'Speculant belaagt Groenoord' Aan het werk na tien jaar thuiszitten Leiden Nieuwe kabel Merenwijk bijna voltooid Eis: dienstverlening voor incestpleger WOENSDAG 3 JUN11992 2§ Banenpool blijft nog betaalbaar Makelaar ontkent betrokkenheid Tenminste drie bewoners van Groenoord zeggen door een medewerker van het makelaarskantoor Breunissen Van den Berg uit Wageningen te zijn benaderd om hun woning te verkopen. Het ging in alle gevallen om huizen in de Jan Lievenstraat. De bewoners menen dat specu lanten hun slag willen slaan in de wijk waarvan de toe komst momenteel ter discussie staat. Conciërge Ben Meertens aan het werk in de Dr. Leidenaar zwaait met mes in café LEIDEN De politie heeft gistermiddag een 36-jarige Leidenaar aange houden die het personeel van een café aan de Korte Mare met een mes had bedreigd. Te voet surveillerende agenten pools hoogte gingen nemen. Ze zagen op de Haarlemmerstraat een man lopen die aan het signale ment voldeed. Toen hij de agenten ontwaarde keerde hij om en zette het op een lopen. De agenten sprintten achter de man aan en riepen hem toe te stoppen. Hij stak al rennend de handen in de lucht, waarna hij viel. De politie vond inderdaad een mes bij hem. ambtenaar. Conciërge Meertens (42) is ondertussen de koning te rijk. Op school doet hij meer dan ko piëren en schoolmelk rond brengen. „Je bent voor de kin deren een centrale figuur." Twee middagen begeleid hij in de klas een hobbyclub. „Figuur zagen en dergelijke dingen." Tafeltennissen Tien jaar terug werd Meertens voor tachtig procent afgekeurd, omdat zijn rug was vergroeid en hij met één nier moet leven. Hij kwam niet meer aan de slag. „Je past je aan, en er zijn jaren ge weest dat ik ook niet solliciteer de. Zwaar werk en tillen, dat gaat niet. Dus wat moet je doen, ja, dingen in huis." Maar vaak voelde hij zich niet goed. „Je ziet dat je dochter gaat werken, terwijl jij thuiszit." In 1988 werd de WAO gewij zigd. De Leidenaar werd van de ene op de andere dag 'zon der herkeuring' voor 75 pro cent goedgekeurd. „Dan word je moedeloos als je gaat sollici teren. En het hoefde niet meer van mij. je raakt aan het thuis zitten gewend." Nu vindt hij het fijn dat weer een baan heeft. „Ook 's avonds voel ik me beter, heb geen rugpijn meer, kan zelf tafeltennissen." Langdurig werklozen aan de slag te helpen. Dat is de taak van de banenpool, opgezet door de Stichting Weerwerk. Wan neer gemeente, ziekenhuizen of bijvoorbeeld scholen een extra vacature hebben, bemiddelt de Stichting tussen werklozen en twijfel. Die tanden van Koos waren toch anders. Heeft-iedie in het kader van de verkiezings strijd laten bijwerken tot een fraai wit rijtje? Nee, dat past niet bij no-nonsens Koos. Dus maar even gebeld. Barendse zit ge woon in Leiden. Zit je bij te ko men van die verkiezing, Koos? En nog gefeliciteerd met je uit verkiezing. Koos begrijpt niets van de felicitatie. Non capito, zogezegd. En bij de tandarts is hij de laatste tijd ook niet meer geweest. Italië heeft hij ook niet bezocht,.als Koos in de zon wil zitten gaat hij wel langs de Zijl zitten. Laat staan dat hij presi dent is geworden. Koos is helemaal niet uitgeke ken op Leiden. President wor den van Italië, hij moet er niet aan denken. Burgemeester of wethouder van Leiden ook al niet.Aan politiek doe ik niet. Heb er vroeger wel eens aan ge dacht, ik heb zelfs in het jonge- renparlement gezeten. Maar m'n vader zei altijd dat ik beter de architectuur in kon. ik heb geen huid als een olifant en die heb je nodig in de politiek." Maar Koos zou Koos niet zijn als-ie niet snel toch even drie politieke items kon opnoemen die hij zou veranderen als hij president van Leiden zou wor den. Allereerst zou er een ver keerscirculatieplan komen, bus sen uit de regio zouden het cen- die instellingen in de collectieve sector. De Stichting betaalt het minimumloon; de instelling is voor de werknemer 'slechts' een inleenvergoeding kwijt, een be drag dat jaarlijks opnieuw wordt vastgesteld. Maar dat die vergoeding nu met duizend gulden steeg, deed sommigen het ergste vrezen. Juist omdat er ongeveer negen tig mensen aan werk werden geholpen. „Driekwart van hen was langer dan vijf jaar zonder werk, een kwart zelfs al tien jaar", zegt adjunct-directeur A Vermeulen van de Sociale trum niet meer inkomen, maar via de 'cityring' Langegracht- /Hooigracht hun passagiers op alle hoeken van het centrum droppen. Verder zou de Stads gehoorzaal tegen de vlakte gaan. Barendse noemt het een 'opklopgeval'. Koos is niet zo sloperig. maar er zijn grenzen. „Als theater voldoet dat gebouw niet. Bouw op de vrijgekomen plek een groot nieuw muziek centrum. zijn ze bij het LVC ook uit de brand." Ten slotte wil Dienst, waaronder de Stichting Weerwerk ressorteert. Sollicitatieplicht Weerwerk krijgt inkomsten van onder meer het Regionaal Bu reau voor de Arbeidsvoorzie ning (RBA) en het ministerie van Sociale Zaken - en van die vergoeding. „2500 gulden was echt het minimum", verklaart Vermeulen, „en daar redden we het niet mee. Maar de verho ging heeft tot geen enkele af melding van een plaats geleid." Geruchten als zou de inleenver- Koos meer aandacht voor de jongeren. „We moeten de jeugd voor de stad behouden. Daar om moeten we erachter zien te komen wat hen beweegt, wat ze willen". Sloos Toch zonde dat Koos niet in de politiek wil. We zien de leuzen al voor ons: 'Koos for burge meester' of 'Radeloos? Stem op goeding de komende jaren wel eens tot 7000 gulden kunnen oplopen en daarmee voor de werkgevers onbetaalbaar wor den wijst hij van de hand. „Nee, dan zou het verdubbelen. In andere gemeenten ja. daar wordt meer betaald." Ben Meertens schreef in de onzekerheid waarin hij dit jaar een tijd verkeerde een keer op een andere conciërgebaan, maar die vergde zwaardere li chamelijke inspanning. Volgens A. Vermeulen van Weerwerk staan mensen die via de banen pool werk vonden, echter niet Koos'. Met kameraad Daan Sloos als running-mate zouden er toch wel een paar raadszetel- tjes inzitten. Qua uiterlijk zal Koos het in ieder geval goed doen. Als je in het mode-gerich te Italië zo ver komt met een kaal hoofd en bakkebaarden, moet Koos in leiden helemaal hoge ogen kunnen gooien Overigens. Koos had de gelijke nis met de Italiaanse president >m m i uigl st tUmo bH ooi al opgemerkt. „Ik zag wat beelden onder voortdurende sollicitatie plicht. „Nee, het zijn banen voor onbepaalde tijd, in dienst van de Stichting. Wij voeren ge sprekken met de mensen, bege leiden ze bij hun baan. Dan raad je ze wel eens aan op het arbeidsbureau te gaan kijken, als ze eenmaal, na die lange tijd. aan dagelijks werk zijn gewend. Met de opgedane ervaring kun nen ze misschien een baan vin den, die ook beter betaalt." Conciërge Meertens is echter tevreden, hem zien ze het ko mend schooljaar op de Dr. van Voorthuysenschool terug. Gebroken been na aanrijding LEIPEN» Een 24-jarige Leidenaar heeft gisteren een gebroken onder been opgelopen bij een aan rijding. De man reed op zijn brommer over de Stations weg richting Morssingel. Uit die weg kwam een au to, bestuurd door een 28-ja- rige Leidse vrouw. Zij ver zuimde de brommer voor rang te geven, waarna een botsing volgde. Het slachtof fer is naar net Diaconessen- huis gebracht. die heel goed voor mijn hofje konden ziin geschoten. Ik stond er wel en beetje van te kijken." En dat deed de rest van leiden ook. Maar gelukkig. Koos blijft l^eids en de buurtvergadenngen waar hij zich meldt lonen ook in de toekomst weer flink uit. Dat is dan ook het enige Italiaanse aan Koos: het vermogen om ie dere tijdsplanning in de war te schoppen. (RK) redactie aov niorre» EN LOMAN LEEFMANS tat 071-1C1444. LEIPEN W1M KOEVOET E. van Aelst van het buurtcomi- té Groenoord vindt de pogingen hoe dan ook 'beangstigend'. „Een beetje dramatisch gesteld misschien, maar hiermee is de sloop van Groenoord in feite al begonnenaldus het comité lid, dat bang is dat de makelaar de woningen laat verkrotten. Na sloop zou de goedkoop verkre gen grond duur kunnen worden verkocht voor de bouw van kan toren. De makelaar kreeg overi gens bij alle drie bewoners nul op rekest. Van Aelst raadt ieder een die door welke makelaar dan ook wordt benaderd, ner gens op in te gaan. Directeur F. van de Berg van het bewuste makelaarskantoor ontkent in alle toonaarden dat iemand van zijn bureau bewo ners heeft benaderd. „Wat moet ik nu in Leiden, ik ken de stad niet eens. Ja, ik ben er twee keer geweest tijdens mijn studenten tijd." De makelaar vreest dat wrantl de kflnk loopt te bela zeren door mijn naam te ge bruiken'. Van de Berg sluit uit dat een medewerker van zijn kantoor bezig is geweest zonder dat hij op de hoogte is. De makelaar heeft volgens Van Aelst handig ingespeeld op de al weken aanhoudende onzeker heid in de wijk die ontstond na dat de gemeente vaststelde dat een herbezinning op de woon functie van Groenoord nodig is. De makelaar bood prijzen tus sen de 120 en 140.000 gulden en DB* HAAG/LEIDEN CERBERUS PERSBUREAU Wegens ontucht met zijn min derjarige dochtertje hoorde een 35-jarige Leidenaar gisteren voor de Haagse rechtbank 240 uur dienstverlening, zes maan den voorwaardelijke celstraf en daarnaast verplichte deelname aan het 'dader incestprogram- ma'tegen zich eisen. De Leidenaar legde gisteren te genover zijn rechters een volle dige bekentenis af. Vanaf 1982 waren er periodes dat hij zijn toen 7-jarige dochtertje iedere dag benaderde. Het kind moest hem met de mond bevredigen en het kwam alleen niet tot daadwerkelijke gemeenschap omdat 'dat haar pijn deed', al dus de verdachte gisteren. Dethdn van de door de psy chiaters als 'beneden gemiddeld intelligent' bevonden leidenaar zouden hun oorzaak onder meer gevonden hebben in diens slechte huwelijk. Omdat zijn vrouw het met een ander hield kwam de leidenaar seksueel te kort. Zijn drankvcrslaving zou er toe hebben bijgedragen dat er morele grenzen werden over- AGENDA WOENSDAG 3 JUNI Leiden Avondvierdaagse, start vanaf kan tine VCL, Vooryhoterweg. tussen 18 00 en 19 00 uur Informatiepunt Gemeenschappe lijk Wonen. Gerestraat 20. van 20 00 tot 21 00 uur Noordwi|k Wandelvierdaagse, start bi| Bow ling Restaurant Noordwijk tussen 17 30en 18 00uur Oegitgeett Bridge drive in Hotel Het Witte Huis aanvang 19 45 uur Warmond Avond wandel driedaagse over 5 en 10 km. en Avond fiets drie daagse over 20 en 35 km start vanaf het Trefpunt, vanaf 17 30 DONDERDAG 4 JUNI Leiden Avondvierdaagse, start vanaf kan- zat daarmee tien vijftien mille boven de 'gangbare prijzen' in de )an Lievensstraat. „Heel benauwend was dat hij op spoed aandrong. De mensen kregen te horen dat hun pan den over enige tijd maar zeven tig mille waard zijn. Dat is pre cies het bedrag dat is genoemd als prijs waarvoor de gemeente de slooppanden in de Rakker Korffstraat wil aankopen." „Stel dat je door al de perike len van de laatste weken ver huisplannen hebt m je knjgt zo n aanbod, wedden dat je het dan doet?" Voor de wijk is het een ramp als de grond in han den komt van speculanten, meent Van Aelst. Jb kunnen hier een geweldige monopolie positie innemen. Als ze de boel in handen hebben, laten de al les gewoon verkrotten. Ze zijn niet geïnteresseerd in huisves ting maar wachten het ideale moment af om aan bedrijven te verkopen. Ik weet ook wel dat puur planologisch gezien je hier met kantoren geweldig kunt scoren." Bij Van Aelst zijn geen andere of nieuwe pogingen van make laars bekend. Hij denkt dat sinds de discussie over dc toe komst van Groenoord een nieu we wending heeft genomen de interesse is verflauwd. „We re kenen op een meerderheid in de gemeenteraad die een woon- garantic van 35 jaar geeft. Ik kan me niet voorstellen dat de raad anders beslist." schreden, zo viel op te maken uit een redasseringsrapport. Volgens de psychiater zou de vernachte tijdens het plegen van de delicten 'enigszins ver minderd toerekeningsvatbaar' zijn geweest. Inmiddels is de Leidenaar door het consultatiebureau voor alcohol en drugs van zijn drank- \t rsl.iMng afgeholpen. Ook wa ren er contacten met het RIAGG geweest met hei 00g Op MB deelname aan een onlangs in 11-I.len Op■■MM il.uirr m< M project'. Contacten met het slachtoffer dat in een tehuis ver blijft waren naar omstandighe den bevredigend verlopen, vol gens de hulpverleners. Teneinde verdachte* pogin gen om aan /u ti/.il tr u. rG-n niet te frustreren, zag officier van justitie, mr. L den Hollan der. af van een onvoorwaarde lijke celstraf en maakte U in zijn eis ruimte voor de dader- incest therapie. Ook verdachtes advocaat, mr. E. van Win, ver wachtte goede resultaten van deze aanpak. De rechtbank zal over twee weken uitspraak doen. t.ne VCL. Voorschoterweg. tussen 18 00 en 19 00 uur NoordwijR Bonsai show met demonstrate snoeten. Far East Bonsai Centre. Kraaterslaan 30. «an 13 00 tot 16 00 uur Wandelvierdaagse, stad t>»| Bow ling Restaurant Noordw.fR tussen 17 30 en 18 00 uur Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CA RA ofv een fysiotherapeut m Zwembad Poelmeer lange Voort 273 van 14 30 tot 15 30 uur Voorschoten Sporten voor mensen met CARA ot» een fysiotherapeut <n da Vliet- raai. Raadhuisiaan 43. van 16 00 tot 17 00 uur Warmond Avond Wandel Dneöaagse over 5 en 10 km. en Avond 1 «ets Dn» daagse over 20 en 35 R m \t»t vanaf het Trefpunt, vanaf 1 7 30 Koos Barendse, alternatief architect te Leiden, is een actief baasje. Als voorzitter van de Club van Boze Buurtverenigingen is hij een lastige luis in de gemeente pels. Die politieke betrokkenheid zit 'm blijkbaar in het uiterlijk. Zijn dubbelganger is president van Italië geworden. Leidenaars die Barendse kennen slaakten de afgelopen week een verbaasde kreet toen ze de nieuwe president van Italië ontwaarden. Was dat niet l,eidse Koos die daar vrolijk op het podium naar de toeschouwers stond te zwaaien? Is hij het kleine werk in de leidse volksbuurten zat, leverde zijn kruistocht tegen de Koets- o-theek aan de lammermarkt heVn te weinig op? Heeft Koos grootheidswaanzin gekregen en vindt hij dat Leidse gedoe met de on roerend -goed - belasting plotseling allemaal te min? Koos maakt carrière op z'n oude dag. De gewezen architect, naar verluidt vooral bekend van wat ontwerpen voor Rotterdamse parkeergarages, staat aan het roer in Italië. Hoe zou hij daar aan contacten zijn gekomen en zit de maffia daar achter? Heeft hij behalve in Rotterdam ook in Italië gewerkt als architect? Nou weten we waarom die toren van Pisa zo scheef staat, daar zit Koos natuurlijk achter. Koos Nadere bestudering van de pre sidentiële foto's leidt tot enige EIPEN EMIEL FANGMANN (Vat een rimpeling in de Leidse janenpool leek te worden, is in middels gladgestreken. Al moe ien de werkgevers die meedoen lan de pool duizend gulden meer dan vorig jaar betalen foor een arbeidsplaats, er ging frgeen verloren. Mensen die tot foor kort langdurig werkloos Naren, behouden hun baan. fcoals Ben Meertens die tien jaar (huis zat. Straks gaat hij zijn tweede jaar in als schoolcon- fiërge. „Juist doordat ik aan de llag ben, heb geen pijn meer." „We hebben daar wel een jeetje problemen mee gehad, dat weet u hè?", zegt een leer- tracht op de Leidse Dr. van /oorthuysenschool voor moei lijk lerende kinderen (mik). Zag de school kans om vorig jaar uit de schoolpot 2500 gulden aan de banenpool te besteden voor pen extra conciërge, moest er plotseling 3500 gulden voor het tweede jaar worden betaald, koor Ben Meertens was het even spannend, net nu hij er bijna een jaar op de Dr. van l'oorthuysenschool op had zit- fen. Dus ging de openbare school praten met haar subsidiegever, de gemeente. Die betaalt de verhoging nu uit de pot school- gebouwenbeheer. Tenslotte neeft een conciërge onder meer een taak om gebouwen te on derhouden en dat scheelt de ge meente ook weer. „Zolang we het kunnén betalen, springen we bij, hier bij de gemeente werken ook een aantal mensen van de banenpool", zegt een Volgende maand acht nieuwe zenders via modernste net van Nederland LEIDEN De uitbreiding van het kabelnet in de Me renwijk is op een oor na gevild. In de eerste week van juli kunnen de Merenwijkse ka belkijkers acht nieuwe zenders verwachten. Het net telt nu nog 13 zenders. Via de kabel kan in deze Leidse wijk die wat tv en ra dio betreft onafhankelijk opereert van de rest van Leiden ook digitale radio wor den ontvangen. Daarvoor zijn overigens wel speciale ontvangers nodig. Voorzitter John van Gelder van de Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM) benadrukt dat zijn net straks een van de modernste van Nederland zal zijn. „Zonder dat de tarievefi hiervoor extra omhoog moesten." De werk zaamheden aan de kabel zijn volgens hem heel soepel verlopen. „Mede dank zij de abonnees, die fantastisch hebben meege werkt." Tijdens de modernisering heeft de SKM in een groot aantal huizen kabelaan sluitingen vervangen en in tuinen nieuwe kabels gelegd. Na de uitbreiding kunnen in de Meren wijk de nieuwszender CNN en de popzen der MTV wofden ontvangen. De eerste is begin vorig jaar, tijdens de Golfoorlog op aandrang van de abonnees korte tijd door gegeven. Na het bestand in de Golf ver dween de nieuwszender weer van de buis. De SKM geeft straks ook de Franse tv-zen- der TV5 door, die wegens capaciteitsgebrek eerder van de kabel was gehaald, de Turkse zender TRT, Duitsland 3 en Sportnet door. Een primeur voor de regio is de amuse mentszender RTL Plus, volgens Van Gelder een van de populairste zenders in Neder land. Verder zal FilmNet zijn opwachting maken in de Merenwijk. Van Gelder ver wacht overigens dat deze zender pas eind september of begin oktober in de wijk te zien zal zijn. FilmNet ziet geen kans voor die tijd decoders te leveren, die abonnees thuis moeten installeren om de zender te ontvangen. Van Gelder onderhandelt nog met Film- Net over een gedeeltelijke vrije doorgifte. „Het leek ons wel een aardig idee als ze één keer per week ongecodeerd een film uitzen den, zodat alle kabelabonnees die kunnen bekijken. FilmNet heeft daar wel oren naar, maar ze moet dan nog wel een oplossing vinden voor de auteursrechten. Die zijn na melijk veel hoger als een film ook zonder decoder is te zien." Alternatief stadsarchitect Koos Barendse (links) en de Italiaanse president Oscar Luigi Scalfaro. FOTO'S Hf NA BOUWMAN ff» AP

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19