Massaal de plas over o M Miljoen r ZATERDAG 6 JUN1199 2 z bijvoegsel Onze taal Olivier B. Bommel zou een rus tiger lei>en gehad hebben als Bul Super en Hiep Hieper niet hadden bestaan: twee ongun stig bekendstaande heren die regelmatig het pad kruisten van deze laatste Heer van Stand. Bommel gaat niet mee inetzijn tijd, hij houdt vast aan zijn voorvaderlijk slot Bommel- stein en blijft gewoon Bommel Maar moesten er twee moderne schurken komen, zij zouden niet langer Super en Hieper he ten maar Mega en Giga, want alles wordt groter. Nederlanders die met vakantie naar Amerika gaan komen later vaak nog één of meerdere keren terug. Reden: de veelzijdigheid van het land. Ze kunnen er alle kanten op. Er is geen houden meer aan: Amerika blijkt voor steeds meer Nederlanders het land van de onbegrensde vakantiemogelijkhe den te zijn. Zoals Europa de Amerikanen in toenemende mate weet te bekoren. Met als gevolg een luchtslag waaraan Martinair prominent meedoet. Vliegverkeer Amerika levert belangrijke bijdrage aan winst Martinair Amerikaanse toeristentrekker bij uitstek: Central Park in New York... FOTO S» JAAP SLUIS JAAP SLUIS teeds meer Nederlanders gaan er s met vakantie naar toe: Amerika. De tijd van louter een korte trip of fa miliebezoek is voorbij. Vier jaar geleden voorzag Martinair het gat in de markt. De maatschappij waagde een wekelijkse vlucht naar Miami (Florida). De roodwitte DC-10 zat binnen de kortste keren vol. Inmiddels wordt er wekelijks veertien maal op bestem mingen in Amerika en Canada gevlogen. Bin nenkort gaat dat aantal omhoog naar ruim twintig. En terwijl veel Nederlanders richting Amerika gaan, trekken de Yanks op hun beurt in steeds forsere aantallen Europa in. Vergeten zijn Tsjernobyl en de terreurgolven die de Amerikanen kopschuw maakten en jarenlang binnen hun eigen landsgrenzen hielden. De Amerikaanse markt zal nog met tien procent groeien, voorspelt Henk Guitjens. Hij leidt het ruim dertig werknemers tellende Martin air-kantoor in New York. Voor zichzelf rekent de maatschappij op een 'Amerikaanse' toe name van minimaal twintig procent. Uitge drukt in enkele reizen: 300.000 in 1991 tegen 360.000 dit jaar. Keuze Martinair vliegt sinds 196£ op Amerika. In de beginjaren deed het bedrijf vooral het zo genoemde etnische vervoer. Daaronder wer den de reizen voor familieleden van emi granten verstaan. Georganiseerd en in groepsverband de grote plas over. Even op bezoek bij ome Teun en tante Els. Maar met het verstrijken van de tijd nam het aanbod af. Het werd stiller rond de Nederlandse Ameri kaan. Er meldden zich andere soorten reizi gers bij de incheck-balies: de zakenman, de rugzak-scholier, het echtpaar op leeftijd. Zoals aan de andere kant van de oceaan de Amerikanen zichzelf steeds vaker op een trip naar Europa trakteerden. De vakantievaart zat er lekker in toen de zaak halverwege de jaren tachtig volledig onderuit ging. Oorzaak: bloedige aanslagen door ter reurgroepen in onder meer Rome en Wenen en daarna het drama Tserjnobyl. Guitjens: „Alles lag in één klap op z'n gat. Touropera tors kregen de stoelen met geen mogelijkheid meer vol en raakten in paniek." De vice-pre sident moest een keuze maken: toezien hoe er massaal zou worden geannuleerd of de aanval kiezen en de zaak in eigen hand ne men. Het werd, na overleg met het hoofd kantoor op Schiphol, het laatste. Martinair passeerde de touroperators, begon een eigen reserveringsafdeling in Amerika en zag kans binnen te komen in de reservingssystemen van diverse Amerikaanse maatschappijen. Op die manier werd een deel van de markt gered. Guitjens: „We wisten dat de tourope rators bij het weer aantrekken van de markt terug zouden komen. Ons uitgangspunt was om niet volledig van hen afhankelijk te zijn, maar ook rechtstreeks zaken met de reiswe reld te doen. Dat is gelukt. De helft van de Amerika-vluchten halen we via touroperators binnen, de andere helft regelen we zelf." Uitbreiding Het Amerika-pakket van 'The other Dutch airline' ondergaat de komende tijd een forse uitbreiding. De vijf vluchten per week naar Florida worden er negen: eenmaal Fort Lau derdale, tweemaal Tampa en zesmaal Miami. De Westkust-frequentie wordt opgeschroefd van vier naar zes. De bestemming Newark (vliegveld aan de rand van New York) gaat met ingang van 1993 van twee naar vier. En het Canadese Toronto stijgt van drie naar vier. Voor reizigers die na aankomst in Ame rika doorvliegen naar een andere (eindbe stemming hoopt Martinair zaken te kunnen doen met USAir. Het aanbod van Amerikaan se en Europese reizigers op de routes over de Atlantische Oceaan is redelijk in balans. Op de bestemming Newark bijvoorbeeld ligt het op 55 procent Amerikanen tegen 45 procent Europeanen. Voor de Westkust zijn deze per centages respectievelijk 40 en 60 procent. De gemiddelde bezettingsgraad van de op Ame rika vliegende Martinair-toestellen: rond de 90 procent. Het gaat de Nederlandse maatschappij op de transatlantische routes voor de wind. Maar. benadrukt Guitjens. er zijn wel degelijk gren zen aan de groei: „We kunnen met ons huidi ge materiaal nog redelijk uit de voeten en zullen ook dit jaar fors groeien. Maar voor Amerikaanse jongeren steeds vaker richting Europa 1993 zal die groei als gevolg van een toch wat te beperkt wordende vloot minder zijn. Dat betekent dat we wat af moeten geven aan de Op de Amerikaanse markt tekent zich één trend overduidelijk af: vooral de jongeren gaan massaal richting Europa. Dat is, zegt hoofd passageverkoop John Runhaar, niet zo verwonderlijk. Na jarenlang uit angst voor aanslagen en radio-acitivteit thuis te zijn ge bleven krijgen de jeugdige Amerikanen nu weer de vrijheid van hun ouders en scholen. Runhaar: „Een trip naar Europa werd lange tijd te riskant gevonden. Het mócht domweg niet en dus toerde iedereen wat rond in eigen land. Maar nu Europa zich weer redelijk sta biel toont, begint de grote inhaalslag. Temeer daar de op dit moment relatief lage koers van de dollar het allemaal nóg aantrekkelijker maakt. Veel mensen en dan vooral de scholieren hebben de afgelopen jaren ge spaard voor een reis naar Europa en gaan dat geld nu alsnog uitgeven." Guitjens ziet nog een andere trend: .Ameri kanen zijn prijsbewuster geworden. Vroeger doken ze het liefst in een vijfsterrenhotel. Te genwoordig willen ze minder luxe. maar méér reizen en méér zien. Een driesterrenho tel is goed genoeg". Dreiging We hebben, zeggen ze bij Martinair niet zonder trots, een hele niéuwe markt aange boord. Een markt die. erkennen Runhaar en Guitjens, lange tijd over het hoofd werd ge zien. maar nu alsnog ten volle wordt benut. Maar dan wel in de wetenschap dat van het ene op het andere moment een omslag kan plaatsvinden. Want bloedige aanslagen of lekkende kerncentrales zullen de Amerikaan Henk Guitjens: De drempel is definitief geslecht wederom stevig doen huiveren. Zoals ook het duurder worden van de dollar hen niet wel gevallig zou zijn. De stroom néér Amerika zal daarentegen niet zomaar opdrogen. Guitjens: „De drempel is definitief geslecht. Steeds meer Nederlanders zien het als een veelzijdig land waar je alle kanten op kunt. Gebleken is dat mensen die er een keer met vakantie zijn geweest vaak terugkomen omdat ze het er uitstekend naar hun zin hebben gehad Dit in tegenstelling tot bestemmingen in bijvoor beeld het Caribische gebied. Daar zal de groei waarschijnlijk minder fors zijn omdat de reizigers het er na één keer meestal wel hebben gezien en dus niet meer terugko- Toch liggen er voor het vliegverkeer vanuit Europa naar Amerika nog een paar dreigin gen op de loer. Bijvoorbeeld een verhoging van de brandstofkosten. Eén cent erbij, zegt Guitjens. heeft voor een relatief kleine maat schappij als Martinair geweldige financiële gevolgen. Maar veel funester is een prijzen slag op de transatlantische vkuchten. „Die pakt altijd negatief voor ons uit. want je móet er op de een of andere manier aan meedoen. Gaan de tarieven van een Amerikaanse maat - schappij plotseling omlaag, dan rekenen wij onmiddellijk door wat het ons zou kosten als we daar geheel of gedeeltelijk in meegaan. Dat gaat op jaarbasis al gauw om honderd duizenden dollars." In zo n geval is het Mar tin Schröder zelf die in Amsterdam de knoop doorhakt. Meestal gaat Martinair mee om laag. Al was het alleen maar om het markt aandeel te consolideren en de concurrentie op een veilige afstand te houden. Toen de KLM onlangs drastisch sneed in de Amerika - tarieven haalde ook Martinair er een flink stuk af. In luchtvaartkringen is algemeen be kend dat de inkomsten dan al gauw met een miljoen gulden teruglopen. De kunst is, zegt hij, om de tariefstelling van de andere maatschappijen tot op dc foliar nauwkeurig in de gaten te houden. Op het kantoor in New York hebben vier mensen daar een dagtaak aan, terwijl de hoofvesti- ging op Schiphol er ook nog eens vijf voor vrij heeft gemaakt. „Vroeger ging het een stuk eenvoudiger. Toen was vol gewoon vol en daar werd dan goed aan verdiend. Tegen- yvoordig moet je alles en iedereen in de gaten houden en flexibel opereren, want anders weet je aan het eind van het jaar absoluut niet meer waar je financieel staat. En dat is levensgevaarlijk." 'Hausse* Voor zo lang het duurt leveren de Amerika- vluchten een bijdrage aan de Man inair-winst die in 1991 uitkwam op 86,7 miljoen gulden. Guitjens spreekt van een 'enorme hausse' die dit jaar nog massaler dan in het verleden te gelde moet worden gemaakt. Maar om die inspanning te kunnen leveren moet er stevig worden geïnvesteerd in nieuw materieel. Te meer daar ook het vervoer van luchtvracht naar en via Amerika duidelijk in de lift zit. Op dit moment omvat de vloot drie Boeings 747 (jumbo), dne DC-10's, twee Airbussen en vijf Bodna 787 Mm al ha ifrjrhuwn hM)w stak Martinair ruim 700 miljoen gulden in de aanschaf van nieuwe toestellen. En in januari 1993 wordt een 35 miljoen gulden kostende hangar in gebruik genomen Maar daarmee is dc strijd nog niet gestreden Merk» als ge volg van de transatlantische luchtslag moet nóg forser worden geïnvesteerd. Dc maat schappij koopt ter vervanging van dc DC- 10 vier vliegtuigen van het type MD-11. Begin 1995 gaan ze de lucht in. Totale kosten: ongeveer één miljard gulden. e supermarkt is al lang niet W groot genoeg meer. In Frankrijk heeft men reeds geruime tijd 'hypermarchés maar wij schijnen dat stadi um over te slaan: een flink uit de kluiten ge wassen supermarkt heet bij ons een Me- gamarkt en 't zou me niet verba/en als de na komelingen van Bul en Hiep al ergens een Gigamarkt neergezet hebben. In computer kringen spreekt men over megs en giga's als of het niks is. Men deinst niet terug voor adembenemend grote getallen. Toch is eb een tijd geweest dat een miljoen nog zo onvoorstelbaar veel was. dat men er niet eens een woord voor had. Ie kon er wel over praten maar dan moest je het omschrif- ven als 'duizend maal duizend'. Zo is in het beroemde rekenboek van de Amsterdamse meester Bartjens, de 'Cijfferinge' uit 1604. het woord miljoen nog niet te vinden. Dit reken' boek werd zo populair dat het zelfs in 1839 nog een keer herdrukt is. En wij hebben er de uitdrukking 'volgens Bartjens' aan overge houden: 'volgens Bartjens is het zo en zo veel' betekent 'als het allemaal goed uitgere kend is'. Bartjens is een begrip geworden voor nauwkeurig en goed uitrekenen. Maar in een editie uit 1752 komt het woord mil joen bij deze Bartjens nog steeds niet voor, er wordt alleen gesproken over 'duizend maal duizend'. Nu moet er bij gezegd worden dat Bartjens in 1604 een klein beetje ouderwets was het woord bestond al, maar Bartjens en veel an dere rekenkundigen uit zijn tijd vonden het maar een raar nieuwerwets Frans woord dat ze liever niet gebruikten. We vindf.n het in een rekenboek voor het eerst in 1589: de 'Corte ende eenvuldige in structie om lichtelijcken en by hemscKen sondcr eenige meester oft onderwijzer te leeren cijfferen', door Bernaert Stockmans. 'Franqoysche schoolmeester inde vermaarde Coop-stadt Dordrecht'. Kortom: een boekje voor zelfstudie. Het is waarschijnlijk geen toeval dat wc het woord miljoen de eerste keer in een reken boek van een 'Fran^oyschc schoolmeester' aantreffen want het woord Ls afkomstig uit het Frans. Aan het eind van de 16de eeuw kwamen er veel mensen uit het Zuiden naar Holland, als gevolg van de 80 jarige oorlog. Meester Stockmans zal ook wel een van die immigranten geweest zijn. De Fransen hadden het woord million' trouwens ook niet van zichzelf: zij hebben het ontleend aan het Italiaans Het i-. bi :u! dat in het begin van de 14de eeuw In Veneité het woord voor 'miljoen' al bestond: Marco Polo, die stierf in 1324, had de hi|naam 11 Milione', al weet ik niet waarom. Vla dc han del is het woord verspreid maar in geleerde kringen werd het tot in dc 17de eeuw nog als een onwetenschappelijke volksterm be schouwd, getuige Bartjens.Nog voordat het woord 'miljoen' de eerste keer in een reken boek staat, dus nog voor het boek van Stock mans int 13HU. vinden we hel in een dn lil je van de Gentse dichter Lucas de Hcere, uit 1565, dat begint met: 'lc zend u een groot milioen saluten', dat wil zeggen: 'een dikke miljoen groeten'. Miljoen is dus van huls uit niet een geleerd woord dat latéf algemeen geworden is: het is integendeel van onderop gekomen, uit de ge wone spreektaal is het later ook een geleerd woord geworden Niet de rekenmeesters hebben het verspreid. De Statenbijbel uit 1637 had er minder moeite mee ((rcpesis 24 60) dan meester Bartjens. Ik weet niet wanneer het woord 'miljard' in onze taal gekomen is. maar stellig later dan. miljoen'. In het grote Woordenboek der Ne- derlandscheTaal werd in 1913 gezegd: 'Hier te lande is dit woord stellig meer bekend go- worden sinds den I ransch Ouitschen oorlog van 1870 1871'. Alsd.it waar t- zou miljard pas sinds de vorige eeuw in gebruik zijn. Er komt een tijd dat het woord megaloma nie (grootheidswaanzin) te zwak gevonden wordt en plaats maakt voor gigalomaruc JOOP VAN D€R HORST universitair docent Nederlands

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 45