Leidsch Dagblad - VN sluiten militair ingrijpen niet uit 4,5,6 EN 8 JUNI Servië heeft ook nog een ander Marathon Leiden een groot succes Einde subsidie opknappen huis Joan en Jeroen in reclamespot Moe Motorhifis Groe Warme Hemelvaart trekt recordaantal toeristen MAANDAG 1 JUN11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 XR 39866 LOSSE NUMMERS ƒ1.80 Mariniers 2 De mariniers in Cam bodja hebben het niet makkelijk. De VN-missie legt het af tegen de regels van de jungle. Leiden raakt steeds meer in de ban van de marathon. Ondanks de hoge temperatuur namen gisteren meer dan 3000 hardlo pers deel aan de tweede editie van dit evenement, waarbij ook de halve marathon en de tien kilometer konden worden gelo pen. Het publiek droeg een be langrijk steentje bij aan het suc ces door de deelnemers van wa ter. opbeurende teksten en le vende muziek te voorzien. „Het leek wel of heel Leiden aan het spuiten was", zei organisator Tjeerd Scheffer ontroerd door zo veel spontane medewerking. Meer over de marathon van Lei den, inclusief alle uitslagen, op de pagina's 13, 18, 19, 20, 21 en 22. Oranje overtuigt Het Nederlands elftal maakte ook zaterdag tegen Wales (4-0) een uitstekende indruk. Rinus Michels is dan ook zeer tevre den over de verrichtingen tot na toe. De Generaal verldaarde na afloop helemaal geen moeite te hebben met de favorietenrol van Nederland bij het EK in Zweden, waar Joegoslavië overi gens zal ontbreken. De voetbal Iers worden vanwege de VN resolutie geweerd en vliegen vandaag weer naar huis. Dene marken is de vervanger. Quick Boys nadert titel Quick Boys maakt na de 2-0 winst op ACV een uitstekende kans op het landskampioen schap zaterdagvoetbal. De Kat- wijkers mogen zelfs met 3-0 verliezen van Kozakken Boys. Maar in een nederlaag gelooft niemand meer op Nieuw Zuid, Tijd van Toen 7 De kunstenaarsgroep De Stijl had haar ba kermat in Leiden Diva 9 Diva Annie Lennox: ui terst bescheiden voor iemand die het mooiste solo-album van het jaar maakte Tevreden yi q Van de acht gese- I J lecteerde ajacieden zitten er bi| de EK waar schijnlijk zes op de bank Alle handel met Serxië en Montenegro stilgelegd Sfeervol beeld van lopers tijdens de Leidse marathon. Hoe warm het was en hoe ver. Maar het publiek hield de lopers goed vochtig. Duizenden Leidenaars voorzagen de zwoegers van de broodnodige bakken water. foto loek zuyderduitj,j waar afgelopen zaterdag een DOCOS terug in 3de klasse voorschot werd genomen op het feest van komende zater- Docos is terug op het oude nest. dag. Gisteren bewerkstelligde de Leidse vierdeklasser promotie! naar de derde klasse dankzij een 1 -0 zege op Stolwijk. De Verenigde Naties over wegen militaire maatrege len tegen Servië en Monte negro, als de economische sancties niet afdoende blij ken. Ook minister Van den Broek (buitenlandse zaken) sluit militair ingrijpen niet uit. Hij denkt daarbij op de eerste plaats aan een zee- en luchtblokkade om het effect van de sancties te vergroten. Secretaris-gene raal Van Eekelen van de Westeuropese Unie (WEU) heeft eveneens tot een blokkade opgeroepen. washington/den haag gpd/anp Servië heeft een eventueel mili tair ingrijpen verontwaardigd van de hand gewezen. Volgens de legertop is rond de Servische hoofdstad Belgrado afweerge schut geplaatst en is het leger voorbereid op een mogelijke aanval. Ondanks het verbale ge weld tegen de VN-sancties is onder leiding van de VN wel een nieuw bestand overeenge komen. Het staakt-het-vurcn geldt voor de Kroatische haven stad Dubrovnik (inmiddels al weer geschonden) en de Bosni sche hoofdstad Sarajevo (gaat vanavond pas in). De VN-resolutie over de sanc ties werd zaterdag met 13 tegen 0 stemman aangenomen. China en Zimbabwe onthielden zich Sancies op een rij De belangrijkste tegen Ser vië en Montenegro geno men sancties zijn: Alle in- en uitvoer van en naar Joegoslavië is verbo den, inclusief olie maar ex clusief voedsel en medicij- Alle VN-lidstaten i de tegoeden van Servië en Montenegro in hun landen bevriezen. Luchtverbindingen zijn verboden, behalve die met een humanitair doel; ook de verkoop van vliegtuigonder delen is verboden. Het personeelsbestand van Joegoslavische ambas sades en consulaten moet worden ingekrompen. Joegoslavië mag niet deel nemen aan internationale sportevenementen. Wetenschappelijke, tech nische enn culturele samen werking en uitwisselling met Servië en Montenegro wordt opgeschort. van stemming. De tekenen dat met onmiddellijke ingang alle handel met de twee republieken is stilgelegd. Bo vendien zijn alle vluchten van en naar Servië en Montenegro stopgezet. De eerste schendin gen zijn echter al gemeld. Een Nog geen abonnee? nn 07i - kTi^öcT DCL! 071 - 161353 .ABONNEE, SERVICE B0 HET WOORD IS AAN Mr. C. Blake Frisse lucht verfrist de geest waar weinig zuurstof is, is veel zeurstof. VANDAAG toestel van de Joegoslavische luchtvaartmaatschappij JAT kon dit weekeinde zonder proble men landen op de luchthaven VU Mhene. Volgens medewer kers van de verkeerstoren is aan het personeel nog geen instruc- j tie gegeven om het luchtembar- go toe te passen. Servië en Montenegro pro beerden zaterdag nog vergeefs onder de sancties uit te komen. De Servische president Milose- vic stuurde VN-secretaris-gene raal Boutros Ghali een brief waarin hij een internationale Balkan-conferentie voorstelde, in plaats van sancties. In een eerste officiële reactie bestempelde de Servische mi nister van buitenlandse zaken. Vladislav Jovanovic. de sancties als onnodig en niet terecht. De federale minister van buiten- I landse handel. Bozo Jovanovic. j voorspelde gigantische tekorten en een volledig tot stilstand ko men van de economie omdat i het land voor een groot deel van import afhankelijk is. loegosla- vië heeft vanmorgen al de ben zine gerantsoeneerd. Voor Nederland heeft de boy- j cot geen grote gevolgen. Vol gens berekingen van EG-voor- zitter Portugal loopt ons land door de sancties per maand on geveer 40 miljoen gulden aan inkomsten uit de export mis. j Pagina 4: Extra vluchten uit Joegoslavië op Maastricht' Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Info RTV Show Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 25 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Een regen of onweersbui Half tot zwaar bewolkt en enkele regen - of onweersbuien Minimumtemperatuur omstreeks 14 graden Middagtemperatuur ongeveer 23 graden Wind uit uiteenlopende richtingen, zwak tot matig, kracht 3 of min der. maar in het Waddengebied eerst nog een vn| krachtige ooste lijke wind, kracht 5 De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag Veranderlijk bewolkt en van tijd tot bjd een regen of onweersbui Middagtemperatuur dalend tot 20 graden Pot in Leiden is leeg leiden» janet van pukin Leiden tot uiterlijk 8 juni sub sidie aanvragen bij de gemeen- Particulieren die hun huis wil- te. Verzoeken die daarna bin- len renoveren, kunnen daarvoor nenkomen, worden direct afge- Record-omzet bier Heineken zoeterwoupe Bierbrouwer Heineken heeft in zijn bestaan nog nooit zoveel pils gemaakt als in mei dit jaar. Alle records zijn ge broken. Zowel in de cafés als thuis vloeide het bier de afgelopen weken rijkelijk. Woordvoerder Woerts meldde vanochtend dat er dag en nacht en in het weekeinde wordt gewerkt om aan de vraag te kunnen voldoen. Alles wat bier kan maken is in bedrijf. „Zeker, dat geeft spanning in de organisatie, maar tot nu toe hebben we iedereen op tijd kunnen bedienen." Hoewel de voor raad zienderogen is geslonken, kan Heineken nog op tijd leve ren. „Je brouwt vooruit", legt Woerts uit, „omdat bier maken een proces van enkele weken is. De zomermaanden staan inder daad voor de deur, maar daar denken we nu nog niet aan. Als het enkele weken achter elkaar warm is geweest, merken we dat de mensen eraan wennen. Er wordt dan minder bier gedronken. Dat is de periode dat wij de voorraad voor de zomer weer op bouwen." Russische persen draaien op volle toeren moskou De Russische geldpersen draaien op volle toeren In juli komt voor 142 miljard roebel aan nieuwe bankbiljetten in omloop. Dat is ruim anderhalve keer zoveel als in heel 1991 toen 89 miljard roebel in omloop werd gebracht. Dat heeft vice- premier Gaidar van Rusland gisteren gezegd. Het nieuwe geld is nodig om de economie van Rusland op toeren te houden. Het tekort aan contant geld is nu nog zo groot dat salarissen en pen sioenen niet kunnen worden betaald. Toeristenmenu voor rommelmakers westerschouwen Het Zeeuwse Westerschouwen heeft een 'toe ristenmenu' opgesteld „voor ongemanierde gasten en fiir unge- hobelte Gaste". Rotzooi achterlaten in de natuur, alcohol drin ken op de openbare weg en fout parkeren kosten 50 gulden, openbare dronkenschap 90 gulden en illegaal overnachten zelfs 150 gulden. Alle prijzen inclusief bediening, zo meldt de politie sinds dit weekeinde op aanplakborden, in folders en op stickers. '.IPrnn...1jlA^nr GR0EN00RDHALLEN N LEIDEN MEER DAN 240 GEBRUpTE AUTO'S (alle merken) wezen. De pot waaruit de ge meente de bijdragen betaalt is namelijk zo goed als leeg. Voor het opknappen van woonhuizen is dit jaar in totaal drie miljoen gulden beschik baar. Dat is een miljoen minder dan vorig jaar. Deze bezuiniging is een gevolg van een korting van het Rijk op het stadsver nieuwingsfonds voor gemeen- Van de drie miljoen gulden is inmiddels nog maar een mil joen over. De aanvragen die al zijn ingediend maar nog niet zijn afgehandeld, kosten de ge meente nog ongeveer twee ton. De acht ton die naar schatting overblijft, is bestemd voor huis eigenaren in de wijk Groenoord die meedoen aan het speciale Kasko-project. Daaraan levert de gemeente een flinke geldelij ke bijdrage. Het zou kunnen dat heel veel eigenaren van huizen in andere wijken nog snel voor 8 juni een subsidie-aanvraag indienen, geeft wethouder Van Rij toe. „Misschien dat we dan het bud get voor volgend jaar gaan aan spreken." Pagina leiden: Subsidie Groenoord blijft buiten schot. bloemendaal Joan Collins was zaterdag in Bloemendaal. De Engelse filmster doet samen met acteur Jeroen Krabbé een reclamespotje voor alcoholvrij bier van Bavaria. Drie dagen lang was het gemeentehuis van Bloe mendaal daarvoor ingericht als filmstudio. Eerder stonden Collins en Krabbé elkaar naar het leven in de tv-se- rie Dynasty. foto united photos de boer poppe de boer Stranden in Bollenstreek druk bezocht leidschenpam Ruim lI miljoen buitenlandse toeristen hebben in het lange Hemelvaart-weekeinde een be zoek aan ons land gebracht. Het Nederlands Bureau voor Toeris me. dat op een miljoen toeris ten had gerekend, spreekt van een record. Traditiegetrouw kwamen de meeste buitenlanders uit Duits land, Frankrijk, Groot-Brittan- nië en België Het mooie weer heeft veel buitenlanders op het laatste moment doen besluiten om naar ons land te reizen. De Bollenstreek is het afgelo pen weekeinde zonder onder breking van het bollenseizoen in het badseizoen overgegaan. Sloot de Keukenhof vorige week de poorten, in het Hemelvaart- weekeinde kwamen de toeristen in groten gciale naar het strand. „Maar het bordje 'vol' gebrui ken wij hier nooit", aldus de woordvoerster van de Noord - wijkse VW. Records werden niet gebroken, want vooral in de duurdere hotels waren nog plaatsen vrij. Katwijk moest in de loop van het weekeinde wel toeristen verwijzen naar elders. Van dc attracties was de Flo riade in Zoetermeer met 90.000 belgrado marcus tanner the independent „We willen laten zien dat Servië nog een ander gezicht heeft", zei een vrouw met tranen in haar ogen terwijl ze gisteren hielp met het afrollen van de 1.300 meter lange, zwarte papieren sleep die in stilte door de hoofdstraat van Belgrado werd gedragen. Op de (door de oppositie geboycotte) verkiezingsdag in Servië en Montenegro stalen ongeveer 20.000 anti-oorlogsde monstranten en aanhangers van opposi tiepartijen de show van de Servische re gering van Slobodan Milosevic. Ze blok keerden het centrum van de Servische hoofdstad om te protesteren tegen het bombardement op Sarajevo en de moord op duizenden burgers in de wre de burgeroorlog in Bosnië. Zowel de verkiezingen als de demon stratie hebben bittere verdeeldheid ge zaaid in dc familie van Jovan Stajanovic. „ik heb geholpen met dB oraanlsatie van de anti-oorlogsdemonstratie en ga na tuurlijk niet stemmen", legde hij uit. „Maar mijn ouders zijn fervente aanhan gers van Milosevic en we pralen al dagen t el ka. Vuk Draskovic, de oppositieleider die zich koesterde in de steun van het volk. legde een bosje begrafenisbloemen op de stoep van de ambtswoning van de Joegoslavische president. Ondertussen haalden anti-regeringsdemonstranten de Joegoslavische vlaggen naar beneden die ter gelegenheid van de verkiezingen aan lantaarnpalen hingen. Maar de hoop van de oppositie op een spoedige val van de regering van Milose vic, die sinds 1987 in Servië aan de macht is. zou wel eens voorbarig kunnen zijn. Zoals bij veel voorgaande gelegen heden werd het protest tegen Milosevic ook nu weer gedomineerd door dezelfde onvermoeibare groep van goedbedoe lende vredesactivisten uit de midden- ubbn. De vredesactivisten vinden weinig steun onder de Servische arbeiders. Du- zullen zich waarschijnlijk massaal achter bezoekers een topper. Ook de Open Dag Waterrecrcatie. die zaterdag werd gehouden in Groningen, had niet tc klagen oyh MungKeilttng meer aan 250.000 mensen kwamen erop af. HOELANG KUNTU NOG ZONDER? (t 27.801 vis auloma «■scha batalinq* D Par k Mariaal 1180.101 via accept -1 Mr* Pottcoda de regering scharen in haar campagne om de patriottische belangen van Servië te verdedigen tegen een vermeende wes terse samenzwering. In die samen Ave- ring zouden het Vaticaan en onduidelij ke kapitalistische belangen een hoofdrol spelen. „Ik ben inderdaad tegen Milosevic hij is te zacht", luidde het typerende commentaar van Dragan Ristu een vrachtwagenchauffeur van middelbare leeftijd. Net als een groeiend aantal Ser vische arbeiders, steunt hij VojLslav Se- sclj, de leider van de fel anti westerse, nationalistische Servische Radicale Par tij. die de militaire strijd lot het bittere eind wil voortzetten om een Groot-Scr- nummn q"r- bon »n «w 8 V12H1%ÖOÖ53

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1