Parkeergarage bij De Vink EWUfc Regio 'Ik doe alleen dingen die ik echt leuk vind' Treinenloop gestoord Afrikanen zoeken gastgezinnen Wat dacht je van 'n Ray Ban kado bij 'n paar Batisch Lomb lenzen? DINSDAG 2 JUN11992 TU Delft doet studie naar transferium Pauline Moret blijft misschien haar hele leven studeren De Leidse regio maakt kans op een 'veredelde' parkeer garage waar automobilisten kunnen overstappen op het openbaar vervoer. De locatie De Vink/Voorschoten wordt in een studie van de TU Delft genoemd als een van de 25 plaatsen in Nederland waar een dergelijk transferi um (overstappunt) zou kunnen komen. Het is de bedoe ling nog voor 1996 vijf tot zes transferia te openen. Niet uitgesloten is dat De Vink/Voorschoten hierbij zit. Gezellig De verstokte automobilist uit het blik halen is geen sinecure. „Dat betekent dat je hetzelfde comfort moet bieden. Vanaf de parkeerplaats tot het openbaar vervoer mag het niet ver lopen zijn, de looppaden moeten overdekt zijn en de hele zaak moet gezellig worden aange kleed", legt Riemens uit. Cruciaal is dat de autobezitter niet te veel tijd mag verliezen. Eerdere studies hebben uitge wezen dat geen enkele automo bilist bereid is de overstap te maken als hierdoor zijn reistijd meer dan anderhalf keer zo lang wordt. Een geslaagd transferium aanleggen is dan ook meer dan een parkeergarage in de buurt van een station verbeteren of een bushalte bij een parkeerter rein aanleggen. „Het gaat om een complex van maatregelen. Een mooie accommodatie, een prima verbinding van het open baar vervoer naar allerlei steden en een hoge frequentie van bus, trein en tram. En een transferi- LEIDEN MONICA WESSELINC De overheid wil het autorijden een hall toeroepen. Naast reke ningrijden, spitsvignetten en het kwartje van Kok, wordt ook gedacht aan de bouw van trans feria. De reiziger rijdt met zijn auto naar een overstappunt aan de rand van de stad of 'in de wei'. Daar komen met grote re gelmaat trein, bus of tram langs. Voor de automobilist betekent dit dat de file wordt vermeden. CJok hoeft niet eindeloos te wor den gezocht naar een parkeer plaats in het centrum van de stad. Een transferium aan de rand van de stad vangt te laat de autostromen op en dat scheelt relatief weinig autokilometers. Projectleider P. Riemens ziet dan ook veel meer in 'weide- transferia'. Aan de rand van een forensendorp of op een knoop punt van snelwegen laat de pas sagier zijn auto staan om over te stappen in het openbaar ver voer. Studie theologie in moeilijkheden LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAU Het aantal studenten bij de Leidse faculteit der godgeleerd heid is de laatste jaren drama tisch teruggelopen. In negen jaar tijd daalde dat aantal van 35 naar 16 studenten. Dat is ruim meer dan het landelijke gemiddelde. Volgens de visita tiecommissie godgeleerdheid, die alle universitaire opleidin gen theologie in Nederland heeft onderzocht, is het de vraag of de studie in de huidige vorm kan blijven wanneer de animo voor theologie niet snel verbetert. De commisie is te vens bezorgd over het lage aan tal studenten dat de opleiding helemaal afmaakt. Dat staat in een rapport dat de visitatiecommissie godge leerdheid vandaag heeft gepre senteerd. Alle faculteiten van de Nederlandse universiteiten krij gen deze commissie op bezoek. Een van de redenen voor het la ge rendement is het grote aantal studenten dat niet een of twee benodigde klassieke talen op de middelbare school in het vak kenpakket had. De theologen moeten daarom tijdens de stu die een fikse achterstand inlo pen. Dat ook de studieduur bo ven het landelijk gemiddelde ligt, komt door het aanzienlijke aantal ouderen dat vaak naast hun studie een baan heeft. De commissie stelt voor om het aantal vakgroepen op de Leidse faculteit naar zes terug te brengen, omdat dit een te grote bestuurlijke rompslomp met zich meebrengt. Dit gaat ten koste van het onderwijs en on derzoek. Over verschillende zaken is de commissie ook tevreden. Zo be staat de indruk dat de begelei ding van de studenten en on derzoekers in opleiding (aio) 'goed verzorgd' is. Over de kwa liteit van het docentenkorps wa ren geen klachten. Tussen Leiden en Alphen aan den Rijn zijn gistermiddag in de spits negen treinen uitgevallen. Ook op andere lijnen werd de dienstregeling ruim een uur in de war gestuurd door een hape ring in de beveiliging. De sto ring was tussen kwart voor vier en kwart over vijf op hot baan vak Uirerhl-Gouda, maar stuur de ook de treinenloop op ande re baanvakken in de war. um aan de rand van de stad heeft alleen zin als tegelijkertijd parkeren in die stad ongeveer onmogelijk wordt gemaakt." De financiering van het ge heel, gemiddeld genomen kost een overstappunt zo n tien mil joen gulden, is nog een open boek. Riemens denkt dat zowel overheid als particulieren moe ten meebetalen. „Je kan je voor stellen dat er ten behoeve van een groot attractiepark een transferium wordt aangelegd. Zo'n attractie zou dan kunnen meebetalen. Snel en comforta bel vervoer van de bezoekers is immers ook in hun belang." Twee van de vijf proeftransfe- ria die dit jaar nog worden uit gekozen, heeft Riemens al wel voor ogen. Hij denkt dat Am sterdam nabij het Olympisch Stadion en Krimpen aan den IJssel hoge ogen gooien omdat beide zonder al te ingrijpende nevenmaatregelen voor minder autokilometers zorgen. Of De Vink/Voorschoten door de ballotagecommissie komt, hangt van veel factoren af. De komende tijd wordt een exacte lijst opgesteld waaraan een goed opstappunt moet voldoen en wordt bekeken welke locaties hierin passen. Riemens plaatst een kanttekening: „De TU Delft heeft in haar studie alleen naar de verkeersaspecten gekeken. Wij betrekken er meer bij. De keus is nog open." OEGSTGEEST/LEIDEN IRENE NIEUWENHUUSE Ze heeft het vak muziek niet ge kozen omdat ze het een gemak kelijk examenonderdeel vindt. Integendeel, voor muziek heeft ze juist hard gewerkt. Terwijl ze haar inspanningen voor de an dere vakken, vooral de laatste maanden, min of meer heeft la ten varen en dreef op routine en eerder opgedane kennis. De 17-jarige Pauline Moret, leerling van het Agnes College in Leiden, bespeelt geen instru ment en is ook niet van plan om naar het conservatorium te gaan. „Maar ik voelde intuïtief aan dat dit mijn kans was om veel van muziek te leren. Daar naast is onze lerares Tessa Kraus op zo'n geweldige manier met ons bezig geweest, dat je wel enthousiast moest worden. Zelfs in haar vrije tijd geeft ze ons onderricht. Te gek, eigen lijk. Zij heeft ons het oor gege ven om te luisteren." Vervolgt enthousiast: „Het ging er bij haar lessen niet zo zeer om wat je uiteindelijk weet, maar hoe je in die twee jaar vooruit bent gegaan. Ik wist bij voorbeeld niets van muziek en moest dus helemaal op de nul lijn beginnen. Van een ander, die al jaren waanzinnig goed saxofoon speelt, eiste ze bij voorbeeld veel meer." Het vak muziek bestaat onder meer uit partituur-analyse en zang. Pauline heeft geen duidelijke voorkeur voor een bepaalde muziekperiode of componist. House en barok kunnen reke nen op haar belangstelling. Als medewerkster in housedisco- theek Hotel de Ville en als vriendin van housemuziek deej- ee's weet ze precies hoe deze muziek tot stand komt. „De deejee's bepalen uiteindelijk Oproep Algemene Vergadering van de Rabobank te Leiden en Oegstgeest Hierdoor roept de Coöperatieve Rabobank "Leiden en Oegstgeest" B.A. haar leden op tot het bijwonen van de algemene ledenvergadering die gehouden wordt op dinsdag 16 juni 1992 om 16.00 uur in restaurant Engelbertha Hoeve, Hoge Morsweg 140 te Leiden. VERKORTE AGENDA Opening Notulen vorige vergadering Jaarrekening 1991 Verkiezing leden Bestuur en Raad van Toezicht Mededelingen en rondvraag. De volledige agenda, de notulen van de vorige vergadering alsmede de jaarrekening 1991 liggen vanaf heden op het hoofdkantoor van de bank voor de leden ter inzage. Het bestuur. De Rabobank is een coöperatieve bank. Dus een bank ledenvergadering en het kiezen van op het beleid van hun plaatselijke bank. Zo is gega- Rabobank geeft. Pauline Moret aan het werk in housediscotheek Hotel de Ville. „Het zelf samenstellen van housemuziek is boeiend." waar wij als bezoekers naar luis teren. Ik ben er in de studio re gelmatig bij geweest en weet hoe zij hun muziek daar zelf sa menstellen. Het is vooral com- Cerwerk, moeilijk en enorm iend." De examenkandidate heeft in haar jonge jaren acht jaar klas siek ballet gedanst. „Ik danste, maar luisterde eigenlijk niet zo goed. Door de lessen ben ik nu de muziek van bijvoorbeeld Pjotr lljitsj Tsjaikovski veel meer gaan waarderen. Dat maakt het voor mij allemaal nog veel mooier." De toekomst ligt voor Pauline Moret nog open. Ze denkt er over om of psychologie of filo sofie in Leiden te gaan stude ren. Niet om met die studie la ter een goedbetaalde baan te krijgen, maar om de inhoudelij- leen maar gaan leren om een opstapje te hebben om er geld mee te verdienen. Ik doe alleen maar dingen die ik echt leuk vind. Eisen die de maatschappij mij oplegt, omdat het zo hoort, lap ik aan mijn laars. Ik denk dat ik op de middelbare school een vrije rebelse leerling was. Ik heb een duidelijke mening en heb die ook daar nooit verzwe- ke kant van de vakken tot haar gen. Met alle leraren heb ik wel geestelijk eigendom te maken. „Misschien blijf ik m'n hele leven wel studeren. Ik begrijp niet dat er mensen zijn die al- s conflicten gehad, maar uit eindelijk accepteerden ze me zoals ik ben. Meestal kwam ik na een gesprek met ze wel tot een redelijk compromis." Naam: Pauline Moret Vak: muziek (atheneum) Vooraf Een beetje nerveus is ze wel, maar de zenuwen beïnvloeden op geen enkele wijze haar levensritme van slapen en uitgaan. De avond voor het Nederlands is ze bijvoorbeeld gewoon in Am sterdam gaan stappen. Ze is niet nerveus, omdat ze bang is een slecht cijfer te halen (haar schoolonderzoekcijfer is een 7,7), maar omdat muziek voor haar een 'prestigevak' is. „Voor mu ziek heb ik mij het allerbeste voorbereid, omdat ik daar duidelijk voor heb gekozen." Daarnaast wil ze haar lerares 'eren' met een hoog cijfer. Achteraf „Slopend", is haar reactie na afloop van het examenvak muziek. „Vooral de partituur-analyse van een stuk van Mozart was geen makkie." Ze is er niet van overtuigd dat ze haar hoge cijfer heeft weten te behouden. „Maar ik denk wel dat ik een 5,3 heb ge haald, zodat ik in ieder geval een zes op m'n eindlijst heb. Maar, eerlijk,echt zeker ben ik niet." LEIDEN JAN WESTERLAKEN De Leidenaar Joh. Smit zoekt gezinnen in Zuid- Holland die buitenlanders, hoofdzakelijk men sen uit de Derde Wereld, bij zich thuis willen uitnodigen voor een praatje en een etentje. De spreektaal is Engels. Smit vertelt dat de buitenlanders praktisch alle maal uit Afrikaanse landen (75) komen. Ze ko men naar Nederland om zich in hun vak te spe cialiseren. De Afrikanen doen dat aan het Insti tuut voor internationaal onderwijs. „Soms blij ven ze een half tot anderhalf jaar in ons land", vertelt Smit. „De omgeving is vreemd, ze ken nen er niemand. Een bezoekje aan een Neder lands gezin geeft dan afleiding." Smit, die al elf jaar de buitenlander aan een Nederlander koppelt, zegt dat het om mensen gaat van wie de meesten zijn getrouwd en 25 tot 45 jaar oud zijn. In al die jaren heeft hij zo'n drieduizend contacten gelegd. De Leidenaar doet dat werk samen met zijn vrouw. Dat is de reden, dat hij zich tot de pro vincie Zuid-Holland beperkt. „Heel Nederland kan ik niet behappen", legt hij uit. „Ik stoot Rot terdam hinnenkort af, omdat het me te veel wordt. Iemand anders neemt het daar van me over. En eigenlijk hoop ik dat hij alles wil voort zetten want ik ben al 73 jaar." Over het waarom Smit dit werk alleen doet, vertelt hij: „De Nederlandse organisatie voor in ternationale samenwerking iri het hoger onder wijs doet het niet ook al wil zij dat nog zo graag. De gastgezinnen die je aantrekt moet je bena deren. Meestal moet dat in de avonduren of in het weekeinde gebeuren. Dus buiten kantoor tijd. Als gevolg daarvan is dit door de benen ge zakt en is het verworden tot vrijwilligerswerk. Hulp vind je nauwelijks. Soms zit ik het hele weekeinde aan de telefoon om mensen te berei ken." Meet the Dutch, heeft Smit zijn 'ontmoetings programma.' genoemd. Zelf nodigt hij elk jaar rond de dertig buitenlanders bij hem thuis uit. Binnenkort, zegt hij. komen er drie Taiwanezen eten. „M'n inspanningen leveren me ook be dankjes op. Pas nog een van iemand uit Mauri tius. Die man was al overal geweest, maai gens was hij zo gastvrij ontvangen als in Neder land. Het gastgezin kwam hem zelfs uit z'n ho telkamer halen. Dat vond 'ie zo leuk, dat hij mij een bedankbriefje stuurde." Of je nou geslaagd bent of niet, bij aanschaf van 'n paar zachte Bausch Lomb contactlenzen* van 399,-. krijg je nu genoeg lensvloeistof voor een half jaar. plus (je gelooft je ogen niet) een originele Ray Ban zonnebril** kado! Aanbieding is geldig t/m 31 augustus I992 Enkelvoudige lenzen, sterkte +5 t/m -5 Betreft afgebeelde modellen FOTO HENK BOUWMAN JE OGEN GAAN OPEN BIJ R I N C K Deoenbtockhol 38.070-3910152 F Hendnklaan 113.0793553743 L(*ent7[>ie.n 85 070-3907007 De Stede 30. 0703675927 The'ewjstrdat 87. 070 3837182 LwJen. Breestraat 121.071-125036. R*sw*. In de Bogaafd J17 (naast Mc Donalds). 070-3945956 Zoetermeet Dorpsstraat 110, 079166100. Promenade 25.079511545. Astmapatiënten kunnen leren omgaan met ziekte LEIDEN JAN WESTERLAKEN Astmapatiënten kunnen leren beter met hun ziekte om te gaan. Na het volgen van een cursus voelen ze zich niet meer zo beperkt in hun dagelijkse le ven. Bovendien slikken ze trou wer hun medicijnen, doen va ker ademhalingsoefeningen en komen minder bij de huisarts. Tot die conclusie komt Maryan- ne Schlösser in haar proefschrift waarop zij dinsdag aan de Rijks universiteit Leiden promoveert. Astmapatiënten, stelt Schlösser, zijn veel ziek. Ze komen gere geld bij een arts en de kwaal heeft een negatieve invloed op de kwaliteit van hun leven. Schlösser ontwikkelde een pro gramma waarmee astmalijders hun vaardigheden kunnen ver groten om met hun ziekte om te gaan. De cursus bestaat uit acht bij eenkomsten: elke week twee uur. In het eerste gedeelte wordt voorlichting gegeven over astma, lichamelijke activiteiten, ademhalings- en ontspannings oefeningen, het gebruik van medicijnen, voeding, werk, stress, relatie met partner, soci ale contacten en vrije tijd. Daar na probeert men de manier waarop patiënten met hun ast ma omgaan, waarvan een lage therapietrouw, hoog artsenbe- zoek en psychische problemen het gevolg zijn, te veranderen. Schlösser vindt dat het pro gramma in de standaardzorg voor astmalijders zou moeten worden opgenomen. Het heeft niet alleen positieve effecten voor de patiënten die eraan meedoen, maar werkt ook be sparend op de kosten voor me dische zorg.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16