Leiden Regio NOG 72 UUR Weer ruzie over oude 'Elisabeth' 'Met meer geld krijg je betere leraren' 'Hier lopen de pioniers van sociale vernieuwing' Oude Leidse films bij Energiebedrijf VRIJDAG 12 JUN11992 Wijkfeest /irOe wijkverenigin- I O gen in de Stevens hof verwachten morgen 15.000 bezoekers tijdens hun wijkfeest Zeildagen st Warmond staat het I weekeinde in het teken van de Westlander Zeildagen, races tussen oude vrachtvaarders Curium q Het academisch I Z/ centrum kinder- en jeugdpsychiatne Cunum in Oegstgeest maakt zich zorgen over de sterk toe nemende hulpvraag van kinderen redactie janet van d L FANGMANN ROY KLOPPER N LEEFMANS ERNASTRAATSMA GERT VISSER (ch(d WIM WEGMAN *071-161417 De verbouwing van het voormalige Elisabethziekenhuis aan de Hooigracht dreigt opnieuw te worden vertraagd. Buurtbewoners verzetten zich met steun van de gemeen te tegen de laatste plannen van projectontwikkelaar Erica om in het complex een zwembad en een aantal winkel tjes onder te brengen. Erica wil in het complex 85 appar tementen voor ouderen maken, in de prijsklasse van 2,5 tot 3,5 ton. leiden «gert visser Er wordt al twee jaar onderhan deld over de verbouwing van het complex waar nu tijdelijk studenten in zijn onderge bracht. Enkele weken geleden heeft Erica zijn laatste plannen aan de gemeente ontvouwd. Daarin wordt de kapel achter het voormalige ziekenhuis ge handhaafd. In de kapel is een zwembad gedacht. ,,Ik heb vreselijk moeten la chen om de bezwaren van de buurtbewoners", zegt directeur F. Swaak van Erica. Hij legt uit dat het gaat om een niet-com- mercieel zwembad dat uitslui tend gebruikt kan worden door de bewoners. „Omdat ouderen nu eenmaal gebaat zijn bij re gelmatig zwemmen." Maar de buurt wil dat de ka pel wordt afgebroken en dat er op die plaats een parkje wordt aangelegd. De buurt wordt ge steund door de gemeente die de projectontwikkelaar inmiddels heeft laten weten dat zijn plan nen onbespreekbaar zijn. Ook de gemeente ziet meer in de aanleg van een parkje. Het is niet het enige onder deel van het verbouwingsplan waarover onenigheid bestaat. Ook over de winkeltjes die Erica op de begane grond heeft ge dacht, is de buurt niet bijzonder enthousiast. Directeur Swaak: „Je moet dat zien in het ver lengde van die appartementen voor ouderen. Ik denk aan een kapsalon, een stomerij, mis schien een seniorenwinkel. Bo vendien, winkeltjes aan de Hooigracht, dat kan toch geen probleem zijn." Volgens Swaak zouden appartementen op de begane grond zo goed als on verkoopbaarzijn. De verbouwing van het com plex lijkt door de laatste me ningsverschillen nog veel langer op zich te laten wachten. Swaak laat blijken er onderhand ge noeg van te krijgen. Hij praat al twee jaar met gemeente en buurt zonder dat dit tot concre te resultaten heeft geleid. Swaak zegt te hopen nog dit jaar een bouwvergunning van de gemeente te krijgen voor zijn plan. Op dit moment wonen er 200 studenten in. Zij gaan er op 31 december uit en voor die tijd moeten Erica en de gemeente overeenstemming hebben be reikt over het plan. Gasdeskundige Henk van den Berg bij het schaalmodel van de stedelijke lichtfabrieken, dat morgen bij het EWR is te zien. foto hink bouwman In stukjes zijn ze gevonden: ou de films over Leiden. Inmiddels zijn de stukjes weer aan elkaar geplakt en morgen zijn de films te zien tijdens de open dag van het energiebedrijf aan de Lan- gegracht. De beelden zijn opge nomen in 1033 en 1919 i en van de films gaat over een mo bilisatie-oefening op het Schut tersveld, waaraan ook het toen malige waterbedrijf meedeed. „De films zijn nooit eerder ver toond". zegt een medewerker van het energiebedrijf niet zon der trots. Niet alleen het Leidse gebouw van de Energie- en Watervoor ziening Rijnland is morgen van 10 tot 15 uur open voor het pu bliek. Ook andere kantoren houden open dag. Er worden demonstraties gegeven van de activiteiten van het energiebe drijf en er is informatie verkrijg baar over allerlei zaken die mn distributie van energie te ma ken hebben. In het kantoor in Leiden aan de Langegracht is voor het eerst sinds 1948 een werkend schaalmodel te zien van de voormalige stedelijke lichtfa brieken. Daar werd door het verhitten van steenkool 'stads- gas' geproduceerd. Het model werd voor het eerst gebruikt tij dens het 100-jarig bestaan van de Stedelijke Uchtfabrieken. Het is daarna onder beheer ge komen van de Leidse 'gasdes kundige' Henk van den Berg. die het model de afgelopen da gen bij de EWR weer heeft op gebouwd. Bezoekers kunnen ook een kijkje nemen in de centrale con trolekamer en er zijn demon straties met hoogwerkers en ka- belmeetwagens. Een kijkje on der de grond, op het naastgele gen parkeerterrein, maakt dui delijk hoeveel leidingen, kabels en buizen er in leidse bodem liggen. Verder rijdt der de energie wordt geleverd door zonnecollectoren. De activiteiten in de andere kantoren, aan de van der 'egtstraat in katwijk en de Vuursteeglaan in üsse, zijn toe gespitst op voorlichting over het gebruik van energie en het aan schouwelijk maken van appara tuur van het energiebedrijf die iedereen thuis in de meterkast heeft staan. Bij het kantoor in Aiphcn aan 0e Rfyn aan de Mna Bemhardlaan kunnen bezoe kers ook een kijkje nemen in de milieubus en de ontvangsta tions voor gas. elektriciteit en Stakende leerkrachten Gymnasium kunnen rekenen op steun leerlingen leiden emiel fangmann Fietsendieven gepakt het leiden De politie heeft afgelopen nacht drie Oegstgeestenaren (16, 17 eri 18 jaar) aangehouden na diefstal van een fiets Stationsplein. Medewerkers van de NZH zagen twee mannen aan een fiets morrelen en tipten agenten. Die konden twee man nen aanhouden onder het spoorwegviaduct van de Rijnsburger weg. Een derde man bemoeide zich met de aanhouding en gaf een van de dienders een klap in het gelaat. Ook hij werd meege nomen naar het bureau. „We krijgen slechte leraren als ze niet goed meer worden betaald", laat een vrolijke Suzanne uit de vierde klas van het Stedelijk Gymnasium onomwonden weten. En als je voor zo'n opmerking ook nog vrij krijgt is dat mooi meegeno- De scholieren kregen gisterochtend pas aan het begin van de derde les te ho ren hoe groot de lerarenstaking fs, waar mee de salariseisen kracht worden bijge zet. Dat leidde rond tien uur tot enige chaos. De ouders waren door de school een dag eefder per brief ingelicht over de stakingsdag van de leerHachten. Dus namen sommigen het zekere voor het onzekere en gingen naar huis, of kwa men helemaal niet opdagen. Op de school aan de Fruinlaan lijkt ie dereen de staking te steunen, al vindt een van de conrectoren 'het een beetje te veel worden'. Maar de actie slaat vol- gens rectrix M. Smits juist op het 'gym' aan, omdat daar extra veel jonge leraren zijn, die in hun portemonnee worden getroffen. „De school is nogal gegroeid." Het 'Gym' ligt bijna plat, na tienen gaan maar een paar lessen door waarin proefwerken worden afgenomen. In de lerarenkamer blijkt tegen half elf grote actiebereidheid. Leraar klassieke talen I. Toorenaar telt op een lijst 37 docenten die de actie steunen en lid zijn van een vakbond. F. van Zevenbergen, leraar na tuurkunde: „Op mijn leeftijd zit ik aan mijn maximum. Maar jonge natuurkun- deleraren zijn bijna niet meer te krijgen, ook geen invallers, net zo min als voor Ze kiezen voor het bedrijfsle ven dat veel beter betaalt." Ook C. de Zoeten van de sectie Nederlands steunt de actie, al gaat het niet om zijn salaris. Bij de talen is het nog geen probleem om een leraar te vinden. „Maar de salarissen zijn te laag. Jonge leraren redden het als ze een verdienende partner hebben. Je spaart, kinderen krijgen stel je nog wat uit." De leraren trokken gisteren in kara vaan door de Kagerstraat waar veel scho len zitten. Het gaat om een aantal eisen, laat A. Lub van de vakbond NGL via de geluidsinstallatie weten. De bonden wil len dat minister Ritzen 700 miljoen uit trekt om de salarissen te verhogen van beginnende leraren, ondersteunend schoolpersoneel en invallers. Daarmee komen ze gelijk met de ambtenaren. De Agnes-scholieren - en die van het naburige Visser 't Hooft Lyceum - heb ben tot hun teleurstelling maar een uur tje extra vrij om de staking U) tr wonen In tegenstelling tot het gymnasium wordt er verder gewoon doorgewerkt. De docenten van het Stedelijk gaan nog naar de grote bijeenkomst in Amster dam. Waarom houdt eigenlijk alleen het Stedelijk een grote staking? Coördinator W. Claas: „De vakbonden vroegen om één school per regio, en het sloeg bij ons enorm aan." En andere Leidse scholen hadden redenen om beperkt of niet aan de staking mee te doen. Het Bonaventu- ra viert deze week zijn 65-jarige bestaan en feestte, terwijl op het Agnes gisteren de uitslag van de eindexamens moest worden bekendgemaakt. Reclame voor Leiden leden. De gemeente Leiden pro beert deze zomer met spe ciale acties toeristen naar de stad te krijgen. Als thema wordt daarbij onder meer ge bruikt: 'Leiden, de bloem van de randstad'. Zo is op de Flo- riade in Zoetermeer een ver kleinde versie te zien van de historische Clusiustuin van de Hortus Botanicus. Muse um De Lakenhal verzorgt twee tentoonstellingen met beeldende kunst en poézie in het teken van de bloem. Verder wordt de Hoorn brug met bloemen versierd en zijn er tot september the- m.mi.iiklcn Op hel SlliltÉ1 plein. Om toeristen attent te maken op de activiteiten wordt op de A4. ter hoogte van Roomburg, een promo tiebord geplaatst Verder is een speciale folder ontwik keld D 'Ancona onder de indruk van ouderenproject Zijloever leiden wim koevoet „Zo sjiek word je nooit meer opgehaald", zegt de chauffeur tegen de bejaarde vrouw uit de Anna van Saksenstraat. Hij doelt daarbij niet op de Sterbus waarmee hij de Leidse komt ha len voor de dagelijkse rit naar steunpunt De Rondedans aan de Julianastraat. De chauffeur heeft het over de persoon die deze ochtend met hem is mee gereden: Hedy D'Ancona, de PvdA-minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur. „Ik heb al veel rapporten ge lezen over over het project 'Zorg op maat' voor ouderen maar ik wilde met eigen ogen zien hoe en of het werkt", verklaart de bewindsvrouwe onderweg naar de Rondedans haar komst naar Leiden. In de Rondedans kun nen hulpbehoevende bejaar den, evenals in het andere steunpunt de Zijloever aan de Lage Rijndijk, terecht voor ver schillende activiteiten, maaltij den en een zinnige dagbeste ding. Hulpbehoevende ouderen kunnen op deze wijze langer thuis blijven wonen. „Prachtig", vindt ook de chauffeur van de minister, die wat doelloos achter de Sterbus aantuft. „Zelf moet ik er ook niet aan denken dat ik een be jaardenhuis in moet. Dat lijkt me te veel op het voorportaal van de dood." Informeel Ellen Tempelman, wijkver pleegkundige en lid van het co- ordinatieteam heeft alles rond het bezoek zo informeel moge lijk willen houden. „Aanvanke lijk leek het niet mogelijk om we wilden hier geen hele dele- Hedy hier alleen te Hijgen. Er gatie hebben.zegt ze. „Er is moesten ook mensen van de ook geen protocol, ik heb niets provincie bij omdat die nu een- op papier staan. De familiele- maal de subsidie verleent. Maar den van de ouderen bij wie He dy over de vloer komt, zijn dan ook niet uitgenodigd. We heb ben ze wel ingelicht. De bood schap was dat ze niet moeten denken dat hun moeder in de war is als ze vertelt dat de mi nister haar is komen afhalen." D'Ancona heeft vijf minuten over om wat van haar indruk ken bloot te geven. „Het is bijna ongelooflijk dat door dit project ook zwaar hulpbehoevende mensen thuis kunnen blijven wonen. Er zijn er bij die op het eerste gezicht alleen nog maar in een verpleeghuis terecht kunnen. Gelukkig hoeft dat op deze wijze niet. Het is me ook opgevallen dat de ouderen zelf niet anders willen." Onbetaalbaar De minister roemt de discipline die de vrijwilligers opbrengen. „Zij hebben nog meer verant woordelijkheidsgevoel dan mensen die betaald werk ver richten. Ze kunnen gewoon niet wegblijven. Ze zijn letterlijk on betaalbaar en onvervangbaar." De minister heeft deze och tend een vreemde tegenstelling bespeurd. „Beroepskrachten in de ouderenzorg worden slecht betaald en vinden daarom dat ze ondergewaardeerd zijn. Toch waardeer ik ze buitengewoon. Ik kan daar in hun ogen alleen maar met méér geld blijk van geven. Vrijwilligers krijgen hele maal geen geld maar vinden wel dat ze worden gewaardeerd Tempelman: „We zouden ei genlijk een budget moeten heb ben voor een dagje uit met de vrijwilligers. Dat verstevigt de band nog meer. De wijkverpleegkundige be gint te stralen als D'Ancona zegt: „Voor mij staat nu vast dat ouderenzorg de meest vernieu wende tak in het welzijnswerk is. We hebben onze mond vol van sociale vernieuwing maar hier lopen de pioniers. De men sen achter dit project hebben lef getoond door het geld niet te besteden aan 60 bedden in een jfpkn•ghms maar door het zo te gebruiken." Dan beginnen de Leidse Lease Dagen» Uniek evenement voor de zakelijke njder Ruim 80 auto's staan klaar voor een proefrit» De allernieuwste personen- en bedrijfswagens 15,16 en 17 juni 14.00 - 20 00 uur Terrein naast het AC-restaurant (bij de A4) in Leiderdorp Meer informatie? Bel Kamsteeg Auto Lease 071-31 74 36 DE GROOTSTE SHOW NA DE RAI! Gespannen dag in slachthuis Het leidse slachthuis heeft gisteren 13Ó0 schapen geslacht en 96 runderen. Dit gebeurde in het kader van het islamitische offerfeest De hele dag zijn twee agenten van politie In de weer geweest om ruzies in de kiem te smoren. Volgens een woordvoerder van de po litie zijn er geen grote ongeregeldheden geweest, hoewel er wel een explosieve sfeer ning. „Men was het niet altijd eens met de volgor de van slachten." Samen met minister Hedy d'Ancona in de bus. „Zo sjiek word je nooit meer opgehaald. 'HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13