Positie Suharto thema stembusstrijd Indonesië Duurzame groei draait om de hete brij heen Bolkestein blijft geloven in al het 'goeds' van Europa Feiten Meningen CONFERENTIE DINSDAG 2 JUN11992 Aan de vooravond van de belangrijke Indonesische parle mentsverkiezingen staat de positie van president Suharto meer dan ooit ter discussie. Politici en journalisten bekri tiseren zijn vriendjespolitiek; militante moslims klagen openlijk dat hij alleen oog heeft voor de rijkste landgeno ten en de traditioneel oppermachtige strijdkrachten zijn nog altijd gepikeerd vanwege Suharto's onverwacht krachtige disciplinaire optreden in de affaire Oost-Timor. De 'suksesi', de mogelijke opvolging van het staatshoofd, is dan ook het onderwerp van gesprek. aan een culturele en politieke revolutie. Het ongekend grote tumult in de kampong is net gevolg van de groeiende verwijdering tus sen de president en zijn tradi tionele machtsbasis, de strijd krachten. Suharto joeg voor het eerst de militairen tegen zich in het harnas in 1988, toen hij ge neraal b.d. Sudharmono naar voren schoof als vice-president. De legertop beschouwt die wei nig charismatische officier ech ter als te krachteloos en daarom ongeschikt. Maar Suharto dreef zijn zin door. MEDEWERKER „President Suharto staat sym bool voor het politieke systeem in Indonesië met zijn beperkte democratische vrijheden en groeiende economische onge lijkheid", zegt Ponke Princen. ,,F.n daarom moet Suharto weg." Indonesiës meest spraak makende mensenrechtenacti vist windt er geen doekjes om: de Vader des Vaderlands dient na afloop van zijn vijfde ambts termijn volgend jaar zijn koffers te pakken. De roep om Suhar to's terugtreden is een promi nent thema in de naderende stembusstrijd. De bevolking kiest op 9 juni een kersvers par lement. Dat zal op zijn beurt volgend jaar maart een stem hebben in het aanwijzen van een staatshoofd voor m m nieu we ambtstermijn van vijf jaar. De Indonesische parlements verkiezingen waren traditioneel altijd doorgestoken kaart. Alk- politieke partijen staan onder overheidstoezicht. Zelfs de op positie is daardoor opvallend meegaand. Bovendien drukten de regeringsgetrouwe militairen voorheen steeds een duidelijk stempel op de electorale exerci tie. Maar door de plotseling op wellende anti-Suhartosenti - inenten behoort dat voorspel baar theater binnenkort tot de geschiedenis. In Indonesië han delen autoriteiten hun zaakjes bij voorkeur in harmonie en achter gesloten deuren af. Het openlijk uiten van onvrede met het staatshoofd door de anders zo ingetogen bevolking, militai ren en politici grenst dan ook Corruptie In de daaropvolgende jaren be koelde Suharto's relatie met de zeer invloedrijke legerleiding verder doordat topmilitairen zich steeds meer stoorden aan de enorme corruptie binnen de overheid. Vooral Suharto's be leid om stelselmatig zijn eigen nageslacht te bedienen van lu cratieve overheidscontracten en winstgevende monopolies op de handel in bijvoorbeeld kruid nagels en sinaasappelen zet kwaad bloed bij veel officieren. Ten minste drie van Suharto's zes kinderen werden dank zij die vaderlijke steun multimiljo- „Dat is geen gewone vriendjes politiek meer, het is puur machtsmisbruik. De corruptie onder Suharto is onwerkelijk. De man kan geen maat hou den", zegt generaal b.d. Ali Sa- dikin. De in ongenade gevallen ex-gouverneur van Jakarta geldt als een van Suharto's meest uit gesproken tegenstanders. Het presidentieel nepotisme zit de legertop hoog. omdat de mi litairen zo zelf aantrekkelijke deals 'mislopen'. Daarnaast vreest de krijgsmacht dat de corruptie de bevolking zal aan zetten tot protesten die de maatschappelijke positie van ook de strijdkrachten kunnen ondermijnen, net als indertijd in buurland de Filipijnen onder wijlen dictator Ferdinand Mar cos. De gespannen verhouding tus sen Suharto en de legerleiding bereikte echter onlangs haar absolute dieptepunt met het presidentiële onderzoek in de schietpartij op Oost-Timor in november vorig jaar. Daarbij doodde het leger volgens een officiële Indonesische commis sie vijftig demonstranten. Hoe wel buitenlandse politici en mensenrechtenorganisaties zoals Amnesty International de onafhankelijkheid en doortas tendheid van de commissiele den in twijfel trekken, bezorgde de reconstructie van het inci dent de strijdkrachten een pijn lijk gezichtsverlies. De commis sieresultaten betekenen vooral een afgang voor stafchef Try Sutrisno, die het parlement eer der nog een officieel dodental van negentien voorhield. Ook Suharto's disciplinaire maatre gelen tegen zes hoge officieren en acht soldaten in de zaak kwamen hard aan binnen de militaire gelederen. Machtsbasis Als reactie op de politieke ver wijdering tussen het leger en Suharto zocht de president de afgelopen maanden vooral on der de islamitische bevolkings groep naar een alternatieve machtsbasis. Dit tot groot, openlijk ongenoegen van de krijgsmacht. Met ruim 150 mil joen moslims, ofwel bijna 90 procent van alle inwoners, is Indonesië 's werelds grootste moslimnatie. Het geloof speelde nauwelijks een politieke rol meer na de onafhankelijkheid omdat de seculiere machtheb bers de moslims kort hielden. De autoriteiten vrezen namelijk dat door agitatie van funda mentalisten de etnisch zeer ge mêleerde staat uiteen zal vallen. Maar anderhalf jaar geleden gooide Suharto het roer plotse ling om. De moslims krijgen nu weer speelruimte om ook hun politieke ideeën kenbaar te ma ken; de president organiseerde een islamitische 'denktank' waar moslims van naam hun zegje mogen doen; hij creëerde een speciale islamitische bank en hij ging als geste vorig.jaar op bedevaart naar Mekka. Die ongekende aandacht voor zijn islamitische landgenoten legde Suharto geen windeieren. Recent bepleitten twee voor aanstaande moslimorganisaties openlijk zijn herverkiezing in 1993. De president, nu ai een van 's werelds langst regerende staatshoofden, heeft zich tot nu toe niet expliciet uitgelaten over zijn toekomst, maar naar alge meen wordt aangenomen am bieert hij nog een zesde ambts termijn. Niet alle moslims staan echter volledig achter Suharto. De moslimgemeenschap is intern verdeeld. Zo bracht Abdurrah man Wahid, leider van de grootste islamitische organisatie in Indonesië 'Nahdlatu! Ulama', begin maart 150.000 geloofsge noten op de been in een de monstratie met een sterke anti- Suharto-ondertoon. Het was de grootste betoging in ruim twee decennia. Na afloop verklaarde Wahid tegenover het regionale weekblad Asia Week dat de pre sident vaak handelt in strijd met de geest van de grondwet. „Ter wijl hij de kloof tussen armen en rijken probeert te overbrug gen. kiezen Suharto en zijn eco nomische beleid steeds weer voor de happy few", aldus de moslimleider. Ongenoegen Die kritiek sluit aan op het steeds openlijker verwoorde on genoegen onder brede lagen van de bevolking. Want hoewel Suharto's bewind Indonesië een indrukwekkendestabiliteit bracht, waardoor de economie floreert en ook 's lands armen er aanzienlijk op vooruitgingen, HAARLEM SJAAK SMAKMAN f/ I S-dC-Ki A \A/r- Vlll/'CM Al I CC 1 Driemaal is scheepsrecht. Eerst was er de ;iub van Rome. daar na Global 2000 en vervolgens de commissie Brundtland. De eer ste zette de wijzers van de klok op vijf voor twaalf, de tweede zette ze nog een paar minuten verder, de derde draaide ze te rug. Met duurzame ontwikke ling zou de Noorse premier Gro Harlem Brundtland de mens heid gaan redden. De term werd een hit. Ook de komende dagen zal hij tijdens de wereldmilieuconferentie in Rio de Janeiro ontelbare keren over de vergadertafels vliegen. Niet verwonderlijk. Want wie is tegen een ontwikkeling die, in de woorden van de commissie, 'de vraag van deze tijd bevredigt zonder de mogelijkheden van toekomstige generaties aan te tasten'. Brundtland en haar groep van vooraanstaande geleerden hie ven met hun rapport 'Onze ge zamenlijke toekomst' de grote tegenstelling tussen economi sche groei en milieu op. Letter lijk zeiclen ze: „Wij zien een nieuw tijdperk van economi sche groei, uitgaande van een beleid dat de in de natuur be schikbare hulpbronnen in standhoudt en uitbreidt. Wij zijn van oordeel dat die groei absoluut essentieel is om de bit tere armoede te bestrijden die in grote delen van de ontwikke lingslanden alleen maar ernsti ger vormen aanneemt.'' Want, stelde Brandtland, ai moedeen milieuvernietiging versterken elkaar. Ontwikke lingslanden spreken vaak hun beste landbouwgronden aan voor de verbouw van exportge wassen om wat geld binnen te krijgen. Gevolg is dat veel boe ren naar slechte, kwetsbare gronden worden verdreven. Die worden vervolgens in minder dan geen tijd naar de Filistijnen geholpen. Zo verandert elk jaar zes miljoen hectare landbouw grond in woestijn en wordt elf miljoen hectare bos gekapt voor onder meer nieuwe landbouw grond (die dan weer snel ver armt en in woestljngrond ver andert). Daarnaast is er de paradox dat armoede zorgt voor een hoge KOKEN ALLES- m E. W/H" f frXAUD WW BLEW 2\J& E K. ,TOU£ pe c'ty/MP/SCWE SpELÊN 610 PIT SCHIJNlT OOK SflWMÊNP ~\t ZIJN-ALLE floöo MEE 0»We ODle,è0LÉ. !roifc°L bevolkingsgroei, die op zijn beurt weer de armoede instand houdt, want veel varkens ma ken nu eenmaal de spoeling dun. Kinderen zijn voor armen namelijk geen luxe, maar nood zaak. Kinderen zijn goedkope arbeidskrachten als ze jong zijn en vormen een oudedagsvoor ziening als ze volwassen zijn. Kinderen van rijken daarente gen kósten hun ouders geld omdat ze naar school gaan en studeren. Die hebben er dan ook een stuk minder. Cijfers on derstrepen dat: terwijl in de EG- landen de bevolking stabiliseert of zelfs afneemt, kent Afrika een bevolkingsgroei van 3 procent per jaar (waarmee de bevolking daar in pakweg 25 jaar verdub belt). Als de armen een beetje rijker worden, zullen ze minder kin deren (nodig) hebben. Minder mensen betekent ook een lage re druk op het milieu. En eco nomische groei betekent geld om efficiënte, schone technolo gie aan te schaffen. Wie wil we ten wat verouderde produktie- methoden kunnen aanrichten, moet maar eens rondkijken in het Oostblok. De adder onder het gras zit in de nog steeds groeiende wel vaartslclooi tussen het Noorden en het Zuiden. Brundtland wil die dichten door de economi sche groei vooral te reserveren voor het Zuiden. Eën vooron derstelling is daarbij dat het rij ke Noorden genoegen neemt met (vrijwel) geen economische groei. Maar die vooronderstel ling klopt niet: de F.G heeft met de weigering op eigen houtje een energieheffing in te voeren nog zeer onlangs benadrukt dat de economie ruimschoots vóór het milieu gaat. Om over de VS en Japan, die niet eens over een energieheffing willen praten, maar te zwijgen. Tweede probleem: zelfs als de rijken vanaf heden af/ien van economische groei, moet voor het dichten van de kloof tussen nu en pakweg 2050 (als de be volking zich hopelijk op rond de 13 miljard stabiliseert) de in dustriële prgduktie vijf tot tien maal groter worden. Dat kan niet. Een sprekende anekdote: vlak voor de onafhankelijkheid van India vroeg een Britse kolo nist aan Mahatma Gandhi of hij zou streven naar een levens standaard die gelijk was aan die in Groot-Brittannië. Gandhi antwoordde: Jullie hadden de helft van de aarde nodig om jul lie huidige welvaart te bereiken. Hoeveel aardes heeft India dan nodig?" Maar wat dan wel? Daarover zwijgt de commissie-Brundt- l.ind r zijn wel aardige sugges ties, zoals een energieheffing maar de fundamentele discus sie over de milieu -effecten van de markteconomie en de (on- )mogelijkhedcn van democratie laat de commissie volledig lig gen. lelie Zijlstra vatte het onlangs in brikanten en consumenten zijn geen schurken. De n hebben gewoon het geld om al le dingen te kopen die worden geproduceerd en dat doen ze ook. Als je dat wilt afremmen, dan moet je ervoor zorgen dat het inkomen en de produktie niet meer stijgen. Dan zou je kunnen denken aan een oor logseconomie. zoals in Enge land en Amerika tijdens de oor log. Daar heeft men toen de de mocratie gehandhaafd, maar te vens gezegd: wij produceren om de vijand te lijf te gaan alleen het hoognodige en niet meer. Het is de enig logische weg om op voort te gaan. Maar probeer dat maar eens te beweren. Over dat probleem praten ze niet op de wereldconferentie in Rio de Janeiro. En dat vind ik zorge lijk." nam in de afgelopen jaren ook de inkomensongelijkheid sterk toe< zeggen veel verarmde Indo nesiërs. In hun ogen profiteren zakenlieden, vaak etnische Chi nezen, het meest van de econo mische 'boom'. De beter bedeelde Indonesische middenklasse klaagt daarnaast dat de politieke ontwikkeling sterk achterblijft bij die materië le vooruitgang. Ze eist meer cul turele openheid en meer demo cratische vrijheden. Daartoe blijkt de Suharto-regering slechts zeer mondjesmaat be reid. Of de president met zijn nieuw gevonden moslimsteun het ver lies aan goodwill binnen het le ger en belangrijke delen van de bevolking zal kunnen compen seren en daarmee een nieuwe ambtstermijn kan veiligstellen, [is nog onduidelijk. Maar on danks de groeiende antipathie maakt Suharto een goede kans in maart volgend jaar. Zo verschaft Indonesiës econo misch wonder hem een zekere populariteit, vooral binnen de lokale zakenwereld. Ook kan hij nog altijd rekenen op steun van zijn traditionele conservatieve achterban. „Suharto is een van de grondleggers van onze natie. Hij verdiende daarom om te mogen regeren totdat hij zelf niet langer wil", verdedigt imam Sudarwo, parlementslid voor de regeringspartij Golkar. Suharto's sterkste wapen in de strijd voor behoud van de scep ter is echter het ontbreken van een politieke rivaal. Zijn belang rijkste tegenspeler is momen teel minister van defensie Ben ny Murdani, maar die zal als ka tholiek nooit het presidentieel paleis kunnen betrekken in het moslimland. Stafchef Sutrisno was tot voor kort nog een be langrijke potentiële concurrent Zeker gezien de onvrede binnen het leger. Na het geweld op Oost-Timor zag hij echter zijn kansen aanzienlijk slinken, al heeft de oppositiepartij PDI hem desondanks toch voorge dragen voor het vice-president- schap. De buitenparlementaire critici hebben hun hoop op verande ring in Indonesië vooral geves tigd op de meer professionele a- politieke krachten binnen het leger. „Sommige militairen heb ben gestudeerd in de Verenigde Staten, Nederland of Groot- Brittannië. Ze roken daar aan de westerse democratie, ze zijn daarom meer open voor veran deringen zegt Saut Aritonang, leider van de radicale, niet offi cieel erkende vakbond 'Setia- kawan'. Maar zolang die 'jonge ren' binnen het Indonesische leger zich nog niet manifesteren buiten de kazernepoorten blijft de 70-jarige Suharto ondanks alle verbale oppositie de groot ste kanshebber als Indonesiës president na 1993. Vooral bij gebrek aan een ander, zegt op positieleider Ali Sadikin met nauwelijks verholen weerzin, „We hebben in elk geval één schrale troost: zelfs Suharto heeft niet het eeuwige leven." LEIDEN ERJC JAN WETERINCS Een wetenschapper en een poli ticus in een bloedhete zaal op een zomeravond in debat over de consequenties van de Eu ropese eenwording, dat kan nooit echt sprankelend worden. Toch deden politieke weten schapper K. Koch en WD-frac- tieleider F. Bolkestein gister avond een oprechte poging. „De parlementaire democratie wordt een lege huls", riep Koch, terwijl Bolkestein strijdvaardig vaststelde dat „de heer Koch de plank volledig mis slaat". Het treffen tussen de twee 'kemphanen' had plaats in het kader van een cyclus over 'de mocratie in de steigers', georga niseerd door de juridische fa culteit van de RU Leiden. Bolke stein zou reageren op de stellin gen van Koch, maar kreeg pas tijdens het debat te horen dat dat de bedoeling was. Gevolg van dit misverstandje was dat de debaters aanvankelijk wat langs elkaar heen praatten. Door de gedwongen voortgaan de Europese integratie verliest de Nederlandse regering steeds meer de greep op haar eigen beleid, opende Koch het debat. De regering mag Europese re gels uitvoeren, het parlement komt er nauwelijks meer aan te pas en de ongecontroleerde macht van de Euro-bureaucra ten wordt steeds groter, zo schetste de Leidse wetenschap per een somber perspectief. .Steeds minder mensen zullen gaan stemmen en misschien zet je de deur naar nationalistische retoriek van onfrisse figuren wel wagenwijd open." Bolkestein constateerde echter juist dat Nederland veel goeds van Europa heeft te verwachten. „Als de EG zich maar bij haar kerntaken houdt en een markt conform beleid voert. Daarbij doelde hij vooral op het feit dat via het mededingingsrecht de concurrentieverhoudingen zui ver worden gehouden. „Dat be leid levert geld op en maakt het voor andere staten gemakkelij ker om zich aan te sluiten. Bo vendien krijgt de bureaucratie geen kans." Jasje Kochs vrees voor verlies van na tionale souvereiniteit deelt Bol kestein niet, zo maakte hij met een paar voorbeelden duidelijk. „Nederland kan geen eigen in dustriebeleid meervoeren, maar dat kunnen we al lang niet meer. Door liberalisatie van de markt wordt de greep van de overheid op de economie klei ner en dat is goed." Ook op het gebied van defensie en buiten lands beleid ziet Bolkestein wei nig problemen, want ook daarin een klein land als Nederland al beperkt. Na de pauze trok de altijd wat formele Bolkestein zelfs zijn jas je uit in een poging een debatje met de zaal op gang te brengen, maar door de klamme hitte ble- heffing uit. „De heer Koch vreest dat grote staten meer be leidsvrijheid hebben dan kleine staten en dat klopt, dat was al tijd al zo. Het dagelijks leven van Nederlanders zou vanuit Bnissel worden bepaald? Onzin! Zaken als de bestrijding van de kleine criminaliteit en volks huisvesting zullen nooit naar Brussel verhuizen." Beide heren waren het er ten slotte roerend over eens dat in Nederland te weinig wordt ge debatteerd over 'Europa'. Daar had het zwetende publiek in de redelijk gevulde zaal best een instemmend applausje voor over. Bolkestein: 'Zaken als de bestrijding van de kleine criminaliteit en volks huisvesting zullen nooit naar Brussel verhuizen', foto anpruud hoff Meer dan twee miljoen mensen, van wie velen in oorlogskleur pagne van de Indonesische Democratische partij. op de been tijdens de laatste i foto

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2