Leiden Regio Partijen willen burgers sparen Auto Peter Reistassen 07H34700 'Hangt die brug soms uit gewoonte aan elkaar?' Nog meer steunbetuigingen voor LVC Nieuwe studentenflat klaar T WOENSDAG 3 JUN11992 17 leiden Aan de Vrijheidslaan werd gisteren een nieuwe studentenflat opgeleverd. Het gebouw, dat 12,5 miljoen gulden heeft gekost, telt 240 eenpersoonskamers en 15 units voor samenwonenden. Voorde kamers moet gemiddeld 255 gulden huur per maand worden betaald. Precies een jaar geleden legde staatssecretaris E. Heerma van volkshuisvesting de eerste steen voor de flat foto wim dijkman wim koevoet Steun voor het behoud van het Leids Vrijetijdscentrum komt nu ook van de jongerenorgani saties van de vier grootste poli tieke partijen in Leiden (PvdA, CDA, D66 en WD). De poptem pel mag van de jongerenorgani saties alleen maar weg als er een ander gebouw beschikbaar is, zo stellen ze schriftelijk vast. Het LVC dient zelf te bepalen of dat alternatief geschikt is. In hun steunbetuiging aan het LVC, zijn duizenden bezoekers de jongerenorganisaties voorge gaan. Die werden ingezameld tijdens een campagne van de poptempel, 'Geen gesleutel aan het LVC'. „De functie van het LVC is duidelijk en onomstre-v den", aldus de jonge politici. „Het heeft zich ontwikkeld tot een cultureel centrum waar jon geren graag vertoeven, zonder dat dit in overlast ontaardt." Sinds enige tijd staat het LVC onder druk. In de eerste plan nen die zijn gemaakt voor een nieuw winkelgebied de Sleu telhof tussen Aalmarkt en Breestraat is geen ruimte meer voor het LVC. Door recente toe zeggingen van PvdA-wethouder H. Koek (cultuur) is er weer veel druk van de ketel. In feite heeft zij precies datgene toegezegd waarop de jongerenorganisaties aandringen. In de gemeente raad lijken alleen CDA en WD een andere mening te zijn toe gedaan. Zij willen niet dat het LVC in zijn eentje uitmaakt of een ander onderkomen wel of niet geschikt is. Vanavond moet in een verga dering van enkele raadscom missies een besluit vallen over een overeenkomst tot samen werking tussen de gemeente Leiden en de projectontwikke laar van de Sleutelhof, MBO. De jongerenorganisaties willen dat in die overeenkomst de belan gen van het LVC worden veilig gesteld. De collegepartijen werden gis termiddag van de laatste cijfers op de hoogte gesteld. Zij heb ben er nog niet over overlegd hoe het tekort moet worden op gevangen. Duidelijk is wel dat er weinig animo bestaat om de burger te laten opdraaien voor het tekort. Het enige middef dat de ge meente dan nog rest is een nieuwe bezuinigingsronde. Die zal erg ingrijpend zijn. „Als blijkt dat het tekort van 7,1 mil joen klopt, dan moeten we kij ken of we alle voorzieningen in de stad wel in stand moeten houden", aldus CDA-fractie- voorzitter Kluck. Laurier (Groen Links) tekent daarbij echter aan dat Leiden niet in staat kan worden geacht om de rijksbe zuinigingen (waardoor het te kort is ontstaan) binnen de ei gen begroting op te vangen. Verhoging van belastingen of tarieven is volgens Groen Links niet bij voorbaat uitgesloten. Vorig jaar moest de gemeente raad ook al een bezuinigings operatie uitvoeren, die tot en nr n rjr'r.mnr wiininin r VAKANTIE TRIP St. Aogtenstioot 18 Leiden Wethouder wil nieuwe regionale belasting Wethouder S. de Vreeze (PvdA/financiën) vindt dat er een nieu we belasting moet komen voor de inwoners van de Leidse regio. Met de opbrengst ervan zouden projecten die voor de hele regio interessant zijn moeten worden betaald. Als voorbeeld noemt De Vreeze de bouw van tunnels bij het station waarvoor de ge meente 15 miljoen op tafel moet leggen. De Vreeze wijst er in een artikel in het PvdA-ledenblad op dat de belasting in Leiden veel hoger is dan die in de kleinere regio gemeenten. Dat komt omdat Leiden de HninrWllH VIm MO aantal regionale voorzieningen op zich neemt. De nieuwe regio belasting, die bovenop de inkomsienhel.isiin^ BOU mOfMB ko men, kan de lasten van Leiden en de Leidenaars verlichten. Daar tegenover staat dat de bewoners van de randgemeenten er ver moedelijk financieel op achteruit gaan. De Vreeze is ook voorstander van een milieubelasting waaruit alle kosten die voor het milieu worden gemikt, MfOram 0 I' nancierd. Die kosten worden nu betaald uit verschillende tane ven en belastingen maar dat is volgens De Vreeze onduidelijk en oneerlijk. Eén milieubelasting biedt de mogelijkheid om mensen die minder vervuilen, ook minder te laten betalen. Nu worden milieukosten gedeeltelijk uit de ogb betaald en die wordt gehe ven naar draagkracht. De Vreeze vindt het niet logisch dat men sen in dure huizen meer voor het milieu moeten betalen. Speculant s| q Bewoners van de I -/ wijk Groenoord worden belaagd door een hulzenspeculant Raadslieden De sociale raadslie- Z I den in Voorschoten dreigen met hun werk te stoppen Drie jaar geëist voor steunfraude den haag/leiden cerberus persbureau Een van steunfraude ver dachte Leidenaar hoorde gis teren bij de Haagse recht bank een celstraf van drie jaar onvoorwaardelijk tegen zich eisen. De 53-jarige marktkoopman zou de socia le dienst van Leiden in een periode van ongeveer vijftien jaar voor een bedrag van vier ton hebben benadeeld. Hij moest gisteren voorko men voor het deel van de fraude dat hij pleegde tussen 1984 en 1990. Terwijl de man een bijstandsuitkering ont ving, verdiende hij geld met het venten op markten in Nederland en Duitsland, bo vendien zou hij het bezit van verschillende auto's en cara vans verzwegen hebben. De man moet over de periode 120 duizend gulden terugbe talen aan de Leidse sociale dienst. Officier van justitie L. den Hollander sprak van stel selmatig bedrog en schilder de de man af als een regel rechte bedrieger. „Mijnheer bevestigt helaas het stereoty pe van de pfofiteur die in du re auto's rondrijdt en tegelij kertijd een uitkering op strijkt", meende hij. Een for se gevangenisstraf van drie jaar was volgens de aankla ger meer dan terecht. De marktkoopman ont kende het bezit van meerde re auto's. Een dure Mercedes behoorde toe aan zijn zoon. Die had er meteen na het verkrijgen van het rijbewijs zestigduizend gulden con tant voor neergeteld. „Die bewaarde de jongen zeker in een oude sok", merkte de rechtbank-president mr. B. Punt ongelovig op. Andere auto's waren eigendom van zijn vrouw en een neef. De advocaat, mr. J. Boone, zei dat de fraude een gevolg was van het analfabetisme van de man. Die zou nooit begrepen hebben dat hij in komsten en vermogen bij de sociale dienst moest opge ven. De inkomstenbriefjes van de sociale dienst zouden voor hem onbegrijpelijk ge weest zijn. Hij had er een kruisje onder gezet zonder te weten wat hij precies teken de.. Ambtenaren hadden in die vijftien jaar ook nooit verteld wat hij precies moest opgeven. Uitspraak over twee we ken. Blauwpoortsbrug in najaar gereed De grijper van de grote kraan duikt onder water en haalt een flinke hap vieze blubber naar boven. Op de wal ligt een lange buis die op een diepte van vijf meter wordt geplaatst. Precies in de geul die de kraanmachi nist onder water aan het graven is. Door de buis gaan de elektri citeitskabels lopen die nodig zijn voor de bediening van de Blauwpoortsbrug, die na ruim tien jaar weer beweegbaar wordt. Sinds november is dagelijks een man of zeven aan het werk aan de brug die middenin de stad ligt. Ruim de helft van het kar wei zit er inmiddels op, zegt ambtenaar B. Dingjan van de gemeente. De voorbijgangers merken dat ook: sinds vorige week ligt de noodbrug over de Rijn aan de zuidkant. Die kant van de brug is inmiddels zo goed als gesloopt. Datzelfde gebeurt nu aan de andere zijde, bij het brugwach tershuisje. „Het wordt nu iets gemakkelijker,, want het werk wat we nu gaan doen, hebben we al een keer gedaan aan de andere kant", zegt Dingjan. Tijdens de sloop van de ene helft van het beweegbare deel van de brug dat overigens in 1980 moervast werd gezet LEIDEN DE GEMEENTELIJKE INFORMATIEWINKEL in Leiden- kwamen de werknemers nogal Noord komt misschien in het filiaal van de bibliotheek aan de eens voor verrassingen te staan. Bernhardkade. Daar kan een verdieping worden ingericht als een Onderdelen die niet vervangen zogeheten Raad- en Daadwinkel. Aanvankelijk was het de bedoe- zouden worden, bleken er heel ling dat het informatiepunt in een woonhuis aan de Antillenstraat slecht aan toe te zijn. Dat de in zou komen. De door de gemeente ingestelde wijkgroep die zich be- 1866 gebouwde brug er niet zighoudt met sociale vernieuwing vindt dat echter niet zo'n ge- best aan toe was, was bekend, schikte plek. Aan de Uiterstegracht in Pancras-Oost en in de Ha- De gemeente heeft destijds niet vikshorst in de Slaaghwijk draaien al Raad- en Daadwinkels, waar voor niets besloten de klep niet informatie is te verkrijgen over allerlei instellingen. meer omhoog te draaien. Maar Ruim de helft van het werk aan de toch is Dingjan geschrokken van de hoeveelheid roest die te voorschijn kwam. „De vloer van de kelder, waarop het beweeg bare gedeelte, moest helemaal vernieuwd wordengeeft hij een voorbeeld. „Blijf die brug dan uit gewoonte aan elkaar lauwpoortsbrug zit er op. hangen?, vroeg ik me soms af." De gemeente-ambtenaar haast zich te zeggen dat de situ atie niet onverantwoord was. ,Als het echt gevaarlijk is, grijpt de gemeente direct in. Dat heb je gezien aan de Haagsche Schouwbrug, die werd ook meteen afgesloten." Het neemt allemaal niet weg dat de Blauw poortsbrug hard aan vernieu wing toe was. Dingjan is het dan ook abso luut niet eens met mensen die vraagtekens plaatsen bij het project De kosten bedragen foto htelco kuipers tussen de 2 en 3 miljoen gulden. Moet je dat geld op tafel leggen voor die paar plezierboten die in de toekomst onder de brug kunnen doorvaren, vragen criti i i /i. h .i( „Er moest een nieuwe klep komen en de gemeente had er eigenlijk geen geld voor. Toen kwam het ministerie van eco nomische zaken met een subsi die van 2.2 miljoen in het kader van toeristische projecten. Nu we het zo doen blijft er wat van de historie van I>eiden bewaard: de brug kon vroeger immers ook omnoog en omlaag. Boven dien komen er vast meer water toeristen. omdat er ook een passantenhaven wordt aange legd." Daar kunnen zo'n vijftien boot jes aan meren Dingjan ziet het al helemaal voor zich „Het lijkt me ver schrikkelijk leuk als mensen hier met hun bootje aanleggen en boodschappen gaan doen of ergens gaan eten." Ergens bij Rotterdam wacht het nieuwe brugdek tot het sep tember of oktober is. Op een platte boot wordt het immens zware gevaarte naar Leiden ge varen. waar twee grote kranen (If klep phMM Hl I "II /.'I grappig zijn als het precies past", grant Dingjan. Als ac klep wordt geplaatst en het asfalt van en naar het nieu we dek wordt vervangen, zal de brug een paar dagen 'mis schien wel een of twee weken' helemaal worden afgesloten voor het verkeer. Nu is er al maanden eennch tingsverkeer. „Schrikbarend", noemt Dingjan het gedrag van vooral fiets'Ts. Vanuit de bouw keet heeft hij een goed zicht op het verkeer over de hulpbrug. Bijna alle wielrijders rijden te gen het verkeer In. Dat heeft een paar keer grind u.t OM lukjc* „Gelukkig raakte nie mand gewond, maar ik denk dan toch: eigen schuld, dikke bulL" Rijk verantwoordelijk voor tekort van zeven miljoen pen. Andere plannen behelsden het afstoten van zwembaden en verhoging van de tarieven en privatisering van de stadsge hoorzaal. Nu de gemeente op nieuw te maken heeft met een fors tekort, worden deze plan um m<^rli|k Wfft uil de I.» QB- haald. Het nieuwe tekort heeft vooral te maken met bezuini gingen van het Ri|k 60 DM ho gere uitgaven voor het project sociale vernieuwing, dat men sen in achterstandssituaties moet helpen. Wethouder De Vreeze zei in oktober in een interview in deze krant dat de Leidenaars bij eventuele tegenvallers niet wor den geconfronteerd met een gi gantische lastenverhoging. Als er opnieuw tekorten zijn dan 'lossen we de problemen in elk geval niet op met een extra ver hoging van de onroerend goed belasting', zei de wethouder Het tekort van de gemeente Leiden, dat voor volgend jaar wordt begroot op zeven miljoen gulden, zal langzaam dalen tot vijf miljoen in 1996. Oorzaken van de grote te genvaller voor 1993 zijn de rijksbezuinigingen en de ho gere milieukosten. Bovendien zijn de uitkeringen van het rijk voor de sociale vernieuwing tegengevallen. met 1994 een bedrag van 10 miljoen moet opleveren. Daar mee dacht de gemeente voorlo pig uit de problemen te zijn. De hele begroting van de gemeente werd uitgepluisd op uitgaven die konden worden geschrapt. Topambtenaren leverden toen een lijst met voorstellen in, die gezamenlijk 24 miljoen zouden opleveren. De raad besloot tot een aantal bezuinigingen, dat niet zo heel erg ingrijpend was. De voorstellen die in de kast bleven, gingen veel verder. Zo stelde de ambtelijke top voor de schouwburg te verkopen, bi bliotheekfilialen te sluiten en het schoolzwemmen te schrap- >EZE JOLLYBAG REIS TASSEN EEN COMBINATIE VAN STIJL EN PERFECTIE normaal van 44.95 tot 129. KORTING Leiden, Haarlemmerstraat 161, o.a. filialen in Katwijk en Sassenheim

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17