Het gemak dient de wat oudere mens Snoeien moet Zelfgemaakte cosmetica, 'natuurlijk' alternatief Leven en wonen Indiaanse weefkunst in Tilburgs Textielmuseum Hoog-zomer MAANDAG 1 JUN11992 TUIN Op de een of andere manier zit het hoofd een beetje verkeerd geprogrammeerd. Bij en denken we uitsluitend aan het voorjaar, bij aan herfst en winter. Klopt niet. Helaas. Ooit verkeerd in onze allereigenste computer gestopt en dus moet het opnieuw geprogrammeerd worden. Want als het goed is dan slaan we nu aan het snoeien, net zo grondig als tegen de herfst. Slaan we deze zomersnoei over, dan zitten we volgend jaar met veel takwerk en minder bloemen en dat kan nooit en te nimmer de bedoeling zijn. De allereerste snocigegadigde is de Prunus triloba die nu al lang uit gebloeid is. Van deze, meestal op stam gekweekte, pru nus snoeien we alle takken tot op enkele ogen terug. Net als bij een knotwilg dus. Wat overblijft is een kale stam, met een kroon van korte dikke takjes. Ziet er miserabel uit. Heel eventjes maar, want binnen de kortste keren lopen de ogen uit en vor men zich prachtige gladde fnooie takken. Op dat eenja rige hout vormen zich bovendien de bloemen voor vol gend voorjaar, zodat we dan weer kunnen genieten van een waterval van roze bloemen. Op deze wijze bijge houden hebben we vele jaren plezier van ons boompje dat elk jaar mooier wordt. Slaan we het één jaar over, dan zullen we in het voor jaar veel minder bloemen en een ruiger boompje heb ben. Een andere gegadigde voor snoei is de forsythia, het Chinese klokje, dat de neiging heeft tot woekeren en veel te grof en te wild te worden. Om dat te voorkomen knippen we nu een deel van de oude takken tot op de grond weg. We laten natuurlijk voldoende jong hout om de struik er aardig uit te laten zien. Ook nu zullen ziqh nieuwe, jonge takken vormen die de struik weer een fraai aanzien geven. Hetzelfde geldt, maar in mindere mate voor de deutzia en tot slot komt nog de jasmijn aan de beurt. Die moet nog bloeien als u dit leest, maar zodra hij uitgebloeid is gaat de beuk erin. Een groot deel van de uitgebloeide takken wegknippen zodat er ruimte komt voor fraai nieuw en jong hout en dus een overdaad van witte geu rige bloemen volgend jaar. Flink zijn dus i ZOMERSTOP In de maanden juli en augustus zal er geen pagina 'Leven en Wonen' verschijnen en dus ook geen tuin- rubriek. Voor die tijd proberen we de tot vandaag binnen gekomen vragen nog te beantwoorden. Op vragen van na 1 juni komt pas in september een ant woord. Als u zo lang kunt wachten kunt u de vraag opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN. WETEN WAARD ,Y Boeken krijgen een heel persoonlijk 'gezicht', als de eigenaar er een ex libris inplakt. Marjolein Bastin maakte drie verschillende ontwerpen. Per pakje kosten ze ƒ7,50. Voor een heel natuurlijke bruin-roze zomer-make- up zorgt Dior. Er zijn vier bruin-roze tinten blusher, een bruinachtige nagellak, een lipstick die sepia is ge noemd, twee bijpassende lipglosses, een bruine en een rose en een bruin lipcontourenpotlood. „Y Dior heeft ook een nieuwe vloeibare make-up: Re flet du teint, wat lichter van samenstelling dan de ge bruikelijk foundation. Speciaal voor vrouwen die wel oneffenheden willen camoufleren maar er niet opge maakt willen uitzien. Stop(s)watch Swatch heeft een nieuwtje: de stopswatch, een horloge met een dubbele functie (ƒ120). Het is een geheel in de Swatchlijn passend horloge, met als extraatje de inge bouwde tijdmeting. De maximale tijdsduur van de stopwatch functie is zes uur. Met kleine aanpassingen langer zelfstandig wonen We willen allemaal wel oud worden, maar niet oud zijn Niemand wenst aangesproken te worden op het feit dat hij of zij tot de groep van ouderen behoort. Daarom is de enkele jaren geleden gelanceerde 'Beurs voor senioren' absoluut niet levensvatbaar gebleken. THEA WAMELINK Toch zal ieder die wat ouder wordt af en toe kleur moeten bekennen. Wie niet zo best meer ziet. moet sterkere peer tjes in de lampen draaien, want met wat meer licht ziet het le ven er meteen beter uit. De le dematen worden wat strammer, je komt wat moeilijker uit je stoel of uit het bad. Je wordt struikelgevoeliger en met het bukken gaat het ook niet meer zo soepel. Voor een aantal, overigens heel normale ouderdomskwa len zijn medicamenten of medi sche hulpmiddelen beschik baar. Maar je z^u, om te begin nen, ook je eigen omgeving eens kritisch onder de loep kun nen nemen. Daaraan kan vaak op eenvoudige wijze heel wat worden verbeterd. Bed Laten we maar eens in de slaap kamer beginnen. Oudere men sen, maar zij trouwens niet al leen, liggen graag met de voeten wat hoger, en een steuntje in de rug om te kunnen lezen of naar de t.v. te kijken is ook zeer wel kom. De tv op afstand bedienen is heel gewoon: maar heb je er ook wel eens over nagedacht om andere zaken met een tikje op een knopje op afstand te be dienen? Er zijn bedden waarvan hoofd- en/of voeteneind met een druk op de knop omhoog dan wel omlaag bewogen kun nen worden. Dat is wel een aan slag op de portemonnee, maar wie voor het slapen gaan graag nog even leest of naar een film kijkt, zal er geen spijt van heb ben. Wie bij het voortschrijden der jaren wat moeite krijgt met in- en uit bed stappen, zal toch een hoger ledikant moeten aan schaffen. Waarom dan niet meteen maar een bed met druktoetsgewijs verstelbaar hoofd- en voeteneinde? Het is ook heel praktisch om direct onder handbereik, bij voorbeeld ingebouwd in de ImSmM Vaak is het verstandig om als je wat ouder wordt het lage twee-persoonsbed te ver vangen door een wat hoger lits-jumeaux. foto»cp wand achter het bed, alle licht knoppen te monteren. Moet je er 's nachts even uit. dan vind je blindelings het knopje. Handig is ook het buislampje, als vioer- verlichting onder het bed. Zo'n lichtbronnetje is voldoende om, zonder de bedpartner te storen, pantoffels en de weg naar het toilet te vinden. Badkamer In de badkamer is vooral de vei ligheid belangrijk. Dus een anti- slipmat in douche of ligbad. Als je zo'n mat niet zo plezierig vindt, koop dan een setje zelf klevende antislip-figuren (vaak in bloemmotieven verkrijgbaar) die op de bodem en eventueel tegen de wand van bad of dou che kunnen worden geplakt. (Moet je wel doen als die opper vlakken droog, schoon en vetvrij zijn). Een handgreep in het bad of op de wand erboven geeft ex tra steun. Wie er moeite mee heeft met onder de douche staan, kan veel plezier hebben van een stoeltje van kunststof dat op de bodem wordt geplaatst. Voor in een krappe douchebak zijn te gen de wand opklapbare dou chezitjes te koop. Schakelaars ste huizen van deze tijd zijn stopcontac ten op handhoogte geplaatst. Dus hoef je je niet te bukken als je even met de stofzuiger aan de gang wilt. Vloerlam pen hebben tegen woordig vaak een schakelaar die met de voet of een 'gaanstok' kan wor den bediend. In het snoer van tafellam pen kan het best een knipschakelaar worden aange ef bracht. Veiligheids halve liefst een dub- belpolige, die zowel de fase- als de - nuldraad in- of uit- f|§0 schakelt. Zo'n met H de duim te bedie- nen schakelaar is veel handiger dan steeds weer de stek ker in en uit het stopcontact ma in de i Hoe ouder je wordt hoe meer licht je nodig hebt. Deze halogeen vloer lamp Is er in sterkten van 200 tot 300 watt. eotogpd noeuvreren, vooral als het een stopcontact met randaarde is, waar je bij schaars licht of met wat zwakkere ogen moeite hebt de aardklemmen te vinden. Wie wat slechter gaat horen, heeft de neiging het geluid van radio of tv fors op te schroeven. Dat is geen probleem als je in een hutje op de hei woont, maar in een flat of verzorgings huis stoort dat verschrikkelijk. Waarom dan niet gekozen voor een koptelefoon? Herinrichten Vaak gaan ouders die 'uit de kinderen zijn' het huis opnieuw indelen en inrichten. Er is im mers ineens veel meer ruimte beschikbaar, door vrij gekomen slaapkamers. Vaak wordt één daarvan tot extra, aangepaste badkamer omgetoverd Sluit dan niet je ogen voor de realiteit: ouder worden gaat ge paard met kleine ongemakken. En als je dan toch een nieuwe badkamer aanschaft, met het comfort dat bij je wat strammer wordende ledematen past. denk dan ook aan de jaren die nog komen. Schaf comfortabele stoelen, banken, bediden) en goede verlichting aan. Halogeen is sterk in lichtopbrengst en met bediening onder handbereik bed comfortabel Let ook op de vloeren, zorg door het hele huis voor antislip- voorzieningen. Zie de werkelijk heid van morgen en latere da gen onder ogen; dan kun je meestal langer zelfstandig blij- Detail van een Hopi-danssjerp, uit de collec tie van het Museum of Northern Arizona in Flagstaff. Onder de titel 'Eeuwen van We ven' loopt van 6 juni tot 28 sep tember in het Tilburgse Textiel museum een tentoonstelling over de weefkunst van de Hopi- en Navajo-indianen. De weeftraditie van de Hopi's, die door de mannen in stand wordt gehouden, is zeer oud en nauwelijks beïnvloed door an dere culturen of de tijd. De Na vajo's, oorspronkelijk uit Cana da afkomstig, leerden het weven van de Pueblo-stammen waar toe ook de Hopi's behoren. In tegenstelling tot de Hopi's ston den zij wel open voor nieuwe invloeden. Hierdoor ontstonden door de eeuwen heen steeds andere dessins. Ook de verfstof fen waarmee ze in de loop der tijd kennismaakten, hadden hun invloed op de weefsels. Bij de Navajo's zijn het de vrouwen die weven. Ervaren weefsters kunnen vaak in vele verschillende stijlen weven. In het dessin zal de oplettende be zoeker vaak een foutje zien. Geen kwestie van nonchalance maar pure bescheidenheid. Met dit foutje geeft de weefster te kennen dat zij niet perfect is en dat het altijd nog beter kan. In de levensvisie van de Navajo's is het niet passend als mens op deze aarde perfectie te veron derstellen. 'Eeuwen van Weven' is van di t/m vrij te zien van 10.00 - 17.00 uur op za, zo. en tweede pink sterdag (eerste pinksterdag ge sloten) van 12.00 - 17,00 uur, het Textielmuseum is te vinden aan de Goirke, 96 in Tilburg. Navajo-tapijt Sandpainting, uit de collectie van het Maxwell Muse um in Albuquerque. Op zomerse dagen, als het echt te warm is voor een blazer- tje, kan een kort rokje of bermuda worden gecombineerd met een vestje, in plaats van met een blouse. foto*n wea* Jean-Jacques Rousseau, de Franse filosoof, die de mens heid in de 18de al naar de na tuur wilde terugsturen, zou zich vergenoegd in de handen heb ben gewreven als hij had gewe ten hoeveel 'aanhangers' zijn theorie niet minder dan 213 jaar na zijn dood zou hebben. Want zijn we anno 1991 niet allemaal een beetje op zoek naar de na tuur? Naar het 'pure', het 'zui vere'; zonder synthetische geur en smaakstoffen, zonder chemi sche toevoegingen? Wist u, dat in Duitsland,al ruim een miljoen vrouwen om die reden zelf hun cosmetica maken? En dat ook al zo n 1500 Nederlanders regelmatig hun eigen dag- of nachtcrème, body-lotion, gezichtsmasker, shampoo of zelfs parfum 'roe- Deze nieuwe hobby is uit Duitsland komen overwaaien, waar de chemicus en bioloog jean Pütz en Cristine Niklas, na zo'n twaalf jaren van onderzoek naar onder meer cosmeticare- cepten uit de oudheid, twee handboeken samenstelden. In het boek 'Crèmes en milde ze pen' wordt niet alleen aandacht besteed aan de functies, de op bouw en de samenstelling van de huid en het haar, maar wor den tevens recepten gegeven voor het vervaardigen van crè mes. body-lotions en shampoo. In het boek 'Opmaken, schmin ken en haarverzorging' ligt de nadruk vooral op de decoratieve cosmetica en zijn recepten op genomen voor lipsticks, foun dations, oogschaduw en derge lijke. Bij de publicatie van boeken bleef het niet. In 1986 werd in Duitsland ook de eerste winkel geopend onder de naam Spinnrad. waar alle grondstof fen voor het zelf vervaardigen van cosmetica werden aange boden. Mede dank zij de be kendheid die lean Pütz kreeg door een cursus cosmetica-ma- ken op de Duitse televisie, groeide het Spinnrad-concem binnen enkele jaren uit tot een netwerk met maar liefst 100 winkels in Duitsland, vestigin gen in Belgiè en Zwitserland Ons land kent een Spinnrad- postorderbedrijf, waar de cos- metica-ingrediënten. van maat- lepeltje en cilinderglas tot vet- componenten, etherische oliën en emulgatoren. te koop zijn. Dat inmiddels al zo'n 1500 Nederlanders, onder wie ook schoonheidsspecialistes, tot de klantenkring behoren, is vol gens Monica Ungheretti, direc trice van Spinnrad Nederland, niet zo verwonderlijk. „Het zelf maken van cosmetica veel voor delen. In de eerste plaats kun je zo produkten samenstellen, die precies zijn afgestemd op je persoonlijke wensen en behoef ten. Bovendien weet je wat je smeert; je kent namelijk de sa menstellingvan het produkt. En daarbij komt dat het aanmerke lijk voordeliger is dan het aan schaffen van cosmetica van be roemde 'huizen', terwijl het mogelijk is om ook in zelfge maakte cosmetica grondstoffen als collageen en liposomen te verwerken. En tenslotte is het nog leuk werk ook". De belangrijkste reden voor haar cliënten om zelf te gaan roeren is volgens haar toch wel het feit dat de grondstoffen, voor zover mogelijk, op natuur lijke basis zijn. ..Niet alles komt uit de natuur. Neem bijvoor beeld Walschot, een veel ge bruikte grondstof die uit walvis sen wordt gewonnen Omdat het niet de bedoeling kan zijn dat hiervoor walvissen worden opgeofferd, hebben we deze grondstof vervangen door een zacht-chemisch altematief. Maar waar het kan zijn de stof fen puur natuur. Voor het con serveren leveren wij bijvoor beeld middelen die ook in de voedingsindustrie worden ge bruikt Het zelf vervaardigen van cos metica heeft volgens haar bo vendien nog als gunstig neven effect dat de afvalberg kan wor den teruggedrongen. Immers, alle flesjes en potjes zijn voor hergebruik geschikt. ..En ga maar eens na hoeveel we per gezin weggooien aan lege shampooflessen Behalve de leiding over het postorderbedrijf onderhoudt Monica Ungheretti ook een te lefonische informatielijn, waar men met vragen over cosmetica terecht kan en verzorgt zij cur- orkshops op ait ge eiken oncler telefoonnum r 02503-33504. Alcoholvrij Cacharel komt met een alcoholvrije, niet vette gel voor na het scheren. In de verzor gende gel is natuurlijke menthol verwerkt. Dat heeft een verfrissend effect, aldus de makers, wat nog wordt versterkt door de geurnoten van Cacharel pour I' Homme, verrijkt met plantenextracten als munt. tijm. rozemarijn en lavendel. Biothenri heeft een after-shavebalm (bal sem) zonder alcohol, speciaal voor mannen met een zeer gev oelige en door het scheren geïrriteerde huid. Er is dan ook onder meer kamille in verwerkt. Chanel heeft in de op de geur Christalle ge baseerde badlijn (douchegel. bodymclk. gel voor na het bad) een alcoholvrije 'voile par- fumé', die na het bad op het lichaam moet worden gespoten. Zo krijgt de huis een ver frissend laagje dat niet vet aanvoelt. Voor mannen Het Spaanse huis locwe ontwerpt en pro duceert al sinds 1846 luxe lederwaren en is daarnaast al ruim vijftien jaar actief in cos- meticaland. Nu is er een nieuwe badlijn voor mannen met een geur van limoen, bergamot en mandarijn in combinatie rnet lavendel en toevoeging van de geurnoten van basilicum, geranium en lelietjes der da len. Aan dat boeket zijn toegevoegd eike mos en vetiver. versterkt met sandelhout, amber en musk. In de badlijn zijn opgeno men een scheercrème en een balsem voor na het scheren, een shampoo en een bad gel. Stofheks zuigt en blaast De stofzuiger is voor sommige karweitjes niet zo geschikt omdat hij wat al te krachtig slokt. Kwetsbare voorwerpen zoals droog bloemen, vitrage, kleine siervoorwerpen in de letterbak of de vitrine, boeken in een open kast. enz. laten zich met de stofzuiger- slang (ook als het mondstuk verwijderd wordt) geen zuigbehandeling welgevallen Een nieuw, heel slim bedacht hulpstukje dat op alle stofzuigers gebruikt kan worden is de 'Stofheks'. Op de slang of stang gekop peld kan de heks zowel zuigen als blazen, afzonderlijk of beide tegelijk, door een om gekeerd kanalensysteem in het apparaatje. De blaasstroom verjaagt het stof en dat wordt tegelijkertijd in de zuigopening opge vangen. De blaas/zuigkracht kan op elke ge wenste sterfrte worden afgesteld, via een schuifroostertje aan de achterkant. De Stof heks is voor ongeveer drie tientjes te koop in winkels waar stofzuigers verkocht wot den. Kalmblijvertjes Aramis lanceert het New Westgevoel. 'koel en kalm'. Het resultaat zijn drie cosmeticaproduk- ten voor de man: een alcoholvrije after shave* balsem, een after shavewatert je en een verzor- gingsprodukt voor het lichaam In alle drie is ae 'ozonic' topnoot verwerkt, waardoor vol gens Aramis een frisse zeegeur ontstaat, die een kalmerende, rustgevende uitwerking op de geest heeft. Oogcapsules /rkrr rrnrirrclr \.ri boven de dertig jaar maakt zich zorgen over het ontstaan van rimpeltjes rond de ogen. href) I li/aheth Mn W -tg«-sti-|ri In aan vulling op de capsules voor de intensieve verzorging voor gezicht en hals ontwikkelde het cosmeticahuis een produkt voor de tere ooghuid: Ccramide Eyes I imc Complex Capsules. De prijs van een doosje capsules bedraagt f HM

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25