Leidsch Dagblad 'Inkomens stijgen alarmerend snel' Helft minder bussen in Leiden Massa-ontslag zou dreigen bij Fokker Aircraft Ierse steun voor EG slinkt aantal pk's vissersvloot De Generaal is er nog niet uit TE WARM? Massaal naar de Leidse slachtbank Commissie: Verminder Overvallers steken vluchtauto in brand Milieu-vriendelijk Voordelig en snel DONDERDAG 11 JUN11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 Jacques Delors Ondergronds 2 Voorzitterschap van de /y s" Onzeker is of het Europese Commissie I O onderzoek naar het een van de meest afschrik- ondergronds aanleggen wekkende uitdagingen in van de A4 bij Leiderdorp de Europese politiek. ook direct bruikbaar is. Indeling zaterdagclubs Glenn Frey Een interview met I de ex-Eagle en mu- Z klassers uit deze re- ziekmiljonair Glenn Frey: gio spelen ook het volgend "De Eagle is geland in Co- seizoen weer in dezelfde lorado". i klasse. zaterdageerste- Zyv Wethouder Walenkamp protesteert bij rijk Geen krant ontvangen? HET WOORD IS AAN LEIDEN JANET V Over tien jaar zullen er door Leiden nog maar half zoveel bussen rijden als op dit moment. Dat sombere toekomstbeeld wordt werkelijkheid als de bezuinigingen van het rijk op het openbaar vervoer door gaan. Leiden heeft over die bezuinigingen sa men met een aantal andere steden een brandbrief aan de Vaste Kamercommissie voor verkeerszaken gestuurd. Gisteren toog wethouder Walenkamp naar Den Haag om met drie collega-wethouders van andere gemeenten de bezorgdheid toe te lichten. Hun boodschap: deze bezuini gingsronde gaat écht te ver. Eerder konden de bezuinigingen in de Leidse regio nog wel worden opgevangen door het streekvervoerbedrijf NZH effi ciënter te laten werken. Maar die mogelijk heden zijn zo langzamerhand uitgeput. Nu is het zo ver gekomen dat bussen minder vaak. dreigen te gaan rijden en dat bepaal de buslijnen worden opgeheven. Na eerdere kortingen moet Leiden vol gend jaar nog eens een miljoen gulden op het openbaar vervoer besparen. Praktisch gevolg daarvan is dat de nieuwe busver binding naar het industrieterrein Room burg er vermoedelijk niet komt. „Ze schreeuwen daar gewoon om een busverbinding. Ik ben nog niet zo ver dat ik zeg: die buslijn komt er absoluut niet. Maar het is wel een groot probleem", aldus Walenkamp. Pagina Leiden: Minder bussen in de avonduren. La Rochefoucauld Geen mensen die zo dikwijls on gelijk hebben als zij die het niet kunnen uitstaan ongelijk te heb- VANDAAG De Generaal trok er gisteren in Varberg alleen op uit. Kennelijk om zijn gedachten nog eens te laten gaan over de opstelling van Oranje tegen Schotland. Want voetbaltrainer Rinus Michels is er nog niet uit. Frank Rijkaard werd gisteren weliswaar fit verklaard, maar toch beloofde de bondscoach de Milanees op voorhand geen basisplaats. Zie voor al het EK-nieuws de sportpagina's. CPB en De Vries willen nieuw centraal overleg DEN HAAG CPD-A De lonen stijgen te veel. Zowel minister De Vries van so ciale zaken als het Centraal Planbureau (CPB) luidt de noodklok over de 'onverantwoord' hoge loonstijgingen van gemiddeld 5 procent in de tot nu toe afgesloten CAO's. De werkgelegenheid zou daardoor in gevaar ko men. omdat de koppeling tussen lo nen en uitkeringen voor 1993 wel is doorgesneden, maar men daarmee volgens De Vries niet kan blijven doorgaan. Boven dien zal de werkgelegenheid door (te) hoge loonkosten afne men, waardoor het aantal werk lozen zal toenemen. Daarnaast dreigt Nederland volgens De Vries in 1996/1997 de boot te missen voor de Economische en Monetaire Unie (EMU) om dat het met een ontwrichte eco nomie onmogelijk is tegemoet te komen aan de financiële voorwaarden van de EG voor toetreding. Zalm acht de tot nu toe afge sproken loonstijging 'niet repre sentatief voor de CAO's die nog moeten worden afgesloten. Een afspraak over loonmatiging op CPB-directeur Zalm pleitte gis teren in de Tweede Kamer voor loonmatiging. Daarvoor is vol gens hem nieuw centraal over leg tussen overheid, werkgevers en werknemers noodzakelijk. De loonstijging met 5 procent blijkt uit nieuwe cijfers van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. In een vraag gesprek met het dagblad Trouw toont minster De Vries zich vandaag bezorgd over dat per centage. Vooral het feit dat de pas afgesloten CAO's zo'n stij ging vertonen, verontrust hem. Ook volgens de minister is loonmatiging dringend ge wenst. Gebeurt dat niet, dan zullen volgens hem uitkerings gerechtigden de dupe worden dit moment zou volgens hem nog mogelijk zijn. Volgens hem moet de loonstijging in de nog te sluiten CAO's onder de 4 pro cent blijven. De Vries is net als Zalm voor stander van centraal overleg. Hij wijt de uit de hand gelopen loonontwikkelingen aan de slechte coördinatie van het so ciaal-economische beleid op centraal niveau. Ondanks de onheilstijdingen van Zalm en De Vries draait de economie volgens nieuwe CPB- cijfers beter dan voorzien. De economische groei bedraagt tot nu toe 2 procent. De voorspel ling voor heel 1992, een groei van 0,75 procent, moet dan ook naar boven worden bijgesteld. Daartegenover staat een stijging van de inflatie dit jaar met 3,5 a 4 procent. Pagina 3: CPB somber over ha len doelstelling milieu. leiden Op elkaar gedrongen staan ze te wachten op hun beurt. Honderd schapen per uur werden vanochtend op rituele wijze ge slacht in het abattoir in Leiden. Problemen waren er niet, hoewel het aanbod van schapen erg groot is doordat vandaag zowel de Turken als de Marokkanen het jaarlijkse offerfeest vieren. Het was de bedoeling dat vandaag in het totaal 1.100 schapen zouden worden geslacht. „Misschien worden het er meer, we kunnen doorgaan tot zonsondergang", aldus vanochtend een medewer ker van het slachthuis. De komst van honderden islamieten leidde overigens wel tot parkeerproble men op de Maresingel en in de wijk Groenoord. Pagina Leiden: Slachthuis doet goede zaken rond offerfeest, foto hielco kuipers AMSTERDAM ANP Bij de werkmaatschappij Fok ker Aircraft BV zouden zeker 5.000 van de 9.000 banen moe ten verdwijnen als Deutsche Aerospace (DASA) het voor het zeggen krijgt. Dit signaal heb ben de vakbonden gekregen uit betrouwbare bronnen bij Fokker. De bonden hebben de raad van bestuur van Fokker vandaag in een brief om ophel dering gevraagd. Het getal van minstens 5.000 arbeidsplaatsen zou zijn ge noemd in een vergadering van het hoogste echelön van Fok ker Aircraft, de grootste werk maatschappij van Fokker. Hier zou zich volgens zegslieden ook het verzet concentreren tegen de samenwerking met DASA. Het getal van 5.000 banen is volgens betrouwbare lucht-j vaartkringen genoemd in een scenario waarin de Duitsers als grootaandeelhouder (51 pro cent) hun zeggenschap gebrui ken om de toelevering van on derdelen naar de eindlijn var de Fokker 100 op Schiphol veel mogelijk te verplaatsen van Nederland naar Duitsland Volgens districtsbestuurder P van Bers van de Industriebonc FNV lijkt dat onlogisch, omdai de loonkosten in Duitslanc fors hoger zijn dan in Neder land. Kiezers aarzelen vlak voor referendum over 'Maastricht' Duitsers verkiezen bier boven seks bonn Duitsers geven voorkeur aan alcohol boven seks. Dit blijkt uit de cijfers van een opiniepeiling, die gisteren versche nen in het weekblad Der Stern. Om de dagelijkse sleur weg te werken grijpt 37 procent van de ondervraagden naar bier, mous serende wijn of andere alcoholhoudende drank, terwijl 21 pro- cent de voorkeur geeft aan seks. Dansen komt op de derde plaats met 15 procent, hard rijden op de vierde met negen. Soldaat VS in Panama gedood panama Drie scherpschutters hebben gisteren in de Noordpa- namese stad Chilibre een Amerikaanse soldaat gedood. Een tweede Amerikaanse militair raakte gewond. De Amerikaanse troepen zijn nu in staat yan paraatheid gebracht. De aanslag staat in verband met het zes uur durende bezoek dat de Ameri kaanse president Bush vanmiddag aan Panama brengt. Bush is op weg naar de VN-milieuconferentie in Rio de laneiro. Zijn be- zoek aan Panama heeft daar deze week al geleid tot demonstra ties en rellen. DUBLIN-STRAATSBURG Rtr-GPD Zeven dagen voor het Ierse refe rendum over het Verdrag van Maastricht zijn de Ierse politici opgeschrikt door de resultaten van een opiniepeiling in de Irish Times. Daaruit blijkt dat de steun voor 'Maastricht' de laatste dagen flink is teruggelo pen. Als de Ieren in navolging van de Denen het verdrag afwij zen, staat de Europese Gemeen schap voor een ernstige crisis. Vorige maand steunden de Ierse kiezers volgens een opi niepeiling het Verdrag van Maastricht nog met zes tegen een. Nu is die verhouding ver anderd in twee tegen een. De Irish Times meldde dat 47 pro cent van de kiezers voor 'Maas tricht' is, 23 procent tegen en dat 30 procent nog geen keuze heeft gemaakt. Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) heeft gisteren in de Tweede Kamer nog eens benadrukt dat zonder Deense handtekening het verdrag van Maastricht niet in werking treedt. Een kleine kamermeer derheid van PvdA, WD en de kléine christelijke partijen steunt Van den Broek in die op vatting. „Zonder Denemarken is er geen 'Maastricht'. Met z'n elven een verdrag afsluiten is een doodlopende weg", aldus het PvdA-kamerlid Lonink. Coalitie partner CDA wil eerst afwach ten of het nej van Denemarken standhoudt. „Die discussie voe ren we eind van dit jaar", aldus het CDA-kamerlid Van der Lin den. Ook het Europees Parlement vindt dat er niet opnieuw moet worden onderhandeld. In een debat naar aanleiding van het Deense referendum spraken gisteren de socialistische, chris tendemocratische en liberale fracties zich in Straatsburg uit voor doorgaan met 'Maastricht'. Er was wel kritiek op de akkoor den, maar dan vooral over de democratische tekortkomingen, zoals de te geringe uitbreiding van de macht van het Europar lement zelf. De crisis in de EG over 'Maas tricht' blijkt ook de kritiek op de voorstellen van de Europese Commissie voor uitbreiding van het EG-budget aan te wakkeren. Tijdens een bijeenkomst van de EG-ministers van financiën in Luxemburg bleek gisteren dat steeds meer lidstaten niets voe len voor een forse budgetverho ging- Nederland, Groot-Brittannië, Denemarken en Duitsland en in minder mate ook België, Frankrijk en Italië voelen niets voor de voorstellen van de Commissie om het budget van 158 miljard gulden in vijf jaar tijd op te trekken tot 200 miljard gulden. Alleen de 'arme' EG-le- den Ierland, Spanje, Portugal en Griekenland staan achter Del ors' ideeën. Delors zei in het Europees Parlement dat de EG zonder meer geld 'zal terugvallen naar een situatie als die voor 1984, met stagnatie en economische crisis'. Volgens hem 'draaien de critici hun rug naar de werke lijkheid'. De economische, mo netaire en politieke unie kan al leen functioneren als er meer geld komt. DEN HAAG ANP-GPD Gedwongen vermindering van het aantal pk's van de Neder landse vissersschepen is een goede manier om de vangsto verschrijdingen een halt toe te roepen. Dat schrijft de commis sie-Mok in een rapport dat gis teren is aangeboden aan visse rijminister Bukman. De bewindsman had de com missie ingesteld om de moge lijkheden van verplichte verklei ning van de vloot te onderzoe ken. Volgende week hoopt Buk man in een brief aan de Tweede Kamer zijn visserijbeleid voor de komende jaren uiteen te zet ten. Volgens de commissie is het zowel wettelijk als praktisch mogelijk het totale motorver mogen van de Nederlandse kot ters te verminderen. Dat leidt tot een lagere snelheid en dus tot kleinere vangsten. hazerswoude-dorp - Twee gemaskerde en in witte overalls geklede mannen heb ben gisteren rond het middag uur de RABO-bank aan het Ambachtsplein in Hazerswou- de-Dorp beroofd. De twee na men een tot nu toe onbekend bedrag aan geld mee. De overvallers bedreigden de drie medewerkers van de bank en één klant met een pistool en dwongen hen op de grond te gaan liggen. De kas sier moest onder bedreiging het geld afgeven. Daarna werd ook hij gedwongen om op de grond te gaan liggen. Na de overval vluchtten de twee overvallers via de Dorps straat en de Voorweg in een blauwe Lancia. De auto was in Den Haag gestolen. Op de Parklaan in Boskoop werd de vluchtauto achtergelaten en in brand gestoken. De auto brandde geheel uit. De over vallers stapten vervolgens over in een rode wagen. E>e politic raakte daarna hun spoor kwijt. Open van: Maandag tot en met Zaterdag van 08.15 uur -17.45 uur Het Motoe+K^; VANDAAG OOK Over Leven PAGINA 9 HET WEER Een zeedagenregeling, die be paalt dat vissers alleen op be paalde dagen mogen uitvaren, is slechts een tijdelijke oplos sing om de vissers te dwingen zich aan de regels te houden, al dus de commissie. Bukman wil graag zo'n regeling. Een ge dwongen sanering van de vloot om de overcapaciteit tenig te dringen, roept zoveel haken en ogen op dat het beter is er niet aan te beginnen, vindt de com- De Nederlandse kotters heb ben sinds 1985 een vergunning waarop staat hoeveel vermogen de motor mag hebben. Volgens de commissie is een stapsgewij ze vermindering van het motor vermogen het beste. Verwachting van het KNMI tot morgenavond Perioden met zon Perioden met zon en vnjwel overal droog Minimumtemperatuur rond 10 graden, middagtemperatuur ongeveer 19 graden Matige wind uit noordoost tot noord, kracht 3 a 4, langs de kust vrij krachtig, wind kracht 5. Nederlanders krijgen miljoen van Benny Hill oldenzaal t gpd Vier Nederlanders krijgen een erfenis van vermoedelijk een miljoen gulden per persoon van de onlangs overleden Brit se komiek Benny HUI. Het gaat om drie neven en een nicht van HUI uit Twente. „Misschien hoef ik niet eens meer te werken", zegt Dennis Warner (42), die voorman is hij de plantsoenendienst van Hen gelo. De Nederlandse nabe staanden van Benny HUI wach ten nog op notariële bevesti ging van de erfenis. Ze hebben HUI nog nooit ontmoet, maar zijn wel fan van zijn program- KUNTU NOG ZONDER? 127.00) vM tttche betaling* Per kwartaal tl 80.10) vi Per kwarlaaUf 80.10) via accapt i I giro I D Per kwartaal (t 80,10) via auto I j matiacha betaling' J Naam on voorletter» 1 Telefoon (i v m control# bororgmgl ti J Numrne» banky girorekening I r—r-1 Handtekening I Dare bon in aan envelop, ronder po»tregel, «turen nee' Lerdtcb Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB lerden 8 V1214 1 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1