Leidsch Dagblad Milieubeleid schiet te kort Bestand Bosnië snel geschonden DASA komt met eigen vliegtuig Alleen afzetten van regering heeft effect' A Wateroverlast in Parijs door regen 16: Olympische catamaran in IJmuiden Christina katholiek DINSDAG 2 JUN11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39867 LOSSE NUMMERS 1.50 parus De elektriciteitsvoorziening en het verkeer rondom Parijs hebben gisteren zware hinder ondervonden van wateroverlast door hevige regens. In de nacht van zondag op maan dag viel 68 millimeter regen. Na weken van droogte en zonneschijn kon de grond de grote hoeveelheden water niet absorberen. Straten kwamen blank te staan en trein- en metrosta tions liepen onder water. foto reuter Holland Festival 9 Bijna 90 voorstellingen staan er op het pro gramma van het 45ste Holland Festival dat gister avond werd geopend Transferium De Leidse regio i maakt kans op een 'veredelde' parkeergarage waar men kan overstap pen op openbaar vervoer. sarajevo/belgrado/den haag gpd Servische bombardementen op Sarajevo maakten gisteravond al na twee uur een einde aan het bestand in Bosnië-Hercego- vina, dat om zes uur was inge gaan. Ook de steden TuzJa en Lukovac werden beschoten. De Kroatische havenstad Dubrov- nik lag voor de vierde achter eenvolgende dag onder artille rievuur. De gevechten gingen de hele nacht door. Over doden en gewonden is niets bekend. De Bosnische gezant bij de Verenigde Naties heeft een dringend beroep op de Verenig de Naties gedaan zo snel moge lijk militair in te grijpen en niet te wachten op een eventueel ef fect van de sancties. He! VN- Handvest biedt de mogelijkheid voor een militaire actie. Ook willen de Bosniërs dat de VN het luchtruim boven Joegoslavië sluiten en de controle daarvan overnemen. Dit om nieuwe bombardementen te voorko men en voedselhulp te garande ren. Vandaag onderhandelen de strijdende partijen opnieuw over heropening van de lucht haven van Sarajevo, die in han den is van de Serviërs. Herope ning van het vliegveld is van be lang voor het transport van hulpgoederen. Volgens de loco- burgemeester van Sarajevo dreigt hongersnood onder de bevolking, nu de Bosniërs van hulp verstoken blijven. De meeste lidstaten van de VN zijn gisteren begonnen met de uitvoering van de sancties tegen Servië en Montenegro. Diplomaten werden uitgewezen en tegoeden bevroren. Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van buiten landse zaken zei dat Den Haag zich nog bezint op uitzetting van de laatste acht op de missie achtergebleven loegoslaven. De laatste Joegoslavische ambassa deur, de Sloveen Borut Bohte. verliet ons land eind vorig jaar na de onafhankelijkheid van Slovenië. Sindsdien is geen ver vanger benoemd. Zes perso neelsleden zijn al eerder ver trokken. Kookmarathon op kokschool Wetenschappelijke Raad voor Regeringsbeleid bepleit energieheffing haarlem «piet arp Vijf beroepskoks van de Haar lemse Ripperda-kazeme begin nen woensdag 17 juni een kookmarathon met de bedoe ling meer dan 66 uur achter el kaar maaltijden te bereiden en zo het wereld-duurrecord koken te breken. Het huidige record staat, volgens het Guinness- boek op ruim 65 uur. De onge veer 7.000 warme maaltijden die vanaf woensdagavond uit de veldkeukens komen, worden niet weggegooid. Bedrijven en instellingen in Haarlem kunnen zich bij de kazerne melden voor gratis porties.^ Het kabinet ontkomt er niet aan een energieheffing in te voeren om energie te bespa ren. Dat stelt de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (wrr) in een van middag gepubliceerd advies over het milieubeleid aan het kabinet. Volgens de raad schiet het huidige milieubeleid van de regering te kort en zal het kabinet er niet in sla gen de milieudoelstellingen te halen die voor het jaar 2000 zijn vastgesteld. den haag gpd-anpheid, die de oplossing van het milieuprobleem tot dusver te In het rapport 'Milieubeleid; veel zou zoeken in verboden en strategie, instrumenten en voorschriften, waarvan de nale- handhaafbaarheid" uit de wrr ving steeds moeilijker te contro- ongezouten kritiek op de over- leren valt. De raad pleit voor meer fi nanciële prikkels, zoals het ver werken van milieuschade in marktprijzen en het invoeren van nog meer heffingen. Zo zou de benzineprijs met ongeveer 50 cent per liter omhoog moe ten om de C02-doelstelling (C02 kooldioxyde, de grootste veroorzaker van het broeikasef fect) van het kabinet te halen. Volgens de wrr is de energie heffing noodzakelijk omdat het huidige beleid gericht op ener giebesparing te kort schiet. Het kabinet is gematigd voorstander van een energieheffing maar staat onder druk van het be drijfsleven dat bij invoering er van uit Nederland dreigt te ver trekken. Bovendien is het op EG-niveau tot nu toe niet gelukt overeenstemming over een der gelijke heffing te bereiken. Zonder heffing zal het ener gieverbruik in 2000 ongeveer 6 procent hoger liggen dan ge wenst, stelt de raad. Die stijging wordt teniet gedaan door een heffing van 100 procent in te voeren voor kleinverbruikers van energie. Die heffing kan worden gehalveerd als er inter nationale overeenstemming over wordt bereikt. Ook tal van andere doelstel lingen uit het Nationaal Milieu beleidsplan, zoals de beperking van de uitstoot van schadelijke stoffen, dreigen te stranden, stelt de wrr. De raad baseert zich op onderzoek van het RI VM (Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne). Emotie taboe op Plein Hemelse Vrede peking Het tonen van emoties is voortaan verboden op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. Grote borden naast het Monument voor de Volkshelden sommen een lange lijst van ver boden handelingen op, waaronder lachen en het zonder toe stemming leggen van bloemen. Drie jaar geleden werd op het plein de studentenbeweging voor democratie uiteen geslagen. Beregovoy overleeft motie parus Het kabinet van de Franse premier Pierre Beregovoy heeft gisteravond op het nippertje een motie van wantrouwen overleefd. De door de conservatieve oppositie ingediende motie kreeg 286 stemmen, 3 te weinig voor een meerderheid in de 577 zetels tellende Nationale Vergadering. Beregovoy trad in april aan als premier. Fokker verrast door uitspraken münchen bill meuer De Duitse vliegtuigfabrikant DASA wil, ook wanneer Fokker voor 51 procent wordt overge nomen, een eigen vliegtuig op de markt brengen. Dat heeft de voorzitter van de raad van be stuur Jiirgen Schrempp vanoch tend bij de presentatie van het jaarverslag in München gezegd. De uitspraken van de Duitse DASA-baas staan lijnrecht te genover een verklaring van Fok ker-president Eric-Jan Neder- koorn. Die zei vorige week op een speciaal daarvoor belegde persconferentie op Schiphol dat Fokker door de Duitsers 'een leidende rol' was toegezegd bij het ontwerpen en produceren van nieuwe verkeersvliegtuigen in de catagorie van 80 tot 130 stoelen. Daarmee was de werk gelegenheid in Nederland gega randeerd. Onder die voorwaarde is ook minister Andriessen van econo mische zaken bereid aan de transactie mee te werken. De Staat heeft een belangrijk aan deel in de vliegtuigfabriek. Schrempp benadrukte van ochtend dat de Duitsers zelf voorop willen lopen bij het bou wen van nieuwe vliegtuigen in Europa. Fokker kan wat DASA betreft worden opgenomen in het samenwerkingsverband waarvan dok de Italiaanse en Franse vliegtuigfabrikanten deel uitmaken. Schrempp wil al in 1996 met een eigen 'regioliner' op de markt komen. Fokker-vertegenwoordigers, die de persconferentie in Duits land vanochtend bijwoonden, waren zichtbaar verrast door de verklaring van Schrempp. Ze belden meteen met Nederkoom voor overleg. Wat de gevolgen zijn voor de op handen zijnde overnamebesprekingen is vooralsnog onduidelijk. Fokker zelf is al erg ver met de ontwik keling van de Fokker 70, een verkleinde versie van de Fokker 100. Binnen twee jaar kan het eerste toestel uit de fabriek rol len. Pagina 3: Zonder geen toekomst voor Fokker. Maij-Weggen gaf ambtenaar 'gouden bureau' den haag gpd Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) is goed voor haar personeel. De voormalige per soonlijk woordvoerder van de minister kreeg onlangs bij zijn afscheid een duur afscheidsca deau. Ex-directeur voorlichting C. Mijnten, sinds 1 mei zelfstan dig media-adviseur, mocht zijn complete kamerinrichting ter waarde van ongeveer 20.000 gulden meenemen. De startende ondernemer heeft in zijn tuin een kantoortje laten bouwen, dat nu is ingè- richt met het meubilair van Ver keer en Waterstaat. De inventa ris bestaat uit twee tafels, acht stoelen, een bureau, een laden- blok, een luxe bureaustoel, een hangmappenkast en een boe kenkast met folders en nota's van het ministerie. Volgens een woordvoerder van de minister waren de kantoormeubels „toch aan vervanging toe". umuiden» Hij paste in Umuiden maar net tussen de sluismuren, de catamaran 'Radisson Diamond', die gisteren tijdens zijn maidentrip een bezoek bracht aan Amsterdam. Het Finse cruiseschip doet, ondanks de op merkelijke catamaranconstructie, in luxe niet onder voor traditio neel gebouwde schepen. De Ra disson Diamond is gecharterd door een Amerikaanse sponsor van de Olympische Spelen. Het schip fungeert straks als hotelac commodatie voor de gasten van de sponsor in Spanje. foto united photos de boer ron pichel belgrado slobodan lemc/ap „Sancties? Wat sancties?" aldus sand- wichverkoper Dusan Reljic gisteren op een straathoek in het centrum van Bel grado. „Het duurt tijden voor ze merk baar worden, als ze dat al ooit doen", luidt zijn commentaar, terwijl hij druk doende is de vele klanten te bedienen die in de rij staan voor zijn royaal beleg de broodjes. Het beeld is eender in het gehele cen trum: winkels met volle schappen, ver keersdrukte. overvolle trottoirs en druk bezochte cafés. Niemand lijkt erg onder de indruk te zijn van de maatregelen die de internationale gemeenschap zaterdag tegen Servië en Montenegro afkondigde Internationale deskundigen denken er evenwel anders over. Zij waarschuwen dat een langdurige handelsboycot ramp zalig kan zijn voor de economie van de Joegoslavische rompstaat. die reeds zwaar heeft te lijden onder de oorlogsin spanningen. voorheen in Kroatië en thans in Bosnië. Milos Djukic. een econoom wonend in Belgrado, is het niet met zijn internationale vakgenoten eens. „Die sancties zullen geen effect heb ben". concludeert hij in een café. ..De enige manier om-vrede te bewerkstelli gen. is door het afzetten van de regering, en dat lukt niet zonder gebruik van wa pens." Aleksandra luric, een gepensioneerde verpleegster, toont zich evenmin ge schokt. „Het zou uiteindelijk erg kunnen worden. Maar wij hebben in de Tweede Wereldoorlog ergere dingen meege maakt en overleefd. Wij zijn een volk dat zich kan aanpassen." Ilija Graovac. directeur van de super markt Stari Grad: „Er zijn geen tekorten en er is geen sprake van een stormloop op de winkels." Een blik in de winkel be vestigt zijn woorden. „De mensen zijn niet bezorgd, omdat zij de afgelopen ja ren gewend zijn geraakt aan allerlei gek ke toestanden", aldus Graovac. Hij is evenwel rei el BflOfg melding te maken van een mogelijke andere oorzaak voor het uitblijven van het hamsterversehijn- "sel: De klanten zouden, mede door de uit de pan gerezen inflatie, wel eens onvol- Geen krant ontvangen? nri 071 - 161499 DlL. "UI ""IB OCH 9» uur ratvdag 10 00-12 00 uur HET WOORD IS AAN Elliot Paul Wat niet groeit slijt VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten TV-programma's11 Regio13,15,16,17 RTV Show Sport VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 8 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Buien, mogelijk met onweer HaM tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer Van nacht mogelijk een mistbank en minimumtemperatuur omstreeks 13 graden Middagtemperatuur ongeveer 21 graden Wind uit westeli|ke nchtingen. zwak tot ma tig. rond kracht 3 OEN HAAG GfO Prinses Christina is katholiek geworden. Op Tweede Paasdag blijkt kardinaal Willebrands in Wassenaar haar hel Hulig Vormsel te hebben toegediend. Ze woont ook regelmatig de heilige mis bij. Haar echtgenoot Jorge Guillermo heeft dit van ochtend verklaard tegenover de ectmilitetonmhriek Echo van de KRO Volgens Guillermo is de toe treding van Christina tot de ka tholieke kerk een persoonlijke aangelegenheid. Dat is ook de reden dat haar bekering tot nu toe niet openbaar is gemaakt. „Maar het is gBttl geheim. WUll er ziin geen geheime katholie ken' .aldus Guillermo. Na prinses Irene is Christina het tweede lid van de koninklij ke familie dat tot de katholieke kerk toetreed! i hmflki is van origine Nederlands hervormd. Vrouwenbond ANC schorst Winnie Mandela Winnie Mandela, de omstreden ex-vrouw van ANC-lcider Nelson Mandela, is door hel be stuur van de vrouwenbond van het ANC geschorst. De schor sing volgt op een demonstratie die een groep van veertig ANC- w ouwen bijna twee weken gr> den hield ten gunste van Win nie. De groep had het hoofd kwartier van net ANC in Johan nesburg bezet om tc proteste ren tegen haar ontslag als hoofd sociale zaken van de organisa tie. Sinds haar scheiding van tafel en bed van Nelson Mandela, in apnl. is de ooit zeer mat htige positie VU Winnie binnen het ANC uitgehold. Zij is nog wel lid van het partijbestuur, maar ook daar zou haar zetel wankelen. doende contanten kunnen hebben om voorraden aan te leggen. Slechts een enkeling is bezig voor zorgsmaatregelen te treffen. Ook lucht reizigers bemerken de gevolgen van de sancties onmiddellijk. Van het interna tionale vliegveld Belgrado vertrokken gisteren maar twee vlmhten. een naar Moskou en een naar Bulgarije. Honder den mensen zijn gestrand. Hoewel hel spitsuur in Belgrado niet minder druk lijkt dan gewoonlijk, staan voor veel benzinestations lange rijen au to's. Kennelijk proberen veel automobi listen MB voomwflji bril/me in tc slaan Velen hebben containers bi) zu h nm naast een volle tank nog iets extra's te hebben. KUNTU NOG ZONDER? bat aal ik daarna ((27.80) via «ut oma- titcha betaling' P»r kwartaal (f 80.10) via accapt Naam an voorlattar* Ta*atoon(ivm control# baiorgmg) I Nummar bank g*orak«n«ng Lwdacb Dagblad twoordnumma 10050 2300 VB Law)an 8 "712ni\00Ö5ï"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1