'Elke klinknagel heeft wel een eigen verhaal' Stevenshof viert feest Fraude uit frustatie Stemming Leiden Provincie: bv voor slibstort Braassem ZATERDAG 6 JUN11992 'Het grootste wijkfeest den' noemt di commissie Stevensbloem he spektakel dat op zaterdag 13 ju ni wordt gehouden in de nieuw bouwwijk Stevenshof. Rond he winkelcentrum en het buurt huis zijn allerlei activiteiten zoals muziekoptredens, sport demonstraties, een rommel markt en een kinderkennis. De organisatie verwacht meer dan duizend bezoekers. Het wijkfeest begint officieel om 10.30 uur, als wethouder J. Walenkamp een 30 meter lange sjoelbak uitprobeert. Wethou der A. van Bochove probeert om 13.30 uur de score van zijn col lega te verbeteren. Om 10.00 uur begint al de braderie en de curiositeiten- markt en een show van model- bouwvereniging Amstelland. In het park tegenover het winkel centrum voetballen oud-inter nationals vanaf 11.00 uur tegen een elftal van voormalige Leidse sterspelers. K&G treedt om 13.00 uur op en de volksdans groep Achalay een uur later. Turners van Groen-Wit stunten tussen 15.00 tot 16.00 uur en daarna is er een hondenshow. De Leidse Luchtvaart Club geeft van 12.00 tot 14.00 uur een demonstratie met zelfgemaakte vliegtuigjes op het terrein te genover de Joke Smitstraat. Daar kunnen kinderen zich la ten grimeren en de Leidse car navalsvereniging De Hutspotten is aanwezig met een Rad van Avontuur. Bij ouderencentrum De Dob- begaarde speelt 's ochtends een bandje en 's middags gaan K&G en Achalay op deze plek in de herhaling. Een kinderplaybackshow, een peuterprogramma, een optre den van een smartlappenkoor, een seniorenkoor en van de zangeres Wies Cavé zijn activi teiten die zich afspelen bij het buurthuis. Daar begint om 20.00 uur een feestavond. 'Ambtenaar zag hard werken niet beloond' VERVOLG VAN VOORPAGINA De Boskoper begon met zijn duistere praktijken in 1983, toen bij hem een tuin werd aange legd voor 60.000 gulden, betaald door een van de aannemers. In ruil daarvoor zou de verdachte dat bedrijf hebben bevoordeeld bij het verkrijgen van opdrach ten door Rijkswaterstaat. Drie jaar later werd op diezelfde wij ze een donkere kamer ter waar de van 60.000 gulden gebouwd. De rijksambtenaar betaalde slechts eenderde van dat be drag. In hetzelfde jaar richtte de verdachte een adviesbureau op, dat als dekmantel voor zijn acti viteiten moest dienen. Hij speelde informatie over de be grotingen van bepaalde wegen- bouwprojecten door aan de aannemers, zodat die daar hun offerte op konden aanpassen. Het verschil tussen de offerte en de werkelijke kosten werd als 'honorarium' op de rekening van het adviesbureau overge maakt. In totaal zou de ambte naar op die manier voor 700.000 gulden aan steekpen ningen hebben aangenomen. Na aftrek van belastingen zou daar ongeveer 250.000 gulden van zijn overgebeleven, het be drag dat officier Van der Horst gisteren als boete eiste. Van het geld kocht de Bosko per een kasteeltje in het Belgi sche Ardennenplaatsje Ran- deux. Hij liet het verbouwen om er een hotel van te maken, maar zover is het nooit gekomen. Toen de FIOD vorig jaar een controle uitvoerde bij de aanleg van een fietstunnel in het Overijsselse Heino, kwam de hele zaak aan het licht. Op de vraag waarom hij het allemaal gedaan had, moest de Boskoper gisteren het antwoord schuldig blijven. „Ik wou dat ik het wist." Volgens een psychia trisch rapport besefte de man volledig waar hij mee bezig was en is er dus ook geen sprake van verminderde toerekeningsvat baarheid. Advocaat mr. M. Mantz had desondanks toch een verklaring voor het criminele gedrag van zijn cliënt. Volgens hem is hij gefrustreerd geraakt door het feit dat hij zeventien jaar lang keihard werkte voor de over heid, terwijl zijn salaris daarbij achterbleef. „Als je alle onbe taalde overuren bij elkaar op telt, moet je constateren dat Rijkswaterstaat een goede kracht aan mijn cliënt heeft ge had", aldus Mantz. Hij pleitte voor een geheel voorwaardelijke straf of dienstverlening. Een boete zou de man volgens hem nooit kunnen betalen. Officier van justitie Van der Horst vond zo'n lage straf ech ter totaal niet in overeenstem ming met de ernst van de fei ten. Volgens hem moet er krachtig worden opgetreden te gen overheidsdienaren die mis bruik van hun positie maken. Van der Horst:„Deze zaak is bij ons dan ook bekend als 'De bruggenbouwer die een brug te verging." De rechtbank doet op 19 juni uitspraak. AGENDA ïmging Ig 10.00 Natuurwandeling olv een IVN-natuurgids in VRUETUD Basement-party Jongerencentrum t Stathuys houdt 6 juni een kelderfestival. De avond wordt gevuld met bands die gebruik maken van de oefenruimte in de kelder van 't Stathuys (Breestraat 19). De basement-party begint om 21.00 uur 'Anders' 'Groen Links gaat anders'. OrA der dat motto organiseert Groen Links op 6 juni in het I.VC aan de DR0IUMI en feestmiddag/avond/nacht waar bezoekers met andere linkse Leidenaars kunnen kletsen en swingen. Vanaf half drie 's mid dags is er een kinderprogram ma met poppentheater, 's Avonds begint het programma om half negen met cabaret, ge volgd door optredens van Foggv Notion, Vivoio Brazil en om half twaalf de bekende band Jack of Hearts. De fototoestellen bleven klikken op Valkenburg. foto»dickhocewoning Drukte bij lucht\>aartshow Valkenburg Lange rijen mensen die een kijkje willen nemen in een Canadese Orion, vette worsten bij Harry's Hotdog's en tientallen spectaculaire vliegtuigstunts die door tiendui zenden mensen worden waargenomen. Dat is in een no- tedop het verhaal van de luchtvaartshow die de Marine Luchtvaart Dienst (MLD) gisteren hield op het vliegkamp Valkenburg. VALKENBURG DORITH LIGTVOET De hele dag rijden bussen af en aan vanaf het NS-station in Lei den. Veel gezinnen met kinde ren en vliegtuigspotters. Zij zijn duidelijk herkenbaar aan de enorme koffers die ze meezeu len. „Ik verwacht vooral specta culaire shows", zegt een Haagse spotter. Hij specialiseert zich ei genlijk in de burgerluchtvaart, maar dit uitstapje liet hij zich niet ontgaan. Bij het vliegkamp is het druk. Alles wat benen of wielen heeft spoedt zich naar de ingang. De bezoekers kunnen op het uitge strekte terrein allerlei vlieg- shows bekijken, ook zijn er op het terrein toestellen van be vriende naties opgesteld. Van een Nederlandse Dakota tot een Belgische Alouette III en van Britse Jetstream tot de Duitse Tornado: uit de hele wereld zijn toestellen te zien. In een van de hangars is een grote expositie over de MLD in gericht. Stands van de motor- zweefvliegclub, de Marine Elec- tronische Dienst en Fokker staan er naast elkaar. Via infor matieborden en foto's wordt de geschiedenis van de MLD toe gelicht. In een ander gebouw kunnen bezoekers historische marinevliegtuigen bekijken. Ook kunnen kinderen er plaats nemen op een schietstoel of een kijkje nemen in een tank. De Sikorsky-helikopter, waar mee tijdens de watersnood ramp vele Zeeuwen zijn gered, trekt veel toeschouwers. Maar het drukst is het bij de parel van de collqctie, de historische Dor- nier 24. Opvallend veel oudjes betasten liefdevol de vleugels van het toestel dat oneerbiedig de Ouwe Lobbes is gedoopt. MLD'er C. Geitenbeek glimt van trots. Maanden heeft hij met collega's en vrijwilligers van de Stichting Neptune Associa tion aan het toestel gewerkt. Nu geeft hij alle belangstellenden informatie. Eerder heeft een groepje bouwers van de vroege re Aviolande-fabrieken, waar de eerste Dornier's werden ge bouwd, het toestel bezichtigd. „Ze bleven uren, elk boutje, elke klinknagel had zijn eigen ver haal", vertelt Geitenbeek la chend. Van buiten klinkt af en toe een oorverdovend geraas. Het ene na het andere toestel komt aanvliegen. Een Boeing haalt halsbrekende toeren uit. Hoe wel het redelijk druk is op het kamp, kan je bepaald niet over de hoofden lopen. De marine leiding had gerekend op 50.000 bezoekers, maar of dit aantal wordt gehaald is twijfelachtig. De MLD had een dag als deze wellicht beter in het weekeinde kunnen houden. Maar volgens perswoordvoerder W Verherk kon de marine doordeweeks re kenen op extra vliegtuigen voor de shows. Bovendien kostte de organisatie nu aanzienlijk min der geld, omdat de MLD'ers op zaterdag en zondag moeten worden doorbetaald. Het Droomfestival op de Oude Singel wordt morgen georgani seerd. Het festival begint om 13.00 uur en duurt tot 21.00 uur. Naast een optreden van een bekende popgroep zijn er allerlei artiesten te zien. leder een die zijn of haar kunsten wil laten zien, kan dat doen. Pink Puppies De jongerengroep tot 25 jaar van de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit (LWH) gaat morgen naar de Efteling. Ver trek om 9 uur vanaf het station in Leiden. Vrijwilligers Vrouwengezondheidscentrum Hara zoekt vrijwilligers. Het centrum kan enkele vrouwen gebruiken die zorg dragen voor de publiciteit en voorlichting in het advies- en inforamtiecen- trum. Vrijwilligers moeten affi niteit hebben met vrouwen hulpverlening. Geïnteresseer den kunnen bellen: tel. 233209. Armoede De historicus G.P.M. Pot houdt dinsdag 9 juni een lezing over armoede in Leiden tussen 1750 en 1854. De lezing wordt ge houden in de tentoonstellings zaal van het Leidse gemeente archief (Vliet 45), om 20.00 uur. JACOBSWOUDE/DEN HAAG RUUD SEP De provincie Zuid-Holland lijkt een uitweg gevonden te hebhen voor een vreemd probleem. Voor de stort van verontreinigd slib in het Braassemermeer is een afvalstoffenwetvergunning nodig. Maar noch de HOBM, noch de eigenaar van de plas voelden zich geroepen zo'n ver gunning aan te vragen bij de provincie. Omdat Gedeputeer de Staten toch per se willen dat er doorgestort en -gebaggerd kan worden, hebben ze die ver gunning maar zelf aangevraagd. Voo! do aanvniag wad door m Provinciaal Afvalverwerkingsbe drijf (Proav) een speciale bv op gericht: Baggerdepot Zuid-Hol land bv. „Als we niets hadden gedaan, zou de vergunningverlening vertraging oplopen. Daarom heeft de provincie via de Proav besloten een bv op te richten", meldt provincievoorlichter I. Nijhuis. „Wanneer de overheid zowel aanvrager als verlener van de vergunning is. wekt dat bij de burger het idee van hand je klap. Daarom is ervoor geko zen het door de Proav te laten doen. De Proav is een zelfstan dig m Het hoogheemraadschap van Rijnland, één van de belangrij kere storters in de Braassem. verleent zichzelf een vergun ning in het kader van de Wet VerontreinigjngOppervlaktewa ter (WVO). Daar is volop kritiek op gekomen, ook van de pro vincie. Met de oprichting van een aparte bv om de vereiste vergunning binnen te krijgen, wil Zuid-Holland de indruk van belangenverstrengeling vermij den. Erick Bosch, de voorzitter van de stichting Tot Behoud van het Braassemermeer. stuitte bij toe val op de mededeling dat de bv een vergunningsaanvraag had ingediend. Hij ging op onder zoek uit en concludeerde dat bv en provincie één zijn. De bv ge hruikt het briefpapier van de Proav. En milieugedeputeerde Hans van der Vlist is voorzitter van de raad van commissaris sen van de Proav. De nieuw opgerichte bv heeft geen baggerslib en is ook geen eigenaar van de storlput. Toch kan het bedrijf een vergunning aanvragen voor de stort van bagger. De Proav heeft immers -Kik. gtta btdfvufl ut atoiiplMl sen, maar bemiddelt wel in de afvoer daarvan. Met het bagger slib moet het straks net zo gaan. Sintenlid voor QrMO I .uiL. Cecile van Laar moest van Bosch vernemen dat een bv van de PrMI MD vergunning had aangevraagd voor de bagger- stort, „(ieen van mijn collega's wist tot vandaag van het be staan van die bv". aldus Van Laar gisteravond. Het wantrou wen tegenover de provincie dat de omwonenden van de Braas sem al koesterden, wordt alleen maar groter. Dat is Van l^iars grootste bezwaar tegen de ma nier waarop de provincie nu een vergunning probeert te krij gen. „De provincie zit nu met dezelfde dubbele petten als we het hoogheemraadschap steeds hebben verweten. De provincie is indirect aanvrager van de ver gunning, vergunningverlener en controleur." Het steekt de twee vooral dat Zuid-Holland zo stilletjes te werk is gegaan. „Ik vind het ge woon heel erg dom om zo om te gaan met de gevoelens van de omwonenden De provincie geniet bij hen al weinig vertrou wen en dit is gewoon wantrou wen kweken", vindt Van laar Zij heeft Gedeputeerde Staten inmiddels om uitleg gevraagd Bosch kondigt aan dat stichting Tot Behoud van het Braasse mermeer sowieso bezwaar gaat maken tegen de vergunningver lening aan de bv. POLITIEKE RUBRIEK De Leidse gemeenteraad floot deze week wethouder Joop Walenkamp (CDA) terug. De boodschap was duidelijk: niet de projectontwikkelaar van de Sleutelhof, MBO, maakt de dienst uit in de stad, maar het stadsbestuur. Daarom moet Walenkamps relatie met MBO wat minder klef worden. Projectontwikkelaars hebben echter al een maniertje gevonden om zich aan de greep van die lastige politici en alerte burgers te ontworstelen: ze vermommen zich als tandarts. T~^ ■■■a en Edese witjas in I onroerend goed zou er op uit zijn om heel Groenoord in zijn bezit te krijgen. Vlak voor publikatie van een artikel daarover, meldde een Maredijkbewoner dat niet een Edese tandarts maar een Leidse smoelensmid de boosdoener is. Hij baseerde zich op eigen onderzoek. De verwarring, toch al flink gezaaid door betrokken makelaars, lijkt nu compleet. Onderstaand telefoongesprek tussen Groenoord-bewoner Jansen en een tandarts uit de Sleutelstad maakt echter veel duidelijk. Goedemiddag, met Jansen. Ik wilde graag een afspraak met u De spelevarende playboy van het Leidse college: wethouder Joop Walenkamp. maken. Dat kan. U woont toch in Groenoord? Ja, maar waarom vraagt u dat? Nou, als u uw huis wilt verkopen, dan moet ik toch weten waar het staat. Maar, ik wil m'n huis helemaal niet verkopen, ik heb kiespijn. O, sorry, een misverstand. M'n makelaar vertelde me zojuist dat hij contact heeft gehad met een Jansen uit Groenoord die z'n huis kwijt wil. Dus jij bent die tandarts die mijn wijk de afgrond in wil speculeren. Ik hoef jou niet meer als tandarts. Speculeren? Waar heeft u het over. Ik wil slechts een tandartspraktijk in Groenoord beginnen. Dat is iets waarmee u en de andere buurtbewoners blij kunnen zijn. Leuk geprobeerd, vriend. Samen met je makelaars kun je het Leidsch Dagblad misschien bedriegen maar deze jongen uit Groenoord is klaarwakker. lij blijft van m'n gebit en m'n huis af, begrepen?! Ik vrees dat hier een misverstand in het spel is. Laten we om te binnen u van uw kiespijn verlossen. Nee, hangt u niet op, wacht... (Jansen hangt op, de tandarts legt de hoom ook maar op de haak en onmiddellijk begint zijn toestel weer te rinkelen. Hij neemt op en stelt zich voor. Aan de andere kant van de lijn zegt een opgewekte stem:) Hallo, je spreekt met een collega uit Gelderland. Ik doe niet alleen in gebitten, maar ook in onroerend goed. Ha, ha. Nu vroeg ik mii zo af of jij wat klanten hebt, die in de Leidse wijk Groenoord wonen. Zo ja, kun je me dan aan wat telefoonnummers helpen. Daar staat wat tegenover, heus. Hallo? Bent u daar nog? Hallo? Of er ooit een mooi voetgangersplein met een autotunnel daaronder voor het nieuwe Leidse station zal zijn is nog steeds een grote vraag. Voor het project is bijna 200 miljoen gulden nodigen dat heeft de armlastige gemeente Leiden Haag gekeken in overleg met ons en met Rijkswaterstaat in hoeverre het standpunt in de brief al herzien kan worden. En ik denk niet dat men dat zegt als er geen aanleiding voor is." Een herziening van het standpunt? Vindt de minister het plan ineens niet meer te duur, een nader onderzoek overbodig en heeft ze het geld al overgemaakt op de rekening van de gemeente Leiden? Nee, dus. Van Rij is even later wel bereid een en ander uit te leggen: „Nog onduidelijk is wat de minister precies onderzocht wil zien en en hoeveel geld daarvoor nodig is." Aha, zit het zo. Dat hadden we niet direct begrepen uit de woorden van de wethouder. Hopelijk heeft hij tegen de minister wat duidelijker taal gesproken toen hij om die 100 miljoen gulden vroeg. May- Weggen zal toch niet denken dat nij om geld voor een extra onderzoek heeft gevraagd? niet in de portemonnee. Het plan gaat alleen door als de gemeente Leiden miljoenen en miljoenen guldens krijgt van suikertante Hanja May-Weggen. Tot grote schrik van een aantal raadsleden stuurde tante een aantal weken geleden een brief irin ze zei dat ze het Leidse plan te duur vindt. Ze wil een i uittrekken voor een onderzoek om te kijken of er geen goedkopere mogelijkheden zijn. Deze week vroeg WD-raadslid Laila Driessen aan wethouder Van Rij hoe de zaken er op dit ment voor staan. Van Rij zei dat een paar gesprekken met ambtenaren van het ministerie over de brief 'veel verduidelijking' hadden opgeleverd. „Er wordt door Den wee gemeentelijke vergaderingen over de Voorjaarsnota het Leidse financiële debacle wordt verklaard zijn gepland op donderdag 18 juni. Niet zomaar een donderdag, 's Avonds speelt Oranje immers op het EK tegen Duitsland. Terwijl heel Nederland aan de tv zit, spelen twee raadscommissies in het Gulden Vlies hun eigen wedstrijd. Dat vinden ze véél spannender. Hoe verzinnen ze het. Nu is deze ongein nog een heel klein beetje voor te stellen van de leden van de commissie voor volkshuisvestingen ruimtelijke ordening. Maar de andere raadscommissie die vergadert zou toch meteen een andere avond moeten vaststellen, zou je zo denken. Die commissie houdt zich namelijk bezig met personeelszaken, welzijnswerk en...sport.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15