Ondernemers Warmond willen klanten behouden Nieuwe visplaatsen onvindbaar Veel klachten in Haaswijk over jongerencentrum Regio Leiden Stortplaats taboe voor Leiderdorpers Middenstand heeft niet veel aan dagjesmensen Roest vervangt wethouder Kerner MAANDAG 1 JUN11992 REDACTIE DiC* VAN DER PLAS (CHEF) MIEP DE CRAAFF LIESBETM BU Tin* ASTRlD VAN DEN BERG WILFRED SIMONS CAROLINE VAN OVERBEEKE «071-161419 Enquête over winkelfunctie Dorpsstraat De Ondernemersvereniging Warmond houdt binnenkort een enquête over de winkelfunctie van de Dorpsstraat. De cruciale vraag is wat de inwoners van het winkelaan bod in deze straat verwachten. De ondernemers hopen met de uitkomsten beter te kunnen inspelen op de wen sen van de Warmonders en zo het verder afkalven van hun klantenkringen tegen te gaan. warmond astrld van den berg Veel Warmonders winkelen mo menteel in Sassenheim of Oegstgeest. De toeristen die het dorp vooral in de zomermaan den aandoen, kunnen die 'leeg loop' niet rompenseren. Het plan om op de plek waar nu so- warmond Bij het aantrekken van toeris ten zou het Warmondse ge meentebestuur zich vooral moeten richten op de verblijfs- recreanten, de groep die het dorp voor een langere periode aandoet. Met de huidige acti viteiten wordt volgens ae mid denstanders vooral gemikt op de dagjesmensen. „En daar heeft de plaatselijke midden stand niet veel aan. Als er 's avonds meer te doen zou zijn, zouden de watersporters wel in het dorp blijven hangen", aldus ondernemer P. Bunders. Politie houdt autodieven aan noorpwuk/wassenaar Drie Hagenaars zijn het afgelo pen weekeinde in Wassenaar aangehouden nadat ze een auto hadden gestolen in Noordwijk. Zij zagen op de Abraham van ftooyenstraat een niet afgeslo ten wagen met het sleuteltje uit nodigend op de voorbank lig gen. Nadat ze richting Wasse naar waren gereden, kreeg het drietal spijt van zijn daad en liet de auto weer achter op de par keerplaats van hotel Wassenaar. De autoradio namen ze mee. Nadat ze even in hun eigen voertuig verder waren gereden, gingen ze terug naar de gesto len auto omdat ze een schroe- vcdraaier waren vergeten. Toen werden ze opgepakt door een politiepatrouille die inmiddels van de autodiefstal op de hoog te was gesteld. Bloenienmarathon door Zoeterwoude zoeterwoude De Internationale Bloemen- marathon een etappewed strijd voor rolstoelatleten doet dit jaar voor het eerst ook Zoeterwoude aan. De karavaan van vijftig deelne mers, vijftig medewerkers, vijf juryleden, twintig auto's, twee touringcars, een werk ploeg, cateringploeg, bezem wagen. ronde-arts, reclame karavaan en tien fietsbegelei- ders doet op 7 augustus het dorp aan. Aan de marathon doen circa vijftig rolstoel-at leten mee uit Nederland, Bel- cris» Duitsland» i 8|e< hoalowi- kije, Polen en Algerije. De elfde editie van de wed strijd begint op 1 augustus in Maastricht. De laatste etappe loopt op 8 augustus door Rijnsburg en Noordwijk aan Zee. De etappe door Zoeter woude wordt op 7 tUglUltUS verreden en begint in Wasse naar. Via Voorschoten en heiden bereiken de atleten Zoeterwoud Rijndijk, Wei poort en Zoeterwoude-Dorp. De Bloemenmarathon is in 1982 onstaan in Rijnsburg. De rolstoel-atleten rijden een ronde door Nederland, met soms een uitstapje naar Duitsland of België. De etap pes wisselen elk jaar. Dit jaar ii|di de marathon door Maastricht, Valkenburg, Heerlen, Weert, Veldhoven, IV Lier, Zoeterwoude en Rijnsburg. Onderweg worden tijdritten gereden en zijn er beklimmingen van de Cau- berg. de Slingerberg en de Fromberg in Limburg. ciaal-cultureel centrum 't Meer- punt zit een grote supermarkt te openen met als. oogmerk de Warmonders in het dorp te houden komt volgens een aantal middenstanders dan ook tien jaar te laat. „Warmond blijft een dorp", zegt bakker N. Schavemaker be- Hij erkent wel dat er een kentering is te bespeuren. „Het gemeentebestuur wordt wel wakker", aldus Bunders. „Ze organiseert meer evene menten en subsidieert parti culiere initiatieven. Dat trekt toeristen aan. Volgend jaar wordt zelfs part-time een ambtenaar aangesteld voor re creatiezaken. Maar ja, de ac centen liggen verkeerd. Zo wordt er veel aandacht be steed aan de ontwikkeling van het eiland Koudenhoom. Maar daar is alleen dagrecreatie mo- gelijk." warmond wilfred simons Een armada van rode kano's dreef zaterdagmiddag onder de brug tussen het recreatie-eiland Koudenhoom en de Warmond- se gemeentehaven. Kinderen peddelden wild heen en weer, zaten elkaar dwars, schreeuw den elkaar toe. Het leek alsof ze hun roeitechniek op de kermis hadden opgedaan en dan voor al in de botsautootjes. De in structeur die de onervaren ped delaars op deze Open Dag van de Waterrecreatie de eerste technische beginselen had moeten bijbrengen, was in geen velden of wegen te bekennen. De Open Dag Waterrecreatie werd zaterdag in het hele land gehouden. Warmond, als echte watersportgemeente, bleef niet achter. Rondom de gemeente haven had de VW een flink aantal watersportactiviteiten georganiseerd. De bezoekers rustend. „In bepaalde branches zul je nooit een hoge omzet ha len omdat mensen voor hun in kopen nu eenmaal liever naar grote winkelcentra gaan. In on ze branche valt het nog mee. Mensen hebben iedere dag vers brood nodig. Maar ook wij moeten steeds meer dingen doen om onze klanten te be houden, telkens weer met nieu we spullen komen. Er is dan ook een aantal winkeliers dat denkt 'Het zal mijn tijd wel du ren'. Ze blijven hun winkeltje runnen tot ze met pensioen gaan. Daarna verdwijnen die zaken omdat ze onverkoopbaar zijn." De bakker heeft weinig hoop op een betere toekomst. Onder nemers van elders waken ervoor in Warmond een zaak op te zet ten. „Commercieel gezien zijn de winkels hier in Warmond niet aantrekkelijk voor aspirant- kopers. Kledingzaken en schoe nenzaken zijn bijna allemaal al weggetrokken. Er zijn geen nieuwe voor in de plaats geko men. Daardoor gaan niet alleen de bewoners, maar ook de cam- pinggasten naar Sassenheim als ze willen winkelen. Warmond is een boodschappendorp, geen winkeldorp." P. Bunders van de doe-het- zelf-zaak in het dorp bevestigt de woorden van zijn collega-on dernemer. „Er is hier in War mond naar mijn mening geen enkele winkel die echt gezond draait. Warmond is erg duur. Je kunt je zaak makkelijker als woonhuis verkopen dan als winkel. Al die uren die je erin konden er surfen, met een rondvaartboot mee, varen met een watertaxi of een demon stratie sportduiken meemaken. In de Leidse regio hadden ver der ook watersportverenigingen en -ondernemers hun handen ineengeslagen om in het gebied Vlietland de watersport moge lijkheden onder de aandacht van een breed publiek te bren gen. Dat gebeurde onder meer met zeil- en surfwedstrijden en demonstraties van de reddings brigade. Visplaatsen Hét hoogtepunt van de dag in Warmond was de opening van de nieuwe visplaatsen op Kou- denhoorn. Voor de openings handeling had hengelsportvere- niging De Leede wethouder W. de Vos van openbare werken en milieu uitgenodigd. Met een flinke schaar knipte hij om 14.00 uur een breed blauw-wit hebt gestopt zou je bij de ver koop terug moeten krijgen in geld. Voor de meeste kopers is dat niet in één keer op te bren gen, zeker niet met de verwach te kleine omzet." De ondernemers in De Dorpsstraat zijn het er over eens dat het dorp zou moeten groeien. Jonge mensen moeten de mogelijkheid hebben om zich te vestigen. Groei van de gemeente is noodzakelijk om de toenemende vergrijzing op te vangen. Toch is groei niet dé oplossing voor alle problemen, meent E. van Bentem, de dro gist van de schilderachtige straat. Hij zoekt de oorzaak van het zakelijk geschipper bij het koopgedrag van de mensen zelf en niet bij het gemeentebeleid. „Je kunt als dorp wel jonge menseri willen aantrekken, maar dat betekent nog geen voordeel voor de middenstand. Jonge mensen zijn over het al gemeen tweeverdieners. Ze gaan een keer in de week inla den bij de grote supermarkten. Die verkopen onze produkten ook." De drogist'heeft ook geen vertrouwen in de eventuele komst van een grote super markt in 't Meerpunt. „De ge meente kan nu wel zeggen dat dat klanten aantrekt, maar zij had allereerst de plaatselijke winkeliers in bescherming moe ten nemen door ze het recht te geven een gedeelte van de ruimte te huren. Als zo'n super marktgigant er komt haalt dat een hoop gezelligheid uit het dorp." lint door, dat een moment eer der dwars over de brug was ge spannen. De nieuwe visplaatsen liggen langs De Leede en de Groote Sloot. Ze bestaan uit oevers van kiezelstenen en zijn voor niet- ingewijden nauwelijks zicht baar. De gemeente Warmond heeft echter voor deze oplossing gekozen omdat zij wil voorko men dat de visplaatsen als aan legplaats voor boten worden ge bruikt. Op grond van deze over weging wilde de gemeente al helemaal geen steigers langs de oever. Aan de kant van 't Joppe liggen op Koudenhoom overi gens wel vissteigers; zij zijn voor boten niet bereikbaar. De aanleg van de visplaatsen is een aanwinst voor het recrea tie-eiland, meende wethouder De Vos. „De Moestuinvereni ging Koudenhoom was aanvan kelijk tegen de aanleg omdat de toegang over hun terrein moest leiderdorp» Particulieren mogen niet langer hun huisvuil storten op de afvalberg achter het Vliko- terrein aan de Leiderdorpse Acht- hovenerweg. De berg is eigen dom van de gemeente en bevat het puin en beton van de oude lopen. Zij wilden geen recht van overpad verlenen. We hebben de paden daarom zó aangelegd, dat de vissers niet over het moestuincomplex hoeven te lo pen. Nu hebben de tuinders er vrede mee", aldus de wethou der. Ook de voorzitter van HSV De Leede. C. Wassenaar, toonde zich zeer ingenomen met de nieuwe visplaatsen. Hij prees vooral wethouder De Vos: „Hij heeft het project geweldig ge steund." Volgens Wassenaar zijn de Warmondse wateren bij uitstek geschikt voor de hengel sport: „In 't Joppe, de Groote Sloot en De Leede vangen wij vooral voorn en brasem, maar ook wel snoek, paling en karper. De opkomst van de snoek is verrassend, want hij gedijt al leen in schoon water. Het effect van rioolwaterzuivering kun je aan de visstand dus echt mer ken." betonfabriek die een paar jaar geleden is gesloopt. Ook uit ge wone huishoudens belandde er echter regelmatig afval. De ge meente Leiderdorp vindt het 'wenselijk' om de afvalberg snel helemaal te verwijderen. „Het oegstgeest caroune van overbeeke Buurtbewoners van de Oegst- geester woonwijk Haaswijk hebben zondagmorgen ge klaagd over overlast van het jongerencentrum aan het Boerhaaveplein. De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest (SJJO) hield die morgen een houseparty van 6.00 uur in de morgen tot 13.00 uur 's middags. Verschil lende buurbewoners waren zo boos over de geluidsoverlast dat zij gemeenteraadsleden daarover belden. De politie constateerde dat de overlast te maken had met een open staande deur. Die deur was door de SJJO opengezet om de kelder te voorzien van zuur stof. Voor de CDA-fractie is het voorval reden om vragen te stellen aan het college van burgemeester en wethouders. P. Hellinga: „Je kunt het de SJJO niet kwalijk nemen dat ze dingen organiseren voor jon geren maar je kunt je wel af vragen over het jongerencen trum in Haaswijk wel op de goede plek zit." Het jongerenwerk is al een paar jaar aan het Boerhaave plein gehuisvest in multicultu reel centrum 't Groot Proffijt. De SJJO heeft vorig jaar veel kritiek gekregen van de ge meenteraad die vond dat er te weinig werd gedaan voor de jongeren in Oegstgeest. Vorige week maakte de SJJO het pro gramma voor de zomer be kend. Uit het programma blijkt dat ook in de zomer het een en ander wordt georgani seerd voor jongeren. Hellinga: „Dat is natuurlijk prima, daarom willen we het de SJJO ook niet kwalijk ne men dat ze een feest geven. Maar het centrum'zit natuur- puin ligt er al jaren en zou nu eens moeten worden opge ruimd", aldus de woordvoerder. Wanneer het afval wordt afge voerd naar een officiële stort plaats is nog niet bekend. FOTO HIELCO KUIPERS lijk wel midden in een woon wijk. Uit het SJJO-programma blijkt ook dat er nog meer acti viteiten komen die ongetwij feld ook hun ongewenste 'uit straling' naar de omgeving zullen hebben. Destijds was het onderkomen aan het Boer-, haaveplein de minst slechte oplossing, maar nu vragen we ons af of het toch niet anders kan." De CDA-fractie wil onder meer van het college weten of er voor een ochtend-feest een vergunning vereist is. Ook wil len de christen-democraten weten of de gemeente gedacht heeft aan maatregelen om de overlast voor de buurt te be perken. Hellinga en de zijnen vragen zich ook af of het colle ge aanleiding ziet om bijzon dere maatregelen te treffen voor de overige programma onderdelen van SJJO. Het CDA wil ook een discus sie aanzwengelen over een mogelijk andere locatie voor 'in elk geval het luidruchtige deel' van het jongerenwerk. „Aan het jongerenwerk is van nature overlast voor de omge vingverbonden. alleen een an dere huisvesting zou soelaas bieden. Wij willen die moge lijkheid serieus in overweging nemen", aldus Hellinga na mens zijn fractie. Hellinga wil de kwestie donderdagavond tijdens de gemeenteraadsver gadering aan de orde stellen. Coördinator van de SJJO, R. Weijand, meent dat het wel meevalt met de geluidsover last. „Wij doen er in elk geval alles aan om de overlast te be perken: die deur moest zon dag open omdat er sprake was van een zuurstoftekort. De be woners klagen al over een dichtvallende deur. Wij willen hier in elk geval niet weg: het is een ideale plek voor het jon gerenwerk." Leraren loodsen slechtziende leerling door eindexamen oegstgeest caroune van overbeeke Leraren die een trap in een op vallende kleur geel verven en al lerlei obstakels in het schoolge bouw verwijderen zodat een slechtziende leerling uit Oegst geest ongehinderd alle lessen kan volgen. Kosten noch moeite werden op het Rijnlands Lyce um in Oegstgeest gespaard om de 18-jarige Els Verbeek door het vwo-eindexamen te lood sen. De moeder van Els Verbeek vindt het gedrag van de lyceum leraren in elk geval een dikke pluim waard. Dank zij de inzet van het Rijnlands Lyceum kan haar dochter dit jaar wellicht gaan studeren aan de universi teit, meent ze. „Maar de uitslag van het eindexamen heeft ze nog niet, even afwachten dus. Toch komt het volgens mij niet vaak voor dat een school zich zó voor een leerling inzet." Els Verbeek is vanaf haar ge boorte slechtziend: ze heeft staar. Toen ze vijf jaar was, ging ze naar het instituut voor blin den- en slechtzienden Barti- meus in Zeist. „Maar daar had ze zoveel heimwee dat ze bijna kapot ging", vertelt haar moe der. Mevrouw Verbeek besloot haar dochter uit Zeist weg te halen en vond een basisschool in Oegstgeest die haar dochter wilde toelaten. „Dat was de Ge- vers-Deutz Terweeschool, waar de leerkrachten ook veel voor mijn dochter hebben gedaan." Vervolgens moest Els naar een middelbare school. „Dat werd het Rijnlands omdat het dichtbij was, zodat wij elke dag met Els konden meefietsen. Van het begin af aan hebben de le raren en de schoolleiding zich voor Els ingezet: ze zijn zelfs op bezoek geweest bij het instituut Bartimeus om te bekijken hoe •het daar functioneert en welke aanpassingen nodig zijn." De Rijnland-leraren deden méér dan de school 'verbou wen' voor Els. Ze zorgden er ook voor dat het slechtziende meisje haar lesmateriaal kon le zen. „Els kan die boeken alleen lezen als de letters heel groot zijn. Enkele leraren hebben pas sages uit die boeken overgetypt in grote letters, zodat Els er wat aan had. Allemaal extra werk, wat ze speciaal voor mijn doch ter hebben gedaan. Op de schoolkampen zorgden ze bij voorbeeld voor een tandem zo dat Els kon meefietsen." Tijdens de examens de afge lopen weken had Els het overi gens zwaar te verduren. „Ze deed haar examens onder hele sterke lampen, om ze toch nog te kunnen lezen. Bloedheet dus. Maar ze is er nu vanaf', vertelt haar moeder. Els Verbeek gaat, als ze haar diploma heeft, dit najaar in Am sterdam literatuur-wetenschap- pen studeren. Ook dit vergt ex tra aanpassingen, waarvoor haar ouders al een jaar in de weer zijn. „Er moeten natuurlijk aangepaste boeken komen, uit Engeland of uit Zwitserland. Verder is het reizen voor Els misschien een probleem. Maar ze heeft in elk geval een groot doorzettingsvermogen, dus ik denk wel dat ze het redt." Agenten gewond bij aanrijding oegstgeest Twee Oegstgeester politie-agen- ten zijn gistermiddag lichtge wond geraakt bij een aanrijding met een plaatsgenoot. De agen ten waren in een auto met zwaailicht en sirene op weg naar Rijnsburg, waar vandaan een inbraakmelding was ont vangen. De Oegstgeester auto mobilist wilde vanuit de Flores- straat de Rijnzichtweg overste ken en botste op de patrouille wagen. Bij het ongeval raakten de agenten lichtgewond. Beide auto's werden zwaar bescha digd. De inbraakmelding bleek een loos alarm. Man gewond door kist alphen aan den run Een 49-jarige Alphenaar heeft vrijdagavond ernstig letsel op gelopen bij een bedrijfsongeval. De man werd met inwendig let sel, diverse gebroken ribben en been- en schouderletsel overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De man kreeg tijdens werkzaamheden bij een verhuisbedrijf aan de In dustrieweg een 750 kilo zware kist. die van een heftruck viel, op zijn lichaam. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. De Leiderdorpse CDA-fractievoorzitter A. Roest neemt tijdelijk de plaats in van wethouder C. Ker ner (CDA). Kemer hoopt in september haar eerste kind te krijgen en gaat vanaf augustus met zwan gerschapsverlof. „Kemer probeert zoveel mogelijk zaken af te handelen voor zij weggaat", weet Roest. Het is de bedoeling dat hij de hele porte feuille van sport, welzijn en personeelszaken overneemt. Tegelijkertijd werkt hij door in zijn huidige baan als financieel directeur van een Am sterdams ziekenhuis. Roest viel in 1990 ook al in als wethouder, na dat de gemeenteraad de CDA-wethouder J. den Boeft had weggestuurd. Drie maanden lang was Roest toen wethouder ruimtelijke ordening, ver keer en milieu. Met het doorknippen van een lint opent wethouder W. de Vos de toegang tot de Warmond wil boten weren visplaatsen. FOTO HENK BOUWMAN CDA wil opheldering college

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8