'Om gek van te worden' Limiet Versteeg en De Wit Sport Senna doorbreekt zegereeks Mansell Roy Heiner naar Spelen Seizoen is ten einde voor Wilco Zeelenberg MAANDAG 1 JUN11992 a brouwer de koning Exodus van toppers De 'waaier' waarin Richard Krajicek zich naar de uitgang van Roland Garros begaf, was niet de minste. Ook Mi chael Stich, Stefan Edberg en Michael Chang zaten er in. Kopstukken die allen voor de eindoverwinning in aanmer king dachten te komen, maar van een koude kermis thuis kwamen. De favorietenrol ligt nu nog steviger in handen van Jim Courier, die de ballen weer zo akelig hard en goed ït te raken dat de rest er van wordt. Courier werd beetje pissig toen een journalist hem na afloop van de partij tegen het talent An drei Medvedev (6-1, 6-4, 6-2) |r de voeten wierp dat de amusementswaarde niet be paald gediend is met het eentonige beukwerk van 's werelds nummer één. ,,lk wil hierover niets meer lezen in de kranten. We praten over nis. Dit is toch geen soap opera", reageerde Courier bits. Weinigen durven nog te twijfelen aan Couriers titel- prolongatie, maar op de loer en nog steeds Andre Agassi, Pete Sampras en Go- i Ivanisevic. Dit drietal zit op het uitslagenbord in de zelfde helft als Courier. In de onderste helft zitten de out siders. De mannen dus die voor 'bijltjesdag' zorgden en Stich, Krajicek, Edberg en Chang eruit sloegen. Michiel Schapers verliet het enkelspel op Roland Gar- na vier sets: 6-4, 6-2, 3-6, 6-1. Schouderblessure velt Ricitard Krajicek ook in Parijs De pijnscheuten die door de schouder van Richard Kraji cek trekken, zijn tot tussen zijn oren voelbaar. De tennis ser, die zaterdag in de derde ronde van open Franse titel strijd zijn partij tegen Diego Perez zomaar weggaf, krijgt het op sommige momenten te kwaad met zichzelf. parus rob van der zanden De fysieke klachten brengen hem ook psychisch in de war. De 20-jarige Hagenaar erkende na de genante vertoning (4-6,1- 6, 1-6) dat hij de kleedkamer muren in Stade Roland Garros met zijn racket wilde bewerken. „Het is om gek van te wor den. Je kunt het moeilijk accep teren, de wetenschap dat je zonder die pijnlijke schouder de partij waarschijnlijk gewoon wint. Twee keer moet ik in een Grand Slam-toemooi vanwege een blessure afhaken, dat is ver schrikkelijk", aldus Krajicek, die in normale doen vrijwel zeker over de nummer 239 van de wereld zou zijn heengewalst met zijn sterkste wapen, de op slag. De hardste service die dit sei zoen werd gemeten is-van Kraji cek. Vuurpijlen van 208 kilome ter per uur liet hij begin dit jaar noteren. Maar de kanonskogels vragen ook bijzonder veel van de arm, die blessuregevoelig blijkt te zijn. Krajicek produ ceerde tegen Perez vanwege de pijn soms boogballetjes die in de huisvrouwencompetitie niet zquden misstaan. Aces Perez, die in het begin nog wel enkele aces om zijn oren kreeg, gaf toe dat hij een plaats bij de laatste zestien in de schoot ge worpen kreeg. „Met een fitte Krajicek zou dit natuurlijk een hele andere wedstrijd zijn ge weest", zei de 30-jarige Urugu- ayaan, die als 'qualifier' voor de nodige opschudding zorgt bij de Open Franse. In september zal hij wellicht een andere Krajicek treffen als Nederland in eigen land (op een snelle baan) voor de Davis Cup uitkomt tegen Uruguay. Maar dat zal Perez een zorg zijn ('al speelt Nederland op ijs'), in Pa rijs bereikte hij over de rug, zeg maar schouder, van Krajicek het hoogtepunt in zijn niet al te glo rieuze loopbaan. Twee keer verknalde helse pijn in de rechterarm van Ri chard Krajecek succes in een Grand Slam-toemooi. In januari drong hij verrassend door tot de laatste vier van de Australian Open. Het kwam daar niet tot .een halve finale-wedstrijd tegen de latere winnaar Jim Courier. Nog voor aanvang van het duel besloot Krajicek, geadviseerd door zijn begeleider Ted Troost, om af te zien van de partij. Zaterdag speelde hij de wed strijd wel, tot het laatste punt zelfs. Hoewel Troost op de tri bune reeds bij aanvang van de derde set het gebaar maakte dat zijn pupil beter kon stoppen. Het lichaam liegt immers nooit, weet Troost. Krajicek negeerde de signalen en maakte de partij af op een manier die afzichtelijk was. De honderden Nederlan ders op de tribune en de miljoe nen voor de tv voor de gek hou dend. „Het spijt me als dat zo is overgekomen. Misschien is het stom van me. Het begint onder hand op sado-masochisme te lijken. Ik heb Teds seintje ge zien, maar ging toch verder. Wie weet had ik in Australië die partij tegen Courier ook gewoon gespeeld als Ted er niet bij was geweest". Herstel Krajicek hoopte tegen beter we ten in op herstel. „De pijn is vo rige week zondag begonnen tij dens een demonstratiepotje. Het zit op een iets andere plaats in de schouder dan in Australië. Tegen Clavet en Gustafsson ging het wel. Ik verbeet de pijn en naarmate de wedstrijd vor derde werd de schouder warm en voelde ik minder. Nu niet". Het lijkt op een chronische blessure. In de serie beroemde sportblessures in Nederland be gint de schouder van Krajicek al een plaatsje te verwerven, in hetb rijtje met het zwabberbeen van Gerard Kemkers en de knie van Ruud Gullit. Die laatste wordt overigens ook regelmatig behandeld doorTroost. De Rotterdamse haptonoom, de man die zijn consulten door spekt met opmerkingen als 'pluk de dag' en 'don't worry, be happy', wilde zaterdag geen vragen van journalisten over de blessure van zijn cliënt beant woorden. Het bleef bij een op merking dat de 1.98 meter lange nummer dertien van de wereld nog steeds groeit en daarom wellicht zo kwetsbaar is. Krajicek: „Röntgenfoto's heb ben inderdaad uitgewezen dat ik nog steeds groei. Die schou der vertoont kennelijk nog groeistuipen. Ik heb het afgelo pen jaar trouwens heel veel blessures gehad, die het gevolg waren van mijn groei. Mijn knieën en liezen en vooral mijn rug zorgden in elk toernooi voor pijntjes. Het vreet energie, het irriteert en ik slaap al maanden heel slecht. De spieren zijn nog niet volgroeid. Ik ben nog een jongen, en geen man.". De vreselijk harde opslag is volgens Krajicek geen reden voor de steeds terugkerende pijn. „Ik serveer soepel, de be weging is goed. Hard slaan is geen kwestie van kracht, maar techniek. Mijn service zal best een extra belasting zijn voor mijn lichaam, maar het is niet de oorzaak van de blessures.". Krajicek overweegt na de nieuwe tegenvaller meer rust te nemen en.zijn drukke program ma aan te passen. Na zijn opga ve in Australië deed hij het ook al een flink tijd rustig aan, waar door hij onder meer de Davis Cup-wedstrijd tegen Zwitser land miste. Nu worden zijn op treden in Rosmalen (volgende week) en zelfs Wimbledon (over drie weken) dubieus. In de met miljoenencontrac ten levende tenniswereld kan een speler echter moeilijk we ken- of maandenlang stoom af blazen. De plaats op de wereld ranglijst zou direct in gevaar ko men en ook de management bureaus (Krajicek zit bij Advan tage) zouden tegensputteren. Op de schouder van Krajicek rust een zware taak. tegen Stefan Edberg. I Krabbe mag nog niet starten Toronto Katrin Krabbe, de wereldkampioene op de 100 en 200 meter en haar clubgenotes Grit Breuer en Silke Möller zijn nog niet gerechtigd internationaal te starten. Het bestuur van de In ternationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) besloot gisteren bij een vergadering in Toronto de doping-affaire rond de drie at letes voor een nieuw onderzoek voor te leggen aan een arbitra gecommissie van de bond. De commissie doet vóór 30 juni, de dag waarop de Duitse Olympische selectiewedstrijden beginnen, uitspraak. Tegen de belissing van de arbitrage commissie is geen beroep mogelijk. Astrid Strauss halfjaar geschorst münchen De Duitse zwembond heeft Astrid Strauss van SC Magdeburg met onmiddellijke ingang geschorst voor zes maan den. De zilveren-medaillewinnares van Seoul zwom zaterdag bij de Duitse kampioenschappen in München wel de 800 meter, waar zij als tweede eindigde. Strauss is bij dopingcontrole betrapt op het gebruik van testosteron. Op verzoek van Strauss' trainer werd de beslissing van de DSV pas na de finale van de 800 meter aan de zwemster meegedëeld. De Duitse zwembond, die had vastgesteld dat de verklaringen van de 23-jarige oud-wereld- kampioene geen nieuwe gezichtspunten hadden opgeleverd, liet de schorsing onmiddellijk ingaan. Strauss is tot 29 november uitgesloten. Drie koplopers bij NK-dammen surhuisterveen Na drie ronden is het veld in het toernooi om de nationale damtitel in Surhuisterveen nog dicht ineengeschoven. Drie koplopers (Van Berkel, Clerc en Meijer) hebben vier pun ten, drie achterblijvers (Heusdens, Van der Kooij en ook oud wereldkampioen Van der Wal) twee en de overige acht spelers staan op een score van vijftig.procent. Harm Wiersma, die in 1984 stopte met het spelen van persoon lijke wedstrijden, maar wel actief bleef als bondscoach, heeft zich nog niet aan de middenmoot kunnen onttrekken. Ook za terdag kwam hij in de derde ronde tegen Van der Zee niet verder dan remise. Heike Henkei springt weer hoger den haag Heike Henkei bevestigt elke week haar wereldtitel hoogspringen. Bij de traditionele hoogspring-wedstrijd voor vrouwen in Wörrstad zorgde Henkei met 2,04 meter voorde beste wereldseizoenprestatie, die zij afgelopen donderdag in Ahlen reeds op 2,02 meter had gebracht. Een beste wereldsei zoenprestatie werd ook zaterdag in San Jose bij de derde Grand Prix-wedstrijd van 1992 geleverd. De Amerikaan Johnny Gray liep de 800 meter in 1 minuut en 44,84 seconden. Beste jaarprestaties kwamen ook op naam van de Zwitserse kogelstoter Werner Günthör, die in Zug 21,30 meter noteerde. Nelli Cooman komt een fractie te kort tijdens hetatletiekgalain kerkrade. De Duitse Heike Drechler wint de 100 meter in 11.46. Cooman boekte 11.51foto ANP medemblik anp Waterland Nederland is straks goed vertegenwoordigd in de olympische zeilwedstrijden. Het NOC wees gisteren na de Spa regatta in Medemblik veertien zeilers aan voor Barcelona. Nog nooit was de olympische ploeg zo groot, waarbij vermeld dat het aantal klassen met de jaren is gegroeid. Verbondstrainer Jeroen Pels had voor alle deelnemers aan het laatste examen een praatje klaar, een soort rapportcijfer. De met lof geslaagden waren: Benny en Jan Kouwenhoven (470), Willem Nico en Gerhard Potma (FD), Stephan van den Berg (Lechner), Roy Heiner uit Koudekerk, Han Bergsma en Peter Burggraaff (Soling), Mark Neeleman en Jos Schrier (Star), Ron van Teylingen en Paul Ma nuel (Tornado), alsmede bij de vrouwen Martine van Leeuwen (Europa) en Dorien de Vries (Lechner). In zeker acht van de tien klassen doet Nederland dus mee. Stavenuiter en Kramer (470 vrouwen) kunnen zich nog kwalificeren. Pels zag de Nederlanders vrij massaal in de prijzen vallen. Neeleman werd eerste, De Vries en Kouwenhoven tweede, Van den Berg derde kerkrade «anp Het halen van de Olympische li miet op de 5000 meter van Mar cel Versteeg was zaterdagavond het hoogtepunt van de Reebok Classic atletiekwedstrijden in Kerkrade. Een dag later in het Oostenrijkse Götzis voldeed tienkamper Robert de Wit ruim schoots aan de limiet voor uit zending naar de Olympische Spelen in Barcelona. De Eind- hovenaar behaalde in de tien kamp een totaal van 8153 pun ten. De eis voor Barcelona staat op 8000 punten. De Wit eindig de in Götzis op de met de Duit ser Paul Meier gedeelde vijfde plaats. De wedstrijd werd met 8627 punten gewonnen door de Tsjechoslowaak Robert Zmelik. Zes atleten zijn nu zeker van uitzendjng naar Barcelona. Eer der kwalificeerden zich: Erik de Bruin (discus), Bert van Vlaan deren (marathon), Harold van Beek (50 km snelwandelen) en Christien Toonstra (10.000 m). Marcel Versteeg behoorde niet tot de uitgesproken kandi daten voor Barcelona. De 26-ja- rige vrijwilliger bij de Veenen- daalse sportstichting bleek daar andere gedachten over te heb ben. Hij bereidde zich met trai ner Has van Cuyk drie weken op hoogte voor in het Franse trainingskamp Font Romeu. Zaterdag was de achtste dag na zijn terugkeer. Algemeen wordt aangenomen dat de ef fecten van het trainen op hoog te pas na de veertiende dag na terugkeer op zeeniveau opti maal merkbaar zijn. Versteeg had in het laatste nummer van de avond in de Kenyaan Wilson Omwoyo, afgelopen donderdag met 27.40,67 in Jena nog goed voor de tweede tijd van dit sei zoen dp de tien kilometer, een ideale gangmaker. De Afrikaan leek in de laatste kilometer gemakkelijk weg te lopen maar Versteeg maakte in de laatste anderhalve ronde een verschil van zeker veertig meter goed. Dat Omwoyo toch nog won in 13.25,48 was voor Ver steeg van geen belang. Zijn tijd van 13.26,29 garandeerde hem een startbewijs voor Barcelona. De Olympische limiet op de 5000 meter staat op 13.27,50. Versteeg haalde zeven secon den van zijn persoonlijk record af. Omdat zijn opzet vroeg te voldoen aan de Olympische eis slaagde, kan Versteeg zich opti maal voorbereiden op Barcelo na. „Ik ben nu van de druk af. Voor de Spelen ga ik opnieuw op hoogte trainen." Die trai ningsstage betekent dat de lan ge Veenendaler niet deelneemt aan de strijd om de nationale ti tels in het eerste weekeinde van juli in Helmond. In Kerkrade werd duidelijk dat Ellen van Langen dit sei zoen weer tot de besten op de 800 meter moet worden gere kend De atlete, die bij het EK van 1990 In Split verraste met de vierde plaats en een natio naal record van 1.57,57 is haar blessureproblemen duidelijk te boven. De 'limiet' kan een obsessie worden voor Elly van Hulst. Ze werd derde en krijgt in St. De- nis, waar Christien Toonstra de zelfde afstand loopt een nieuwe kans op de drie kilometer. Dis cuswerper Erik de Bruin, reeds zeker van Barcelona, imponeer de in Kerkrade door bij vrijwel windstilte vijf maal ruim over de zestig meter te werpen met als beste resultaat precies 63 meter. Nelli Cooman nam revanche voor het verlies dat zij vorige week zondag in Vught op de 100 meter leed. De tegenwoor dig in het Zeeuwse Nieuwerkerk wonende atlete is er vast van overtuigd dat zij met de 4 x 100 meter ploeg vrouwen de Spelen zal halen. „Wij zijn erg goed be zig. Voor mezelf voel ik dat ik de stijgende lijn weer te pakken heb", vertelde zij na afloop. Cooman liep in de series 11,43 seconden en werd in de finale bij een tegenwind van 1,2 meter, tweede in 11,51 achter Heike Drechsler (11.46). De Duitse noteerde in de series U 37. monte carlo «sid/rtr/anp In een zenuwslopende finale van de Grote Prijs van Monaco heeft Ayrton Senna een einde gemaakt aan de zegereeks van Nigel Mansell in de Formule 1. De Braziliaan bleef de excelle rende Britse Williams-coureur, dit seizoen winnaar van de eer ste vijf wedstrijden, in de laatste ronde op het nauwe en bochti ge stratencircuit ternauwernood voor. Het verschil op de streep bedroeg amper 0,2 seconde. Negen ronden voor hel einde van de befaamde race mocht Senna in zijn McLaren de kop positie van Mansell overnemen. De Britse veelvraat meldde zich met een comfortabele voor sprong van ruim dertig secon den plotseling bij zijn monteurs voor een bandenwissel. De op nieuw voorspelbare strijd kreeg daardoor toch nog een bloeds tollend slot. Slechts met de grootst mogelijke moeite kon Senna, zijn fel aandringende ri vaal van het lijf houden. Voor Senna was het de vierde opeenvolgende zege in Monte Carlo en de vijfde in totaal. De wereldkampioen, die voor 34ste keer een (.rand i'rix op dfa naam schreef, kwam op gelijke hoogte met de Brit Graham Hill, die in de jaren zestig eveneens vijf wedstrijden in Monaco won. Mansell, die voor de tweede keer in het Prinsdom de beste startpositie bemachtigde, zege vierde nog nooit in het belas- l ingparadijs. „De enige hoop en kans die ik op de overwinning had, was in de buurt blijven van Mansell voor het geval er iets zou gebeu ren", legde een dolblije Senna uit. „Gelukkig voor mij kreeg Mansell inderdaad problemen Ik was op het juiste moment op de juiste plaats." Senna had genoten van de climax. „Het was een groots ge vecht in de laatste tien ronden Mansell reed met nieuwe ban den, terwijl ik bijna geen pip meer op het wegdek had. Ik heb alles gedaan om aan kop te blij ven." Mansell bekende zwaar te leurgesteld te zijn. „Dit is een zware tegenvaller, vooral voor het team. Ik had de race bijna zeventig ronden lang volledig onder controle. Een lekke band linksachter bleek fataal. Ik voel de de wagen wegglijden toen ik door de tunnel reed. Ik verloor bijna de macht over het stuur. Ik moest langzaam naar de pits rijden en dat kostte veel tijd. Toen ik Senna langs zag flitsen, wist ik dat ik geklopt was. Ik kon echter nog verrassend dichtbij komen." Op ruim 31 seconden van het superieure tweetal eindigde Riccardo Patrese, de stalgenoot van Mansell, op de derde plaats. De Duitser Schumacher en de Brit Brundle, beiden lid van het Benetton-team, kwamen nog in dezelfde ronde als vierde en vijfde over de streep. In het klassement om de wereldtitel bleef Mansell met 56 punten fle onbetwiste leider. Patrese staat tweede met 28 punten, Schumacher is derde met 20. Met een achterstand van 38 punten op Mansell bezet titel verdediger Senna de vierde po- barcelona anfyrguttf Wilco Zeelenberg en Arie Molenaar zijn hij races om de Grote Prijs van Europa op het circuit van Catalunya bij Barcelona ten val geko men. Voor de 25-jarige Zeelenberg uit Bleiswijk kwam er daarmee gisteren een einde aan het seizoen Hij werd met botbreuken in en kel en schouder per helicopter overgebracht naar een ziekenhuis in Barcelona. Molenaar (27) hield aan zijn schuiver een pijnlijk ach terwerk over. Hans Spaan finishte in de 125 cc als elfde De zege ging naar de Italiaan Ezio Gianola. In de 250 cc behaalde Luca adaJora zijn vierde overwinning in zes races, Wereldkampioen Wayne Rainey ging in de 500 cc voor de eerste keer in dit seizoen winnend over de streep. Zeelenberg raakte in de 250 cc in de tweede ronde de macht over het stuur van zijn Suzuki even kwijt. De Nederlandse Mike Hail wood, zoals de Bleiswijker door zijn fans wordt genoemd, slingerde over de baan. De Italiaan Capirossi en lapanner Shimizu konden hem niet ontwijken. Van de drie was Zeelenberg er met een gebro ken schouder en enkel er het ergst aan toe. Hij kan de TT op 27 juni vergeten. Capirossi kwam er van af met een hersenschudding. Shi mizu met lichte verwondingen. Arie Molenaar kwam ten valin de opwarmronde van de 125 cc.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17