BVD vroeg ambtenaar informatie MÏmj 10,11 mag ik nietz* a<i«majronen? 7*0 Pessimist Pronk is veel realistischer dan dromer Alders Binnenland CDA wil macht Eerste Kamer gaan inperken Woonwagenbewoners demonstreren Sporttotalisator gaat illegale toto bestrijden 'Bescheidenheid remt carrière allochtonen' Symfonie Armada D66 wil keuringen aan banden leggen CONFERENTIE 4 XANDAC 1 JUNI 1992 3 uroen Links wil opheldering van Dales De Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) heeft tijdens de Golfoorlog een ambtenaar en een hulpverlener in het Groningse Winsum benaderd om op te treden als infor mant over asielzoekers. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken bevestigd, nadat de de ambtenaar gisteren voor de Ikon-radio bekend maakte dat zij door de BVD is benaderd. DEN HAAG •CPD-ANP De dienst vroeg de ambtenaar, die is belast met de uitvoering van de Regeling Opvang Asiel zoekers, een 'verdacht gezin' van Palestijns-Libanese her komst in de gaten te houden. Ook vroeg de BVD haar namen van vrijwilligers, betrokken bij de begeleiding van de familie, te noemen. Ook een vrijwilliger van Humanitas Opvang Asiel zoekers zou met deze vragen zijn benaderd. Beiden hebben geweigerd. Volgens de woordvoerder van het ministerie vreesde de BVD aanslagen in de Eemshaven, waar destijds munitie lag opge slagen in verband met de Golf oorlog. Volgens hem hebben de asielzoekers zelf wel medewer king verleend. Een verblijfsver gunning is hen later geweigerd. Zij moeten het land binnenkort staan iedereen om inlichtingen verlaten. Burgemeester Dees van Winsum is woedend over het optreden van de BVD. Net als Vonhoff: NOS boycot noorden Groningen De Groningse commissaris van de koningin Vonhoff is boos op de NOS. Hij vindt dat de joumaalredactie bewust Groningse onderwerpen links laat liggen. Vonhoff uitte zijn gram zaterdag tijdens de Nationale Open Dag Waterrecreatie in Groningen. Een cameraploeg van RTL-4 was aanwezig, de NOS liet echter verstek gaan. Dat was ook al het geval bij de eerste paal voor de grootste gasgestookte elektriciteitscentrale in Ne derland, herinnerde Vonhoff zich. „En dat terwijl in Groningen heus ook omroepbijdrage wordt betaald. Ik ben hier buitenge woon ontevreden over." Vonhoff liet overigens in het midden of hij er een telefoontje naar Hilversum aan waagt. Dodelijke schietpartij in Amsterdam Amsterdam Een 37-jarige Joegoslaaf is zaterdagnacht door een onbekende neergeschoten in een Amsterdams café. De man zat aan een tafel met een aantal mensen. Toen hij naar de bar liep om af te rekenen, vuurde een onbekende enkele schoten op hem af. De man overleed ter plekke, terwijl de schutter het café uitrende. De politie heeft een 38-jarige vriendin van het slacht offer aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de schietpartij. belastingopbrengst 151,6 miljard den haag De totale belastingopbrengst bedroeg vorig jaar 151,6 miljard gulden, ruim 15 miljard gulden meer dan in 1990. De stijging werd vooral veroorzaakt door een versnelde inning van de belasting voor ondernemers, zo blijkt uit het vandaag gepu bliceerde jaarverslag van de Belastingdienst. Vooral de belas tingopbrengsten op inkomen, winst en vermogen namen vorig jaar toe van 76,6 miljard gulden (in 1990) tot 88,1 miljard in 1991. De zogenoemde kostprijsverhogende belastingen (accijn zen, invoerrechten, omzetbelasting, motorijtuigenbelasting) ste gen met 3,7 miljard gulden tot 63,3 miljard gulden. De reorgani satie bij de Belastingdienst is nagenoeg afgerond. Het aantal medewerkers is sinds 1987 gedaald van 32.215 naar 30.4156. De reorganisatie moet leiden tot een klantvriendelijker werkwijze. Daarnaast moet de controle op fraude worden verscherpt. den haag gpd Tweede-Kamervoorzitter Deet- man voelt er wel voor om de macht van de Eerste Kamer in te perken. Hij is evenwel tegen het voorstel van CDA-vice-voor- zitter Van Beeten om de Eerste Kamer helemaal niet meer te la ten oordelen over nieuwe wet ten. Van Beeten bepleitte zaterdag in het dagblad Trouw een her verdeling van de werkzaamhe den tussen Eerste en Tweede Kamer. De Eerste Kamer zou zich niet langer moeten bezig houden met wetgeving. De CDA'er vindt dat de Eerste Ka mer in haar oordeel over wets voorstellen te vaak afwijkt van de Tweede Kamer. Verder vindt Van Beeten dat het recht op parlementaire en quêtes moet verhuizen van de Tweede naar de Eerste Kamer. De Tweede Kamer is zeer nauw betrokken bij het kabinet. Met een parlementaire enquête richt de Tweede Kamer daardoor in direct de pijlen op zichzelf. Ver der wil Van Beeten dat de Eerste Kamer direct wordt gekozen. Nu worden senatoren getrapt' gekozen door de leden van Pro vinciale Staten. Deetman is maar ten dele eens met zijn partijgenoot. „Bij het parlement hoort het recht van enquête, en dat zou ik zo willen laten", zei hij dit week einde. Wel voelt hij ervoor de invloed van de Senaat op wet geving te beperken tot een 'recht van terugzending': als de senatoren het niet eens zijn met een bepaalde wet, kunnen ze hem terugsturen naar de Twee de Kamer die er dan het laatste oordeel over velt. Voor directe senaatsverkiezingen voelt Deet man niets, omdat de Eerste Ka mer zich dan evenals de Twee de Kamer kan beroepen op een directe band met de kiezers en dus juist méér aanspraak zou kunnen maken op politieke in vloed. De discussie over de taakver deling is ontstaan nadat afgelo pen week de CDA-senaatsfrac tie de wet op de basisvorming dreigde te blokkeren. Eind vorig jaar torpedeerde de Eerste Ka mer wetgeving voor het plan-Si- mons die de Tweede Kamer al gepasseerd was. Gokken op uitslag mogelijk bij nieuw spel utrecht anp de ambtenarenvakbond Abva Kabo vindt hij dat de dienst ambtenaren zo in een groot ge wetensconflict kan brengen. De fractie van Groen Links in de Tweede Kamer heeft inmiddels aangekondigd kamervragen te zullen stellen aan minister Da- les van binnenlandse zaken. Het PvdA-kamerlid Stoffelen vindt dat deze benadering van bij de opvang van asielzoekers Betrokken mensen „normaal gesproken niet kan". Hij pleit daarom voor een betere contro le op de BVD door de Tweede Kamer. Coalitiegenoot CDA heeft bij monde van kamerlid Krajenbrink geen problemen met de zaak, al vindt Krajen brink dat de burgemeester had moeten worden ingelicht. De woordvoerder van bin nenlandse zaken wijster op dat het de BVD wettelijk is toege- te vragen. Betrokkenen mogen dat verzoek vervolgens zonder gevolgen naast zich neerleggen, ook ambtenaren. De stichting Nationale Sportto talisator, organisator van toto en lotto, wordt een serieuze concurrent van de illegale toto op de werkvloer van veel bedrij ven. Zaterdag, vóór de interland Nederland-Wales, werd daar- het nieuwe spel Winner- stip gepreseriteerd. Daarmee kan worden gegokt op de uitsla gen van grote sportevenemen- ;n. -Via legale weg probeert de stichting zo mee te profiteren van de wedlust in Nederland. Vrijwel elk bedrijf heeft tegen woordig wel een 'zwarte' toto, waarin werknemers de uitsla gen van voetbalwedstrijden of ritwinnaars in de Tour de Fran ce kunnen raden. De omzet loopt in de miljoenen. Morgen gaat Winnerstip van start. Met het eerste spelformu- lier kan worden gegokt op drie uitslagen: Welk land wint het EK voetbal, wat wordt de finale en wat wordt de uitslag van Neder land - Schotland? Later zullen ook andere sporten dan voetbal volgen. Het spel werkt met monito ren, die in het hele land staan opgesteld, bijvoorbeeld bij de sigarenboer op de hoek. De computer verwerkt de formulie ren. die tot vlak voor de wed strijd welkom zijn. Elke tien mi nuten is op de monitor te zien hoe het is gesteld is met de uit betalingsfactor. Die werkt net als bij bookmakers: Hoe meer wedders verwachten dat Neder land Europees kampioen wordt, hoe lager de uitbetaling. Met Winnerstip wil de stich ting de omzet vorig jaar 155 miljoen gulden in een jaar of drie opkrikken naar zo'n 230 miljoen gulden. MHP onderzoekt 'achterstand' den bosch Enkele honderden mensen hebben zaterdag in het centrum van Den Bosch gede monstreerd tegen de plannen van de gemeente om het regionale woonwagenkamp in die stad op te heffen. De bewoners zouden dan in kleinere kampen moeten worden ondergebracht. Burge- Brinkman ligt goed bij kiezer DEN HAAG GPD Het vertrouwen in CDA-fractie- leider Brinkman als opvolger van premier Lubbers is groot. Van de Nederlandse kiezers ge looft 37 procent dat Brinkman een even goede.lijsttrekker zal zijn als Lubbers, 34 procent ziet in hem een goede minister-pre sident. PvdA-leider Kok is vol gens slechts 20 procent een goede premier. D66-voorman Van Mierlo mag van 26 procent het kabinet gaan leiden. Dit blijkt uit een opinie-on derzoek van het bureau Inter- View, waarvan de resultaten za terdag werden gepresenteerd in het Vara-programma Achter het Nieuws. Het vertrouwen in het huidige kabinet bevindt zich op een dieptepunt, zo blijkt uit het on derzoek. Als er nu verkiezingen worden gehouden, zou het CDA 29 procent van de stemmen binnenhalen, wat een verlies van 9 zetels betekent. De PvdA kan rekenen op 15,8 procent van de stemmen, een verlies van 25 zetels. D66 zit nog steeds in de lift. De partij heeft bijna 24 procent van de kiezers achter zich. Met 36 zetels zou D66 dan na het CDA de op één na groot ste partij in Nederland zijn. meester Burgers nam een petitie met tienduizenden steunbetuigin gen voor de bewoners aan. „Het ontbreekt de gemeente aan goede argumenten deze mensen uit el kaar te halen", aldus Eveline van Onck, raadslid voor Groen Links. „De kinderen uit het kamp zitten op scholen en sportclubs in de aanpalende wijk. Ook is er geen dringende andere bestemming voor het terrein." De bewoners bezetten uit protest eerder het provinciehuis in de Brabantse hoofdstad al enige tijd. FOTO NIEUW ANEFO ROB CROES Goed opgeleide allochtonen on derschatten over het algemeen hun eigen mogelijkheden. Die bescheidenheid is er de hoofd oorzaak van dat zo weinig van hen doorstomen naar manage mentfuncties, hoewel ze er wel de capaciteiten voor hebben. Voorzitter Van Dalen van de vakcentrale voor middelbaar- en hoger personeel (MHP) zei dat gisteren voor de radio. Zijn bond laat een onderzoek uit voeren door het Nijmeegse ad- vies- en onderzoeksbureau GITP. Uit een tussenrapportage blijkt dat er genoeg allochtonen beschikbaar zijn voor kader- en managementfuncties, maar dat ze doorgaans leiden aan zelfon- derschatting. Daardoor gaan die banen veel vaker dan nodig naar hun autochtone collega's. Alleen bij goed opgeleide Su- rinamers en Antillianen afkomst is eerder sprake van een over schatting van de eigen moge lijkheden, aldus het onderzoek. Verder speelt het niet perfect beheersen van de Nederlandse taal de goed opgeleide allochto nen parten bij hun carrière, zo stelde Van Dalen V8St Ook de sociale omgeving speelt een nadelige rol Vaak zijn goed opgeleide allochtonen de trots van de familie. Dat legt een extra zware druk op hen, al dus het onderzoek. De MHP wil met het onder zoek uiteindelijk meer allochto nen in hogere posities laten doorstromen In de eerste fase van de studie zijn gesprekken gevoerd met betrokkenen en is literatuur onderzocht. In de tweede fase zullen tien tot vijf tien allochtonen worden ge plaatst in kaderfuncties en wor den gevolgd door de GITP-on- derzoekers. Families eisen harde aanpak Vendex-leiding den haag gpd De vijf families van aandeelhou ders van Vendex International eisen dat de directie van het concern versneld gaat reorgani seren. De families, ofwel 'sta ken' in het Vendex-jargon, be zitten samen de meeste aande len. In een brief aan de de ove rige 400 aandeelhouders vragen q om steun om de directie on der druk te'zetten een of meer onderdelen af te stoten. De di rectie heeft dit weekeinde al la ten weten dat daar geen sprake van zal zijn. De families Vroom, Drees man n, Vehmeijer, Barge en Peek dringen erop aan dal de Vendex-directie 'strategische' keuzes maakt. Zij betwijfelen of de onderneming zonder ingrij pen de vijf belangrijkste (kern activiteiten (warenhuizen, uit zendbureaus. supermarkten, speciaalzaken en onderhouds diensten) winstgevend kan hou den of maken. Het belangrijkste mikpunt van kritiek van de commissie zijn de slecht draaiende V D- warenhuizen. die vorig jaar een verlies van 60 miljoen gulden boekten. De rebellerende fami lies twijfelen er aan of deze win kels met de huidige formule ooit weer winst zullen maken. Naast warenhuizen bezit Vendex de uitzendbureaus Ve- dtor. \SB en ilocm<>. de euper- markten Edah, Torro, Konmar, Basismarkt en Dagmarkt en speciaalzaken als Lederland, Superdoe. Kreymborg. Hunke- moOet en IVm S|»ort. Het be drijf heeft ook een aantal belan gen in het buitenland. Vendex boekte lui ofaelonen jaar een omzet van 16,5 miljard gulden en een nettowinst van 90 mil joengulden. Het concern is een zoge noemde 'structuurvennoot schap'. wat onder meer tot ge volg heeft dat OOI aantal be voegdheden die normaal bij de aandeelhouders berusten in handen van de raad van com missarissen liggen. De aandeel houderscommissie van Vendex is een informele club. die niet namens alle aandeelhouders kan spreken of optreden. Amsterdam Scheepshoorns, scheepstoeters, scheepsbellen én schippersstemmen waren zater dag vertegenwoordigd in de Sym fonie Armada. De kakofonie van geluid van 200 schepen en hun opvarenden vormde het hoogte punt van de nationale binnen vaartdag Pierewaaien in Amster dam. FOTO ANP» MARCEL ANTONISSE DEN HAAG GPD D66 wil aanstellings- en verze- kerinakeuringen tot an mini mum beperken. Keuringen mo gen alleen nog worden uitge voerd als de betrokkene al is aangenomen en alleen nog be keken moet worden of hij of zij over de vereiste vaardigheden beschikt. Verder is een keuring toegestaan als die erop gericht is te bekijken wat de gevolgen voor de gezondheid van de be trokkene kunnen zijn. D66 wil met deze aanscherp ing voorkomen dat een sollici tant of een aanstaand verzeker de door de keuring ongevraagde informatie krijgt over zijn ge zondheid. D66-kamerlid Kohn- stamm vindt het 'een akelig idee' dat iemand door een keu ring ongevraagd geconfronteerd kan worden met het feit dat hij een ernstige ziekte onder de le den heeft, die zich over tien of vijftien jaar kan openbaren. „Dat is dramatisch. Het leven van zo iemand wordt vroegtij dig geruïneerd". aldus Kohnstam. Ook in het licht van de wao- discussie vindt D66 dat er paal en perk moet worden gesteld aan de keuringen. ..De wao-dis- cussie leidt ertoe dat werkgevers eerder gaan keuren. Dat is on nodig. De werkgever moet zor gen dal in hel l)c<lri|! Z0Ü d- tuatie zodanig is dat de mensen nut ztat worden." De initiatiefwet die Kohn- stamm vandaag wil indienen, betekent een aanzienlijke aan scherping van de gedragscode waarover de Tweede Kamer vandaag vergadert. Daarin staat onder meer dat alleen bij le vensverzekeringen van meer dan 200.000 gulden aspirant - verzekerden gekeurd mogen worden. CDA-woordvoerder Janmaat- Abee steunt Kohnstamm inhou delijk, maar weet niet of ze het wetsontwerp ook daadwerk!ijk zal steunen Zij wil. net als de WT). wachten of de regenng initiatieven onderneemt. WD kamerlid Franssen noemt de aankondiging van Kohnstamm 'politiek stuntwerk'. „Kamerle den moeten alleen initiatief wetsontwerpen indienen aLs de regering weigert te doen wat zij willen Daarvan is hier geen sprake." RIO DE JANEIRO HARM HARKEMA Milieuminister Hans Alders is een geboren optimist. Van hem dus ook geen sombere woorden over de conferentie van de Ver enigde Naties over ontwikkelin gen in het milieu (Unced). de grootste conferentie ooit geor ganiseerd. die over twee dagen hegint in Rio de Janeiro. Minister Jan Pronk van ont wikkelingssamenwerking zit an ders in elkaar. Hij heeft kort ge leden nog gezegd dat hij een mislukking van de conferentie niet uitsluit. De inschatting van Pronk lijkt meer op de werke lijkheid gebaseerd dan de posi- kijk van Alders, zeker na it weekeinde. De Amerikaanse president Bush kwam weliswaar met 200 miljoen gulden voor het hehoud van de regenwouden over de brug. maar dat is voor de VS, met een Bruto Nationaal Pro- dukt van ruwweg 5000 miljard gulden, niet meer dan een fooi. schamperen de milieu- en ont wikkelingsorganisaties nu al. En wat erger is: Bush weigert het voorliggende verdrag over het behoud van de bio diversiteit te ondertekenen. Ook de Britten hebben problemen met dat ver drag. Dat verdrag is opgesteld ter bescherming en tot behoud van flora, fauna en natuurlijke hulp bronnen Tienduizenden soor ten dieren en planten in met name de tropen worden met uitsterven bedreigd. Bush is echter stevig onder druk gezet door de biotechnische industrie in zijn land, die fel tegen het verdrag gekant is. Nu nog kan die industrie, voor bijvoorbeeld gewasveredeling. vrijelijk ge bruik maken van alle plantaar dig materiaal. In het verdrag wordt echter min of meer gere geld dat de landen van oor sprong in de opbrengst delen. Het nu door de Verenigde Staten te torpederen verdrag is slechts een van de vele onder werpen die in Rio de revue zul len passeren. Maar vrijwel geen enkel agendapunt biedt reden tot optimisme. Het Noorden wil medewerking van het Zuiden aan milieumaatregelen, maar weigert vooralsnog zelf ingrij pende maatregelen. Zo is het voorliggende klimaatverdrag dat in de stoute dromen van milieuminister Hans Alders zou moeten vastleggen dat de njke landen de uitstoot van broeikas gassen in het jaar 2000 hebben teruggebracht tot het niveau vin 1990 in ihp ylnilijf geworden. Onder clruk van alweer de Verenigde Staten spreekt het concept verdrag nu vrijblijvend over het terugbrrn gen van de uitstoot van broei kas gassen tot 'vroegere ni- Ook de inzet van Alders en de Europese milicucommixsaris Ripa di Meana om in Rio goede sier te maken met een Europees besluit over een energieheffing is mislukt. De zuidelijke lidsta ten en de Europese Commissie willen alhvn zo'n heffing als die ook in de Verenigde Staten en lapan wordt ingevoerd. I n dat zit er niet in. Het arme Zuiden constateert inmiddels niet zon der cynisme, dat het Noorden als een vos de pavsie preekt. De arme landen willen alleen meewerken aan milieubeleid als (Ir n|ke landen betalen Daar voor zou het Noorden 140 mil jard peT )aar extra moeten uil trekken Een schijntje, zei Pronk dit weekeinde, want alleen aan bewapening grven de rijke lan den jaarlijks al meer dan het dubbele uit Maar erg optmis- tisch hij was desondanks niet. Pronk en Alders zijn al blij wan neer er in Rio 20 miljard uit de bus komt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3