Een lange sportzomer ZATERDAGS BIJVOEGSEL I IMjREDACTIE: willem schrama ZATERDAG 6 JUN11992 VORMGEVING: FRED VAN GELDEREN MAR'* KROE"* RUUD VOGELESANG Sportief Nederland komt de komende maanden ogen en oren te kort. Roland Garros is nog niet afgelopen, of het Europees kampioenschap voetbal barst los. Na het laatste fluitsignaal kan moeiteloos worden overgeschakeld naar Wimbledon dat dan al een paar dagen oud is, maar dat zijn toch maar de voorronden. Een dag voor de tennisflnale start de Tour de France, dat is vervelend. Gelukkig fietst de Tour bijna de hele maand juli door, tot de tweede dag van de Olympische Spelen, die op hun beurt medio augustus eindigen. Kortom: vanaf aanstaande dinsdag 10 juni toten met zondag 9 augustus vliegen de goals, games, sprints en records door de ether en de. bladen. Het wordt een lange, vermoeiende, sportzomer. JURRIAAN GELDERMANS LAURANT HEERE Volstrekt onafwendbaar: Nederland zal via televisie, radio, kranten, weekbladen en sportmagazines, een zomer lang gloeien onder de aandacht voor het tennis op Roland Garros, het Euro pees kampioenschap voetbal. Wimbledon, de Tour de France en als klap op de vuurpijl de Olympische Spelen. Het vergadercircuit valt dood, het bedrijfsleven rekent op miljoe nen schade, de Nationale Sporttotalisator op een forse omzetstijging. De zuigkracht van de rechtstreekse televi sie-uitzendingen gaat zich onverbiddelijk op dringen. Alleen al voor het EK-voetbal (10 tot en met 26 juni) zijn op Nederland, België, Duitsland en Eurosport 11.571 minuten zendtijd gereserveerd. Dan hebben we het nog niet eens over onverhoopte verlengin gen... Wegeteld 11.571 minuten, ofte wel 192 uur en 51 minuten, ofte wel meer dan acht etmalen. In zeventien dagen! Wordt er door sportverdwazing gehakt op de hoeksteen van de samenleving? „Nee", zegt dr. P. van den Akker, gezinssocioloog bij het Instituut voor Sociaal Wetenschappelijk Onderzoek in Tilburg. Van den Akker: „De sportwoede zal wel degelijk veel vergen van improvisatie- en aanpassingsvermogen. Maar gezinnen ontwricht? Nee. Zo.'n vaart zal het niet lopen. Het gezin is immers al zo lang gewend aan het medium tv." Volgens de onderzoeker past het gezinsle ven zich op zo veel fronten aan, dat wat extra etmalen sport (meer dan vijftien, alleen al via de NOS) daar ook nog wel bij kunnen. Die aanpassing wordt nog eens vergemakkelijkt door de kleine gezinnen van vandaag de dag, waardoor meer vrijheid van handelen gega randeerd is. Ook de toegenomen 'huishoud- technologie' en het versoepelde 'consump tiegedrag' leveren daaraan een bijdrage. Dui delijker gesteld: de magnetron doet wonde ren en als het helemaal moet, maakt een warme maaltijd plaats voor een bak chips. Wij-gevoel Gezinssocioloog Van den Akker signaleert daarbij iets opmerkelijks: „In hun juist ver worven individualiteit doen mensen graag Tv levert 35 uur voetbal, 80 uur Wimbledon, 50 uur Tour de France, 200 uur Olympische Spelen hetzelfde als alle anderen. Zij rennen bij voorkeur achter dezelfde bal aan! Dat is een nieuw soort dwang, die 'de kerk' en 'de bu ren'vervangt." Dat wij ons laten dwingen, hangt volgens Van den Akker samen met de nog steeds be staande behoefte aan het 'wij-gevoel'. Van den Akker: „We weten allemaal dat sport ver loedert. Maar het verbroedert eveneens. Bin nen een gezin kunnen, onder invloed van sport, bestaande vetes worden opgeschort omdat de leden van het gezin een gezamen lijk doel hebben." Niettemin waarschuwt Van den Akker ook voor 'grote ergernissen' en 'geweldige ruzies', doordat vluchten niet meer kan. „Daar zorgen de media wel voor." Hoe anders dan de Olympische Spelen van 1948, toen Fanny Blankers-Koen vier gouden plakken won. In die dagen achtte de Neder landse pers het nog wijs de Flying Dutch- mam' na het behalen van haar eerste medail le niet te storen. Er stonden voor de Amster damse huismoeder immers nog meer races op de rol! De eerste bewegende beelden van die overwinningen zag sportminnend Neder land pas veel later: in het Polygoon-journaal, compleet met 'zwartwitstem' van Philip Bloemendal. Bloemendal herinnert zich het breekpunt tussen de vroegere mediabehandeling en die van nu. „In 1968 had ik de leiding over de filmploeg die de Zomerspelen in Mexico ver zorgde. Tijdens de voorbereiding loop ik de catacomben in van het sportstadion en word ik aangesproken door iemand van de Ameri kaanse tv. Op de vraag wat ik kom doen, ver tel ik dat ik leider ben van een internationale filmequipe. Waarop die Amerikaan over zijn schouder naar zijn collega's roept: 'Kom eens kijken jongens, hier is iemand van het oude medium". Die opmerking was kenmerkend voor het nieuwe tijdperk, dat van de televi sie." Vijfendertig uur voetbal, 80 uur Wimble don, 50 uur wielrennen en maar liefst 200 uur Olympische Spelen op de buis. Dat is de tijd die de NOS heeft uitgetrokken voor het brengen van de boodschap. Maar: voor de sporthater toch Goede Tij den in deze Slechte Tijden. De trouwe fans van Sesamstraat bij voorbeeld, kunnen hun hart ophalen. NOS-medewerker Fred de Vries: „Bij de Winterspelen kregen we een fors aantal klachten over het verzetten van Sesamstraat. Daarom hebben we nu besloten het vaste uitzendschema te handhaven." Nü zal de sportliefhebber vloeken, maar hij kan uitwijken naar andere zenders. Nog meer positief nieuws voor de sportha ter: de KRO herhaalt De avonturen van keize rin Sissi, de Vara presenteert oude afleverin gen van Zeg 'ns Aa en Flying Doctors. De NCRV komt met vier afleveringen van het Youth for Christ Flevofestival en de KRO wijdt vijf uitzendingen aan de 10e Internationale Folkloristische Parade vanuit Brunssum. Wie het sportspektakel op televisie wil ont vluchten door gezellig te gaan winkelen, kan het daarbij nog zwaar te verduren krijgen: su permarkten die de bezoeker laten struikelen over Olympische aanbiedingen, snackbars met EK-worstjes, winkelbalies vol wedstrijd formulieren, draaiorgels die Hup Holland, Hup jengelen, een 'Paella Barcelona' op de spijskaart van een lunchroom. Reclame De Nederlandse bedrijven steken dit jaar zo n 400 tot 450 miljoen gulden in sportspon soring. Henk Koenders van "Sponsoring Ad viesgroep' in Amstelveen: „Zo hopen bedrij ven in te spelen op het positieve gevoel dat sport bij velen opwekt." Hij waarschuwt: „Maar voordat je besluit te sponsoren, moet je eerst kijken wie je wilt bereiken met welke boodschap. Je dient er rekening mee te hou den dat je project in het water kan vallen, zoals met het Olympisch voetbalelftal is ge beurd. De 'buit' hoort eigenlijk al binnen te zijn, voordat de wedstrijden echt beginnen. Sportief succes is dan vooral een mooie bo Heeft auto-importeur General Motors (on der meer Opel) de boodschap begrepen? „We sponsoren het voetbal, omdat we ons pro- dukt willen neerzetten in een sportieve om geving", zegt H. van den Adel. manager pu blic affairs van GM. „Voetbal biedt ons de mogelijkheid de naambekendheid te vergro ten". Miljoenen betalen ten bate van de naambekendheid van Nederlands meest ver kochte auto? „Tja", zegt Van den Adel. „onze Europese organisatie heeft het sponsorcon tract met de Europese voetbalbond UEFA gesloten. Helaas is Opel niet in heel Euro pa de bekendste auto". In het streven om de naam uit te dragen via sport, laat het Limburgse Valkenburg de Tour de France een dagje langskomen Daar wordt enthousiast 650.000 gulden voor neer geteld. Gemeentewoordvoerder F. Wauben, lyrisch: „Voor het wedstrijdverslag op tv be gint, mogen we een promotiefilm van drie minuten uitzenden. Daar zullen ongeveer een miljard mensen naar kijken. Hetzelfde aantal kijkers via de STER-reclame bereiken, zou ons een veelvoud kosten." Niet alleen de vrije tijd zal een aanslag van de sportevenementente verduren krijgen, ook het werk. In de tijd van de baas praten over de wedstrijd van gisteren, de etappe van vandaag en de kansen voor mórgen Een woordvoerder van het Verbond van Neder landse Ondernemingen heeft de cijfers niet paraat, maar spreekt van een 'astronomisch bedrag' dat gemoeid is met het wij-gevoel'. De werkgeverswoordvoerder meldt ook een meevaller: „De Olympische Spelen zijn dit jaar gelukkig in Europa, zodat niemand 's nachts hoeft te kijken. Daardoor kan ieder een uitgeslapen op het werk komen...". Gokken Bij veel bedrijven zal de televisie overdag aan gaan en zijn straks de radiootjes niet weg te branden. Een enkele onderneming tolereert dat niet. omdat het produktieproces er door wordt verstoord. Hoogovens acht tv-toestel len op het bedrijfsterrein uit den boze. Een woordvoerder „Behalve op de afdelingen van directie en public relations, want daar moeten nogal eens voorlichtingsfilms wor den gedraaid..." En als mensen vakantiedagen gaan opne men om wedstrijden te kunnen zien? „Dat is eigenlijk geen verliespost, want die vrije da gen hadden ze toch. Als ze maar niet alle maal tegelijk vrij nemen." En dan zijn er de onvermijdelijke pools, de gokspelletjes. De Nationale Sporttotalisator heeft eindelijk de technische mogelijkheden om een graantje mee te pikken van deze gi gantische markt. Aangezien de voetbaltoto 's zomers uitvalt is er deze zomer de gelegen heid mee te doen aan Winnerstip De organi sator van de toto probeert daarmee zowel het professionele illegale circuit, als de hobbyis ten op het werk. een spaak in het wiel te ste- Lex van der Velden van Sporttotalisator zegt er geen idee van te hebben hoeveel Ne derlanders mee zullen doen aan het nieuwe spellet je Het is al mooi als het er een paar duizend zijn. maar we hopen op meer Het zal wel niet zo'n succes worden als de lotto, want je moet natuurlijk wel iets van sport v C. Pols van Horeca Nederland verzucht dat de sportzomer hoge eisen stelt aan het vak manschap van de ondernemers in deze bran che. Wat moet je als kroegbaas doen? Een tv- toestel neerzetten, zodat de stamgasten de sport kunnen volgen, of juist de buis wegha len zodat het café een vluchtheuvel wordt voor diegenen die de teneur meer dan beu zijn? Duidelijk is dat zakenmensen in het uit gaansleven onder deze omstandigheden een moeilijke zomer tegemoet gaan Hestaurants, cafés en bioscopen bij voorbeeld, zullen lui minder druk krijgen; dat heeft de praktijk In tussen bewezen. Pols: ..Serieus onderzoek naar de inkomstenderving is nooit gedaan. Dat kost alleen maar geld En 'Hilversum' zal heus niet stoppen met uitzenden als wij hard kunnen maken dat al die sportuitzendingen ons miljoenen kosten. Dus spelen de onder nemers er op in. Bij voorbeeld door de slui tingstijd te verlaten en door supergrote tv- schermen te plaatsen Handel Voor elektronicafabrikanten en winkeliers b een sportzomer belangrijk. Zij hopen dat er bij deze gelegenheid massaal wordt overge stapt op een breedbeeld-tv. Of een extra li stelletje voor buiten de huiskamer. Voor diegenen die het beeld even noodge dwongen moeten loslaten, bieden dc autora dio en de transistor uitkomst Ook dit medi um gaat er voluit tegenaan. Het stiftballetje van Bergkamp, dc snoeiharde service Krajirek. de onvermijdelijke slechte dag van Rrcukink en de doodsklap van Vanderiijde Ze zullen tot ons komen in een onstuitbare woordenstroom. En dan zijn er natuurlijk ook de extra sportpagina s van de kranten die d''oprechte sportliefhebber geen dag kan missen. En: de artikelen in weekbladen Plas het kan niet op speciale uitgaven van speciale sport magazines. >a er maar voor zitten. Het wordt een ver moeiende sportzomer

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 37