'Tunnel bouwen is toch ook mooi' Stand van Zaken 'Niet op je kont gaan zitten en wachten' E* Wk I- het Ambacht WOENSDAG 3 JUN11992 ZAKELIJK Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, postbus 54, 2300 AB, Lei den. t.a.v. 'Zakelijk'. Abracadabra LEIDEN Reclamebureau Abracadabra opent op vrijdag 5 juni haar deuren in een nieuw pand aan de Zoeterwoudseweg in Leiden. Het bureau is een sa menvoeging van de bedrijven Nicolaas b.v. en Broomans b.v. De opening vindt plaats om 15.00 uur, waarna tot 19.00 uur open huis wordt gehouden. Prompt Uitzendbureau voor studenten is succes AMSTERDAM Uitgeverij Mips uit Amsterdam brengt vanaf mei een krant uit over ontwikkelingen op computerge bied. Het blad 'Prompt' moet wekelijks gaan verschijnen, steeds acht pagina's dik. In het eerste nummer probeert de redactie op de voorpagina de vraag 'Doet IBM 't met Win dows?' te beantwoorden. Verder in het blad onder andere de ru briek 'Software service' en een overzicht van 80486-computers. Verscentrale LEIDEN IBB-Kondor Leiden (Kondor Wessels Groep) heeft opdracht gekregen van Albert Heijn/Ahold voor de bouw van een Verscentrale in de gemeen te Zaanstad. De aanneemsom is bijna 14,8 miljoen gulden. LEIDEN JOOST BOUWMEESTER Het gaat goed met de Stichting Integrand Leiden. Sinds de op richting in 1980 heeft het be middelingsbureau dat studen ten en afgestudeerden aan een tijdelijke baan helpt in totaal 567 geslaagde bemiddelingen bereikt. Dit jaar heeft Integrand dertig Leidse studenten een werkopdracht in het bedrijfsle ven kunnen bieden. Roger Cox maakt deel uit van het tien-koppige team, dat kan toor houdt aan de Kloksteeg in de Leidse Pieters- en Academie- wijk. Vanaf september vorig jaar probeert de 24-jarige student rechten twee dagen in de week studenten en bedrijfsleven bij elkaar te brengen. Cox is tevre den over het tot nu toe behaal de resultaat, maar hij is ervan overtuigd dat het nog beter kan. „Aan het einde van dit jaar ho pen we dat zo'n 72 studenten met een opdracht bezig zijn. Het idee achter deze non-profit- organisatie is gewoon heel Springplank Integrand Nederland, de 'springplank naar het bedrijfsle ven' heeft momenteel elf vesti gingen in Nederland. Onder het motto 'wij regelen het contact, het bedrijf het contract' runnen enthousiaste vrijwillige studen ten het bureau. Studenten en bijna afgestudeerden kunnen zich gratis inschrijven en de be drijven betalen 500 gulden on kostenvergoeding per geslaagde bemiddeling. Cox: „De bedrij ven zijn over het algemeen zeer tevreden. Zij krijgen goedkope werknemers met een hoog op leidingsniveau. De studenten kunnen heel goed bepaalde ga ten in het bedrijf opvullen, bij voorbeeld opdrachten uitvoeren waar de gewone staf geen tijd voorheeft." Cox noemt naamsbekendheid 'essentieel' voor Integrand. „Wij profileren ons naar buiten door constant bedrijven te bellen. Zij zeggen nooit meteen iets toe, maar juist daarom is het zo be langrijk dat wij contacten warm houden. Het effect van het bel len is pas na twee of drie maan den merkbaar. Je kan niet op je kont gaan zitten en wachten totdat er wordt gebeld. Het is onze taak actief bezig te zijn, te blijven polsen hoe het er voor Verplicht In december van dit jaar legt Cox zijn functie bij Integrand neer. Hij is verplicht te stoppen, omdat het de bedoeling is dat na ongeveer een jaar een nieu we team de taken overneemt. „Volgende week staat er weer een advertentie in het studen tenblad Mare, dus over een paar weken volgt een sollicitatieron de. Het is geen probleem om hier in Leiden enthousiaste stu denten te vinden. Sterker nog, we moeten sommigen zelfs af wijzen", verklaart de Leidse stu dent. Cox kijkt terug op een leerzame periode bij Integrant: „Het is gewoon leuk om dingen te regelen. Je leert hier goed sa men te werken en problemen op te lossen en natuurlijk kom je heel veel met het bedrijfsle ven in contact." Valkenburgs transportbedrijf krijgt kwaliteitscertificaat VALKENBURG DORfTH DCTVOfT Het Valkenburgse bedrijf A.J. Jongeneel Zn heeft het felbe geerde Engelse 'certificate of approval" in de wacht gesleept. Dit certificaat is vergelijkbaar met de Michelin-ster of het Ke- makeur in andere bedrijfssecto ren. Het kostte directeur H. Jon geneel anderhalf jaar en ruim een half miljoen gulden aan in vesteringen om aan alle eisen te voldoen. Het certificaat dat het trans portbedrijf heeft verdiend wordt toegekend door het Bureau Ver itas Quality International (BVQI). De transportonderne ming voldoet aan de zogenaam de ISO Norm 9002. Het certifi caat is drie jaar geldig. Contro leurs kunnen altijd onverwachts langskomen om te controleren of een bedrijf nog aan alle eisen voldoet. Is dat niet het geval, dan wordt het certificaat inge trokken. „In Nederland zijn circa 7.500 vervoersbedrijven. Nog geen 600 voldoet aan deze norm al dus een tevreden directeur H. Jongeneel. Een bedrijf dat het certificaat wil bemachtigen, moet dan ook aan een hele rij kwaliteitseisen voldoen. Jonge neel heeft een bedrijfsplan voor de toekomst moeten schetsen en was verplicht om klachten formulieren in te voeren. Bo vendien is hij genoodzaakt om te werken met draaiboeken. Het invoeren van draaiboe ken is niet zonder slag of stoot verlopen. ..Chauffeurs waren in het begin bang dat we ze te veel aan regels bonden licht Jonge neel toe. Hij heeft dan ook ver schillende keren gesprekken ge voerd met de chauffeurs. „Wij kunnen wel een handboek schrijven, maar als de jongens er niet mee kunnen werken, zullen ze zich toch minder snel aan de voorschriften houden vindt de directeur. Uit nood geboren Het voldoen aan de ISOnorm is gedeeltelijk uit nood geboren. Steeds meer bedrijven gaan al leen in zee met vervoersbedrij ven die beschikken over het eer tificaat, vertelt Jongeneel. Zo stelde Shell, een grote klant van Jongeneel. het als voorwaarde. „Eerst hadden we er een zwaar hoofd in. maar al snel zagen we de voordelen van zo'n certifi caat in. In de toekomst zullen bedrijven er steeds vaker om vragen. Ik verwacht er op ter mijn ook nieuwe klanten mee aan te trekken." Het voldoen aan kwaliteits eisen is bovendien belangrijk, omdat er steeds meer mis kan gaan. „Vroeger bracht een chauffeur iets van A naar B. te genwoordig heeft hij voor alle vrachten andere diploma's no dig en draagt hij veel meer ver antwoordelijkheid'. zegt de di recteur. Het vervoer van gevaar lijke stoffen noemt hij als voor beeld. O. Zwering. die Jongeneel bij de hele zaak heeft geassisteerd, denkt dat weinig vervoersbe drijven het certificaat hebben omdat het ze veel geld kost. De Valkenburgse onderneming be- streridc 111111 guldt n a.in mn leg. begeleiding en het inscha kelen van een adviesbureau Dat betekende onder meer de aanleg van een omheining, een vloeistofdichte bestrating en een geautomatiseerde admini stratie. Dat kostte het bedrijf ruim een half miljoen gulden aan investeringen. A.C.M. Menken, een oude Ham v.m Joogenaai mI hal i er* tificaat vrijdag 12 juni tijdens een feestelijke bijeenkomst offi cieel uitreiken aan het bedrijf. Hollandsche Beton Groep zwaait 'doordouwer' Endtz uit TÖil A. /V\ tir Ir. J J. Endtz. roro cpo „Het moet commercieel wel haalbaar zijn", luidt zijn vooral door zakelijke motleven ingege ven visie. Bovendien „I)c Docklands treintunnel in Lon den en de Maaslandkcring zijn toch ook mooi?" En hij hamert op goede werkvoorbereiding. „Zodra ze op de bouwplaats zich afvragen 'wat zullen wc eens doen?', dan loopt het geld je uit de vingers." Mislukkingen De HBG-baas verlaat als tevre den man het pand in Rijswijk, waar hij waarschijnlijk volgend jaar als HBG-commissaris toch weer geregeld zal komen Sinds hm bedrijf in 1987 onder lekttltf van Endtz een reorganisatie doorvoerde zijn winst, omzet en aantal werknemers van de on derneming alleen maar op waarts gegaan. „De doelen die we hebben gesteld zrjn wel aar dig uitgekomenHoewel hij niet ontkent „natuurlijk" ook mislukkingen te hebben ge- kmd, i.i.u i nda onrknla ds nodige aandrang daarover niets los. Endtz kwam In 19R2 in de raad van bestuur van HBG. Hij wordt opgevolgd door Ir. N. de Ronde Brevser, telg uit een aan nemersgeslacht, dal al in 1903 in de Hollandsche Beton Maat schappij In dc staf zat. De Ron de Brosser werkt meer dan der tig jaar bil I'BG. Dit jaar mag hij uit de schaduw treden van de man. die zich soms zo met het bednjf vereenzelvigt dat hij in de ik-vorm over HBG spreekt. iib'. m indttfh im r onmogelijk een one man-show van maken Ik zou dat nog geen minuut willen proheren. Dan is het einde verhaal. „Voor dit vak moet je erg gemotiveerd zijn, want de opleiding duurt lang. Na twee jaar ben je assistent tandtechnicus, na vijfjaar meester-tandtechnicus en na acht jaar tandprotheticus. De opleiding staat onder leiding van tandartsen, microbiologen en tandprothetici, je krijgt een hele brede basiskennis van het menselijk lichaam. Er loopt tegenwoordig zelfs een psycholoog rond, omdat patiënten vaak meer problemen hebben dan alleen een loszittend gebitje. Dit is een redelijk uniek beroep, er zijn in Nederland ongeveer 3000 tandtechnici en ongeveer 250 tandprothetici. Het'mooie van dit vak is dat je het hele werkstuk maakt, van de eerste afdruk van de mond van de klant tot en met het volledig afgewerkte gebit. Steeds maak je een uniek werkstuk, niet één gebit is hetzelfde, net als bij vingerafdrukken. Als de klant met een tevreden glimlach op zi.n gezicht vertrekt, dan zie je het resultaat van je werlc Pas sinds twee jaar mogen wij ook het zogenaamde 'happen' doen, een afdruk maken van de mond van de patiënt. Dat was daarvoor een medische handeling die per se door de tandarts gedaan moffit worden. Tandartsen hebben zich er lang tegen verzet dat wij iets van hun taak zouden overnemen. Pas na ongeveer twintig jaar strijd is de opleiding tot tandprotheticus erkend en ik denk dat ons dat tot een fanatieke beroepsgroep heeft gemaakL Sommige mensen denken dat ambachtslieden door mechanisatie en arbeidsverdeling zijn verdwenen, maar dat is niet waar. Ambachtslieden bestaan nog steeds en ze maken een breed scala van produkten. Maar wat maakt hun arbeid zo bijzonder? Daarover vertellen ambachtslieden uit Leiden en omgeving in deze rubriek. Vandaag Remko Brouwer (25), tandprotheticus in het in de Leidse Van der Waalsstraat gevestigde laboratorium van zijn vader. „Eigenlijk ben ik pas over drie weken echt tandprotheticus, als ik na acht jaar mijn opleiding heb afgerond". Veel mensen zi jn bang voor het zogenaamde 'happen' (dat heet bij ons situatieafdruk) en dat is nergens voor nodig. We gebruiken daarvoor alginaat, een zeewierprodukt. Het hangt van mijn vaardigheid af of dat goed lukt. Van deze tijdelijke situatieafdruk van de kaken maken we een nieuwe afdruk van kunststof. Die benadert al een beetje de definitieve vorm, dat noemen we de 'afdruklepel'. Deze wordt gebruikt om een afdruk van siliconen te maken en daarmee heb je de juiste fundering voor een gebit. Als derde fase gaan we 'de beet bepalen', kijken hoe de onderkaak zien bevindt ten opziente van de bovenkaak. Met tanden en kiezen in een mond is dat duidelijk, maar als ze eruit zijn is dat een stuk moeilijker. Gelukkig heb ik een aantal trucs om de juiste positie van de te plaatsen tanden en kiezen te bepalen en als we die weten gaan we als vierde stap een prothese van was maken. Met die zogenaamde pasprothese ben ik bezig op de foto. De tanden zijn al echt, die worden gemaakt van porcelein of van kunststof. Kunststof heeft niet meer het sleahte imago van vroeger, het is zelfs ietsje minder hard dan porcelein. De tandprotheticus stelt voor welk materiaal te kiezen en samen met de patiënt maak je een keuze. Als laatste wordt dc prothese van was omgezet in kunststof Een beetje vakidioterie komt er wel kijken bij dit vak. Je moet altijd op je tenen lopen, het is iedere keer weer een uitdaging om de wensen van de patiënt zoveel mogelijk te vervullen." Tekst Erk Jan Wetering» Foto: H»elco Kuipers Aan ir. J.J. Endtz vragen, wanneer hij voor het laatst op een bouwsteiger heeft gestaan, is net zoiets als vragen aan een pastoor, wanneer hij voor 't laatst een huwelijk heeft ingezegend. „Enkele weken geleden", antwoordt Jaap Endtz, de hoogste baas van het miljardenbedrijf HBG, zonder na te denken. „Je moet zélf weten wat je mensen aan het doen zijn." DEN HAAG/RUSWUK RAYMOND PEIL Jaap Endtz wordt aan het eind van deze maand 62 jaar en be reikt dan de leeftijd dat hij af scheid moet nemen als be stuursvoorzitter van Holland sche Beton Groep (HBG). De band tussen aannemer en bouwplaats is nauw gebleven. Endtz, die in 1991 voor 4,6 mil jard gulden bouwde en bagger de, staat erom bekend dat hij de taal van de bouwvakker spreekt. Ook tijdens het interview blijkt dat, vooral als hij geen misver stand wil laten bestaan. Wat wordt begeleid door het vrien delijke verzoek om ongepolijste uitdrukkingen niet letterlijk te publiceren. Endtz heeft bijna 35 jaar mee gedraaid in Nederlands grootste bouwbedrijf (18.000 werkne mers), dat een roemruchte his torie van 90 jaar achter de rug heeft. Niet dat aannemers bij veel landgenoten bekendheid genieten: „Twee dagen na de oplevering van een bouwwerk weet niemand meer wie het bouwde. Maar over 100 jaar kennen ze de architect nog", re aliseert Endtz zich. Het bedrijf heeft volop sporen getrokken in het Nederlandse landschap, de Rijswijkse aanne mer stond aan de wieg van het Evoluon in Eindhoven. HBG- dochters werkten mee aan de bouw van het Huis van de Toe komst in Rosmalen. De Storm vloedkering in de Oosterschelde was geen geringe klus, evenmin als dc petrochemische kraker in Temeuzen. HBG probeert voor op te lopen in technologische vooruitgang: samen met Akzo werkte HBG aan het gebruik van kunststofvezels (het ijzer- sterke aramide) als betonwape- ning. Vertakkingen Het aannemersconglomcraat HBG heeft vertakkingen door het hele land, in België, Duits land en Engeland, maar ook ver over de Europese grenzen op al le werelddelen. Van de Neder landers die zich tien tot vijftien jaar geleden over de grens waagden met het aannemen van grote projecten, deden bou wers als OGEM en Nederhorst dat niet straffeloos. HBG wel. Nu wordt vaak met buiten landse collega's in consortia sa mengewerkt. Endtz: „Ie bent af en toe concurrent, af en toe werk je samen. Dan moet je de nieuwste technieken die je in huis hebt aanwenden in het zicht van je concurrent." Tot wederzijds voordeel. „Ik krijg wel wat terug." Tevens moet dit voorkomen dat HBG in onbalans raakt. „Werk van een miljard doe ik liever met een partner. Dat soort grote klussen onttrekt an ders zoveel 'resources' (vermo gens) aan het bedrijf. En als het klaar is zit je met al die mensen, voor wie je niet een-twee-drie weer zo'n werk hebt. En het contact met de markt elders gaat verloren." Europees formaat Sinds 1987 is de strategie van de HBG erop gericht een bouwer van Europees formaat te wor den. Met een jaaromzet van 7,5 miljard gulden, halfweg de jaren negentig. HBG denkt dat zij dan groot genoeg is om als 'Euro pees speler' om belangrijke op drachten in de wacht te slepen. Een grote omvang maakt het te vens mogelijk de kosten voor de ontwikkeling van technologie drijfsonderdelen Endtz ver wacht dat de kleinere bouwbe drijven uiteindelijk niet meer dan toeleveranciers van bouw mammoeten in Duitsland. Groot Brittannië en bovenal Frankrijk worden. Endtz beziet het feit dat zijn bedrijf voor dc Wereldtentoon stelling 1958 samen met be faamde architect Le Corbusier werkte of het paleisje aan de lange Voorhout in Den Haag verbouwde heel prozaïsch. Hei is voor hem als aannemer niet aantrekkelijker dan de bouw van zeesluizen bij llmuiden, het Groothandelsgebouw in Rotter dam. de Amsterdamse metro of een aquaduct bij Gouda. Cox: „Wij profileren ons naar buiten door constant bedrijven te bellen. foto' l holvast

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23