Leiden Regio 'Inschrijving moet anders' 'Vlees voor vijf gulden en een bon van 65 piek' Schoon- en kleindochter Roosevelt bezoeken Leiden 'Groenoord: weinig vertrouwen in wijk' BOUWPLANNEN? Leidse club van 100 uitgebreid Als hij Oranje wil en zij niet. DINSDAG 2 JUN11992 13 DTE fcjanet van dijk &>emiel so roy klopper &wim koevoet feloman &erna straatsma fecert visser (CHEF) fewim v Acties politie /ipDe politie rukte het I J afgelopen weekein de bijna 170 keer uit. Voor één keer geeft deze krant een volledig overzicht van al deze politie-acties Parkeergarage A CL We"ic^lt komt er, na I O een studie van de TU Delft, een parkeergara ge bij De Vink Kraakactie Hooigracht leiden >- Een groep van vijftien man heeft het perceel Hooigracht 40 gekraakt. Het pand, dat eigendom is van de makelaardij Z&R, wordt volgens de politie voorlopig niet ontruimd. Wel heeft een 25-jarige Leidenaar aangifte gedaan bij de politie. Hij claimt een kamer te hebben gehuurd in het voormalige notarissenkantoor. De man zegt dat de krakers huisvredebreuk hebben gepleegd en zijn kamerdeur hebben ingeschopt. Bovendien zou hij zijn mis handeld en bestolen door de krakers. De officier van justitie achttte de aangifte evenwel zo vaag dat hij heeft besloten niet onmiddellijk te ontruimen. De eigenaar van de panden moet nu via een civiele procedure trachten de krakers uit zijn pand te krijgen. Het kantoor staat leeg sinds 11 november 1991. Het is de bedoeling er appartementen in te realiseren. Geld weg van kinderpostzegels leiden Onbekenden hebben een bedrag van 2000 gulden en 500 dollar ontvreemd uit een kantoor aan de Stationsweg. Het geld is van de Stichting Kinderpostzegels Nederland. De daders zijn waarschijnlijk binnengekomen met een valse sleutel. Er i hade. De diefca geen braakschade. I ïfsat is gepleegd tussen 27 r i giste- Honderd procent veilig leiden i Voor het landelijk examen beveiligingsbeambte zijn alle kandidaten uit de Leidse regio geslaagd. Het gaat om acht vrou wen en zes mannen, die gedurende zes maanden zijn opgeleid bij het Centrum voor Beroepsoriëntatie en Beroepsbeoefening (CBB). Het examenresultaat wordt 'uitzonderlijk goed' ge noemd, omdat landelijk slechts vijftig procent door het examen komt. De helft van de geslaagden de Leidse regio heeft al een baan gevonden bij een particuliere beveiligingsbedrijven. De cursussen bij het CBB zijn bedoeld voor werklozen, allochtonen en herintredende De schoon- en kleindochter van i de voormalige Amerikaanse president Roosevelt zijn volgen de week woensdag in Leiden. Zij maken deel uit van een dele gatie van het Franklin Eleanor Roosevelt Institute, die drie da gen later van de partij is bij de uitreiking van de Four Free doms Awards in Middelburg. Ook de beroemde Ameri- leiden '- gert visser De verontruste bewoner van Groenoord weet te vertellen dat er zeker al één makelaar pogin gen heeft gedaan een aantal woningen in de Jan Lievenstraat op te kopen. „De gemeente moet duidelijk maken wat er met Groenoord gaat gebeuren. Om speculanten buiten de deur te houden", betoogt hij emotio neel. Zijn oproep is gericht aan het adres van wethouder'T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) die gisteravond voor het Leids Be wonersplatform zijn plannen voor de toekomst van Leiden kwam toelichten. De eerste confrontatie met de burgers over dit plan krijgt na de. door de gemeente verzorgde diaserie een heftig vervolg. De 'herbe zinning op de woonfunctie van Groenoord en de Maredijk- buurt' is in die wijken als een bom ingeslagen. Het onderwerp komt onmiddellijk aan de orde. Van Rij herhaalt nog eens: „Ik heb het woord sloop niet in de mond genomen." Maar de ver ontruste bewoner denkt daar anders over. De gemeente heeft OP NAAH VAN OER PLOEGI Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk decetininck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificiit Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken We geven u graag uitgebreid advies KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. ÜDI AC/*_ mi rbvcu deceunincK 0 Studentenhuisvesting neemt maatregelen tegen overlast Bewoners van de Doelengracht en omgeving zullen vol gend jaar in de nacht van 31 mei op 1 juni beter slapen dan dit jaar. Om overlast te voorkomen wil de Stichting Leidse Studentenhuisvesting de inschrijving van eerste jaars op een andere manier gaan regelen. ,,Hoe we het voortaan gaan doen, weten we nog niet, maar we bera den ons wel", aldus stichtingsdirecteur A. Hübben. leiden janet van puk De stichting neemt maatregelen vanwege de chaotische toestan den die zich in de nacht van zondag op maandag afspeelden op het terrein aan de Doelen gracht. Omwonenden hadden zoveel last van het lawaai, dat directeur A. Hübben door de politie uit bed werd gebeld om orde op zaken te stellen. De stichting hanteert al jaren het principe 'wie het eerst komt, wie het eerst maalt'. Elk jaar ko men nieuwe studenten van heinde en verre al op 31 mei naar Leiden. Zij brengen de nacht op het terrein van de stichting door om zich zo snel mogelijk te kunnen inschrijven. Dat de situatie deze keer uit de hand liep, heeft volgens Hübben alles te maken met het ;r. Ongeveer 250 en 's nachts op het terrein. Dat waren er ongeveer evenveel als andere jaren, weet Hübben. „Vorig jaar was het guur en koud, toen had de hele buurt de ramen dicht. Nu ston den overal de ramen open en het geluid draagt erg ver. Als er dan maar een paar mensen met een borreltje op lopen te schreeuwen en te brallen, is het al mis." De politie was van tevoren gevraagd een oogje in het zeil te houden. Als de zaak dreigde te escaleren, zou iemand van de stichting worden gewaar schuwd. Midden in de nacht ging in huize Hübben de tele foon. De directeur was even voor vieren op het terrein en stuurde direct een aantal oude rejaars weg. „Als de kroegen en sociëteiten dicht zijn, gaan er altijd wat ouderejaars naar het gebouw van studentenhuisves ting. Er schijnt niets leukers te zijn dan een beetje keet schop pen in de nacht waarin de nieu we eerstejaars wachten tot ze zich kunnen inschrijven", is de ervaring van Hübben. Toen de ouderejaars al dan niet gedwongen door de politie het terrein hadden verlaten, keerde de rust weer. Er werd niet meer gezongen en geklapt en met bierflessen gesmeten. „Je hoorde alleen nog het ge roezemoes van stemmen." Hübben is tot zeven uur van ochtend gebleven. kaanse historicus j\rthur Schlesinger jr. is van de partij. Schlesinger is vooral bekend vanwege zijn boek 'Duizend da gen', over het presidentschap van J.F.JCennedy. De 16-koppi- ge delegatie wordt om 10.00 in de Sleutelstad verwacht. Op het programma staan onder meer bezoekjes aan windmolen De Put, het universiteitsgebouw, Hortus Botanicus, Pieterskerk, De Lakenhal en het stadhuis. twijfel gezaaid onder de bewo ners of het nog wel zin heeft geld te steken in het opknappen van hun huis. „En daarmee is de sloop van Groenoord twee weken geleden al begonnen", zegt hij. Van Rij probeert duidelijk te maken dat er toch gediscussi eerd moet kunnen worden over wat er met de stad gaat gebeu ren. Er zijn meer gebieden waarover nog eens stevig ge sproken moet worden. De wet houder noemt de Groenoord- hal, de Rooseveltstraat, Trans vaal („dat heeft nog niet zoveel publiciteit gehad"). De bewoners vragen een woongarantie voor 35 jaar. An ders, zeggen ze, wordt er niet meegewerkt aan het herstel van de woningen. Maar Van Rij kan de garantie niet geven. Zo'n toezegging is in zijn ogen 'goed koop': „Ik kan dat alleen maar doen als ik absoluut zeker weet dat zo'n toezegging wordt nage komen. Ook als ik hier zelf niet meer zit." Die opmerking leidt opnieuw tot een heftige reactie. „Als we met u nu niet kunnen praten, met wie kunnen we het dan wel", roept iemand boos. Persoonlijk weet Van Rij wel waar het naar toe moet met Groenoord. „Mijn mening is dat Groenoord de woonfunctie moet behouden. Voor huizen die weggaan moeten nieuwe woningen terugkomen", aldus de wethouder. Maar tegelijker tijd heeft iedereen het recht om dat in het kader van het struc tuurplan ter discussie te stellen, zegt hij. De onduidelijkheid blijft. Wat voor Van Rij een open discussie is, blijkt voor de bewoners een angstig visioen. De wethouder weet hen niet gerust te stellen. „Ik heb me af zitten vragen hoe die paniek nu is ontstaan. Is het dan een te genuanceerd verhaal zoals ik dat hier hou?", vraagt Van Rij zich af. Hij speelt de bal terug wanneer hij vaststelt 'dat de bewoners te weinig vertrou wen in hun eigen wijk hebben'. Maar ook dat brengt de gemoe deren niet tot bedaren. De voorzitter besluit uiteinde lijk een ander onderwerp uit het structuurplan ter discussie te stellen. De boze bewoners doen er dan het zwijgen toe. Zij we ten dat de wethouder nog deze week in Groenoord en de Mare- dijkbuurt op bezoek komt. En wachten op hun volgende kans. leiden Leiden heeft er sinds zondag weer een eeuweling bij. C. Giesselbach vierde in verzorgingshuis 't Huis op de Waard aan de Kaarsenmakersstraat zijn 100ste verjaardag. Wethouder T. van Rij kwam hem gisteren na mens het gemeentebestuur feliciteren. De 100-jarige woonde vroeger in de Kaiserstraat, waar zijn vrouw een sigarenwinkel runde. Bo vendien verhuurde het echtpaar kamers aan studenten. Dat houdt blijkbaar jong, want ook een andere hoogbejaarde heeft talloze studenten op kamers gehad. Deze hospita. mevrouw J. Kruit, vierde gisteren haar 103de verjaardag. Ze kreeg in verzorgingshuis Lo- rentzhof bezoek van wethouder S. de Vreeze. FOTO VHENK BOUWMAN In totaal hebben zich gisteren 630 nieuwe studenten inge schreven voor een kamer, onge veer evenveel als vorig jaar. Bij zonder is echter wel dat Hüb ben de eerstejaars gisteren een vrolijke boodschap kon meege ven. Hij verwacht dat de moes ten spoedig een Leids dak bo ven hun hoofd hebben. Vandaag zijn 140 kamers in de nieuwe flat aan de Vrijheids laan opgeleverd en in septem ber is de renovatie van een deel van de Pelikaanhof klaar. Dat levert zo'n 250 kamers op. „Voor 1 november kunnen we de mensen die langer dan an derhalf uur moeten reizen aan een kamer helpendenkt Hüb ben. Aanrander actief Opnieuw heeft 'de aanrander met de honden' een vrouw las tiggevallen. Gisteren deed een 30-jarige Leidse bij de politie aangifte. Afgelopen zaterdag werd ze op de Langegracht be tast door een man, wiens signa lement overeen komt met de beschrijving van degene die eerder deze maand ook al soort gelijke vergrijpen beging. Uit de auto /t ~j Werknemers van I bedrijven op de Grote en Barre Polder in Zoeterwoude moeten uit de auto. Gewelddadige berovingen LEDEN K. Twéé mannen zijn gisteren en vandaag op een gewelddagige manier beroofd. Het eerste slachtoffer, een 26-jarige Kat- wijker, stond gisteren omstreeks 17.30 uur te schuilen onder het A44-viaduct bij de Niels Bohr- weg. Daar werd hij aangespro ken door twee mannen, van wie een om een vuurtje vroeg. Ver volgens kreeg hij een harde klap op het hoofd en een duw, waar door hij viel. Een van de daders ging op de Katwijker zitten om hem in be dwang ie houden De andei ontdeed hem van zijn schoe nen. spijkerbroek en jas. Boven dien nam hij een discman en de fiets mee. Voordat het duo op de vlucht Sloeg werd de K.iiwii ker met een scherp voorwerp in zijn gelaat, benen en armen ge sneden. Volgens de politie zijn de daders op de fiets richting Rijnsburg weggereden. Het gaat om twee donkere mannen, van wie er een uitzonderlijk lang is. Vanochtend vlak voor zes uur was een 25-jarige bewoner van de Milanenhorst het slachtoffer. De man werd in het portiek van een trappehuis staande gehou den door twee mannen. Ze zet ten hem een pistool tegen het hoofd en eisten geld. Toen de man aangaf dat niet op zak te hebben werd hij met een mes meermalen in zijn been gesto ken. De man is meteen naar het bureau gereden. De politie heeft de Merenwijk nog uitgekamd, maar trof de daders niet aan. De gewonde Leidenaar is behan deld in het >\ZL Portable Kleurentelevisie, 37 cm beeldbuis, infrarood afstandbe diening, 32 voorkeuzezenders, on-screen display OQQ en sleeptimer, 1 jaar Hema garantieUy 71" _HEMA De normaalste zaak van de wereld.. Ligging fataal voor scharrelslagerij Morsstraat leidenroy klopper Nadat de groenteman en de bakker al eerder het veld ruim den, is vorige week ook de scharrelslagerij 'Excellent' aan de Morsstraat verdwenen. Ben en Anneke Korst konden het na acht jaar niet meer bolwerken. Over een slagerij met ruimtege brek, parkeerproblemen en een verslechterend imago van de straat. 's Lands bekendste scharrel- slager, Leidenaar Ben Korst, zit thuis. Definitief, althans voorlo pig. De man die optrad in een tv-show van Martin Gaus, die diverse bladen haalde met zijn scharrelslagerij, heeft het over gebleven vlees in de eigen vries kist gelegd. Verkopen doet hij het niet meer. Twee jaar achter elkaar een fors verlies was niet meer op te brengen voor het echtpaar Korst. In 1984 namen ze de toenma lige slagerij Zwetsloot over. In eerste instantie verkochten ze er paarde- en gewoon vlees, maar dat laatste verdween al snel van de prijslijst. ,Als slager weet ik precies wat er allemaal in de dieren wordt gestopt om ze te laten groeien. Dat wilde ik niet meer eten. Daarom ben ik ei genlijk begonnen met dat scharrelvlees, uit heel egoïsti sche principes." De eerste tijd liep het aardig met de slagerij. Maar zo'n twee jaar geleden kwam de klad erin. Korst en zijn vrouw weten er wel een aantal oorzaken voor op te noemen. Met name de lig ging brak de winkel op. „Het is heel moeilijk parkeren hier voor de deur. je hebt die paaltjes en overal die meters. Met ons pro- dukt trekken we mensen van heinde en verre. Ze kwamen met de auto, haalden bij ons vlees voor vijf gulden en vonden na twee minuten in de winkel een prent op de ruit van 65 piek. Die komen niet zo gauw meer terug." Ook het verslechterde imago van de Morsstraat droeg bij aan de teloorgang van de slagerij. In snel tempo verdwenen tal van oude winkels uit de straat. De groenteman, de bakker, het si- garenhandeltje van Nievaart. En er kwamenvooral veel koffie shops voor terug. „Mensen vin den dat niet prettig, gaan zich onveilig voelen. We snappen niet dat de gemeente dat alle maal maar toelaat." Eigenlijk had het echtpaar Korst het liefst een totaal voe- Enige kennisgeving Onze karbonade" was geen snikje dierenleed Onze "filet" was geen batterijkJp Onze "biefstuk" kwam niet van een kistbaby Onze filosofie is geen winstmaker geworden Onze dank aan alle mensen die onze doelstellingen waardeerden Onze scharrelslagerij "Excellent" moet financieel stoppen Onze inzet tegen oio industrie zal blijven. Hartelijk dank Ben \nnekc korsi Mcrssiraal 26 2312 BM Leiden Het afscheidsbriefje van Ben Korst aan de deur van zijn slagerij Exellent dingspakket willen bieden. Ze droomden van een winkel met scharTelvlees, onbespoten groenten en brood zonder on nodige toevoegingen. Maar om dat het pand geen eigendom was, stuitte de hiervoor noodza kelijke verbouwing op bezwa- Rcsultaat is dat de winkel, die Anneke Korst FOTO INOUT VAN OU (KA onlangs nog in een nieuw jasje werd gestoken, nu is gesloten. .We hebben huilende klanten de toonbank gehad", aldus Zeil is het echt paar inmiddels een beetje aan net idee gewend. „We zagen het eigenlijk al een jaartje aanko men, dan stel je je er op in." Haar man doet alles om in de zelfde business aan de slag te kumen I li| wil ui hrt m bud vlees blijven. „Ik eet niets an ders. Als ik naar een restaurant ga. neem ik vis.'' Het echtpaar heeft wel plan nen om ooit weer voor zichzelf te beginnen. Maar hoe en waar weten ze nog niet. „Elders in het centrum zou een winkel met goede bereikbaarheid pri ma kunnen lopen. F.r moei al leen iemand zijn die er geld in wil steken." De vaste klanten moeten el ders In de stad op zoek naar een stukje scharreMeev Het is niet het enige dat ze zullen mivsen. I jonge I weel mg v .111 de sl.i gersfamilie. vaak in de winkel bij de ouders, is ook niet meer te bewonderen. Anneke Korst: „Voor onszelf hadden we het nog wel even kunnen uithou den. wij eten wel droog brood. Maar we hebben zes kinderen en voor hen kun Je het niet ma ken. Het is jammer, wc hebben pechpbad."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13