r ANC stelt regering De Klerk ultimatum Asia Watch: China martelt opstandelingen van 1989 Turkije maakt zich zorgen over Kurdische trek naar het westen van het land Buitenland Israëli's voorkomen bloedbad in Eilat Demonstratie bij onthullen standbeeld 'Bomber' Harris Feest in Jeruzalem DRESDEN EORGIVE US MAANDAG 1 JUNI 1992 :e Presse ANP* jlgemeen Nederlands Persbureau AP Associated Pr«s DPA Deutschi Presse Agentur CPD Gemeen«happcli|ke Persdienst Ind Tie Independent IPS* Inter Press Service RTR Reuier UPI United Press International Seine vol dode vis parus Üe Franse brandweer heeft de afgelopen week 300 ton dode vis uit de Seine gevist. In de rivier drijft nogzo'n 50.000 kilo rottende vis, die in de loop van vandaag uit het water moet wor den gehaald. De vervuiling van de Seine is het gevolg van de he vige regen begin vorige week, na een lange periode van warmte. Daarbij kwam een grote hoeveelheid rioolwater in de door Parijs stromende rivier terecht. Vrouw wint miljoenen-jackpot reno* Een verpleegster uit de Californische stad Sacramento heeft zaterdag in een casino in de gokstad Reno (Nevada) met het winnen van de jackpot ruim 9,3 miljoen dollar (ca 17 miljoen gulden) binnengehaald, het hoogste bedrag dat in de gokge- schiedenis werd gewonnen. De vrouw had voor twaalfdollar in de automaat gegooid. Rwandese troepen aan het muiten nairobi Een ernstige muiterij in het leger van Rwanda heeft het afgelopen weekeinde in het noorden van het Oostafrikaanse landje aan zeker 25 mensen het leven gekost, terwijl tientallen burgers zware verwondingen opliepen. Volgens de regering brak de muiterij uit na het gerucht dat ae overheid van plan is direct na afloop van de strijd tegen uit Uganda komende Rwandese re bellen de troepen te demobiliseren. Rusland wil rentebetaling opschorten moskou Rusland wil de betaling van rente over zijn hoge bui tenlandse schuld vijfjaar opschorten. Dat heeft de Russische vice-premier Gaidar zaterdag meegedeeld aan voorzitter Delors van de Europese Commissie. Delors zei tegen verslaggevers dat de commissie het voorstel nader moet bespreken om te bekijken in hoeverre de EG Rusland behulpzaam kan zijn. Het bedrag dat de voormalige Sovjet-republieken buitenlandse banken en rege ringen schuldig zijn wordt geschat tussen de 60 en 81 miljoen dollar.» Lamp kan achttien jaar mee los angeles Een Amerikaans bedrijf heeft een lamp ontwikkeld met een levensduur van meer dan 18 jaar bij en gemiddelde brandduur van drie uur per dag. De elektronische lamp moet 20.000 uur mee kunnen, dertien maal langer dan gloeilampen en tweemaal zolang als de tl-lamp. De nieuwe lamp, die in be staande fittingen past, heeft geen draad binnenin, maar in plaats daarvan en magnetische wikkeling binnen de bol die met gas is gevuld en een radiosignaal van hoge frequentie produceert dat net gas in plasma of geioniseerd gas verandert. Het plasma zendt onzichtbaar licht uit dat een fosforlaag binnen de lamp doet gloeien waardoor zichtbaar licht uitstraalt. De lamp moet tussen de twintig en veertig gulden per stuk gaan kosten. Twintig doden bij etnisch geweld Togo lomé* Bij een gevecht om een stuk land tussen twee etnische groepen in Togo zijn zeker twintig doden en 40 gewonden geval len, zo heeft de regeringsradio gisteren gezegd. Vanwege het po litieke en etnische geweld kon het gisteren geplande referendum over een nieuwe grondwet niet doorgaan. Coupleider Fiji mist meerderheid suva» De gepensioneerde generaal-majoor Sitiveni Rabuka is er gisteren niet in geslaagd de absolute meerderheid te behalen bij de eerste verkiezingen op de Fiji-eilanden sinds zijn staatsgreep van 1987.1 lem rest nu niets anders dan de vorming van een co alitieregering. Daarover vdert hij vandaag nog besprekingen. Duitse ex-president Carstens overleden bonn* De voormalige Duitse bondspresident Karl Carstens, die tussen 1979 en 1984 net presidentsambt bekleedde, is zaterdag op 77-jarige leeftijd overleden. De CDU-politicus Carstens, van 1973 tot zijn verkiezing tot president voorzitter van de Bonds dagfractie, was voorganger van de huidige president Richard von Weizsticker. jeruzalem ad bloemenpaal correspondent Snel optreden van de Israëli sche politie en leger heeft voor komen dat Palestijnse terroris ten zaterdag een aanval konden uitvoeren op badgasten in het toeristencentrum Eilat, aan de Rode Zee. Een ongewapende Israëlische bewaker van het ten zuiden van de badplaats gelegen onderwa ter-observatorium kwam vroeg in de ochtend om het leven toen twee Palestijnen het vuur openden. De aanvallers waren naar Eilat gezwommen vanuit de Jordaanse havenstad Akaba. Het lawaai van de schoten alarmeerde personeel van een nabijgelegen duikcentrum, dat de politie waarschuwde. Even later arriveerden ook militairen. Een van de twee terroristen werd doodgeschoten, de ander is gewond opgenomen in een ziekenhuis. Tijdens zijn verhoor vertelde de laatste dat zijn 'Voor eind juni een overgangsregering' Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) heeft de Zuid- afrikaanse regering gisteren gedreigd met massale de monstraties als Pretoria voor eind juni nog geen stappen heeft ondernemen voor het vormen van een overgangs regering en een grondwetgevende vergadering. Ook ver klaarde het ANC zich „klaar om te regeren" en het be wind over te nemen van president De Klerk. Het ANC hield het afgelopen weekeinde een congres. JOHANNESBURG AFP/Rtf/GPD ANC-secretaris-generaal Cyril Ramaphosa beschuldigde de re gering van De Klerk ervan de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel bewust „naar een crisi te hebben ge voerd". Twee weken geleden liep de tweede voltallige zitting van Codesa, de Conventie voor een Democratisch Zuid-Afrika, op een mislukking uit. Het ANC en de regering kon den het niet eens worden over de meerderheid waarmee de nieuwe grondwet door de toe komstige grondwetgevende ver gadering moet worden aange nomen. Sindsdien beschuldigen beide partijen elkaar van ob structie en hebben de weder zijdse betrekkingen een abso luut dieptepunt bereikt. Ramaphosa riep op tot mas sale acties waarmee tevens wordt geprotesteerd tegen 'cor ruptie, de doodseskaders en de manipulatie van de radio en tv' die in handen varr de overheid zijn. „Het ANC wil blijven on derhandelen, maar de massale actie moet onze positie bij de onderhandelingen versterken. Massale actie moet deze rege ring uit de macht verdrijven. Hoe slecht het klimaat tussen de regering en het ANC mo menteel i$, bleek ook uit de aanvallen op De Klerk. Ramap hosa noemde de president het symbool van het apartheidsre gime en ANC-leider Mandela beschuldigde De Klerk er op nieuw van 'de zwarten in de townships' te vermoorden. Bij een bezoek aan het illegale zwarte woonoord Phola Park bij Johannesburg zei Mandela dat het geweld vroeger of later ook zal overslaan naar de blanke woongebieden. Toen Mandela het kamp verliet, klonken sal vo's uit automatische geweren nadat inwoners en politie met elkaar slaags waren geraakt. Het regeringsgezinde Afrika ner zondagsblad Rapport meld de gisteren op zijn beurt dat de regering de aanvallen van het ANC meer dan beu is. Chinezen Hong Kong herdenken bloedbad Tienanmen-plein peking-hong kong ap-gpd Studenten en dissidenten die in juni 1989 deelnamen aan de pro-democratische opstand in China zijn gemarteld, in eenza me opsluiting vastgehouden en in psychiatrische inrichtingen geplaatst. Dat stelt de organisa tie voor de mensenrechten Asia Watch in een gisteren gepubli ceerd rapport. De Amerikaanse organisatie kwam met een 180 pagina's tel lend rapport over de onder drukking van dissidenten in de centrale provincie Husan. Husan was een van de brand haarden van het studentenpro test dat op het Tienanmen- plein in Peking zijn hoogtepunt kende. In Hunan werden vol gens de organisatie meer dan 1.000 mensen opgepakt. Zeker 151 betogers zitten nog in ge vangenissen of werkkampen. Het rapport van Asia Watch is grotendeels gebaseerd op het verhaal van de dissident Tang Boqiao, de leider van het stu dentenprotest in Hunan. Tang zat meer dan een jaar gevangen en wist China te ontvluchten. Sinds april dit jaar verblijft hij in de Verenigde Staten. Volgens Tang zijn martelingen en slech te behandeling door gevange nisbewakers en medegevange nen schering en inslag. De Chinese autoriteiten zeg gen dat de meeste gevangenen goed worden behandeld en dat marteling alleen bij hoge uit zondering voorkomt. De autori teiten weigeren buitenlandse waarnemers toe te laten in ge vangenissen, behalve in een paar model-inrichtingen. Duizenden Chinezen hebben gisteren in het centrum van Hong Kong het bloedig neer slaan van de pro-democratische opstand in China herdacht. Het is donderdag drie jaar geleden dat militairen een einde maak ten aan de demonstraties. De demonstranten in Hong Kong eisten van de Chinese regering vrijlating van alle dissidenten en riepen op tot de opbouw van een democratisch China. De demonstratieve mars door het centrum van Hong Kong eindigde voor het kantoor van het persagentschap Nieuw Chi na, de officieuze Chinese verte genwoordiging in de Britse kroonkolonie. Onder de vijf ei sen die de actievoerders op de deur van het persagentschap bevestigden er werd niet open gedaan was ook een oproep tot beëindiging van het monopolie van de Communisti sche Partij. londen «gpd-ap De Britse koningin-moeder heeft gisteren in Londen het omstreden beeld onthuld van Sir Arthur 'Bomber' Harris, tij dens de Tweede Wereldoorlog de man achter de bombarde menten op Duitse steden als Keulen en Dresden. Betogers onderbraken de rede van de koningin-moeder met de kreet 'Harris was een massamoor denaar'. Negen demonstran ten werden gearresteerd. De burgemeesters van Keu len en Dresden hadden een dringend beroep gedaan op de koningin-moeder om verstek te laten gaan bij de plechtig heid in Londen. Maar zij had alle pleidooien genegeerd en omschreef Sir Arthur als „een inspirerende leider". Zij vroeg ook alle oorlogsslachtoffers te herdenken ongeacht natio naliteit en rol in de oorlog. Bij de aanvallen op Duitse steden kwamen meer dan een half miljoen burgers om. Voor al de aanval op Dresden, die plaatsvond in de nadagen van de oorlog, was omstreden. Onder de betogers bevond zich ook een van Sir Harris' mannen, navigètor Dennis Bols. Hij verklaarde: „Harris was een psychopaat. Zijn doel was huizen, vrouwen en kin deren te verbranden". De oprichting van het standbeeld kwam vijftig jaar en een dag nadat duizend bommenwerpers van de Royal Airforce Keulen in een vuurzee hadden veranderd. Volgens de burgemeester van die stad hadden de Britten geen slech ter moment kunnen kiezen. groep aanvankelijk bestond uit vier leden. Twee van hen kregen onderweg problemen met de sterke stroom. Een van de twee verdronk, de ander zwom terug naar de Jordaanse kust. Het tweetal dat uiteindelijk het strand bij Eilat bereikte, had Kalashnikov-geweren bij zich, handgranaten en een raketwer per, verborgen in waterdichte containers. Volgens de gewonde Palestijn waren ze van plan zich een paar uur te verbergen, om daarna een terreuraanval uit te voeren op een druk gedeelte van het strand. De Israëlische luchtmacht heeft gisteren aanvallen uitge voerd op bases van de pro- Iraanse guerrillaorganisatie He zbollah in het oosten en zuiden van Libanon. De Libanese mi nister Bouez heeft gisteren ge zegd dat de pro-Iraanse I lezbol- lah het recht heeft in Zuid-Liba non aanvallen uit te voeren te gen Israël „tot het land is be vrijd". jERUZALEMVolgens de joodse jaar telling was het gisteren precies 25 jaar geleden dat Jeruzalem tijdens de Zesdaagse oorlog van juni 1967 weer werd herenigd. Voor de Klaagmuur in het oude stads deel van de Israëlische hoofdstad besloten militairen een lange mars naar Jeruzalem met een feestelijke polonaise achter een rabbi. De officiële herdenking van 'Jeru- zalem-dag' werd overschaduwd door de aanstaande parlements verkiezingen. In de ambtswoning van president Chaim Herzog wa ren Likud-kopstukken massaal aanwezig, maar van de legercom mandanten die tijdens de Zes daagse Oorlog van 1967 daad werkelijk de stad herenigden, was alleen oud-stafchef (en Arbeid-lei- der) Yitzak Rabin uitgenodigd. Andere generaals, prominente le den van de oppositie, ontbraken. De aanwezigen ondertekenden een 'Jeruzalem-verklaring', waarin onder meer staat vermeld dat Je ruzalem een onlosmakelijk deel van Israël is en de hoofdstad van de staat. Israël wil internationale erkenning van die status.Jeruza lem is het hart van Israël en het hart kan nooit onderwerp zijn van onderhandelingen", aldus premier Shamir. De Arabieren willen dat ten minste het oostelijk deel van de stad hoofdstad wordt van een toekomstige Palestijnse staat. FOTO Reuter Extra vluchten uit Joegoslavië op 'Maastricht' Aan extra vluchten uit Joegosla vië heeft Maastricht Airport in Beek gedurende de voorbije vijf maanden tenminste een mil joen gulden aan inkomsten bin nengekregen. Dat heeft een woordvoerder van de luchtha vendirectie gisteravond meege deeld. De extra vluchten waren een gevolg van de door Duitsland al geruime tijd geleden ingestelde boycot voor luchtvaartmaat schappijen uit Joegoslavië. Zij weken uit naar de luchthaven Maastricht in Beek waar gemid deld per week ongeveer twaalf extra vluchten van de Joegosla vische luchtvaartmaatschappij JAT en van de chartermaat schappij Aviogenex binnen kwamen. Per maand leverde dit ruim twee ton aan havengelden op. Afgelopen zaterdag beleefde Beek een topdag met maar liefst acht extra vluchten. Toen kwa men ruim 1.200 passagiers uit Joegoslavië op de luchthaven aan. Terugkerende in Duitsland en België werkzame Joegosla- ven, maar ook veel vluchtelin gen die een veilig heenkomen zochten bij in Duitsland, België, maar ook in Nederland verblij vende familieleden en vrienden. Twee vluchten die voor giste ren werden aangekondigd, gin gen op het laatste moment om onduidelijke redenen niet door. De directie van de luchthaven Maastricht vermoedt dat de Joegoslavische autoriteiten er van uit zijn gegaan dat reeds een EG-boycot van kracht was. Italië komt met noodwetten tegen maffia rome eelco van der unpen correspondent Na de moord op rechter Gio vanni Falcone en de onthulling van een maffia-verklikker dat een andere rechter en een offi cier van de carabinieri op de nominatie stonden uit de weg te worden geruimd, wil de Itali aanse regering een vorm van noodwetgeving invoeren. Minister Martelli (justitie) en zijn collega Scotti (binnenland se zaken) willen dat het gerech telijk vooronderzoek bij maffia zaken wordt verlengd en dat de bewijslast die in deze fase naar voren komt, zwaarder weegt dan nu het geval is. Vaak blijken getuigenissen gedaan tijdens net vooronderzoek in de rechts zaal, onder druk van de maffia, weer te worden ingetrokken. Volgens het plan van de mi nisters krijgen verder de ver schillende politiekorpsen meer onafhankelijkheid ten aanzien van de rechterlijke macht en zullen de bevoegdheden van de financiële politie, de Guardia di Finanza, worden uitgebreid. De ministers willen ook de 'spijtop tanten' (verklikkers van de maf fia) meer ruimte en garanties bieden en de gevaarlijkste gang sters in isoleercellen opsluiten. Ruime opkomst verkiezingen in 'Joegoslavië belgrado gpd/ap Ojidanks de sancties van de Verenigde Naties werden giste ren in 'Nieuw Joegoslavië' (Ser vië en Montenegro) lokale- en parlementsverkiezingen gehou den. De oppositie had opgeroe pen de verkiezingen te boycot ten, maar daar is maar voor een deel gehoor aan gegeven. Vol gens het Joegoslavische persbu reau Tanjug is 60 procent van de stemgerechtigden naar de stembus gegaan. De uitslag wordt morgen verwacht. istanbul frans van hasselt CORRESPONDENT Onder hevige Turkse druk hebben de Syrische autoriteiten in april de PKK, de separatistische Kunlischr OlieRi] labeweging, gelast haar centrale kamp in de Bekaa-vallei te ontrui men. Dit heelt echter nog niet geleid tot de door Ankara gehoopte verslap ping van de strijd In Zuidoost-Tur kije. Deze Is vorige maand juist geïntensi veerd. F.lkc week komt het wel tot enkele regelrechte veldslagen, waar bij aan weerskanten tientallen sneu velen. De opperbevelhebber van de Turkse strijdkrachten, Dogan Gü resh, sprak vorige week van „oorlog". Vooral de Turkse kazernes dicht bij de Iraakse grens blijven uiterst kwetsbaar. Er is alle reden aan te ne men dat de PKK nu meer vanuit Irak dan vanuit Syrië opereert. Ook het aangrenzende Armenië dient moge lijk als uitvalsbasis omdat het geweld in de provincie Kars toeneemt. Maar ook In het binnenland, ver van de grenzen, blijft het roerig. De PKK is vorige week zelfs al bij Bolu, in het westen van Turkije, gesignaleerd. Het gaat echter niet alleen om de guerrilla m het zuidoosten. Steeds sterker wordt de vrees dat het geweld overslaat naar de rest van het land. Iets meer dan de helft van de 12 mil joen Kurden woont al in West-Tur- kije na al dan niet vrijwillige emigra tie uit hun arme streken. Istanbul, met z'n minstens één mil joen Kurden. is al een tweetalige stad te noemen. Nóg groter is de trek naar de havenstad Izmir waar ook naar schatting 1,2 miljoen Kurden zijn neergestreken in de arme, primitieve voorsteden. Het weekblad Aktüel kwam vorige week met de voorspel ling van plaatselijke experts dat deze stad nog dit jaar een terreurgolf zal doormaken. Tevoren had hetzelfde blad al een re portage gewijd aan de sociale proble men die de komst van honderddui zenden werkloze Kurden in het Egeïsche gebied rondom Izmir ver oorzaakt, vooral ook in de dorpen waar ze als landarbeiders optreden. ..Vroeger bestond er in Turkije geen discriminatie ten koste van de Kurdi sche bevolking" kan men uit de mond van enigszins idealistische waarnemers horen. „Maar wat nu kan gaan gebeuren, is dat juist al die propaganda over zo'n discriminatie uitloopt op een ontstaan daarvan. Meer en meer worden ze met terreur geassocieerd en tegelijk komen ze meer en meer naar het Westen. Zo dreigt er in Turkije nu een opsplit sing. waar zij het zelf al tientallen ja ren overhadden". Verreweg het meest onheilspellend is echter dat in het Kurdische kernge bied. de zuidoostelijke provincies, de lichte dreiging die uit bovenstaande opmerkingen spreekt al maanden lang in praktijk wordt gebracht. Kur den die een beetje aan de weg tim meren, worden .sinds vorige herfst door moordbrigades geliquideerd. Hun aantal heeft de negentig reeds overschreden en in het hele gebied heerst een klimaat van angst. Tot voor kort onderscheidde men twee mogelijkheden. Het zorgvuldig geselecteerde slachtoffer werd op straat of in zijn kantoor neergeknald, of hij werd ontvoerd, gefolterd en ge dood en daarna al of niet terugge vonden. Sinds een maand is daar een derde manier bij gekomen. Het neer- maaien van groepen passagiers in minibussen. Onlangs geschiedde dat tweemaal binnen één etmaal, met tweemaal acht personen, bij Diyarbakir en Mardin. Hoewel de indruk werd ge wekt dat het 'gewone' terreur betrof, heerst lokaal de overtuiging dat ook hier de slachtoffers werden gekozen vanwege hun radicale reputatie. De daders zouden moeten worden ge zocht onder de 'dorpswachters'. Dat zijn met de regering samenwerkende Kurden die op hun beurt vaak het doelwit van de PKK zijn. Van enigerlei onderzoek naar de ach tergrond van al deze moorden is geen sprake en dat geldt ook voor het parlement. De meerderheid van de fractie van de Sociaaldemocratische Populistische Partij, een van de twee regeringspartners, die zelfs over een 'minister voor de mensenrechten' beschikt, was vorige week van oor deel dat er een parlementair onder zoek moest komen naar de achter grond van deze 'contra-guerrilla'. Maar vice-premier prof. Erdal Inönü heeft de zaak van de agenda laten af voeren. Opnieuw hebben zich, uit protest te gen deze opstelling, twee Kurdische afgevaardigden van de partij onaf hankelijk verklaard in het voetspoor van de zestien die dat reeds deden. De fractie telt nu nog slechts vier Kurden. PEOPLE OF Behalve in Keulen en Dresden werd ook in Londen gedemonstreerd tegen de onthulling van een standbeeld voor 'Bomber' Harris. 'Men sen van Dresden, vergeef ons', vraagt de demonstrante op de foto. FOTO» AP

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4