Orthodoxe partijen geven in Israël nog steeds de doorslag Erkenning Aborigines gaat slechts met kleine stapjes Van straatkinderen geen last in Rio Feiten Meningen VRIJDAG 12 JUN11992 2 De campagne voor de algemene verkiezingen in Israël wil niet goed op gang komen. Op 23 juni kiezen de Israëliërs een nieuw parlement, maar de kiezers lijken daarin niet bijzon der geïnteresseerd. Verkiezingensbijeenkomsten trekken wei nig belangstellenden en ook zijn er weinig affiches aange plakt. Zelfs de gedurende de campagne gebruikelijke beledi gingen maken geen indruk. De desinteresse in opmerkelijk, omdat de komende verkie zingen waarschijnlijk van groot belang zijn voor de toekomst van de joodse staat. De uitkomst zal zeker van invloed zijn op het vredesproces in het Midden-Oosten. De regerende Likud- partij van premier Shamir wil de bezette gebieden niet af staan, terwijl de Arbeiderspartij onder leiding van Rabin land wil ruilen voor vrede en de Palestijnen zelfbestuur wil toe- TOM JANSSEN De in het zwart geklede leiders van Agudat Jisrael, Degel Hatora en Moriah hebben vele weken lang tot diep in de avond geprobeerd een antwoord te vinden op de vraag of ze samen de parlementsverkiezingen van 23 juni moes ten ingaan. En op 29 mei, een half uur voor het verstrij ken van de termijn voor de kandidaatstelling, gebeurde het wonder: een gezamenlijke lijst. Rabbijn Jitschak Pe- retz van Moriah moest onderweg naar de kiesraad nog snel een list bedenken toen leden van een rivaliserende groep zijn auto tegenhielden, maar hij haalde het op het nippertje. Dat was de geboorte van de Verenigde Tora Partij (VTP). Het is gemakkelijker vijftig afle veringen van de soap-serie Dy nasty in drie zinnen samen te vatten dat een kort overzicht te geven van de jongste verwikke lingen in de wereld van Israëls ultra-orthodoxe partijen. Voor de Israëlische politiek is het vooral van belang dat de reli gieuzen nog altijd een machts positie innemen die in geen verhouding staat tot hun verte genwoordiging in de Knesset (het parlement). Vier jaar gele den behaalden ze 18 van de 120 zetels, een absoluut record. Dit jaar zullen het er aanmerkelijk mind er-zijn omdat de vele hon derdduizenden nieuwe kiezers de meesten niet-godsdiensti- gc immigranten de rabbijnen vrijwel gqen stemmen opleve ren. Maar zolang de blokken van links of rechts geen meer derheid behalen, geven de reli gieuzen de doorslag bij iedere kabinetsformatie. De tijd waarin de Nationaal Re ligieuze Partij (NRP) de enige zionistische onder de religieuze groeperingen automatisch voor de Arbeiderspartij koos, is lang voorbij. De NRP is nu ste vig verankerd in het rechtse kamp. in haar advertenties be looft ze de kiezers zwart op wit dat ze alleen met de Likud zal regeren. De partij richt zich de laatste jaren steeds meer op de Israclischekolonistenbevolking in de bezette gebieden. Directe concurrenten zijn dan ook naast de Likud extreem-rechtse partijen alsTech iya en MoledeL De ultra-orthodoxen moeten van zionisme niets hebben. Ze mepen dat de stichting van een joodse staat vooruitloopt op de komst van de Messias. Zitting Orthodoxe joden tijdens een demonstratie in Jeruzalem tegen het vertonen van films op de Sabbat. nemen in een zionistische rege ring beschouwen ze als een noodzakelijk kwaad, dat alleen is toegestaan omdat anders de materiële en geestelijke belan gen van de achterban gevaar lo pen. Traditioneel zoeken de ultra-or thodoxen aansluiting bij de gro te partij die hun het meest heeft te bieden. Dat gaat dan vooral om geld voor hun instituten en om vrijstelling van militaire dienst voor hun zonen. Sinds een paar jaar leggen de ultra-or thodoxen een duidelijke voor keur aan de dag voor de Likud. Die beweging naar.rechts isee- leid door een tweetal invloedrij ke rabbijnen, bij wie vergeleken Likud - leider Shanjij (76).en Ar: ^beiderspartij-vóbrmanRabïri (70) een jeugdig duo De in New York zetelende rab bijn Menachem Mendel Sch- neerson, de 'Lubavitscher reb be' is 90 jaar en leider van de chassidische Habad-beweging. Hij steunde in 1988 Agudat Jis rael, maar heeft dit jaar geen duidelijke voorkeur. Wel staat hij erop dat zijn aanhangers een partij kiezen die de Groot-Is- raël-gedachte (dus inclusief de bezette gebieden) steunt. Er zijn er in de Habad-bewegingdie Schneerson beschouwen als de Messias. De 'Lubavitscher reb be' is de belangrijkste rivaal van rabbijn Eliezer Schach, het 96- jarige orakel van Degel Hatorah en Shas. Ook Schach ziet zijn aanhangers graag in zee gaan met de Likud. De echte strijd woedt dit jaar binnen de ultra-orthodoxe Ori- FOTO AFP SVEN NACKTSTRAND entaalse gemeenschap. Daar zullen de vromen moeten kie zen tussen rabbijn Jitschak Pe- retz en minister van binnen landse zaken Arieh Deri. Peretz, ooit leider van Shas, maakt nu met zijn eenmansfractie Moriah deel uit van de Verenigde Tora Partij, waarin ook Agudat Jisrael en Degel Hatora deelnemen. Deri is de huidige Shas-l^jder, maar niemand weet voor hoe lang nog. Er loopt een politie onderzoek tegen hem, wegens fraude en misbruik van over heidsgelden. Dat hoeft hem in de verkiezingen niet noodzake lijk parten te spelen omdat zijn aanhang ervan overtuigd is dat er een complot tegen Shas wor.dt gesmeed door de 'ash- kenazim', de Oosteüropese jo den. STANDPLAATS PARIJS Ganzelever Wetenschappers kunnen soms tot de merkwaar digste conclusies komen. De Franse arts dr. Serge Renaud haalde eind vorig jaar de pers met een onderzoek waaruit was gebleken dht het regelma tig consumeren van ganzelever in Frankrijk foie gras (letterlijk vette lever) geheten een middel is om hartklachten te voorkomen. De Franse wetenschapper was bepaald niet over één nacht ijs gegaan voordat hij met die conclu sie naar buiten kwam. Maar liefst tien jaar lang had Renaud onderzoek gedaan onder vele hon derden Zuidffanse mannen van middelbare leef tijd. De studiegroep at gemiddeld even vet als een ver gelijkbare groep Amerikanen van dezelfde leef tijd, maar het aantal hartaanvallen in Zuidwest- Frankrijk bleek bijna vier maal zo laag te liggen. Het verschil zat hem volgens de Franse arts in het soort vet dat de mannen consumeren. Terwijl Amerikanen grote consumenten van hamburgers en ander 'junk food' zijn, eet men in het zuidwes ten van Frankrijk schandalige hoeveelheden foie gras. De internationale belangstelling voor het onder zoek kreeg een logisch gevolg: de gezondheids- maffe Amerikanen bestelden op grote schaal foie gras. Of dokter Renaud's onderzoek door de Zuidfran se ganzenmesters is gesponsord, is niet bekend, maar het kwam die ganzenmesters wel bijzonder goed uit. Het vetmesten van ganzen voor de pro- duktie van foie gras is namelijk een weinig dier vriendelijke aangelegenheid. De ganzen worden dagelijks letterlijk tot aan de nek volgepropt met maïs en krachtvoer. Het monotone dieet doet de levers van de dieren zwellen. Uit protest tegen die schandalige praktijken is de verkoop van foie gras de laatste jaren in een aan tal landen verboden. En dat merkten de mesters natuurlijk in hun portemonnee. Na de publikatie van het onderzoek van Renaud was alle leed op slag vergeten. De zaken floreer den als nooit tevoren. Totdat enkele weken gele den een Amerikaanse onderzoeker roet in het eten gooide. Dat de Zuidffanse mannen beduidend minder last hebben van dat soort klachten heeft volgens de Amerikaan een heel simpele oorzaak: terwijl de gemiddelde Amerikaanse man van middelbare leeftijd al vijfentwintig tot dertig jaar veel te vet eet, doen de meeste Franse mannen dat pas sinds een jaar of vijftien. De twee groepen zijn dus sim pelweg niet met elkaar te vergelijken. De Ameri kanen zijn al dichtgeslibd, de Fransen zijn daar nog mee bezig. De boodschap is duidelijk: Om hartklachten te voorkomen hoeft u geen foie gras te gaan eten. Vet van het goede soort bestaat niet. Al blijft foie gras natuurlijk wel een stuk lekkerder dan een hamburger. HANS GERTSEN CORRESPONDENT VERSLAGGEVER Het ministerie van buitenlandse za ken had de Nederlandse delegatie voor de wereldconferentie over ont wikkeling en milieu in Rio de Janeiro (Unced) nog een handvol praktische tips meegegeven. Zoals „wie in Rio de kansen wil verkleinen slachtoffer van misdaden te worden, moet zorgen er niet rijk uit te zien. Gedraag en kleed J min mogelijk als toerist", ruim een week in Rio, is de aan dacht van vele conferentiegangers ir berovingen en ander ongerief echter danig verslapt. In de gegoede wijken, waar zij resideren in vier- of vijf-sterrenhotels, zijn namelijk niet of nauwelijks de straatarme schoffies ar je zo voor op had moeten pas- i, te bekennen. Zo heeft bijvoor beeld prinses Chulabhom Mahidol van Thailand voor een kapitaal aan sieraden meegenomen, waar zij dage lijks mee pronkt, maar ze is er nog geen één kwijtgeraakt. Hoewel natuurlijk de zwaar bewapen de militairen en de veelvuldig pa trouillerende militaire politie wel op vallen, lijkt Rio zo op het eerste ge zicht een welvarende wereldstad, zonder noemenswaardige problemen. Of het zou het drukke verkeer moeten zijn, waarin ook de Franse president Mitterrand nu al een paar keer heeft vastgezeten. Net als de Amerikaanse president Bush reist Mitterrand nu per helikopter. Het zal Mitterrand ontgaan zijn dat woensdagochtend vroeg op zo'n twintig kilometer van het conferentie centrum, boven een pleintje in het armste deel van de krottenwijk Nova Jerusalem, nóg een helikopter rond cirkelde. Daar zat echter geen rege ringsleider in. maar een groepje met mitrailleurs bewapende schutters van de politie. Zes willekeurige krotten- wijkbewoners zijn doodgeschoten. De rke arm had het mitrailleurvuur ,.„ur verluidt geopend op een clubje drugshandelaren, maar zoveel rond- De internationale gasten van de milieuconferentie in Rio de Janeiro merken niets gemaaid dat de verkeerden werden van de duizenden straatkinderen in de stad. De meesten van hen zijn namelijk uit getroffen. Verloedering buiten de sloppenwijken maar een In Brazilië staat de politie doorgaans beetje gedeisd houden, mogen zij dan ook niet bekend als je beste daarbinnen doorgaans hokken, leven Toch is milieuminister Hans Alders vriend. De voor galg en rad opgroei- en sterven als ratten. niet te grazen genomen toen hij zon- ende straatjongeren van pakweg zes Het probleem gaat vooral om de on- dag, geheel in strijd met de instructies tot zestien jaar weten er alles van. De geveer 13.000 straatkinderen die al op van Buitenlandse Zaken, als toerist ongeveer 300.000 kinderen in Rio die zesjarige of iets oudere leeftijd de een luchtje ging scheppen buiten zijn in krottenwijken op het randje van de krottenwijk voorgoed hebben verlaten hotel. Voorzien van fonkelnieuwe verloedering balanceren, trekken niet en in de betere wijken letterlijk op en strandslippers. te hoog opgetrokken eens zozeer de aandacht van de Bra- van de straat zijn gaan leven. Het zijn hagelwitte badstofsokken, bleke be- ziliaanse autoriteiten. Zolang zij zich diezelfde wijken waar ook de meer of nen met dito korte broek en een keu rig gestreken T-shirt met de tekst: 'Een beter milieu begint bij jezelf, vroeg hij er bijna om te worden ge rold. Hem is echter niks overkomen, om dat de afgelopen maanden de straat kinderen door leger en politie hard handig uit wijken als Ipanema, Le bion, Copacabana, Gloria en Centro zijn weggebonjourd. Volgens de Ne derlander Nanko van Buuren, die zich sinds vijf jaar in Rio de Janeiro bezig houdt met de begeleiding van en fondswerving voor projecten voor straatkinderen, zijn er van de onge veer 13.000 'gevaarlijke' kinderen nog maar een paar honderd over. Ware hetze Het begon volgens Van Buuren alle maal begin dit jaar met een ware het ze tegen de straatkinderen in een paar kranten, terwijl er daarvoor vrijwel nooit overmatige aandacht aan was besteed. Daardoor werd het toch al aanwezige gevqel, dat straatkinderen de pest van Brazilië zijn, verder ver sterkt. Vervolgens kwam er steeds meer poli tie, die de kinderen bedreigde met de dood of in elkaar sloeg. Ook zijn kin deren op grote afstand van Rio ge woon gedumpt, en aan hun lot over gelaten, terwijl eveneens velen in wa gens zijn geladen en zijn uitgezet in krottenwijken aan de overkant van de baai van Guarabara, van waaruit ze tijdens de duur van de conferentie moeilijk terug kunnen komen. En verder maakte het voor betrouw baar doorgaande, aan de overheid verbonden instituut 'Medico I^gal' vorige wgpk bekend dat in de eerste vier maanden van dit jaar officieel 167 kinderen zijn vermoord, van wie 79 procent tussen de 15 en 17 jaar, 15,5 procent tussen 12 en 14 jaar en 5,5 procent beneden de 11 jaar. een stij gingvan 80 procent ten opzichte van de eerste vier maanden van het vorig jaar. Ondertussen ziin al die ministers en diplomaten tijdens hun verblijf in Rio de Janeiro gevrijwaard van ellende, die alleen de concentratie maar zou verstoren. Zij kunnen nu ongestoord onderhandelen over een tekst als de ze: „Elk land zou in het jaar 2000 moeten kunnen verzekeren dat meer dan 50 procent van zijn jeugd, ge slachtelijk gelijk verdeeld, is geregi streerd voor, of toegang.heeft tot pas send secundair onderwijs, of verge lijkbaar onderwijs, of passende be roepsgerichte trainingen, aan de hand van jaarcijfers betreffende de toene mende deelname en toegangscijfers". a 200 jaar gele- c nullius', betekent let- erviel het land aan de r de autochtone be- De oorspronkelijke bewoners van Australië, de Aborigines, hebben onlangs een overwinning behaald. Het Hooggerechtshof in de deelstaat Queensland verwierp het principe van 'terra I nullius', hetgeen betekent dat Australië niet bewoond toen de Brittei den voet aan land zetter Door dit principe 'terj terlijk niemandsland Britse kroon zonder daa volking te raadplegen. Australië heeft, anders dan de VS, Canada en Nieuw-Zeeland, dan ook enkel verdrag gesloten met zijn oorspron kelijke bevolking. Na tien jaar juridisch strijd zagen de bewoners n de Murray-eilanden tussen het Australische steland en Papua New Guinea hun volhar ding beloond met de toekenning van de rechten op hel land door het Hooggerechtshof. Op de eilanden werd het rechterlijk oordeel tot diep in j de nacht uitbundig gevierd, maar vertegen woordigers van inheemse groepen op het vaste land waren minder enthousiast. Ze hadden ge nopt dat hel vonnis zou kunnen worden ge ruild als jurisprudentie bij alle aanspraken van inheemse groepen, maar de rechters in Queens land verklaarden het oordeel alleen van toepas sing op de Murray-eilanden. loch is de uitspraak in Queensland een mijlpaal _t het streven van de inheemse volkeren, omdat voor het eerst in de geschiedenis de geldigheid i het 'terra nullius'-principe is ontkend. Bo- idien werden Australisc hecht iele rechtsprin cipes terzijde geschoven, die alleen maar eigen domsrechten erkennen en geen inheemse ge- chapsrechten. Maar het gerecht in Queensland bevestigde te gelijkertijd de bevoegdheid van deelstaatsrege ringen en de federale overheid om legitieme in heemse aanspraken zonder compensatie terzij- ichuivcn. Bovendien bepaalde het gerechtshof dat Een oorspronkelijke bewoner v [ven. Bovendien bepaalde het gerechtshof d; i aanspraak alleen re< htsgeldig is als de betrokken inheemse gemeenschap de oude gebruiken in ere houdt en de traditionele band met het land bewaart. Critici klagen dat de erkenning van aboriginalrechten met wel erg kleine stapjes gaat. Vorige week herdachten de Australiërs dat de aborigines en eilandbewoners pas •en referendum onder de blanke bevolking, Jiel stemrecht verwierven. „Vijfentwintig jaar geleden erden de aborigines niet eens meegeteld bij de Australische volkstelling", aldus Pat O'Shane, de eerste van aboriginal afkomst. „Vee telde daarentegen -. Op die manier bevestigde de overheid de ge dachte dat de Aborigines niet alleen op een lagere trap i ontwikkeling dan de mens stonden, maar zelfs la ger dan de dieren." Volgens O'Shane is de situatie van de inheemse bevol king sindsdien wel verbeterd, maar de levensverwach ting van Aborigines is nog steeds 15 jaar korter dan die erige Australiërs. Ook de zuigelingensterfte is nog steeds drie keer zo hoog als het nationale gemid delde. Deze cijfers laten volgens O'Shane zien dat het inheemse streven naar volledige burgerrechten en een gelijkwaardig aandeel in de maatschappelijke rijkdom men van het land nog een lange weg te gaan heeft. Vorig jaar nam het Australische parlement met een overgrote meerderheid het initiatief tot een proces van verzoening tussen de inheemse en niet-inheemse Australiërs. In het kader van het verzoeningsproces zul len niet-inheemse Australiërs gedurende tien jaar wor den onderwezen over hun inheemse landgenoten. Uiteindelijk moet het verzoeningsproces uitmonden in een verdrag dat in 2001 door vertegenwoordigers van beide bevolkingsgroepen zal worden getekend. Volgens de Australische commissaris voorde mensenrechten, Ron Castan. moeten de rechten van de inheemse volke ren uiteindelijk opgenomen worden in de Australische grondwet. „Zolang dit niet gebeurt is er iets fundamen-1 teel fout met het hele grondwettelijke bestel", aldus Castan.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2