Groenoord kan wel subsidie aanvragen Uitzicht' NIEUW Twijfels over Leidse Sleutelpas KAMER MET Waterspektakel Weer veel klachten over geluidsoverlast toiletpapier MAANDAG 1 JUN11992 5 EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA De Groenoordbewoners kunnen het hele jaar nog een aanvraag indienen voor woningverbeteringssubsidie. Wethouder T. van Rij van volkshuisvesting verwacht niet dat ook zij op een gegeven moment teleurgesteld moeten worden. ,,Die acht ton die we denken nodig te hebben is een ruime schatting." leiden» janet v n voorpagina De drie miljoen gulden voor woningverbetering is eerder op dan de gemeente had verwacht. Dat komt omdat de eerste helft van dit jaar meer aanvragen zijn ingediend dan andere jaren. De reden daarvoor is, denkt Van Rij, dat eind vorig jaar in de krant heeft gestaan dat de ge meente op dit fonds wilde gaan bezuinigen. In het najaar werd afgespro ken dat de gemeente de totale hoeveelheid subsidie met in gang van 1994 met een miljoen zou verminderen. Op de reno vatie van gemeentelijke monu menten zou een half miljoen per jaar worden bezuinigd. Tijdens de besprekingen over deze kortingsplannen bleek het rijk de gemeente al voor te zijn. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting liet weten dat de bijdrage van de rijksoverheid voor stadsvernieuwing in ge meenten flink minder zou wor den. Daardoor was dit jaar al een miljoen minder beschik baar. Of de bezuiniging van de gemeente nu ook nog doorgaat, is nog niet helemaal zeker. Het plan van de gemeenteraad om minder geld beschikbaar te stel len is onderdeel van de grote bezuinigingsoperatie die vorig jaar in gang werd gezet en tien miljoen moet opleveren. De korting op restauratie-subsidies riep de meeste weerstand op. Wethouder Van Rij kondigde destijds aan dat het geld voor verbeteren van woningen eerlij ker zou worden verdeeld. Nu geldt nog steeds het principe 'wie het eerst komt, wie het eerst maalt'. Of iemand subsidie krijgt is in de toekomst afhanke lijk van de hoogte van zijn inko men en van de noodzaak van restauratie, zei Van Rij. Open dag hortus In het kader van de Nationa le Hortusdag heeft de Leidse hortus botanicus voor zater dag 6 juni een uitgebreid programma in elkaar gezet. Zo is de Clusiustuin ge opend, die een beeld geeft van de hortus zoals die er in 1594 uitzag. Normaal ge sproken is ze in het weekein de gesloten. Er worden gratis rondleidingen gegeven door tuin en kassen. Deze begin nen om 11.00, 12.30, 14.00 en 15.30 uur bij de portiersloge. Plantendokter Willem van den Broek is van 13.00 tot 16.00 uur beschikbaar om al le problemen met planten op te lossen. Ook is een specia list aanwezig op het gebied van biologische bestrijding. Verder zijn er dia- en video programma's te zien over de Leidse Hortus en andere Ne derlandse tuinen. Voor de Hortusdag geldt een geredu ceerde entreeprijs van 2,50 gulden. De Hortus is ge opend van 9.00 tot 17.00 uur. 'Het lukt alleen als je er groots mee uitpakt' leiden» karen tangel De Sleutelpas, die Leidenaars vanaf 1 januari 1993 kortingen geeft op cursussen, musea en commerciële attracties, is veel te voorzichtig opgezet. Daar door bestaat het risico dat de pas nooit goed van de gron'd komt. Dat meent Corine Hop penbrouwers. Zij stond aan de wieg van de Rotterdampas, i waarvan wethouder H. de la Mar de Sleutelpas heeft afge leid. De Rotterdamse pas is al van af haar introductie in 1989 op- Hnërkelijk populair. Het aantal gebruikers is de afgelopen drie jaaraanzienlijk gegroeid. Vol- gens Corine Hoppenbrouwers is 1 dat onder meer te danken aan de vliegende start die in de I Maasstad is gemaakt. „Als je met zo'n pas begint, moet je i groots uitpakken. Dat is belang rijk voor de naamsbekendheid, i Als je met minimale kortingen I bij een paar instellingen begint, i wordt het nooit meer wat. De kaart heeft dan inmiddels al de naam, dat hij weinig oplevert en dat is bijna niet meer te veran deren." Het is volgens Hoppenbrou wers dus zaak met een specta culair pakket op de markt te ko men. Dat kan als de gemeente de insjellingen financieel tege moet komt, maar of het zonder vergoeding ook lukt, is de vraag. „Het hangt natuurlijk af van de doelstellingen die je hebt. Als je vindt, dat alles wat je krijgt meegenomen is, kan het mis schien wel." Maar volgens Hop penbrouwers moeten Nederlan ders verlpid worden met fikse kortingen. „Als een kaartje voor de schouwburg normaal 25 gul den kost en met de kortingspas 22,50, dan levert dat weinig voordeel op. Pas als datzelfde kaartje met de pas een tientje kost, wordt het interessant om zo'n ding aan te schaffen." Dat is ook precies het pro bleem met de Sleutelpas, vindt ze. De meeste deelnemende in stellingen worden door de ge meente Rotterdam voor zo'n 50 procent gesubsidieerd. De tota le begroting van de gemeente voor de Rotterdampas komt jaarlijks op drie miljoen gulden. Leiden heeft voor de Sleutelpas echter 60.000 gulden uitgetrok ken. Dat is te weinig, verwacht Hoppenbrouwers. Populair Doel van de Leidse Sleutelpas is, net als in Rotterdam, mensen met een laag inkomen meer te laten deelnemen aan sociale en culturele activiteiten. Mensen met een minimuminkomen kunnen de pas daarom voor een tientje aanschaffen. Om het stigmatiserende effect (een kor tingspas: dus een uitke ringstrekker) te voorkomen, is de pas echter voor iedereen be schikbaar. Studenten kunnen de pas voor 50 gulden kopen en de 'normale' inkomensgroepen gaan 75 gulden betalen. Bedrij ven en instellingen die mee doen aan het project krijgen geen financiële vergoeding, maar kunnen wel gratis adver teren in de Sleutelkrant, die tweemaandelijks gaat verschij nen. De. ervaring in Rotterdam Pal op de nieuwe spoorrails zitten de bewo ners van de Aquamarijnstraat. De treinen in de richting Leiden/Den Haag zijn door een verdubbeling van het spoor 18 meter dich terbij gekomen. Een hoge dijk, waar de trei nen nu overheen rijden, heeft het uitzicht ingrijpend veranderd. De familie Pot is te vreden over de aarden wal die in de toe komst een groene plantenzee moet worden. Aan de treinen moeten ze nog een beetje wennen. „Van de eerste treinen die over de nieuwe rails reden zijn we wakker geschrokken. De afgelopen vijf jaar zijn we natuurlijk ver wend geweest. We waren rust gewend. De treinen hebben steeds achter de wal gere den, zodat we weinig hoorden. Nu rijden ze er bovenop. Maar het went snel. De treinen zullen straks nog wel iets meer herrie ma ken. Nu rijden ze nog betrekkelijk lang- zaam, omdat de rails worden ingereden." „Toen we hier 13 jaar geleden kwamen wonen, zag je de trein haast niet. Er was een hele brede groenstrook met bomen. In het voorjaar was het een schitterend gezicht met al die bloeiende forsythia's." „Het huis is gekocht met de wetenschap dat in het bestemmingsplan een verdubbe lingvan het spoor was gepland. Volgens dat plan zouden de rails echter niet dichterbij Bezwaren 7 Het wijkcomité Vree wijk heeft ook tegen het aangepaste bouwplan van het Leidsch Dagblad bezwaren ingediend Overlast 8 Buurtbewoners van de Oegstgeester woon wijk Haaswijk klaagden zondagmorgen over over last van het jongerencen trum aan het Boerhaave- plein leerde dat tachtig procent de goedkope pas van 15 of 25 gul den aangeschaft. Sinds de invoering van de Rotterdampas in '89 is de popu lariteit van de pas enorm geste gen. Werden in het eerste jaar 12.000 passen verkocht, inmid dels is de verkoop tot boven de 45.000 gestegen. Steeds meer bedrijven willen uit eigen initia tief meedoen en de kaartver koop groeit nog steeds. De re den van het succes lijkt te liggen in het aanbod van een riant pakket aanzienlijke kortingen en het feit dat de gemeente Rot terdam deelnemende instellin gen subsidieert. „Maar Rotterdam heeft voor deel van de 'de wet van de grote getallen'. Van de 600.000 inwo ners heeft meer dan 45.000 man een kortingspas. Daardoor kun je substantiële kortingen geven. In kleinere steden zoals Leiden gelden heel andere normen. Als van de 112.000 inwoners 5000 een pas heeft, is het nog maar afwachten of je daar als instel ling ook voldoende uithaalt." leiden Leden van de Nederlandse Kanobond gaven zaterdagmiddag takel trok flink wat publiek. demonstratie bij het waterpodii Automobilist besteelt man Reinhari van Rooy presenteert een werekJpnmeor Een Leidenaar is zaterdag op een opmerkelijke manier van zijn geld afgekomen. De man, een voetganger, had zijn porte monnee verloren wat werd ge zien door een automobilist die passeerde. Een getuige zag hoe deze stopte en de portemonnee opraapte. De bestuurder stopte de inhoud in zijn zak, gooide de portemonnee terug op straat, en reed verder. Zijn kenteken is bij de politie bekend en hij zal een dezer dagen worden be zocht. Brit bestolen Een 22-jarige Brit die tijdelijk in ons land verbleef om bollen te pellen is enkele dagen voor zijn terugreis van al zijn eigendom men ontdaan. Een week gele den werd zijn mountain-bike gestolen, zaterdagavond werd zijn rugzak met al zijn spullen meegenomen. Het slachtoffer wilde de nacht doorbrengen op het recrecreatiepark De Vliet- landen. Toen hij terug kwam van een wandelingetje was zijn rugzak gestolen. De man heeft nog 300 gulden van zijn werk gever tegoed waarmee hij de te rugreis hoopt te betalen. Vol gens de politie verblijven mo menteel enkele honderden En- ;elsen in Leiden die 'in de bol- werkzaam zijn. Brand bij Pernix Een deel van het gebouw van de korfbalvereniging Pernix bij de Hallenweg is vrijdagochtend uitgebrand. Van het gebouwtje was de scheidsrechterskamer niet afgesloten omdat de deur niet goed dicht kon. Deze bleek 's ochtends te zijn uitgebrand, de politie neemt aan dat brand stichting de oorzaak was. Het vuur is overigens vanzelf uitge gaan. K12 HAARSYSTEEM Bij de politie zijn de afgelopen dagen 27 klachten binnen geko men over geluidsoverlast. In de meeste gevallen betrof het tuin feestjes waar de muziek op ver zoek van de politie wat zachter werd gezet, in enkele gevallen maakten kinderen van de afwe zigheid van hun ouders gebruik door een feestje te organiseren. Drie keer moest worden opge treden bij cafés waar open deu ren en ramen voor herrie zorg den. De kroon spanden 150 stu denten die zich gisteravond hadden verzameld op het ter rein van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting aan de Doelengracht. Onder hen vele eerstejaars die zich vandaag wilden inschrijven voor een ka mer. Er werd veel gedronken, gezongen, geklapt en met bier flessen gegooid, aldus een woordvoerder van de politie. Rond half vier vannacht werd de directeur van de stichting uit zijn bed gebeld om een einde te maken aan de overlast. Op zijn verzoek vertrokken alle oudere jaars van het terrein al moesten sommigen daarbij een handje worden geholpen door de poli tie. Mannen gooien fietsen in water De politie heeft zondagochtend zeven mannen van 24 tot 30 jaar aangehouden die op de Jan van Goyenkade fietsen in het water hadden gegooid en twee fietsen hadden gestolen De zeven de meesten waren afkomstig uit Eindhoven hadden een boot gehuurd waarmee zij de lan van Goyenkade afvoeren. Het bootje kon worden onderschept en de mannen werden voor een nacht opgesloten op het politiebureau. De twee gestolen fietsen wachten op het politiebureau op de eigenaars, vele andere fiet- nog uit het water worden gevist. Nieuw tehuis gevonden hondjes vermoedelijke eigenaar van de puppy's zijn niet binnengeko men. De zes weken oude Meche- laartjes zijn in de nacht van donderdag op vrijdag in een open kartonnen doos voor de deur van het dierenasiel neerge zet. Daar werden ze 's ochtends vroeg ernstig onderkoeld aange troffen. „Nog een geluk dat ze in de doos zijn blijven ritten, zegt een een medewerker van het asiel, ,2e hadden er ook uit kunnen kruipen en in de sloot kunnen verdrinken." De vier hondjes die vrijdag te vondeling zijn gelegd bij het dierenasiel aan dc Besjeslaan hébben een nieuw tehuis ge vonden. De puppy's verkeren inmiddels weer in goede ge zondheid. Over enkele dagen mogen ze naar hun nieuwe on derkomen. Een berichtje in deze krant over de vondst van de dieren leverde ongeveer 20 telefoontjes op van belangstellenden die de hondjes wilden opnemen. Tips over de Van der Scheur bij tuinders De Leidse amatcurtuinders h'iudcn /.Hrrdag I 1 juni een congres in het Gorleaus labora torium aan de Wasscnaarscwrg. De bijeenkomst wordt geleid door Jaap van der Scheur. De Ix*idse wethouder A. van Bot hove /.ii de tuinden toe spreken. Op de agenda van het congres staat onder meer de vaststelling van een milieuplan. Het congres begint om 10.30 komen. Maar omdat het verplaatsen van een elektriciteistmast, hier verderop, te duur zou worden is het plan veranderd." „Vijf jaar geleden zijn ze met de werk zaamheden begonnen. De bomen zijn ge kapt, kabels en een aarden wal zijn aange legd. De straat heeft een hele tijd open gele gen. Niet bepaald een leuke tijd voor de be woners. Machines werden om zes uur 's ochtends aangezet en draaiden de hele dag." „Verhuizen is nooit aan de orde geweest. Voor de trein zouden we beslist niet weg gaan. Vind maar eens zo'n zelfde plekje als hier. Dit is verder een heel leuk. gezellig buurtje. Iedereen kent iedereen, we gaan veel met elkaar om." Tekst Ema Straatsma JDIGROS i b.m w pakt uit - V°°*°UL,«8 ROLLfN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5