Vrije tijd IJsbijtring Geen kwaad woord over brasem Driehoek Op zakformaat Afval scheiden Solderen: best zelf te doen Nieuwe bahco is moersleutel en pijptang tegelijk VRIJDAG 12 JUNI 1992 Swingende borstel NIEUWE CD'S JAZZ Sean Bergin M.O.B. - 'Live at the Bimhuis' - (BVHaast) Dit is de tweede cd van de grote 'My Own Band" onder leiding van de kleurrijke Amsterdam mer van Zuidafrikaanse af komst. Eén ding heeft deze cd al voor op de vorige, 'Kids Myste ries' (Nimbus), namelijk een grotere variatie. Meer dan twin tig musici, inclusief vijf vocalis ten, werden verzameld in het Bimhuis. Op deze cd blijkt ook dat Bergin zich intensiever met het arrangeerwerk heeft bezig gehouden, al was het om die ve le artiesten te accommoderen. Het orkest klinkt daarom niet minder feestelijk en natuurlijk dan gewoonlijk, maar ook een stuk hechter. Vooral op saxo- foongebied is het genieten ge blazen met fraaie improvisaties van Paul Stocker, Tobias Delius, Daniele D'Agaro, J.C. Tans en natuurlijk de leider zelf. Bergin is erin geslaagd om een zeldza me combinatie van uitbundig heid en georganiseerde muzika liteit te scheppen. Shirley Hom - 'Here's to Love' - (Verve) Als een jazz-zangeres zich laat opnemen met een groot orkest met veel strijkers - in het boekje worden er meer dan veertig ge noemd - is het oppassen gebla zen; geven de vocaliste, arran geur en de producent zich over aan het standaard-vooroordeel dat zo'n orkest stroperig en slap moet klinken? Hoewel ik niet zou willen zeggen dat het orkest van Johnny Mandel dat vooral de melodielijn aanvullende stukken speelt, uitmunt in origi naliteit,mag geconstateerd worden dat Mandel zich goed weet te beheersen. Horn zeifis hier werkelijk op haar ontspan nen best, en de langzame bal lads, sommige zeer loom en zwoel, worden met een timing en een gevoel voor spanning ge zongen die slechts door een en kele collega te evenaren zal zijn. Het is een cd waarmee Shirley Horn bij een breder publiek kan aanslaan. KLASSIEK Kathleen Ferrfer Edition - Kathleen Ferrier (alt) met diverse begelei ders, orkesten en dirigenten - (Decca) In een doos met tien cd's (die t.z.t. ook los te koop zullen zijn) presenteert Decca voorlopig als NKV-aanbieding vrijwel het vol ledig opgenomen oeuvre van de in 1953 overleden alt Kathleen Ferrier, een zangeres met een legendarische combinatie van warmte, intensiteit en muzikali teit. Het is een imposant klank monument geworden, waaraan slechts enkele opnamen ontbre ken (o.a. Mahler's Lied von der Erde. de Kindertotenlieder en de complete Orfeo ed Euridice uit '51), maar daar staan enkele nieuwe ontdekkingen tegen over, o.a. drie liederen van Schubert in sfeervolle en subtie le uitvoeringen met Benjamin Britten aan de vleugel. De rest is bekend en heeft het zwaarte punt op Bach en Handel, en op de Duitse liedkunst, vooral van Schubert, Brahms en Mahler, maar ik blijf een zwak houden voor haar vertolkingen van Brit se volksliedjes: in het 'kleine' re pertoire blijkt de ware artistici teit. Natuurlijk staat niet alles staat op het hoogste niveau ook een zangeres is een mens maar dat valt uiteindelijk allemaal weg tegen de enorme expressiviteit van de stem zelf en tegen de be zieling waarmee Ferrier met haar instrument omging. Beide doen begrijpen waarop de diri gent als Bruno Walter (die we hier tijdens een live-recital als haar begeleider horen), zo graag met haar werkte. Gelukkig heeft men uit de oude opnamen zo min mogelijk ruis weggesneden (zo'n procédé tast altijd de stem aan), maar de pogingen de stem zo helder mogelijk weer te ge ven. hebben geleid tot een soms enigszins irritante nagalm.(PK) Op het eerste gezicht is dit een gewone borstel, maar als je er mee werkt ontdek je het 'ge heim'. Tussen de borstel en de steel zit een veer. Als je de borstel met een draaiende be weging door het haar haalt, zorgt de veer voor extra bewe ging. Hierdoor krijgt het haar meer volume en blijft een per manent langer mooi. De borstel is antistatisch, waardoor klitvor- ming wordt voorkomen. De prijs 35,-. Meer informatie: Verta 073-57 91 30. VISSPORT HOP/POPULAIR Steelheart - Tangled in Reins'- (BMG) Stevige hardrock uit Los Angeles met een knipoog naar Led Zep pelin. Vooral de spectaculaire krijszangvan Michael Matjevic roept die vergelijking op. De tien nummers op deze cd ste ken behoorlijk gecompliceerd in elkaar. Koortjes voor één teksre- gel, over elkaar buitelende gi taarloopjes, een menselijke schreeuw die naadloos overgaat in gitaristisch gegier; geen ar rangement is het kwintet te veel om de aandacht van de luiste raar vast te houden. Vraag is of de heel redelijke composities al die toeters en bellen wel nodig hebben want het gevaar van 'dichtmetselen' ligt voortdurend op de loer. (WK) Frank Zappa - 'You can't do that on stage anymore -volume 5' - (Music for nations) Hoewel Zappa ernstig ziek is, lijkt de 51-jarige gitarist/com ponist /producer/satiricus vast beraden om zijn werk af te ma ken. Met dit vijfde deel heeft hij de YCDTOSA-serie bijna vol bracht want deel zes is het laatste. Naar verluidt brengt hij ook andere voornemens ten uit voer, zoals de gitaar-cd met zoon Dweezil en de cd's die hij met zijn synclavier (een mu- ziekcomputer waarin een heel orkest is opgeslagen) wil ma ken. Bezwaarlijk aan de dubbelaar die nu ter tafel ligt, is dat de sa menhang tussen beide schijfjes geheel en al ontbreekt. De vier vorige delen konden op zichzelf staan maar deel vijf bestaat uit opnamen met The Mothers of Invention aan het einde van 'de jaren zestig en uit concertfrag- menten van de Zappa-band uit 1982 (met gitaarheld Steve Vai). Vooral op ae eerste cd is Zappa op de dumptoer. Hij heeft het schijfje volgckletterd met veel onzin zoals kleedkamerpraat, gewauwel in de bus, een feestje vanwege een jarig bandlid en een toneelstukje over de Duitse douane. Toch zit er ook veel op merkelijks tussen zoals een drumsolo van Zappa zelf, een prachtige uitvoering van 'Trou ble every day' (hoe toepasselijk) in een Newyorkse achterbuurt en Zappa's eerste soundtrack. De geluidskwaliteit is onge hoord goed ondanks dat veel opnamen met primitieve appa ratuur zijn gemaakt. Op de tweede cd staan dertien stukken die voor het leeuwedeel tijdens een Zwitsers concert zijn opgenomen. Hoewel van de meeste nummers al meer dan twee versies in omloop zijn, zijn ze zeer de moeite waard. De glansrollen worden vertolkt door percussionist F.d Mann en drummer Chad Wackerman. Het concert eindigt abrupt als er voorwerpen op het podium worden gegooid. Zappa, die in Zwitserland een keer van het podium is afgeslagen en een iaar in een rolstoel moest door- brengen, verlaat de plankieren direct en keert niet meer terug. (WK) Kim Wilde - 'Love is' - (MCA) Kim Wilde oogt als Kim Basin- ger op het kaftje van het cd- boekje. Toch moet deze cd ten zeerste worden ontraden. De muziek is afgrijselijk en lijkt op een achternamiddag in elkaar gedraaid. Bijna alles, ook het slagwerk, is opgewekt door een synthesizer. De composities hebben de diepgang van een ganzeveer op ae Kagerplassen. De neuzelige zeurstem van Kim voegt bloed noch tranen noch zweet toe aan de synthetische begeleiding. De desinteresse waarmee 'Love is' is gemaakt, werkt door tot in de teksten, die niet meer dan één lange aaneenrijging van tot de draad versleten clichés zijn. Mevrouw Wilde is de kluts vol komen kwijt. Eens een span nende new wave zangeres met hartverscheurende liedjes, nu een barbiepop die af en toe wordt opgewonden door haar platenmaatschappij.(WK) Een passie voor driehoeken? Dan zal dit badkamermeubel Futuro van Orlandi zeker aan spreken. Maar niet alleen het model is bijzonder, ook het materiaal. Dit oogt als leer en laat absoluut geen water door. Basis van het meubel is een horizontale plank die in principe door de hele badkamer bevestigd kan worden. Losse elementen, zoals kastjes, laden, spie gels, lampen enzovoort kunnen aan deze plank worden bevestigd. Meer informatie: Velt- man Holland, Bodegraven, telefoon 01726 -1 65 00. Nieuw zijn ze zeker niet. Backgammon werd al gespeeld door de Romeinse keizer Claudius en Halma werd rond 1880 in Engeland uitgevonden. Maar MB heeft ze nu ook in een reisuitvoering. De buiten kant van de cassette fungeert als speelbord en de speelstukken zijn magnetisch. Dank zij dit slimmig heidje kan nu zonder problemen in de auto of het vliegtuig worden gespeeld. De prijs ligt rond de 20 gulden. Meer informatie 030-80 96 09. met een slechts dunne slijmlaag op de schubben die we in niet vervuild water kunnen aantreffen. Vissen die zich nadat ze zijn gehaakt niet als een keukenmatje naar het lan- dingsnet laten dirigeren, maar krach tige vissen die met een paar harde ka rakteristieke kopschuddende bewe gingen gevolgd door een run probe ren uit de buurt van de hengelaar te blijven. Zo'n brasem is een pure sportvis. Ik mag er graag een dagje op vissen vanuit de boot met een niet al te lan ge hengel en het tuig voorzien van een flinke lange glasvezelpen uitge- lood als zinker. Niet dat zoiets een ab solute voorwaarde is, maar ik geniet met volle teugen wanneer ik de an tenne zich zo'n 10, 15 centimeter uit het water zie verheffen omdat de met zijn stofzuigerbek snuffelende brasem het aas heeft opgepakt en de loodjes van de bodem heeft getild. Ik weet dat er nieuwe technieken zijn met de winkle-picker of met de match-hengel. Methoden die verfijn der en vaak succesvoller zijn dan met de traditionele vaste pen. Maar meer dan bij het vissen op welke andere vissoort dan ook houd ik van die ma jestueuze bewegingen die de pen ver toont als de brasem eenmaal heeft toegehapt. Brasem is doorgaans geen treuzelaar, geen vis die steeds om zichtig het aas blijft aftasten om ver volgens uiterst voorzichtig toe te hap pen. Nee meestal pakt hij resoluut wat hem wordt voorgeschoteld, is in dat opzicht weinig kieskeurig en biedt de visser door dat doortastende gedrag een flink portie visueel plezier. U weet dus nu waarom ik van de brasem geen kwaad woord wil horen. Met water gevuld en na een poosje in de koelkast (niet het vriesvak) te hebben gelegen, is deze bijtring een verade ming voor de baby die last heeft van doorkomende tand jes. Het idee is van Fischer Price en de ijsring kost 8,95. Meer informatie: 09-32 11 62 19 35. Brasem wordt als sportvis vaak ver guisd. De karpervisser kan een gevoel van grote teleurstelling nauwelijks on derdrukken als hij heeft vastgeslagen en kort daarna bemerkt dat het aas op zijn haak is opgepeuzeld door een brasem. Een echte voornvisser zal zich al evenmin in positieve termen uiten als blijkt dat zich op zijn voerstek een flinke school eetlustige brasems heeft genesteld. Daar heb je weer zo'n ver duvelde platte, is de vaak gehoorde reactie wanneer zich kort na de aan slag een brasem aan de oppervlakte vertoont. En in een wedstrijd waarin wordt gevist op aantal met zeer dunne lijnen is de brasem ook al geen welkome gast. Want de tijd die het neemt om een flinke brasem aan een lijntje van 8 of 10 honderdste naar de walkant te drillen is de meeste concoursvissers veel te lang. Om nog maar niet te spreken van lijnbreuk als iets te hard wordt aangeslagen of als dat gebeurt wanneer de brasem juist een spurt heeft ingezet om een goed heenko men te zoeken. Nee, in al die omstandigheden is de brasem geen ai te geliefde vissoort. Toch is het voor zo ver mij bekend de enige vis die het zo ver heeft gebracht dat er een uitgestrekt meer in de Randsta'd naar vernoemd is. Over de brasem zijn legio negatieve kwalifica ties in omloop. Betitelde het schrij versduo Van Onck-Van Beurden de brasem in een van hun vele boekjes niet ooit als een luie dweil? En is hij niet meer dan eens beschreven als een echte slijmjurk? Waarom dan toch aandacht voor deze vissoort? Om de simpele reden dat de brasem een vis is die ondanks alle negatieve kwalificaties die over De brasem is nogal eens middelpunt vai te. hem zijn uitgestort ook zeker zijn po sitieve kanten heeft. Helaas zijn die al te vaak onderbelicht gebleven. Een wijdverbreid misverstand is nog altijd dat de brasem een typische seizoenvis zou zijn. die slechts in zo mer en herfst het best te vangen zou zijn. Waarop het stoelt is mij een raadsel want ik kan u verzekeren dat ik meer dan eens hartje winter in een uitloper van een van de grote Zuid hollandse plassen in enkele uren zo'n tien tot vijftien flinke brasems aan de haak kon slaan. En zelfs als het water is bedekt met een dikke ijslaag kan vooral vanuit de al wat oudere bijten soms een flink aantal brasems worden gevangen. Ze hebben het voer dat er in voorgaande i kritiek bij sportvissers. Vaak ten onrech- FOTO WIM DIIKMAN dagen werd gedeponeerd ontdekt en liggen als het ware te wachten totdat de visser er zijn paar verse maden, een luchtige vlok of een klein puntje smeerkaas presenteert. Als witvissers die met dunne lijnen vissen tegenwoordig met lijnbreuk worden geconfronteerd wordt dat in negen van de tien gevallen toege schreven aan een karper. Ik ben daar nog niet zo zeker van. Het zou best eens kunnen zijn dat het wapperende restantje nylon is veroorzaakt door een flinke brasem. En dan heb ik het over exemplaren die in de richting van de halve meter gaan. Want die zijn er in ons viswater in flinke aantal len. Gezonde bruinkleurige exemplaren Wie zijn of haar steentje bij wil dragen aan het milieu krijgt het wel steeds moeilijker. Nu gaan er al stemmen op om glas 'op kleur gescheiden' te gaan inzamelen. Gelukkig helpen fabrikanten van afvalbakken een beetje. Zo heeft Curver deze stapelbare bakken ontwik keld. De grootste bak zonder deksel met de afmetingen: 38x54,5x35,5, kost 27,95; met deksel en een afmeting van 38x54,5x25,5 kost 39,95. DOE HET ZELF Loodgieten is een vak waarvoor beroepsge richte opleidingen bestaan, hoewel er te genwoordig nog nauwelijks wordt 'lood ge goten'. Loodgieterswerk zien veel doe-het- zelvers vaak nog als te moeilijk. Toch gaat het in de praktijk om heel eenvoudige en logisch opgezette middelen en systemen. Wie een beetje handig is, kan solderen in een kwartier leren. Misschien niet meteen op het niveau van de vakman, maar goed genoeg om bij voorbeeld een koperen buis te solderen voor een uitbreiding van de wa terleiding. Van gasleiding moet je als leek afblijven: het risico van een lekkende ver binding is te groot. Solderen is nog altijd het meest toegepaste verbindingssysteem bij koperen buizen. Er bestaan ook lóielfittingen, die een mechani sche verbinding geven, maar in vergelijking met solderen zijn ze nogal duur. Onder sol deren wordt verstaan: het met soldeer ver binden van twee metaaloppervlakken waar bij het materiaal wordt verhit, maar niet tot smelten gebracht, zoals bij lassen het geval De verbindingen tussen koperen buizen en de hulpstukken (fittingen) worden 'capillair' gesoldeerd. Dit wil zeggen dat in de spleet- ruimte tussen de buis en de fitting vloeibaar gemaakt soldeer wordt 'aangezogen' en vastgehouden. Koperen waterleidingbuis wordt meestél gesoldeerd met zogeheten zachtsoldeer, dat voor zeker 50 procent uit tin bestaat. De soorten die daaraan vol doen, worden aangeduid met de codering 50/50 en 60/40. Het smeltpunt ligt rond de 220 graden. Voor huis-, tuin- en keukensoldeerwerk is zachtsoldeer (ook wel tinsoldeer genoemd) geschikt. De verbinding heefi wel een In perkte treksterkte. Als in dit opzicht hoge eisen worden gesteld, moet in plaats van zacht-, hardgesoldeerd worden, met zilver- soldeer en bij een temperatuur van rond de 700 graden. Die hitte bereik je niet met een gewone dhz-gasbrander die op wegwerp- bussen werkt. Hiervoor moet professionele apparatuur worden gebruikt... of de vak man ingeschakeld. Aan solderen komt behalve soldeer ook een vloeimiddel te pas, doorgaans een soldeer- pasta of de vloeistof S39. Dit zorgt er voor dat de soldeervlakken tijdens het solderen niet oxyderen en dat het smeltende soldeer goed over de oppervlakken in de spleet- ruimte uitvloeit. Direct daarna moeten de uitpuilende resten met een vochtig doekje verwijderd worden. Om het de doe-het-zelver nog een stuk makkelijker te maken heeft het toonaange vende bedrijf CFS onlangs een nieuw sys teem gelanceerd, Soldomat geheten. Dat zijn snelsoldeerringen die in de fitting tus sen twee koperen buizen geplaatst worden. Ze zijn loodvrij, bevatten zilver en tin en hebben een smeltpunt van ongeveer 220 graden. Die temperatuur is behalve met een brander ook met een heteluchtpistool van goede kwaliteit te bereiken. Zo gaat u te werk: Schuur buisuiteinde en de binnenkant van de fitting met schuurlinnen schoon. Breng vloeimiddel (pasta of S39) op. Voorzie ook de fitting van vloeimiddel. Verhit de buis en breng, wanneer het vloeimiddel gaat 'borrelen', soldeer op; dit is het zogeheten 'vertinnen'. Plaats de fitting en breng, na opnieuw verhitten, soldeer aan. Dit trekt vanzelf in despleetruimte. Veeg met een vochtig doekje de nog hete soldeeiresten weg, maar zorg er voor dat de verbinding onbeweeglijk gehouden wordt tot deze geheel afgekoeld is. Nooit la ten 'schrikken' in koud water. Bahco, de Zweedse fabrikant van 's werelds vermaardste verstelbare moersleutels, heeft een nieuwe uitvoering bedacht: een moer sleutel die met een simpele beweging tot pijptang kan worden omgezet. De getande bek 'pakt' in die functie pijpkoppelingen en uiteraard ook rondstafstaal met een diame ter van 5 tot 35 mm. Het beweegbare deel van de bek kan daartoe 180 graden worden omgedraaid. Met de moersleutel in norma le stand kunnen bouten en moeren tot een kopafmeting van 33 mm worden behan deld. De sleutel heeft een lengte van 255 mm en is te koop in twee uitvoeringen: ver- chroömd of gefosfateerd. De verchroomde kost 79,65, de zwart gefosfateerde 59,75.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20