'Drankorgel' tegen 'oude snurker' 'Bolkestein moet stoppen met stemmingmakerij' Kaland heeft meer gelijk dan Tweede Kamer lief is Feiten Meningen WOENSDAG 3 JUN11992 2 Verkiezingscampagne Israël niet erg kies TOM JANSSEN Haarlemse voorzitter van Islamitische Raad: HAARLEM PAULINE VAN DER K Islamieten houden meisjes weg van school. Ze doen bovendien aan veelwijverij en aan vrou wenbesnijdenis. En islamitische scholen houden de integratie van buitenlanders tegen. Derge lijke uitspraken deed WD-frac- tievoorzitter Frits Bolkestein de laatste tijd over buitenlanders die in Nederland wonen. Haar lemmer Co^kun £örüz heeft ge noeg van die 'stemmingmake rij'. Hij is sinds kort voorzitter van de Islamitische Raad (een samenwerkingsverband van Turkse, Marokkaanse en Suri naamse organisaties) en heeft direct de handschoen opgepakt. Op 18 juni gaat hij een open baar debat met Bolkestein aan. „Bolkestein laat af en toe een ballonnetje op en laat dat maar /weven zegt de 28-jarigeCo§- kun (^örüz. „Achteraf zegt hij dan: ik ben verkeerd begrepen, ik wilde niet stigmatiseren. Maar ik heb zijn lezing nog eens nagekeken. De media zijn nog netjes geweest. Als je de reikwijdte van je uitspraken niet kunt overzien, hou dan je mond." C^örüz' grootste bezwaar is dat Bolkestein niet-bestaande pro blemen aansnijdt en daarmee allochtonen in een kwaad dag licht stelt. „Polygamie (trouwen met meer dan één partner red.) is in Nederland verboden. Het komt ook niet vooi In Am sterdam lopen 800 buitenlan ders rond aie een dubbel huwe lijk op hun persoonskaart heb ben staan', zegt Bolkestein. Co$kun Cörüz: „Als Je de reikwijdte van je uitspraken niet kunt over zien, hou dan je mond." foto united photos de boer ron pichel Maar waar praten we eigenlijk derland laten komen. En alleen over? Geen enkele man kan de kinderen uit dat ene huwelijk meer dan één vrouw naar Ne- worden toegelaten. Bolkestein doet alsof er horden buitenlan ders aan de poort van Neder land staan te rammelen, met ie der een handvol vrouwen en hele troepen kinderen. Dat is pertinent onjuist. Nederland binnenkomen is heel moeilijk, weet ik door mijn werk op een advocatenkantoor." Qörüz wil de zakelijke discussie die Bolkestein propageert niet uit de weg gaan. „Maar dat be tekent voor mij: een discussie gebaseerd op feiten. Met dit soort onzin -issues plaatst Bolke stein zichzelf buiten de discus sie." „Hij gooit alles maar op één hoop. Neem nou vrouwenbe snijdenis. Bolkestein schrijft: als je alle culturen gelijkwaardig acht, krijg je zulke verschijnse len in Nederland. 'Volgens de regering een islamitische ge bruik, hoewel het niet in alle is lamitische gemeenschappen voorkomt'. Het heeft juist niets met de islam te maken! Maar intussen is het wel gezegd. En is de angst voor buitenlanders bij Nederlanders aangewakkerd Bolkestein zegt halve dingen, de rest vult de man in de straat wel Co^kun Qörüz is er van over tuigd dat buitenlanders al sterk geïntegreerd zijn in Nederland. En zo moet je ze ook behande len, vindt hij. „Dat sommige mensen hun dochters niet naar school laten gaan, komt niet doordat die meisjes niet mogen leren. Maar samen gymmen, sa men zwemmen is wel een pro bleem. Er zijn toch ook zat Ne derlandse vrouwen die alleen P RAN ^0 m w oom tijdens het damesuurtje willen zwemmen? Is dat nou zo erg? Als de scholen daar rekening mee houden en meisjes komen nog steeds niet naar school, dan moet je dat aanpakken. Het is een zaak voor de inspectie, zoals al het schoolverzuim. Maar deze dingen opnoemen en er verder niets mee doen, daar bereik je niets mee." r Integratie kan ook te ver gaan. Zeker als daar weinig toekomst perspectief tegenover staat. „Neem nou die Marokkaanse jongeren die ontsporen in Am sterdam. Ze zijn zó sterk geïnte greerd, dat een enorm conflict ontstaat tussen de opvattingen thuis en op straat. Ze zijn wel in de bus gestapt, maar hebben een tas met waardevolle dingen bij de halte achtergelaten." Dat moet voorkomen worden. Daarom is dat éénzijdige geha mer op integratie niet goed, vindt (^örüz.Als je de wacht lijsten voor cursussen Neder lands ziet, weet je al dat mensen bereid zijn om te integreren. Dan moet je niet keer op keer met het vingertje wijzen naar de tweede en derde generatie bui tenlanders. Dat geeft hen een onveilig gevoel. Het is nóóit goed. nóóit voldoende, er zijn altijd problemen. Zo dwing je mensen zich terug te trekken in de eigen groep. Geef die jonge ren liever een steuntje in de rug, stimuleer ze om hun eigen weg te vinden in deze maatschappij. Ze kennen zowel deze samenle ving als die van het land van af komst. Geef ze de kans een brug te slaan." HAARLEM SJAAK SMAKMAN Eigen schuld, dikke bult. Jullie lopen aan de leiband van het kabinet. En aangezien iemand die jongens toch kritisch volgen, doen wij dat dan maar. Zo kaatste Ad Kaland, de eerste man van de CDA-senaatsfractie, de bal kort geleden terug naar zijn collega's aan de overkant van het Binnenhof. Zijn venijni ge opmerking was een weer woord op de groeiende ergernis van de 150 Tweede-Kamerleden dat die 75 dames en heren van de overkant hen te veel en te vaak voor de voeten lopen. Het afgelopen weekeinde kreeg hij antwoord van zijn eigen CDA: laten we de Eerste Kamer maar eens fors aanpakken. De Eerste Kamer is al vanaf het ontstaan in 1815 omstreden ge weest. Aanvankelijk benoemde de koning de leden, waardoor deze Kamer al snel de spot naam 'Koninklijke dierentuin' kreeg. Door de befaamde grondwetsherziening in 1848 van Thorbecke werd de senaat voortaan door de Provinciale Staten gekozen. Sindsdien, vooral bij heftige conflicten tus sen Tweede en Eerste Kamer, is regelmatig gespeeld met de ge dachte de Eerste Kamer maar af te schaffen. Maar het idee con trole te hebben op besluiten die de Tweede Kamer soms in de 'waan van de dag' zou nemen en het gevoel dat je niet alle (wetgevende) macht in één hand moet leggen, bleken toch altijd net iets sterker. Maar de heren en dames moes ten zich natuurlijk wel realise ren dat de Tweede Kamer het politiek zwaarste deel van de Staten-Generaal is. Die wordt immers direct gekozen door het volk, terwijl de Eerste Kamer wordt gekozen door de leden van Provinciale Staten. Die wor den op hun beurt wèl direct ge kozen, maar die 'getrapte' ver kiezing is toch minder demo cratisch. Die senatoren hebben nog nooit een kiezer gezien, bitste PvdA-fractieleider Wölt- gens nog kort geleden. Grof geschut Om de senatoren koest te hou den, hebben ze alleen het recht wetsontwerpen in hun geheel goed te keuren of te verwerpen. Bijstellen mag niet. Het recht om belangrijke punten te wijzi gen of toe te voegen aan een wetsontwerp is voorbehouden aan de Tweede Kamer in het recht van amendement. En zelf intitiatieven nemen mag de se naat al evenmin. Ook dat is voorbehouden aan die andere Kamer. Daarmee is de Eerste Kamer in theorie stevig ingesnoerd: het is immers nogal een stap om een wetsontwerp in de prullenbak te gooien, zeker als de Tweede Kamer dat al heeft goedge keurd. De senaat probeert al ja ren dat dilemma te omzeilen door zich het recht van amen dement via een omweg toe te eigenen. Er wordt geen amen dement ingediend (dat kan im mers niet), maar de betrokken bewindsman krijgt wel het drin gende verzoek om zus en zo in zijn wetsontwerp te veranderen. Doet hij dat niet: Even goede vrienden, maar dan gaat de hele wet de prullenbak in. Daarmee begeeft de Eerste Ka mer zich op spiegelglad ijs. Staatsrechtelijk gaat ze in de fout door zich een van de be langrijkste rechten van de Tweede Kamer toe te eigenen. Daarnaast escaleren politieke conflicten snel. Grof geschut (afkeuring van een wetsont werp) lokt al snel forse tegen zetten uit. Bewindslieden die (terecht) van de Eerste Kamer geen amendementen wensen te accepteren, moeten al snel drei gen met aftreden, al dan niet in hun eentje. Het kabinet kan in het uiterste geval zelfs besluiten de Eerste Kamer te ontbinden en die op nieuw te laten kiezen door Pro vinciale Staten. Die zeer ver gaande stap verandert niet de politieke verhoudingen (omdat er geen nieuwe statenverkiezin gen worden gehouden) maar een partij kan op die manier wèl dwarsliggers uit eigen gelederen verwijderen. De PvdA-ministers waren zo razend over het verzet in de senaat tegen de basisvor ming, dat ze voor de tweede keer in de geschiedenis (de eer ste keer was in 1903) tot die stap wilden overgaan. Lam of leeuw Het eigengereide optreden van Kaland heeft blijkbaar ook bin nen zijn eigen partij zoveel er gernis gewekt, dat vice-voorzit- ter Van Beeten het nodig vond om zaterdag in Trouw het idee te lanceren om de senaat maar niet meer te laten praten over wetsontwerpenTweede - Ka - mervoorzitter Deetman (ook CDA) heeft dat afgezwakt door een 'recht van terugzending' te opperen, waarbij de Tweede Kamer na afkeuring door de Eerste Kamer het definitieve be sluit over een wetsontwerp moet nemen. Maar het zijn te kenen dat de Eerste Kamer wat kabinet en Tweede Kamer be treft zijn grenzen gevaarlijk dicht is genaderd. In één opzicht hebben de critici absoluut gelijk: de Eerste Kamer dient zich gewoon aan de grondwet te houden. En dat be tekent dat Kaland en de zijnen niet op de stoel van de Tweede Kamer mogen gaan zitten, zoals ze in feite hebben gedaan. Maar in een ander opzicht is Kaland moeilijker te pareren. Heeft hij zo ongelijk met zijn constatering dat de Tweede Ka mer het er bij laat zitten? De Tweede Kamer hoort het kabi net kritisch te controleren, maar dat zogeheten dualisme komt bepaald niet altijd uit de verf. De nauwe banden tussen Twee de Kamer en kabinet verklaren veel: na verkiezingen mag de grootste kamerfractie de (in)for mateur leveren, de bewindslie den worden vaak gerecruteerd uit de Tweede Kamer en de fractieleiders worden steeds nauwer betrokken bij de opstel ling van het regeerakkoord. Hoeveel ruimte heeft een rege ringsfractie vervolgens nog om een regeerakkoord en later ka binetsplannen af te wijzen? De wao-kwestie is een sprekend voorbeeld: de PvdA-fractie had geen millimeter speelruimte. Die ondermijning van het dua lisme dateert niet van vandaag of gisteren. Toen Lubbers in 1982 aan zijn karwei begon, kondigde de toenmalige WD- leider Nijpels het 'strategisch monisme' af. Dat betekende vrij vertaald dat de liberalen zich al op voorhand akkoord verklaar den met zo ongeveer alles wat het kabinet zou bedenken. Al is de term strategisch monis me in een stoffige nis verdwe nen, in de praktijk zitten rege ringspartijen meer dan ooit vast aan het regeerakkoord en het kabinet. Het CDA profileert zich sinds enige tijd wat sterker, maar dat is vooral om Elco Brinkman als beoogde opvolger van Lubbers in de schijnwer pers te zetten. Natuurlijk kan de Tweede Ka mer proberen via een grond wetswijziging - ook een klus van jaren overigens - de Eerste Ka mer nog wat verder uit te kle den. Maar lost dat werkelijk wat op? Neè. Om Kaland écht de wind uit de zeilen te nemen, moet de Tweede Kamer zich zelfbewuster opstellen naar het kabinet. Dat is bepaald geen nieuwe notie. Het was bijvoor beeld decentrale boodschap van oud-kamervoorzitter Anne Vondeling in 1976 in diens boek met de veelzeggende titel 'Tweede Kamer, lam of leeuw?'. Zestien jaar later is Kalands ant woord op die vraag duidelijk. Het is aan de Tweede Kamer om zijn ongelijk te bewijzen. CDA-senator Ka land, die de col lega's van de Tweede Kamer uiterst kritisch volgt. foto cpd roland de bruin 'Drankorgel' Rabin. foto epa laat zich nog het best omschrij ven met de slagzin van de Ar beiderspartij: 'Israël wacht op Rabin Schade beperken De socialisten gaan er zonder meer van uit dat ze na 23 juni de grootste partij in het land zullen zijn en de supporters van de Likud lijken zich te hebben geschikt in het onvermijdelijke. Waar het de aanhang van Sha mir om gaat, is de schade zo veel mogelijk te beperken, in ie der geval zodanig dat links geen coalitie kan vormen. In het voor de Likud gunstigste geval bete kent dat een voortzetting van het rechtse kabinet-Shamir, in het ongunstigste een regering van nationale eenheid Likud en Arbeiderspartij onder lei ding van Rabin. De opiniepeilingen voorspellen al wekenlang een klinkende overwinning voor de Arbeiders partij, maar niemand in het so ciaaldemocratische kamp durft daar blind op te varen. De Ar beiderspartij doet het in peilin gen immers altijd beter dan in verkiezingen. Toch is ditmaal met Rabin in plaats van Shimon Peres de stemming optimis tischer dan ooit. Drie weken voor de stembusslag is de voor sprong op de Likud zonder meer indrukwekkend. Afgelo pen vrijdag publiceerde het dagblad Ma'arivde jongste cij fers van het Hanoch Smith In stituut. Daaruit blijkt dat de Ar beiderspartij nu goed is voor 36 procent van de joodse kiezers (de Arabische worden zelden in onderzoeken betrokken), een stijging van twee procent ten opzichte van maart van dit jaar. De Likud zou op 26 procent uft- komen. Israels grootste krant, Jediot Acharonot, bracht vrijdag de peilingsresultaten van twee an dere onderzoeksbureaus. Die gaven de Arbeiderspartij 43 res pectievelijk 44 zetels in het 120 leden tellende parlement, tegen de Likud 33 en 35. Bij de verkie zingen van vier jaar geleden was de uitslag: Likud 40, Arbeiders partij 39. Op het eerste gezicht ziet dat er goed uit voor Rabin. Maar de hele politieke kaart in Israël blijft hetzelfde hopeloze beeld vertonen: een min of meer gelij ke aanhang voor de blokken van links en rechts. In die situa tie kunnen de Arabische en de religieuze partijen de doorslag geven. De eerste zorg voor Ra bin is dan ook het bereiken van een 'blokkerende meerderheid' van zestig zetels voor links plus de Arabische partijen. In dat ge val is de terugkeer van een rege ring-Shamir uitgesloten. Vol gens de peilingen zou Rabin het nu met de hakken over de sloot halen. Wie zal het na de verkiezingen van 23 juni in Israël voor het zeggen krijgen? Jitschak 'drankorgel' Rabin (70), psy chisch labiel en groot vriend van Yasser Arafat? Of de hui dige premier: Jitschak 'oude snurker' Shamir (76), bijna dement en lijdend aan de ziekte van Parkinson? Over drie weken is het woord aan de Israëlische kiezers, als die dan tenminste nog de lust voelen naar de stembus te gaan na een campagne van het huidige niveau. kamers en chirurgen, afgewis seld met archiefopnamen van Yossi Beilin en andere socialis ten die ooit eens hebben gezegd dat ze Rabin niet geschikt vin den als premier. En dan waren er nationale vlag gen, zeeën van blauw en wit. Ook bij de Arbeiderspartij trou wens, die haar rode vlaggen waarschijnlijk achter Rabin heeft verborgen. Centraal the ma van de socialistische cam pagne: 'De Likud heeft zich van het volk vervreemd'. Volgden kleurige beelden van overdadi ge cocktailparty's (close-up van niet-koshere gerechten), afge wisseld met sobere zwart wit opnamen van klagende arbei ders en werklozen. Rabin legde in vijf zinnen het partijprogram ma uit tegen een mooi gemon teerde achtergrond van opna men uit zijn militaire carrière van 1948 via de glorieuze Zes daagse Oorlog van 1967 en de minder glorievolle terugtrekking uit Libanon zeventien jaar later. De swingende meezingers van de twee grote partijen mogen er weer zijn: 'Mijn huis, mijn weg, met de Likud zit je goed'. En: 'Ik heb geen ander land, Israël is mijn huis. Israël wil veiligheid. Israël wacht op Rabin'. Toch wekt de Israëlische bevolking nog niet de indruk hevig geïnte resseerd te zijn in wat de 27 deelnemende partijen hebben te bieden. De matte stemming TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Een ongekende hoeveelheid las ter is de afgelopen weken uitge stort over de hoofden van de twee partijleiders. Vooral Rabin, door Likud uitgeroepen tot na tionale vijand nummer één, kreeg het zwaar te verduren. De leider van de Arbeiderspartij ZOU OD het punt staan het land te verkwanselen aan de Arabi sche vijand. Likud-aanhangers bewerkten de socialistische ver kiezingspamfletten met viltstift, zodat er kwam te staan: 'Arafat wacht op Rabin'. Onder uit de beerput kwamen oude geruchten over Rabins vermeende drankprobleem. En het door de oud-premier zelf toegegeven feit dat hij aan de vooravond van de Zesdaagse Oorlog 24 uur het bed moest houden na een mentale instor ting, voert de Likud aan als be wijs voor zijn psychische insta biliteit. In de Arbeiderspartij schilderde men Shamir af als een seniele oude baas. Een socialistisch propagandateam heeft de afge lopen weken kilometers video materiaal doorgekeken en zorg vuldig televisiebeelden gesor teerd voor toekomstige partij uitzendingen, waarop we de premier zien wegdommelen. iemonteerd vormen die een slaapverwekkende reeks. In de afdeling geruchten hebben de socialisten meegeholpen aan het verspreiden van de bood schap dat Shamir, gelet op zijn trillende handen, aan de ziekte van Parkinson moet lijden. Dit dan bii wijze van antwoord op de vernalen over Rabins drank zucht. bij het eerste half uur televisie zendtijd van de politieke partij en. Vergeleken met de tot nu toe gevoerde straatcampagne vormden de eerste propaganda- clips een voorzichtige start. De Likud bracht behalve Shamir ook de twee Benjamins op het scherm: Begin en Netanyahu. De eerste legde uit dat de poli tiek van de Arbeiderspartij zal leiden tot een Palestijnse staat naast Israël. „Meneer Rabin, we zijn niet van lotje getikt." Neta nyahu onthulde dat de Likud de Arabieren aan de onderhande lingstafel had gekregen door keihard vast te houden aan haar standpunten. Shamir zelf richtte het woord met ondertiteling in het Rus sisch tot de nieuwe immi granten, van wie er zo'n 250.000 mogen stemmen. Foto's van een reeks 'duiven' op de kieslijst van de Arbeiderspartij moesten aantonen dat achter de brede rug van Rabin een lading links gespuis schuilgaat. Tenslotte zagen we beelden van operatie- Leuzen Het op de man spelen is niet het gevolg van een gebrek aan politieke en economische pro blemen in Israël: de immigratie uit de voormalige Sovjetunie beleeft een dieptepunt, de werkloosheidscijfers zijn nog nooit zo hoog geweest, de in tifada (Palestijnse opstand) woedt voort en het vredespro ces zit muurvast. Maar geen van de grote partijen heeft tot nu toe geloofwaardige oplossingen bedacht en beide zijn arrogant genoeg om te menen dat het publiek tevreden is met leuzen. Die zijn er dan ook in over vloed, Aoals gisteravond bleek

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2