Speelverbod doet Aandewiel pijn Wiersma luistert opmerkelijke terugkeer op met damtitel Sport VRIJDAG 12 JUN11992 Trip van het amateurteam prevaleert boven de landstitel Gert Aandewiel neemt morgen op Nieuw Zuid plaats in de dug-out. Dat doet de libero van Quick Boys met frisse tegenzin, want hij is speelklaar voor de confrontatie om de landstitel bij de amateurs met Rheden. Erger, hij zou niets liever willen dan de gladgeschoren Katwijkse mat opstappen, maar hij mag niet voetballen. 'Boeman' is niet Wim van Zwam, de trainer van Quick Boys, maar Ron Groenewoud. NOC wijst opnieuw 21 atleten aan den haag De sportploeg voor de Olympische Spelen blijft groei en Het Nederlands Olympisch Comité wees gisteren opnieuw 21 atleten aan voor Barcelona. De voordracht van de Nederland se Hippische Sportbond werd volledig overgenomen. Individu eel kregen bokser Miguel Dias en kanoer Michael Revs zekerheid over de trip naar Spanje. Het NOC wees ook de atleten Nellie Fiere-Cooman, Jacqueline Poelman, Karin de Lange en Petra Huybrechtse aan. Het viertal voldeed afgelopen weekeinde in Duisburg aan de limiet op de 4 x 100 meter. De schietploeg be staat in Barcelona uit Jolanda Swinkels en Jack van Bekhoven (beiden luchtgeweer) en kleiduivenschutter Hennie Dompeling (skeet). De springploeg in de paardesport bestaat in elk geval uit Jos Lansink. Piet Raymakers en Jan Tops. Appels en Thate vallen als laatsten af Amstelveen Bondscoach Roelant Oltmans heeft gisteren zijn olympische hockeyselectie teruggebracht tot zestien speelsters. Aanvalster Carole Thate (Amsterdam) en middenveldster Ingrid Appels (MOP) vielen als laatsten af. De olympische ploeg bestaat uit: Carina Benninga, Helen Lejeune-Van der Ben, Mieketine Wouters, Ingrid Wolff (allen Amsterdam), Carina Bleeker (Gro ningen), An nemieke Fokke, Noor Holsboer, Daniëlle Koenen, Li- sanne Lejeune, Caroline van Nieuwenhuyze-Leenders, Wietske de Ruiter (allen HGC), Jeannette Lewin (Kampong), Florentine Steenberghe, Cécile Vinke (beiden MOP), Martine Ohr (HDM) en JacquelineToxopeus (Hilversum). Schaakteam verslaat Duitsers manilla i Het Nederlandse schaakteam heeft gisteren in de vier de ronde van de Olympiade in Manilla met 3-1 van Duitsland gewonnen en herstelde zich daarmee van het verlies een dag eerder tegen de Russen. De jonge Loek van Wely stelde de zege veilig door winst op Lutz. Leiderdorper Jeroen Piket won op het tweede bord van Hertneck, Jan Timman en Paul van der Sterren speelden remise tegen Lobron en Hort. Nederland bezet de ge deelde derde plaats op anderhalf punt van Rusland. De Neder landse vrouwenschakers boekten een 2-1 zege op Bulgarije. Nintendo koopt honkbalclub new vork De befaamde Amerikaanse honkbalclub Seattle Mari ners is verkocht aan een groep investeerders, geleid door de Ja panse video-gigant Nintento. Met de transactie is een bedrag van 240 miljoen gulden gemoeid. Het Japanse bedrijf heeft 140 miljoen bijgedragen. ALGEHEEL LANDSKAMPIOENSCHAP VOOR AMATEURS QUICK BOYS - RHEDEN Aangeboden door assurantiekantoor A.SSUCOM Schapers en Krajicek ontmoeten elkaar in kwartfinales n Siemerink moet nog leren zichzelf te 'verschonen' Richard Krajicek won gisteren in Rosmalen zonder veel moeite van titelverdediger Saceanu. foto Gert Aandewiel (midden) verruilt de komende weken Nieuw Zuid voor Nieuw Zeeland. Bölts winnaar langste etappe Giro d'Italia fila sip De Italianen bekommerden zich gisteren in de langste rit van de Giro slechts om Miguel Indurain. De Spanjaard dacht alleen aan zijn roze trui. Twee kleintjes profiteerden tijdens de etappe van Saluzzo naar Pila over 260 kilometer. Udo Bölts het meest, hij zorgde voor de eerste Duitse etappezege in de Italiaanse ronde sinds 1988. Ramon Arrieta vluchtte al in de 24ste kilometer uit het pelo ton. Het deed de mannen die het oog op het klassement heb ben gericnt weinig. Zijn winst groeide tot boven de acht minu ten voordat de snelheid in het peloton groeide. Niet omdat men Arrieta en de later aange sloten Bölts zo graag wilde te rughalen, maar omdat de Italia nen probeerden Indurain uit-de wielen te rijden. Chioccioli en Chiappucci vielen om beurten aan, maar Indurain bleef bij. Arrieta en Bölts behielden een deel van hun voorsprong. De 26-jarige Duitser veroverde op het laatste stukje nog anderhal ve minuut winst op Arrieta en bleef de sterksten uit de ronde bijna twee minuten voor. Neumann nieuwe trainer Vitesse ARNHEM CPD Herbert Neumann wordt vrijwel zeker de nieuwe trainer van Vi tesse. Hoewel de eredivisieclub de naam nog niet wil prijsge ven, gaat Neumann ervan uit dat hij maandag een contract ondertekent. Hij volgt Bert Ja cobs op die voor één jaar teken de bij Sporting Gijon. „Ik heb een aantal uitstekende gesprek ken gehad met voorzitter Aal- bers en assistent Jongbloed en we zitten precies op dezelfde golflengte", aldus Neumann. Geen Leo van Veen dus. geen Wally Jansen, geen Jan van Eyck en ook geen Alexander Hristic, maar een onbekende Duitser. Als trainer tenminste, want als voetballer heeft de 38-jarige Neumann zijn sporen meer dan verdiend. Jn de jaren zeventig was hij spelmaker bij FC Köln. waarna hij zijn pensioen bin nenhaalde bij Udinese, Bolog na, Olympiakos Piraeus en hel Zwitserse Chiasso. In 1989 werd Neumann trainer van FC Zü- rich. waar hij in september werd ontslagen SURHUISTERVEEN ANP Oud-wereldkampioen Harm Wiersma stelde gisteren in de slotronde van net nationale damkampioenschap binnen het uur zijn eerste plaats veilig. Na achttien zetten kwam hij tegen Arjan van Leeuwen met een re- misevoorstel. het ene punt was voldoende om de 39-jarige Fries voor zijn achtervolgers onbe reikbaar te maken. Het bracht hem zijn zesde nationale titel, de eerste prijs van 3500 gulden en het recht op deelname aan het wereldkampioenschap in Toulon. KATWIJK ROS ONDERWATER De bondscoach heeft alle spe lers van het Nederlands ama teurelftal verboden om nog te gen een bal te trappen. Zondag vertrekt het 'andere' Oranje naar het andere deel van de we reld: Nieuw Zeeland. Groene woud wil louter met fitte spelers in het vliegtuig stappen en heeft daarom een speelverbod uitge vaardigd. Een verzoek la Ronald Koeman heeft Gert Aandewiel niet bij de bondscoach inge diend. „Kom even zeg, wie ben ik dan wel om dat te doen? Koeman heeft een grote ver dienste voor de Nederlandse voetballerij. Ik ben maar een simpel amateurtje en kom ook nog eens net om de hoek kijken. Daarom ben ik niet naar Groe newoud gestapt met de vraag of ik toch maar tegen Rheden kan spelen", meldt de Katwijker resoluut. Pijn doet het hem wel dat hij verstek moet laten gaan in de blauwwitte basiself. En het kost te Aandewiel heel wat moeite voordat hij het allemaal van zich kon afzetten. De toch niet bepaald als losbandig bekend staande voetballer ging twee avonden op stap en keek voor zijn doen behoorlijk in het glas. Niettemin vermoedt Aandewiel dat de grootste kater nog moet komen. Zondag, na de wedstrijd tegen Rheden. De debuterende jeugdkam pioen Anton van Berkel uit Waalre eindigde samen met Au- ke Scholma op de tweede plaats. Beiden kwamen in de slotronde. die slechts een winst- partij voor van Van der Wal op leverde, niet verder dan remise. In een herkamp van twee partij en móeten zij uitmaken wie als tweede eindigt en eventueel sa men met Wiersma naar het we reldkampioenschap wordt afge vaardigd. De kersverse Brabant se meester heeft echter al aan gekondigd zijn studie voorrang te geven en van hel wereldkam pioenschap af te zien. Afgelopen zaterdag, na de 4-1 winst op Kozakken Boys, kon hij zijn emoties nauwelijks de baas. Hij: „Toen ging er heel wat door me heen. Het is gewoon niet leuk. Nu train ik gewoon met de groep mee. Die gasten leven naar die wedstrijd toe en ik loop daar maar een beetje tussen. Maar Aandewiel beseft aan de andere kant donders goed dat hij niet voor niets aan de kant blijft. Dat er compensatie is in de vorm van een geheel ver zorgde reis naar Nieuw Zeeland met het Nederlands amateur team. Dat is niet voor iedereen weggelegd. Aandewiel heeft bij zonder veel zin in dat karwei, dat bestaat uit een drietal wed strijden. Oranje speelt in Auck land, Wellington en Christ- church. De trip kost Aandewiel alleen maar vrije dagen. „En dat", zegt hij lachend, „heb ik er best wel voorover." Profvoetbal Aandewiel hoopt stilletjes dat zijn optreden in het amateur team gevolgen heeft voor zijn toekomst als voetballer. De Kat wijker windt er geen doekjes om: hij wil best het profvoetbal in. „Welke club interesseert me eigenlijk niet zo. Het gaat om de voorwaarden. Die moeten goed zijn. Iedereen zegt dat ik thuis hoor in het betaalde voetbal. Op een gegeven moment ga je dat nog geloven ook. Ik ben dus ge ïnteresseerd. Na de successen Mocht ook Wiersma niet naar Toulon gaan, dan krijgt Amster dammer Hein Meijer nog een kans. Hij werd vierde. Rein van der Pal en Wim van der Kooy boekten een internationale mees ternorm, terwijl Van Berkel mej zijn puntentotaal voldeed aan de eis voor internationaal grootmeester. Terugkeer De terugkeer van oud-wereld- kampioen Harm Wiersma ver liep aanvankelijk minder opval lend dan vier jaar geleden de rentree van Ton Sijbrands. die met Quick Boys wil ik wel eens zien wat mijn mogelijkheden zijn." Zijn collega's acht hij morgen tegen Rheden zeker niet kans loos, al had Aandewiel liever RCH als tegenstander gehad. ROSMALEN ERIC DE BIE GPD-VERSLAGGEVER Volgens Frits Don moeten prof tennissers „zelf hun luiers kun nen verschonen". Daarmee be doelt de trainer uit Naaldwijk dat spelers tijdens de toernooi en zo weinig mogelijk op hun begeleiders moeten steunen. Op de baan is het belangrijk dat ze hun hersenen gebruiken en hun spel kunnen aanpassen als het even tegenzit. Jan Siemerink. zijn terugge keerde pupil, zocht gisteren in Rosmalen wanhopig naar enig houvast. De op de tribune zit tende Don kon echter niet ver hinderen dat de Rijnsburger in de tweede ronde van The Conti nental Grass Court Champions hips kansloos verloor van zijn dubbelmaatje Henrik Holm (4- 6,3-6). In tegenstelling tot dinsdag, toen hij nog vrij simpel de Ame rikaan Bryan Shelton versloeg, werd Siemerink nu gedwongen tot vooral toekijken. En dan vooral naar de eerste service van de 23-jarige Zweed. Acht keer voelde Siemerink de bal al leen maar langs zich suizen. De keren dat Siemerink wel zijn racket tegen het gele projectiel kreeg, kon hij er weinig mee doen. Slechts twee keer moest Holm het punt inleveren. „Dan kun je alleen maar ho pen dat hij slechter gaat serve met drie winstpartijen opende. Sijbrands voerde praktisch het hele toernooi de ranglijst aan. Wiersma begon veel rustiger en kwam pas drie ronden voor het einde alleen op kop. Toch boek te de Fries een zege meer dan zijn even opmerkelijke voorgan ger en zorgde daarmee voor een indrukwekkende rentree. ..Ik ben dik tevreden over het verloop van het toernooi. In het verleden ging ik wel «-ens free wheelend op de titel af. maar daar kan nu geen sprake meer van zijn. Het deelnemersveld ligt u.il kndM betreft nu veel dichter bij elkaar. Daarom was ,.Die ploeg speelt aanvallender dan Rheden. Aan de andere kant heeft dat weer z'n voorde len. Dan kunnen wij het spel maken en dat is het sterkste punt van Quick Boys." Aandewiel weet het zeker: de Katwijkse ploeg is gebrand op ren en dat gebeurde jammer ge noeg niet", mijmerde Siemerink na afloop in de interviewruimte. Over zijn eigen opslag was de 22-jarige Zuidhollander ook wel tevreden. „Mijn return en volley waren echter een stuk minder dan dinsdag." Lastige tijd Ondanks het verlies tegen Holm ziet Siemerink de toekomst (weer) met optimisme tege moet. De huidige nummer vijf tig van de wereldranglijst heeft een lastige tijd achter de rug. Die begon al tijdens zijn Aziati sche trip in april. Siemerink: „In vergelijking met een jaar terug (hij won toen het toernooi van Singapore, red.) vielen mijn re sultaten tegen. Op gravel, niet bepaald mijn favoriete onder grond, zat net vervolgens ook tegen. Daardoor begon ik steeds negatiever te tennissen." Om uit die neerwaartse spi raal te komen, vond Siemerink dat hij iemand nodig heeft die zich voor de volle honden! pro cent met hem kan bezighou den. Zijn toenmalige coach. Ro han Goetzke, had net echter te druk met Richard Kr.ijn uk. dïe dit jaar iets beter aan de weg timmert. De steeds moedelozer wordende Siemerink klopte daarom maar aan bij zijn oude leermeester, Frits Don. „Voorlo pig werk ik met hem tot Wim bledon. De kans is groot dat ik met hem verder ga. Ik wil het dolgraag, maai Pnta rit natuur lijk met zijn tennisschool in Wa- mijn start ook wat moeizaam", stelde Wiersma die m 1972 zijn eerste titel behaalde met de in drukwekkende score van 19 uit 11 op zes punten gevolgd door zijn naaste concurrent. Van 1974 tot en 1977, toen Wiersma vier keer de titel veroverde, schommelde het verschil met dc nummer twee tussen de twee en vier punten. In 1981 beëindigde Wiersma zijn dertiende nationale titel strijd als tweede achter Jannes van der Wal Drie jaar later, toen hij ook |n t sd« w< r. Idn tel sinds 1976 liad behaald, was voor hem het verzadigingspunt revanche. „Vorig jaar ging het mis omdat we nog in een roes verkeerden. We werden op dinsdag kampioen tegen DOVO en moesten op zaterdag naar De Treffers. Maar die fout zal Quick Boys nu niet meer ma ken." teringen en zijn gezin. Voor die zaken moet hij eerst een oplos sing zoeken." Schapers Michiel Schapers kan zichzelf al enige tijd 'verschonen'. Daar voor draait de 32-jarige vete raan uit F.emnes ook al heel wat jaartjes mee. En daar kunnen er nog wel een paar bijkomen. De geboren Rotterdammer, die gis teren op het Autotron de kwartfinales bereikte door de Australiër Simon Youl in drie sets (3-6, 6-3, 6-3) te verslaan, denkt namelijk nog steeds niet aan stoppen. „Zolang ik er lol aan beleef, ga ik door. Volgend jaar zal ik weer zo'n twintig toernooien spelen. Ik kan dat nog opbrengen. Maar in tegen stelling tot John McEnroe heb ik geen drie kinderenlachte hij. Aan zijn hoeveelste tennisjeugd Schapers momenteel bezig is. is niet meer bij te houden. Na een periode waarin hij het wat rusti ger aandeed (..IK ben getrouwd en heb meer aandacht aan on der meer mijn huis besteed") en afzakte naar plaats nummer 232, heeft de boomlange tennis ser zich het afgelopen jaar weer aardig teruggevochten. Dat deed nij onder meer door zowel eind januari in Melbourne en onlangs in Parijs de derde ronde te halen. Schapers voelt zich mm .iis m faam bood en stroomt over van de gretigheid. Zo erg zelfs dat hij uit pure bereikt. „De motivatie was ver dwenen. Ik had het hoogst be reikbare in handen en wilde wel eens iets anders gaan doen", al dus de Fries. Zijn kennis leidde tot een trainersfunctie in dienst van de Koninklijke Nederlandse Dam Bond (KN'DB). Tot van daag treedt hij op als bonds- OH h m trainer van de top en subtopspelers, bereidt deelne mers (oof op individuele KMI nooien en is dikwijls aanwezig als begeleidend coach. ..Dat ik weer lx-n gaan spelen, komt omdat ik vind dat net dammen meer aandacht nodig heeft Daarbij denk ik dat het Ujd foto mf nk bouwman Mochten de Katwijkers vol gende week zaterdag in Rheden het landskampioenschap opei sen, dan zal Gert Aandewiel in het verre Nieuw Zeeland onge twijfeld een traantje wegpinken. En li-Lsttrjani)c. Mil te «Cl staan. VTcugde zichzelf de laatste tijd liep op te jagen. „Ik speelde links en rechts allerlei toernooi en. Ik had beter wat gas temg kunnen nemen." Enkele behandelingen van hapionoom Ted Troost gaven het lichaam van Schapers ech ter weer dc nodige ontspan ning. In Rosmalen lijkt de ver liezend finalist van vorig jaar tk li roth over helemaal niets druk te maken. „Ach. in wezen ben ik altijd ontspannen. Het hangt alleen van de situatie af. Gisteren (woensdag, red.) met al die kinderen bijvoorbeeld werd ik wel een beetje pissig. Zeker toen enkelen aan me gin gen hangen." „Op de baan maak ik me in derdaad niet meer zo druk Ik ben realistischer geworden. Het kan nu eenmaal een keer tegen zitten en daardoor moet je je spel niet laten beïnvloeden al dus Schapers, die toegaf dat hij de eindstrijd van een jaar terug nog regelmatig over zijn net vlies ziet schieten. Hij liet toen tegen Christian Saceanu twee matchpoints onbenut. „Ik denk er wel eens aan. maar dan voor al aan het positieve van die fi nale. Tot een revanche-partij in bet Brabantse pretpark komt het dit jaar in elk geval niet. Richard Krajicek was daarvoor verant woordelijk. De Hagenaar ver sloeg gisteren zonder al te veel moeite de titelverdediger 6-3, b-4. wordt dat dc wereldtitel weer in Nederland terugkomt Of ik daar nu al een eigen bijdrage aan kan leveren ga ik onderzr>e- krn", aldus de 39 jarige Fries. 'A\n deelname aan het we reldkampioenschap laat hij van een aantal factoren afhangen. „Ik ga binnenkort naar Frank rijk om Ie onderzoeken hoe professioneel de organisatie in elkaar zit. Er zijn positieve be richten uit TouJop gekomen. Met 24 spelers wordt riet in ie der geval bet grootste wereld kampioenschap uit de damhis- tone." I I*

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23