CDA vraagt actie tegen malafide woningbureaus .Vervuiling en zuinigheid auto zijn moeilijk te meten Binnenland Zalm ziet WAO-schip nu al weer stranden 'PvdA heeft veiligheid te lang verwaarloosd' iïmons wil bezinning >p 'topklinische zorg' Racefiets op handkracht CDA: EG moet recht op belastingheffing krijgen Kabinet wekt woede Kamer met 'cadeau' WIJDAG 12 JUN11992 .5 alff mcff nebf per\borf4u cpd ctmmdl^p^u 'Arabisch en Turks als examenvak' zoetermeer Turks en Arabisch moeten snel eindexamenvak op HAVO en VWO worden. Dat is goed voor de status van de talen oor de 'kadervorming' van de allochtone gemeenschap. Bo vendien moeten er ook in Nederland goede leraren Turks en Arabisch kunnen worden opgeleid. Dat bepleit de Adviescom- sie voor de Eindexamens Turks en Arabisch. Staatssecretaris Wallage (onderwijs) is voorstander van het idee, maar wil nog geen uitspraak doen over de invoeringsdatum. Dat bleek giste ren bij de presentatie van het tussenrapport van de commissie. Arabisch en Turks zijn al enkele jaren examenvak in LBO en MAVO. Geen korting voor bijstandstrekker amsterdam Bijstandstrekkers in Amsterdam krijgen deze zomer geen speciale korting op het openbaar vervoer in de stad. Het gemeentebestuur heeft de 'dalurenkaart voor minima' op voor hand ingetrokken, omdat duidelijk was dat het ministerie van Sociale Zaken het plan zou schorsen. Volgens staatssecretaris Ter Veld is het gemeenten niet toegestaan op eigen houtje re ducties te geven op het openbaar vervoer. De Amsterdamse wet houder Wildekamp wilde Amsterdamse minima een korting ge- i van 40 procent gedurende de maanden augustus, septem- en oktober. Russische topjagers op open dag gilze-ruen» Russische topjagers gaan zaterdag 20 juni op de 'open dag' van de koninklijke luchtmacht op vliegbasis Gilze- Rijen ongetwijfeld de show stelen. De Tsjechische luchtmacht vliegt de vervaarlijke Mig-25 'Fulcrum voor', één van de meest geavanceerde gevechtsvliegtuigen van Russische makelij. En de Russische luchtmacht zelf laat zich evenmin onbetuigd met twee supersnelle Sukhoi -straaljagers waaronder de allernieuw ste, de Flanker'. Gilze-Rijen heeft daarmee voor Nederland een primeur. Kans op mislukken 'redelijk groot' t?enh De kans dat de maatregelen van kabinet voor Ziektewet en mislukken, is 'redelijk Dat heeft directeur Zalm Iran het Centraal Planbureau gisteren gezegd. I Hij vreest dat werkgevers en werknemers onderling afspra ken zullen maken om de Finan ciële effecten van de maatrege len te compenseren. Ook zou :jen verruiming van het begrip gassende arbeid (gedeeltelijk worden werk onder hun op- idingsniveau te aanvaarden) de praktijk kunnen worden :blokkeerd. Zalm voorspelde voor de pe- eer dan tot nu toe moeten ingewikkelde en dure ichnologieën in de gezond- leidszorg eerst worden geëva- leerd, voordat een versprei- ing over het land wordt toege- :aan. Dat geldt zeker als het ^aat om hele dure behandelin gen of technieken die ethische (ragen oproepen. Staatssecreta ris Simons (volksgezondheid) tei dat vandaag in Utrecht, jvaar de Nederlandse Vereni ging voor Kindergeneeskunde paar 100ste verjaardag vierde in lanwezigheid van koningin Öeatrix. ,,Met al die ontwikkelingen pp het gebied van de topklini- Iche zorg zijn we inmiddels op ïen punt aangekomen dat be tinning noodzakelijk is. Bezin ning zowel op medisch-ethisch iebied als in financieel en kwa- tatief opzicht", aldus de be- jvindsman. Hij noemde de door veel ethi- ji gestelde kritische vragen over 3e zogenoemde topklinische torg „zeer terecht". Want „wat Illegalen vooral in Amsterdam tegen woekerprijzen aan huis geholpen amsterdam. cpd Het CDA verlangt van staatssecretaris Kosto (justitie) ver- winsten die de bureaus opstrij scherpte maatregelen tegen malafide bemiddelingsbu reaus, die illegale buitenlanders tegen woekerprijzen aan woonruimte helpen. CDA-Kamerlid Krajenbrink verwijst in schriftelijke vragen aan Kosto naar de situatie in Am sterdam, waar veel van die bureaus werkzaam zijn. den haag anp Volgens Krajenbrink heeft de overheid nu nauwelijks greep op dit soort praktijken. Hierin kan verbetering worden ge bracht, als van woningzoeken den consequent wordt geeïst dat zij aantonen dat zij legaal in Nederland verblijven. Zo ont staat een vorm van 'keten-aan sprakelijkheid', waarbij ge meenten illegale bemiddelings bureaus kunnen aanpakken. juristen onderzoeken mo menteel of het mogelijk is de malafide bureaus harder aan te pakken. Tegen het grootste malafide bureau zijn de afgelopen paar jaar 24 zaken aanhangig ge maakt. Twaalf keer leidde dit tot een veroordeling. Een aantal za ken loopt nog, maar de maxi male boetes van 5.000 gulden vallen in het niet bij de enorme ken. „Het is dweilen met de kraan open. Er is een definitievere op lossing nodig", aldus woord voerder M. Maten van de Ge meentelijke Dienst Herhuisves ting (GDH) van Amsterdam. De GDH is vanaf 1989 met honder den illegale buitenlanders in aanraking gekomen, die de du pe zijn geworden van malafide woonruimte- en kamerbemid delingsbureaus, die hen tegen exorbitante prijzen woonruimte aanbieden. Er zijn sindsdien tientallen zaken juridisch aan gepakt. De dienst is al enige tijd bezig met de problematiek. Doordat een aantal illegale vreemdelingen de afgelopen tijd naar de rechter is gestapt, ko men de praktijken nu boven water. De bemiddelaars vragen aan mensen die in Amsterdam wonen om hun woning tijdelijk te verhuren, in ruil voor geld. Vervolgens worden er mensen gezocht aan wie de woning kan worden onderverhuurd. Het bu reau strijkt de winst op. De huren zijn exorbitant hoog en er wordt sleutelgeld ge vraagd. Na verloop van het tij delijke huurcontract wordt vaak opnieuw sleutelgeld gewaagd en wordt de huur verhoogd. Maten. „Je kunt gerust spreken van criminele praktijken. Het gaat om een kwetsbare groep mensen. Ze zijn als de dood voor de politie en daarvan ma ken de bureaus misbruik door te dreigen met aangifte." De PvdA heeft het onderwerp veiligheid de afgelopen decen nia te veel onderschat. Dat is een van de belangrijkste rede nen waarom een kloof is ont staan tussen deze partij en haar traditionele aanhang. Dat is vooral het geval in de grote steden. Veiligheid is daarom het belangrijkste thema voor de jaren negentig. Die constatering kwam gis teravond van de Amsterdamse PvdA-burgemeester Van Thijn, in een lezing voor het hoofd stedelijke PvdA-gewest. „Het is toch een grof schandaal dat veel bejaarden in deze stad niet meer de straat op durven. We kunnen niet accepteren dat hele bevolkingsgroepen bang en angstig zijn. We accepteren niet dat de koopkracht met 0,1 procent achteruit gaat. Maar tasjesroof, inbraak in wonin gen, daar lopen we een stukje riode na 1995 een toename van het aantal mensen in de arbeid- ongeschiktheidswetten WAO, AAW en de Ziektewet. Oorzaak is de vergrijzing van de bevol king. Van de geboortegolf na de oorlog bereikt na 1995 een deel de leeftijd van 50 jaar. Daarbo ven bestaat een verhoogd ge- zondheids- en arbeidsonge schiktheidsrisico, aldus Zalm. Ook de Gemeenschappelijke Medische Dienst temperde on langs het optimisme over de succeskansen voor de kabinets plannen voor WAO en Ziekte wet. Volgens de GMD zal het kabinet met de wao-maatrege- len geen 3,6 miljard gulden be sparen, maar slechts 500 mil joen gulden. denken we te bereiken als we een ernstig ziek kind door de topklinische molen halen? Bete kent dat een genezing, een ver betering van de conditie of blijft hij afhankelijk van technologie en individuele zorg? Dit soort vragen moet niemand uit de weg gaan", aldus Simons. De Vereniging voor Kinderge neeskunde is voortgekomen uit de Nederlandsche Vereeniging voor Paediatrie. Het reglement vermeldde in 1892 als doelstelling: Het verbe teren van het lot der kinderen in Nederland. Voorzitter prof.dr. L. Dooren gaf op de bijeenkomst wat cijfers. Van de bijna 149.000 kinderen die in 1892 werden ge boren, overleden er bijna 26.000 voor hun eerste verjaardag. Tien jaar geleden overleden nog slechts negen op de dui zend kinderen voor de leeftijd van één jaar. Van Dooren ver wacht een stijging van het aan tal levend geboren kinderen. In 1990 waren dat er in Nederland 198.000. Dat zal de komende ja ren stijgen tot 206.000 per jaar. utrecht Op de beurs Support '92 in Utrecht worden sinds gisteren talloze nieuwe artikelen op het gebied van thuiszorg en revalidatie getoond. Een van de opvallendste zaken is de ze sportfiets voor gehandicapten, die door handkracht moet worden aangedreven. De lichtgewicht driewieler kost overigens aanzienlijk meer dan een gewoon 'racekarretje De Ame rikaanse fabrikant vraagt er zo'n 5.800 gulden voor. foto anp arthur bastiaansf Tijdens werkbezoeken wordt Van Thijn geregeld geconfron teerd met bewoners die hem hun gevoel van onveiligheid kenbaar maken. „Ik kan het niet meer aanzien dat vrouwen In huilen uitbarsten als ze ver tellen dal er al zes keer een in breker in hun huis heeft ge staan. De PvdA moet daarom fundamenteel meer doen aan veiligheid en rechtshandha ving", aldus de Amsterdamse burgervader. Een consequente rechts handhaving Is volgens hem een „absolute voorwaarde". Een selectieve handhaving als gevolg van capaciteitsgebrek bij de politie, justitie of een cellentekort is daarom „princi pieel onjuist". Van Thijn: „Consequente handhaving van de veiligheid is voorwaarde van een klimaat van tolerantie. En juist tole rantie is een van de belangrijke doelstellingen van de sociaal- democratie." Economische Zaken bezorgd over lijst VS den haag gpd Het ministerie van economi sche zaken is bezorgd over de export van Nederlandse pro- dukten naar de Verenigde Sta ten. De VS staan op het punt de invoerrechten voor onder meer landbouwprodukten fors te ver hogen, „zodanig dat export on mogelijk wordt", aldus een woordvoerder van het ministe rie. De dreigende verhoging van de invoerrechten vloeit voort uit het beleid van de Europese Ge meenschap oliezaadboeren te subsidiëren. Volgens de VS kun nen Amerikaanse boeren daar door hun (duurdere) produktén niet afzetten. Verschillende gesprekken tus sen de VS en de EG hebben niet tot een oplossing geleid. Was hington publiceerde daarom deze week een voorlopige lijst van EG-produkten die zullen worden getroffen door extra heffingen als de subsidies niet snel komen te vervallen. De hef fingen zouden de EG voor in to taal 2 miljard dollar (3,5 miljard gulden) schaden. Volgens waar nemers is Washington echter van plan de lijst in te dikken tot een bedrag van 1 miljard dollar, het bedrag dat de Amerikaanse boeren mislopen door de EG- subsidies. .Staatssecretaris Van Rooy (buitenlandse handel) zal vol gende week in EG-verband ini tiatieven ondernemen om de VS alsnog op andere gedachten te brengen. Volgens de woord- het s de EG bereid de VS financiële com pensatie te bieden voor de ver meende schade als gevolg van de subsidie op de oliezaadpro ducenten. den haag gpd Het CDA vindt dat de Europese Gemeenschap het recht moet krijgen belasting te heffen. Dan moet wel de belastingdruk in Nederland dalen. Dat zei CDA- kamerlid Van der Linden giste ren in de Kamer tijdens een be raad over de toekomstige finan ciering van de EG. Zijn PvdA- collega Melkert wees het idee van de hand. Ook minister Kok van financiën voelt er bitter weinig voor. De EG-ministers van financi en besloten eerder deze week dat de gemeenschap de eerste drie jaar uit moet komen met 1,2 procent van het bruto natio naal produkt (de bruto waarde van alles wat een land produ ceert) uit de lidstaten. Van der Linden noemde dat te weinig en kwam met het belasting voorstel. Melkert sloot een ver hoging van de EG-bijdrage niet uit, als dat extra geld tenminste wordt besteed aan midden- en oost-Europa en noord-Afrika. Kok betoogde dat de EG- Commissie nauwelijks oog heeft voor discipline en bezuinigin gen en dat het daarom goed is als de EG eens met een wat krappere kas moet werken. Al leen als keihard bewezen wordt dat het daarmee niet kan, is ver ruiming denkbaar. Decentralisatie verloopt erg stroef den haag gpd den haag laurent heere Het kabinet is van plan de bijzondere verbrui kersbelasting (BVB) op auto's te vervangen door de Belasting op Personenauto's en Motorrijwie len (BPM). De ANWB en de vereniging Natuur en Milieu juichen de wijziging toe. De nieuwe belasting gaat immers rekening houden met de 1 vervuiling. Voor vuile auto's en wagens die veel ''brandstof gebruiken, moet binnenkort dieper in de buidel worden getast. Maar wat is vuil en wat is zuinig? Tot dusver heeft het kabinet nog niet officieel )r|bekendgemaakt wat in het vat zit. Maar voor die- ^gene die hoopt dat 'schone' auto's goedkoper worden doordat de fiscus meer vangt voor 'vui- Jle', hebben de belangenvereniging Bovag (gara- i ges) en RAI (auto-importeurs) een tegenvaller in ■^het verschiet. „Geen enkele wagen wordt goed- fjkoper. Hooguit is het zo dat sommige auto's ge- i lijk blijven in prijs", aldus R. van der Linde van Bovag en RAI hebben gezamenlijk uitgerekend dat het kabinet van plan is de auto veel zwaarder 'te belasten. Nu brengt de BVB jaarlijks 2,6 mil jard gulden op. Door de verandering van het hef fingssysteem krijgt het rijk straks 425 miljoen -4meer in kas, zeggen Bovag en RAI. Maar daar staat dan wel tegenover dat het milieu ermee gediend lijkt. Het kabinet is im mers van plan extra belasting te heffen op 'vuile' en 'veel verbruikende' auto's. Welke wagens in de ogen van de regering 'vuil' en welke 'schoon' zijn, valt op dit moment niet te zeggen. Eigenlijk zijn alle nieuwe auto's 'schoon' vanaf 1 januari volgend jaar. Dan gaat een nieuwe EG- richtlijn in, die bepaalt dat alle op benzine rij dende auto's moeten zijn voorzien van een kata lysator. Nu is dat al 97 procent van de nieuwe auto's. De katalysator is overigens zo'n succes geworden omdat de overheid de aanschaf van 'schone' auto's mbsidieerde. Volgend jaar is dat echter afgelopen. ECE-norm Voor Bovag en RAI is onduidelijk wat het kabinet nu voorheeft met de nieuwe belastingheffing. Wil het kabinet vooral kijken naar het benzinege- bruik? Dat wordt nu volgens de ECE-norm ge meten. Dat is een standaardnorm voor het ge bruik in de stad, bij een snelheid van 90 en van 120 kilometer per uur. Maar die norm zegt niets over de daadwerke lijke vervuiling die een auto veroorzaakt. M. Brunt van Natuur en Milieu had dan ook liever gezien dat bij het heffen van belasting ook wordt gekeken naar het vermogen van de motor. .Au to's met een groot vermogen worden over het al gemeen gebruikt om hard mee te rijden. En bij hard rijden neemt de vervuiling onevenredig veel toe." Neem een simpele VW Golf 1400. Die gebruikt bij 90 kilometer per uur gemiddeld 5,2 liter brandstof. De 51 kilo zwaardere Golf GTI heeft gemiddeld 5,8 liter nodig en het topmodel, de zes-cilinder Golf VR6 is met z'n 1.114 kilo de grootste slokop met een gebruik van 7,3 liter. Nu wordt de BVB geheven over de catalogusprijs en daardoor brengt de zes cilinder de meeste belas ting op. Hoe dat straks loopt, kan niemand zeg gen. Koppelt de fiscus de nieuwe BPM aan het gewicht of aan het gebruik? Niemand weet het. Maar ook het vermogen van een wagen zegt nog niet alles over de werkelijke milieubelasting. Een zegsman bij TNO: „Wij meten hier alleen de gebruikscijfers en de emissiegegevens en contro leren in opdrkcht van de overheid of de opgaven van de fabrieken kloppen. Maar op Europees ni veau wordt intussen in allerhande studieclubs gesproken over mogelijkheden. Want om te kij ken naar de werkelijke milieubelasting, moet je het hele produktieproces, het gebruik en ten slotte de verwerking van de sloopwagen meewe gen." De woordvoerder van TNO sluit niet uit dat uit zo'n alles omvattende studie zou kunnen blijken dat een op het eerste oog 'vuile, grote' wagen schoner is dan het veel kleinere autootje. Volkswagen maakt er nu al reclame mee dat de auto's na afloop van hun carrière weer kunnen worden ingenomen en grotendeels kunnen wor den gerecycled. Volvo onderzoekt op het mo ment hoe de recycling van kunststof onderdelen het best kan worden aangepakt. De relatief zware Volvo zou dus op termijn 'schoner' kunnen zijn dan een vergelijkbare lichtere en daardoor min der verbruikende wagen. „Het zou prettig zijn als je een hele milieuba lans van een auto zou kunnen maken maar dat is ongelooflijk ingewikkeld en kost enorm veel geld", aldus Brunt. Daarom is ze wel ingenomen met het vermoedelijke kabinetsplan om vooral te kijken naar het gebruik. „De gebruiksgegevens zijn bekend, daar kun je mee aan de slag En dat is hard nodig Auto's ver vuilen enorm. Bekend is hoeveel olie door auto's vrij komt, hoeveel rubber, hoeveel autowrakken Daarom zeggen wij ook dat het autogebruik met de helft moet worden teruggedrongen. Het be lasten van de vervuiler is daarvoor een goede methode. Het belasten van de grootste vervui lers, die met de snelste wagens, een nog betere." Het kabinetsvoorstel om 200 miljoen gulden uit extra aard gasverkoop in te zetten voor in vesteringen bij provincies en gemeenten, is in de Tweede Ka mer slecht gevallen. Hiermee wil het kabinet maskeren dat het er niet in is geslaagd om voor 1993 voldoende taken en bevoegdheden naar de lagere overheden over te hevelen, al dus een boze Kamer Bovendien hoopt het kabinet op deze ma nier wel het te bezuinigen be drag binnen te halen. In het overleg dat de Kamer gisteren met staatssecretaris De Graaff Nauta (binnenlandse za ken) had over de voortgang van de decentralisatie pogingen, noemde CDA kamerlid Koetje de gift van 200 miljoen gulden een 'armoedebod'. PvdA woordvoerder De Cloe sprak van een 'noodverband', terwijl Scheltema (D66) het incidentele karakter van de investering een duidelijk nadeel vindt in verge lijking met de permanent over te dragen rijkstaken en be voegdheden naar lagere overhe den. Op zich vinden alle partijen het toe te juichen dat het kabi net geld beschikbaar stelt voor plaatselijke projecten die de 'economische structuur' ver sterken. Maar de relatie die het kabinet met de decentralisatie operatie legt. is de Kamer in het verkeerde keelgat geschoten. De Graaff Nauta gaf toe dat het kabinet tot het ongebruike lijke aanbod is overgegaan, om dat er in 1993 onvoldoende van de geplande overdracht van ta ken terecht komt. Met de ge meenten en de provincies was afgesproken om volgend jaar voor minstens 1.5 miljard gul den tedencentraliseren Daarbij kon voor 275 miljoen gulden worden bezuinigd door doel matiger te werken. Het kabinet probeert nu via een 'truc' het grootste deel van die 275 miljoen gulden binnen te halen. De gemeenten en pro vincies krijgen slechts 200 mil joen gulden van het rijk. terwijl in de Voorjaarsnota 430 miljoen gulden aan extra aardgasbaten is ingeboekt ten bate van de la gerc overheden De resterende 230 miljoen houdt het kabinet zelf. De Kamer was ook zeer kri tisch over de algehele voortgang van de decentralisatie. De staatssecretaris kon de kritiek alleen maar beamen en gaf toe dat het kabinet 'te optimistisch' is geweest over de de operatic, die in 1994 acht miljard aan over te hevelen taken en 550 miljoen gulden aam aan bezui nigingen moet opleveren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5