'Deel Nedcar gaat na 1995 zeker dicht' Binnenland Ombudsman: In beslag nemen van tv mag niet Roos, iris, lelie en tulp verboden bloemen Overheid overschat behoefte aan reorganisatie van bestuur Ohra boekt recordomzet Ziekteverzuim onderwijs krijgt 'speciale aanpak' Uitzendbureau wordt meer arbeidsbureau WOENSDAG 3 JUN11992 r<ip«Js GPD C*<r*r«n<»\»ppr'Wr Pmik>nl Bonden bezorgd over houding Mitsubishi De vakbonden maken zich grote zorgen over de toe komst van de eigen ontwerpafdeling van NedCar in Hel mond, het voormalige Volvo Car. Volgens bestuurder G. van Os van de Unie BLHP is de afdeling na 1995 ten dode opgeschreven. Er blijft hooguit een kleine afdeling pro- duktontwikkeling over, aldus Van Os. Rupsharen veroorzaken huiduitslag vlissingen Bij de Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst (GGD) Zeeland zijn de afgelopen weken veel klachten binnenge komen van recreanten die last hadden van een sterk jeukende huiduitslag na een dagje op het strand. Speurwerk heeft de schuldige ontmaskerd: de bastaard satijnrups, die rond deze tijd zijn haren verliest. De haren, 'brandharen' die een soortgelijke reactie veroorzaken als brandnetels, worden meegevoerd door de wind en blijven op een natte huid makkelijk hangen. Volgens de GGD lopen de klachten uiteen van jeuk tot behoorlijke koortsaanvallen. De bastaard satijnrups overwintert graag in de duinen. Tegen de brandharen is weinig te doen, behalve goed aankleden. Prijs minderhedenbeleid Deventer Deventer Minister Dales van binnenlandse zaken heeft gisteren de jaarlijkse LAO-prijs uitgereikt aan de gemeente Deventer. De prijs, die bestaat uit een bedrag van 15.000 gulden en een kunst werk, is bedoeld voor een gemeente die zich positief heeft on derscheiden door haar minderhedenbeleid. Deventer springt er volgens de Landelijk Advies- en Overlegstructuur minderheden beleid (L\0) vooral goed uit wegens de inspraakmogelijkheden voor minderheden, zowel formeel als informeel. Vrouwen kiezen nog steeds niet exact zoetermeer Acties als 'Kies Exact' en 'Vrouw en Management' hebben weinig effect. Deze campagnes van het ministerie van onderwijs leiden er niet toe dat meisjes vaker exacte studies kie zen. Evenmin zijn als gevolg van de acties meer vrouwen op lei dinggevende posities beland. Twaalf jaar emancipatiebeleid in het onderwijs heeft er wel toe geleid dat veel meer meisjes (ho ger) onderwijs zijn gaan volgen. Dat blijkt uit het onderzoek 'Onderwijs en sekse', dat de Stimuleringsgroep Emancipatie-on derzoek gisteren aan minister Ritzen (onderwijs) heeft aangebo den. Shell verkoopt eigen merk sigaretten hamburg De oliemaatschappij Shell is op een aantal benzine stations in Duitsland begonnen met de verkoop van een eigen merk goedkope sigaretten. Als het experiment slaagt, wordt het merk 'Blend 2000' aan het eind van de zomer op alle 1.700 sta tions in Duitsland aangeboden. Er zijn geen plannen om iets dergelijks in Nederland te gaan doen. Shell heeft tot de introduc tie van een eigen merk besloten omdat de pomphouders daarop hogere winstmarges hebben dan op andere sigaretten. Daar komt bij dat rokers in Duitsland prijsbewuster zijn geworden door accijnsverhogingen in oktober vorig jaar en in maart. In Duitsland vindt ongeveer tien procent van de verkoop van siga retten plaats via benzinestations. Bloementeelt bij Hillegom. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER leiden monica wesseling Koop liever geen» rozen, lelies, tulpen en irissen. Dat is het advies van Konsumenten Kontakt, ondersteund door de stichting Na tuur en Milieu. Van de tien meest verkochte bloemsoorten in Nederland zijn deze vier het meest milieubelastend. Anjer en als- troemeria, beide eveneens razend populair, brengen veel minder schade toe aan het milieu. Het milieu delft altijd het onderspit, zo blijkt uit het onderzoek. Voor elk van de tien onderzochte bloemsoorten geldt dat er meer bestrijdingsmiddelen in bodem, water en lucht terecht komen dan volgens de norm is toegestaan. Het motto 'Neem vaker een bloemetje mee' moet volgens de consu mentenorganisatie dan ook met een korrel tje zout worden genomen. Konsumenten Kontakt komt tot het ad vies op grond van een onderzoek van de Wetenschapswinkel Biologie uit Utrecht. De wetenschapswinkel heeft de tien meest verkochte soorten bloemen onderzocht op het verbruik aan bestrijdingsmiddelen. Bij de teelt van lelie, tulp, iris en roos komen het meest resten van chemische middelen in lucht, bodem en water terecht. Daarom wordt de koop van deze bloemen afgera den. Middenmoters in milieubelasting zijn gerbera, chrysant, narcis en fresia. In het onderzoek is niet gekeken naar het energieverbruik van de verschillende teel ten en bijvoorbeeld het gebruik van houd baarheidsmiddelen. De onderzoekers er kennen dat daardoor eigenlijk geen al lesomvattende uitspraak kan worden ge daan over de milieubelasting. De tien meest verkochte hoeven niet de tien meest vervui lende bloemsoorten te zijn. Konsumenten Kontakt noemt de uitkom sten van het onderzoek 'alarmerend'. Bij al le teelten komen er meer resten van bestrij- Bloementeelt vervuilt meer dan toegestaan dingsmiddelen in water, bodem en lucht te recht dan volgens de normen is toegestaan. Het verbruik van bestrijdingsmiddelen in de bloementeelt moet volgens Konsumen ten Kontakt en de stichting Natuur en Milieu dan ook versneld worden terugge bracht. Dat kan door extra onderzoek naar en versnelde invoering van nieuwe, milieu vriendelijkere methoden van gewasbe scherming, zoals het inzetten van natuurlij ke vijanden van ziekten en plagen. „De chrysantenteelt is ook in korte tijd veel min der milieuvervuilend geworden", aldus een woordvoerder. Een belangrijk deel van de hier geprodu ceerde snijbloemen worden geëxporteerd. Japan en Amerika weigeren een zending bloemen als daar ook maar één beestje in zit. Deze zogeheten 'nultolerantie' zorgt er voor dat er heel veel moet worden gespo ten. Natuur en Milieu en Konsumenten Kontakt dringen er bij de overheid op aan opnieuw met de exportlanden te gaan pra- Het gaat Konsumenten Kontakt te vereen kopersstaking uit te roepen. „De tuinbouw- wereld is goed op weg naar een meer milieuvriendelijke teelt. Door de consu ment bewust te laten kiezen voor milieu vriendelijke bloemen, doen tuinders harder hun best." Konsumenten Kontakt heeft een folder uitgegeven over het kopen van bloemen. Wie van de tien meest populaire soorten een bosje wil, kan het best de anjer of als- troemeria kiezen. In elk geval is het beter geen bloemen buiten het seizoen te kopen, omdat in kassen gekweekte bloemen ener gie vreten. Ook geverfde exemplaren en bloemen uit verre landen, hier gebracht met vervuilende vliegtuigen, kan de consu ment maar beter links laten liggen. Uit ei gen tuin is het best, constateert ae stichting. Een zware klus v den haag gpd De Dienst Omroepbijdragen (DOB) mag niet langer tv- en radiotoestellen van wanbetalers in bewaring nemen, omdat daarvoor geen wettelijke grond bestaat. Dat schrijft de Nationa le Ombudsman naar aanleiding van een klacht aan het ministe rie van WVC, dat verantwoorde lijk is voor de inning van de om roepbijdragen. Jaarlijks worden door de DOB ongeveer honderd tv's en ra dio's in bewaring genomen, om zo betaling van het kijk- en luis tergeld af te dwingen. Dat is in strijd met de mediawet, aldus Nationale Ombudsman Oos- ting. Hij stelt dat de DOB hoog- stens een radio- of televisietoe- stel mag verzegelen, om zo het gebruik ervan tegen te gaan. Dat gebeurt zo'n 3.000 keer. Een woordvoerder van de DOB stelt dat alleen in uiterste gevallen tot inbewaringneming wordt overgegaan. „Als het ver moeden bestaat dat de gebrui ker van het toestel de verzege ling toch zal verbreken, moeten we strengere maatregelen tref fen. Het gaat ons erom de bij drage te innen en de wet biedt ons daartoe wel mogelijkheden. Inbewaringneming is er daar één van." De mediawet in het algemeen en de omroepbijdrage in het bijzonder is volstrekt achter haald. Dat zegt informatiedes- kundige mrT G. Schuijt naar aanleiding van de kritiek op de DOB. Immers, niet alleen de vijf radiozenders en Nederland 1, 2 en 3 zijn bij inbewaringneming of verzegeling uitgeschakeld, maar ook de commerciële zen der RTL 4, tal van buitenlandse zenders en zelfs de 'abonnee- omroep' Filmnet. Schuijt wijst erop dat de sanc ties stammen uit de tijd dat al leen Nederland 1 en 2 ontvan gen konden worden. „Toen be reikte je met de maatregel niet méér dan je wilde bereiken. Je kunt vandaag de dag echter zelfs aanvoeren dat RTL 4 scha de ondervindt van de DOB. Een adverteerder en dus ook RTL 4 wil tenslotte dat zo veel mogelijk mensen kijken naar een reclameboodschap. Door jaarlijks 3000 toestellen uit te schakelen, verklein je de kijk dichtheid en berokken je scha de aan iemand die niets te ma ken heeft met het probleem waar het om gaat. Want RTL 4 krijgt geen geld uit de omroep bijdrage", aldus Schuijt. Hij verwacht niet dat de com merciële zender via de rechter zal proberen af te dwingen dat de DOB dergelijke activiteiten staakt. „Het gaat uiteraard om het principe. Maar een rechter zal toch ook willen zien of in derdaad schade wordt geleden en zo ja, hoeveel dan wel. Dat is natuurlijk niet aan te tonen", al dus Schuijt. apeldoorn anp Bestuurders overschatten de behoefte van burgers aan reor ganisatie van het binnenlandse bestuur. Terwijl 60 procent van de bestuurders de provincies ter discussie willen stellen en 55 procent de gemeenten, is dat bij burgers slechts 16 procent en 39 procent. Dat blijkt uit een vergelijking van de enquête onder 632 be zoekende burgemeesters, wet houders, raadsleden en ge meentesecretarissen aan het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), gisteren in Apeldoorn, met een recente enquête onder de bevolking. Bijna tweederde van de Ne derlanders vindt dat de ge meenten meer moeten samen werken. Slechts veertig procent geeft echter de voorkeur aan sa menvoeging van gemeenten. Van de bestuurders stelt daar entegen 90 procent een groot voorstander te zijn van samen werking tussen gemeenten. Meer dan de helft (55 procent) beschouwt samenvoegen van gemeenten als een verbetering. De bereidheid van Nederlan ders om te gaan stemmen voor regionale verkiezingen blijkt met 56 procent volgens de VNG gering. Zij blijft zelfs achter bij de bereidheid te gaan stemmen voor de gemeenteraad (69 pro cent). Jongeren tussen de 18 en 24 jaar tonen een zéér geringe stembereidheid. Voor beide ver kiezingen zegt slechts de helft van de jongeren te zullen gaan De Arnhemse verzekeraar Ohra heeft vorig jaar een recordom zet geboekt van 853,5 miljoen gulden, tegenover 734,6 miljoen in 1990. De netto-winst daaren tegen zakte met meer dan der tig procent tot 23,6 miljoen gul den. Dat is volgens het concern vooral te wijten aan de kosten stijging in de gezondheidszorg en de invoering van het plan Si mons. De omzetstijging was voornamelijk te danken aan een toename van het aantal afgeslo ten levensverzekeringen. helmond anp De ongerustheid volgt op uit spraken die president-directeur Nakamura van Mitsubishi, het Japanse concern dat een derde van de aandelen van NedCar bezit, gisteren in een vraagge sprek met het Financieele Dag blad deed. De andere aandeel houders zijn Volvo Zweden en de Nederlandse staat. De fa briek moet in de toekomst zo wel Volvo's als Mitsubishi's gaan bouwen. Nakamura zegt in het inter view dat het belangrijkste ont wikkelingswerk voor de Mitsubishi's die in Nederland gebouwd gaan worden in Japan moet plaatsvinden, net als de Volvo's in Zweden worden ont worpen. NedCar kan dan vol gens Nakamura de in Japan ontworpen auto's aan de Eu ropese eisen aanpassen. Van de autofabriek NedCar zou dan weinig meer dan een assembla- gebedrijf overblijven. In het contract tussen de drie aandeelhouders is vorig jaar be paald dat de ontwikkeling van een nieuwe auto tenminste tot 1995 in Helmond zal plaatsvin- den haag gpd De bestrijding van het ziekte verzuim in het onderwijs is nog niet begonnen, of de hoofdrol spelers zijn het al oneens. Mi nister Ritzen (onderwijs) wil het verzuim terugdringen van 7,7 procent nu naar 6,2 procent in 1994. Netto opbrengst voor de onderwijsbegroting in 1994: 300 miljoen. Het spiksplinternieuwe Ver vangingsfonds dat deze doel stelling moet waarmaken, noemt die doelstelling 'onge wenst en onhaalbaar'. ..Maar dit is niet het moment om ruzie te maken", zei Vervangingsfonds directeur Van Moorsel gisteren sussend. Leerkrachten krijgen met in gang van het nieuwe schooljaar net als andere werknemers een controleur aan de deur als ze zich ziek hebben gemeld. Daar toe moeten scholen een con tract sluiten met een bedrijfsge zondheidsdienst, net zoals een 'gewoon'bedrijf. Het onderwijs vergt echter toch een speciale aanpak, aldus Van Moorsel. Uit onderzoek blijkt namelijk dat één op de drie scholen in Nederland 'ziek' is. De oorzaak van het ziekte verzuim ligt veelal niet bij de in den. „Nakamura zegt nu dat daama alle onderdelen zullen worden ontwikkeld en geprodu ceerd in Japan. In Nederland blijft dan alleen ruimte over voor een minimaal stukje pro- duktontwikkeling. Dat betekent dat de de ontwikkelingsafdeling in Helmond na 1995 geen be staansrecht meer heeft", aldus Vin h Hij vreest dat de afdeling voor die tijd al sterk zal aftakelen. „Goede ontwerpers zullen zo snel mogelijk hun hril elders zoekenvreest Van Os. In de huidige plannen is er in Hel mond op de betreffende afde ling nog plaats voor 600 men sen. Daarvan zullen er naar de mening van Van Os straks maximaal 200 overblijven. Een woordvoerder van Ned Car zegt dat Nakamura niets heeft gezegd dat strijdig is met de huidige afspraken. Op de uit- latingen van Van Os wil hij niet reageren. De Unie BLHP wil op korte termijn een gesprek met zowel met de Raad van Bestuur van NedCar als met het minis terie van economische zaken. Ook wil de Unie BLHP overleg met de top van Mitsubishi. dividuele leraar, maar in de cul tuur en de orgsnisatie van de school. In zo'n geval zal de be- drijfsgezondheiasdienst niet al leen de leraar naar een bedrijfs arts sturen, maar ook een orga nisatie-psycholoog en een be drijfsmaatschappelijk werker naar de school sturen. „Dat is een principieel andere benadering. We kijken niet zo zeer naar het individu, maar naar de school als eenheid. We kunnen zelfs een school hulp aanbieden van organisatie-des kundigen", aldus Van Moorsel. Hij verwacht dat sommige scholen die bemoeienis als be dreigend zullen ervaren. „Veel scholen kruipen in hun schulp als buitenstaanders zich met hen willen bemoeien. Er is echt een cultuuromslag nodig." Scholen zullen het daarom op den duur in hun portemonnee voelen als het ziekteverzuim hoog blijft. Voor een hoog ver zuim worden de scholen ge straft met een hoge premie voor het Vervangingsfonds, dat de vervanging van de zieke leer kracht financiert. Een school met weinig verzuim krijgt juist korting op de premie. Deze fi nanciële prikkel wordt waar schijnlijk vanaf het schooljaar 1993-1994 ingevoerd. Beurzen voor buitenland niet erg populair De Erasmusbeurzen voor stu denten die een tijdje naar het buitenland willen, worden in ons land maar voor de helft be nut. Het Erasmusbureau van de Europese Gemeenschap in Brussel had Nederland ruim 19.000 'maanden' toegekend, maar de Nederlandse studenten hebben er maar 9.000 gebruikt. De organisatie die de beurzen in Nederland beheert, het Nuf- Ge, wijt dit aan de laagte van de beurzen en aan het feit dat de universiteiten veel meer beur zen aanvragen dan ze kwijt kunnen. Niet opgemaakte beur zen vervallen na een jaar en kunnen niet aan een andere student worden doorgegeven. Een Erasmusbeurs bedraagt ongeveer 185 gulden per maand (80 Ecu). Het Nufnc wil de beurs vanaf volgens jaar aan trekkelijker maken door het be drag iets te verhogen tot onge veer 225 gulden per maand. De sterk hebben overvraagd, krij gen dit jaar minder geld toege- SPAAR DE HEINEKEN STERDOPPEN EN WIN 1 VAN DE 500 POCKET-TV'S. Van 25 mei tot 25 juli 1992 zijn alle flesjes Heineken Bier voorzien van gekleurde sterren onder de dop. Eerst komen de rode, dan de blauwe en tenslotte de groene. U kunt al meedoen met 12 rode doppen. Als u wilt. 50 pocket-T die direct in zenden (vóór 12 juni) om mee te doen aan de Rode-dop- pen-ronde voor snelle spaarders. Maar u maakt veel meer kans als u 3 kleuren bij elkaar spaart. U heeft dan de tijd tot 15 au gustus 1992. In het staatje hierboven ziet u precies wat er bij een bepaalde doppencombinatie te winnen valt. Overigens mag u zo vaak meedoen als u wilt. Ga naar de winkel en kijk in het krat Heineken Bier. HEINEKEN. BIER ZOALS BIER BEDOELD IS. Winkelwaarde Nieuwe organisatie bundelt initiatieven den haag»gpd Uitzendbureaus gaan zich in toenemende mate ook als (commerciële) arbeidsbureaus gedragen. Als zodanig bemidde len ze bij het werven van vast personeel voor ondernemingen en bij het zoeken van vaste ba nen voor mensen die zonder werk zitten of die naar iets an ders omzien. Voor hun activiteiten als ar beidsbureau is het nodig dat de uitzendorganisaties aparte bu reaus oprichten, die een ver gunning van de Arbeidsvoorzie ning hebben. In hun oorspron kelijke opzet mogen uitzendbu reaus zich alleen bezig houden rtiet het bemiddelen in tijdelijk werk, voor maximaal een half jaar. Inmiddels is voof de particu liere, commerciële arbeidsbe middeling een nieuwe club in het leven geroepen, die zich gis teren als de Nederlandse Ver eniging van Arbeidsbemidde- lings Bureaus (NVAB) heeft ge presenteerd. Van de tien leden die de vereniging telt. zijn de meeste uitzendbureaus. Het be stuur van de nieuwe organisatie verwacht dat het aani.il leden tot ten minste veertig zal uit groeien. Tot de mogelijke leden wor den behalve uitzendbureaus ook 'headhunters' (bureaus die in opdracht van een bedrijf de juiste hoge man of vrouw zoe ken) gerekend, maar ook kanto ren die in lagere functies be- middelingswerk doen. Volgens voorzitter J. Sindorff, algemeen directeur van uitzendbureau Adia Nederland, mag van NVAB-kan toren ook worden verwacht dat zij opdrachten tot het zoeken van een baan zullen accepteren van mensen die weinig kans maken in de nor male arbeidsmarkt, bijvoor beeld door langdurige werk loosheid. De bemiddelingsbureaus die bij de NVAB zijn aangesloten, brengen geen kosten in reke ning aan mensen die zich voor het zoeken van een baan mel den. Hun verdiensten halen de bureaus aan de kant van onder - nemers Noorse Statoil wil verhoging van gasprijzen GRONINGEN GPD Het Noorse staatsolieconcem Statoil wil opnieuw onderhan delen met de Gasunie over de prijs van het gas dat vanaf okto ber volgend Jaar vanaf de Noordzee naar NsMm wordt vervoerd. De Noren wil len een fors hogere prijs voor het gas uit het Slcipncrvcld en deTrollvelden. kubieke meter Noors gas In dat contract is, aldus een Gasunie- woordvoerder. een clausule op genomen die de mogelijkheid biedt dit jaar de onderhandelin gen over de prijs te heropenen. Ook in de contracten die Gas unie sluit met buitenlandse af nemers is een dergelijke bepa- ÜMODfnOIMO In de Noorse pers circuleren berichten dat Statoil de gasprijs fors wil verhogen, en wel tussen de 25 en 50 procent. Over dat percentage is bij de Gasunie niets bekend. Gasunie impor teerde vorig jaar 2,5 miljara ku bieke meter gas uit Noorwegen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5