De Lange spot met marathonexperts Hazeleger sloopt Van der Veer iROAD-RlMÜ 'Op 30 kilometer was de batterij bij mij helemaal leeg' Marathon MAANDAG 1 JUN11992 HERMAN JOUSTRA MEDEWERKER Van zot tot held van de Leidse marathon. Het overkwam lan de Lange gisteren in de kolkende Sleutelstad. De vol gers noemden de vroege vlucht van de 40-jarige veteraan uit Drente een kamikazepoging. Een taxatiefoutje. De Lange, al in de eerste kilometer van de concurrenten weggelopen, bleef de hitte de baas en liep na 2 uur 25 minuten en 21 seconden met de handen omhoog onder het finishdoek op de Schipholweg door. venvoorde (2.32,12), lange tijd meegezogen door 'haas' Jan Kortekaas, gaf na afloop te ken nen dat de hitte hem een mi- nuuut of acht, negen had ge kost. „Halverwege kreeg ik de grote klap. Tot die tijd ging alles naar wens. Ik was rustig gestart en liep na 15 kilometer over die Polen (Szulc en Maczynski, red.) heen. Over de grote voor- prong van De Lange maakte ik me niet druk. Ik had verwacht, net als mijn trainer Bram Was senaar, dat hij in elkaar zou zak ken. Toen dat niet gebeurde, en ik steeds meer in de problemen kwam, heb ik zelfs nog een mo ment overwogen om uit te stap pen. Een inzinking van Szulc, die toen vóór mij liep, gaf mij weer moed. Uiteindelijk ben ik dan ook blij dat ik heb doorge zet", aldus de montere 29-jarige Katwijker. Naast Van Duyvenvoorde vee en drie, res pectievelijk streekfavoriet Jaap van Duyvenvoorde en de Poolse kanshebber Wieslaw Szulc, stie felden op dat moment net de Haarlemmerstraat in. Volledig aan hel eind van hun Latijn. De hitte had beide atleten gesloopt, de vele sproeiers en natte spon zen ten spijt. De enige die ogen schijnlijk geen last van hoge temperaturen had, was winnaar De Lange. De beroepsmilitair uit Tuk bleef met zijn winnende tijd slechts nog geen drie minu ten boven zijn beste tijd (2.22,36), ooit in Zwolle gelo pen. „Ik ben inderdaad redelijk hittebestendig. Het is hier al en kele weken warm, ik ben er in middels aan gewend." De verliezers lieten een heel ander geluid horen. Van Duy- werd ook de trojka uit Polen het slachtoffer van De Langes da dendrang. Wieslaw Szulc, Gr- zegorz Maczynski en Kazimierz Kuta hadden maar één doel voor ogen: de zege. Met Szulc had er alles voor over om de schande van vorig jaar, toen hij de verkeerde kant werd op gestuurd, uit te wissen. Om niets aan het toeval over te laten trainden de beroepslopers uit Polen de afgelopen weken op hoogte in F rankrijk. In Leiden was het resultaat daarvan nau welijks merkbaar. Kuta haakte al snel af, terwijl voor Maczyns ki het tempo halverwege te hoog werd. Szulc ten slotte kon slechts enkele kilometers aan een zilveren medaille en de daaraan verbonden 500 gulden ruiken. In de slotfase beukte de man met de hamer Szulc knock-out. De 33-jarige atleet uit Torun moest daardoor ge noegen nemen met de laagste plek op het het ereschavot en een matige tijd (2.34,16). Maczynski werd achter Kees de Munck (2.37,37) vijfde (2.38,27). Terug naar de winnaar. Jan de Lange kwam bij toeval in Lei den terecht. Eigenlijk zou hij vorige week in Maassluis de Westlandmarathon lopen, maar op het laatste moment liet hij i prijs had winnaar Jan de Lange van de Leidse marathon zich niet kunnen v fer goedkeurend toekijkt. daar verstek gaan. Leiden was De verrassende opvolger van het alternatief. Geen slechte Huub Pragt verklaarde vooraf keuze, blijkt nu. „De sfeer alleen nooit aan een zege te hebben al is een reden om hier nog eens gedacht. „Ik wist helemaal niets terug te komen. Fantastisch, al van het deelnemersveld af en die enthousiaste mensen langs wilde alleen een aardige tijd het parcours. Zoiets heb ik zei- neerzetten. Ik ben op een sche den meegemaakt." ma van 2.24 weggegaan. Ik heb van het begin af aan mijn eigen tempo gelopen en zag dat nie mand me volgde. Toen het gat met de achtervolgers bleef groeien, ging ik aan de zege denken. Bang voor een inzin king ben ik nooit geweest. Dacht iedereen dat ik in elkaar zou storten? Waarop baseerden ze dat? Ze kenden mij niet De verliezers van gisteren krijgen een herkansing. De Lan ge beloofde namelijk volgend jaar terug te komen om zijn titel te verdedigen. Jaap van Duyvenvoorde, zijn reisverhaal aan oud- de nummer twee van c Huub Pragt. LEIDEN WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDE WERKER De tien kilometer van Jan-Dirk Hazeleger was gisteren de pres tatie van de dag. Ondanks de ongunstige weersomstandighe den realiseerde de kersverse studentenkampioen op de vijf kilometer een tijd van 30,05 op de dubbele afstand. Theo van der Veer kon lang volgen, maar moest uiteindelijk bijna een mi nuut toegeven. Hazeleger hield inderdaad woord. De Katwijker, die lid is van het Bataven-marathon team, had aangekondigd dat hij in wegwedstrijden best bereid zou zijn kopwerk te doen. „Het was met dit weer zelfs voorde lig", zei Hazeleger achteraf. „Nu had je tenminste de wind om je af te koelen." Alleen Van der Veer (AV Hol land) kon de voortvarend ver trokken Hazeleger tot aan de vijfde kilometer bijbenen. Vanaf dat punt liep de nummer twee van de marathon van vorig jaar weg. „Ik wilde helemaal niet speciaal winnen van Theo, ik wilde gewoon winnen. Het was geen wedstrijd waarop ik had willen pieken, maar ik heb gelo pen voor wat ik waard was." Van der Veer wist meteen i het had gelegen.'„Mijn ribblessure weerhield me van het aanspreken van mijn reser ves", aldus Van der Veer. „Ik was al blij dat ik hem kon uitlo pen. Van de kansloze achtervol gers op het tweetal werd Lisse- naar Erik Bakker zesde. Ook werd hij (achter Hazeleger) tweede in het nationaal studen tenkampioenschap. Andere re gio-atleten die goed voor de dag kwamen waren Bataven Jo Fer- ket en Rob van der Luyt (32.29 en 32.29). De sterkste Leidse familie was Ravensbergen. Henk is behalve de oudste momenteel ook de sterkste. Een twaalfde plaats (33.05) was zijn deel. Casper, de Benjamin van de familie, liep 33.35 en Hans, bijna helemaal terug van een hemia, klasseerde zich bij de eerste 21 (34,28). Hun 62-jarige oom Wim Raven sbergen was na 36 minuten klaar. Het.Holland-trio Fred Re geer, Kees van Haeringen en Steve Duzanson bezette de plaatsen dertien tot vijftien. Joke Kleyweg bleek net op tijd hersteld van haar blessures om deel te nemen aan de Leidse tien kilometer. Zij was voor Su- ze Groen in 't Woud (39,50), Herma Beerlage (43,40) en Usu- la van Lith (45,37) de snelste van de vier Bataven die bij de eerste negen eindigden. Winna res was Ineke Vis, lid pus '70 uit Naaldwijk nend bij Bataven-trainer Nor- bert Groenewegen. Vis finishte met 37,24 negen tellen Kleyweg. De halve marathon was min der sterk bezet dan de tien kilo meter. Winnaar Jos van Leeu wen (Sparta) had vorige week op een tien kilometer al de hitte ondervonden. Behoudend ge start vond hij zich na de afsplit sing van de tien kilometer terug op de vierde plaats. Gestaag op rukkend won hij simpel. Twee de werd Spartaan Willem Boon, hoewel een totaal kapotte Henk van Velzen (Bataven) in de laatste kilometers nog heel dichtbij kwam. Bij de vrouwen ging de over winning naar Leny van der Plas- Bamhoom. Van der Plas, lid de NSL uit Noordwijkerhout maar ook al trainend bij Groe newegen, bleef met 1.26,04 haar directe tegenstanders ruim vijf grandioze happening", meldde Van der Plas direct na afloop. .Alles bleek beter verzorgd dan vorig jaar, {pen ik de tien kilo meter liep. Behalve de water- posten waren ook de mensen langs de kant nuttig met hun verkoeling." De Leidse Vermeu len (1.31,41) en Jannie de Op vele plaatsen in de Leidse binnenstad werd ten behoeve van de hardlopers kwistig met water gespoten. foto loek zuyderduin Groot-Rietdijk (1.32,44 en net maakten het Leidse succes als Van der Plas veterane) compleet. RUUD PATTIAPON ATLETIEKMEDE WERKER Thiel Chang werd met loeiende sirenes en zwaailichten binnen gebracht. Dank zij een 'aardig heidje' van de organisatie was de tijdslimiet voor de laatste lo pers met een half uur verlengd. Een terechte beslissing ook, want de 'koneren ploert' had aardig huisgenouden in het ma- rathonpeloton dat bijna vijf honderd lopers voortijdig zag afhaken. Voor de 49-jarige Lei- denaar kwam de extra tijd als geroepen. Hij hield zelfs nog 13 minuten op de bijgestelde eind tijd over. Met het besluit van de organisatie werd recht gedaan aan door de lopers geleverde in spanningen. Tenslotte lijdt er niemancl meer dan de laatste marathonloper. Chang staat model voor alle lopers in de achterhoede, de mannen die het om verschillen de redenen niet in zich hehben om een tijd heneden de vier uur te lopen. Door de haast tropi sche temperaturen van gister middag werd bovendien een ex tra aanslag gedaan op de fysieke gesteldheid van de lopers en loopsters. Sommigen hielde al rekening met een barre tocht, want opvallend veel deelnemers werden fietsend begeleid door vrienden of familieleden. Soms was bijstand van de prima inge richte hulpposten langs de rou te welhaast van levensbelang (een paar lopers werden al tij dens de marathon naar het zie kenhuis vervoerd) en de afwe ging tussen wel en niet drinken was voor velen een zeer Moeilij ke opgave. Zeker als er tempo gelopen moest worden was de vraag wanneer er een verfrissing genomen moest worden be paald geen gemakkelijke. Wat een loper als Chang be treft was het belangrijker mee te doen dan te winnen. Het hoofd van de afdeling Research en De velopment bij het GAK liep de eerste marathon van zijn leven. Bij de 30 kilometer-post werd hij bijna van de weg gehaald, maar hij wilde de tocht toch af maken. „Het was één van de weinige momenten dat bij mij de batterij helemaal leeg was verzuchtte de Leidenaar, terwijl hij op de brancard werd gemas seerd. „Maar het geeft wel een enorme kick." In een 'dwaas' moment ergens in december ging Chang een weddenschap met zijn vrouw en twee doch ters aan. „Pa. dat haal ie toch niet, zeiden ze. Nou, en dan ben ik ontzettend eigenwijs", aldus Chang, die de handschoen op nam en zes maanden geleden de voorbereiding startte. Die lukte maar half. „Ik heb wel re gelmatig getraind maar niet het vereiste aantal kilometers ge maakt. Toch wilde ik mijzelf testen." De uiteindelijke 'test' in de Leidse Marathon viel hem niet mee. maar hij was bijzonder verguld met de aanmoedigin gen van het publiek.4 „Dat was fantastisch. Het zou bijna de re den zijn om volgend jaar weer flPïES Verpleeghulp slaat uitgeputte hardloper gade: 'Help ik hem wel of help ik hem niet.?' te lopen", zei hij .glunderend, neelvoorstelling van één van Chang haalde het dus. met mijn dochters gegaan. Boven kramp maar zonder dat zijn dien waren ze er van overtuigd vrouw en dochters er getuige dat ik het niet zou halen, „Ze zijn r een goede 'performance' heb weggeven." Terwijl de aankomst van Chang met veel lawaai gepaard t mijzelf betreft vind ik dat ik ging, verliep de finish van Mario foto loek zuyderduin Rietberg (31) geruisloos maar zeker niet zonder pijn. Doordat de Oegstgeestenaar zich had vertild, kreeg hij al vroeg in de race last van zijn rug. Bij het 20 kilometer-punt liet Rietberg zich masseren, want hij wilde, vergezeld van vrouw en kinde ren op de fiets, de marathon be slist afmaken. Sportmasseur Wim van Paridon vond het geen probleem. „Als hij het kalmp aandoet, haalt hij het wel." Riet berg had beter van tevoren naar hem kunnen komen, vond Van Paridon. Dat had allicht wat pijn gescheeld, maar ondanks die vermaledijde rugpijn lever de Rietberg toch een prima prestatie door in 4.11 over de eindstreep te komen. Slechter verging het René van Vliet uit Hazerswoude-dorp. De 33-jarige boomkweker had op de marathon van Rotterdam al een tijd gezet van 3.47 en had gistermiddag eenzelfde tijd in gedachten. De man met de ha mer bleek hem bij het 30 kilo meter-punt toch iets te mach tig. „Met mijn ademhaling ging het wel goed, maar mijn boven benen zijn onwijs stijf. Zo haal ik die 42 dus nooit." Tijdens zijn uitleg moest Van Vliet snel door de EHBO'ers worden geholpen omdat het hem „opeens zwart voor de ogen werd." Ron Ruy- grok, staflid van het Rode Kruis, wist wel waarom. „Hij is te plot seling gestopt. De organen gaan weer aan het werk en onttrek ken bloed aan de hersenen. Hij had eerst moeten uitlopen." Het siert Van Vliet echter dat hij slechts bij zichzelf de schuld zocht. „Omdat het de eerste keer zo goed ging heb ik er nu te gemakkelijk over gedacht. Daarin heb ik me dus vergist" Triatleten trekken de aandacht WILMAR KORTLEEVER ATLET1EKMEDEWERKER Sam Springer en Guus SIoos waren gisteren naast Jaap van Duyvenvoorde de sterkste ma rathonlopers uit de Leidse regio. De twee Bataven eindigden als twaalfde en dertiende in 2.45,57 en 2.47,04. Sloos doet volgend jaar een gooi naar de nationale brand weerkampioenschappen (ook in Leiden). „Ik vond dit parcours minder mooi dan vorig jaar, maar vanwege de gezelligheid mag het van mij toch wel zo blijven." Triatleet Sam Springer was de meest opvallende exponent van de ijzersterke afvaardiging van De Zijl/LGB. Springer zelf, drie dagen eerder volbracht hij nog een kwarttriathlon, finishte schitterend als elfde in 2.45,08. De tweede triatleet (totaal 25ste) was veteraan Hans van Zijp uit Leiden met 2.53,15. Een sterk kwartet vormden deze twee samen met Wil Ooijendijk uit Zoeterwoude (3.05,01) en Mart Moraal uit Oegstgeest (3.13,16). De eerste Alphense deelne mer bleek verrassend Jan Riet dijk. De 28-jarige atleet van AAV '36 finishte met 2.49,15 als laatste onder de 2.50, goed voor de twintigste plaats. De Katwij- kers deden het in navolging van Jaap van Duyvenvoorde uitste kend. Veteraan Jan Knetsch bleef met zijn 22ste plaats in 2.52,09 zijn clubgenoot André van der Zwan (2.53,15) ruim voor. De vierde snelle Katwijker was Wil van Rijn, ook al een ve teraan, in 2.52,32. De eerste Roadrunner was Jan van Straten. Met zijn 2.53,49 bezorgde hij de organiserende vereniging toch nog een man bij de eerste dertig. Vrouwen De regionale eer werd bij de vrouwen verdedigd door de Wassenaarse Corrie van Eg- mond. Van Egmond was hard gestart en moest dat bekopen met een zware inzinking. „Met 1.24 op de halve marathon en 3.20 op de hele is naturlijk een veel te groot verval. Het was af zien. Zonder Wim (Paardeko- per, die met Van Egmond mee liep, red.) denk ik niet dat ik het had gered." Marieke Kruidering verdedig de met haar zesde plaats bij de vrouwen de clubeer van het or ganiserende LRRC met verve. De 24-jarige AIO aan de Leidse universiteit, die twee maanden geleden ook al in Rotterdam liep, finishte in 3.26,34. „Ik kwam pas na twintig kilometer in mijn ritme", verzuchtte Krui dering. „De eerste vijf kilometer had ik zelfs kramp, waarschijn lijk had ik iets verkeerds of te veel gedronken. Gelukkig ben ik niet uitgestapt. Mijn tijd valt me alles mee." Bovendien nam Kruidering vanwege haar eerste plaats in het Nederlands stu dentenkampioenschap nog een grote beker mee naar huis. Met wheeler Theo Geeve uit Schiedam, ook al winnaar van de Rotterdamse marathon, had de Leidse marathon ook bij de rolstoelers een topper aan de start gekregen. De 37-jarige Ge eve, die vijf minuten na de hol lende meute startte, eindigde met 2.08,40 nog ruim vóór de eerste loper. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18