Leidsch Dagblad Veiliger verkeer scheelt 110 miljard Zwakke plek in tegenaanval Charles en Diana Ultra-rechts tegen komst Aron Winter naar Lazio Leidse Marokkanen: 'Op straat slachten' Studentenkoeriersdienst Da Vinei houdt ermee op Weer eens in Parijs PTT gaat Europese markt veroveren '4 WOENSDAG 10JUN11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39873 LOSSE NUMMERS 1,50- Ultra-rechtse supporters van Lazio Roma hebben gisteren, nadat bekend werd dat Aron Winter voor de Romeinse club gaat spelen, teksten op muren geklad waaruit blijkt dat ze niet gediend zijn van 'zwarte spelers en joden' Winter, met het Ne derlands elftal in Zweden, schrok van die reacties. Het is voor hem de eerste keer, zegt hij, dat hij in zijn sportieve car rière openlijk geconfronteerd wordt met z'n donkere uiterlijk. „Als je het hoort, schrik je wel even, maar ik probeer me er maar zo min mogelijk van aan te trekken." De burgemeester van Rome, Franco Carraro, heeft Winter een brief geschreven waarin hij zijn spijt betuigt over het ge beurde. „Ik ben er absoluut ze ker van" zo schrijft Carraro, „dat het ontoelaatbare gedrag van enkelen ver verwijderd is van het geweten van de Romei nen en dat de spreuken zeker niet de gevoelens weergeven van onze stad." Pagina 23: 'Geschrokken maar niet benauwd' Tijdens speciale supporters- vluchten naar de Europese titel- Kunstwerken yi /t De Rijksdienst Beel- I I dende Kunst wil In drie jaar 213.000 kunst werken weggeven uit de overvolle depots. Hartkleppen /-v Een initiatief van Z U het AZL om de dra gers van kunstmatige hart kleppen in Nederland te registreren Siemerink wint OA ^an Siemerink speel- 2.*tde gisteren in Ros malen weer als vanouds en won gemakkelijk van de Amenkaan Shelton. Wetenschappers bepleiten aparte rijbaan voor vrachtwagens Frank Rijkaard kampt nog steeds der op tijd fit te krijgen voor de met een liesblessure, maar fysio- openingswedstrijd van vrijdag te- therapeut Rob Ouderland stelt al- gen de Schotten. Rijkaard kon gis- les in het werk om de middenvel- teren nog niet deelnemen aan de strijd voetbal in Zweden wordt in de vliegtuigen geen sterke drank geschonken. Ook op de gewone lijndiensten tus sen Amsterdam en Göteborg zijn komende weken slechts mondjes maat alcoholische versnaperingen verkrijgbaar. In de Zweedse stad zijn overi gens nog nauwelijks Nederland se fans gesigna leerd. „Dat was ook niet de ver wachting", zegt Piet Grasmaijed woordvoerder van de dertien man sterke politieaf- Zweden. „Vanaf vandaag kunnen we supporters verwachten die met eigen ver voer komen. De fans die met het vliegtuig reizen, komen pas groepstraining. Met een duurloop hield hij zijn conditie op peil. foto anp cor mulder morgen of zelfs vrijdag." De Holtense touringcaron- dememing OAD heeft overigens nog volop kaarten voor de groepswedstrijden beschikbaar. De maatschappij heeft er zo weinig vertrouwen in de Oran je-kaarten nog aan een reisar- rangement te kunnen koppelen, dat ze deze in de losse verkoop heeft gedaan. DEN HAAG GPD De financiële schade door verkeersongelukken kan met in totaal 110 miljard gulden worden verminderd door de maatregelen voor verkeersveiligheid beter op elkaar af te stemmen. Dat schrijft een aantal wetenschappelijke in stellingen in een verkenning over veilig verkeer in de toe komst. Het rapport is vanmiddag in Apeldoorn aangebo den aan minister Maij-Weggen van verkeer, tijdens een congres ter gelegenheid van het 60-jarige bestaan van Veilig Verkeer Nederland. verkeer 1.300 doden en 12.000 ernstig gewonden. Volgens de Raad voor de Verkeersveiligheid ligt het aantal slachtoffers ech ter hoger omdat niet alle zie kenhuizen verkeersslachtoffers als zodanig registreren. Als het huidige beleid wordt voortgezet, zal de regering haar doelstelling om in 2010 het aan tal verkeersslachtoffers met 50 procent terug te dringen (in ver gelijking met 1986) niet halen, aldus de verkenning. Dat komt De totstandkoming van zo'n 'duurzaam veilig wegverkeer' kost de overheid jaarlijks twee miljard gulden en zal pas na on geveer dertig jaar zijn verwe zenlijkt, aldus het rapport. Daar staat tegenover dat het aantal verkeersongevallen nu jaarlijks negen miljard gulden kost en bij het huidige beleid eerder zal toenemen dan afnemen. Vorig jaar vielen in het Nederlandse Slachthuis kan massaal aanbod niet aan zouden aanleveren. „We redden het gewoon niet." Volgens Ver schoor zijn al een tijd geleden afspraken gemaakt met de Turkse gemeenschap. „Die zaak is rond, zij kunnen hun dieren brengen. Ik houd me aan die af spraken." Boze Marokkanen hebben al gedreigd de dieren op straat te slachten. Verschoor raakt er niet van onder de indruk. „Alles bui ten dit terrein valt niet onder mijn verantwoordelijkheid." Het slachthuis wil met alle ple zier de volgende dag slachten voor de Marokkanen. Ver schoor: „In de koran staat dat dat mag, maar ze willen er niet aan." Slachthuizen in de regio (Ter Aar en Voorhout) kunnen volgens hem geen uitkomst bie den: ze kunnen zo'n groot aan tal dieren niet verwerken en zit ten bovendien vol. Er dreigen morgen problemen te ontstaan omdat het Leidse slachthuis ongeveer duizend schapen voor het islamitische offerfeest niet kan verwerken. Sommige Marokkanen dreigen de dierep op straat te doden als ze niet aan de Pasteurstraat te recht kunnen. Het Marokkaanse offerfeest valt gewoonlijk een dag later dan het Turkse. Maar vanwege de maanstand boven Mekka is het Marokkaanse feest dit jaar een dag eerder. De Marokkanen stelden het slachthuis daarvan pas vier dagen geleden op de hoogte. „En nu is het dus te laat, het kan echt niet", aldus woordvoerder D. Verschoor. Het slachthuis kan maximaal 1.100 dieren per dag doden, ter wijl Turken en Marokkanen sa men morgen 2.000 schapen nen een dag een pakje bezorgen voor een bedrag van 40 gulden. „Tegen dit bedrag kunnen wij niet concurreren. Het kwam de laatste tijd wel eens voor dat we in een week geen enkele op dracht hadden", zegt Zoer. De Leidse student benadrukt dat Da Vinei niet failliet is. „Wij betalen onze koeriers keurig uit en hóuden er vervolgens mee De Leidse studentenkoeriers dienst Da Vinei stopt ermee. Het bedrijf, dat gebruik maakt van de gratis aan studenten be schikbaar gestelde OV-jaarkaar- ten, kan de concurrentie met de gewone koeriersdiensten niet meer aan. Da Vinei startte zijn activitei ten anderhalf jaar geleden. Vol gens boekhouder Ayolt Zoer lie pen de zaken aanvankelijk voorspoedig. „We hebben een omzet gehaald van 70.000 gul den in anderhalfjaar". De landelijke koeriersdien sten hebben echter inmiddels een goedkopere service in het leven geroepen waarbij zij bin- De Britse koningin Elisabeth II is gisteren voor is haar eerste bezoek aan Frankrijk in twintig schap, ontstaan na het Deense referendum een vierdaags bezoek aangekomen in Frank- jaar. Waarover de twee staatshoofden zullen over het Verdrag van Maastricht aan de orde rijk. Samen met president Mitterrand inspec- praten is niet bekend gemaakt, maar onge- komen. Meer over Britse plannen om die ai- teerde zij op vliegveld Orly de erewacht. Het twijfeld zal de crisis in de Europese Gemeen- sis op te lossen op pagina 2. foto lpa vooral omdat de maatregelen die worden genomen niet op el kaar zijn afgestemd. De verken ning pleit dan ook voor een „ge- integreerde benadering van het wegverkeer, waarbij de infra structuur, regelgeving en de voertuigen worden afgestemd .op de feilbare en kwetsbare mens". De toekomstverkenning stelt onder meer voor om het wegen net in Nederland onder te ver delen naar functie, bijvoorbeeld de doorstroming van snelver keer of de ontsluiting van wij ken en gebieden. Deze functies mogen niet door elkaar worden gebruikt. Verder wordt gepleit voor de aanleg van bredere vluchtstroken en aparte rijba nen voor vrachtverkeer. Snel verkeer op autowegen moet waar nodig worden vertraagd door middel van rotondes en verkeerslichten. Ook zullen voertuigen betere bescherming moeten bieden aan de inzitten den. De wetenschappelijke in stanties pleiten daarnaast voor aanscherping van de rijexa mens. Nog geen abonnee? AMSTERDAM GPD op Akkoord over positie Fokker SCHIPHOL» BILL MEYER Fokker en Deutsche Aerospace (DASA) hebben in principe overeenstemming bereikt over de rol van Fokker binnen het Duitse concern. In een geza menlijke verklaring hebben de besturen van beide onderne mingen gisteren laten weten dat Fokker de leidende onderne ming wordt voor regionale straalverkeersvliegtuigen in het marktsegment van vliegtuigen met 65 tot 130 stoelen. DASA krijgt als meerderheids aandeelhouder (51 procent) het industriële leiderschap over Fokker. Wat hiermee precies wordt bedoeld blijft vooralsnog echter onduidelijk. De besturen van Fokker en DASA verwachten dat een defi nitieve overeenkomst mogelijk nog volgende week kan worden gesloten. PTT Telecom en de Zweedse te lefoonmaatschappij Televerket gaan definitief samenwerken in een joint venture. Samen gaan zij proberen het communicatie netwerk te verzorgen voor twin tig procent van de vijfhonderd grootste multinationale bedrij ven in Europa. Volgens mr. B. Verwaayen, president van PTT Telecom, betekent dat tegen 1996 een omzet van zo'n 600 miljoen ECU (bijna anderhalf miljard gulden). Unisource is de naam van de joint venture. Het bedrijf krijgt zijn hoofdvestiging in Hoofd dorp. Het is het eerste samen werkingsverband van twee klei nere PTT's in Europa. Op de za kelijke markt moeten zij het op nemen tegen de grote drie: de Duitse Bundespost, France Te lecom en British Telecom. Het is de bedoeling dat de huidige grootgebruikers van PTT Telecom en Televerket als klant naar de nieuwe organisa tie overstappen. NedLloyd heeft dat als eerste gedaan. 'Voor het personeel van PTT Telecom heeft de nieuwe sa menwerking (fifty-fifty) voorals nog weinig gevolgen. De be staande activiteiten worden voortgezet, terwijl voor de nieu we vestiging in Frankfurt voor namelijk nieuw, plaatselijk, per soneel zal worden geworven. Ook elders in Europa worden vestigingen geopend. Binnen enkele maanden zullen dat er negen zijn. Het is de bedoeling dat net volgend jaar uit te brei den tot twaalf. A4 mogelijk ondergronds bij Leiderdorp DEN HAAG MEINDERT VAN DER KAAU Er komt een onderzoek naar de ondergrondse aanleg van de au tosnelweg A4 bij Leiden/Leider dorp. De Stuurgroep Onder grondse Vervoersinfrastructuur voert de studie uit. Deze groep is ingesteld door bedrijven, on der wie grote aannemers als Volker Stevin. HBG en Ballast Nedam. De stuurgroep onder zoekt bovendien de aanleg van de Betuwelijn en het treintracé door Delft Hl een tunnel. De A4 veroorzaakt in Leiderdorp veel geluidsoverlast en de voorgeno men verdubbeling van de rijks- wn Is daarom na omsimdeii. De stuurgroep zou aanvanke lijk alleen het ondergronds bou wen in het algemeen bekijken. Naderhand is besloten om ook concrete projecten die op veel problemen stuiten, onder de loep te nemen. Het onderzoek, waarbij ook vertegenwoordigers van een aantal ministeries zijn betrokken, kost drie miljoen gulden en duim ruim een |aar Onlangs opperde een ambte- nafer van Venna en Waterstad al de aanleg van de hogesnel heidslijn in een tunnel op be paalde plaatsten in de Rand stad. Daarbij werd eveneens ge dacht aan het stuk bij Leider dorp/Lolden. De gemeente Leiderdorp i eerde verheugd op kondigde onderzoek D Cl 07 I - I 6 I 400 DEL! 071 161353 HET WOORD IS AAN Pope Woorden zijn als bladeren; waar zij te overvloedig zijn worden zel den veel vruchten van het ver stand gevonden. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Programma's- Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 9 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Lagere temperatuur Wisselend bewolkt en in de mid dag in het binnenland een lokale regenbui. Minimumtemperatuur rond 11 graden, middagtempera- tuur ongeveer 20 graden. Matige noordoostenwind, rond kracht 4, aan de kust af en toe krachtig, 6. EEN GEWELDIG AANBOD HOELANG KUNTU NOG ZONDER? n| bM#|l ik diarnj) pi maand H 2 7.80) via automa lische betaling' Per kwartaal (f 80.10) via accept Naam an voorlattan i control# barorgmg) LONDON CEES V CORRESPONDENT De tegenaanval was onvermijdelijk. Na dat de Britse dagbladen over de rug van prins Charles hun oplagecijfers danig hebben opgeschroefd, slaat het esta blishment deze week terug. De felste kritiek komt van kranten die niet direct melding maakten van het sensationele nieuws over de huwelijks problemen van Charles en Diana. Max Hastings, hoofdredacteur van de Daily Telegraph, sprak de gedenkwaardige woorden: „Als je geen baan kunt krijgen als pianist in een bordeel, word je royal ty-correspondent." Het nieuws was afgelopen weekeinde dat prinses Diana, tot wanhoop gedre ven door haar mislukte huwelijk met kroonprins Charles, vijf pogingen tot zelfmoord heeft gedaan. Dat nieuws, we reldkundig gemaakt in Andrew Mortons boek 'Diana: The True Story', riep ten minste twee vragen op. Waarom zwelgen kranten in het leed van 's lands blauwge- aderde telgen? Fn mogen zu de informa tie daarover wel afdrukken? De eerste vraag werd door lames Whi- taker, royalty-correspondent van de Dai ly Mirror. als volgt beantwoord ..F.en fo to van prinses Di op de voorpagina bete kent een extra oplage van 60.000 kran ten. Als het goede roddel is. doet het er niet toe of het waar is."De handel in ko ninklijk vlees is dus behoorlijk winstge vend. De tweede vraag: hoever kunnen de kranten gaan met hun sleutelgat-journa listiek? De maatstaf is duidelijk: dergelij ke journalistiek mag als het algemeen belang daarmee is gediend. Maar wat is het algemeen bclang? Voor de boulevardkrantcn en de Sun day Times was dat eenvoudig. Onthullin gen zijn in het algemeen belang, zo be toogden zij. als daar algemene belang stelling voor bestaat. Onder verwijzing naar de boulevardbladen hebben de an dere media in feite dezelfde redenering gevolgd. Slechts één krant. The Indepen dent, volhardde in haar weigering ook maar een letter af te drukken over het le ven aan het hof. In de storm van verontwaardiging werd echter één vraag nauwelijks ge steld. Toch was dat de belangrijkste: is het allemaal waar? De achilleshiel van de roddeljoumalistiek is dat het om roddel gaat. Bronnen daarvoor zijn anonieme vrienden. ex-vriendinnen en chauffeurs van de betrokken personen. Omdat de journalist zijn bronnen 'beschermt', valt voor derden met na te gaan of het betref fende verhaal klopt. Niets van dit alles is echter van toepas sing op Mortons boek I)e onthullingen over Diana's zelfmoordpoginren schrijft hij toe aan bij naam genoemde vrienden en familieleden De meest geloofwaardi ge tegenaanval zou dan ook een bevel schrift zijn geweest om de publikatie van het boek cn van artikelen daarover te stoppen. Maar Andrew Morton en de ge wraakte kranten hebben zijn schrijven tot op heden niet ontvangen. Numm* b»nk. g.rr>f»k«nrf>g O#7» bon m —r\ on volop. i I posUogo* tturon noot 8 VI2141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1