Werknemer Grote Polder uit auto Oegstgeester Steunpunt Vrouwen in de Bijstand luidt de noodklok Regio Leiden Bierdrinker hoeft zich geen zorgen te maken Milieucorners in Leiderdorp Roodlichtcamera 'flitst' ook te hoge snelheden DINSDAG 2 JUN11992 17 Wateroverlast in Wassenaar wassenaar De hevige onweersbuien van gisteravond hebben in Wassenaar nogal wat wateroverlast veroorzaakt. Bij de politie kwamen vier meldingen binnen van huizen die door het regen water waren ondergelopen. Op de rijksweg A44 nabij Leiden lag op de linker rijstrook zo'n grote plas water, dat de rijbaan tijde lijk moest worden afgesloten. Ook de Kokshomlaan in Wasse naar moest worden afgesloten, nadat een houten noodbrug over de weg door de aanhoudende slagregen was verzakt. Omstreeks 11.00 uur vanmorgen was de brug gerepareerd en kon de Koks homlaan weer voor het verkeer worden vrijgegeven. Aan de Se ringenlaan en aan de Vïctorialaan werden nog twee bomen ge troffen door blikseminslagen. Auto uitgebrand in Wassenaar wassenaar Aan de Klingelaan in Wassenaar is afgelopen nacht om 3.30 uur een Lancia geheel uitgebrand. Uit onderzoek van de politie bleek dat de wagen half april in Den Haag was gestolen. De oorzaak van de brand is onbekend. Snelheidsovertreders op de bon wassenaar Tijdens een snelheidscontrole op de Rijksstraatweg tussen de Rozenweg en Den Deijl zijn vanmorgen tussen 5.30 en 6.30 uur 34 automobilisten door de radarapparatuur betrapt. Ter plaatse geldt een maximumsnelheid van 50 kilometer per uur. Eén overtreder reed zelfs 100 kilometer per uur. Kettingbotsing op rijksweg A4 leiderdorp Veel schade was het gevolg van een aanrijding op de rijksweg A4 bij Leiderdorp. Even voor 18.00 uur werd een au tomobilist verrast door de file die meestal rond dat tijdstip op de A4 staat. Hij remde uit alle macht, maar kon een botsing met zijn voorligger niet meer voorkomen. Deze bestuurder botste op zijn beurt weer op de auto die voor hem reed. De schade was groot, maar niemand raakte gewond. Rood verkeerslicht genegeerd leiderdorp» Bij een botsing op de kruising van de Provinciale- weg 5 en de Engelendaal in Leiderdorp is afgelopen nacht een gewonde gevallen. Een 24-jarige Noordwijkse automoblist trok op, maar werd op de kruising in de flank gegrepen door een 25- jarige Leidenaar die een rood verkeerslicht had genegeerd. Beide auto's werden vernield en moesten worden weggesleept. De vriendin van de Noordwijker is voor onderzoek naar het AZL ge bracht. Twee andere lichtgewonden konden na behandeling hun weg vervolgen. Arbeidsongeval bij woning voorschoten Tijdens bouwwerkzaamheden aan een woning aan de Hoogkamer is gistermiddag eerT41-jarige man uit Stompwijk gewond geraakt. Twee bouwvakkers waren bezig een stalen bint boven op een bakstenen muur te plaatsen. Eén van de mannen stond daarbij op een ladder, die tegen de muur was geplaatst. De muur was niet tegen deze druk bestand, viel om en kwam bovenop de Stompwijker terecht. Hij is met een hoofdwond, gekneusde ribben en een gekneusde voet naar het AZL overgebracht. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. Autodief aangehouden in Voorschoten voorschoten Tijdens een routinecontrole heeft de Rotterdam se politie een 36-jarige man zonder vaste woon- of verblijplaats opgepakt. De man had op 1 februari van dit jaar in Voorschoten een auto gestolen. Tijdens een proefrit met een vertegenwoordi ger haalde hij plotseling een vuurwapen te voorschijn, waarna hij de verkoper tot uitstappen dwong. De auto was al eerder te ruggevonden. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Eerste prijs Big Band Voorschoten voorschoten De Big Band Voorschoten heeft op het Polaroid Bigband Festival 1992 de eerste prijs behaald in de sector ama teur big bands. De afgelopen twee jaar eindigde het gezelschap steeds op de tweede plaats bij dit evenement, dat op Hemel vaartsdag plaatshad in Enschede. De jury prees de Big Band Voorschoten voor de 'uitstekende muzikale opvatting, de goede timing en de originele repertoire-keuze van het orkest'. De big band staat onder muzikale leiding van Bert Jagel. Voorzitter Erik Stotijn nam de eerste prijs bestaande uit een geldbedrag van 2000 gulden in ontvangst. Wijziging ophaalschema huisvuil leiderdorp Het Leiderdorpse huisvuil wordt op Pinkstermaan dag niet opgehaald. In plaats daarvan kunnen de minicontainers op dinsdag 9 juni aan de stoeprand worden gezet. Alphense gewond bij aanrijding alphen aan den run Een 43-jarige Alphense is gjsteren gewond geraakt na een aanrijding op de kruising Oranje Nassausingel en de Van Boetzelaerstraat. De vrouw wachtte in haar auto op de Van Boetzelaerstraat voor het stoplicht. Dat sprong op het groen en de automobiliste sloeg linksaf de van Oranje Nassausingel in. Op die weg reed een 25-jarige Alphense automobiliste richting Oostkanaalweg. Die negeerde het rode licht en ramde de auto van haar plaatsgenoot. De oudere vrouw is met heupletsel over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De andere automobiliste bleef ongedeerd. Wel moest de brandweer eraan te pas komen om de vrouw uit haar wagen te 'knippen'. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. Onderzoek Kamer van Koophandel en ministerie Werknemers van bedrijven op de Grote en Barre Polder in Zoeterwoude moeten uit de auto. Met die opzet willen de Leidse Kamer van Koophandel en het ministerie van verkeer en waterstaat ondernemingen op deze industrie terreinen benaderen. Carpooling, groepsbussen en beter openbaar vervoer worden daarbij als oplossing aange dragen. zoeterwoude liesbeth buitink De 6000 werknemers wonen op gemiddeld 25 kilometer rijden van de polders, zo blijkt uit een onderzoek van de Kamer en het ministerie. Tussen huis en werk rijden ze samen jaarlijks 50 mil joen kilometer. De vergoeding die de werknemers voor dat woon-werkverkeer moeten neertellen komt neer op zo'n 20 miljoen gulden per jaar. De werkgevers hebben nog meer redenen om het autoge bruik van hun mensen en de fi les te verminderen. „De erva ring leert dat als er in teams wordt gewerkt, het hele team met zijn duimen zit te draaien zolang de essentiële teamleden er nog niet zijn. Wie ziet hoe taai er soms over grondprijzen wordt onderhandeld, verbaast zich verder over het gemak waarmee de terreinen vervol gens tot parkeergelegenheid worden bestemd. Parkeerplaat sen die vol staan met auto's van personeelsleden zijn een bron van ergenis voor bezoekers. En met personenauto's verstopte wegen leveren hoge extra kos ten op voor het vrachtverkeer", aldus het onderzoek. Alternatieven Het personeel van de bedrijven op de Grote en Barre Polder woont voor de helft rond Lei den, Katwijk en Alphen. Con centraties van medewerkers wonen daar vaak in dezelfde wijken, wat gunstig kan zijn wanneer groepsvervoer en spitsbussen worden ingezet. Be staande buslijnen bieden geen uitkomst, want die stoppen niet op het industrieterrein. De meeste werknemers zijn wel bereid de auto te laten staan, verwachten de Kamer en het ministerie. „Er zijn goede redenen om aan te nemen dat de werknemers van de Grote en Barre Polder bereid zijn om al ternatieven voor de auto bij hun woon-werkverkeer in overwe ging te nemen." De bedrijven krijgen het on derzoek aangeboden, maar moeten verder zelf het initiatief nemen. „Daarbij kun je denken aan een subsidie voor mensen die carpoolen, busjes van be drijven of door het bedrijf be taalde OY-jaarkaarten", ver klaart een woordvoerder van de gemeente Zoeterwoude. „De bedrijven hebben er nu een maal belang bij als hun mede werkers niet meer in de file staan." De Zoeterwoudse bedrijven konden nog niet reageren op het plan omdat zij het onder zoek nog niet hebben ingezien. Heineken draait op volle toeren zoeterwoude jan westerlaken De bierdrinker hoeft zich nog geen zorgen te maken. De voor raad van Heineken is zo groot dat het zijn afnemers voldoende pils kan leveren. Blijft Neder land de komende weken echter net zoveel bier drinken als in mei, dan gaat pils op de bon. Anders gezegd: de brouwer uit Zoeterwoude moet het bier dan noodgedwongen rantsoeneren. Het is Heineken een keer eer der overkomen. In 1976 was dat, herinnert directeur verkoop G. Stolk zich. Een warme zomer was hiervan de oorzaak. Hoewel niemand toen helemaal droog stond, was er weinig bier te koop. Heineken kon gedurende drie weken nauwelijks aan de vraag voldoen. Uitzonderlijk lang, zegt Stolk. Mensen gingen zelfs hamsteren. „Zo ver is het nu nog niet. Er is volop bier." Pils heeft weken nodig om te rijpen alvorens het kan worden gedronken. Stolk vertelt dat Heineken een voorraad aanlegt. Raakt die voorraad uitgeput, zoals nu, dan is er een buffer waaruit die voorraad weer kan worden aangevuld. „We begin nen in maart of april al met het opbouwen van de voorraad om niet voor verrassingen te komen te staan. Dit jaar hebben we een beetje geluk gehad. Er was al vroeg een grote voorraad, om dat er nogal wat acties op het programma stonden. Dat kwam nu dus goed uit." Heineken maakt dag en nacht bier. Zeven dagen lang. Alle re cords zijn in mei gebroken. Nu is er nog volop pils, maar de zo mer staat voor de deur. De voorraad die was aangelegd is geslonken. Is die voor de zomer aangevuld of krijgt de bierdrin ker met een krapte te maken? „Nee", zegt directeur produktie H. Kloek. „De manschappen zijn paraat, het is bikkelen ge blazen, vierentwintig uur per dag. Het lukt allemaal. Iedere afnemer krijgt zijn pils op tijd. Ik denk dat we ons over de zo mermaanden nog niet druk hoeven te maken." Niet alleen het hele produk- tie-apparaat draait full speed, ook het wagenpark is volledig ingezet om de kratjes en vaatjes bier bij de klanten te brengen. „Ik schat dat we 300 tot 350 rit ten per dag maken. En dan heb ik het alleen nog maar over Ne derland", zegt Stolk. „Daar komt nog bij dat we de lege kratten en vaten extra moeten ophalen." Hoewel er sprake is van top- weken, verwacht Stolk dat er binnenkort toch minder bier wordt gedronken. Hij zegt: „Als het lang achtereen warm is, zie je de afname omhoog schieten. Na een paar weken vlakt dat wat af. Hoe dat komt? Mensen die anders nooit bier drinken, doen dat wel als het warm is. Houdt de warmte lang aan, dan gaan de mensen daaraan wen nen en drinken ze minder. Ook al is de buffervoorraad bier flink aangesproken, aan de kwaliteit van het gerstenat wordt niet ge tornd." leiderdorp» Bewoners van de Leiderdorpse Tollenaersingel waren gistermiddag de eersten die uitzicht kregen op een zogenaamde milleucomer. Op 28 plaatsen in het dorp worden de komende weken containers geplaatst waarin papier, wit- en gekleurd glas kan worden gedeponeerd Bij de winkelcentra Winkelhof, Santhorst en de Oranjegalerij komen bovendien ook blik- en textielbakken. Jaarlijks produceert de Nederlander ge middeld 350 kg afval per persoon. Groente-, fruit en tuinafval vormt daarvan met 152 kg het grootste deel. gevolgd door papier met 68 kg en glas met 21 kg. De afvoer en verwerking van al dat vuil wordt steeds duurder. Leiderdorp hoopt door steeds verdere afvalscheiding de kosten te drukken. foto»hieicokumrs VOORSCHOTEN ASTRID VAN DEN BERG Niet alleen automobilisten die door rood rijden, maar ook snelheidsmaniakken die te hard rijden worden in Voorschoten binnenkort automatisch op de bon geslingerd. Op de kruising Wijngaardenlaan/Koningin Juli- analaan/Schoolstraat is gisteren een nieuwe camera geïnstal leerd in de camerapaal die er al enige jaren staat. Dit apparaat legt niet alleen de kentekens van roodrijders vast. maar ook de snelheden waarmee de au to's voorbij de paal worden ge stuurd. De gemeente wacht nog op officiële toestemming van het openbaar ministerie om het nieuwe apparaat in gebruik te nemen. Zodra die toestemming er is. wordt de eerste film erin gelegd. Het kruispunt waar de came ra staat is een zogenaamde 'black spot' in Voorschoten. Per jaar valt hier meer dan het ge- miririrlrit' .i.int.il sl.u htoffers I )c ongelukken worden vooral ver oorzaakt door te hard rijden en het negeren van de verkeers lichten. Door de nieuwe camera hoopt de politie het aantal on- ■VWO op de/e plek terug te dringen. De paal werkt als het goed is preventief als bestuur ders weten dat er op een be paalde plaats wordt 'geflitst', nouden ze zich over het alge meen beter aan de verkeersre- gd». Afhankelijk van de resultaten die er op het kruispunt worden geboekt, zullen ook elders in Voorschoten dergelijke appara ten worden geïnstalleerd. In aanmerking komen kruispun ten op de doorgaande wegen, zoals de Papenlaan en de leids cweg. Daar wordt vaak (te hard) door rood gereden. Het Steunpunt Vrouwen in de Bijstand Oegst- geest voelt zich voor het blok gezet. Van de ge vraagde 6000 gulden subsidie heeft het gemeen tebestuur slechts 1000 gulden gehonoreerd. „We hadden minstens op de helft van het gevraagde bedrag gerekend", vertelt An de Jeu van het steunpunt. „Het is de vraag of we als steunpunt met het huidige budget het einde van het jaar ha len." Volgens de Oegstgeestse heeft wethouder H.A. Rijks (sociale zaken) wel verzekerd dat het steun punt in geval van Financiële nood opnieuw een beroep kan doen op de gemeente. Plannen, zoals het idee om eens in de twee maanden een spre ker uit te nodigen, een jaarlijks etentje te verzor gen en gezamenlijk Kerstmis te vieren, moet het steunpunt voorlopig opschorten. „Maar we pro beren het met die duizend gulden te laten draai en. We moeten wel", vertelt De Jeu, één van de vier bestuursleden van het steunpunt. De gemeente wil voor deze 'luxe ideeën' geen subsidie geven. De Jeu: „Daar heb je je vakantie geld voor, zegt de wethouder dan. Als een bij standsvrouw haar vakantiegeld krijgt, denkt ze al leen: hoera, nu kan ik vloerbedekking kopen." Toch zien de bijstandsvrouwen de toekomst optimistisch tegemoet, want 'ook duizend gulden is beter dan geen geld'. „En we zijn begonnen met helemaal niets." Intussen zijn rond de tien vrouwen geholpen op de spreekuren van het steunpunt. „Somtnigen komen regelmatig", ver telt Adri Bakker. In totaal zitten er 57 Oegstgees ter vrouwen in de bijstand. „Maar het gaat er niet om hoeveel er zijn. maar dat ze er zijn. En dat zij geholpen worden", aldus De Jeu. Het steunpunt geeft morele steun tijdens de spreekuren, die de vier bestuursleden beurtelings draaien. Ook kunnen bijstandsvrouwen vragen of iemand met hen mee wil gaan naar bijvoorbeeld de sociale dienst, de rechtbank of een kringloop winkel. Bakker: „Of ik kan helpen formulieren in vullen en ze proberen wegwijs te maken. Wan neer een vrouw opeens een aanslag van een paar honderd gulden krijgt en ze niet zoveel geld heeft kan ze vragen of ze het in termijnen kan betalen. Dan zie ik hoe opgelucht ze is, wanneer ik dat vertel." Voor deze zaken kunnen de vrouwen overigens ook terecht bij de sociale dienst, maar de drempel daar is volgens Bakker te hoog. „Wij zijn lotgeno ten. En in het gemeentehuis word je ontvangen in een hokje met een heel dun wandje. Als je zit te janken, kan iedereen dat horen. Wethouder Rijks reageerde hierop met: ach. we moeten een heel nieuw gemeentehuis hebben. Dat ze daar niets aan doen. dat is erg." Het steunpunt ergert zich ook aan sommige 'budget-consulenten'. De Jeu: „Ik wil graag het Leidsch Dagblad en de telefoon houden. Een consulent zegt: weg doen Dat is even onwaarschijnlijk als je gas en licht wegdoen. Je kunt er niet buiten." An de Jeu en Adri Bakker zien een duidelijk ver schil tussen bijstandsvrouwen in Ioiden waar al ruim negen jaar een steunpunt is en in Oegstgeest. „Hier leven de vrouwen tussen men sen die het overwegend goed hebben. Ze scha men zich ervoor in de bijstand te zitten en probe ren vooral niet op te vallen." Daarom zijn de Oegstgeestse vrouwen volgens de twee bestuurs leden ook moeilijker te bereiken dan in Leiden. „We moeten het vooral van mond-tot-mond re clame hebben. Dat mensen elkaar vertellen dat ze fijn geholpen zijn door ons", aldus Bakker. Het steunpunt is telefonisch bereikbaar 071- 76905 of si hriftrlijk ('lcmatislaan 11, 33 H I in IMMI 'Geen subsidie voor etentjes Wethouder H. Rijks blijft bij zijn besluit niet meer dan duizend gulden subsidie aan het Steunpunt Vrouwen in de Bijstand Oegstgeest toe te kennen. „Als de dames met elkaar uit eten wil len, aan mottan n dmon bun uitkering gabruflan Vooi etentjes kan ik geen subsidie geven. Want ook zonder zo n etentje kunnen de dames hun werk doen." „Verder hadden de vrouwen ook andere posten ten onrechte opgevoerd: hijvoorbeeld de kosten van de aanschaf van klad blokken het hele jaar door. En dat terwijl je die administratieve spullen niet elke week aanschaft. En zo zijn er wel meer dingen waar we geen belastinggeld voor geven. Wel kan het steunpunt in noodgevallen altiid een beroep op de gemeente doen. Maar dan moet het wel echt met het wérk tc maken hebben." De camera is geïnstalleerd op de kruising Wijngaardenlaan/Koningin Julianalaan/Schoolstraat in Voorschoten. foto mn holvast

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17