'De bühne is mijn territorium' 'Dans drukt dans uit, verder niets' «nCTBannrcrcnTanmmnnfc Cultuur Kunst Holland Festival Oude Muziek houdt vast aan formule Boekhoudkundige carrière? MAANDAL 1 JUNI 1992 9 Prinses Christina zingt voor hofje den haag Prinses Christina zingt op zondag 14 juni in Den Haag liederen van onder anderen Mozart en Schubert. Zij doet dat in het Hofje van Nieuwkoop aan de YVarmoezenierstraat. Van de opbrengst moeten andere activiteiten van het hofje wor den bekostigd. De kaarten kosten 75 gulden per stuk. De prinses, die al sinds 1968 zingt en als behoorlijk professioneel bekend staat, treedt niet echt frequent op. Als ze dat wel doet is het meestal voor een goed doel. Zo zong ze in 1989 in Amsterdam ten bate van Unicef. Op het programma van 14 juni staan verder werken van Frescobaldi, Fauré. Landré, Harris. Howard en Mills. Hare koninklijke hoogheid wordt begeleid door pianiste Ariane Karres. CJP breder toepasbaar amsterdam Het cultureel jongerenpaspoort (CJP) wordt breder toepasbaar. De kaart geeft straks ook recht op korting op de prijs van cd's, boeken, bioscoopbezoek en zelfs reizen. Het 'CJP nieu we stijl' is vrijdag ingegaan met een sponsorovereenkomst met de SNS-bank. Volgens het CJP-bestuur wordt de kaart nu inte ressant voor een grotere groep jongeren. Het hoopt dat het aan tal kaarthouders binnen driejaar verdubbelt tot 300.000. Om dat te bereiken komen er een wervingscampagne en een nieuw ma gazine. Lets koor treedt op in Rijnsburg runsburg «Het Letse koor Kaija treedt vrijdag 5 juni op in de Im- manuelkerk in Rijnsburg. Het concert is onderdeel van een tour nee door Nederland. Naast Letse 'folksongs' staan klassieke lie deren op het programma. De opbrengst is voor diverse Letse kinder- en ziekenhuizen. Aanvang van het concert: 20.00 uur. Tentoonstelling Pieter de Gijzel zoeterwoude In de serie raadhuisexposities is van 8 juni tot en met 31 juli een tentoonstelling van het werk van P.J. de Gijzel te zien. P. de Gijzel was een van de oprichters van de Zoeterwoud- se teken- en schildervereniging Kameleon. Op 24 juli wordt hij 80 jaar. De expositie wordt hem aangeboden door de gemeente in samenwerking met Kameleon. De tentoonstelling is te bezoe ken tijdens de openingsuren van het gemeentehuis. Chinese dichters in Leiden leiden De zes Chinese dichters Bei Dao, Duoduo, Lo Fu, Mang Ke, Gu Cheng en Wang Jiaxin lezen op 10 juni voor uit eigen werk. De vertalingen worden voorgedragen door Ineke Holzhaus en de presentatie is in handen van Maghiel Crevel en Lloyd Haft. De bijeenkomst staat in het kader van een symposium over Chi nese poëzie, dat door de universiteit wordt georganiseerd. Het programma begint om 20.00 uur en wordt gehouden in zaal 005 van het LAK-gebouw van de Leidse universiteit Optreden is tweede natuur voor Annie Lennox De zon parelt vasthoudend, als een hardnekkige volgspot, maar Annie Lennox nestelt zich - symbolisch, het is niet anders - in de koele schaduw. Een tengere ge stalte, pips als Britten nu eenmaal zijn, en uiterst be scheiden voor iemand die ons het mooiste solo-album van dit jaar kon schenken. Ze oogt, zelfs met zonnebril, vermoeid. En ze mist haar dochter. ,,Het ik voor het eerst dat ik haar voor langere tijd moet missen", vertelt ze, „en ik kan daar in het geheel niet aan wennen." amsterdam ton de jong Annie Lennox heeft eigenlijk na al die lange, lange jaren met The Eurythmics geen zin meer om verplicht haar rondjes mee te draaien in de mallemolen van de popmuziek. Ze doet nog wat schaarse interviews, misschien nog een videoclip, maar dan wordt het dringend tijd voor hernieuwde bezinning. „Af stand nemen en m'n doelen op nieuw bekijken. Dat heb ik altijd al gedaan, vanaf het prille be gin. Zelfs in The Eurythmics hebben we steeds gehandeld alsof iedere plaat onze laatste zou zijn." Naar alle waarschijnlijkheid is het laatste Eurythmics-album ook daadwerkelijk de zwane- zang geweest. Liever nog koos ze de weg van de weerstand dan zich verder te verlaten op de ja renlange, succesvolle samen werking met Dave Stewart, eens ook haar levensgezel. Het moe derschap diende zich prompt aan, maar de muze wilde niet van haar zijde wijken. Ze wikt haar woorden: „Ik had iets te zeggen, maar wist niet wat. Ik wist niet eens hoe te beginnen, ik had geen idee of ik op eigen benen in staat zou zijn een song te schrijven, zelfs één noot kon schrijven, en tóch heb ik mezelf tot deze plaat ver plicht. Ik kon er gewoon niet mee overweg, dat stilzitten. Mu ziek bleek voor mij een intieme zaak, ik kon eigenlijk niet zon der. Het was een manier om mezelf te verklaren, m'n gevoe lens, alles... Het was een uitlaat klep. De muziek brengt de zwarte kanten en de schoon heid in mij boven. En het is mooi wanneer ik daar mensen mee kan ontroeren." Somber 'Diva', het fruit van haar emo ties, werd een schitterend al bum, gedragen door die fantas tische stem. Sombere teksten vaak, dat wel, maar wie er échte persoonlijke ontboezemingen achter zoekt, graaft kennelijk toch iets te diep. „Nee, ik geloof niet dat ik me erg heb blootge geven. Ik denk dat het een vrij veilige stap is geweest. Ik zou nog een stap verder gekund hebbep, iets radicalere kunnen doen.' Een volgend keer, wellicht? Weer die twijfel. „Ik weet niet of er een volgende keer, een tweede album komt. Ik heb geen idee wat de volgende stap wordt. Familieleven, schilde ren... Ik pieker veel, dat zit ge rotterdam De gitarist en zanger Mark Knopfler, leider van Dire Straits, in actie tijdens een van de concerten het afgelopen weekeinde in De Kuip in Rotterdam. Vanavond treedt de Britse formatie voor het laatst op in een uitverkocht stadion. foto anp Informatieve vergadering over nota "Naar een nieuwe commissie-indeling in Leiden" Vandaag, maandag 1 juni, wordt om 19.00 uur een informatieve gezamenlijke verga dering van alle raadscommissies gehouden in de raadzaal van het stadhuis. Hierin wordt de nota "Naar een nieuwe commissie-indeling in Leiden" besproken. In deze nota worden voorstellen gedaan voor een andere indeling van de gemeente lijke raadscommissies. Aanleiding voor deze nota is de gemeente lijke organisatieverandering in Leiden die ook gevolgen zal hebben voor het werk van de raadsleden en dus ook voor de raadscommissies. De vergadering zal tot uiterlijk 20.30 uur duren. CDA: meer geld voor fusie orkesten De CDA-fractie in de Tweede Kamer is bereid meer geld be schikbaar te stellen voor de or kestenfusie in Oost-Nederland. Dat zei het CDA-kamerlid B. Es- selink gisteren tijdens de actie dag van Opera Forum Filhar monisch in Enschede. Esselink zei de minister te steunen in haar streven naar een fusie tus sen het Gelders Orkest (HGO) en Forum Filharmonisch, maar de daarvoor beschikbaar gestel de middelen (13 miljoen gul den) aan de magere kant te vin den. Het PvdA-kamcrlid mevrouw J. Beijlen noemde meer geld voor Forum en het HGO wense lijk. maar niet realistisch, gezien de omvang van het huidige kunstbudget. Wel zei zij bereid te zijn beide orkesten na het Ka merdebat een adempauze van twee jaar te gunnen om zelf met een uitgewerkt fusieplan te ko men. De T weede Kamer debateert op 15 juni over de plannen van minister d'Ancona. Aan de ac tiedag van Forum namen meer dan vijfhonderd musici deel. De dag, die begon met een panel discussie, trok enkele duizen den deelnemers. Hoogtepunten waren een uitvoering van het Slavenkoor door driehonderd koorzangers in het Muziekcen trum en de wereldpremière van de St-Jorismis van de Almelose cabaretier Herman Finkers. utrecht anp Het tiendaagse Holland Festival Oude Mu ziek Utrecht gaat op 28 augustus voor de elfde maal van start. De formule van het festival is niet veranderd, maar wel zijn er nieuwe thema's en valt er veel onbekende muziek te beluisteren. Het Utrechtse Klokkenluidersgilde zal het festival inluiden, waama er een optreden volgt van het Amsterdam Baroque Choir and Orchestra onder leiding van Ton Koop- Ruime aandacht zal er ook zijn voor mu ziek van het Iberische schiereiland, waar volgens de organisatoren nog grote muzika le schatten verborgen liggen. Aan bod ko men onder meer kerk- en theatermuziek uit de 16de. 17de en 18de eeuw. Grotendeels onbesproken en onbekend is de vroege barok uit Zuid-Duitsland en Oos tenrijk. Hoewel het erop lijkt dat al het goe de van deze muziek in die tijd uit Italië Annie Lennox: „De muziek brengt de zwarte kanten en de schoonheid in mij boven. En het is mooi wanneer ik daar mensen mee kan ontroeren." foto woon in me. ik voel me ook vaak vervreemd van de dingen. Maar ik red me wel." En, met de glimlach van de charme: „Ik kan ook heel open zijn, hoor, als ik me op m'n gemak voel. Dan blijk ik zelfs humor te hebben." Zelf wijt ze haar vlagen van zwaarmoedigheid aan een enigszins neurotische inborst. De neurose als krachtbron: „Maar ik ben geen vluchter, hoor. Ik zie gewoon de dingen om me heen." De verschijning van Annie Lennox was een van de hoogte punten van het Freddie Mercu ry Tribute. Haar verschijning (reusachtige jurk. opvallend zwart opgemaakt) deed zelfs de ijdeltuit David Bowie, met wie ze Under pressure' als duet uit voerde. nogal verbleken. „Op treden is mijn tweede natuur. Hoewel het ruim twee jaar gele den was dat ik voor het laatst li ve had opgetreden, voelde ik me zó op m'n gemak tijdens Freddie s Tribute... Ik wilde er zelf ook echt van genieten. De bühne is gewoon mijn territori- De terugkeer naar het grote podium verleidt haar voorals nog niet tot een tournee. „Ik weet dat ik er veel mensen mee teleur zal stellen, maar ik heb er lang en breed over gedacht Ik moet van tijd tot tijd ook bij m'n familie kunnen zijn. Ik ben al zo ver gegaan als ik kon door dit album te maken." Blue Guitars: fel en subtiel RECENSIE HANS KEUZERS Concert Bk* Gmtary D*k D^knun (zang. gitaar) Beft takman (gitaar). Enk van loo (contrabas) Ben Heer\pnng (drums) Gezien 30/5 IVC. lexfcn Deventer is bepaald geen pop wereldstad. Toch komt uit deze oosthoek een van de veelbelo vende bandjes voor de toe komst: the Blue Guitars. De voorbode, de tweede cd 'Shell fish', ligt al meer dan een maand in de verkoop en bevat een groot aantal pop-juweel- I|es Live werd het zaterdag meer dan waargemaakt. Goed. Du oorspronkelijkheid van the Blue Utara la vei te roeken Meiblg hands' heeft niet alleen de geest ven de Beedee I n ook RI U komt bij een flink aantal num mers even om de hoek kijken, Vooral het tokkelwerk van Bert Dijkman heeft sterke verwant schap met de manier van gi taarspelen van l'eter Bin k De songs van Shellfish' zijn niet volgeplamuurd maar klin ken helder Gedurfd gebruikt de soep bij 'Feerij mne dej i n het intro van 'Poet with a gun' de voor popmuziek ongebruike lijke 3/4-maal Dick Dijkman heeft een stem waaraan je behoorlijk moet wennen. Sommige nummers schreeuwen om meerstemmige koortjes en het is jammer dat hi) de zang alleen moet opknap pen. Het is echter niet allemaal subtiliteit W«t d0 klok slaat IX* heren komen bij Chameleon' oogeneen 11 co n hoorbflc pej - chedelisch uit de hoek en zeker de Beatlescover 'She said' klinkt vol en hard. Popminnend Lei den heeft de nieuwe naam nog niet ontdekt De in topvorm verioBioodo Blue I kdioio roei I den voor een bijna lege zaal. En dat was een gemiste kans. Holland festival-monografie Van Manen ook aanrader voor dansleek kwam. wil het festival aan die opvatting een einde maken. Het theatrale element keert terug op het festival. Het dansensemble Folia zal histori sche dansen ten uitvoer brengen. De Au- gustinuskerk vormt h?t decor voor de uit voering van twee voorstellingen van geën sceneerde oratoria die gaan over Jezus aan het kruis: Gesüai al Sepolcro van Perti uit 1707 en la Deposizione dalla Croce van Fux uit 1728. /Ms festivalinstrument is gekozen voor de historische harp. AMSTERDAM FRANQOtSE LSDEBOER De monografie over Hans van Manen ontrafelt in vlot geschre ven artikelen de achtergronden van zijn werk. Het boek, dat verschijnt ter gelegenheid van het Holland Festival, is zeker ook een aanrader voor de dansleek. De choreograaf levert zelf als eerste een heldere bij drage in een interview met Joy ce Roodnat. Een van zijn kernachtige uit spraken bevestigt nog eens het verschil in benadering met zijn collega Rudi van Dantzig: „Poli tiek ballet bestaat niet. Zie ik dansers met rode vlaggen op de klanken van De Internationale, dan denk ik, haal duizend gul den uit je portemonnee, stuur dat op en houd je mond." In de meer dan tachtig ballet ten die Van Manen sinds 1957 maakte, is engagement echter toch een sleutelwoord voor een goed begrip van zijn werk. Zijn lijfspreuk „Dans drukt dans uit, verder niets" doet daar niets aan af. De choreograaf wil daar mee alleen aangeven dat „dans ongelooflijk veel uitdrukt": „Wie verder vraagt, zoekt rechtvaar diging voor de dans. Die sugge reert dat dans onmogelijk bij zonder kan zijn om zichzelf en dat daar heus wel iets meer bij komt kijken. Nee. Over mijn lijk." Metaforen Van Manen geeft Roodnat een voorbeeld waaruit blijkt dat we bij hem vooral verder moeten kijken dan onze neus lang is: „Weet je wat een politiek state ment op mijn manier was? Het duet voor twee mannen in 'Metaforen' (uit 1965). Ik had er een duivels plezier in om Man Ebbelaar en Gérard Lemaitre samen te laten dansen zonder het excuus van een anecdote, alleen maar om aan te tonen dat twee mannen elkaar min stens zo goed en op precies de zelfde manier kunnen partne- ren ah een man en een vrouw. Het duet eindigt met een lift: een danser wordt op een schou der getild zoals alleen met dan- Bcmaaen gebeurt Dal wai mtti politieke stcllingname. Het bal let had geen hOfflOeoftcSUed the ma, het programmahoekje maakte geen melding van een diep-doorvoelde psychologi sche achtergrond om het te ver kopen. Het was gewoon een ge ëmancipeerd mannen duet. met als enig probleem dat er geen probleem was." Van Manen bevestigt tegen Roodnat dat emancipatie hem na aan het hart ligt: „Ook bij man vrouw - balletten let - r automatisch op dat de ene par tij de andere niet overvleugelt. Zo'n koket wijfje tegenover de macho, dat zie je nog steeds, maar ik ben daar niet mee be zig. Vrouwen en mannen zijn gelijk. Ze doen niet voor elkaar onder, ze zijn gelijk." Berg De monografie bevat verder een degelijke bijdrage van Jochen Schmidt, danscriticus van de Frankfurter Allgemeine. Hij analyseert de dertien balletten die Van Manen maakte sinds hij in 1986 het boek „Der Zeitge- nosse als Klassiker" over de choreograaf publiceerde. Schmidt beschouwt de eerste periode van de jaren zeventig als de belangrijkste fase in Van Manens oeuvre, maar hij voegt ten onderschatten. Tot slot brengt hij Van Manen een com pliment dat de choreograaf in de rij echt grote kunstenaars plaatst: „Michelangelo heeft van een goed beeldhouwwerk geëist dat het van een berg ge rold kon worden, ronder dat er iets afbrak. Van Manen maakt zulke beeldhouwwerken op het gebied van de dans: tot de es sentie gereduceerde choreogra fische kunstwerken, die niette min doortrokken zijn van ge voelens. conflicten en de span ningen van deze tijd." Van Manen de fotograaf krijgt aandacht In een artikel van Ron KaaJ. Door de vele foto's van onder meer .in Matten /elf. r. de monografie zo ook een aan trekkelijk plaatjesboek gewor den. Hans van Manen: foto's, feiten, meningen Is een uitgave van het Nederlands Instituut voor de Dan* In samenwerking met het Holland festival en uitge verij MeulenhofT. Prijs tijdens het festival: f lh.Winkel prijs: f34.50. Hans van Manen: „Politiek ballet bestaat niet." Let op: er komt een gespecialiseerde erkende opleider naar Leiden. Nieuwsgierig? Vraag de gratis studiegids: 071 - 15 34 24.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9