Meer kinderen in geestelijke nood Huisarts onderschat eigen rol bij begeleiding kankerpatiënt 'Wij helpen alle kinderen, ongeacht hun nationaliteit' Regio 'Tandy blijft voorlopig open' Omstreden ambtenaar weg bij provincie Zuid-Holland Kinderen met diabetes krijgen meer begeleiding VRIJDAG '2 1UM 1992 Curium Oegstgeest neemt uitbreiding in gebruik Het academisch centrum kinder- en jeugdpsychiatrie Curium in Oegstgeest maakt zich zorgen over de sterk toenemende hulpvraag van kinderen. Al vijf keer achter een is er elk jaar opnieuw sprake van een groei van onge veer vijftien procent. N WESTERLAKEN Pat is verontrustend, zegt direc teur J.W. Waltz. „Het gaat maar door en we weten niet waar het eindigt. We zien depressieve kinderen, psychotische kinde- ,ren en kinderen die zelfmoord Willen plegen. Schokkend is het vaak. We weten niet of het om aangeboren defecten gaat of dat de omgeving van invloed is op het gedrag van de kinderen." Curium nam vandaag de uit breiding van de polikliniek in gebruik. Mr. C. Oomen, voorzit ter van het College van Bestuur van de Rijksuniversiteit Leiden en prof. dr. W. Daems (decaan van de medische faculteit) ver richtten samen de opening. Bij die gelegenheid merkte Waltz onder meer op dat het ouders zijn die hulp vragen, vaak na verwijzing door een arts. specialist of Riagg. „In veel gevallen wordt helaas pas con tact gezocht met Curium nadat hulp ergens anders niet toerei kend was. We kunnen spreken van een hausse", lichtte Waltz toe. Volgens hem komt dat ook omdat er meer aandacht is voor de problemen van kinderen. „Je ziet nogal eens dat kapotte hu welijken of slechte economische omstandigheden sterk op hun leven ingrijpen. In de polikliniek van Curium werken inmiddels dertig mensen die zich met kin derproblemen bezighouden." Onderzoeken Op de vraag hoe Curium te werk gaat zegt Waltz dat de kin deren uitvoerig worden onder zocht, ook al lijken de moeilijk heden niet zo ernstig. Met ou ders wordt over het kind ge sproken. Na een gesprek met de psycholoog en onderzoek door een kinderarts krijgen de ouders een advies. De schoolkeuze kan een rol spelen of wat het kind het best kan doen in zijn vrije tijd. In een enkel geval wordt opname geadviseerd. Het stafgebouw en de afde ling creatieve therapie zijn uit gebreid. Kinderen die in de kli niek zijn opgenomen worden in deze ruimten beziggehouden met muziek maken, tekenen ep schilderijen. Sinds vorig jaar heeft Curium ook een polikliniek in Gouda. Die zogenaamde 'buitenpoli' werd geopend om zo dicht mo gelijk hulp bij huis te kunnen bieden. Er werden, constateert Waltz, nauwelijks kinderen uit Midden-Holland verwezen. De polikliniek in Gouda loopt goed. Elk jaar worden er zo'n zeventig kinderenn onderzocht en in dien nodig, behandeld. Directeur Waltz sprak van daag de hoop uit dat Curium binnen twee jaar over een afde ling voor dagbehandeling kan beschikken. Die afdeling moet komen aan de overkant van Cu rium aan de Endegeesterstraat- weg. Kinderen, die behandeling zijn aangewezen, worden naar Amsterdam en Rotterdam verwezen. Waltz deed een beroep op het minis terie van WVC om op korte ter mijn een beslissing te nemen die het mogelijk maakt de afde ling voor dagbehandeling tot stand te brengen. Personeel elektronicazaak verrast door onheilstijding vakbond LEIDEN ERIC JAN WETERINCS De vestigingen van de elektro- .nicaketen Tandy in Leiden en 'Alphen aan den Rijn blijven open. Door de tegenvallende resultaten van het internatio naal opererende Canadese moederbedrijf vorig jaar, vreest de dienstenbond FNV dat alle 45 vestigingen in Nederland binnenkort de deuren sluiten. Het personeel van de met sluiting bedreigde Leidse elek tronicawinkel Tandy is echter 'vol goede moed', zei een woordvoerder vanmorgen. „Voorlopig blijven we gewoon open." In de Leidse vestiging in de Haarlemmerstraat wer ken twee personeelsleden en een wisselend aantal oproep krachten. De twee vaste krach ten werden eerder deze week door districtmanagers van Tandy op de hoogte gesteld van het naderende onheil. Per soneelsleden uit het hele land waren gisteren in Utrecht bij een waar werd overlegd met de dienstenbond FNV. „De bond heeft ons alle steun toegezegd, dus er is nog hoop"; zei een van de mede werkers in Leiden vanmorgen. Naar de eigen maatstaven heeft Tandy in de Haarlem merstraat een kleine zaak, 'die de afgelopen jaren redelijk heeft gedraaid'. De geruchten over de sluiting kwamen in de ze vestiging dan ook 'een beetje uit de lucht vallen.' „Er wordt veel gespeculeerd, om dat het in de hele elektronica- branche moeizaam gaat. Maar binnen Tandy hebben we niks gehoord." Over de toekomst van Tandy in Leiden kan het personeel niets zeggen. „Ik heb geen idee wanneer we eventueel dicht zouden moeten. Voorlopig doen we gewoon of er niets aan de hand Is." Ook in Alphen aan den Rijn heeft Tandy een vestiging, aan het Thorbeckeplein. Deze zaak was vanochtend niet voor commentaar bereikbaar. Directeur Kruijff (links) en professor Gill: „Het is belangrijk als huisarts voldoende alert te zijn op vage klachten als moeheid, lusteloosheid en ner gens zin in hebben. Evidente gevallen van kanker haal je er wel uit, maar de vroegdiagnostiek is minsten even belangrijk. Hoe eerder opgespoord des te groter de genezingskans." fOTO loek zuyderduin dag- Bijscholing voor artsen en kankerspecialisten De huisarts heeft een belangrij ke rol bij het vroegtijdig opspo ren van kanker. Maar ook in la tere stadia van deze ziekte is de huisarts belangrijk. Hij dient als vraagbaak voor de patiënten en de familieleden en moet, in ge val het mis gaat, de patiënt in tensief begeleiden als deze be sluit thuis te sterven. Huisartsen beseffen veelal niet hoe belang rijk hun rol is. Helemaal ver wonderlijk is dat niet. De ge middelde huisarts komt maar zes keer per jaar met een nieuw geval van kanker in aanraking. Vanuit de overtuiging dat een goede eerstelijnszorg veel leed kan besparen, hebben de Boer haave-commissie van de uni versiteit en het Integraal kan kercentrum West (IKW) geza menlijk een eendaagse bijscho ling voor huisartsen en oncolo gen (kankerspecialisten) opge zet. Zowel de adjunct-directeur medische zaken van het IKW, H. Kruijff, als de voorzitter van de onderwijscommissie van het IKW, professor K. Gill, haasten zich te benadrukken dat er niets mis is met de kennis en kunde van huisartsen. „Zie het als per manente scholing." Een belangrijk onderwerp van de cursusdag is de vroegdia- gnostiek, het opsporen van kan ker in een pril stadium. Gill: „Het is belangrijk als huisarts voldoende alert te zijn op vage klachten als moeheid, lusteloos heid en nergens zin in hebben. Evidente gevallen van kanker haal je er wel uit, maar de vroegdiagnostiek is minstens even belangrijk. Hoe eerder op gespoord des te groter de gene zingskans." Kruijff voegt daaraan toe dat de huisarts ook een taak heeft bij de preventie van kanker door een gezonde manier van leven en deelname aan het be volkingsonderzoek te propage- Vraagbaak Mensen bij wie kanker is ont dekt, komen veelal in het zie kenhuis terecht. De huisarts heeft ook in dit stadium een be langrijke taak. „Hij moet de pa tiënt begeleiden. Hij dient als vraagbaak, maar moet ook uit slagen van onderzoeken achter halen en vertalen." luist kanker en de behande lingsmethoden roepen veel vra gen op. Hoe groot is de gene zingskans. verlies je met che motherapie echt alle haren, mag je nog vrijen als je baar moederhalskanker hebt gehad en ga zo maar door.. Deze en talloze andere vragen en vooral ook de manier waarop de huis arts er mee moet omgaan, ko men tijdens de cursus ter spra ke. Hoewel 40 tot 45 procent van de kankerpatiënten geneest, is voor een groot aantal mensen de ziekte dodelijk. Het aantal van hen dat besluit de laatste le vensfase thuis door te maken, neemt steeds verder toe. „En dat kan alleen als de huisarts doet wat hij moet doen. Hij is onmisbaar. Niet alleen bij prak tische zaken als pijnbestrijding en zorgen voor een goede voe ding, maar ook op het emotio nele en zorgende vlak", zegt Gill. De boodschap van beide heren is duidelijk. Een huisarts die denkt dat een kankerpatiënt wordt overgeleverd aan een specialist en dus uit het zicht van de huisarts verdwijnt, heeft het goed mis. „luist een kanker patiënt heeft die huisarts nodig. Zonder hem is het gat tussen specialist en dagelijks leven veel te groot. De huisarts vult dat gat op." De cursus 'Patiënten met kanker in de huisartsenpraktijk' wordt op 19 juni gehouden in Leiden. Alle huisartsen en onco logen van Nederland zijn uitge nodigd. Druk wordt het echter niet. Er hebben zich maar zo'n 100 artsen opgegeven. Dat is enigszins begrijpelijk omdat de huisarts elke week wel een stu diedag kan bezoeken. Maar de beide heren plaatsen een kant tekening: „De geringe deelname maakt ook duidelijk dat zo'n cursus nodig is. De huisarts be seft nog niet voldoende hoe be langrijk hij is in de behandeling van en hulp aan kankerpatiën ten." Milieufederatie wil bollenpellers beter beschermen LEIDEN MONICA WCSRJNG Bollenpellers moeten beter wor den beschermd tegen de ge vaarlijke chemische middelen waarmee de bloembollen zijn behandeld. Er moeten strenge nchtliinen komen om de wetk- omstandigheden voor deze groep mensen te verbeteren. Dat vraagt de Zuidhollandse Milieufederatie in een brief aan de minister van sociale zaken. Voor de seizoenwerkers, veelal jonge mensen, is volgens de fe deratie nog veel te weinig gere geld. De komende maanden gaan weer 80 min tot hmhxk) sei zoenwerkers aan de slag in de boBenteeit Hel pellen ven de bollen gebeurt volgens de fede ratie vaak onder slechte om standigheden. De pellers zitten in stoffige schuren en dragen geen handschoenen of maskers. Dat terwijl uit onderzoek is ko men vast te staan dat maskers en handschoenen wel nodig zijn De bollenteelt staat de afgelo pen tijd volop in de belangstel ling. Hoewel volgens de milieu- fcfaih steeds dukMJker wordt dat een groot aantal van de gebruikte middelen gezond heid en milieu kan schaden, zijn de meeste middelen nog vrij verhandeldbaar. De over heid wil eerst door onderzoek de schadelijkheid van de mid delen laten vaststellen. Dat gaat de federatie te lang zaam. Er moet. zo voert de milieugroepering in de brief aan de minsiter aan. een omgekeer de bewijslast ingevoerd. Fabri kanten moeten bewijzen dat het niet gevaarlijk is en dan pas mag een middel op de markt worden gebracht. Bovendine moet haast worden gemaakt met een verdergaand onder zoek naar de gevaren waaraan bollenpellers worden blootge steld. Busbanen open voor particulieren Bussen van particuliere v ders mogen voortaan ook ge bruikmaken van busbanen voor het openbaar vervoer. Vervoer ders moeten daarvoor een ont heffing aanvragen bij de wegbe- heerder. Deze regeling geldt vooralsnog alleen in de provin cie Zuid-Holland. De ontheffing kan alleen worden aangevTaagd voor collectief busvervoer, dat de vergelijking met openbaar kan doorstaan. Leidse anesthesist helpt met stichting wezen in Joegoslavië Een hoge ambtenaar van de provincie Zuid-Holland neemt binnenkort ontslag wegens ver denking van corruptie Het gaat om het diensthoofd van de af deling bodemsanering. Onder zoek van rijksrecherche bracht onlangs geen strafbare feiten aan het licht. Toch was door de geruchtenstroom de situatie zo onwerkbaar geworden, dat bei de partijen besloten uit elkaar te gaan. De kwestie werd begin dit jaar opgerakeld door de Socialistiese Partij die over het gedrag van het diensthoofd vTagen stelde aan het provinciebestuur. De man zou bepaalde aannemers hebben voorgetrokken bij de sa nering van vervuilde bodems. Tevens ging het gerucht dat de ambtenaar op kosten van een bedrijf zou reizen. Naar aanleiding van vragen van de Socialistische Partij schakelde het provinciebestuur de rijksrecherche In. Die vond geen aanleiding om de man te vervolgen. „Conclusie is dat eventuele corruptie niet bewe zen kon worden". zegt provin ciewoordvoerder Ivar Nijhuis. Wel natduhldMIdtf de ambte naar te nauwe banden had met bepaalde aannemers „De werk situatie op de afdeling bodem sanering was dus vene van op timaal", aldus Nijhuis. Volgens hem is komen vast te staan dat geen andere ambtenaren bij de pwwiIb rijn imiuUuwi LEIDEN MEINPERT VAN DER KAAU De Leidse anesthesist dr. V.S. Rejger heeft zich het lot aange trokken van de weeskinderen in het door burgeroorlog ver scheurde land dat ooit Joegosla vië heette. Volgens hem dreigt de huidige jeugd als generatie verloren te gaan. „Behalve dat de nood nu heel erg hoog is, zal de oorlog toch ook eens ophou den. Dan moeten deze mensen klaar staan om het land weer op te bouwen. Daarom is het be langrijk dat we deze kinderen helpen", zegt de voorzitter van de Stichting Humanitaire Hulp Oorlogsslachtoffers Joegoslavië. De stichting is november vo rig jaar in het leven geroepen. Dat was vlak nadat de vijande lijkheden tussen de Kroaten en Serviërs de eerste slachtoffers hadden geëist. Een groep van de in Nederland wonende Joe- goslaven, 13.000 in totaal, be sloot om kinderen die een of beide ouders missen een gelde lijke bijdrage te geven. Elke maand gaat er van een Nederlandse bank 100 gulden naar een kind. Nederlanders adopteren als het ware een kind en het is de bedoeling dat in na volging van Foster Parents, de geldgevers gegevens van de kin deren krijgen. Tot nu toe wor den er 150 kinderen op deze manier geholpen. „Dat is een druppel op een gloeiende plaat", zegt de in het Acade misch Ziekenhuis werkende Re jger. „Er zijn volgens de statis tieken nu zo'n 1.5 miljoen vluchtelingen. We denken dat ongeveer 15.000 duizend kinde ren in aanmerking komen voor onze hulp." Rejger is geschrokken van de brieven die hij de laatste tijd krijgt uit zijn vaderland. „Men sen leven in containers en ten ten. Fr staan ziekten op uitbre ken die al sinds de eerste we reldoorlog daar niet meer zijn voorgekomen. Overal in Joego slavië is een groot gebrek aan zeep en medicijnen, middelen om die ziekten te bestrijden." De stichting zamelr behalve geld ook goederen in zoals voedsel, zeep. kleren, schoenen, kortom de eerste levensbehoef ten. Twee keer in de maand gaat er een vrachtwagen rich ting Joegoslavië, waar de goede ren bij ziekenhuizen worden af geleverd. „Het probleem bij hulpacties is dat veel goederen op de verkeerde plaatsen te recht komen. Daarom hebben wij voor ziekenhuizen gekozen. Daar hebben wij relaties. Dan krijg ik ten minste het bewijs dat spullen zijn aangekomen Op dit moment ondervindt de actie last van de boycot van Ser vië die door de Verenigde Na ties is uitgevaardigd. Gevolg hiervan is onder meer dat de overschrijvingen van de stich ting naar Belgrado zijn geblok keerd. „Wc maken dat geld al tijd begin van de maand over. Nu bleek dat op 9 juni-dat nog niet was gebeurd vanwege de boycot. Maar die geldt volgens de resolutie helemaal niet voor humanitaire hulp. We hebben daarvoor contact opgenomen met het minsiterie van buiten landse zaken om dat weer recht te breien, maar voorlopig zitten die kinderen zonder geld. Hoewel in politiek opzicht in onbruik geraakt, stond Rejger erop dat Joegoslavië in de naam van stichting zou terugkomen. „Daarmee willen we aangeven dat de hulp voor iedereen be doeld is. Wij helpen kinderen ongeacht hun nationaliteit. Wij maken geen politieke keuzes." Daarnaast bestaat de stichting behalve uit Serviërs ook uit Kroaten en Bosniërs. De al 22 jaar in Nederland verblijvende arts wil ook het liefst boven de strijdende partij en staan. „Maar wanneer men sen vragen aan welke kant ik sta, antwoord ik: 'Ik ben Serviër en dus de agressor'", zegt Rej ger met enig cynisme. „Vroeger wisten zij niet eens waar Belgra do lag. En nu denken de Euro peanen, en zeker ook de pers, dat zij precies weten hoe de si tuatie daar in elkaar zit. Het Servische volk krijgt de schuld, terwijl in mijn ogen een volk nooit schuldig kan zijn. Dat hebben we met de Tweede We reldoorlog toch wel geleerd, toen het Joodse volk de schuld kreeg. Nu weet ik wel dat het Servische leger onder leiding van de Seirvische president Milosevitsch op dit moment bloedige aanvallen uitvoert. Maar toch gaat het te ver om dat op het conto van het volk te schuiven. Ik voorspel dat ook binnen Seme straks een burge roorlog komt". Voor informatie over het adop teren van kinderen In loego- slavië kunt u schrijven naar Stichting Humanistische Hulp Oorlogsslachtoffers loegosla vlë. Prof. Meyerslaan 44, 2285 H( Rijswijk. LEIDERDORP Het St. Elisabeth-ziokenhuis in Leiderdorp is vandaag begon nen met een project dat moet leiden tot een betere begelei ding van kinderen met diabetes en nun ouders Het ziekenhuis vindt dat nodig, omdat er te weinig aandacht is voor de maatschappelijke gevolgen van de ziekte Dij kleine kinderen. Het startsein is gegrven door mr R Haas Berger, voorzitter van de Nationale Commissie Chronisch Zieken. Deze com missie kreeg vorig jaar een ont wikkelingsbudget toegewezen. Uit dat potje wordt het vier jaar durende project betaald omdat het voldoet aan de doelstelling van de commissie: het wegwer ken van de achterstand in be leidsmatige aandacht voor chronisch zieken Het aantal ge vallen van diabetes mellitus neemt de laatste jaren sterk toe, vooral bij kinderen onder de vijf jaar. Doordat de aandacht voor maatschappelijke gevolgen te kort schiet bij de liehandeling. vermindert het lichamelijk en psychisch welzijn van de kinde ren. waardoor ze weer extra ge bruik moeten maken van de medische voorzieningen, aldus het ziekenhuis. Het is dus nodig dat kinderen en hun ouders de gevolgen van de ziekte kunnen inpassen in hun leven Het project behelst informa- tiematenaal voor het gezin en hulpverleners, een betere af strmmmg en samenwerking tussen behandelaars, individue Ie begeleiding maar ook groep* ondersteuning en overleg met patiëntenorganisaties Het zie kenhuis \rrwacht dal het pro ject onder meer betere school prestaties en een betere positie in de maatschappij oplevert Maar ook andere familieleden zullen minder klachten hebben en dat leidt weer tot een „har- momeuzere gezinsstructuur."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19