Bollegraf neemt waardig afscheid Tennissers laten zich niet uit over dopinggebruik Sport Volleybalsters één set op olympisch niveau Indurain houdt stand -V .OW 'v - „.Srr: WOESDAG3 JUN11992 26 N JOUSTRA AD V >B ONDERWATER ROB V Piket neemt deel aan Olympiade AMSTERDAM jeroen Pikel maakt deel uit van de Nederlandse ploeg die meedoet aan de Schaakolympiade. De Leiderdorper is van 8 lot en met 24 juni in Manilla met Jan Timman, John van der Wiel, Raul van der Sterren en Louk van Wely. Bij de vrouwen is de Hongaarse Erica Sziva, die inmiddels een jaar in Nederland woont, voor het eerst speelgerechtigd voor Nederland. Zij speelt aan het eerste bord. De ploeg bestaat verder uit Annemarie Ben schop, Heieen de Greef en Sylvia de Vries. Jansen snelste B-amateur in Enschede enschedeDe Leidse wieleramateur Alex Jansen heeft de Ronde van Enschede voor B-amatcurs gewonnen. Jansen zorgde voor de derde Swift/Casba-zege in drie dagen. Peter Uitendaal (Lisse) kwam. in de Ronde van Putte als tweede over de streep. Zijn clubgenoot Ton van Duyvenbode uit Noord wijk werd derde. Boogert presteert goed op grasbaan beckenham Kristie Boogert heeft tijdens het grastennistoemooi in Beckenham voor een grote verrassing gezorgd door Zina Gar rison uit ie schakelen. De Amerikaanse, die als tweede was ge plaatst, ging gisteravond in de tweede ronde met 6-3 3-6 4-6 te gen de Nederlandse ten onder. Monique Kiene werd in de eerste ronde uitgeschakeld. Ze verloor met 2-6 4-6 van de Zuidafri- kaanse Price. Triatleet Barel pakt de draad weer op saint quentin Roh Barel is precies op tijd in vorm voor de be faamde triathlon van Nice, die over twee weken op het program ma staat en die hij in 1988 won. De zesvoudig Europees kam pioen bewees dat door in St. Quentin op de kwart afstand te ze gevieren I let w.is zijn eerste overwinning dit seizoen en de- Beste in zijn tienjarige loopbaan. Tuur velt Harvey met rechtse hoek Rotterdam Regilio Tuur blijkt nog steeds over een formidabele stootkracht te beschikken. De Engelsman Paul Harvey onder vond dat gisteravond in de Rotterdamse Weena-hal. De Brit ging in de vijfde ronde op een rechtse hoek zo zwaar neer dat scheidsrechter Ooyen niet eens meer telde maar zich onmiddel lijk over de gevelde bokser boog. Het duurde minuten voordat Harvey weer enigszins bij zijn positieven was. Vanderlijde plaatst zich bij laatste vier berlun Arnold Vanderlijde heeft in het internationale bokstoer- nooi van Berlijn de halve finales bereikt. De Limburgse zwaarge wicht won gisteravond zijn tweede partij in twee dagen op pun ten van de Nigeriaan David Izonrita. De Afrikaan bood Vander lijde goed partij. Hij scoorde enkele malen met linkse hoeken, waardoor de puntenzege van de Nederlander beperkt bleef: 9-6. In de halve finales bokst Vanderlijde tegen de Deen Mark Hull- ström, die de Cubaan Freddy Rojas uitschakelde. Debutant blijft damtop een slag voor surhuisterveen Het toernooi om de nationale damtitel in Sur- huisterveen heeft met Anton van Berkel een verrassende leider gekregen. De 19-jarige debutant zegevierde gisteren in de vijfde ronde met zwart over Wim van der Kooij. Van Berkel kwam daardoor als enige speler op een totaal van zeven punten. Hij heeft een punt voorsprong op vijf achtervolgers: Clerc, Meijer, Scholma, Wesselink en Wiersma. De laatste boekte zijn eerste overwinning sinds zijn terugkeer aan het wedstrijdfront. Maradona wil naar Boca Juniores buenos aires Diego Maradona hoopt na het verstrijken van zijn vijftien maanden durende schorsing bij Boca Juniores zijn voet balloopbaan te kunnen hervatten. Maradona staat officieel nog een jaar onder contract bij Napoli, maar de gevallen ster heeft bij herhaling gezegd niet te willen terugkeren naar Europa. De Nederlandse volleybalsters kenden gisteren in de eerste van vier oefeninterlands tegen Italië weinig problemen. Voor ruim 400 toeschouwers in Assen zette de ploeg van bondscoach Peter Murphy de bezoeksters met 3-0 (15-2 15-11 15-11) te kijk. Vooral in de eerste set toonde Nederland aan dat de olympi sche vorm begint te komen. Al leen over die beginfase toonde Murphy zich na afioop tevre den. „Toen werd er knap ge speeld, maar dat niveau kunnen we nog niet volhouden. Maar op de momenten dat het er om ging, in de tweede en de derde set, konden we toch doordruk ken. Daar ben ik wel blij mee." Na een overdonderende start maakte Nederland in de twee laatste sets van het van elke SPORT OP TV 15 30-17 00 Sportnet: Boksen 15 55-16 00 Did 3 Sport Aktuell. I 7 00 18 00 Sportnet Basketbal Footloc- 1/ 10*17 15 Did 2 SportHeute 18 00 18 30 Sportnet: Motorsport: ProSu- 18 30-19 30 Sportnet Powersports inter i 9 0(M 9 30 TV 5: Montagne bergsport magazine 19 05-19 54 Ned 3; Tenn.s Roland Gar 19 30-20 30 Sportnet Paardesport 20 00 21 00 Super Prime sport 20.00-21.30 EURO: Atletiek vanuit Van- 20.30-21.30SpOrtneti Autosport vanuit 15 22 30 Ned 3 Studio sport lournai 22.30-22.45 Super: Supersports news 22 10-22 55 BRT 1: Sport 00.00 01 00 EURO Ten 00 45-0115 Sportnet Autosport Dunlop 01 15 01 45 Sportnet Spaansvoetbal 01 45-02 45 Sportnet Powersports inter- 02 4 5-06 00 Sportnet: Basketbal NBA-ti (ONDERDAG 08 00-08 30 Sportnet: Eurobics 08 30-09 00 Sportnet Autosport vanuit Don.ngtor 30 -10 30-10 Track Classic Vancouver 10 00-11 00Sportnet Basketbal Footloc- ker toernooi vanuit Groningen en Karlsruhe 10 30-12 00 EURO: Boksen 11 00-11.30 Sportnet Global Adventure Sport 11 30-12.00 Sportnet Eurobics 11 55 14 00 BBC 1 Cricket Engeland- 12 00 14 00 Sportnet Boksen vederge wicht in Rotterdam 12 00 14 00 EURO Auto- en motorsport 14 00-15 00 Sportnet: Autosport vanuit Zweden 14 00-17.25 Did 1 Sport e*tra: tennis «Roland Garros) 14 00-17 55 Ned 3: Tennis Roland Gar- 14 00-20 00 EURO Tennis Roland Gar- 14 00-20 00 BRT 2 Tennis Roland Gar- 14 5a 16.50 BBC 1 Cricket Engeland Steffi Graf tennist tot zij erbij neervalt, r bruik gecontroleerd. Arantxa Sanchez in kwartfinale te sterk Of Manon Bollegraf nog telefoontjes had gehad als steun betuigingen voor de partij tegen Arantxa Sanchez Vicaro. „Nee, want de kelder van mijn hotel stond onder water en daar zat de telefooncentrale. Bellen ging dus niet meer." parus gpdgeleden Roland Garros won. De Nederlandse keek wel snel tegen een 0-3 achterstand aan. „Ik wist aanvankelijk niet wat er gebeurde. Ze nam de ballen zo snel", aldus 'Bolli' na afloop. Ze brak op 1-3 terug tot 2-3 en mocht met haar eigen opslag de zaak rechttrekken. De Neder landse bleef echter in gebreke en liet de set vervolgens lopen. spanning ontblote duel veel fouten. Vooral Erna Brinkman grossierde in afzwaaiers in de stop, reden waarom in het tweede deel de jeugdige Jeriene Fleurke een alleszins bevredi gende invalbeurt mocht maken. In de derde set bracht Murphy zelfs drie invalsters (Linda Moons, Vera Koenen en Aafke Hament voor respectievelijk Kirsten Gleis, Heieen Crielaard en Marjolein de jong) binnen de lijnen. Op zoek naar een definitieve opstelling zoals zijn collega Arie Selinger bij de mannen is Murphy echter allang niet meer. „Het gaat er nu vooral om de fouten eruit te slijpen", aldus Murphy. „Als we woensdag ge durende twee sets de concen tratie kunnen opbrengen, ben ik tevreden." De overvloedige regenval in de Franse hoofdstad stuurde de voorbereidingen van Bollegraf op haar kwartfinalewedstrijd bij de Open Franse tenniskam pioenschappen een beetje in de war. Ze was 's ochtends om 9.00 uur al op het park om te trai nen. Bijna negen uur later mocht ze pas opdraven als ge volg van de regen. „Dat was vre selijk." Snel Sanchez had natuurlijk ook last gehad van de lange wachttijd, maar dat weerhield de Spaanse er niet van het duel met 6-2 en 6-3 te winnen. Die cijfers duid den op een eenzijdige wedstrijd. Maar de waarheid was anders. Bollegraf (28) werd bepaald niet afgedroogd door de nummer vijf van de wereld, die drie jaar Gebroken In het tweede bedrijf liet Bolle graf gedurfd tennis zien. Ze sloeg de ballen diep en zette Sanchez-Vicario onder druk in de rally. Niet zo handig waren de vele, gebrekkige dropshots van de Ermelose op cruciale punten. De mollig ogende, maar aalvlugge Sanchez wist er steeds haar racket onder te krij gen en scoorde voortdurend op de korte ballen van Bollegraf. In de eerste game brak Neef- Steffi Graf zegt dat ze in vier jaar nog nooit naar een dopingcon trole is geweest bij een tennis toernooi. Paul jJaarhuis en Brenda Schultz wel. Ze leverden bij elkaar al tien keer een plasje in voor onderzoek naar verbo den stimulerende middelen. Worden de toppers ontzien of is er wel degelijk sprake van een waterdicht en goed systeem? Simpele vragen, maar met de antwoorden ligt het iets gecom pliceerder. De dopingcontroles in tennis zijn een volstrekt schimmige aangelegenheid. De verant woordelijke instanties voor de Grand Slams (Internationale Tennis Federatie) en de Grand Prix-toemooien {de spelersvak bond ATP) hebben besloten al les vertrouwelijk te behandelen. Naar buiten toe mag nie mand informatie verschaffen over de controles. Ook de spe lers niet. Haarhuis en Schultz gingen dus eigenlijk al over de schreef met de mededeling dat ze regelmatig hun urine moeten inleveren. Stel dat Haarhuis vorige week op Roland Garros zou zijn be trapt. Dan zou daar. buiten de ITF en Haarhuis zelf, niemand wat van weten. De speler zou worden geschorst voor zes maanden bij een eerste overtre ding. Bij een tweede keer volgt levenslang. Als er sprake is van sociale drugs (cocaine, heroïne) dan wordt de tennisser ver plicht om een afkickprogramma te volgen. Maar in de pers vindt men daar niets van terug. Voor zo ver bekend is er nog nooit een tennisser zes maan den uit het circuit verbannen vanwege dopinggebruik. Maar om daaruit te concluderen dat tennis dus een cleane sport is, is onzin. „Misschien moet je een speler die een half jaar of langer geen toernooi speelt omdat hij geblesseerd is, verdacht noe men", zegt Haarhuis. „Zeker heid krijg je nooit. Men komt nooit naar buiten met iemand die positief is. Als die er al is na tuurlijk. Want volgens mij loopt het allemaal wel los. Tennis is een sport waarbij coördinatie en concentratie heel belangrijk zijn. Het is geen krachtsport. Doping en tennis gaan volgens mij niet samen." Dat laatste denken ook ande re Nederlandse spelers. Michiel Schapers loopt al wat jaartjes mee en is wel eens gecontro leerd. Maar hij denkt dat stimu lerende middelen aan het ten nis voorbijgaan. „Het verpest je lichaam. Daarom alleen al zou ik er nooit aan beginnen. Trou wens, een tenniswedstrijd is nooit te plannen, dat zie je hier in Parijs weer. je weet nooit wanneer je iets moet nemen, als er al een speler is die dat over weegt." Er zijn altijd wel beschuldi gingen geweest in het circuit. Yannick Noah zou 'gebruiken', Graf wist het van iemand maar wilde geen naam noemen en ook Boris Becker werd vorige week nog beschuldigd van co- caïne-gebruik. Maar in het openbaar is er nog nooit ie mand 'veroordeeld'. Is het niet hypocriet dat de tennisorgani- saties hebben besloten om een 'gepakte speler' te beschermen en alles geheim te houden? Ter wijl de Ben Johnsons, Gert Jan Theunisses en Katrin Krabbés tot aan hun dood zullen worden geassocieerd met dopingge bruik. Volgens Ian Barnes, woord voerder namens de ITF, is van schijnheiligheid geen sprake. „De spelers, de ITF en de ATP willen hun sport graag clean houden", zegt hij. Nogal wie des. En dat zal op deze manier ook wel lukken. Barnes: „Ik geef toe dat alles zo in de geruchtensfeer'blijft. Maar de spelers en de organisa ties hebben besloten alles ver trouwelijk te houden. Dus ook ik doe geen mededelingen. Dat neemt niet weg dat ik vind dat de controles gedegen zijn. Heus, hier op Roland Garros slikt niemand. Zo iets kan geen enkele speler zich permitteren." De Open Franse tenniskam pioenschappen staan bekend als het toernooi waar de langste partijen worden afgewerkt van wege het trage gravel. Als gevolg van een vijfsetter kunnen de spelers in het slechtste geval zes uur op de baan staan. Zes uur tennissen lijkt heel wat, maar in feite wordt in zo'n wedstrijd maar anderhalf uur gespeeld. Wetenschappers van de Lexing ton Clinic Sport Medicine Cen tre in het Amerikaanse Ken tucky hebben jarenlang de in spanningen van tennissers ge meten op grote toernooien. Ze kwamen tot de conclusie dat een tennisser in een wedstrijd vier keer meer rust dan speelt. Dat geldt dan vooral voor ten nis op gravel, waar de rallies volgens de onderzoekers ge middeld 8.2 seconde duren (dat was in 1970 nog een seconde langer). In de finale van vorig jaar op Roland Garros tussen Courier en Agassi was de bal per uur precies een kwartier in het spel. Op gras en andere snelle ba nen wordt nog meer gerust en minder getennist. De Wimble- don-finale van 1991 tussen Bec ker en Stich duurde 2 uur en 31 minuten. De miljoenen tv-kij- kers zagen volgens de bereke ningen echter maar negen mi le kunt je dus afvragen of het zin heeft voor een tennisser om doping te gebruiken. Mocht er iemand uit de pot met verbo den middelen snoepen dan zal de buitenwacht daar geen weet van hebben. Er wordt wel ge controleerd in tennisland, maar de resultaten blijven streng ge heim. SCOREBORD lands hoop in Parijs niettemin nog door de service van haar te genstander en kwam daarna op 2-0. Sanchez knokte terug en haalde de meest onmogelijke ballen. Bij een 4-3 voorsprong van Sanchez leverde Bollegraf haar service-game weer in. Mentaal gebroken liet ze daama een love-game passeren, alsme de een halve finaleplaats. Warming up Op de tribune van court 1 ver stomde het 'say oeh ah Bolle graf van enige Hollandse fans toen snel. Maar Bollegraf kon terugzien op een geslaagde Open Franse titelstrijd. Veel tijd had ze niet voor een overpein zing. Een half uur na de neder laag moest ze alweer aan de bak in de mixed-dubbel met Tom Nijssen. Toen Bollegraaf al weer op de baan stond verscheen Sanchez pas voor haar praatje met de pers. „Ik vond het wel een nutti ge warming up", lachte de Spaanse, die in de halve finale uitkomt tegen Steffi Graf. Maar goed dat Bollegraf al weg was. TERMINILLO SIP De Spanjaard Miguel Indurain heeft gisteren in de eerste echte bergrit van de Ronde van Italië zijn leidende positie in het alge meen klassement verstevigd. De zeventien kilometer lange klim naar de finish van de tiende etappe in Terminillo was tevo ren door velen gezien als de beste gelegenheid om de win naar van dc Tour de France van vorig jaar, die in de Giro vanaf de derde rit de leiding heeft, te De Italiaan Roberto Conti deed gisteren een serieuze po ging. maar hij faalde. Op enkele kilometers van de op 1614 me ter hoogte liggende top ont snapte hij en het leek heel even zelfs of hij de rose leiderstrui van Indurain zou overnemen. Maar de Spanjaard zette ener giek de tegenaanval in en met vier anderen achterhaalde hij Conti op slechts achthonderd meter van de streep. In de slot fase sprintte de Colombiaanse klimgeit Luis Herrera naar de dagprijs, op slechts twee secon den gevolgd door de Italiaan Gi- upponi en de Amerikaan Hampsten. Indurain werd in dezelfde tijd vijfde. Op de eerste dag van de Ron de van Asturië vestigden de Zwitsers Toni Rominger en Alex Zulle de aandacht op zich. In 'de revanche van de Ronde van Spanje', zoals deze koers ook wel werd aangeduid, won Ro minger het eerste gedeelte van de eerste rit over 73 kilometer van Llanes naar Colombres. Hij had zes seconden voorsprong op Zulle en elf seconden op de Spanjaard Alfonso Guttierez. Achter Pedro Delgado finshte Maarten den Bakker verdienste lijk als vijfde. Zulle toonde zich vervolgens in het tweede deel over 18,4 ki lometer de beste tijdrijder. Hij bleef specialist lelie Nijdam twee seconden voor en kreeg als beloning de leiderstrui. Nijdam is tweede in het klassement op elf seconden, voor de Spanjaard Montoya, Vueltawinnaar Ro minger en Erik Breukink, die in de tijdrit vierde was geworden op 27 seconden van Zulle. Dauphiné De Fransman Luc l^blanc nam de leiding in de Dauphiné Libe- ré, nadat hij de tweede etappe had gewonnen. Hij ontsnapte kort voor de finish uit een kop groep van twaalf renners en bleef de Belg Ian Nevens twee seconden voor in Privas, na een rit over 212 kilometer, die was Miguel Indurain (rechts) houdt Andrew Hampsten nauwlettend in de gaten. Indurain bleef gisteren aan de leiding in de Ronde van Italië, foto ap begonnen in Villeurbanne. We- stond dertig kilometer voor het snapping. De Amerikaan Greg Hij werd 57ste op 41 seconden reldkampioen Gianni Bugno einde aan de basis van de ont- LeMond miste de aansluiting, vanl-*"1

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 26