'De hele wijk loopt uit' Leidse vestiging Fokker gaat door Leiden Programma wijkfeest Borrel op goede afloop Banden lek Man zwaait met pistool VRIJDAG 12 JUNI1992 15 DAGBOEK UIT ZWEDEN De plannen van Fokker om het (kantoor van de ruimtevaartdivi sie in Leiden onder te brengen lijken ondanks de dreigende ontslagen bij het bedrijf gewoon Idoor te gaan. „Die plannen blij ven onveranderd", aldus woordvoerster A. van Beusekom (van Fokker Space Systems vanochtend. Ook volgens wet houder Walenkamp (CDA/eco nomische zaken) hebben de problemen bij Fokker geen ge volgen voor de nieuwe vestiging in Leiden. Gisteren werd bekend dat het vliegtuigbouwbedrijf mogelijk [5000 tot 7000 banen verliest ais (het fuseert met de Duitse vlieg tuigbouwer Dasa. Als Fokker zelfstandig blijft zouden er mo- Jgelijk 5000 arbeidsplaatsen ver loren gaan. Een jaar geleden besloot Fok ker om in de Leeuwenhoek een kantoor voor 450 medewerkers te gaan bouwen dat volgend jaar klaar moet zijn. „Er wordt gewoon gesproken over allerlei aspecten van de 6ouw", zegt Walenkamp. Hij wijst er op dat Leiden een 'spijkerhard' con tract heeft met de vliegtuigbou wer. De Leidse plannen van Fok ker zijn een jaar geleden goed gekeurd door de raad van be stuur. Het gebouw in de Leeu wenhoek gaat 25 miljoen gul den kosten. Van de 450 mede werkers worden er 400 uit Am sterdam ovegeplaatst. De tech nische afdeling van de Fokker Space Systems blijft op Schip hol, omdat vestiging in Leiden te duur werd. Het is de bedoe ling dat nog voor de bouwvak vakantie de eerste paal voor het Leidse kantoor de grond in gaat. 'Emmers de Petruskerk uit' kostigen van de lekkende dak goten van het kerkgebouw. Het kerkbestuur heeft geen geld voor zo'n ingreep na een fraude door de ex-penningmeester. De markt wordt gehouden in en om het zaaltje naast de kerk en duurt van 10 tot 17 uur. Onder het motto 'De emmers de kerk uit' houdt de Petruskerk aan de Lammenschansweg morgen een fancy fair. De op brengst van de verkoop wordt gebruikt om de reparatie te be- 10.30 opening door wethouder Walenkamp 11.00 oud-internationals voetballen tegen old-stars 12.00 Rock en roll met That Crazy beat' 13.00 optreden senioren K&G 13.00 volksdansgroep Veseke 14.00 K&G bij de Dobbegaarde 14.00 optreden koren bij buurthuis 14.00 optreden buikdanseres 14.00 volksdansgroep Achalay 15.00 optreden Wies Cavé 15.00 turnen op trampolines door Groen-Wit 15.30 Achalay bij de Dobbegaarde 16.00 kinder-play backshow 16.00 optreden Leidse Everly Brothers 16.00 hondendressuur De hele dag: - braderie van de winkeliers - curiositeitenmarkt - demonstraties modelvaartuigen - kinderkermis - pannekoekenterras aan Joke Smitstraat 's ochtends - kindervrijmarkt bij buurthuis 's middags: - doorlopend optreden de Dorstvlegels - poppen- en marionettentheater - demonstraties modelvliegtuigen - optreden magiërs Ritsie en Rommelaar Stevenshof verwacht 15.000 bezoekers bij feest Voor bezoekers is de Stevenshof een ramp. De grootste Leidse nieuwbouwwijk is slechts bereikbaar via een veel te smalle busbrug, het lijkt er allemaal op elkaar en tot overmaat van ramp zijn de straten vernoemd naar be kende Nederlanders van wie de meeste Leidenaars nog nooit hebben gehoord. LEIDEN «GERT VISSER Maar met zulke vooroordelen moet je bij de bewoners niet aankomen. Buurthuiswerkster Elwin Mentink: „Men heeft in Leiden een beetje het idee dat de Stevenshof de andere kant van de wereld is. De wijk ligt nogal geïsoleerd en de toe gangsweg is bar en boos, dat is waar. Maar het heeft ook zo zijn voordelen. Het is een duidelijk afgegrensd gebied waar de be woners nogal op elkaar zijn aangewezen. Toen we nog geen eigen winkelcentrum hadden, organiseerden sommige straten een bus om met z'n allen naar de Torro in Wassenaar te gaan." In de Stevenshof zijn ze ge wend samen de problemen op te lossen en de handen uit de mouwen te steken. Toen de eer ste woningen werden opgele verd was daar ook alle reden toe. Bewonerscomités moesten onderhandelen over bouwfou- ten en wijkcomité's gingen aan de slag om de inrichting van hun buurt te regelen. Die sfeer is blijven hangen. „Het kost ons hier geen enkele moeite om vrijliggers te vinden", zegt Men tink met enige trots. Uniek aan de Stevenshof, zeg gen de leden van verschillende wijkorganisaties, is dat alle clubs zonder enig eigenbelang samenwerken. „En er is gewoon een heleboel te doen. De Ste venshof is een wijk in opbouw. En het aardige is dat het een echte familiewijk is. Jong en oud wonen hier." Jaloers Die saamhorigheid leidde zes jaar geleden tot een wijkfeest in de Stevenshof waar de meeste leidse buurten jaloers op kun nen zijn. Zo'n 1000 mensen kwamen af op de play-back- show de kinderspelletjes en de Stevenshofloop. En het regende nog wel. „Ik herinner me nog dat het startpistool van de wijk agent pas af ging toen de lopers al honderd meter op weg wa ren", lacht Ruud Arnoldi, met Bram de Prie een van de initia tiefnemers van het feest in 1986. Morgen heeft de zesde afleve ring plaats van het wijkfeest. Bij mooi weer, verwacht de voorzit ter van de organisatie John van der Bom zeker 15.000 tot 20.000 mensen verwacht. De hele wijk loopt er voor uit. „Het is een be grip. Mensen die normaal het weekend op de camping door brengen. blijven er voor thuis. Maar ook uit andere delen van de stad en zelfs van buiten ko men bezoekers. Zo leren ze ook de straatnamen eens kennen." Het hele winkelcentrum en plein en park er naast worden afgezet voor het wijkfeest. Zeker 1000 vrijwilligers zijn ingescha keld om het feest in goede ba nen te leiden. Kon er zes jaar geleden voor een paar duizend gulden een aardig feestje op po ten worden gezet, de organisa tie beschikt inmiddels over een budget van een kleine 25.000 gulden. Maar het einde is nog niet in zicht, de Stevenshof groeit nog steeds en het wijkfeest groeit mee. Wellicht, stellen de organi satoren met enig optimisme, heeft elke straat in de Stevens hof over enkele jaren zijn eigen braderie tijden het wijkfeest. Aan hen zal het niet liggen: „Want als het je hobby is, maakt het niet uit hoeveel tijd het kost." Lekker weer de laatste tijd voor een biertje. Thuisgekomen van het werk even bijkomen. En je kunt er nog rijk mee worden ook. Bij Amstel organiseren ze een spelletje met cijfertjes in de kroonkurken. Je kunt er een ton mee winnen. Die prijs zal wel niet in Leiden vallen, hier zijn de cijfertjes spoorloos. Wat is er nou mooier dan .1 slapende rijk worden? Met een I biertje in de hand op je balkon even ineedoen aan een spelletje van jAmstel bier. De brouwerij heeft voor een kwart miljoen piek aan 'rijzen uitgeloofd voor innaars van een bierbingo, 'éelnemers hebben een 'ingokaart met cijfers in erschillende kleuren. In de oonkurken van de flesjes itaan nummers in eveneens •erschillende kleuren. Als lummers en kleuren orresponderen met die op de ipeelkaart, kun je 'm opsturen, 'olie kaarten en zogenaamde [rijtjes' dingen mee naar de ientallen prijzen van 1000 en !50 gulden. 'ou, dan wil je wel even een atje halen bij de Digros in de •tevensbloem. Thuisgekomen iak je de kurketrekker, de 'ttokaart en rukt vol erwachting de dop van het bijpje. En... niets. Geen cijfer te ?kennen. Wat een leurstelling. Dat biertje imaakt meteen ook niet meer. daar er is nog geloof in de lensheid. misschien is het een >utje. Dus nog maar een flesje probeerd. Weer noppes. Nop kolksverlakkerij en oplichting, paar moet iets aan worden ge daan. Kwaad bel je met de su permarkt waar je het spul hebt gehaald. Bedrijfsleider Diender van de Digros meldt zich aan de andere kant van de lijn. „Juh, wat je me nou flikt. Jullie heb ben oude voorraad in de winkel staan. Bij Amstel adverteren ze zich rot met die nieuwe actie en ik koop bij jullie een krat waar geen cijfer te bekennen is." Spoedig blijkt echter dat het winkelbedrijf er part noch deel aan heeft. In ieder geval is het verkochte bier niet oud. „Er wordt hier vrijwel dagelijks aan geleverd, maar wat ze brengen hebben wij ook niet in de hand." Diender verwijst naar de distri buteur Dirck III uit Lisse. Deze firma brengt het bier naar de Digros, en zou dus wel eens de bosdoener kunnen zijn. Woord voerder Okkers van deze firma heeft evenwel ook een heel aan nemelijk verhaal. De firma wordt ruim tevoren op de hoog te gesteld van acties van brou werijen. „Dan maken we perst de oude voorraad door. Bij het begin van de actie zijn we er doorheen en kunnen we de spe ciale flesjes uitzetten. Op dat moment wordt de consument pas ingelicht." Fop Waarom de flesjes in Leiden dan geen cijfertjes hebben, weet Okkers ook niet. „Misschien staat er een oude voorraad in de rekken." Hij gist nog even ver der: „Met dit warme weer kun nen de brouwerijen de vraag amper aan. Misschien hadden ze te weinig doppen voor de pijpjes. Ik weet het niet hoor, maar dat moet je maar eens na vragen bij Amstel." Nou. dat doen we dan maar. Een telefoontje naar het hol van de leeuw, waar die volksverlak kerij is bedacht. De Heineken- brouwerij in Zoeterwoude. waar ook Amstel wordt gemaakt. Daar meldt zich de coördinatri ce van de actie. Ze moet erg la chen om de commotie. Nee, doppen waren er genoeg, daar wordt van tevoren wel rekening mee gehouden. Van fopperij is evenmin sprake. „We hebben absoluut niet de intentie de consument te belzazeren". Dop De resultaten zijn er dan ook naar. Dagelijks worden postzak ken vol met bingokaarten en bijbehorende doppen aangele verd in Zoeterwoude. „Het is een groot succes, die actie. En blijbaar was het niet al te moei lijk om een rijtje te krijgen." Maar wat is cr dan in vredes naam in Leiden aan de hand. Mag die stad niet meedoen om dat ze in Zoeterwoude bijna een thuiswedstrijd speelt? Het ant woord is even afdoende als een voudig. „Het moet een misver stand zijn. maar die actie is af gelopen. We zijn in april begon nen met een negen weken du rende actie en die tijd zit erop." Mogelijk dat de uiterste inzend - datum (15 juli) de mensen in verwarring heeft gebracht. „We hebben de inleverdatum wat verderop gelegd omdat we de klant de tijd willen geven zijn krat bier rustig leeg te drinken." Een suggestie heeft de woord voerster nog voor teleurgestelde bierdrinkers die het grote kapi taal aan hun neus voorbij zagen gaan. „Ie kunt natuurli)k ook ruilen met de buren." Wel even wachten tot u weer nuchter bent. want daar komt zo ruzie van. Ruilen doet huilen. (RK) REDACTIE LOAAAN LEEEMANS EN Vakantie, pure vakantie is dit. Het bungalow park Tan urn Strand is ruim. groen en bovenal rustig. De hou ten bungalows. skepparstugor in het Zweeds, blij ken een verklein de versie van het gemiddelde Zweedse woon - huis dat we onderweg zagen. Op verschillende plaatsen zijn Nederlanders te ontwaren. Ze zijn met alle oranje slingers en rood-wit-blauwe vlaggen stuk voor stuk duidelijk herkenbaar in hun Hollandse huisjes. Dat zou wel eens een groot oranje feest kunnen worden, de ko mende dagen. En bij een ver loren wedstrijd zijn er in ieder geval genoeg schouders in de buurt om op uit te huilen. Deze day before' de eerste Nederlandse wedstrijd, staat in het teken van bijkomen van de reis en voorbereiden op wat komen gaat. Op de dag van de wedstrijd is het vroeg afreizen geblazen naar Göteborg om dat anders absoluut geen plek je in de stad meer is te vinden om de grote touringcar te stal len. Het is al weken hoogzomer in Zweden. Dick Chatelain en Barry van Hofwegen rijden met felrood verbrande neuzen tussen de houten huizen door. Een aantal bewoners van het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk verblijft momenteel in Zweden om de poulewedstrijden van het Nederlands elftal bij te wonen. Onze verslaggeefster WILLEKE HEUKOOP heeft zich bij de groep aangesloten Vandaag de tweede aflevering van haar dagboek. Rob Sint Ni- colaas. Sin terklaas voor intimi, komt al helemaal niet meer in de zon en Re- ne Mauser zit gebakken on der zijn Hup- Holland pa raplu. Alleen factor zes kan nu nog voor komen dat blaren en vellen het beeld straks bepalen. Niet dat iemand ermee zit. Zo'n rood hoofd hoeft straks alleen nog maar met wit en blauw te worden op geschilderd om tot levende nationale driekleur te worden gepromoveerd. Buschauffeur Sjaak, met Limburgs accent, zorgt voor de nodige verontwaardiging als hij beweert zijn doedelzak mee te nemen naar de wed strijd Nederland-Schotland. Dat gaat er niet goed in bij de Oranjebrigade. Wie Schotland bejubelt moet maar ergens an ders gaan zitten. De doedelzak zal dus wel thuisblijven want een betere plek dan op de roelstoeltribu- ne bestaat er doorgaans niet. tenzij je de koning van Zwe den bent. of anderszins hoog geplaatst. Sjaak gaat dus mee. maar zonder doedelzak. Morgen meer over de dag waarop Nederland voor het eerst in actie kwam. Kerken op zaterdag open Een aantal kerken in de Leidse binnenstad is op de vier zater dagen in juli van 11 tot 16 uur geopend voor het publiek. In het kader van het thema 'Langs Leidse kerken' worden er con certen. rondleidingen en ten toonstellingen gehouden Deel nemende kerken zijn de Hoog landse Kerk. de Hartebrugkerk. de Lokhorstkerk, de Lutherse Kerk. de Marekerk, de Pieters kerk en de Waalse kerk. werd geluidsaparatuur ont vreemd. De daders kwamen binnen door een ruitje in te slaan. Op de goede afloop werd nog een borrel gedronken, want de eigenaar vond aangebroken flessen wodka en whiskey. Bij een inbraak in een café-res taurant aan de Steenstraat heb ben onbekenden gisternacht onder meer een bedrag van 750 gulden buitgemaakt. Verder Politie grijpt twee schutters De politie heeft gisteravond op de Gooimeerlaan twee mannen aangehouden die waren betrok ken bij een schietpartij in Den Haag. Uit de Hofstad kwam hei verzoek aan de Leidse politie om uit te kijken naar een wagen met het duo. Na het afvuren van wat kogels waren ze er van door gegaan richting Leiden. Agenten zagen op de Gooi meerlaan een wagen rijden die voldeed aan het signalement. Ze zetten de achtervolging in. maar ondervonden hierbij hin der van een andere auto die de politiewagen probeerde af te stoppen zodat de voorste wagen weg kon komen. Toch konden beide wagens tot stoppen wor de gedwongen. Agenten arres teerden met getrokken pistool een 19-jarige Leidenaar en een 33-jarige Amsterdammer. Bei den zijn in de loop van de och tend naar Den Haag overge bracht. Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op don derdag banden lekgestoken van vijf geparkeerde auto s aan de Opaalstraat. Volgens de politie is dit waarschijnlijk met een mes gebeurd. De meeste gedu peerden hebben inmiddels aan gifte gedaan bij de politie. Van der Scheur met tuinders in Gorlaeus Het Algemeen Verbond van Volkstuinders in Nederland komt morgen in Ixridcn bijeen. Voorzitter van de bijeenkomst in het Goriaeuslaboratorium is oud-vakbondsman Jaap van der Scheur. De Leidse wethouder van recreatie. A. van Bochove. houdt bij de opening om kwart over tien een toespraak. Een 44-jarige Leidenaar is van nacht aangehouden in zijn wo ning aan de Morssingel. De man liep rond half vier met een vuurwapen te zwaaien op het station. Taxichauffeurs die de politie waarschuwden, gaven een zodanig signalement dat de agenten wisten om wie het moest gaan Huiszoeking bij de verdachte leverde een alarm pistool op. waarna de man is gearresteerd. Je kunt kratten bier inslaan wat je wil, maar cijfertjes in de dop zijn in Leiden niet meer te vinden. Dat wordt ruilen met de buren. fOTO HIELCO KUtPtRS AGENDA ROY KLOPPER TEL 161444 VRIJDAG 12 JUNI L*K)*n Klaverjassen. |Okeren en sjoeten txi Spe*'tuinve*en.gifig StewmnoT. C. van B'uggepad 2. aanvang 20 15 Noordwijk Bonsai show met demonstratie snoer en. Far East Bonsai Centre Kraa«er slaan 30 van 9 00 tot 12 00 uur F .etsverdaagse over 15 of 30 km. stari vanaf het poi<t«turMu. Dumwe- «er ng. tussen 18 00 en 19 00 ujr Cabaretprogramma 'Safe Settel door het Safe Set Promo?, el earn. Jom Cert'um. Wetermgmoe 2. aanvang 21 00 uur SwngaejnO.georg door Homojonge- rendrsco 'Oe Rare Boren", Jo>n. we dagen. re<i«e<Htr>fd JoppC Op Koudenhoorn. om 16.00 ZATERDAG 13 JUNI Le«den Romme'mart.r ,n Vondel 16e V eoB-renma'.tdOorlmaers «•act .an 9 00 tot 16 00 uur Open dag gehand.captensport. org BOSK (motor-sch genard.caoten), .r de Mytylschool. Ba uw» VapMMg. tussen 1000 en 16 00 uu» Organisatoren en initiatiefnemers van het wijkfeest in de Stevenshof. V.l.n.r. zittend: Jaap Visser, Bram du Prie en Ruud Amoldi. Staand: John van der Bom en Elwin Mentink. foto»holvast

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15