Grote aardbeien vaak minder lekker 'I «r Kip en kalkoen doen het goed op de barbecue Smaak Bourgondische ontdekking WOENSDAG 1992 MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding BROCCOLISOEP zie onderstaand recept) KALKOENSCHNITZELS PAKSOI MET KERRIE AARDAPPELEN Kook 200 gram schoongemaakte broccoli 10 minuten in drie dl kippebouillon. Wrijf de groente door een zeef. Voeg eenvierde in blokjes gesneden paprika toe en kook de soep vijf minuten op een zacht vuur. Maak de soep op smaak met papri kapoeder, peper en zout en roer er een scheutje koffiemelk door. Verdeel de soep over 2 kommen en strooi er wat geroosterde, geschaafde amandelen over. Per persoon: 120 kilojoules, 30 kilocalo rieën, 4 g eiwit, 4 g koolhydraten. CHAMPIGNONSOEP GESTOOFDE SCHOUDERKARBONADE (zie onderstaand recept) BLOEMKOOL AARDAPPELEN Bak 2 kleine schouderkarbonades in 15 gram boter of (dieet)margarine bruin. Maak een pakje ossestaartsoep voor een kop vol gens de gebruiks aanwijzing klaar. -<* Giet de soep bij het eel nog wat water toe en stoof de kar bonades in 20 minuten gaar. Per persoon: 810 kilojoules, 190 kilocalo rieën, 20 g eiwit, 13 g vet. KIPFILET BROCCOLI MET MAIS AARDBEIEN-YOGURTSHAKE (zie onderstaand recept) Was 150 gram aardbeien, mix ze fijn of roer ze door een zeef. Klop de aarbeien met een bolletjes vanilleijs, 150 gram magere yogurt en twee eetlepels si naasappelsap schui mig. Verdeel de yo gurt over 2 hoge gla zen, zet er een rietje in en garneer met een gewassen aardbei op de rand. Per persoon: 310 kilojoules, 50 kilocalo rieën, 3 g eiwitten, 1 g vet, 14 g koolhydra- Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- LIEVELINGSRECEPT ,,Het voordeel van dit recept is, dat je zoveel naar eigen smaak kunt toevoegen als je denkt no^ig te hebben. Handig als je gasten krijgt, schrijft ANTOINETTE VAN DAM, UIT VELSERBROEK. FRISSE SALADE Alle groenten in reepjes snijden en er wat yoghonaise doormengen. Gebakken krielaardappeltjes en een tartaartje met ge bakken ui smaken hierbij heel lekker. En wie het echt feeste- lijk wil maken, kan Nodig voor 4 perso- er een glas goed ge nen: 1 struik koelde rosé bij ser- bleeksederij; 2 ap- veren,schrijft An- pels; 1 citroen, 300 toinette. gram kaas; 1 blikje Verder doet zij wat mais; 1 blikje asper- suggesties aan de ges (het mogen ook hand om de salade verse zijn; 3 eieren. uit te breiden, zoals komkommer, radijs jes, paprika's. Een exotisch tintje geeft je aan het geheel door toevoeging van stukjes ananas (liefst verse) en een handje ongezwavelde rozijnen. Wilt u er een maaltijdsalade van maken dan kan er een wat kipfilet aan toegevoegd worden. Zomers recept Hebt u ook een lievelingsrecept, een leuk drankje (met of zonder alcohol); een aardige barbecue-tip; een idee vooreen snel vakan tie-maaltijd of een fantastisch toetje, stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a. v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Combinatie met sinaasappel(sap) bij veel koks populair Voordat Columbus vijf eeuwen gele den de Nieuwe Wereld ontdekte, kende Europa alleen maar de kleine donkerrode aardbeitjes die we 'bos- aardbeitjes' noemen en die in het wild langs bosranden groeien. Ik heb ze wel geplukt in Zuid-Limburg, in Frankrijk, Italië en vooral in Midden- en Oost-Europa komen ze nog veel In Roemenië worden ze langs de weg ver kocht door ondernemende zigeunertjes. De Romeinen kenden ze ook en waardeerden Ze noemden ze 'fragum' (wat in het Frans fraise werd), 'de geurige', een voor treffelijk gekozen naam, want het zijn won dertjes van intense geur en aroma, sterker dan van onze gekweekte aardbeien. Beroemd waren de bosaardbeitjes uit de Albaanse bergen, ten zuiden van Rome, en dan vooral uit de bossen van Nemi. Maar de dichter Vergilius waarschuwt de kinde ren die ze plukken om vooral op te passen als ze iets kils voelen, want er zou een slang onder verborgen kunnen zitten. Nog altijd zijn de Nemi-aardbeitjes in Rome zeer ge liefd, men serveert ze, gedrenkt in Marsala, de zoete, goudbruine wijn uit Sicilië, een heerlijke combinatie. Bosaardbeitjes hoeven echter niet altijd 'wild' te zijn, ze werden in de Middeleeu wen aangeplant in tuinen, vooral klooster tuinen, de monniken schilderden ze als ver siering in de kantlijn van hun prachtige ma nuscripten, en de Franse koning Karei V (1338-1380) liet grote percelen aanplanten bij zijn paleis het Louvre. Kruising In de zeventiende eeuw kwamen de wat grotere aardbeien uit Virginia in Noord- Amerika, en de hovenier van Lodewijk XIV moest ze aanplanten in Versailles op last van de koning die er verzot op was. In het begin van de achttiende eeuw bracht een ontdekkingsreiziger uit Bretagne de eerste planten met echt grote aardbeien Chili en uit een kruising van de Virginia- en de Chili-aardbeien zijn onze Europese aardbei-rassen ontstaan. Lodewijk heeft er nog net van kunnen proeven: de den geoogst in 1714. dood. We kennen nu ongeveer 600 aardbei variëteiten, helaas niet allemaal even lekker. Vaak gaat omvang ten koste van smaak, die heel mooie, grote zijn flauw en waterig, en de allerlekkerste, de z.g. Bredase aard beitjes, klein en dieprood, zie je nauwelijks meer. Vroeg in het voorjaar zien we hier veel aardbeien uit Spanje en ook Portugal. Ter plaatse zijn die heel lekke het oog op het vervoer worden ze niet hele maal rijp geplukt en dat proef ie. Het aller lekkerste zijn aardbeien, op net toppunt van rijpheid op een mooie zomermorgen geplukt, niet gewassen (dat kost smaak) maar slechts afgeveegd, met ernaast half opgeklopte zoete slagroom. Sinaasappel Grote koks echter vonden - uiteraard - an dere mogelijkheden en ontdekten dat de smaak van aardbeien zeer goed harmoni eert met die van sinaasappel. Zo ontston den de beroemde Fraises Romanoff, gecre- eerd in 1867 in het Café Anglais in Parijs voor een diner waaraan aanzaten de Russi sche tsaar Alexander II en zijn zoon de tsa- revitsh, en genoemd naar de tsarenfamilie. Ze worden gedrenkt in sinaasappellikeur en sinaasappelsap en opgediend met slag- in de grote Escoffier stammen de Frai- Sarah Bernhardt, opgedragen aan wereldberoemde toneelspeelster van i, die een dierbare vriendin van Escoffier was. Ook deze worden gedrenkt in sinaasappellikeur (cura^ao) en cognac, en opgediend op ananasijs (ook een uitsteken de combinatie), met een mousse van slag- En één van de weinige gerechten, ooit aan de Nederlandse koninklijke familie op gedragen, werd gecreëerd door Escoffier hij in de jaren '20 eens gekookt heeft voor koningin Wilhelmina: Fraises Wilhel- aardbeien gedrenkt in sinaasappel sap met kirsch, opgediend met slagroom, geparfumeerd met vanille. En ik heb een Nederlandse kok gekend, die aardbeien al tijd waste in sinaasappelsap, en er wat si naasappelrasp tussen strooide. Ook een goed idee. En ten slotte: een klein beetje crème de (zwartebesselikeur) kan de smaak al te flauwe aardbeien heel mooi opha- Aardbeienpluk in Aalsmeer eind 1800. archieffoto Tegenwoordig worden aardbeien hangend in e s geteeld. Zomers weer vraagt om feestelijk eten bui tenshuis. Barbecuen bijvoorbeeld is daar voor heel geschikt en blijkt in Nederland dan ook een populaire bezigheid. Vlees, ge pofte aardappelen, banaan in aluminiumf olie, groente- en fruitsalades, zojuist gebak ken stokbrood, broodjes of croissants, krui denboter en sauzen maken er - samen met vrienden en familie - een creatief etentje anneke geerts Om te zorgen dat de maaltijd het feestelijk karakter blijft behouden - ook naderhand - zijn er een paar punten waaraan aandacht moet worden besteed. Omdat er wordt ge werkt met vuur, moet de barbecue stevig staan; zoek dus een stevige ondergrond. Om het vuur aan te maken zijn briketten (van geperst houtskool) erg geschikt. Aan maakblokjes of aanmaakvloeistof zijn han dig in het gebruik. Steek het vuur ongeveer een uur van te voren aan, want de barbecue is pas klaar voor gebruik als de vlammen zijn gedoofd. De briketten zijn dan grijs van kleur en er ligt een laagje as overheen. Als de houtskool nog vlamt, kunnen schadelijke stoffen uit de kool op het vlees terecht komen. Boven vuur Zet voor alle zekerheid een emmer water of zand in de buurt. Er zijn trouwens ook elek trische barbecues te koop die buiten, maar ook binnen kunnen worden gebruikt. Han dig als het weer slecht wordt. Plaats het rooster tenminste 25 cm van het vuur, zodat het vlees niet verbrandt. Kip en kalkoen zijn geschikte vleessoorten om op de barbe cue te roosteren. Zowel dunne soorten als de wat dikkere de len komen daarvoor in aan merking. Voor beide geldt dat ze vanaf het moment dat ze worden gekocht koel moeten worden bewaard. Koop de kip en kalkoen daarom zo laat mo- gelijk of maak gebruik van een koelbox. Thuis direct in de koelkast (temperatuur 2-4 C) plaatsen. Doe het vlees eventu eel over in een koelkastdoos of leg het op een schotel afgedekt met huishoud- of aluminiumf olie. Dunne kip- of kalkoenfilet in reepjes gesneden, kip- en kal- kocnschnitzels of kiphambur gers gelden als vlug-klaar-produkten. Ver deel ze - afhankelijk van het aantal mensen - over meerdere schalen, dek ze af met folie en plaats ze tot gebruik in de koelkast. Zorg dat ze tijdens het barbecuen niet in de zon staan. Zet maar één schaal tegelijk op tafel, de andere blijft nog even in de koelkast. Doe dat net zo met de wat dikkere kip- en kalkoendelen. Maar die moeten van tevo ren wel even worden 'voorgegaard'. Kip- pepoten, -bouten of drumsticks hebben een langere bereidingstijd nodig. En omdat we meestal niet het geduld hebben om dat al lemaal te doen op het rooster van de barbe cue. is het goed ze van tevoren even zacht jes te koken in bouillon (poten ongeveer 15 minuten, bouten 20 minuten en drumsticks ongeveer 10 minuten). Tijdens het rooste ren worden ze dan door en door gaar. En dat is een vereiste voor pluimveevlees; niet gaar vlees maakt de kans groot dat er maag/darmproblemen ontstaan. '1 Hygiëne Om gezondheidsproblemen te voorkomen moet veel aandacht worden besteed aan de hygiëne. Wat in deze warme tijd van het jaar vaak afgedaan met een 'zo mergriepje blijkt in de praktijk vaak te worden veroorzaakt doordat vlees, kip en kalkoen niet goed worden bewaard of bereid, een vorm van voeelver- giftiging dus. De enige manier om bacteriën die de problemen veroorzaken, kwijt te raken, is de produkten door en door te verhitten. Het vlees moet de kans krijgen ten minste een temperatuur van 70C te berei- ken, ook binnen in. 'hy- Maar ook daarna schuilt er n giënisch gevaar'. Rauw en gaar vlees moe ten bijvoorbeeld gescheiden worden ge houden. Wie dat niet doet, 'besmet' het ga re vlees met de bacteriën die altijd op het rauw vlees voorkomen. Leg daarom een gaar stukje vlees nooit terug op schaal of bord waar ook rauw vlees op heeft gelegen. Dat vraagt om extra serviesgoed en bestek. Een vork waarmee het (rauwe) vlees op het rooster wordt omgedraaid moet alleen déêrvoor worden gebruikt. Wie voor dispo sable-materiaal kiest, kan bijvoorbeeld twee kleuren kopen, die het onderscheid voor ie dereen gemakkelijk maken. En mocht er (koel bewaard!) vlees over blijven, bereid dat dezelfde dag nog. zodat het als gaar vlees in de koelkast kan worden gelegd. Alle maatregelen met elkaar zorgen voor een geslaagde barbecue. Tijdens een recente reis door de Bourgog ne is wijnschrijver Hubrecht Duijker niet alleen op zoek gegaan naar de beste wij nen, maar ook naar leuke hotels en res taurants waar het voor weinig geld goed toeven is. Een van zijn aardigste ontdek kingen was Hótel du Centre in Lugny. k had de hele dag door de Ma gereden en nog geen tijd gehad om naar een hotel te kij ken. Even ten oosten van dit grote Bour gondische wiindistrict loopt een route na tionale, waarlangs veel hotels staan. Deze kampen echter alle met verkeerslawaai. Ik had me daarom voorgenomen om in een klein, rustig wijndorp te gaan logeren. Een hotel in Cruzille bleek nog gesloten te zijn. Dan maar naar Lugny. zo n 10 kilometer verderop. Hótel du Centre was hier de enige mogelijkheid. In de auto zittend, op het pleintje voor dit etablissement, aarzelde ik sterk. Want de entree bestond uit een kale, niet bijster ge zellige bar waar een groepje boeren kleine glazen wijn aan het drinken was, luid pra tend. F.cht gezellig zag het er allemaal niet uit, rustig evenmin. Maar ja. het was al een uur of aent en om nog weer verder te rijden sprak mij ook niet aan. Ik besloot dus naar binnen te gaan. ,,Hebt u nog een kamer vrij?", vroeg ik aan een oudere dame achter de bar. „Een ogen blik, ik roep mademoiselle Giroud even luidde het antwoord. Die arriveerde prompt: een breed gebouwde, licht schom melende vrouw op sloffen, niet zo piep meer. en de huwbare leeftijd reeds gepas seerd. Zij heette Gisèle -• en zodra ze sprak, wist ik dat ik hier goed zat. Want dit was een gastvrouw zoals een gastvrouw zou moeten zijn, behulpzaam en buitengewoon vriendelijk. Mijn wens om niet aan de straatkant te sla pen werd gehonoreerd Voor ruim 90 kreeg ik in mijn eentje de meest luxueuze kamer van het huis, voorzien van twee ro yale tweepersoonsbedden, bedekt met ge capitonneerde, felroze spreien. Voor de helft van het bedrag had ik ook een kleinere kamer kunnen krijgen, maar na een rumoe rig hotel de vorige dag was ik graag bereid om wat meer te betalen voor rust en com fort. Hijgend leidde Gisèle me naar boven. Ze vertelde dat het hotel al sinds 1614 be staat en door haar familie wordt gedreven. Maar helaas zal zij de laatste generatie zijn. Rechts van het cafégedeelte bleek de keu ken en tevens woonkamer te zijn van Gisèle en haar bejaarde moeder. Links vond ik het restaurant, met verrassend fraaie borden die harmonieerden met het bloemetjesbe- hang. De enkele andere gasten waren al verdwenen toen ik om negen uur plaats nam. Gisèle vroeg waarmee ik wilde begin nen, een salade of een paté de campagne. Ik koos voor de pfité, voedzaam en n|k sma kend, met erbij knapperig vers stokbrood en boter. Een spijskaart was er niet. een kleine wijnkaart wel. Ik koos voor een halfje Mêcon Lugny 'Les Charmes' 1990 van de plaatselijke coöperatie, een in zijn soort ex cellente witte wijn (/15). Het hoofdgerecht bleek een half haantje in dragonsaus te zijn. Ik heb er van gesmuld. Dit was een haantje met smêak. Gisèle glom toen ze mijn lege bord zag. „Nog wat kaas misschien?" Ze had twee verschillende geitekazen van dezelfde boer: de ene kaas was acht dagen ouder dan de andere Het verschil viel duidelijk te proeven. Bij het haantje en de kaas gebruikte ik een paar glazen rode wijn, een kleurrijke, fruitige ro de Mêcon 1990 van dezelfde coöperatie (ƒ12,50 per hakr li- Bij het vertrek de volgende ochtend zag ik pas hoeveel mijn driegangen diner had ge kost: 80 franc (ƒ26,50). Voor dat geld heb ik zelden zo lekker gegeten. Een andere gast zag mij met mijn koffer staan en zei: ..Mijn \touw en ik wonen in Mêcon. maar toch komen wc hier aJ zo'n 40 jaar Het is ons tweede huis, want een bedrijf als dit is uniek. Ook u zult vast terugkomen Ik weet zeker dat hij gelijk had Maar mocht u er eerder zijn. doet u Gisèle Giroud dan de groeten.' Hótel du Centre, 71260 Lugny, telefoon uit Nederland 09-3385332282 McDonald's in de trein Er is in Zwitserland nu een heel speciale manier om van een onvervalste hamburger te genieten. Op de lijnen Basel Genève en Gcnève-Brig rijden dagelijks twee McDo nald's Family Dining Cars mee Op het me nu staan de gebruikelijke McDonald's ge rechten tegen dito prijzen. Vanuit Basel ver trekt de 'McDonald's-trein om 7.23 en 15.23 hui mkoaM I imftvi UUNn ih 06 uw In tegenovergestelde richting vertrekt de trein om 10.44 en 18 44 uur. Vanaf Genève Airport vertrekt de trein naar Brig om 6.38 en 1238 uur, in omgekeerde richting om 9.51 en 16.29 uur Veel Zwitserse treinen hebben ook speciale speclrijtuigen. waar het kroost zich tijdens een langere reis kan vermaken De rijtuigen zijn te herkennen aan de beer op het raam

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9