'We vullen elkaar goed aan' 'De meeste kijkers hebben geen idee hoe hard ik moet werken' RTV SHOW VRIJDAG 12 JUN11992 10 Tweede cd Angela Groothuizen en poppartner 'Rude' Mulder AMSTERDAM KEES GROENENBOOM De Nederlandse pop groep Angela and the Rude, gefor meerd rond Angela Groothui zen en Ruud Mulder, bracht on langs de tweede cd uit, 'Walking on Water'. De groep speelt op het ogenblik op verschillende plaatsen in Nederland en is 28 juni te horen op het Haagse Parkpop. Angela Groothuizen solo is aanstaande zondag te zien als presentatrice van het popfestival in Spaarnwoude. Hoe de wisselwerking tussen Angela Groothuizen en Ruud Mulder, alias Angela and the Rude, verloopt, kunnen ze niet precies uitleggen. Mulder: „We vullen elkaar aan, Angela is veel extraverter dan ik. Ik ben vrij rustig." Angela: „Als Ruud op een gegeven moment naar links helt, zal ik net naar rechts hel len en andersom. Het is moei lijk ondeiywoorden te brengen hoe die samenwerking precies verloopt." Een gesprek met het tweetal geeft in elk geval enig inzicht. Angela (32) voert het woord, 'The Rude' (39) luistert vooral, instemmend zwijgend. De mu zikale samenwerking begon vier jaar geleden, al kennen ze el kaar veel langer. Mulders ach tergrond is die van gitarist bij Spargo, Angela Groothuizen be gon ooit als Dolly Dot. „Op het eerste gehoor lijken dat heel an dere smaken, maar het'bleek al snel dat wij het zelfde dachten over muziek", zegt Mulder. „We hechten allebei aan songs, aan de ouderwetse son^tructuur met een couplet, een refrein en een solo. En met een tekst die ergens overgaat." Singlekeuze Twee jaar na het debuutalbum 'Young souls' verscheen vorige maand 'Walking on water', een verzameling van dertien songs die wortelen in de Amerikaanse rock. Melodieuze, goed in het gehoor liggende composities zonder veel poespas, met een centrale rol voor ae gitaar en de vocalen. Opvallend is Groothuizens te rugblik op haar Dolly Dots-pe- riode, 'Back to the real world'. Ze heeft in het nummer, dat is uitgebracht als single, met op zet de sound van de meiden band nagebootst. Het nummer is niet representatief voor 'Wal king on water' en Mulder en Groothuizen zijn dan ook niet enthousiast over de singlekeu ze. „Misschien lag die wel het meest voor de hand, maar een beetje meer guts van de platen maatschappij zou af en toe best handig zijn", vindt Mulder. Aan de tekst van 'Back to the real world' heeft Angela niets toe te voegen. „In elk interview komt het onderwerp Dolly Dots terug. Ik dacht: als ik nu eens in een liedje kan verwoorden hoe het was, dan ben ik daar mis schien meteen van af. Ik kan het verder moeilijk uitleggen. De DoUy Dots is voor heel Neder land een begrip, maar voor ons bestond het eigenlijk niet. Voor mij bestaan alleen die vriendin nen met wie ik zoveel heb mee gemaakt. Verder staat alles in het liedje: misschien waren we verdwaald tussen het begin van de regenboog en de pot goud aan het einde, misschien was het allemaal bedoeld om vrien dinnen te zijn en was de rest overbodig. We zijn er' in elk ge val goed uitgekomen." Groothuizens teksten zijn op deze cd zeer persoonlijk, veel meer dan die van de andere tekstschrijvers op 'Walking on water'. „Ik vond dat mijn tek- Live concert Springsteen op RTL Radio RTL Radio heeft de exclusieve uitzendrechten verworven van een live concert dat Bruce Springsteen vorige week in Los Angeles heeft gegeven. RTL Ra dio zendt dit optreden morgen van 20.00 uur tot 21.00 uur uit. Springsteen gaf het concert voor een kleine kring genodig den, ter voorbereiding op zijn wereldtournee die op 15 juni in Stockholm begint. Het optre den, dat de titel 'the Rehearsel' droeg, werd in de Verenigde Staten door veel stations live uitgezonden'. ..Bruce Springsteen past pre cies in ons formaat met veel Classic Hits", zegt Mare Jacobs, hoofd van RTL Radio. „Ik hoop CLOSE UP Boudewijn Büch maakte rondreis door Canada Komende maandag, na de uit zending van de eerste aflevering van een verslag van een reis door Canada, ligt heteerste boek van Boudewijn Büch met tv-ervaringen in de winkels. Ti tel van het boek: Eenzaam. Büch liep al langer rond met het plan een boek te schrijven over zijn ervaringen met het maken van tv-programma's. „De meeste kijkers hebben er geen idee van hoe hard werken het is om zo'n serie te maken. 'Die Büch maakt lekkere vakan tie-reisjes terwijl hij voor zijn werk op pad is', denken-ze. Al leen de kenners zien hoe je je steeds weer moet inspannen om de obstakels te omzeilen, die je op iedere reis weer tegen komt." Büch maakt zijn reizen an derhalf jaar voor het tijdstip van uitzenden. Büch: .Afgelopen weekeinde ben ik net terugge keerd van reizen naar Tonga en Niue, eilanden in Oceanië. Ik heb ook al opnamen liggen van twee weken filmen in Suriname. Die beelden zullen pas in de herfst van volgend jaar op tv ko- De popgroep Angela and the Rude is geformeerd rond Angela Groothuizen en Ruud Mulder. sten op de vorige cd veel te al gemeen waren. Het is begon nen met 'Restless heart'. De eer ste cd was net uit, ik was dertig geworden dat jaar, de zomer kwam en ik werd wild. Ik ging opeens stappen, wat ik nog nooit gedaan had. Heerlijk, als ik van het ene afspraakje kwam stond het volgende vriendje al weer op het antwoordappa raat." „Ik dacht: als je over jezelf wilt schrijven, waar moet je het dan over hebben? Het was zo'n zwoele dag, de deur van mijn grachtenpandje stond open, ik lag zo tegen dat hekje aan en keek naar een jogger die zich vreselijk in het zweet aan het werken was. Toen dacht ik: pro beer die sfeer van Amsterdam te geven. En voor ik het wist was de tekst van 'Restless heart' er. We hebben er een tango van ge maakt. Die sensuele, geile mu ziek past er goed bij." Groepsgevoel Sensueel is ook 'No one can stop us now', dat niet door Groothuizen is geschreven, maar dat toch heel authentiek klinkt. De zangeres kreeg het liedje aangereikt door een goe de vriend, die het in een mistroostige bui voorzong. „Hij zong het zo mooi en verdrietig. Ik heb geprobeerd het op die zelfde manier te zingen. Het nummer zoals het op de plaat staat is opgenomen nadat we het een keer hadden geoefend, Ruud zoekend naar akkoorden, ik zoekend naar hoe ik de woor den het beste kon plaatsen. Ruud speelt op oude snaren en dat hoor je ook, maar ik denk niet dat we deze opname nog hadden kunnen overtreffen." „Ik heb ook wel wat met de tekst. Je staat op het punt om met elkaar te gaan vrijen maar je doet het net niet. Alsof je de tekst in iemands nek zegt; ogen dicht en een paar leuke vriend jes voor het geestesoog, zo heb ik het gezongen." Hoewel andere leden de groep bestaat verder uit Remko Deijl (bas), Pieter de Bruin (toetsen), Mare Stoop (drums), Tjeerd van Zanen (gitaar) en Perla den Boer (achtergrond zang) ook composities heb ben geleverd aan 'Walking on water', beschouwen Groothui zen en Mulder Angela and the Rude, als een duo met begelei dingsgroep. „Maar wel een be geleidingsband met een groeps gevoel." Mulder: „De band speelt vier of vijf maanden per jaar, daar naast is iedereen vrij om te doen wat hij wil. Het is dus niet een groep die dag en nacht bij elkaar is. Verder kiezen j\ngela en ik de liedjes." Angela: „De mocratie werkt niet in een groep. Als ik een idee aan Ruud geef, maakt hij het sterker. Als je er in een groep mee gaat stoei en, blijft er niets van over." In de informatie bij deinieu- we cd wordt trots de naam van het nieuwe management in Amerika vermeld. „We hadden onze laatstt rondgestuurd' huizen. „Je kent dat wel: cd'tje, videootje, poster. En Michael Bamett belde op, omdat hij ons wel interessant vond." „Als hij er nu eens voor kan zorgen dat we een tourneetje kunnen doen in Amerika, of een videoclip kunnen maken zon der dat we allebei failliet gaan. Dan worden we" in elk geval ge hóórd in het buitenlandWant daar gaat het om. Kijk, als ze zeggen: het is niks, prima. Als ze het dan in elk geval maar een keer gehoord hebben. Nu gaat het nog zo dat je eerst moet wachten tot je hier in Neder land een hit hebt voordat je cd in het buitenland wordt uitge bracht." „Natuurlijk zit de wereld niet te wachten op twee dertigers die muziek maken. Het is al bij na onmogelijk om hier in Ne derland op te treden. Maar wat me wel eens tegenstaat is dat el ke middelmatige buitenlandse popgroep die naar Nederland komt vier of vijf keer kan optre den en dan nog voor een paar concerten doorreist naar Duits land. Daar zitten groepen bij die bij mij niet eens het repetitie- hok in zouden komen." Dertiger: in de teksten van Angela Groothuizen duikt de leeftijd een paar keer op. Is die zo belangrijk voor haar? Met een veelbetekenende blik: „Ik vind het leven veel leuker nu. En ze hebben me beloofd dat het nóg leuker wordt. Natuurlijk is die leeftijd belangrijk. We schrijven toch liedjes die een bepaald publiek aanspreken, zo tussen de 25 en de 50 jaar. Laatst speelden we in een jon gerencentrum. Beneden ston den een paar van die prachtige jonge meisjes een ijsje te eten. 'Angela, u speelt straks in zaal 3, hè?'. Dus ik vroeg of ze kwamen kijken. 'Nee, maar mijn vader en moeder komen Bruce Springsteen op de radio. dat veel Springsteen fans ons station nu gaan opzoeken en gecharmeerd raken van RTL Ra dio dat toch een heel ander ge luid biedt dan andere stations. archieffoto RTL Radio is inmiddels in 3 miljoen kabelhuishoudens te beluisteren en kan via de ether (101.2 FM) in de Randstad wor den ontvangen. men. Tenminste, als de VARA ze dan in de schema's zet. Geen programma-maker in Hilver sum weet op het ogenblik of hij volgend jaar met zijn program ma kan doorgaan.' Zeker is dat De wereld van Boudewijn Büch ook komend najaar wordt vervolgd. Büch: „Vanaf zaterdag worden weke lijks vier programma's met mijn reis door Canada uitgezonden. Ik heb echter twee afleveringen méér gemaakt dan gepland, maar die twee kon de VARA de ze zomer niet meer program meren. Het geluk wil dat de laatste twee afleveringen zich in het Noordpoolgebied afspelen. Voor komende herfst had ik twee afleveringen van een reis, die ik naar het Zuidpoolgebied heb gemaakt, geprogrammeerd. Dat wordt dus nu een Noord- pool-Zuidpool-serie. Onafhankelijkheid Sinds de start van het program ma heeft Büch in totaal 65 afle veringen van De wereld van Boudewijn Büch' gemaakt. Büch: „Op het idee om ook een reis door Canada in de serie op te nemen kwam ik omdat ik in Boudewijn Büch, net terugge keerd van reizen naar Tonga en Niue, eilanden in Oceanië. foto ceeszorn het verleden in dat land een paar keer met vakantie ben ge weest. Mij vielen toen al zaken op waar de rest van de wereld geen weet van heeft." „Wie weet bijvoorbeeld, dat niet alleen de Franstalige deel staat Quebec, maar ook twee andere deelstaten er serieus aan denken onafhankelijke landen te worden. De bewegingen bin nen de bevolkingen zijn zo fel, dat er best Joegoslavische toe standen kunnen onstaan in de komende jaren. De Eskimo's - die overigens niet meer zo ge noemd willen worden omdat het woord eskimo vleesverslin- der betekent - willen ook een ei gen land vormen. Dat wordt dan een land met 30.000 inwo ners. De Verenigde Naties zul len er nog veel leden bij krij gen." Büch ontmoet niet alleen strijders voor onafhankelijkheid in Canada, hij bestijgt ook de trappen van het Olympisch Sta dion in Montreal „omdat ik de lift in dat gebouw tijdens de Olympische Spelen zo intrige rend vond. En in de Redpath- bibliotheek heb ik een heerlijk gesprek met een gekke conser vatrice, die ik daar tegenkwam." (De wereld van Boudewijn Büch, vanaf morgen iedere za terdag om 23.15 uur op Neder land 1) T I elevisie kan maar niet I warm lopen voor de M- zomer. De beeldbuis schijnt, als de zon hoog aan de hemel staat, niet bij machte uit bundig te kunnen stralen. Hui len met de lamp uit, dat is het eigenlijk. Het ware verhaal ach ter de betrekkelijke non-activi teit in Hilversum is dat de door snee programmamaker liever geen programma's voor de kat z'n bak maakt. Hoewel statistisch meer dan eens is aangetoond dat de meerderheid van de Nederland se bevolking zomers gewoon in vertrouwde omgeving blijft, al thans vakantie viert in eigen land, wordt in het Gooi net ge daan alsof zomers het zompige territorium tussen Den Helder en Vaals massaal leegloopt. Nog altijd wordt het leugentje om bestwil in stand gehouden, als zou geen 'hond' dan behoefte hebben aan kastje kijken. Voor Hilversum begint het tv- seizoen doorgaans in oktober en houdt het op in april. Tussen mei en september wordt sei zoenopruiming gehouden. Al wat is ingeblikt wordt van de plank gehaald; programma's worden dan 'op veler verzoek' nogmaals uitgezonden. De pro grammamakers genieten intus sen van hun vakaptie in een of ander uitheems oord, waar mooi nieuwe ideeën kunnen worden uitgebroed voor het winterseizoen. Dat van die crea tieve oprispingen aan de costa's naderhand zelden iets valt te merken, is een detail dat gaarne gemakshalve wordt verzwegen. Het zal allemaal wel bezijden de waarheid zijn, maar in elk geval neemt Hilversum de schijn te gen zich. Alsof de beschikbare tv-zendtijd grotendeels wordt ingevuld overeenkomstig het devies 'publiek wij verachten u' laat Hilversum de kijkers zelf maar uitzoeken hoe ze hun vrije tijd doorkomen. De waarheid gebiedt te zeggen dat godlof niet alle omroepme dewerkers de zomer als een uit gerekte grofvuildag zien. Niet iedereen biedt gelukkig ouwe rommel en meer van hetzelfde aan als alternatief voor de sportmarathon op Nederland 3. Op zondagavond is er bijvoor- Bemiddelingspoging in conflict binnen islamitische omroep De Dienstenbond CNV heeft Veronica-voorzitter Joop van der Reijden benaderd met het verzoek te bemiddelen in het conflict tussen personeel en be stuur van de Islamitische Om roep Stichting (IOS). Van der Reijden heeft volgens de dien stenbond 'welwillend' gerea geerd op het verzoek. Het lOS-personeel houdt al sinds woensdagmorgen het ge bouw van de omroepstichting in Hilversum bezet uit protest tegen de bestuurlijke chaos bin nen de omroep. De verschillen de islamitische bloedgroepen die binnen het IOS-bestuur opereren, lijken niet te kunnen samenwerken. Voorzitter Geurtsen van het Commissariaat voor de Media zal vandaag of morgen met het IOS-bestuur rond de tafel gaan zitten om te praten over een op lossing van de interne proble men. Het Commissariaat heeft woensdag gedreigd de zend machtiging van de IOS in te trekken als er niet snel een eind komt aan de conflicten. STRIPS tussen het belang van een film carrière en het belang van het instandhouden van haar relatie. En ze keerde terug naar Neder land, waar ze aast op karakter rollen, nu de jeugd bezig is af scheid van haar te nemen. Psychiater Frank van Ree kwam zichzelf in Zomergasten al evenzeer tegen. Geschokt be kende hij bijvoorbeeld in het verleden psychiatrische patiën ten te hebben behandeld vol gens een therapie, waar hij nu niet meer achter kan staan. Er kleven ongetwijfeld bezwa ren aan deze manier van over- zomeren. Niet iedere zomergast boeit drie uur lang, de gesprek ken zakken soms in. Maar het is in elk geval een andere, meer gedurfde methode om de zo merprogrammering in te vullen dan sommige zendgemachtig den plegén toe te passen. Hoe verwoordde Ruud Hen driks, destijds programmadirec teur bij RTL 4, het een jaar of twee geleden ook alweer? O ja, de publieke omroepen vervielen volgens hem in de zomer voort durend in herhalingen. RTL 4 zou wel even laten zien hoe er wèl aantrekkelijk overzomerd kon worden. Nou, het moet gezegd, ze kun nen er wat van in die Luxem burgse enclave in het Gooi. Een serie als Dallas wordt zon dagsnachts alleen uitgezonden als er geen voorrang hoeft te Worden verleend aan een of an dere Formule 1-race, zodat er nog maar weinig mensen zullen rondlopen die precies op de Hoogte zijn van wat JR Ewing in zijn schild voert. En het toppunt van kijkersverachting wordt op donderdagavond bereikt als RTL 4 nota bene op prime time oudbakken afleveringen van Wedden Dat en de Surprise Show herkauwt. Beste Hendriks, onkruid wieden is prima, maar begin dan wel in je eigen tuin en niet in de tuin van je buren. BOES Overzomeren aldus al voor het vijfde seizoen. En wat opmerkelijk mag heten: Van Ingen doet nu eindelijk normaal. Hij probeert niet meer de alles begrijpende would be- intellectueel uit te hangen die ook nog snapt wat zich moeilijk laat begrijpen; anders dan in de voorgaande vier seizoenen toomt Van Ingen de neiging om het knapste jochie van de klas te spelen aardig in. Zowaar wekt hij indruk nu wel op het ant woord van de zomergast te zit ten wachten na een gestelde vraag. Die diepzinnige stiltes in een doorzichtige poging tot de psyche van zijn gesprekpartners door te dringen laat Van Ingen warempel ook niet meer vallen. Met name Armando ergerde zich vorig jaar zichtbaar aan Van Ingens bestudeerde zelfver zekerheid. Armando had geen boodschap aan Van Ingens psychologie van de kouwe grond, voelde er ab soluut niets voor zijn doen en laten van nu te laten 'verklaren' door een terugkeer naar zijn oorsprong. De vermoedelijk uit onzekerheid voortvloeiende ar rogantie van Van Ingen ook dit is psychologie van de kouwe grond werd overruled door Armando's neerbuigende attitu de. Dat ging ongeveer zo: Van In gen: „Even naar jouw vader..." Armando: „Ja, die was werk zaam aan het hof van Lodewijk XTV, een sportieve man dus." En vervolgens ging er een domi nee voorbij. Zelden zal Van In gen een stilte zo pijnlijk hebben Met zijn zomergasten heeft hij het tot dusver goed getroffen. Actrice Renée Soutendijk gaf zichzelf zelden zo bloot als in Zomergasten. Openhartig ver telde ze over haar mislukte avontuur in Hollywood, over de weerzin die ze gaandeweg kreeg tegen de opgeklopte Ameri kaanse maatschappij. Ten slotte maakte Soutendijk de afweging beeld Zomergasten. Weliswaar is daarin ook veel tweedehands film- en tv-werk te zien, in com binatie met de gesprekken die Peter van Ingen met de zomer gast houdt komt er een filmisch recyclingsproces op gang. Ei genlijk is Zomergasten de crea tieve uitvoering van iets dat niet veel meer dan iets mag kosten. De VPRO zit met Zomergasten op zondagavond als het ware drie uur voor een dubbeltje op de eerste rang. Het voordeel van dit praatpro gramma is dat de hond niet tot na de dagsluiting op klappen hoeft te staan maar gewoon kan worden uitgelaten, zonder dat de betaler van de hondenbelas ting even een blokje om kan zonder veel van het programma als zodanig te missen. De frag menten van oude tv-program ma's en films, gekozen door de zomergast, ronden telkens de samenspraakjes met Van Ingen af. De VPRO-zondag overzomert Peter van Ingen, presentator van Zomergasten. archieffoto

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10