Het Huis van Oranje in Noordwijk Zweden klaar voor de invasie G6 Sport ZATERDAG 6 JUNI 1992 HERMAN JOUSTRA AO V Busmaatschappij weigert fans OAD Reizen uit Holten, de vaste vervoersmaatschappij van Ahead Eagles, weigert supporters van de club uit Deventer Tweede Pinksterdag naar het Haagse Zuiderpark te brengen. De OAD is bang voor herhaling van de rellen van woensdagavond toen FC Den Haag-supporters slaags raakten met de politie en er 26 gewonden vielen. Manager Harry Lievendag van de OAD motiveerde de beslis sing als volgt: „We zijn trots en zuinig op ons materiaal en willen niet graag dat wij na Tweede Pinksterdag een bus minder heb ben. Deze bus wilden we graag inzetten bij het vervoer van Oranje-supporters naar het EK in Zweden." SPORT OP TV 08.00-08 30 Sportnet E "0-09 30Sportnet 0°1 ÏTMEURO* C 09.30*OST50aBBC 2?l 09.30-10.30 Sportnet: Powersports inter- 10.30*1 1.30 Sportnet: Basketbal: Footloc- Eén-tweetje tussen Gé Noorlander en Rinus Michels Het moet natuurlijk straks op het veld in Zweden ge beuren, dat staat buiten kijf. Maar of Oranje de ko mende weken op het EK voetbal de prestatie van 1988 kan herhalen hangt voor een groot deel af van de voorbereiding zoals die de afgelopen tien dagen in Noordwijk heeft plaatsge vonden. „Daar", zo liet bondscoach Rinus Michels al eerder weten, „moet het team naar elkaar groeien. Daar moet de juiste sfeer worden gekweekt om tot optimale prestaties te ko men." En met die plaats bepaling 'daar', bedoelt De Generaal dan uiteraard het Grand Hotel Huis ter Duin. NOORDWUK AD VAN KAAM Sinds jaar en dag neemt Oranje voor belangrijke wedstrijden of toernooien zijn intrek in het statige, na de brand van januari 1990 geheel gerenoveerde, vijf sterren hotel dat tot de besten van het land gerekend mag worden en gezichtsbepalend is voor de badplaats Noordwijk. De bondscoach gaat daarbij voorbij aan het eigen sportcen trum van de KNVB in Zeist, dat weliswaar ook over hotelfacili teiten beschikt, maar dat in zijn ogen allang niet meer voldoet aan de (hoge) eisen die de tech nische staf van het Nederlands elftal stelt aan het onderkomen van zijn dikbetaalde vedetten. Net terug van een training op het veld van Noordwijk en vlak voor de afreis naar Lens waar Nederland gisteravond oefende tegen Frankrijk is De Generaal best bereid zijn licht te laten schijnen over het sjieke en luxu euze Huis ter Duin. „Waarom juist hier, vraag je? Wel, omdat dit hotel alles biedt wat nodig is voor een optimale voorbereiding. Prima kamers, uitstekend eten, privacy en rust. En dan is daar natuurlijk het strand. Dat trekt altijd. Nee, Noordwijk is op dit moment niet te druk en van de overige gasten hebben we geen last. De jongens hebben het hier naar hun zin en dat is per slot van re kening wat telt. Ik kan hier met de groep ongestoord toeleven naar het EK. Dat zijn in het kort de redenen waarom we hier in Noordwijk zijn", aldus Michels. Waarna-hij, ongevraagd, nog een extra puntje aanstipt. „Voetballers hebben de neiging om bijgelovig te zijn. Het is ons Directeur Gé Noorlander en Rinus Michels treffen elkaar in de lounge van Huis ter Duin. foto loek zuyderduin hier in '88 goed bevallen en de afloop van het EK in Duitsland is bekend. Dan breng je, wan neer je weer voor zo n evene ment als het EK staat, zo weinig mogelijk veranderingen aan ten aanzien van de voorbereiding. Ja, ja, dat soort factoren als bij geloof tellen ook mee Waarna de bondscoach gewillig en bree duit lachend met directeur en hoteleigenaar Gé Noorlander ten behoeve van de foto voor de trappen van Huis ter Duin po seert. Die twee. kennen elkaar onderhand ook al jaren en dus door en door. Over het algemeen genomen betracht de gastheer van de Oranje-selectie de nodige terug houdendheid ten aanzien van zijn hotel. Maar over voetballen en voetballers wil hij voor deze gelegenheid best praten. Want uiteraard is ook de uit de bouw wereld afkomstige en daarin trouwens nog altijd actieve Gé Noorlander wel degelijk trots op het één-tweetje tussen zijn Huis ter Duin en het Oranje van Mi chels. „Betere promotie kun je je in feite niet wensen. Huis ter Duin staat tijdens zo'n oefen- stage elke dag in de alle kran ten, is dan vaak op de tv. Ook op de Duitse zenders. Dat is voor ons, promotioneel gezien, natuurlijk een goede zaak. En, wat ook plezierig is, het is voor het eerst dat ik wat verdien aan het voetbal. Want de rest er om heen kost me alleen maar geld." Het is destijds allemaal be gonnen met Leo Beenhakker, de huidige trainer van Real Ma drid. „Die was toen bonds coach, kwam een keer kijken voor een korte voorbereiding en vond Noordwijk en Huis ter Duin wel wat. Rinus Michels heeft dat concept overgeno men. Hij belde me, vertelde dat hij vooral rust en privacy zocht en vroeg of ik dat kon bieden. Blijkbaar zijn we er in geslaagd om aan die voorwaarden te vol doen, want sedertdien ben ik in beeld gebleven. Eigenlijk boekt de KNVB de laatste jaren auto matisch," aldus Gé Noorlander. Passie De grootste passie van Noorlan der is nog immer voetballen, hoe hoog hij ook op de maat schappelijke ladder gestegen is en zijn drukke beslommeringen ten spijt. „Al van jongsaf aan. hoor, toen ik nog in Leiden bij de wijk Groenoord woonde. Partijtjes op het weiland van de boer, spelen tegen de jongens uit De Kooi. Later ben ik lid ge worden van UVS, dat is nu nog altijd mijn cluppie. Ik zat, tij dens de periode betaald voet bal, net tegen het eerste elftal aan. Ik heb UVS nog enkele ja ren gesponsord en ben nog steeds lid van de Vrienden van UVS. Maar ik doe ook wat voor andere verenigingen, zoals des tijds bij Katwijk met de bouw van de tribune en tussendoor ook bij Noordwijk. Oranje traint daar als ze bij ons zijn. Ik zeg dan tegen meneer Michels: denk ook aan die club als je een oefentegenstander nodig hebt. Hij heeft daar in beide EK-voor- bereidingen gehoor aan gege ven. Dat is toch leuk voor Noordwijk, nietwaar?". Dat Michels destijds Huis ter Duin verkozen heeft boven Zeist verbaast Gé Noorlander niet, ook al is men in sommige KNVB-kringen daar dan niet zo gelukkig mee. „Ik denk dat het sportcentrum ooit in de behoef te voorzag, maar niet met zijn tijd is meegegaan. Om de zaak daar exploitabel te maken (iets wat niet lukt, want het tekort loopt jaarlijks nog op, red.), moesten ze bovendien allerlei buitenstaanders aantrekken. Dat kwam de rust rond het Ne derlands elftal niet ten goede. Een zwembad vol met kinderen en dan die selectie er bij. Je ziet het voor je. En aan de andere kant, vergeet niet dat we tegen woordig praten over een gezel schap van twintig miljonairs. Die jongens zijn bij topclubs als Milan, Barcelona. Anderlecht, PSV en Ajax gewend aan een optimale verzorging, aan de no dige luxe ook. Dat kunnen wij ze hier garanderen." Dat betekent, in de praktijk, dat de selectie gedurende het verblijf in Huis ter Duin volledig wordt afgeschermd, voor zover dat nodig. „Ze beschikken over eigen zalen om te eten, te biljar ten, te kaarten of om een be spreking te houden. Zelfs over een eigen terras. Daar komt nie mand bij, ook de vaste gasten niet. Natuurlijk is er wel eens contact, in de bar of de lounge, maar dat verloopt allemaal erg soepeitjes. Wat de pers betreft zijn er op vaste tijden perscon ferenties en afspraken voor in terviews. Verder weet dokter Kessel, die ook al een tijdje meeloopt bij Oranje, onderhand zelf wel de weg naar de keuken. Hij overlegt met de koks wat er op tafel komt." Zelf is directeur Noorlander vrijwel dagelijks aanwezig om eventuele plooien glad te strij ken of aan specifieke wensen tegemoet te komen. „Een busje regelen voor een aparte kee perstraining. zorgdragen voor alle rust en perfectie, dat soort dingetjes. Ik kom niet in hun af deling. dat is niet nodig. Maar ik heb ondertussen wel een hele goede band met de spelers en de begeleiding. Ja, de jongens komen regelmatig op me af. 'Het was weer perfect, meneer Noorlander'. zeggen ze dan. Dat is uit de mond van spelers als Van Basten. Gullit of Koeman toch leuk om te horen, niet Hébben zij het naar hun zin. dan is dat ook een beetje mijn feest, zeg ik altijd maar." VIP-kaart Vanuit ziin positie kost het Gé Noorlander uiteraard van de zaak geen moeite om de wed strijden van het nationale elftal te bezoeken. De 'tegenprestatie' van de zijde van de KNVB voor de wijze waarop hij er hoogst persoonlijk zorg voor draagt dat het de vedetten van Oranje aan niets, maar dan ook aan niets, ontbreekt. Er is automatisch een VIP-kaart voor hem gere serveerd. „Ik ga altijd. Meestal vliegen, en na afloop meteen weer terug. Die jongens van Transavia zitten hier ook. dus dat is nogal gemakkelijkEn dan lachend: „Nee, ik hoef me in voetbalkringen niet meer voor te stellen. Ze weten onder hand wel wie ik ben." Dat geldt zeker voor de Aja- cieden in het gezelschap. Want naast UVS is vooral Ajax zijn grote liefde als het om voetbal len gaat. „Dat aanvallende spel letje ligt me. hè, zo moet het ge speeld worden. Ik heb een vaste stoel in De Meer. zit er om de veertien dagen. Of het me daar om steekt aat Ajax altijd bij ho tel Duinoord in Wassenaar ver blijft? Ach, dat is in grote trek ken vergelijkbaar met Oranje hier. Zoiets is gegroeid, zoiets werkt klaarblijkelijk en dan moet je dat ook zo houden. Kijk. diep in mijn hart zou ik het na tuurlijk leuk vinden Omdat ik Ajacied in hart en nieren ben. Maar ik meng me daar niet in. En hou me ten goede, ik wil hier geen voetbalhotcl van maken, hoor. Dat is nok weet nut de bedoeling. Al zou ik voor Ajax net als voor Oranje natuurlijk een uitzondering maken. Rest de vraag of het Neder lands elftal ook in de toekomst gebruik zal maken van het Grand Hotel Huis ter Duin. Ri nus Michels. de scheidende bondscoach, geeft daarover geen definitief uitsluitsel. „Dat zou je aan mijn opvolger moe ten vragen. Ik weet niet wat zijn plannen zijn. Maar ik denk dat de spelers het liefste hier zijn. Ze weten wat ze aan Huis ter Duin hebben 1 11 dÉl >s goed". Lezers schrijven Mijne Heren, Hierbij wil ik reageren op de kop: 'De Groot verzwakt se lectie van UVS', boven één van de artikelen in het LD van maandag j.l. Ik voel mij hierdoor ernstig in mijn goede naam als trai ner aangetast. De suggestie wordt gewekt, dat ik twee spelers van UVS zou hebben aangezet van vereniging te veranderen. Zoals het u misschien be kend is, gaat het hier om twee spelers die woonachtig zijn in de Haagse regio. Hun besluit om het volgend sei zoen (weer) bij de v.v. Wil helmus te gaan voetballen is voor hen van persoonlijke aard. Als de schrijver van het artikel de moeite had geno men om met betreffende spelers in contact te treden, hadden zij hem ongetwijfeld op de hoogte gebracht om trent het hoe en waarom van hun beslissing. Zoals zij ook de v.v. UVS en hun nieuwe oefenmeester tijdig hebben ingelicht. Derhalve kan ik mij niet aan de indruk onttrekken, dat genoemde kop slechts door een journalist bedacht is om de ietwat rustige over schrijvingstermijn met een saaie opsomming van een paar namen van spelers en voetbalverenigingen een in het oog springend aanzicht te geven. Waarbij ik zelf als slachtoffer moest dienen. Ik voel mij hierdoor bij zonder gegriefd. Mijn relatie met de sportverslaggevers van het LD is altijd goed ge weest. Maar is nu door één van hen ernstig verstoord. Helaas. Ruud de Groot Stieltjesstraat Leiden Slechts fans zonder kaartjes krijgen problemen In Göteborg hoopt men dat het Hollandse legioen zich zal gedragen. Dat het gezellig wordt, zoals destijds in '88 toen het hele land oranje kleurde. foto henk bouwman De Graaf van start op WK duathlon LEIDEN Ronald de Graaf neemt deel aan het wereldkampioenschap du athlon. De Koudekerker hoeft morgen in het Duitse Frankfurt niet te zwemmen, want de ook wel run-bike-run genoemde discipline bestaat uit tien km hardlopen, zestig km wielren nen en opnieuw tien km hard lopen. Hoewel De Graaf, A- amateur bij Swift/Casba, een begenadigd wielrenner is, boekt hij vaak als hardloper zijn grootste successen. De andere Nederlandse deelnemers in Frankfurt zijn Remco Grasman en Mark Koks, die tot de favo rieten wordt gerekend. Bij de vrouwen doet Thea Sybesma een gooi naar de wereldtitel. MAANDAG 8 JUN111.30 UUR INT. PINKSTERRACES CIRCUIT PARK ZANDVOORT 9 races van o.a. Porche Carrera Trophy KONI Produktiewagens Renault Clio Cup Citroen AX Cup Formule Opel en Ferrari - Porche Challenge Circuit Park Zandvoort Entree volwassenen 15.- Kinderen tot 12 jr. 50% korting Infolijn: 02507- 16004 GÖTEBORG CPD Het laatste nieuws vanuit Zwe den: het is er snikheet. Overdag slaat de meter uit tot ver boven de 30 graden, 's Avonds om 20.15 uur, het tijdstip waarop door Oranje zal worden afge trapt in Göteborg, reikt de wij zer nog altijd tot 28. Zo is het al dagen en zo blijft het nog da gen, aldus de voorspellingen. Voor de rest gaat alles goed in Oranje-stad Göteborg. In het UUevi-stadion worden de laatste klusjes uitgevoerd: de VIP-ruimten krijgen een nieuwe vloerbedekking, de tribunes worden geschrobd, een Duitse ploeg zorgt namens de UEFA met geel-blauwe Fair-Play pos ters voor de decoratie. Aan het veld zal het niet lig gen, zo blijkt. Nu is het nog „förbjudet att betrada graspla nen", maar volgende week kan er zonder beperking wel op ge lopen. gedribbeld en gecombi neerd worden. Het Ullevi is trouwens een be zienswaardigheid op zich, on vergelijkbaar groot en modern. Slechts de controle op de toe gangen laat nog even te wensen over. Wie in de vooravond, als al het werkvolk naar huis is, via de hoofdingang naar binnen wil, wordt geen strobreed in de weg gelegd. Zwarte markt Veel andere mogelijkheden de wedstrijden bij te wonen zijn er niet. In de Göteborgs-Posten staan onder het kopje Diverse welgeteld vier annonces waarin kaartjes worden aangeboden. Volgens Rov Ljunqvist, belast met de politionele planning voor het EK, zal van een zwarte markt ook geen sprake zijn. „De controle bij de verkoop van de kaartjes is geweldig streng ge weest, slechts enkele slimmeri ken zijn erin geslaagd een gro tere serie kaarten te bemachti gen. Het geeft wel een pro bleem. Het stadion is voor elke wedstrijd stijf uitverkocht en we verwachten duizenden Neder landers zonder kaartje in Göte borg. Voor de eerste twee wed strijden worden tien- tot vijf tienduizend Hollanders ver wacht, voor de wedstrijd tegen Duitslahd tegen de twintigdui zend. Terwijl er niet meer acht- of negenduizend een kaartje hebben. Er zullen er dus een heleboel buiten moeten blij- Bekeken wordt op dit mo ment of er buiten het stadion een groot scherm kan worden geplaatst, zodat er ook voor de kaartlozen wat te genieten valt. De Zweedse politie is in elk ge val van plan alles te doen om het gezellig te maken voor de gasten. Mochten fans en politie mannen het onverhoopt niet eens worden over een definitie van het begrip gezellig, dan kunnen er ter plaatse, bij het stadion zaken worden gedaan; het polishus is namelijk pal te genover Ullevi. op een vrije trap van Koeman van net stadion. Drie van die lange ballen van Koeman en men is waar het op zeker gezellig is Kungsports Avenyn. de Kurfürstendamm van het Noorden. Hier gebeurt het 's avonds allemaal, aan weerszijden van deze lange, machtig brede avenue die uit komt op de Götaplatsen. waar het concertgebouw, het muse um en het theater bij elkaar staan De Oranje-fans hebben mazzel, in het konstmuseum' is vanaf maandag e stelling van de grote Zweedse genre-schilder Carl Larsson te zien. Hamburger Hoewel gevreesd moet worden dat de supporters er toch eerder voor zullen kiezen te doen wat heel Göteborg 's avonds doet: op de avenyn eerr biertje drin ken. Of een hamburger eten, want dat is de tweede nationale sport in het land van Carl Gustav XVJDe stad beschikt over een formidabele hoeveel heid hamburger-paleizen, al leen al de firma McDonald heeft twaalf vestigingen in Göteborg- centrum. Langs de avenyn zijn er ech ter restaurants uit alle windstre ken. Het naambord Genali valt uiteraard in het oog. de bijnaam voor het Zweedse super trio Gren-Hamrin-Liedholm De drie speelden ooit bij AC Milan de sterren van de hemel, zoals nu Van Basten. Gullit en Rijk aard. Eigenaar Liedholm: „Ik denk dat het hartstikke druk wordt Maar ook hartstikke gezellig. Hier gebeurt het allemaal in Gö teborg. op de avenyn. Sommige collega's hebben een beetje angst voor rellen, ik niet. Ik ben ervan overtuigd dat het gewoon gezellig wordt. We blijven ook allemaal langer open, tot drie- uur 's nachts. En er mag drank verkocht worden, geen pro bleem." Voor hem niet. voor de Zwe den wel. Die zijn van mening dat er een bedroes end laag per centage alcohol in het Zweedse bier zit. Het zou wat Door het feestelijke weer zal de stem ming er toch snel genoeg in zit ten bij Oranje supporters en autochtonen. Göteborg lijkt in elk geval klaar het Hollandse le gioen in de armen te sluiten. JE KOMT ALTIJD VERDER MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres Zoafe de GKB Le»den dus Daar maken ze uw persoonlijke lening ot doorlopend k/ed«t pnma in orde voor u. Snel, zonder poespas en legen aantrekkei'ike voorwaarden. Kom maar langs Op werkdagen van 900 - 1230 uur en donderdagavond van 1730- 1930 uur 01 bel voor informatie GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Br*-straat 24. Post Dus 11300.2301 EH Leiden ie< 071-254145

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27