Scepsis Rio over bosplan Benzine in Servië op de bon wegens sancties Buitenland Miljoenen kinderen zwoegen elke dag Palestijn opgegraven voor onderzoek naar marteling Hopeloos wachten op hulp De Klerk en Jeltsin tellen overeenkomsten *°[,aban^dat c()nflict ovt;rslaat DINSDAG 2 JUN11992 i gemeen Neder ands Pmt ureau a Prwse Agf ntu' CPD Omw>schappelijke Persdienst itai ntaMtarf Demjanjuk laatste keer in beroep Jeruzalem De advocaat van John Demjanjuk, die in 1988 in Is raël ter dood is veroordeeld, is gisteren de laatste fase van zijn appèl tegen het vonnis begonnen. Advocaat Yoram Sheftel zei over 80 bewijsstukken te beschikken waaruit blijkt dat Demjan juk niet de sadistische kampbeul 'Ivan de Verschrikkelijke' is, die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Treblinka tienduizenden jo den heeft vermoord. De 72-jarige Oekraïners zou worden ver ward met zijn landgenoot Ivan Martsjenko. Demjanjuk, die in 1986 door de VS aan Israël werd uitgeleverd, zit in een isoleercel in de Ramle-gevangenis, 45 km van Jeruzalem. foto Rtr Alan Garcia krijgt asiel in Colombia bogotaAJan Garcia, de voormalige president van Peru, krijgt in Colombia poltiek asiel. Dat heeft de Colombiaanse regering maandag bekendgemaakt. De 43-jarige Garcia, president van 1985 tot 1991, wist begin april na de presidentiële coup zijn op volger Alberto Fujimori aan de veiligheidspolitie te ontkomen. Fujimori wilde Garcia berechten wegens fraude./ Fujimori maak te gisteren bekend dat de Peruanen op 18 oktober een nieuw Congres zullen kiezen, dat een nieuwe grondwet moet opstellen. Bloedstolsels in hersenen Arafat amman Yasser Arafat heeft gisteren in een ziekenhuis in de Jordaanse hoofdstad Amman een hersenoperatie ondergaan om bloedstolsels te verwijderen. De stolsels waren ontstaan tijdens het vliegtuigongeluk dat de PLO-leider in april in de Libische woestijn overleefde. Arafat (62) herstelt volgens zijn lijfarts Ashraf Kurdi goed van de ingreep. Hij mag het ziekenhuis over enkele dagen verlaten. Bij verstek levenslang voor Carlos parijs» Een rechtbank in Parijs heeft gisteren de terrorist 'Carlos' bij verstek tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens de moord op twee politicmannen en poging tot moord op een derde agent in 1975. Carlos, die in werkelijkheid Illich Ramirez Sanchez heet, was in de jaren '70 en '80 betrokken bij talloze ge waagde pro-Palestijnse terroristische acties. Hij is er tot nu toe in geslaagd aan arrestatie te ontkomen. Kohl in peiling ver achter bij Engholm berlun» Slechts 27 procent van de Duitsers zou op bondskanse lier Kohl stemmen als nu in Duitsland algemene verkiezingen zouden worden gehouden. Oppositieleider Engholm krijgt 40 procent in een gisteren gepubliceerde opiniepeiling van de tele visiezender RTL Plus. hoon voor Amerikaanse poging kritiek te ontlopen ILO: Massale werkloosheid Oost-Europa Honderden miljoenen kinderen in de hele wereld moeten dage lijks werken. Zij werken in steenbrekerijen en mijnen, we ven tapijten, bewerken akkers en worden in bordelen zonder scrupules uitgebuit. Hun ar beidstijd bedraagt vaak 12 uur per dag. Het loon daarentegen beloopt op zijn best 14 gulden per week, als ze al iets verdie- Dit schrijft de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO) in haar jaarverslag over arbeidsomstan digheden in de wereld dat van daag is verschenen. Kinderar beid komt niet alleen voor in Azië. Afrika of Latijns-Amerika. Spanje en Italië horen tot de Europese landen met de hoog ste aantallen werkende kinde ren. In de VS worden dagelijks duizenden kinderen, vooral uit" emigrantenfamilies, naar boer derijen en plantages gestuurd voor werk op de akkers. Hoofdoorzaak voor de kin derarbeid is volgens de ILO de armoede. Straatkinderen bren gen vaak meer geld naar huis dan hun ouders. correspondent In Gaza is gisteren het lijk van een 17-jarige jongen opgegra ven voor een onafhankelijk on derzoek naar zijn doodsoor zaak. Sainir Omar stiref zondag, kort nadat hij was vrijgelaten uit een Israëlisch ondervragings centrum. Volgens familieleden is hij gemarteld. Op hun ver zoek is vandaag een Deense pa tholoog aanwezig bij de lijk schouwing. Een Amerikaans plan voor de bescherming en het duur zame gebruik van bossen is met scepsis en spot ontvan gen door afgevaardigden uit diverse landen in Rio, waar morgen de VN-conferentie over milieu en ontwikkeling (Unced) begint. Het gisteren door het Witte Huis bekend gemaakte bosplan wordt algemeen beschouwd als een poging om de kritiek voor te zijn op de Amerikaanse wei gering om een verdrag te ondertekenen voor de bescher ming van plant- en diersoorten. rio de Janeiro «iPS-Rtr-upt schikbaar stellen voor herbe bossingsprojecten in ontwikke lingslanden. „Het bedrag is niet toereikend om te voorkomen dat de kleine eilanden in de Stille Oceaan door een stijging van de zee spiegel overspoeld worden", zo reageerde Kazuo Helgenberger, gedelegeerde van de Marshall eilanden. Ook talloze van de ongeveer vijfduizend in Rio aanwezige Washington stelt dat het ver drag de intellectuele eigen domsrechten en patenten van Amerikaanse bedrijven be dreigt, omdat die eigenaar zijn van de fabrikaten die uit pro- dukten uit de regenwouden zijn ontwikkeld. Volgens het giste ren gelanceerde voorstel zou den de VS 150 miljoen dollar (270 miljoen gulden) extra be- milieuorganisaties bekritiseer- derden de Amerikaanse hou ding, die een opzettelijke po ging wordt genoemd om elk concreet verdrag te verhinderen ter bescherming van het milieu. De Amerikaanse president Bush zal alleen op 11 en 12 juni in Rio aanwezig zijn. Op 13 juni zullen de verdragen en verklaringen officieel worden ondertekend. De Europese Commissie zal morgen op de openingsceremo nie van de milieuconferentie alsnog vertegenwoordigd zijn door een commissaris. Abel Matutes, verantwoordelijk voor Noord-Zuidbetrekkingen, zal twee dagen in Rio aanwezig zijn. De Commissie komt daar mee terug op een besluit om geen afvaardiging te sturen. Milieucommissaris Carlo Ripa di Meana maakte vorige week bekend dat hij niet zou gaan omdat de EG zijn voortrekkers rol op milieugebied niet hard heeft kunnen maken. Matutes zal in Rio nog eens onderstrepen dat de EG de in spanningsverplichting op zich heeft genomen de uitstoot van het broeikasgas C02 in het jaar 2000 te stabiliseren op het ni veau van 1990. De ontwerp richtlijn voor de invoering van een gecombineerde C02- en energieheffing is echter nog steeds niet klaar. Greenpeace heeft de milieu bewuste landen opgeroepen de officiële topconferentie te boy cotten. Greenpeace-vertegen- woordigers zullen ontwikke lingslanden aanmoedigen weg te lopen uit de conferentiehal wanneer president Bush de deelnemers aan de top toe spreekt. Tokyo» Een ongeluk met een forensentrein in een station in een voorstad van Tokyo heeft vanmorgen aan één passagier het leven gekost. Voorts raakten 142 mensen gewond. Toen de volle trein het station van Toride in reed, bleek dat de remmen niet werkten. Het voertuig reed in volle vaart verder en ramde uiteindelijk een muur van het stationsgebouw. De eerste wagon werd volkomen plat ge drukt Celstraf voor soldaten wegens bloedbad in Dili JAKARTA» AFP Drie Indonesische militairen zijn door de krijgsraad op Bali veroordeeld tot celstraffen van acht tot zeventien maanden, wegens wangedrag tijdens het bloedbad in Dili, in Oost-Timor in november vorig jaar. Zeven anderen moeten nog terecht staan. De veroordeelden zijn al ledrie van Oosttimorese af komst. Het gaat om de eerste vonnis sen tegen leden van leger en politie, die bij het bloedbad in Dili waren betrokken. Daarbij kwamen volgens officiële Indo nesische cijfers 50 mensen om het leven. Sindsdien worden ze ker 90 mensen worden vermist. Hoge militairen zijn ontslagen maar worden niet vervolgd. Militanten die strijden voor de onafhankelijkheid van Oost- Timor, een voormalige Portuge se kolonie die in 1976 door Ja karta werd geannexeerd, wer den de afgelopen weken veroor deeld tot straffen variërend van zes maanden tot tien jaar we gens subversie en belediging van de Indonesische staat. Franse politie arresteert weer ETA-leider De ILO onderstreept dat alle werkende kinderen hulp en be scherming nodig hebben. Doel op lange termijn is nog steeds afschaffing van alle kinderar beid. Wetgeving alleen is daar voor niet voldoende. Een be langrijk wapen tegen kinderar beid is onderwijs. Ook arme fa milies moeten de mogelijkheid hebben hun kinderen naar school te sturen en hun een ge schikt beroep te laten leren. De ILO werpt in haar jaarver slag ook een sombere blik over de ontwikkelingen in Oost-Eu ropa en de voormalige Sovjetu nie, waar een „ramp op het punt staat te gebeuren". De ILO voorziet massale werkloosheid en een grote stroom migranten richting West-Europa. Volgens een onderzoek zijn in Tsjecho- Slowakije, Hongarije, Polen en het gebied rond Moskou bijna twee miljoen mensen vast van plan hun land te verlaten. Nog eens tussen de 7 en 20 miljoen mensen denken ernstig over migratie om zo hun levensstan daard te kunnen verbeteren. Noord-Amerika voor Russen en Polen de eerste keus is, tefwijl de Hongaren Duitsland als fa voriete land kiezen. sarajevo/belgrado/den haag gpd Servië probeert het hoofd aan de sancties te bieden door bezi- ne op de bon te doen. Automo bilisten mogen niet meer dan 12 liter benzine per keer tanken. Volgens de Servische minister voor energie, Nikola Sainovic, kan de eigen olieproduktie de behoefte dekken. De olieraffina derijen produceren 10.000 brandstof per dag, terwijl 7000 ton (in de wintermaanden) ge noeg was om de economie te laten draaien. Westerse diplo maten houden het erop dat Ser vië door recente grotere impor ten een olievoorraad voor onge veer twee maanden heeft. Veel vrachtwagens zitten door de VN-maatregelen vast in Ser vië. Volgens NOB Wegtransport staan op de wegen naar Honga rije en Griekenland kilometers lange files. De organisatie wil via het ministerie van buiten landse zaken bewerkstelligen dat de trucks toestemming krij gen zonder ritvergunningen via Hongarije terug te keren. Minister Ter Beek (defensie) vertrekt 13 juni voor een twee daags bezoek aan de Neder landse VN-militairen in het voormalige Joegoslavië. Naar verwachting zal Ter Beek zowel naar Serajevo als naar Kroatië gaan. Het reisprogramma wordt in nauw overleg met de Vere nigde Naties vastgesteld. Het hoofdkwartier van de VN- vredesmacht in Joegoslavië (UNPROFOR) is inmiddels om veiligheidsredenen verplaatst naar Belgrado. Negen Neder landse militairen zijn achterge bleven in Seraievo. De voormalige Duitse minis ter van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, zei gisteren dat de Servische presi dent Slobodan Milosevic moet worden berecht door het Inter nationaal Gerechtshof in Den Haag. „Een man als Milosevic, die op grond van een dorst naar nationalistische macht laat moorden, moet worden veroor deeld als waarschuwing voor diegenen die hem wil imite ren", aldus Genscher voor de Duitse televisiezender RTL- Plus. Milosevic zelf zei gisteren via Radio Belgrado dat de bevol king, ondanks internationale druk, vastbesloten is zelf over haar lot te beslissen. De parle mentsverkiezingen van afgelo pen zondag in Servië en Monte negro, die door de oppositie en werden geboycot, noemde hij een succes. De uit slag wordt vandaag verwacht. De Joegoslavische ambassa deur in Canada heeft ontslag genomen. Kapetanovic schreef vrijdag een brief aan de Servi sche president Milosevic, waar in hij hem aanraadde af te tre den. Ook veroordeelde hij de Servische rol bij het bloedver gieten in de voormalige deelre publieken Bosnië-Hercegovina en Kroatië. De Joegoslavische ambassadeur in Tunesië heeft bekend gemaakt dat hij niet langer Servië en Montenegro vertegenwoordigt, maar de be langen van Bosnië behartigt. BIJ een operatie in Bayonne, een stad in zuid-Frankrijk, is de vermoedelijke nieuwe leider van de Baskische afscheidings beweging ETA gearresteerd. Dat maakte de Franse politie gisteren bekend. Inaki Bilbao werd samen met een ander vooraanstaand ETA-lid, Rosario Picabea Ugal- da, aangehouden op een par keerplaats bij een ziekenhuis in Bayonne. De arrestatie door agenten in burger ging zo snel in zijn werk, dat geen van bei den de gelegenheid kreeg wa pens te gebruiken. Aangenomen wordt dat Ina ki de opvolger is van ETA-lei der Francisco Mugica Garmen- dia, die in maart in gezelschap van twee andere hoge ETA- functionarissen werd opge pakt. Door de arrestatie van Inaki en Picabea zit thans de gehele vijfkoppige leiding van de ETA achter de tralies, aldus de politie. De arrestaties zijn volgens de politie het resultaat van verscheidene jaren van in tensieve naspeuringen, waarbij Spaanse en Franse justitiële autoriteiten nauw met eikaar samenwerkten. hans geleunse Omar was op 13 mei aange houden. Hij werd verdacht van medeplichtigheid aan het in brand steken van een Israëli sche bus. Na zijn vrijlating klaagde hij over problemen met ademhalen. De jongen vertelde dat hij tijdens zijn verhoor was geslagen in zijn onderbuik en op z'n rug. Bij een van de zittin gen zouden de ondervragers een tafel omgekeerd op zijn borstkas hebben geplaatst. ren gesprongen correspondent Russische en Zuidafrikaanse communisten moeten de beelden briesend van woede aanschouwen: Frederik de Klerk, president van blank Zuid-Afrika, wandelend op het Rode Plein. Vervlogen zijn de tijden dat ra cistisch Zuid-Afrika door communistisch Moskou werd gebrandmerkt als 'handlan ger van het imperialisme'. De Klerk en zijn gastheer Boris jeltsin begroeven gisteren definitief de idflOtogiSChf Strijdbijl. „Het communisme is in dit Jand tenonder ge gaan. In Zuid-Afrika is de apartheid dood. Daarom ben ik hier", zei De Klerk, vanaf het bordes op het Leninmausoleum over het Rode Plein kijkend, jeltsin had het, na twee uur praten met De Klerk, over een „nieuw tijdperk Breed glimlachend accepteerde hij een geste van zijn gast: een soepel krediet van 50 miljoen dollar. „Niet veel. maar het is een begin", aldus De Klerk. De beide staatshoofden benadrukten de grote overeenkomsten tussen beide landen. „We zijn beide op weg naar democratie", aldus jeltsin. De vergelijking kan moeiteloos worden doorgetrokken. Rusland en Zuid- Afrika zijn op net internationale toneel weer 'fatsoenlijke landen'. De Klerk en Jeltsin worstelen met grote economische en poli tieke problemen, binnenlandse onrust en stakingsdreiging. Beide landen hebben bovendien prote goud- en diamantvoorraden. Daar is giste ren dan ook langdurig over gesproken. „We hebben gezamenlijk een unieke mogelijk heid om de grondstoffenmarkt te beïnvloe den". constateerde Jeltsins woordvoerder Vjatjeslav Kostikov. Het benadrukken van de 'gemeenschap pelijke belangen' en Jeltsins toegezegde steun voor Zuid-Afrika's pogjngen om weer zitting te nemen in de Verenigde Naties zijn schoppen tegen het zere been van het ANC van Nelson Mandela. Net als De Klerks op merking dat ook het communisme in Zuid- afrika ten dode is opgeschreven. Het ANC heeft nauwe banden met de Zuidafrikaanse Communistische Partij. En de Zuidafrikaanse communisten hadden zich in Moskou al onmogelijk gemaakt door Gorbatsjovs en Jeltsins hervormingen als 'afwijkingen van het socialisme' te brand merken. Een bezoek van Mandela is dan ook al twee keer uitgesteld. Bulgarije is bang dat de oorlog in Bosnië-Hercegovina over slaat naar andere Balkanstaten. De Bulgaarse premier Dimotrov houdt er ernstig rekening mee dat het conflict zich „uitbreidt en internationaliseert". Dimi- trov zei dat gisteren na afloop van besprekingen met premier Lubbers in het Catshuis. Dimi- trov brengt deze week een offi cieel bezoek aan Nederland. De VN-sancties tegen Servië en Montenegro zullen waar schijnlijk niet voldoende zijn om de gevechten een halt toe te roepen, meent Dimitrov. „Ik ben natuurlijk blij als dat zou lukken. Maar militair ingrijpen kón nodig zijn", benadrukte de premier. Lubbers is het daar mee eens. Bulgarije wil graag dat er waarnemers worden gestatio neerd aan de Bulgaars-Servi sche en de Bulgaars-Macedoni sche grens. Lubbers maakte bekend dat staatssecretaris van Rooy (eco nomische zaken) in de herfst een bezoek brengt aan Bulga rije. Bulgarije hoopt op belang rijke investeringen van Neder landse bedrijven. wajir» Uitgemergelde Somalische kinderen wachten in een vluchtelingenkamp bij de grens tussen Kenya en Somalia op hulp. Het noordoosten van Kenya wordt overstelpt door vluch telingen uit het buurland, dat door een wrede burgeroorlog wordt geteisterd. Tot overmaat van ramp kampt het gebied ook nog eens met grote droogte. FOTQ Af

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6