Schouderklopjes voor Blankenstein 'Niemand had mij hier verwacht, of wel soms?' EK-Voetbal Michels: Lekker voetballen tegen Schotland kunnen we vergeten VRIJDAG 12 JUN11992 Politie stuurt weer supporters terug malmö» De Zweedse politie heeft gisteren vier Engelse suppor ters opgepakt, die vanwege betrokkenheid bij eerdere ongere geldheden op de zwarte lijst stonden. Eerder werden al drie ge brandmerkte vandalen uit Groot-Brittannië aangehouden. Allen werden op het vliegtuig naar huis gezet. De hooligans werden ontdekt toen ze van een veerboot uit Denemarken op Zweedse bodem stapten. Bij andere incidenten hield de politie (zie foto) in totaal acht supporters aan wegens wangedrag. Drie dronken Engelsen moesten in een speciaal rusthuisje hun roes uitslapen, drie anderen werden opgepakt nadat ze een taxichauffeur niet wilden betalen. De zes werden later weer op vrije voeten gesteld. Drie fraudeurs, die probeerden vals geld om te wisselen, zitten nog vast. Ook twee man die een restaurant probeerden te bero ven, verblijven nog in de cel. Weinig vertrouwen meer Stockholm Het vertrouwen van de gokkers in Frankrijk als nieuwe Europese kampioen is na de 1-1 teggn Zweden aanmer kelijk gezakt. Stond de ploeg van Platini voor aanvang nog geno teerd voor 45:10 bij de bookmakers, na de openingswedstrijd was dat 65:10. Met de weddenschappen op Jean-Pierre Papin als topscorer ging het daarentegen precies andersom: van 6:1 naar 4:1. Erwtensoep blijkt alcohol helsincborgNederlandse supporters zijn vindingrijk. Alcohol is vrijwel onbetaalbaar in Zweden, dus bedacht een groepje van drie een truc. De achterbak van de auto werd volgeladen met blikken erwtensoep. Althans dat gaf het etiket aan. In werkelijk heid zaten de blikken echter vol whisky. De Zweedse douane vond dertig blikken soep wat veel en hanteerde de blikopener. „Achterafhebben we verschrikkelijk gelachen", zei Lennaert Kennet, verantwoordelijk voor het afwikkelen van de douane formaliteiten in de havenplaats Helsingborg. „Dit wordt een klassiek verhaal, dat over tien jaar nog wordt verteld." Platt laat dertig mille per week schieten Stockholm Niet elke voetballer laat graag 30.000 gulden schie ten. Per week! David Platt deed het. De Engelse international gaat van Bari naar Juventus, voor 75.000 gulden per week. Bij Napoli kon Platt echter 105.000 gulden per week krijgen. Platt weigerde. „Ik heb Juventus al als kind gevolgd. Michel Platini is altijd mijn voorbeeld geweest. Toen ik leerling-prof was bij Man chester United heb ik eens voor 25 gulden meegedaan met een weddenschap wie de eerste goal zou maken in de Europa-Cupfi- nale van '85. Ik koos Platini en dat leverde me 200 gulden op. een heel bedrag voor mij in die dagen", aldus de veelvoudige miljonair van vandaag. Rinus Michels voorspelt het Nederlands elftal een lastige avond. „Net als Zweden tegen Frankrijk, zullen de Schotten ons het leven ontzettend zuur maken, van ly?gin tot eind", denkt de bonds coach. „Lekker voetballen kunnen we vergeten. Daarvoor zijn die Schotten te stug en zijn ze de fensief sterk ingesteld. Ze hebben een gigantisch loopvermogen en zullen ons in de opbouw en de aanval weinig vrijheid gunnen." Ten koste van alles, zo heeft Michels de spelers ingepeperd, dat Oranje dezelfde fout maakt als de Fransen twee dagen eerder in Stockholm. „Die ploeg begon heel sterk, maar kwam door een mo ment van onoplettendheid op achterstand. De Fransen raakten daardoor uit het ritme en het duurde heel lang voor ze weer greep op de wed strijd kregen. Wij zullen er vanafde eerste minuut moeten staan en alle krachten moeten bundelen om er een goed resultaat uit te slepen." Michels heeft daarbij gekozen voor een elftal dat hem al vroeg voor ogen stond. Incluis Frank Rijkaard, die van de ene dag op de andere volle dig hersteld lijkt van de liesblessure en tijdens de afsluitende training gistermiddag in Varberg volop mee deed in de oefenpartijties. De enige speler op wie geen beroep kan worden gedaan, is Frank de Boer. De Ajacied is nog steeds niet hele maal Fit, maar behoorde al op voorhand niet tot de basisspelers. De toeschouwers in Göteborg zullen in ellTge val een sterk aanvallend ingesteld Oranje aan het werk zien. „Ik heb", hield Michels de buitenland se pers voor, „altijd gezocht naar een mixture van spektakel en resultaat. Gewoon, omdat ik nu een maal een liefhebber ben. Om je echter aan de top te kunnen handhaven, moet je winnen Dat is een ongeschreven wet. Wij kiezen voor de moeilijkste weg en hebben daar ook het materiaal voor Nu het om de falfldOBS ga.it. /al moeten Mijten hOC het Nederlands elftal er voorstaal. OPSTELLING NF.DERIAND: Hans van Brrukrirn l'-crn .n acrie, Ronald Koeman. Adri van Tlggi-Jon I jank Ki|ka.ird. lan Wouters, Dcnni1. Bergkamp. Rob VVItvchgc. Ruud (.ullu Treurig stemmend gelijkspel bij Denemarken-Engeland Als het Nederlands elftal vanavond net zo goed speelt als John Blankenstein Denemar ken-Engeland (0-0) floot, zit het met Oranje tegen de Schotten wel snor. De scheids rechter uit Hillegom leidde soeverein en leverde, afgezien van enkele schoonheidsfout jes, een vlekkeloze prestatie. Blankenstein was voortdurend tijdig ter plekke als binnen brandjes dreigden, deelde vier teréchte gele kaarten uit, aan de Britten Keown, Curie en Daley en aan de Deen Sivebaek, en ook de samenwerking met zijn landgenoten-met- de-vlag-in-de-hand, Jan Dolstra en Rob Overkleeft verliep zonder haperingen. malmö» jan mennega gpd-verslaggever Met zijn optreden in het 'Mal- mö-stadion' herstelde Blanken stein, een beetje laat, dat wel, zich van zijn optreden op het EK vier jaar geleden in Duits land. Op dezelfde datum als gis teren, o ironie, blunderde de 43- jarige Zuidhollander bij Dene- marken-Spanje als een begin neling. Hij fungeerde toen niet als scheidsrechter, maar assis teerde Bep Thomas als grens rechter. Blankenstein zag in die hem vreemde hoedanigheid een buitenspelsituatie van de Spanjaard Butragueno over het hoofd. „De Gier' zei dankjewel en scoorde gretig. Het doelpunt luidde de ondergang in van de Denen, die na de voorronden al weer naar huis konden. Geluk kig voor Blankenstein, die ook een schouderklopje kreeg van de Britse bondscoach Graham Taylor ('Blankenstein floot uit stekend') stonden Dolstra en Overkleeft gisteravond niet te slapen. Daar was anders alle aanlei ding toe, want Denemarken- Engeland was een allerminst vrolijk stemmende wedstrijd. Vooral de Denen bakten er wei nig van. Flen was goed aan te zien dat zij pas te elfder ure als vervanger van Joegoslavië wa ren aangewezen. De Scandina- viërs hadden nog net tijd een oefenpartijtje tegen het GOS (1- 1) te spelen, maar van een ge degen voorbereiding was na tuurlijk geen sprake. In de twee de helft herstelden de Denen zich gisteravond enigszins, maar er was al bijna een uur verstreken voordat zij hun eer ste serieuze doelpoging onder namen. Het schot van John Faxe Jensen ging rakelings over het door Chris Woods verdedig de Britse doel. Engeland, hoewel al sinds no vember vorig jaar verzekerd van EK-deelname, maakte ook niet bijster veel indruk. De spierbal len-voetballers van het eiland hadden weliswaar voortdurend een veldoverwicht, maar slaag den er niet in dat in de score tot uitdrukking te brengen. Alan Smith was halverwege de eerste helft dicht bij de openingstref fer, maar zag zijn inzet-van- dichtbij door doelman Peter Schmeichel tot hoekschop ver werkt. Martin Keown kopte in vrije positie naast en Paul Merson schoot na een mooie soloren voorlangs. Van Gary Lineker, een aan- valsduo vormend met Alan Smith, ging nauwelijks dreiging uit. Engelands schutter van dienst drong pas in de slotfase een keer gevaarlijk dicht tot Schmeichel door, maar zijn in zet was te slap om de lange kee per te kunnen passeren. Door dat Lineker in zijn 78ste inter land 'droog' bleef staan, voert Bobby Charlton ook na gister avond de topscorerslijst van het Engelse nationale elftal nog al tijd aan. Dat neemt niet weg dat diens record (49 treffers) wan kelt, want Lineker (48 doelpun ten) heeft hem bijna achter haald. Lineker liet na afloop weten dat hem er veel aan gelegen is dezer dagen op een prachtige manier afscheid te nemen van het internationale topvoetbal. „Ik wil", zei de 31-jarige aanval ler van Tottenham Hotspur, „met Engeland tenminste de halve Finales halen. En als het even kan hoop ik ook het record van Bobby Charlton nog te bre ken, al is dat voor mij eigenlijk maar bijzaak." De om zijn spor tieve gedrag bekend staande aanvaller vertrekt in het najaar naar Japan, waar hij bij Gram- pus Eight niet alleen zijn rijke carrière zal afsluiten, maar ook puisant rijk wordt. De Japan ners, die een nieuwe profliga uit de grond stampen, kijken niet op een miljoentje meer of min der. Omdat Lineker niet scoorde en Engeland na de pauze gaan deweg steeds meer wegzakte, ging Denemarken in de slotfase zelfs nog bijna met de buit aan de haal. John Faxe Jensen knal de toen buiten bereik van Chris Woods tegen de binnenkant van de paal en Brian Laudrup schoot vrij voor de nauwelijks op de proef gestelde keeper on gecontroleerd naast. De Denen zouden met een overwinning ook teveel hebben gekregen. In groep 1 kan zondag opnieuw worden begonnen, want Zwe den en Frankrijk kwamen don derdagavond ook niet verder dan een gelijkspel. DENEMARKEN: Schmeichel; Sive- baeck, Nielsen, Olsen en Andersen; Christofte, Jensen. Laudrup en Vilfort; Povlsen en Christensen. ENGF.L\ND: Woods; Curie (61. DaJev), Walker, Keown en Pearce; Steven, Platt. Palmer en Merson (72. Webb); Lineker en Smith. Bryan Roy komt gelouterd terug in Oranje Bryan Roy, tijdens de training van Oranje achtervolgd door Dennis Bergkamp heeft veel geleerd van de afgelopen pe riode. „Er waren er nog maar een paar die vertrouwen in mij hadden, Louis van Gaal en meneer Mi chels. Oranje heeft oudste selectie varberg albert geesing gpd-verslaggever Het liefst zou hij ze bij naam en toenaam willen noemen, al die cynici, die hem, Bryan Roy, als een baksteen lieten vallen. En die hem nu, nog geen half jaar later, regelrecht de hemel inprij- zen. Hij zou ze, een etmaal voor de EK-aftrap van Oranje, graag met de vinger willen aanwijzen. Stuk voor stuk, zonder aanziens des persoons. „Ze hebben me heel diep laten vallen. Nee, na men noem ik niet, die hou ik voor mezelf. Ik heb ervan ge leerd en ben een stuk harder ge worden." Tegenover zichzelf en ande ren, de boze buitenwereld. „Ik heb dit seizoen een hoop kritiek gehad. Niemand zag het meer in mij zitten, iedereen schreef maar raak. Er waren er", zegt-ie, „nog maar een paar die vertrou wen in mij hadden, Louis van Gaal en meneer Michels. An ders had hij mij niet geselec teerd. Dat heeft mij verrast en daar heb ik een hoop zelfver trouwen uit geput." Na een waanzinnig seizoen met Ajax, waarin Bryan Roy door diepe dalen ging en op ze ker moment zelfs rondliep met het rugnummer 17, bleef hem niets bespaard. Smalend werd er geschreven over de 'voorma lige linksbuiten van Ajax' en werd het leed van een miskend talent breeduit gemeten. Ieder een kwam aan het woord, be halve Bryan Roy zelf. Op advies van Rob Jansen, de WCS'er, en zijn steun en toeverlaat. „Hij is niet alleen mijn zaakwaarne mer, maar ook een van m'n beste vrienden. Hij staat altijd voor me klaar." Zes maanden na dato straalt de Ajacied, 22 nog maar, meer plezier en zelfvertrouwen uit dan ooit. Zo voelt hij het zelf echter niet. „Misschien komt dat naar jullie toe zo over, maar hier, binnenin, ben ik altijd de zelfde gebleven. Maar als het lekker met je gaat, is je uitstra ling vanzelf anders en oog je zelfverzekerder. Een half jaar geleden zat ik in een gigantisch dal en voelde ik me zwaar klote. Daar kom je echter vanzelf weer bovenop. Hoe? Door ontzettend veel te praten, vooral met jezelf. Je moet het toch op de eerste plaats zelf doen." Hij denkt sterker en vol- wassener uit dat tweegevecht tevoorschijn te zijn gekomen. „Je bent zeventienblikt hij te rug op z'n entree in het profes sionele voetbal, afdeling Neder land, „en je komt in een volwas sen wereld terecht. Er wordt van je verwacht dat je je ook als een volwassen kerel gedraagt. Je wordt daardoor vanzelf sneller volwassen." Maar niet van de ene dag op de andere. De een heeft een touw nodig, de ander een kus, is een gevleugelde uit spraak van Leo Beenhakker. „Voor mij geldt geen van beide, maar ik moest wel wakker ge schud worden." Daarin, zo denkt de frêle lin kerspits, is Louis van Gaal uit stekend geslaagd. „Hij heeft me op een bepaalde manier weten te prikkelen. 'Ga jij maar lekker op de bank zitten'. Hij zei het niet met zoveel woorden, maar zo voelde ik het wel. Ik was diep gekrenkt, zo n behandeling had ik nooit eerder meegemaakt." Hij heeft ervan geleerd, zegt-ie. „Wat? Dat ik tot het uiterste moet gaajj, dat ik er echt alles voor moet laten, maar dan ook werkelijk alles. Ik heb er altijd wel veel voor gelaten, maar ik zal ,er nog meer voor moeten doen. Ik moet me nog meer be zig houden met m'n lichaam Roy weet als geen ander dat hij het van z'n acties moet heb ben. „Nu", zegt hij door schade en schande wijs geworden, „gaat het niet meer om de actie, maar wat daarop volgt. Vroeger, op het schoolplein, speelde je onbevangen, vrij en frivool. Maar dat kan niet meer Voetbal is mijn beroep geworden. Toen. ik bij Ajax op de bank terecht kwam. begreep ik daar geen snars van. Zo gek ging het vol gens mij helemaal niet Nu weet ik wat Van Gaal bedoelt. Hij denkt dat er nog veel meer uit te halen is dan ik laat zien „De kritiek van Ruud Gullit", zo denkt Dick Advocaat, de rechterhand van Michels, „is van de grootste invloed op hem geweest Daar heeft-ie goed over nagedacht. Of die terecht was of niet. Roy functioneert nu uitstekend in het Nederlands elftal. Het ging om zijn rende ment, niet om zijn kwaliteiten als voetballer. Die heeft-ie altijd gehad, dat is nooit een vraagte ken geweest. Hij speelt nu zoals wij het graag zien, goed en met veel vertrouwen. En weet nu vooral wat hij zonder bal moet doen. Met Witschge begint hij een aardig koppel te vormen." Voor Bryan Roy is de aanva ring met Gullit een gepasseerd station. „Het enige dat belang rijk voor mij is. is dat ik er beter van ben geworden. Daarom zit ik nu Ma ladansn HotA hu recht om kritiek te leveren, ik bepaal zelf wel wat het ene oor uitgaat en het andere niet. Dat gaat niemand wat aan, dat hou ik voor mezelf." F.ven discreet gaat hij om met de kritiek van Michels, november '90. „Scoort Roy? Heeft hij een eindpass? Speelt hij een achterhoede uit elkaar?' vroeg de bondscoach retorisch. „AJs neutrale toe schouwer kan ik van Roy genie ten, maar als coach heb ik mijn bedenkingen." Michels nu: „Voor het elftal speelt hij momenteel zeer goed. zonder dat zijn spel veel aan at tractiviteit heeft verloren. Hij heeft veel meer rendement voor de ploeg, opbouwend/aanval lend en defensief. Misschien is het een natuurlijke ontwikke ling, hij is tenslotte nog jong. of hij was het gezeur zat Ik weet het echt niet. Dat zul je hem zelf moeten vTagen." Terug naar Bryar Roy derhal ve. „Toen had ik nog niet zoveel kraent, nu ben ik sterker en vol- wassener en weet ik de momen ten beter uit te kiezen. Dat is een proces, geestelijk en fysiek. Een eeuwig talent? Ik weet niet waar die term vandaan komt. Kan me trouwens ook niet sche len, want zo heb ik het nooit ge voeld. Ik weet wel dat ik de vorm nu beter kan vasthouden dan een jaar geleden. Het verve lende in de voetballerij is echter dat je nooit tijd hebt. Toch moet je het geduld kunnen opbren gen en. je vooral niet gek laten maken door de buitenwereld De 'grootste belofte die op de Nederlandse voetbalvelden rondloopt' (citaat uit '87) heeft de ergste crisis uit z'n nog prille carrière overwonnen. Vanavond in Göteborg. in z'n achtste in terland. krijgt Bryan Roy de kans van z'n leven om de scep tici voor eens en altijd de mond te snoeren. Die kans wil hij. de modegevoelige Ajacied. met beide handen aangrijpen. „Toch zal het nog wel twee jaar duren voor ik helemaal vol groeid ben en in echte topcon ditie ben." Of de Italiaanse clubs zo lang zullen wachten? „Ik voel me gevleid door de be langstelling van Fiorentina en zou het ook best aandurven Maar eerst het EK. Niemand had mij hier verwacht. Of wel soma?" De selectie van het Nederlands elftal is de oudste op het I k. die van Zweden de jongste De ge middelde leeftijd van de twintig Oranjeklanten bedraagt 27, o jaar. Bij het thuisland ligt de ge middelde leeftijd drie jaar lager. 24.6. Tussen de 'piepjonge' Zweden en de 'stokoude' Ne derlanders liggen achtervenvol gens het GOS (25,05 jaar). I ngc land (26,5 jaar). Duitsland (26.65 jaar). Frankrijk (26.85 jaar). Denemarken (27 jaar) en Schotland (27,2 jaar) Nederland beeft niet de oud stc speler van het toernooi in de gelederen. Die komt. in de per soon van de 36-jange Henry Smith, keeper van Heart of Mid lothian. uit voor de Schotten. Hans van BmMh als goede tweede, terwijl plaats drie eveneens door een Neder lander. de 34-jarige Adri van Tiggelen, wordt ingenomen. EK VOETBAL

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21