Kamer boos over landbouwakkoord Kamer wil geen inmenging in Nederlands drugsbeleid Binnenland Demonstratie tegen Nguyen Manh Cam TODocfimaTc?i> Kok vindt begroting te afhankelijk van inflatie Kiezen tussen een leuk flatje en je dochter Jurist: 'Maastricht' strijdig met grondwet Sfeer op Landbouw in twee jaar veranderen VRIJDAG 12 JUN11992 3 ANP Al£t«*m NnJertantfi CnbutjJ C>C Przewalskipaarden veilig aangekomen ulan bator Zeven in Nederland gefokte Przewalskipaarden zijn veilig in Mongolië aangekomen. De paarden zijn afgelopen za terdag, direct na aankomst op het vliegveld van de Mongoolse hoofdstad Ulan Bator, naar het steppengebied gebracht waar ze zijn vrijgelaten. Kort voor vertrek uit Nederland kwam een paard om het leven toen de dieren uit de vervoerkisten waren losge broken. Een tweede paard, zo werd vandaag bekend, blijkt on derweg te zijn bezweken. Bonden verliezen geding tegen V D utrecht» De bonden hebben een kort geding tegen Vroom en Dreesmann (V& D) verloren. Het warenhuisconcern houdt zich keurig aan de cao-afspraken over de salarisverhoging voor 1992. Die uitspraak deed de president van de Amsterdamse rechtbank gisteren in een kort geding dat de dienstenbonden FNV en CNV, de Unie BLHP en de VHP tegen het concern hadden aangespan nen. De bonden beschuldigden V D van woordbreuk. PTT op één na beste in Europa den haag De PTT is de op één na beste postmaatschappij in Eu ropa. Het Nederlandse bedrijf is als tweede uit de bus gekomen in een Europees onderzoek naar de snelheid van postbezorging. Van de briefpost (en pakjes) werd dit jaar jaar 81 procent besteld op de eerste werkdag na het posten. Het onderzoek is gisteren bekendgemaakt door de 'winnaar', de Britse Royal Mail, dat 90 procent binnen WÊÊÈÊËÊÊÊBÊÊ^^Ê Klacht tegen antisemitische pamfletten den haag Vier Nederlandse organisaties hebben gisteren bij de officier van justitie in Den Haag een strafklacht ingediend tegen de verspreiders, opsteller en uitgever van twee antisemitische pamfletten. Die zijn afgelopen weekeinde in verschillende wij ken in Den Haag huis aan huis verspreid. In de pamfletten wordt het bestaan van de gaskamers en het ombrengen van zes miljoen joden tijdens de Tweede Wereldoorlog ontkend. Volgens de pamfletten zouden alle bewijzen voor het bestaan van de Holocaust vervalst zijn. Vrouw wil tachtig mille van psychiater Groningen Een inwoonster van Groningen heeft gisteren in kort geding voor de rechtbank in Groningen een voorschot van bijna 20.000 gulden schadevergoeding geëist van haar voormalige psychiater, een 80-jarige man uit Haren. Bij elkaar wil zij een schadevergoeding van 80.000 gulden. De vrouw zegt dat zij elf jaar lang een seksuele relatie met de psychiater heeft gehad. De psychiater ontkent dat. De uitspraak is op 23 juni. Rangen politie verdwijnen ROTTERDAM GPD De rangen bij de politie gaan verdwijnen. Ook de bijbehorende strepen en sterren verdwijnen van het uniform. Met de komst van 25 regionale korpsen in de plaats van gemeente- en rijkspolitie, doet ook de 'medewerker basispolitie zorg' zijn intrede. Volgens secretaris H. Kruizinga van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP) zullen alle rangen tot en met adjudant vervallen. Ook voor de rangen inspec teur en hoofdinspecteur komt waarschijnlijk een nieuwe functie-omschrij ving. „We zitten nog een beetje in onze maag met de rang van commissaris. Die komt namelijk in het Wetboek van Strafvordering voor. Als het niet anders kan, zullen we die rang handhaven", zegt Kruizinga. „De rangen zijn een uit vloeisel van de oude hiërar chie binnen de politie. Zo van: dat is de baas, die heeft een gouden ster, dus naar hem moet je luisteren. Dat heeft, anno 1992, geen waarde meer." Geen geld meer voor terugkeer van allochtonen DEN HAAG «GPD Er is geen geld meer voor de te rugkeer van allochtonen naar hun land. Het budget voor deze basisremigratieregeling is op, schrijft minister De Vries (socia le zakèn) in een brief aan de Tweede Kamer. De Vries wil ook geen extra geld beschikbaar stellen, omdat de regeling „zeer gevoelig is voor onbedoeld ge bruik". De remigratiesubsidie voor ziet in een deel van de reiskos ten en in de uitgaven voor le vensonderhoud de eerste twee maanden in het land van her komst. Voor dit jaar had het mi nisterie van sociale zaken vijf miljoen gulden gereserveerd. De regeling staat open voor mensen uit Turkije, Marokko, Tunesië, Joegoslavië, Kaap-Ver- dië, j\ruba en de Nederlandse Antillen. Ook tot Nederland toe gelaten vluchtelingen en asiel gerechtigden kunnen een be roep doen op de subsidie-rege ling. Voor Surinamers is een apart bedrag gereserveerd van drie miljoen gulden per jaar, dat op de begroting van Ontwikke lingssamenwerking staat. i h,- den haag Op initiatief van de Associatie van Vietnamese vluchtelingen in Nederland werd gisteren voor het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag een demonstratie gehouden te gen de komst van de Vietnamese minister van buitenlandse zaken Nguyen Manh Cam. Er werd ge protesteerd tegen de slechte mensenrechtensituatie in het land. Minister Cam kwam naar Nederland om economische hulp te vragenfoto» anp» ruud hoff DEN HAAG/BRUSSEL GPD-ANP De regering moet eerst met de Tweede Kamer overleggen alvo rens een oordeel te geven over de oprichting van een Europees waarnemingscentrum voor drugs en drugsverslaving. Een meerderheid van de Kamer is tegen zo'n centrum en stemde gisteren in met een D66-motie van deze strekking. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken is daar woe dend over. Hij is bang dat hij steeds vaker met een voorbe houd van het parlement op pad zal worden gestuurd. Ondanks de ruzie waren de Kamer en de minister het inhoudelijk eens. D66'er Wolffensperger diende toch een motie in, omdat hij bang is dat Van den Broek ak koord zou gaan met de oprich ting van het Europese drugsbu reau, „om niet steeds dwars te liggen". De meerderheid van de Kamer steunde Wolffensperger. Lubbers moet kritiek overbrengen tijdens top in Lissabon DEN HAAG GPD Premier Lubbers zal op de EG-top eind deze maand in Lissabon het EG-landbouwakkoord opnieuw ter discus sie stellen. Dat heeft de regering-gisteren aan de Tweede Kamer beloofd. Volgens een meerderheid van de Kamer moet het akkoord, dat eind vorige maand in Brussel werd gesloten, op onderdelen worden bijgesteld. Met name de stijging van de landbouwuitgaven is voor de Kamer on verteerbaar. Volgens Bukman kan de Ne derlandse opstelling 'vergaande consequenties' hebben. Overi gens steunen Groot-Brittannië en België Nederland. Ook Italië zou er puur uit financieel ei genbelang voor voelen het akkoord af te wijzen. Het landbouwakkoord voor ziet in inkomenssteun voor boeren in ruil voor produktie- vermindering. Dat leidt er ech ter toe dat de uitgaven tussen 1994 en 1996 meer stijgen dan Dat bleek gisteren tijdens een kahierdebat met vice-premier Kok van financiën, minister Bukman van landbouw en staatssecretaris Dankert van EG-zaken. Bukman zette begin deze week in Luxemburg al kri tische vraagtekens bij het land bouwakkoord, dat voornamelijk is gebaseerd op ideeën van landbouwcommissaris MacS- harry. DEN HAAG GPQ Steeds aanpassen kost veel tijd Op dit moment worden de begrotingen van de ministeries jaarlijks verhoogd met het infla tiepercentage. Zo staat in de Rijksbegroting 1993 al voor bij na 1,4 miljard gulden genoteerd voor de compensatie van geste gen prijzen. De Rijksbegroting wordt ook aangepast aan de hand van de in CAO's vastgelegde salarisver hogingen voor ambtenaren en werknemers in overheidsdienst. Daarnaast spelen ook sociale premies en de financiële lasten van ziekteverzuim een rol. In de begroting 1993 staat voor bijna 3,85 miljard gulden aan 'loon bijstelling' genoteerd. Brusselse diplomaten hebben gisteren overigens een compro mis bereikt voor de Nederland se bezwaren tegen het waame- meningstentrum. De Tweede Kamer is bang dat het dagelijks bestuur van de EG, de machtige Europese Commissie, met de oprichting van het bureau zeg genschap zal krijgen over het Nederlandse drugsbeleid en dat Nederland zijn soepele houding ten opzichte van soft-drugs moet laten varen. De rijksbegroting moet minder afhankelijk worden gemaakt van de inflatie en de loonont wikkeling. Dat schrijft minister Kok van financiën in een nota aan de Kamer. Volgens de be windsman is er nu nogal wat werk mee gemoeid om de Rijks begroting steeds aan te passen aan de inflatie en de loonstijgin gen. Dat kan veel eenvoudiger door gewoon vaste percentages te hanteren. „Deze benadering is zeker het overwegen waard", aldus Kok. In de Miljoenennota 1993 wil Kok zijn plannen vaste vorm geven. VVD koerst aan op leger van vrijwilligers DEN HAAG ANP De WD wil af van de opkomst- plicht voor militaire dienst en gaandeweg aankoersen op een vrijwilligersleger. Een WD- commissie stelt in een nog in terne nota voor het partijbe stuur dat de dienstplicht op zich moet blijven gehandhaafd, maar dat er geen daadwerkelijk gebruik van dient te worden ge maakt in het licht van de voort schrijdende internationale ont spanning. De WD-commissie vindt dat de 40.000 dienstplich tigen een veel betere beloning moeten krijgen. Verder bepleit zij voor verdere verkorting van de diensttijd naar 12 maanden. het in 1988 afgesproken maxi mum. Volgens Bukman kunnen de uitgaven in de hand worden ge houden als er geen automati sche prijscompensatie in de fi nanciële steun wordt opgeno men. Dat betekent dat ooeren die hun produktie verlagen, het zelfde geldbedrag krijgen, onge acht hoe hoog of laag de inflatie is. De minister zei verder dat er in de anderhalf jaar dat er in EG-kring over het landbouw- pakkct is gesproken, nooit acht is geslagen op financiële conse- 3uenties ondanks talloze vragen aarover. Pas nadat overeen stemming was bereikt bleek de Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG, cijfers over de kosten te hebben. Andriessen roept energiesector op vuist te maken Minister Andriessen van econo mische zaken vindt dat de ener giesector de rijen moet sluiten en stelling moet nemen tegen de liberalisering van de energie markt in Europa. De energie- produktie- en Ui-^trihu11i11] ven zijn verdeeld over de vraag of het een goede zaak is de 'energiegrenzen' te slechten, waardoor het mogelijk wordt voor produktie- en distributie bedrijven om zich in andere EG-landen op de markt te bege ven. Dat zei Andriessen gisteren in Arnhem tijdens de officiële oprichting van Energiened, een koepelorganisatie van de stroom- en gasdistributiebedrij- Hologram maakt document meer fraudebestendig ROTTERDAM GPD Een nieuwe technologie maakt het mogelijk documenten als paspoorten, cheques, credit cards en bankbiljetten zodanig te drukken dat ze goed tegen vervalsing zijn te beschermen. Een werknemer van het Haagse bedrijf DAHT Founda tion heeft een systeem uitge dacht waarbij vervalste docu menten of nagemaakte produk- ten (bijvoorbeeld ook compact- disks) eenvoudig zijn te herken nen. Dat is mogelijk door mid del van ingevoerde hologram men: driedimensionale beelden die als een fotografisch water merk fungeren en waarin unie ke, informatie is verwerkt. Die gegevens zijn opgeslagen in een computerbestand. Via uitlees- apparatuur kunnen de waar merken in het hologram van het document steeds met de orgi- nele gegevens in de computer worden vergeleken. De uitvinder kreeg gistermid dag in het Rotterdamse World Trade Center de ID-NL Jaarprijs van het Specialistisch Innovatie Centrum voor Uitvindingen. De ABN-AMRO en drukkerij Joh. Enschedé BV Security Cards en Documents uit Haarlem heb ben, als licentienemer, al een samenwerkingsovereenkomst met het Haagse bedrijf afgeslo ten om de vinding verder uit te werken Boekje over keuzen in de zorg moet discussie uitlokken AMSTERDAM ELS WIEGANT Mama Truus en Lientje. Een illustratie uit De wachtkamer van Trix Blok. illustratie cilia kortman Mama Truus zit met een dilemma. Ze is in de vijftig en ze moet verhuizen. Ze heeft een leuk flatje op het oog, maar de bewonersraad wil liever niet dat ze haar geestelijk gehandicapte dochter, voor wie ze al twintig jaar zorgt, meeneemt. Lientje moet maar naar een tehuis, vindt de bewonersraad. En nu moet mama Truus kiezen: tussen de flat en haar dochter. Mama Truus en Lientje bestaan niet echt. Het zijn figuren uit een boek over keuzen in de gezondheidszorg: De wachtkamer van Trix Blok. Het is ge schreven door Boudewijn Paans, hoofd redacteur van de VPRO-gids, in opdracht van het Nederlands Centrum voor De mocratische Burgerschapsvorming (NCDB) in Amsterdam. Eind vorig jaar presenteerde de com missie-Dunning een rapport over keu zen in de gezondheidszorg. Over onge veer twee weken reageert het kabinet daarop en waarschijnlijk eind dit jaar de batteert de Tweede Kamer erover. Maar niet alleen politici moeten praten over zo'n onderwerp, zó stelde de commissie. Iedereen moet meedenken. Daarom geeft het ministerie van wvc dit jaar bij na vijf miljoen gulden uit aan allerlei projecten die die discussie, vooral bin nen organisaties van artsen, patiënten, ouderen en vrouwen, moeten losweken. Het boekje van Paans is een van die pro jecten. De opdracht van het NCDB luidde dan ook: laat op een alledaagse manier zien welke keuzen en keuzemomenten er in de gezondheidszorg zijn. Omdat „ieder een ziek kan worden" en omdat ziekte en gezondheid the talk of the town" zijn, beschreef Paans de wederwaardig heden van de patiënten in de wachtka mer van de huisartsenpraktijk van de dokters Van der Bunt, Kas en Post. Het boekje laat zien dat iedereen moet kiezen. De dochter van de 93-jarige me vrouw Bos bijvoorbeeld. Haar moeder was ongeneselijk ziek en wilde thuis ster ven. De dochter heeft haar moeder tot het einde toe liefdevol verzorgd, maar de buurt heeft daar weinig begrip voor. De buurman spreekt er zelfs schande van. Ze hebben „dat mensje" gewoon laten verhongeren en daar is dokter Van der Bunt mede schuldig aan, vindt hij. Tegen de dochter van mevrouw Bos, die zich afvraagt of ze het allemaal wel heeft gedaan, zegt Van der Bunt: „Moe der en familie hebben van meet af aan gekozen voor dit einde. Dat is een be wuste keuze geweest. Erover napraten, bedenken hoe het allemaal anders had gekund, wat heeft dat voor zin?" Ook de dokter moet kiezen Moet hij mevrouw Scholte haar zin geven? Zij is de bazin van een van zijn patiënten. Ton Meer. Een man die nog wel eens een blessure oploopt tijdens het beoefenen van zijn favoriete sport: rugby. Daardoor kan hij vier maanden per jaar niet wer ken en daar baalt mevrouw Scholte van. Zij vindt dat dokter Post hem die gevaar lijke sport maar moet verbieden. Hoewel Paans erin is geslaagd een boekje te schrijven dat leest als een trein, betwijfelt hij of het werkelijk tot een bre de discussie zal bijdragen. „Je gaat ten slotte toch pas over ouder worden na denken als je oud bént. En dan is het te laat. Het is prachtig dat het wordt gepro beerd, en dat moet je ook blijven doen, maar uiteindelijk zullen toch de beleids makers de knopen doorhakken. En zal de doorslag geven of er wel of geen geld is voor de gezondheidszorg." Maar misschien, zo hoopt de schrijver, draagt De wachtkamer van Trix Blok er toe bij dat patiënten een beetje mondi ger zullen worden. Dat ze zich ervan be wust zullen zijn dat ze een keuze héb ben. „Dat mensen zullen denken: De dokter kan wel zoveel zeggen, maar ik ga toch nog eens verder kijken." Wat dat betreft hoeft de mevrouw in de wachtkamer van Trix Blok die de on vruchtbare Karin de Vries troost, niets meer te leren. „Ach meisje, het is een kwestie van geduld, je bent nog zo jong. Misschien ben je daar binnen er nog niet rijp voor. dat kan toch ook? En mis schien ligt het wel helemaal niet aan jou Ja. de dokter zegt het. Maar kind. de dokter weet heus niet alles. Die is ook maar een gewoon mens. Die heeft heus niet alleen alle wijsheid in pacht, hoor." De wachtkamer fan Trix Blok is i«oor tien gulden te koop bij het \ederlands Centrum i«oor Democratische Burger- forming in Amsterdam, telefoonnum mer 020-6245265. de Senaat 50. De regeringspar tijen CDA en PvdA beschikken in de Tweede Kamer over 103 zetels en in de Forste Kamer over 33 zetels liet p.ulement moet het Verdrag van Maas tricht nog behandelen Overigens is het fractieleider Wol t geil s ,m .li l\<l\ geweest die in 1983 als kamerlid de Grondwet zodanig heeft weten te wijzigen dat voor verandenn gen aan het Nedwltldw pld stelsel een twee derde meerder heid nodig is Ui) wilde daarmee voorkomen dat Nederland zijn gulden al te gemakkelijk zou prijsgeven aan een Europese munteenheid I iii PvdA !r i' tte ui ds i MwdB Kamer twijfelt sinds woensdag over goedkeuring van Maas tricht'. Zij wil nu eigenlijk alleen akkoord gHui alt DBnanwihBO alsnog.over de streep wordt ge trokken. De Deense bevolking heeft zich in een referendum te gen 'Maastricht' uitgesproken Ooft WD Grom iInkt en de drie kleine gereformeerde fracties vinden dat het verdrag alleen mag worden uitgevoerd als alle twaalf landen van de EG erachter staan. Het Verdrag van Maastricht is op twee onderdelen in strijd met de Nederlandse Grondwet. Het parlement kan het verdrag dan ook alleen goedkeuren met een meerderheid van tweederde van de stemmen. Dit stelt mr. A. Heringa in het gisteren versche nen Nederlands Juristenblad. Heringa is hoofddocent staats- en bestuursrecht aan de IOÜW- siteit van Leiden. Volgens de jurist is de over dracht van het nationale geld stelsel aan de EG via de Europe se Monetaire Unie niet toege staan. omdat de Grondwet in artikel 106 voorschrijft dat de Nederlandse wet het geldstelsel regelt. Dit geldt volgens I lennga ook voor het vreemdelingenbe leid. In het Verdrag van Maas tricht is afgesproken dat de EG lidstaten net toelatingsbeleid overdragen aan de raad van mi nisters van juslilic Voor een wijziging van de Grondwet is een meerderheid van tweederde van de leden van de Staten-Generaal noodzake lijk. In de Tweede Kamer zijn dan 100 stemmen nodig en in Topman verbindt zijn lot aan omslag DEN HAAG GPP A Als de sfeer op zijn in opspraak geraakte departement niet bin nen twee jaar is verbeterd, stapt secretaris generaal mr. T. lous- tra van het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij op Dit zegt Joustra in een inter view met Met Name. het perso neelsblad van het ministerie. De uitspraak volgt op het onlangs verschenen rapport van de commissie Kroes, waarin scher pe kritiek wordt geuit op het funtioneren van oe ambtelijke De secretaris generaal denkt de cultuuromslag te bereiken door een andere management stijl in te voeren. Het perso neelsbeleid zal niet meer cen traal worden geregeld De af zonderlijke directies van het mi nisterie worden daar verant woordelijk voor Bovendien wil Joustra ook andere bevoegdhe den van de top naar de afzon derlijke directies delegeren. In het rapport van voormalig minister Kmm-s Mffd gesteld dat 'de top' op eenzame hoogte functioneert. De hoogste amb tenaren op het departement zond en jarenlang een te strak beleid hebben gevoerd waar door zij de meningen van hun lagere collega's vrifwel nooit hoorden. Bij zijn aantreden als opvol geT van minister Braks nceft net Bukman dit al onderkend Hij heeft toen zogeheten dos sierstaven ingesteld, waardoor op een bepaald temrin alle be trokken ambtenaren van laag tot hoog inspraak kregen in het te voeren beleid De minister vond dan ook dat voorstellen om een cultuuromslag te be rei ken al waren ingezet

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3