Jürgen Klinsmann bidt voor 'Don' Leo Zweden lopen niet warm voor het EK EK-Voetbal Nederlandse en Schotse tentjes naast elkaar Drie miljoen kijkers bij openingsduel EK VRIJDAG 12 JUN11992 22 PATRICIA JIMMINK Transfer naar Real op losse schroeven door chaos bij Madrid Jürgen Klinsmann bidt dezer dagen stilletjes voor Leo Beenhakker. De blond gelokte Duitse vedette zegt sinds het fiasco van Real Madrid op de slotdag van de Spaanse competitie met de Nederlandse coach mee te lijden. Al kan de pijn bij Klinsmann ook in de portemonnaie zitten. in Madrid de bomen tot de he mel. Maar als je klappen krijgt en de club een crisis door maakt, moet je met de meest vreemde beslissingen rekening houden..." Klinsmann had nog geen let ter op papier laten zetten. Drie weken geleden had hij wel aan Mendoza laten weten wat zijn verlangens (een jaarsalaris van twee miljoen gulden) waren, maar daarna had hij louter nog contact met Beenhakker. „Vori ge week donderdag voor het laatst. Ik had gehoopt dat de transfer voor de start van het EK rond zou zijn. Vogts is hier im mers niet zo blij mee. De bondscoach wil geen gedonder in de 'Mannschaft' als het EK bezig is. Logisch, maar wat kan ik er aan doen?" Of Klinsmann alsnog een ver huiswagen uit Madrid mag la ten voorrijden in Milaan, zal veel afhangen van het feit of Beenhakker zijn job houdt, zo vermoedt de 25-voudig interna tional. Wordt de Nederlander aan de kant gezet of wordt hij 'gedegradeerd' tot manager (zoals de Spaanse kranten giste ren driftig speculeerden), dan vreest Klinsmann ook voor zich zelf het ergste. De nieuwe trai ner bij Real zal weinig trek heb- GPD-VERSLAGGEVER De aanvaller van het Italiaanse Inter had vorige week in grote lijnen overeenstemming bereikt over een meerjarig contract bij de 'Koninklijke'. De meeste be sprekingen waren gevoerd met I.eo Beenhakker, die hem in eerste instantie ook persoonlijk had gevraagd of hij interesse had in een Spaans avontuur. Ramon Mendoza, de schatrijke president van Real zou, zo werd Klinsmann door 'Don' Leo voorgehouden, deze week de fi nanciële plooitjes even gladstrijken. Klinsmann zag voor de tv, evenals de selectie van het Ne derlands elftal, 'zondagavond met eigen ogen wat er zich op het vakantie-eiland Tenerife af speelde. De ondergang van Ma drid en wellicht ook van Leo Beenhakker. „Daardoor zit ik nu met een levensgroot probleem", mop pert Klinsmann in Norrköping, waar Duitsland vanavond z'n eerste bal op Zweedse bodem mag trappen tegen het GOS. „We weten allemaal hoe de voetbalwereld in elkaar steekt. Als het sportief voor de wind gaat, kan alles. Dan reiken ook ben om met koopwaar van Beenhakker te worden opgeza deld. Klinsmann, verzuchtend: „Ik zou echt een aankoop van Beenhakker zijn. Ik hoop dat ik op korte termijn wat van hem hoor. Want ik wil nu wel eens weten wat er gaat gebeuren. Om te voorkomen dat ik hier in het trainingskamp van Duits land word lastig gevallen, heb ik de zaak al in handen van mijn advocaat gegeven." De kans dat die in actie komt als het op niets uitdraait, is niet gering. „Ik weet niet wat ik van de hele toestand moet denken. Beenhakker kan wel roepen dat het allemaal in orde komt, maar voorlopig staat er niets zwart op wit en weet hij zelf dat de situa tie in Madrid thans totaal an ders is. Het was allemaal anders geweest als Real zondag ge woon had gewonnen. Dan was de pest niet uitgebroken. Want dat het daar nu een zootje is, daarvan ben ik overtuigd. Ik heb mijn eigen contacten en die zeggen dat de hele club onder steboven ligt." Het neemt niet weg dat Klin smann, wiens contract bij Inter tot de zomer van 1994 door loopt en die met zijn jaarsalaris van 1,5 miljoen niet van de geeuwhonger hoeft om te ko men, nog steeds staat te trappe len om zich volgend seizoen in het witte tenue van Real te hul len. „Die club blijft voor mij de absolute nummer één van Eu ropa. Er is er niet een zo aan sprekend en zo mooi als Real. Dat weet Beenhakker ook." Duitslands bondscoach Berti Vogts krijgt intussen grijze ha ren van de transferperikelen binnen zijn selectie. Vogts had lang van tevoren van de daken geschreeuwd dat iedere inter national, ongeacht wie, het Eu ropees kampioenschap op z'n buik zou kunnen schrijven wan neer er op 1 juni geen zekerheid zou bestaan over de werkgever voor het volgend seizoen. Vogts eiste rust, 'volledige rust'. 'Der Teamchef had zijn lijstje met namen amper ingeleverd bij de UEFA of het transfercir cus barstte los. Rudi Voller is volop in de slag met Olympique Marseille, moet vandaag of morgen nog een keer rond de tafel met Bernard Tapie. Stefah Reuter maakte deze week be kend dat hij Juventus alsnog gaat verlaten. De rechterverde- diger wil bij nader inzien niet in dienst blijven van een club die zes buitenlanders onder con tract heeft en kan terecht bij Borussia Dortmund. j\ndy Brehme (Inter Milaan) heeft bij na dagelijks contact met Spaan se voetbalmakelaars, die hem bij Atletico Madrid of Sevilla proberen onder te brengen, Thomas Helmer heeft deze week al twee keer bezoek gehad van Bayem München, dat Borussia Dortmund zeven mil joen gulden heeft geboden voor de verdediger. Los van al die za ken belt de kleine vedette Tho mas Hassler voor en na elke training of persconferentie naar huis om te horen of zijn vrouw al aan het bevallen is van hun eerste kind. Berti Vogts: „Om gek van te worden dus. Ik wilde een per fecte voorbereiding. Zoals Rinus Michels eigenlijk, die met Ne derland geconcentreerd en zon der hobbels heeft kunnen toe werken naar dit EK. Ik heb nog steeds in mijn hoofd dat wij als wereldkampioen ook Europees kampioen kunnen worden. Maar dan moet er wel heel snel het een en ander veranderen binnen de selectie. Ik hoop niet dat we hiervoor de rekening ge presenteerd krijgen." GOS speelt verstoppertje NORRKÖPING ANP/GPD Het elftal van het GOS speelt verstoppertje in Zweden. De voormalige Russische ploeg is teruggekeerd naar oude praktij ken. Niet praten met de media, geheimzinnige trainingen en een zeer strenge"veiligheid rond het team. Dat leverde gisteren uiterst merkwaardige taferelen op bij de laatste training van het GOS voor de wedstrijd tegen Duitsland (vanavond in Norrkö ping). De complete internatio nale sportpers wachtte na af loop van een uurtje sparren in het stadion geduldig op bonds coach Anatoli Bisjovez en zijn gevolg. Na enige tijd druppel den de spelers een voor een naar buiten, zij het dat zij een spreekverbod hadden gekregen van hun coach. Die zou per ge val toestemming geven. Maar wie er vervolgens ook kwam, geen Bisjovez. Meer dan een uur bracht hij door onder de douche. Eindelijk afgedroogd en aangekleed verscheen hij voor de menigte journalisten, ratelde precies twee minuten in het Russisch en snelde toen de bus in. Iedereen verbouwereerd achterlatend. De voormalige Russen-, aan staande maandag tegenstander van Oranje, arriveerden overi gens zonder nationaal embleem op de pakken. Slechts de naam van een Duitse brouwerij was op de muisgrijze kledij genaaid; de sponsor als nationaliteit. Ge vlogen werd er overigens per Aeroflot. Het vliegtuig toonde nog wel de herinnering aan de Sovjet-Unie: op de machine ha mer en sikkel en de oude, be kende naam: CCCP. EK statistiek Het EK is niet alleen het EK voetbal, maar ook het EK statistiek. Het duel Duits land - Nederland is de 585ste in de geschiedenis van de DFB die begon in 1908 met een wedstrijd in Bazel tegen Zwitserland. De Duitse Mannschaft won voor de eerste EK-confron- tatie, vanavond tegen het GOS, 330 keer, speelde 110 keer gelijk en verloor 142 maal. De doelcijfers zijn: 1316-747. Rugnummers Waarom de Schotse mid denvelder Paul McStav met rugnummer 3 speelt en aanvaller Ally McCoist met 5 heeft niets te maken met bijgeloof of plaats, maar al les met betrouwbaarheid en inzetbaarheid. De rugnum mers zijn namelijk verdeeld aan de hand van het aantal gespeelde interlands. Hoe meer wedstrijden, des te la ger het rugnummer. Er zijn maar twee uitzonderingen: voor doelman Andy Goram is de 1 gereserveerd en aan voerder Richard Gough is getooid met nummer 2, hoewel hij één interland minder heeft gespeeld dan McStay. Teruggestuurd Het GOS heeft de helft van het beschikbaar gestelde pakket kaarten terugge stuurd aan het organisatie comité. De dure tickets ble ken in de uiteengevallen Sovjetunie onverkoopbaar. Het GOS had voor elke groepswedstrijd 1000 kaar ten gekregen. Verzamelplaats Het EK in Zweden is een verzamelplaats voor spe lers. die buiten hun vader land hun brood verdienen. Ruim vijftig voetballers staan bij een buitenlandse club onder contract. De meeste import-spelers (17) zijn in de Italiaanse compe titie actief. De selecties van Zweden en het GOS tellen de meeste emigranten: elf. Olympique Marseille heeft een record-aantal van ne gen spelers bij het EK, ge volgd door Ajax met acht. Jürgen Klinsmann, hier op de archieffoto poserend met zijn trofee voor de beste speler van het jaar in Duitsland ziet de bui al hangen. „Ik wil nu wel eens weten wat er gaat gebeuren." foto archief vrijdag 12 juni EK -VOETBAL OP TV samenvatting NED 3 BRT 2 DLD1/2 BBC 1 EURO Nederland - Schotland 17.00-19.10 17.10-19.00 17.00-19.20 17.00-19.00 23.00-24.00* GOS-Duitsland 20.00-22.10 20.10-22.00 20.05-22.30 20.00-22.10 20.00-22.00 23.00-24.00* EK-journaal 19 25-19.50 23.00-23.33 19 20-19.50 22.45-23.15 zaterdag 13 juni Duels van vrijdag 1000-13.00 Tegen alle afspraken in zitten Nederlandse en Schotse sup porters in hun tentjes broe derlijk naast elkaar op de Kro- nocamping, even buiten Gö- teborg. De Zweedse politie heeft deze camping officieel aangewezen als onderkomen van de Schotse voetbalfans, maar gisteren aan het eind van de middag hadden zowel enkele honderden Schotse als Nederlandse supporters een plekje gevonden op de cam ping. Eigenaar Tommy Engström zit een beetje met die situatie omhoog. Weliswaar verdient hij goed geld, maar als geen ander beseft hij dat het nu nog broederlijk samenzijn van beide supportersgroepen om kan slaan in ordinaire knokpartijen. „Ik kan dat ook niet hel pen", luidt Engströms ver weer. „Pas een paar weken geleden kwam de politie-op het idee de supporters te .scheiden. Toen had ik echter al honderden reserveringen binnen uit Schotland en Ne derland. De mensen uit Ne derland kan ik moeilijk weg sturen omdat de politie heeft bepaald dat dit tijdelijk een Schotse camping is. Ik ben een vrije ondernemer. Ook Nederlanders die niet hebben gereserveerd zijn welkom." Engström heeft wel de no dige voorzorgsmaatregelen getroffen. In de campingwin kel is slechts heel licht bier verkrijgbaar. Ook in het res taurant wordt geen sterke drank geschonken. Daarnaast heeft hij een beveiligingsbe drijf ingehuurd om in te grij pen indien nodig. Toch is de beheerder niet helemaal gerust. „Nu gaat al les nog goed, maar ik besef terdegen dat dat zo kan ver anderen. Misschien dat het met de Schotten en de Neder landers meevalt, maar vol gende week komen de Duit sers. Ook die hebben gereser veerd, dus ook die supporters kan ik moeilijk terugsturen. De Nederlandse politiede- legatie in Göteborg reageerde verrast op de situatie op de camping. „We zijn daar woensdag even wezen kijken. Toen waren er maar een paar Nederlanders. Nu dat aantal fors is opgelopen moeten we de zaak daar in de gaten hou den en eventueel zelfs maat regelen treffen. Het kan niet zo zijn dat speciaal voor de Nederlanders een camping is gereserveerd, maar dat een belangrijk gedeelte kiest voor een camping die bestemd is voor de Schotten en later de Duitsers." Drie miljoen mensen hebben woensdagavond naar de ope ningswedstrijd van het EK-voet- bal in Zweden tussen het gast land en Frankrijk gekeken. De NOS zond het duel uit op Ne derland 3. Dat heeft de Neder landse Omroep Stichting giste ren meegedeeld. Naar de eerste helft van de wedstrijd werd door ruim 2,5 miljoen mensen gekeken, die een waardering van 7.1 gaven. De tweede helft trok drie mil joen kijkers en werd iets lager gewaardeerd: 7.0. STOCKHOLM HENRI VAN DER STEEN GPD-VERSLAGGEVER De professor kamt nog eens met de vingers door het haar. Nee, hij weet niet zo direct te verklaren waarom bijna niets in Stockholm erop duidt dat er in Zweden een EK voetbal wordt gespeeld. Het is wel zo; een pos ter hier, een verkoper van t- shirts daar. Dat is alles. Stockholm is Stockholm, met of zonder EK voetbal; een onbe schrijflijk mooie stad op het wa ter. vol lieve, verlegen, maar moderne burgers. Dat schrijft tenminste professor Ake Daun in zijn boek 'Svensk mentalitet', dat binnenkort ook in de Vere nigde Staten verschijnt. De et noloog moet enig antwoord kunnen geven op de vraag waarom net maar een' dooie boel is in Stockholm, als het gaat om het EK voetbal. Daun kan dat ook wel, als hij in het algemeen praat over Zweden en hun karakter. „Zwe den denken dat ze veel interes se hebben in sport, maar in ver gelijking met andere landen is dat helemaal niet zo. In Italië bij voorbeeld is voetbal zo belang rijk dat iedereen het volgt en er over praat. In Zweden wordt ook wel naar voetbal gekeken, maar niet zelden om later een onderwerp tot conversatie te hebben. En de intelligentia in Zweden bespreekt de voetbal uitslagen al helemaal nooit." Kennelijk heeft Zweden noeal wat intelligentia. Het is, bij steekproef op straat, een abso lute minderheid die de uitslag van Zweden-Frankrijk kent: twee op de tien. Een man van middelbare leeftijd: „Nee, ik ken de uitslag niet, ik heb niet gekeken. Ik vind andere zaken in het leven belangrijker; cul tuur, mensen. Maar ik wist wel dat er gevoetbald werd." Een man van 37, schrijver van be roep: „Ik heb een paar minuten gekeken, het was te mooi weer. Zweden heeft gewonnen, niet? De eigenaar van bar-restau- rant City-hallen, strategisch ge legen in de drukst bewandelde straat van de stad, is nog maar weinig wijzer geworden van het EK. „Gisteren had ik vijf Fran sen in de zaak. Nee, veel merk je inderdaad niet van dat voet bal." Ben woordvoerder van de omroep bevestigt dat er niet erg fanatiek naar de televisie-uit zending van de eerste EK-wed- strijd is gekeken: bij drie mil joen Zweden hield het op, 35 van de bevolking. Het Zweedse Studio Sport scoort doorgaans 20 'V Wel in trek bij de Zweden zijn kwisses, actualiteiten (beide tegen de 50 VJ en het liederlijke Eurovisie Songfestival dat elk jaar 5,5 miljoen Zweden aan de buis gekluisterd houdt. In het stadion was trouwens woensdag te zien dat Zweden ook commercieel niet uit de bol gaat voor het voetbalfeest; een hele serie reclameborden bleek onverkocht. Voor de gelegen heid waren de open plaatsen maar snel opgevuld met borden die de schoonheid van Stock holm bezongen, anderen die tot Fair Play opriepen. Rondom de wedstrijd in het 'om veiligheids redenen' niet eens uitverkochte Rasunda-stadion viel ook de be- schaafd-vrolijke sfeer op van de Zweedse fans. die toch eerder leek op een lieflijk enthousias me dat je op folk-festivals ver wacht. West-Europeanen valt altijd het bedeesde karakter der Zwe den op. In zijn sfeervolle werk kamer, in een magnifieke, stokoude villa in een Stock- holms park, zegt professor Ake Daun niet verbaasd te zijn. „Zweden zijn introvert, sociaal passief ook. Het wordt hier als een positieve karakter-eigen schap beschouwd als je kunt luisteren en aandacht hebt voor anderen. Ook belangrijk is dat je op je woorden past; je moet ver antwoordelijk zijn voor wat je zegt. Daarom praten Zweden met pauzes. Ze denken dan na over de volgende zin. En de an der wacht tot die zin komt. Communiceren doen we alle maal in hetzelfde tempo." Volgens de professor probeert de Zweed consequent elk con flict te vermijden. „Omdat we altijd één religie hebben gehad, één taal, één geschiedenis. Dat leidt tot homogeniteit; de meer derheid heeft dezelfde ideeën. Zweden staan daarom sympa thiek tegenover mensen met dezelfde ideeën als ze zelf heb ben." In de omgang levert dat veel omzichtigheid en weinig spon taniteit op. Professor Daun: „Overal ter wereld zijn vrouwen beter in het leggen en onder houden van sociale contacten. In Zweden zie je het verschil echter veel sterker dan elders. Zweden zijn stil, teruggetrok ken, verlegen en strikt. Dè Zweed is dan ook een man." Man noch vrouw in Zweden is echter erg chauvinistisch als het bij voorbeeld om sportpres taties gaat. „Dan heeft Zweden zelfs het imago anti-chauvinis tisch te zijn. De nationale trots is gebaseerd op het feit dat dit een modem land is, niet op de geschiedenis, de koning of de uitslag van een sportwedstrijd." Modem is voor Zweden de bereidheid nieuwe ontwikkelin gen een kans geven, van tech- Een provocerende Engelse voetbalfan laat een agent zijn getatoueerde bil zien, vlak voor aan vang van de wed strijd Engeland-De- nemarken. De doorsnee-Zweed blijft verstoken van dit soort taferelen. Hij is nauwelijks geïinteresseerd in het EK. foto epa nologjeën tot fast-food restau rants. Niet modem is je emoties tonen. Professor Daun: „Daar om hebben veel allochtonen het moeilijk in Zweden. Die zijn emotioneel. Dat wordt hier is kinderachtig gezien. Niet door professor Ake Daun. „Daarom ben ik per soonlijk ook wel geïnteresseerd in het fenomeen voetbal." Aha, eindelijk iemand die wel naar Zweden-Frankrijk heeft geke ken? „Nee, dat redde ik net niet. En de uitslag moet ik u ook schuldig blijven."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22