat ook de veertig procent subsidie tweemaal zo hoog uitviel. Ook ontving het ministerie rekeningen voor kas sen die nooit zijn opgeleverd. De Palestijnse aannemers, door hun volksgenoten be schuldigd van collaboratie met de Israëli's, moesten hun ge drag 'afkopen' bij Palestijnse or ganisaties die de intifada leiden. Zo is een groot bedrag aan Is raëlisch belastinggeld terecht gekomen bij groepen die Israël beschouwt als terreurorganisa ties. ^Gisteravond zijn twee Palestij nen geliquideerd voor het huis van een Palestijnse journalist in de Gazastrook. Volgens de groep die de 'executies' voltrok, was de actie een 'cadeau' voor journalist Abu Hussa, die zich krachtig heeft uitgesproken te gen de moord op vermeende collaborateurs. washington-den haag gpd De kans dat de Nederlandse Amerikaan Alexan der wordt benoemd tot VS-ambassadeur in Den Haag wordt in Washington, nadat gisteren be kend werd dat de man ook nog het Nederlands staatsburgerschap heeft, nagenoeg uitgesloten geacht. De Amerikaanse senaatscommissie voor lange baan geschoven. Een woordvoerder van het Nederlandse minis terie van buitenlandse zaken bevestigde gisteren dat Alexander nog steeds de Nederlandse natio- caracaS' De Venezolaanse president Andres Pe rez zal niet deelnemen aan de milieutop in Rlo, nu gisteren de op een na grootste partij uit de rege ring is gestapt, waardoor een politieke crisis is ontstaan. In zeker vier steden vochten demonstre rende studenten (foto) gisteren met veiligheids troepen en de druk op Perez om af te treden leek te worden opgevoerd. Perez heeft gezworen dat hij niet zal aftreden. Onder de bevolking heerst onvrede over het drie jaar geleden door de regering ingezette hervor mingsbeleid, dat is gericht op de invoering van een markteconomie. De hervormingen omvatten onder andere de afschaffing van alle voedsel- en importsubsidies en een omvangrijk privatiserings programma. Perez, wiens ambtsermijn in 1994 af loopt, kondigde aan het volk later vandaag te zul len toespreken. foto *.afp den toegezegd hulpkrediet van 24 miljard dollar. Jeltsin zei gis teren er zeker van te zijn dat dit krediet er komt. Hij meent dat het IMF niet voorbij kan gaan aan het gevaar voor sociale ex plosies als gevolg van alsmaar stijgende prijzen en toenemen de werkloosheid. De kaart die de 'beer uit de Oeral' speelt is duidelijk. De ei gen bevolking moet niet het idee krijgen dat buitenlanders de voormalige supermacht de wet kunnen voorschrijven. En het Westen zal met hulp over de brug moeten komen, wil het voorkomen dat in de kern wa penmacht Rusland de zaken volledig uit de hand lopen. Maar volgens leltsins vroege re vertrouweling Sergej Sjachrai koestert de president een slang aan zijn borst. Sjachrai, die als 'PretT r het veld r gers, waarschuwde gisteren dat de conservatieven nog voor het einde van het jaar zullen probe rm It'll Mil .ll Ir /flirt) tripoli gpd-Rtr-* naliteit heeft. Alexander heeft zich laten naturali seren tot Amerikaan maar formeel heeft hij een dubbele nationaliteit De dubbele nationaliteit roept de vraag op waar Alexanders voornaamste loyaliteit in een twijfelgeval zou liggen: bij Nederland of bij de Verenigde Staten. De in Amsterdam geboren buitenlandse zaken heeft de benoeming op de Alexander was jarenlang honorair consul Nederland in Kansas City. Andere bezwaren te gen Alexander zijn het NSB-lidmaatschap van zijn vader en zijn bijdrage van 100.000 dollar aan de verkiezingskas van president Bush. Felle aanvallen in staatsbladen op politieke leiders zijn in dicta turen zeer ongebruikelijk. En als het gebeurt, dan wordt daarmee vaak het politieke einde van de heerser ingeluid. De Libische leider Gaddafi kreeg er de afge lopen dagen onder meer in het weekblad van het revolutionaire comité, Al-Jumahiriyah. flink van langs. „U jaagt een droom na, droomt u gerust alleen ver der. maar wij zullen u niet meer volgenzo liet het weekblad Gaddafi weten. Het lijkt er op dat de Libische pers Gaddafi verantwoordelijk houdt voor het internationale isolement als gevolg van de aanslagen op een PanAm-toe- stel boven het Schotse Locker bie (1988) en een Frans vlieg tuig boven Niger (1989). De Vei ligheidsraad legde Libië in april sancties op, omdat het blijft weigeren twee geheim agenten uit te leveren die van de aansla gen worden verdacht. Volgens de Libische media moet Gadda fi zijn streven naar Arabische eenheid laten varen en meer nadruk leggen op eigenbelang. „Uw Arabieren lachen ons uit, hebben ons gechanteerd en steunen degenen die een blok kade legen ons hebben inge steld. Zij werken mee aan onze dood op afbetaling." De verklaringen tegen het be leid van Gaddafi worden echter door enkele Europese diploma ten met een korreltje zout geno men. .Alles is voor 1000 procent door Gaddafi zelf op touw ge zet", aldus een van nen. Ande ren interpreteerden de media- operaties van de afgelopen da gen als een coup van Gaddafi legen zichzelf. MB ri-.K lu s zi|n begrijpelijk omdat de Libische leider als geen ander weet hoe ver de macht van de veiligheidsdien sten reikt. Morgen komt het Li bische parlement op verzoek van Gaddafi bi|een om te In sluiten of de twee geheim agen ten moeten worden uitgeleverd. De Libische leider zou voor stander van uillevering zijn. de veiligheidsdiensten absoluut te gen. Als Gaddafi zelf de media heeft gemanipuleerd, kan hij twee k.mu n int Ms M Hmt verdachten uitlevert, heeft hij het volk via de media al min of meer voorbereid op een radica Ie koerswijziging en als hij de verdachten niet uitlevert, kan hij tegen het Westen zeggen dat lui /i|n ben beeft gedaan man dat het volk anders heeft beslo ten. Maar er kan natuurli|k ook echt iets aan de hand zijn. Uit „zeer betrouwbare Arabische diplomatieke bron" heeft een correspondente van het Franse persbureau AFP in de Egypti sche hoofdstad Cairo dat c ichter de scher Li- bic een „politieke crisis gaande is. Daarin staan de twee mach tigste mannen in Libië tegen over elkaar: Muammer Gaddafi, met steun van mensen die hem niet willen afzetten maar wel een radicale politieke omme zwaai willen, en Alnlcssalam Jallud, de belangrijkste lt-ger commandant, die zijn buik vol zou hebben van de pressie die de Arabische Uga via Egypte op Gaddafi uitoefent om de twee Libische verdachten uit te leve ren. De oppositie die Gaddafi blijft steunen op voorwaarde van ingrijpende v«*randenngen in de buitenlandse politiek van Ubié, zou «-en „derde stroming" zijn in de Libische politiek. Baker en Kozyrev praten opnieuw washington henk dam correspondent De Amerikaanse Baker (buiten landse zaken) is gisteravond naar loonden gevlogen voor ijlings ingelaste gesprekken met zijn Russische collega Kozyrrv over verdere vermindering van kernwapens voor de lange af stand. De Amerikanen hopen het dit weekeinde met de Russen eens te kunnen worden over deze re ducties. *nog vóór de Russische president leltsin aan zi|n be zoek aan Amcnka begint leltsin spréékt dinsdag en woensdag met president Bush. De twee landen zijn het er over eens dat hun aantallen strategische (lange afstands) kernwapens minder moeten worden dan het vorig jaar gete kende S I Mi I .«k k' .ril w»or schrijft Dat akkoord staat Ame rika 8500 kernkoppen toe. en Rusland 7000 President Bush heeft last van het traangas dat de Panamese politie gebruikt tegen anti-Amerikaanse demonstranten. Een veiligheidsagent houdt een kogelvrijvest klaar voor de president panama-den haag Een toespraak van de Amerikaanse president George Bush is gisteren in Panama-stad ver hinderd door protesten. Net voordat Bush zijn toespraak zou houden, waren op afstand knallen te horen en verspreidde zich een traangaswolk. Leden van de veiligheidsdienst kwamen daarop onmiddellijk op de presi dent af. Bush werd van het podium wegge leid. Voorafgaand aan zijn bezoek vonden grootscheepse anti-Amerikaanse demonstra ties plaats en een moord op militair. van president Guillen respect en gezag. 3 Endara ontbeert elk Veel Panamezen zijn verbitterd over de vernie lingen en het verlies aan mensenlevens tijdens de Amerikaanse invasie van 1989. De actie, be doeld om de van drugshandel verdachte Ma nuel Antonio Noriega gevangen te nemen, kostte 345 Panamezen en 23 Amerikaanse sol daten het leven en veroorzaakte voor honder den miljoenen dollars schade. De drugshandel in Panama bloeit als nooit te voren, de criminaliteit is groot, de werkloos heid is na de invasie gestegen tot over de 20 fotoireuter procent van de beroepsbevolking, de corruptie overheidskringen weelt tierig en de regering Daartegenover staat dat de economische groei vorig jaar zo'n 9 procent bedroeg en dat de in ternationale financiële gemeenschap Panama sinds enige tijd weer kredieten verstrekt. Maar op korte termijn zullen zeker de gewone Pana mezen de revenuen van de economische groei niet opstrijken. Voor hen blijft de toekomst uit zichtloos. De Verenigde Staten zijn hun beloften om Pa nama voor de invasie schadeloos te stellen en Amerikaanse economisch bij te staan onvoldoende nageko men. al wijzen de Amerikanen dat verwijt zelf van de hand. Van de rond één miljard dollar •ver de vernie- die Washington toezegde, zijn nog maar 450 miljoen Panama binnengesluisd. Een schamel bedrag als in aanmerking wordt genomen dat de invasie twee miljard dollar schade aanricht- Het maakt de woede begrijpelijk die onder de bewoners van de sloppenwijk El Chonllo in Pa nama Stad heerst. Zij betaalden met de com plete verwoesting van hun wijk een zware prijs voor de VS-invasie. De VS lijken zich om dit soort gevoelens niet veel te bekommeren. Vol gens Bernard Amnson. onderminister van In- leramenkaanse Taken, steunde zeker 80 lot 90 procent van de Panamezen de invasie en staat het overgrote deel van de bevolking achter de aanwezigheid van de Amerikaanse militairen. Maar de Panamezen hebben te hoge verwach tingen gehad van ons. zei hij gisteren. „Ze dachten dat de Verenigde Staten al hun pro blemen konden oplossen. Maar we hebben nooit gesteld dat met de landing van de VS troepen Panama in Zwitserland zou verande- Aronson heeft gelijk dat de onvrede over de Amerikanen in Panama zeker geen algemeen gevoelen is. Uit opiniepielingen blijkt regelma tig dat een meerderheid van de Panamezen de Amerikaanse militaire aanwezigheid ook na het jaar 2000 op prijs stelt, hoewel de verdra- r het Panamakanaal, in 1977 gesloten kaanse „stroman". Endara was in mei 1989 de winnaar van de toen gehouden presidentsver kiezingen, maar Noriega annuleerde de uitslag. Nadat Washington Noriega verjoeg. kon En dara alsnog als president geïnstalleerd worden. Zijn aanvankelijk grote populariteit daalde al snel tot het absolute dieptepunt en om zijn ei gen onvermogen te verbloemen verspreidde de zwakke president de afgelopen twee jaar regel matig geruchten over op handen zijnde staats grepen en pogingen hem te vermoorden Endara wordt al geruime tijd in verband ge bracht met allerlei comjptie- en drugssrh.in dalen. Zo heeft hij jarenlang in de raad van be stuur van Interbanco gezeten, een bank die Noriega van financ ieel advies diende en innige relaties onderhield met Latijnsamerikaanse door president jimmy Carter en generaal Omar cainehandelaars >ok zou de advocatcnfirma Tornjos. dat uitsluiten. Veel Panamezen weten maar al te goed dat als de Amerikanen vertrekken meer dan 6 000 landgenoten die op de miltaire bases werken brodeloos worden En ze menen ook dat het beheer van het Panamakanaal beter in handen is bij de Yankees dan bij henzelf. Maar aan de andere kant zien veel Panamezen zichzelf als een kolonie van de VS en beschou wen ze hun president Lndara als een Ameri i Fndara nauw betrokken zijn geweest met het witwassen van drugsgelden De drugshandel heeft sinds de Amerikaanse invasie haar positie in Panama Crrsterkt Het land is een van de belangrijkste doorvoerha vens voor cocaïne uit Colombia Zb lang de Amerikaanse verslaafden het witte goud blij ven consumeren, /al ook de drugssmokkelhan del in Panama blijven floreren, zn is de alge mene verwachting.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7