FNV pleit voor meer laagbetaalde banen Binnenland Als hij Oranje wil en zij niet. Salarissen stijgen nog steeds in automatisering 'Luie' werkgever duur uit met ziek personeel Geluk bij een ongeluk Zelfs iemand in een auto is potentiële bankovervaller DINSDAG 2 JUNI 1992 5 ANP <Hp—iNciJeWxJt Prn£K^r*o GPO Helft haakt af in leerlingwezen zoetermeer De helft van de jongeren in het leerlingwezen ver laat de opleiding zonder diploma. Sommigen haken af als ze een baan hebben gevonden, anderen nadat ze zijn gezakt voor het examen. Het leerlingwezen bestaat uit een praktijkopleiding in een bedrijf en een dag per week onderwijs op school. Het aantal deelnemers aan het leerlingwezen is toegenomen, zo blijkt uit de rapportage die minister Ritzen (onderwijs) gisteren aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Nu al verzekering tegen 'wao-gat' Amersfoort Nog voordat de wao-plannen van het kabinet in werking treden, biedt de Amersfoortse Verzekeringen cliënten al de mogelijkheid zich te verzekeren tegen het 'wao-gat': als een jonge werknemer met een hoog inkomen arbeidsongeschikt raakt loopt hij of zij het risico terug te vallen naar het niveau van het wettelijk minimumloon. Daarom wordt nu een polis op de markt gebracht die voorziet in een aanvulling op de wao. Daar voor hoeft men geen nieuwe medische keuring te ondergaan. Studentenstops voor tien studies zoetermeer» Voor tien universitaire studies, variërend van ge neeskunde tot lucht- en ruimtevaarttechniek, heeft minister Rit zen (onderwijs) een studentenstop ingesteld. De vereniging van universiteiten had voor twaalf studies om zo'n numerus fixus gevraagd, maar Ritzen heeft voor twee technische studies het verzoek afgewezen. De studierichtingen civiele technologie en management en technische bestuurskunde moeten alle belang stellende studenten gewoon opnemen, vindt Ritzen. Weer kwallen in Borssele borssele De kernenergie- en kolencentrale in Borssele worden nog steeds geteisterd door kwallen. Afgelopen weekeinde moest de kernenergie-eenheid voor de tweede keer worden stilgezet omdat de zeedieren in de koelwaterinlaat werden aangetroffen. De kolengestookte eenheid is sinds eind vorige week om dezelf de reden nog steeds niet in gebruik. De EPZ heeft besloten beide centrales pas weer in bedrijf te stellen als de weeromstandighe den zich wijzigen. Het gaat daarbij met name om een verande ring van windrichting. Giromaat als klantenkaart houten Klanten van de winkelketens Super en Spar kunnen dit najaar de giromaatpas van de Postbank ook gebruiken als klan tenkaart, die aan geregelde klanten voordeel kan bieden. Het le vensmiddelenconcern Unigro heeft hiervoor een contract geslo ten met de NMB Postbankgroep en met Beanet, de organisatie die landelijk het elektronisch betalingsverkeer regelt. De pin-co- de wordt uitsluitend gebruikt bij het betalen, het pasnummer van de giromaatpas wordt gekoppeld aan de functie van klan tenkaart. Wie de giromaatpas niet wil gebruiken als klanten kaart. kan een gewone Super- of Spar klantenkaart aanvragen. den haag gpd Werkgevers zijn verantwoorde lijk voor de begeleiding van zie ke werknemers in de Ziektewet. Wordt verzuimd de zieke werk nemer te begeleiden of te her plaatsen, dan moet de werkge ver opdraaien voor de kosten van de uitkering. Dat staat in het kabinetsstandpunt over de sociaal-medische begeleiding van zieke werknemers dat giste ren naar de Tweede Kamer is gestuurd. Het is volgens het kabinet aan de bedrijfsvereniging om te be palen of een werkgever wel of niet genoeg moeite voor de zie ke werknemer heeft gedaan. Het kabinetsstandpunt wordt opgenomen in twee voorstellen voor wijziging van de Arbeids omstandighedenwet en het wetsvoorstel Terugdringing Ziekteverzuim. De twee wets voorstellen worden binnenkort voor advies naar de Raad van State gestuurd. In het wetsvoorstel Terug dringing Ziekteverzuim komen de eerste zes weken (bij kleine bedrijven drie) ziekte voor reke ning van de werkgever. In die tijd moet het bedrijf in samen werking met een deskundige dienst (niet een bedrijfsgezond- Portable kleurentelevisie, 37 cm beeldbuis, infrarood afstandbe diening, 32 voorkeuzezenders, on-screen display ^QQ en sleeptimer, 1 jaar Hema-garantie499T- jyy.~ _HEMA De normaalste zaak van de wereld.. Om groeiende problemen op arbeidsmarkt aan te pakken Ondanks malaise in branche AMSTERDAM GPO Werkgevers moeten laagbetaalde banen creëren om de krapte op de arbeidsmarkt te verminderen. Dat stelt de vakcentrale FNV in een gisteren gepresenteerde nota. Op die manier krijgen vooral laagopgeleide langdurig werk lozen een kans aan de slag te raken. utrecht gpd Volgens de FNV komen er te weinig vacatures bij vergeleken met het groeiend aantal men sen dat een baan zoekt. Boven dien kunnen laag opgeleide werkzoekenden steeds moeilij ker aan betaald werk komen omdat hoger opgeleiden steeds vaker een baan aanvaarden be neden hun opleidingsniveau. De vakcentrale bepleit in haar nota een aantal maatregelen om de arbeidsmarkt 'meer in evenwicht' te krijgen, zoals ver dere arbeidstijdverkorting, deel tijdbanen, scholingsverlof en vut. Banenpools, waar momen teel 20.000 werknemers in zit ten, moeten volgens de vakcen trale op het huidige niveau wor den 'bevroren' om de kansen van langdurig werklozen op de arbeidsmarkt te vergroten. Het voorstel om meer laagbetaalde banen te creëren is een opmer kelijk geluid uit de mond van de vakbeweging, beaamt FNV- vice-voorzitter K. Adelmund. De FNV gelooft dat zo banen ont staan in de onderste regionen van de arbeidsmarkt die nu nog onbezet blijven of worden inge nomen door goedkope krachten uit het zogeheten additonele circuit (bijvoorbeeld gesubsidi eerde banenpools). De grote groep ongeschoold langdurig werkzoekenden krijgt daardoor meer kans op werk. De „ver stopte" arbeidsmarkt kan dan weer „doorstromen", redeneert de FNV. De vakcentrale realiseert zich dat deze methode in enkele be drijfstakken nauwelijks zoden aan de dijk zet omdat daar de laagste loonschalen al volop worden benut en de arbeids voorwaarden dringend verbete ring behoeven. Maar waar mo gelijk moeten werkgevers en vakbonden er bij het komend cao-overleg eens naar kijken, al dus de FNV in de nota die in middels door de aangesloten bonden is onderschreven. De FNV vindt verder dat er meer moet worden gedaan om de positie van vrouwen en etni sche minderheden op de ar beidsmarkt te verbeteren. De malaise in de automatise ringsbranche heeft er niet toe geleid dat computerdeskundi gen minder verdienen. Integen deel. met een salarisverhoging van 4,3 procent zit de automati seringssector dit jaar zelfs bo ven het landelijke cao-gemid delde. Ook de werkgelegenheid heeft niet te lijden van de koude sanering in de computerbran che. Vorig jaar nam de werkge legenheid in deze sector met bijna 4 procent toe. Dat blijkt uit de jaarlijkse sa- larisenquéte onder door adviesbureau Bet is bekendgemaakt. Dat de auto matiseringsbranche een paar forse klappen heeft opgelopen, blijkt uit het feit dat het perso neelsverloop binnen de sector vorig jaar slechts 5,7 procent bedroeg. In 1986 vemiilde nog 10,5 Kabinetsstandpunt vermindering ziekteverzuim heidsdienst) bepalen hoe de controle en begeleiding van de zieke werknemer plaatsvindt. Aan de bedrijfsvereniging moet de werkgever een controle- en begeleidingsplan op te sturen. Die bepaalt vervolgens of de werknemer na zes (of drie) we ken recht heeft op een vervolg uitkering krachtens de Ziekte- Als de bedrijfsvereniging vindt dat de werkgever onvol doende maatregelen heeft ge nomen om zijn werknemer weer aan het werk te krijgen, kan de werkgever worden ver plicht ook de vervolguitkering te betalen. De bedrijfsvereniging kan ook een terugkeerplan voor de werknemer van de werkge ver eisen. De dienst die de werkgever de eerste zes weken ondersteunt, moet volgens het kabinet een andere zijn dan de bedrijfsvere niging omdat er anders een 'on gewenste vermenging' van be langen plaatsvindt. Het kabinet wil verplichte on dersteuning voor bedrijven door een deskundige dienst ge leidelijk aan vanaf volgend jaar invoeren. Bedrijven met de hoogste verzuimcijfers zijn daarbij het eerst aan de beurt. Rotterdam Een geluk bij een ongeluk voor twee schilders die gisteren met een steiger bezig waren aan de Rotterdamse Bergweg. De steiger viel om. maar de schilders stonden er niet op en er liepen toevallig net geen mensen langs. De enige ongelukkige was de eigenaar van een auto die zijn voertuig aantrof met het ijzeren gevaarte er bovenop. FOTO ANA PAUL STOUC Leidse juriste fel tegenstander voortijdig ingrijpen politie leiden meindert van der kaal) Moeten mensen die op het punt staan een bank te beroven, wor den aangehouden en gestraft? Minister van justitie Hirsch Bal- lin vindt van wel. Hij wil een einde maken aan de toename van bankovervallen met een wetsontwerp dat voortijdig in grijpen door de politie mogelijk maakt. De Leidse juriste mr. M. Rutgers is een uitgesproken te genstandster van zo'n wet. „Dat leidt zeker tot fouten, willekeur en ongezonde bemoeizucht van de politie. Het is een aanslag op de rechtsbescherming van de burger zo stelt zij. Rutgers promoveert vandaag aan de Leidse Universiteit op een proefschrift over het wets ontwerp strafbaarstelling van voorbereidingshandelingen. Wanneer criminelen voortijdig in de kraag kunnen worden ge vat, dan scheelt dat veel leed bij bankemplové's en toevallige klanten. ..Dat is natuurlijk juist", stelt Rutgers. „Maar de overval kan ook worden voorko men wanneer de politie duide lijk maakt dat zij de plannen in de gaten heeft. Of de politie plaatst domweg een surveilance auto voor de deur van de bank. Desnoods worden de man nen aangehouden vanwege de - meestal - gestolen auto of voor verbodenvuurwapenbez.it." Haar principiële bezwaar te gen het wetsontwerp is dat de rechten van de burger worden opgeofferd voor een slagvaardi ger optreden van de politie. De wet brengt met zich mee dat justitie veel eerder en makkelij ker kan overgaan tot aftappen van telefoon, en schaduwen van verdachte personen dan tot nu toe. Voor het leveren van bewijs dat iemand iets van plan is, is een aanzienlijke uitbreiding van informatievergaring nodig. En dus moeten ook de controlemo gelijkheden voor de politie na venant groeien. Grote twijfels heeft Rutgers over de toepasbaarheid van de wet. Een voorbeeld is volgens haar het kopen van gif voor het bestrijden van muizen of ratten. „Wie weet nu of de koper daar mee inderdaad ongedierte on schadelijk maakt of dat hij zijn lastige vrouw vermoordt? Zelfs iemand die in een auto rijdt is een potentiële bankovervaller. Juist omdat het gaat om zeer al ledaagse handelingen die straf baar zouden kunnen zijn. is de kring van verdachten en de kans op fouten zeer groot. Het hebben van een strafblad is dan alleen al voldoende reden om te worden gevolgd." Met de strafbaarstelling van voorbereidingshandelingen is in Nederland overigens al enige ervaring die volgens Rutgers niet positief uitvalt. In 1985 werd een dergelijke wet op ge bied van de opiumhandel van kracht. „Het voorkomen van handel in hard drugs is niet van de groqd gekomen Lr zijn voor beelden waarbij toch wordt ge wacht met arrestatie tot de han deling achter de rug is. want dat leverde een hogere straf op. Maar ook kon dan pas het har de bewijs worden geleverd. Een concreet voorbeeld is een zaak die bijna twee jaar duurde en 1.5 miljoen gulden kostte en uiteindelijk toch schipbreuk leed De cocaïne-handelaren kochten een boot. maar ja. dat dl Ml HI wed MM I »-!i wijst dus niets. Het blijft volgens de juriste. sinds 1986 docent aan de Leidse Universiteit, niet bij zware mis daad. Nu is ook een wetsont werp in behandeling dat bij voorbeeld voorbereiding van fraude strafbaar stelt. „Iemand die een belastingformulier waarmee is geknoeid of waarop onjuiste gegevens staan ver meld. voor handen heeft, is fout. la. dat is de criminalisering van de schoenendoos." Iemand die in een vreedzame demon stratie voorwerpen heeft waar van 'redelijkerwijs kan worden aangenomen' dat die als wapen is te gebruiken, kan worden aangehouden. „Daaronder valt dan een blikje frisdrank, stok ken van een spandoek, zelfs een sinaasappel Justitie wil kortom niet meer afwachten tot er iets gebeurt, maar preventief han delen." Het is de vraag of politie en justitie de toekomstige be voegdheden echt gaan misbrui ken zoals Rutgers dat voorspie gelt. „Ja, in Nederland kunnen wc ons dat moeilijk voorstellen. Het gaat er ook niet om dat ik de politie niet vertrouw. Ik wil absolute zekerheid dat dit niet kan gebeuren." Hoop dat het wetsontwerp in het parlement strandt, heeft Rutgers niet. Daarvoor ligt het onderwerp criminaliteit politiek te gevoelig. „De huidige staats secretaris van justitie Kosto heeft al toegegeven dat aan de wet vele bezwaren kleven, maar dat hij het zich politiek gezien niet kan permitteren tegen te zijn. Dat zouden velen verwar ren met steun aan de criminali teit en zou stemmen kosten. Dat geeft wrl een beetje aan hoe nu de discussie gaat We willerr misdaad bestnjderi. maar hebben er nauwelijks meer geld voor over. Dan geven justitie maar zeer vergaande bevoegd heden." procent zijn baan voor een an dere. Het automatiseringspersoneel heeft nauwelijks last van de te ruglopende omzetten waar sommige aanbieders in de au tomatiseringsbranche mee kampen „De salarissen staan niet onder druk. zoals vaak wordt gedacht. Maar de sterke stijgingen die in de jaren tachtig voorkwamen, zijn definitief voorbij", aldus drs. W. Peiger, hoofd van Berenschot Informa tica. Opmerkelijk genoeg gingen dit jaar vooral de salarissen van werknemers bij non - profit-or - ganisaties fors omhoog, gemid deld met 8.5 procent. Volgens Berenschot is daarmee de ach terstand dat dit personeel had op werknemers in het bedrijfs leven. goeddeels ingelopen. Uit het onderzoek blijkt ver der dat bedrijven nog steeds evenveel geld steken in automa tisering als voorheen. Weliswaar investeren ze minder in appara tuur. maar ze doen meer moeite om het gebruik van bestaande systemen te verbeteren. Hier door neemt het belang van au tomatiseringspersoneel toe. FNV vreest verlies banen streekvervoer uthtcht» ANP De Vervoersbond FNV vreest dat er in het streekvervoer zo n 1.700 banen moeten verdwij nen. Dit als gevolg van door de overheid opgelegde extra bezui nigingen van ruim 100 miljoen gulden. Bestuurder D van der Heem van de Vervoersbond FNV kon digde aan dat de vakbonden zich fel tegen de voorgenomen bezuinigingen zullen verzetten. „In een tijd dat iedereen de mond vol heeft over het belang van het openbaar vervoer zijn deze bezuinigingen volstrekt onaanvaardbaar. VSN, de werkgeversorganisa tie in het streekvervoer, is ook fel tegen de voorgenomen be zuinigingen. De streekvervoer- bedrijven vrezen eveneens voor forse gevolgen voor de werkge legenheid. Maar een V5N- woordvoerder kon gisteravond nog niet bevestigen dat er in derdaad 1.700 banen op de tocht staan. Papierindustrie fel tegen waterheffing hu. vbtsum gpo Het besluit van het kabinet om volgend jaar een heffing op grondwater in te voeren gaat de papierindustrie miljoenen gul dens kosten Dat betoogde top man F. de Wit van de koninkij- ke Nederlandse Papierfabrieken (KNP) gisteren in Hilversum bij de opening van het nieuwe hoofdkantoor. Minister Andriessen van eco nomische zaken, aanwezig bij de opening, pareerde De Wits aanval door er fijntjes op te wij zen dat KNP in de jaren tachtig tientallen miljoenen gulden steun van het Rijk heeft gekre gen om de noodlijdende kar tonsector nieuw leven in te bla zen. „Nu heeft het milieu 't moeilijk. Nederland dreigt op te drogen Een offer van de papier sector lijkt me daarom alleszins tr<lrll|k Vorige week besloot het kabi net om de heffing op brandstof fen (wabm) volgend jaar niet te verhogen, maar in plaats daar van een nieuwe heffing in te voeren op grondwater en afval. De opbrengst van de grondwa terheffing wordt geschat op 245 miljoen gulden per jaar Volgens De Wit dreigt nu een lastenverzwaring voor zijn sec tor van dertig miljoen gulden per jaar. KNP zal als beiangnjk ste producent het grootste deel van dat bedrag vooi dn teke ning moeten nemen Voor een onderneming die 80 procent van haar produkten export eert is dat «-en „uitent gevaarlijke si tuatie". aldus De Wit Hij deed dan ook een dringend beroep op de overheid om af te zien van deze maatregrl Het is nvrrigrns niet de eerste keer dat KNP van leer trekt tr gen het mihruhrffmgstx-lrid van het kabinet De fabriek was vrvng jaar een van de bedrijven die grzamenhjk een brandbrief schreven aan de overheid over de hoogte van de brandstofhef- fin».

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5